Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 30.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Кой е любимия сорт?нови  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 00:11



Знам че доста наивно поставям въпроса, но много ме интересува на кой сорт де отделя най голямо внимание, кой е най предпочитания?





Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: Asen38]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано04.07.08 07:23



А за кой плод питаш?



Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: Дидo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано06.07.08 01:03



Драги Дидо, попитах за лозарски сортове.
Кои са предпочитаните сортове грозде? По ме интересуват не винарските а тези за пресна консумация





Тема зависинови [re: Asen38]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано09.07.08 13:46



Всеки човек има свои вкусове.Мисля че си закъснял със сеитбата тази година.Най-добре би било лично да пробваш десертните сортове и който ти допадне на него да наблегнеш.



Тема Re: зависинови [re: бaш мaйcтopa]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано09.07.08 18:57



Въпроса ми не зависи от сезона. Все ще му дойде подходящото време, и затова исках предварително да се информирам. Разбираш че не мога да засявам нещо което го нямам.
Ще ми е неприятно, ако въпроса ми ви е смешен и с него ви досаждам.
Знаеш ли, ако можех да пробвам различните сортове, нямаше да ви безпокоя.
Но ти благодаря много, че ми обърна внимание





Тема Re: кой е най предпочитания?нови [re: Asen38]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано09.07.08 21:40



кой е най предпочитания?

По БДС това е кардинала.Дава най-много грозде от всички други сортове.

Според мен хамбурският мискет-въпреки че това е винен сорт.С отлични вкусови качества.Като престои 2-3 месеца в мазата и избяга водата -става още по вкусен.

Но това е мое мнение.



Тема Re: Пробвайнови [re: Asen38]  
Автор spasss ()
Публикувано09.07.08 21:44



Всеки си има любим сорт. При мен е Хамбургски мискет. Освен това много ми харесва, не се сещам за точното име, мога да проверя един сорт бяло грозде без семки. Години наред се опитвам да завъдя Кардинал. Тази година открих в Mr. Bricolage доста десертни сортове. Взех си по две лозички:
1. Мискет Италия
2. Болгар
3. Афуз Али
4. Хамбургски мискет
5. Кардинал
За винени сортове взех Мерло, Каберне и Шардоне по две лозички.
Малко по късно, вече април, когато си мислех, че е доста късно, във влака видях един човек, който носеше лозички. Питах го какъв сорт са и той ми каза, че е Брестовица, от пазара в Стара Загора. Две седмици подред търсих по пазара въпросния сорт и към края на април го открих. Купих си една лозичка, освен това купих и една Мавруд и една Шевка за вино. Макар и толкова късно - всички се хванаха, като Шевката поникна чак тази седмица. Вече я бях отписал. За сметка на това едната Афуз али изсъхна, Брестовицата и Мавруда и те не вървят на добре.
Мисълта ми е да пробваш. Най-различни. Нищо не губиш - 2-4 лева на лозичка най-много. И ако искаш да се хванат гарантирано вземай поне по два броя.



Тема Re: кой е най предпочитания?нови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано10.07.08 09:08



Бъркаш,башмайсторе.Хамбургския мискет е десертнен, а не винен сорт.Спада към средноранно зреещите десертни сортове.На едното ми село имам няколко вече доста големи асми,брал съм по 140-150кг. от тях.Една година експериментирах и правих вино само от него,не че не става,но е доста по-слабо и си личи,че е от десертно грозде.Иначе е страхотно за прясна консумация,а ако имаш повече,направи си само ракия от него,без да точиш вино.Дава страхотен аромат.



Тема Re: Пробвайнови [re: spasss]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 11:15



Много благодаря на всички за ценните съвети, заслужи си да ви попитам.
Ще се опитам през есента да намеря Кардинал и Мискет Италия. Другите сортове тук не ги познават. Жалко че не мога да се доберя до другите български сортове.
Но и аз да направя добро

- при новите /младите/ лозички при нас се практикува така, че на нежните ръстения се помага с редовно поливане, често и леко наторяване, защото коренчетата им са още много финни. Така се казва тук. И е необходимо голямо търпение и доверие.

