Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:32 27.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Star Wars - фентъзи?  
Автор alvin (orange)
Публикувано17.09.07 11:40



Във форума на Ефремов се казаха интересни неща за Star Wars в следния ред, цитирам:

Роланд:
бтв, Star Wars е фентъзи, а Star Trek - фантастика, характеризирана от любимия на бъзикащите се с евтиния сай-фай автори термин "rubber science"

Аз:
Що се отнася до 'Star Wars е фентъзи' - това ме развесели

Роланд:
Оспори го, ако можеш - магия, рицари, магьосници, принцеси, зли владетели, нулево количество наука, обосновка или дори имитация на такава = фентъзи. Идеален пример, че жанрът не е ограничен само до псевдосредновековни светове.

Аз:
ако искаш да сложиш 'StarWars' в графа 'фентъзи' само и само, за да ми докажеш, че въпросният жанр не е толкова ограничен откъм вече изтъркани, повтарящи се, задължителни реквизити, просто няма да мине. Още повече, че твоето доказателство е следното: "има магия, рицари, магьосници, принцеси, зли владетели, нулево количество наука", т.е. - изтъкваш най-клишираните неща във фентъзито и искаш с това да ми докажеш, че видиш ли, тоя жанр не е ограничен. Напротив - сам доказваш, че е така.
Ако исках да защитавам тезата, че StarWars е фантастика с твоите доводи, щях да кажа "има пътувания до други планети, космически кораби, бластери.." и т.н. и т.н. Все неща, заради които хората си мислят, че фантастиката е просто някаква измислица. Бластери и кораби - ебаси ташака, а?
И, между другото, сигурен ли си, че в StarWars има НУЛЕВА НАУКА?!?!?!?

Спархоук:
Алвин, самият Лукас нарича произведението си фентъзи.



Къ' ви се струва?



Целият текст - , има и втора страница.

- няколко думи от читателя

Тема Re: Star Wars - фентъзи?нови [re: alvin]  
Автор Eндъp (Говорител)
Публикувано17.09.07 14:11



"Междузвездни войни" си е чиста космическа опера.
Различни хуманоидни и не толкова хуманоидни раси, социалният строй е република в началото и след победата на "злите сили" - империя.
Наука има колкото искаш. Нова, че не се обяснява принципа на действие на кораби, оръжия, холограми и т.н. по никакъв начин не омаловажава факта, че всички тези неща са инженерни постижения, а не магия.
Остава единствено Силата. Но в епизод 1 се оказа, че и за нея си има научно или поне близко до научното обяснение - наличието на Сила се обяснява с физически съществуващи частици (митохондрити ли ги нарекоха, не помня вече...). Идеята е близко до "генни модификации", примерно, чрез които се придобиват някакви екстра умения.
Така че в случая фентъзито няма нищо, ама нищо общо.
Що се отнася до Лукас, има типична ситуация на "изгубени в превода" - американците наричат фентъзи всичко, което ние наричаме "фантастика", независимо дали става дума да научна фантастика, меч и магия, приказна фантастика (фентъзи) и т.н. В интервюто казва, че е направил един "голям фантастичен епос", това е.

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш.


Тема атаката нанови [re: Eндъp]  
Автор alvin (orange)
Публикувано17.09.07 14:20



Малко по малко се покъртвам.
Има дискусия и във форума на старлайтър -

, с анкета.
Резултатите - разтърсващи. Оказва се, че Звездни Войни е ФЕНТЪЗИ!

Бахмаааму!

- няколко думи от читателя

Тема Re: Какво е?нови [re: alvin]  
Автор hanko (новобранец)
Публикувано17.09.07 16:17



Престъпление и наказание на Достоевски кримка ли е? Такъв спор имаше преди години и то между много мастити критици. И в интернационален мащаб. Та и този спор прилича не наго.
А защо Войните да не са и фантастика, и фентъзи? Едва ли авторите са мислели какво мътят. Стремежът им е бил да създадат интересен и касов филм. Успели са с инструментите и на фантастиката, и на фентъзито. Чиста " фантастика или "чисто" фентъзи ми звучи като "чисто" изкуство. Или арийска раса. Добрата литература не робува ограничения.



Тема Re: Star Wars - фентъзи?нови [re: alvin]  
Автор sinsky ()
Публикувано17.09.07 17:05



Не е вярно, чиста научна фантастика си е.. Лукас сигурно го е нарекъл така, за да привлече фенове от ареала на Толкин. Според мен тази тактика е насочена предимно към най-фанатичните противникови фенове, които дори не са гледали SW :) Но сигурно се постига добър ефект и върху обикновените. С един нож - две остриета. Така де - два заека..



Тема Re: Star Wars - фентъзи?нови [re: alvin]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано17.09.07 17:36



Естествено, че е фентъзи. Има си крале(императори), принцеси, магии(силата), рицари-джедаи

- всички атрибути на стандартно фентъзи. Май точно в тоя клуб някой беше писал, че Лукас се колебаел, дали да наприви типично фентъзи, или да го осъвремени малко. Накрая решил да направи фантастика, ма пак излязло типично фентъзи, само че в космоса (някога, през 9 галактики в 10-та ) И Уилоу бил фентъзи варианта, който Лукас подарил на Рон Хауърд май.

ПП Аз съм голям фен на войните, и това дали са фентъзи или философски трактат слабо ме вълнува де
Най-точно StarWars е приказка, но аз обичам хубавите приказки

Редактирано от HeaндepтaлeцaДжo на 17.09.07 17:39.



Тема Re: Star Wars - фентъзи?нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор alvin (orange)
Публикувано17.09.07 21:36



Всеки с мнението си, ясно.
Дискусията във форума на Старлайтър също приключи, поне за мен. Доводи от ро да на "в Звездни Войни няма и грам наука, затова е фентъзи" не виждам как могат да се обсъждат.

Ако е фентъзи заради клишетата и общото усещане за приказка с щастлив край - ок. Но тогава много книги за фентъзи. А Достоевски е кримка.

- няколко думи от читателя

Тема Re: Star Wars - фентъзи?нови [re: alvin]  
Автор else (2 в 1)
Публикувано17.09.07 22:01



Ох, като започнете с тези жанрове...
А сега ако кажеш какво значение има дали е фентъзи или не!
Понеже както си доказал в първия си пост тук, дори и да е фентъзи заради споменатите от Роланд признаци, това не е доказателство, че жанрът фентъзи е разнообразен.
Освен това е имало безброй теми за разликите в жанровете и след много мъчителни дебати се е стигнало до заключението, че няма ясна граница между двете и едно произведение съвсем спокойно може да притежава характеристики, типични за повече от един жанр. И това дори не се отнася само за фентъзи и фантастика, а за всякакви типове литература.

Та в тази връзка конкретно за Войните - който за каквото го мисли, такова е. Значи щом мнозинството го смятат за фентъзи, явно е фентъзи.



Тема Отговорът е лесеннови [re: alvin]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано17.09.07 22:16



На кого, по дяволите, му пука?

Струва ми се,чеДжорджОруел е схванал всичко погрешно.НеГолемия брат наблюдава нас.Ние го наблюдаваме


Тема Re: Отговорът е лесеннови [re: ladyMarian]  
Автор sinsky ()
Публикувано17.09.07 22:59



На самия дявол, пари са това. На мен лично ми е по-интересно от фентъзито за рейтингите за деца, дали има загуби покрай сериите в които преобладава тъмната страна? Но предпочитам да показвам своята неинформираност по форумите, вместо да проуча.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.