Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:24 30.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Регенериране на силикагел?нови  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано03.05.06 11:45



Някой да има успехи с използване на някакъв вид химикал? Варианта с нагряването е ясен, но не ме устройва защото разглобяването на апаратурата е половин ден. Примерно, промиване с метанол и сушене с горещ въздух (80-90 градуса) ще свърши ли работа?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria

Редактирано от Bakлин Xpиcтoв на 03.05.06 13:44.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор hladnika (Brujo)
Публикувано03.05.06 14:04



може би ще свърши работа, не съм пробвал, пробвай само продухване с горещ въздух.

Бъгавият Дир....


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор hidrazin4o (новак)
Публикувано03.05.06 16:43



А бихте ли ми припомнили регенерацията с нагряване при какви условия се правеше и кога се счита за завършена.Имах го в някакъв справочник но не мога да го открия.А ми трябва за сега и суша напосоки(на магия).Ще го намеря аз ,ама тогава вече няма да ми трябва!



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано03.05.06 21:23



Ваклин,

Горещият въздух е добра идея, ала продухването ще трябва да е продължително.

Като пека силикагел във фурната (Сушилния шкаф, ако трябва да сме прецизни) отнема 4-6 часа, а температурата е доста над 100*С.
Метанола го забрави! Полза няма да има - силикагела повече обича водата от алкохола. Отделно метанола е адски токсичен и силно те съветвам да не му дишаш парите.

Опитай да сушиш с концентрирана сярна киселина. Като се наводни просто я хвърляш. Може да ти е по-лесно така.






Желая ти успех!
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано04.05.06 00:56



OK. Ще опитам с горещ въздух и ако не стане със сярна киселина. Проблемът е, че силикагелът предварително ще трябва да се отмие от метиловия естер за да е максимално ефективно сушенето. Ако минаваше номера с метанола щеще да е 2 в 1, но сега ще си е миене и после сушене.

За парите на метанола зная и се пазя доколкото това е възможно в процес на пуско-наладъчни работи на инсталация проектирана и сглобявана на парче от това което има.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано04.05.06 15:48



За метанола - размъти ли ти се погледа значи си прекалил Всъщност говоря сериозно - от метанол първо се ослепява.

Сярната киселина взима повече водица от силикагела. Не е скъпа, лесно е да пълниш и източваш...Според мен е по добре от силикагел. както и по евтино, ала това ти ще прецениш.



Успех!
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор ИзyмeнМодератор (ненормален)
Публикувано04.05.06 16:31



Не мога да си спомня къде съм чел, но силикагелът се регенерира чрез нагряване.

You must defeat Sheng Long to stand a chance.



Тема Re: Регенериране на силикагел? [re: Изyмeн]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 00:40



Последно реших да го грея и суша под вакуум. Единият филтър ще е на регенерация, другият в работа. Сега остава да позная кога филтъра е станал неефективен и трябва да се регенерира. По цвета на изхода не става защото когато течноста е гореща винаги е прозрачна, а по цвета на силикагела ще ми е сложно технически изпълнението на "прозорчетата". С мерене на проводимост не става защото количеството влага което влошава външния вид на продукта е много малко. Някакви идеи за непрекъснато следене на влагосъдържанието?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор LinjackМодератор (sine nobilitate)
Публикувано05.05.06 01:02



По принцип ИЧ спектроскопия ти дава дори малки следи от влага, но не мисля, че можеш да си го позволиш.
Аз си мисля, че може да се подходи със сметки и експеримент.
1. Определи колко влага имаш в продукта преди сушене. Как зависи от продукта. Например тегловно, в ексикатор със сярна к-на или силикагел - това, което ще ползваш.
2. Определи влагоемкостта на сухия силикагел.
3. Имаш дебит на продукта, количество на силикагела и влагоемкост на силикагела. Пресметни времето, за което филтърът ще се навлажни.
4. Добави поне 5%, дори 10% сигурност - т.е. намали изчисленото време с 5-10%.
5. Пусни пробен ход и следи за момента, в който продуктът е влажен. Вземи поне пет точки - пр., в началото, в средата, на 75% от времето по т.4, на 90% и на 100%.). Сравнявай качеството с това, което дава свежия силикагел. Ако на 100% все още нямаш влага в продукта, продължавай докато имаш.
6. Определи, операционното време (от т.5), което може да е различно от изчисленото по т. 3 или 4, но би трябвало да е близко. Презапаси се с 5%.
7. Много важно - поддържай постоянен режим на работа, така че продуктът преди сушене да има постоянна влажност.