Защо се казва този сорт "Хамбурски мискет"? В Германия е непознат.

spasss, тези лозички са пръчки или са окоренени лозички или са дори и вече облагородени?

Радвам се че ми отговорихте и ме опътихте. Мерси и дано да имам успех в търсенето.



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: Asen38]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано10.07.08 11:34



Защо така се казва не бих могъл да тикажа.Знам само,че е кръстоска от сортовете Александрийски мискет и Франкентал и получен в Италия в края на по-миналия век.В германия може да е известен под друго наименование,ще потърся и ако намеря,ще ти го изпиша.



Тема Re: Пробвайнови [re: Asen38]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 11:44



Братле, пробвай с Кардинал. Аз самият се мъча вече две години да го подкарам и все ми се опъва. Иначе имам Болгар, Хамбургски, Мадам Матийо и разни по-незначителни. Есента и пролетта съм засадил Кардинал, Перла /не се казва така, но карай/, Мир, Марица, Молдова /!?!/, Черна Перла, Червен Болгар, Наслада, Велика и Ряхово. Винените отделно. Освен това на разцеп съм ашладисал и се хвана Юлски бисер.
Но ти си изясни какво искаш - ранно, късно, трайно за през зимата или нещо друго. А иначе хубаво е, че питаш, та да събереш повечко мнения.
Поздрави!



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: mak8526]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 11:50



Прав си. Хамбургският има една разновидност - Мускато д`Адда. Срещал съм го и по друг начин изписано, но с горе-долу същото звучене. Не съм го виждал на живо като сорт. Пише, че е по-едро от родителската форма.



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: Дидo]  
АвторAceн38 (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 14:44



Лелееее, къде съм попаднал? На най доброто место - при хората които си разбират от хобито си и са много компетентни и ще имам късмет т.е. ще се опитам да профитирам от вас - да се уча. Какво е това чудо с толкова различни сортове лози.

Дидо, намерих твоя Мускато д`Адда, освен този "Crespi d'Adda in Capriate (BG)". Muscat d'Adda. Moscato d'Amburgo. Black Muscat, Hambro, Hamburg, Hamburski Misket´.
Значи съществува /благадарение на теб го намерих/ този Мискет. Казва се Uva Moscato d'Adda- Сини зърна са, нали? Аз му копирах снимката. Жалко, че нямам превода на обяснението на сорта.



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: Aceн38]  
Автор spasss ()
Публикувано10.07.08 18:26



МИСКЕТ ХАМБУРГСКИ



Произход

Мискет хамбургски е получен чрез кръстосване на сортовете Франкетал и Мискет александрийски. Счита се, че родината на сорта е Англия.

Разпространение

В България сортът е внесен от Западна Европа след филоксерната криза. Заема ограничени площи в страната, но се среща във всички лозарски райони.

Ботаническо описание

Лист - средно голям, петолапест, закрълен, средно нарязан. Горната страна е мрежесто-набръчкана със слаб паяжовиден мъх, а долната слабо мъхната и силно четинеста. Горните странични врязове са средно дълбоки, затворени. Долните врязове са плитки или средно дълбоки, отворени. Опашният вряз е отворен, стреловиден, равностранен и дълбок.

Грозд - средно голям (14.5/10.8 cm), коничен, крилат, рехав. Средната маса на грозда е 200-280 g.

Зърно - средно едро до едро (20.0/16.9 mm), овално. Кожицата е тъмно-синя с обилен восъчен налеп. Вкусът е хармоничен, със силен и много приятен мискетов вкус.

