Малко не съм съгласен с изводите:
"В заключение само ще кажа, че според мен проблемът на сегашната икономика и на кризата не са нито лихвите, нито инфлацията. а спекулативното инвестиране (да не се бърка с рисковото). "
Всъщност, ще е много трудно да отличиш тн "спекулативно" инвестиране от останалото такова. Спекулантските сделки имат това положително качество, че постигат равновесие на пазара на финансови инструменти. Прословутото разминаване между финансовите пазари и реалния сектор се намалява именно чрез спекулантски сделки. Централната банка и държавата участват на този пазар именно със спекулативна цел - да поддържат стабилността на националната си валута, както и на държавните облигации.
(Какво всъщност е националната валута, ако не дългови инструменти на приносител? Самото име го подсказва...). Вярно, въпросните спекулации не целят директна печалба, а само стабилност на инструментите. Но това не значи, че печалби не се реализират, както не значи че спекулантските сделки са нещо априори зловредно.
"Това е когато се влагат пари в нещо само на база очакване за повишаване на цената. Примерно, купуваш акции не защото компанията дава 10% дивидент годишно, а защото очакваш след година цената им да се удвои. "
Ако компанията не дава 10% дивиденти, може да се предположи, че печалбата ще отиде за реинвестиране (увеличаване на капитала) и е съвсем нормално хората притежатели на акции да спечелят. Но това е едно вероятностно събитие, което значи че бъдещи събития определят дали една операция е рискова или спекулативна. Как регулаторен орган ще наложи превенция на нещо което ще се разбере какво е след години?
"Или пък купуваш жилище защото очакваш цената му да расте с 20% на година. И тя расте, защото не си единствения, който го прави. "
Повишената цена обаче повишава интереса на инвеститорите към бранша, влагат се повече средства в строителство и се строи повече (и по добре!). Хората купуващи жилища с спекулативни цели се набутват яко, което е всъщност най добрата санкция за тях - не се налага регулаторен орган да ги глобява и тн. А хората които просто искат жилище печелят.
Но между другото съм съгласен с теб - още в 4 клас трябва да се втълпява на децата, че който играе на спекулативни пазари, трябва да е готов да загуби всичко. Който го е страх да се опари, да не ходи в кухнята.
Също съм съгласен, че спекулантските сделки засилват колебанията вместо да ги тушират и могат да доведат до кризи без да има предпоставки за такива. Точно затова съществува едно чудесно нещо наречено парична политика, обаче ние (а и цяла Европа) си я завряхме някъде и се заковахме към еврото. Съдба...
Да не се взема на сериозно...
|