---------
e^(i*pi)+1=0
Euler


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Linjack]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 07:41



Благодаря за технически обоснованите препоръки. За съжаление те са неизпълними при мен. Всяка партида от продукта е 100 литра (да бъдем точни, около стоте). Всяка партида се утаява и след това суши в отделна колона. Колоната се подгрява, но се ползва енергия от водата за подгряване на основния реактор. Тук вече разликите са десетина градуса. Ползвам 0.5 микрона вакуум помпа за да елиминирам тези разлики. Сместа кипи бурно и при 40 градуса, ще кипи и при по-малко, но просто нямах време да видя точно при колко. Сушенето продължава толкова, колкото време мога да си позволя съответната колона да ми е заета. Следя конденза през един прозрачен маркуч, но си е "мижи да те лъжем". В неделя купувам един влагоотделител който да сложа преди вакуум помпата и вече сушенето ще е докато изчезне масираното отделяне на влага. Силикагела ще го сложа в рамките на филтъра за фино очистване. Там температурата при оптимални условия ще е около 60 градуса. Скоростта на протичане през него е косвен параметър и се определя от това доколко е забит съответния филтриращ елемент и налягането което ще подам на входа на елемента. Ако е много ниско ще става твърде бавно, ако е много високо ще разкъсам платната. Т.е. тук силикагела ще подпомага сушенето, но няма да може да се разчита на устойчиво като резултат действие. Най-вероятно ще си заложа някакъв срок на работа между регенериранията и ще го коригирам емпирично. Нещата иначе стават твърде сложни. Дори и да не суша фино продукта, а само да му отделя влагата под вакуум след десетина дена той ще си я отдаде сам (говорим за температура от порядъка на 20 грауса). Лошото е, че 10 дни са 10 тона които няма къде да съхранявам (засега).


За сярната киселина няма да стане (предполагам) защото след това ще трябва да я деля с центрофуга, а аз такава нямам. Може и да не съм прав де. Осветлете ме.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано05.05.06 12:09



Ваклин,

Сярната киселина ще я хвърляш. То остава и нея да регенерираш. Вече съм сигурен, че това ще е най-евтния и лесен за изпълнение път.




Поздрави
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор navy7Obg (PhD)
Публикувано05.05.06 12:45



Това със сярната киселина не съм го чувал, концентрираната има овъгляващо действие, и честно казано е доста реактивоспособничка.
Да кажа как аз съм регенерирал силикагел обратна фаза (кислородните атоми са етерифицирани), защото е адски скъп: с продължително промиване с метанол! Има обаче една разлика: не се суши, а само се промива до изкарване на водата.
Регенерирането на обикновен силикагел са ти написали вече как става- накаляване, а не просто нагряване!
Идеята обаче с метанол и последващо сушене не е лоша! Има индикатори за влагосъдържание на вода в силикагел, мисля са оцветени с дифосфорен пентаоксид и нещо друго в синьо, всъщност самия силикагел е син. Когато се овлажни става розов. Има обаче и полярочуствителни индикатори, което ще рече, че в зависимост от поляритета на средата се оцветяват различно. Първото такова е наименовано на откривателя му и се нарича багрило на Райнхардт. Водата е много полярна, затова там то е почти безцветно, бледо-жълто. В сух дихлор метан се оцветява в синьо-зелено. В случая обаче лошото е, че метанола е също доста полярен!!!
Имам една идея - доколко е рентабилна сам ще си прецениш: прокарваш дълго време метанол, да речем 100-200 литра, след това ацетонитрил малко, 20л, който ще може да си го регенерираш след това, и ако имаш този индикатор (или някой друг, разбира се) ще прецениш.
Иначе сушенето става много лесно като промиваш със различни разтворители, които последователно разтварят остатъка от предходния и вървят надолу като температура на кипене и поляритет. Като стигнеш до петролев етер само струя въздух е достатъчна. Но май е скъпичко, а?


ПОДАРЯВАМ ТРИОН С ИДЕАЛНА ЦЕЛ
-ГРЕДИ РЕЖЕ ВСЯКАКВИ


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано05.05.06 13:38



Измерването на количеството влага може да стане предполагам по капацитивен метод - ужасно е чувствителен.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 13:57



Естествено ще я изхвърлям. Не е ставало въпрос да я ползвам повторно. Но ще ми изгори филтърните хартии и пак ще трябва да разглобя филтъра. Той обаче ще е към 100 кила и ... сами разбирате.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 14:04



Може би ... дай повече инфо. Да уточня. На мен ми трябва да извършвам оценка на качествто на силикагела, а не на това което излиза след него. Повторяеми резултати за влажност в много тесни граници е невъзможно да постигна. Просто трябва да определя колко влага влошава прозрачноста на метиловия естер при очакваните температурни прогнози и да гоня този параметър. Въз основа на него вече ще се определи и честотата на регенериране на силикагела. При околна температура над 30 градуса мога и да не го регенерирам с месеци. Все едно естера си е прозрачен и само след 2-3 часа сушене под вакуум на 55-60 градуса. Реално водата в количествата които предизвикват помътняване не пречи, но трактористите изпитват недоверие към мътните субстанции.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано05.05.06 14:12



Бе той принципа е елементарен - два електрода като плочи (кондензатор) и м/у тях се насипва силикагела. Наличието на влага ще влоши качествения фактор на кондензатора (дефазирането на тока спрямо напрежението и отношението на реактивната към активната съставна). И това ще е пропорциоанално на количеството влага. Един обикновен мост и това е.... Просто трябва да се пробва.

