"Да. Според Острогорски също. Крумовата победа е резилтат на небрежността и подценяване от страна на противника и се дължи до голяма степен на късмета му. На война грешките се наказват. "
Я кажи според Острогорски има ли поражение на византийците което да не се дължи на небрежност и подценяване на противника. Абе за битката при върбишкия проход коментарът е излишен. Който отрича че Крум е бил изненадан може само да ме накара да се съмнявам в компетентността и безпристрастността му. Една войска по време на поход има авангард, ариергард и по средата са основните сили, да пропуснеш авангарда и да нападнеш с малоброен отряд основните сили дори и да успееш да убиеш противниковия предводител си е самоубийство, попадаш в обкръжение, а доколкото знаем византийците са били тотално разбити, значи са били обкръжени от съизмерима или превъзхождаща ги войска. Последващите победи на Крум доказват военното превъзходство на българите над византийците, само смъртта на Крум от сърдечен удар спасява Константинопол. Да твърди че превземането на Плиска е велика победа, а разгромът във върбишкия проход случаен, пада, много ми пада в очите Острогорски!!!
Виж за битките на Симеон при Ахелой, на Калоян при Одрин, на Иван-Асен втори при Клокотница е друго, тези сражения са станали на границата, и двете страни са били подготвени, винаги може да се говори какви грешки са допуснали загубилите. Колкото и да развява цар ИванАсен втори мирния договор с Теодор Комнин на меча си, как е разбрал, да не е ясновидец че е бил с цялата си войска на границата при Клокотница. Разбира се това не омаловажава победата му, но нападението на Теодор Комнин не е така подло и коварно, каквото е било нападението на Никифор, а да говорим какви грешки е допуснал е смешно.
"Не. А и при термопилите засада не е имало. Но пък хиперболизираното описание на геройството на спартанците звучи толкова хубаво. Истината е, че персите заобиколили благодарение на предател позициите на гърците, последните духнали, спартанците останали да ги прикриват и били избити."
Разбира се че не е имало засада, не са разполагали с достатъчно войници гърците, ако бяха равностойни какво като са ги обходили, ще разбият обходилият ги отряд и ще завардят пътеката, тя едва ли е била по-широка от Термопилите.
"Точно така. Политическа необходимост. Тя кара държавите да се съобразяват със света около тях. Който не успява да го стори - остава на бунището на историята."
Не е ли точно обратното, галите се романизирали, христианизирали и къде ги сега, анадолските народи също, дори ромеи се наричали, а сега къде са?!!!
Докато едно малко племенце с туземната си религия че е богоизбрано, живяло в най-великата страна по онова време, но не е изпитвало политическа необходимост да приеме религията и (която била доста либерална), и сега не изпитва политическа необходимост да приема други религии.
По-голям шанс да оцелеят имат тези които запазват идентичността си.
Първата българска държава е европейска суперсила с която се съобразяват всички, втората е от същия калибър какъвто е и третата, имай предвид че по време на първата българска държава византия е била много по-силна, притежавала е целия анадол, докато при втората само малка част, турците вече са настъпвали.
|