Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 24.04.24 
Природни науки
   >> Химия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано05.05.06 12:09



Ваклин,

Сярната киселина ще я хвърляш. То остава и нея да регенерираш. Вече съм сигурен, че това ще е най-евтния и лесен за изпълнение път.




Поздрави
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор navy7Obg (PhD)
Публикувано05.05.06 12:45



Това със сярната киселина не съм го чувал, концентрираната има овъгляващо действие, и честно казано е доста реактивоспособничка.
Да кажа как аз съм регенерирал силикагел обратна фаза (кислородните атоми са етерифицирани), защото е адски скъп: с продължително промиване с метанол! Има обаче една разлика: не се суши, а само се промива до изкарване на водата.
Регенерирането на обикновен силикагел са ти написали вече как става- накаляване, а не просто нагряване!
Идеята обаче с метанол и последващо сушене не е лоша! Има индикатори за влагосъдържание на вода в силикагел, мисля са оцветени с дифосфорен пентаоксид и нещо друго в синьо, всъщност самия силикагел е син. Когато се овлажни става розов. Има обаче и полярочуствителни индикатори, което ще рече, че в зависимост от поляритета на средата се оцветяват различно. Първото такова е наименовано на откривателя му и се нарича багрило на Райнхардт. Водата е много полярна, затова там то е почти безцветно, бледо-жълто. В сух дихлор метан се оцветява в синьо-зелено. В случая обаче лошото е, че метанола е също доста полярен!!!
Имам една идея - доколко е рентабилна сам ще си прецениш: прокарваш дълго време метанол, да речем 100-200 литра, след това ацетонитрил малко, 20л, който ще може да си го регенерираш след това, и ако имаш този индикатор (или някой друг, разбира се) ще прецениш.
Иначе сушенето става много лесно като промиваш със различни разтворители, които последователно разтварят остатъка от предходния и вървят надолу като температура на кипене и поляритет. Като стигнеш до петролев етер само струя въздух е достатъчна. Но май е скъпичко, а?


ПОДАРЯВАМ ТРИОН С ИДЕАЛНА ЦЕЛ
-ГРЕДИ РЕЖЕ ВСЯКАКВИ


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано05.05.06 13:38



Измерването на количеството влага може да стане предполагам по капацитивен метод - ужасно е чувствителен.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 13:57



Естествено ще я изхвърлям. Не е ставало въпрос да я ползвам повторно. Но ще ми изгори филтърните хартии и пак ще трябва да разглобя филтъра. Той обаче ще е към 100 кила и ... сами разбирате.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.05.06 14:04



Може би ... дай повече инфо. Да уточня. На мен ми трябва да извършвам оценка на качествто на силикагела, а не на това което излиза след него. Повторяеми резултати за влажност в много тесни граници е невъзможно да постигна. Просто трябва да определя колко влага влошава прозрачноста на метиловия естер при очакваните температурни прогнози и да гоня този параметър. Въз основа на него вече ще се определи и честотата на регенериране на силикагела. При околна температура над 30 градуса мога и да не го регенерирам с месеци. Все едно естера си е прозрачен и само след 2-3 часа сушене под вакуум на 55-60 градуса. Реално водата в количествата които предизвикват помътняване не пречи, но трактористите изпитват недоверие към мътните субстанции.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано05.05.06 14:12



Бе той принципа е елементарен - два електрода като плочи (кондензатор) и м/у тях се насипва силикагела. Наличието на влага ще влоши качествения фактор на кондензатора (дефазирането на тока спрямо напрежението и отношението на реактивната към активната съставна). И това ще е пропорциоанално на количеството влага. Един обикновен мост и това е.... Просто трябва да се пробва.

Редактирано от пopyчиk Pжeвckи на 05.05.06 14:14.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано06.05.06 00:53



Това ще зависи и от тангенс делта на метиловия естер ... малко трудно ще се балансира ...


Засега темата я оставям за дообмисляне.

Благодаря за съветите.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Yassen ()
Публикувано06.05.06 17:10



Това да.

Има ли хартия, лошо й се пише.


Нави, учудваш ме. Поне половината ексикатори в моя институт са пълни с к. сярна киселина. Смуче водата като комунист народно имущество




Поздрави,
Ясен

Красотата ще спаси света...

Редактирано от Yassen на 06.05.06 17:28.



Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор kвapk (непознат)
Публикувано06.05.06 22:47



Хаха ,тва последното ми хареса .
Всъщност какъв е механизма на адсорбирането (или абсорбирането ,не съм сигурен) на водата от sqrna k-na ,CaCl2 ,силикагел?

...И все пак се върти..


Тема Re: Регенериране на силикагел?нови [re: Yassen]  
Автор navy7Obg (PhD)
Публикувано07.05.06 13:38



Това е безконтактен метод (над сярна киселина), а и не ми се вярва да се практикува някъде другаде, освен в Бг, прекалено е опасен.
Аз съм ползвал P2O5 за ексикатор.
А в случая мисля киселината ще влиза в контакт със силикагела, или не съм разбрал нещо.


ПОДАРЯВАМ ТРИОН С ИДЕАЛНА ЦЕЛ
-ГРЕДИ РЕЖЕ ВСЯКАКВИ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.