Редактирано от пopyчиk Pжeвckи на 05.05.06 14:14.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано06.05.06 00:53



Това ще зависи и от тангенс делта на метиловия естер ... малко трудно ще се балансира ...


Засега темата я оставям за дообмисляне.

Благодаря за съветите.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано06.05.06 17:10



Това да.

Има ли хартия, лошо й се пише.


Нави, учудваш ме. Поне половината ексикатори в моя институт са пълни с к. сярна киселина. Смуче водата като комунист народно имущество




Поздрави,
Ясен

Красотата ще спаси света...

Редактирано от Yassen на 06.05.06 17:28.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор kвapk (непознат)
Публикувано06.05.06 22:47



Хаха ,тва последното ми хареса .
Всъщност какъв е механизма на адсорбирането (или абсорбирането ,не съм сигурен) на водата от sqrna k-na ,CaCl2 ,силикагел?

...И все пак се върти..


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор navy7Obg (PhD)
Публикувано07.05.06 13:38



Това е безконтактен метод (над сярна киселина), а и не ми се вярва да се практикува някъде другаде, освен в Бг, прекалено е опасен.
Аз съм ползвал P2O5 за ексикатор.
А в случая мисля киселината ще влиза в контакт със силикагела, или не съм разбрал нещо.


ПОДАРЯВАМ ТРИОН С ИДЕАЛНА ЦЕЛ
-ГРЕДИ РЕЖЕ ВСЯКАКВИ


Тема Адски тъпо!нови [re: Yassen]  
АвторУчyдeнa (Нерегистриран)
Публикувано07.05.06 15:03



1во за продухването после за печене в сушилня на 100 градуса.
Тея оиперации махат само адсорбираната вода, но е и останалите боклуци които силикагела си е адсорбирал.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
АвторДpyra (Нерегистриран)
Публикувано07.05.06 15:05



а знаеш ли как ще реагира сярната киселина с органичните остатъци? предполагам че може и да ги овъгли.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
АвторДpyra (Нерегистриран)
Публикувано07.05.06 15:05



Вакъма не помага. Поне не мисля, че горенето в яъзможно под вакум



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Дpyra]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано07.05.06 21:50



Първите две хубаво ... ама това последното за горенето ме спритисни откровенно. Кое да гори? Ако имаш предвид, че съм написал, че киселината ще овъгли хартията то си е така. Аз киселина под вакуум няма да мога да вкарам с разумни средства. Значи точа естера и на негово място наливам киселина. Вдига се смрад до небето и хартията и е черна ... и се започва едно развинтване и сраглабяне и през това време ти люти на очите, защото ако поискам да го промия филтъра значи изхвърлям силикагела и т.н. Т.е., сярната киселина за моя случай е наприемлива.

За силикагела ... мен ми трябва не той да стане като нов, а просто малко по дълго да пие вода ... доколкото може да я пие.

P.S. Във връзка с изненадващите цени на чугунулеярните услуги и последващата металообработка, регенерирането на силикагела ще отпадне. Количеството ще е такова, че смяната му ще съвпада със смяната на филтриращите платна заради финансовата принуда да намаля ефективната площ на филтриращия елемент.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Адски тъпо!нови [re: Учyдeнa]  
Автор Yassen ()
Публикувано08.05.06 14:29



И аз съм учуден.

Досега говорехме за вода

Ако искате да обсъдим силикагела като индустриална пречистваща станция, за мен ще е чест



Бъдете здрава
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: navy7Obg]  
Автор Yassen ()
Публикувано08.05.06 14:32



Не:)


Просто в ексикатора се налива к. сярна киселина. Тя е много хигрископична сама по себе си. Спрямо силикагела, с който я замених, именно защото е гадна и течна, сярната киселина е по добър сушител.

Е, не колкото магнезиевия хлорид хексахидрат



Бъди здрав, докторе!
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автордpyra (Нерегистриран)
Публикувано15.05.06 14:22



това което е адсорбирано в силикагела трябва да гори



Тема Re: Адски тъпо!нови [re: Yassen]  
Авторyчyдeнa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.06 14:25



да де ясно е че, "говорихте" за вода, а въпроса беше за регенерация на силикагел. И аз се учудих защо ПИШЕТЕ за вода, при положение, че регенерацията на силикагел е нещо съвсем друго?!?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.