Агробиологична характеристика:

Мискет хамбургски е среднозреещ червен десертен сорт. Гроздето му узрява в средата на септември. Лозите имат умерен растеж. Подходяща система на формиране е приземен и стъблен Гюйо. Лозите се нападат от гъбни болести и неприятели. Чувствителни са на ниски зимни температури. Сорт Мискет хамбургски не е склонен към изресяване, но при неблагоприятни условия дава милерандаж и неравномерно зрели зърна..

Технологична характеристика:

Мискет хамбургски е ценен чер десертен сорт с фин и приятен мискетов вкус. Гроздето му натрупва достатъчно захари (16-18 %), при умерено съдържание на титруема киселинност (5-6 g/dm3). Издръжлив е на транспорт и на съхранение.
http://www.ilv.hit.bg/



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: spasss]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 19:05



Spasss, голяма работа си. Информацията ти е цялостна. Мерси.
Аз също се позаинтересувах . Но "Miscet Blue" и "Мичуренски" струват по 18,90€. Разбира се, това са ръзстения с подложка и са по 60 - 100 см високи и са в 3-5 л Контейнър. Което значи, че на следващата година ще има първото грозде.
Иска ми се да опитам и с унгарското "Suzi", което е бяло до кехлибарово и е много сладко.
На всяка цена ще опитам да се снабдя и с 2 Ръзстения от "Хамбурския Мискет" / който няма сигурно нищо общо с Карловския Мискет/, който не търси - не намира!





Тема Ти в коя държава си всъщност?нови [re: Asen38]  
Автор spasss ()
Публикувано11.07.08 19:32



Не се ли прибираш от време на време в България. Сортовете в Плевен също са гарантирани, също са на подложка и т.н. Не съм сигурен, че точно на втората година може да имаш грозде, колкото и голяма да ти е лозичката. 18 евро е убийствена цена. Но и тук при нас също има такива абсурди. В магазин Baumax лозичките са по 25 или 35 лева, не си спомням. Докато в Mr. Bricolage са по в час с българския пазар и са на цена 3,75 лева, като към края на сезона за засаждане падат на 3 лева.



Тема Re: Ти в коя държава си всъщност?нови [re: spasss]  
Автор Asen38 (непознат )
Публикувано12.07.08 15:19



За голяма срамота - много рядко. За последен път бях 1992 год. Но това не е важно и не е съдбоностно. Затова и не съм добре осведомен. Извинявам се.
Вчера получих интересни новини - Отелото /амер. сорт от преди 100 г./ било от 1935 г. в Западна Европа забранено за разсат и за производство на вина. Намирал се обаче все още в источноевропейските страни във форма на асми.

Заочарова ме сащо с това, че Muscat Bleu /уж хамб. мискет/ също не може да става при нас, защото нощната температура по време на цъвтежа не трябвало да спада под 12о. и същата трагедия е и с Кардинал. За това ми предложи други амер. сортове ставащи за климата ни: Himrod - много ран сорт, бял и почти безсеменен.

За белия ми Отело ми каза /както и Кирето/, че разстението е или мъжко или женско и само не може да се самоопложда, и малките бръмбарчета са се само нагостили с него, но не са го унищожили и значи ми остава или да го искарам или да му ашладиствам някакъв друг сорт, ама нямам и понятие как става.

Сръвнението ти с Baumax e почти реално, това са добри ръзстения Цената добра. Ако решиш да си 100% ов, тогава се купуват по добре от Baumschulen - можеш да поглeднеш и в GOOGLE, но най добрите разстения се намират в специалните фирми.
Ефтини са също в Практикер, Баар, Лидъл и пр до 8 - 13 €, но това не са пълноценни сортове. Но аз съм съвсем начинаещ и моите информации са повече от прочетено, а не от личен опит. За това дойдох при вас, за да се уча.

Заинтересувах се за вашите любими сортове с целта да се информирам точно какво е за вас най хубавото и да се опитам тогава да се снабдя с нещо наистина чисто българско и хубаво. От пловдивския институт получих преди 3 години няколко пръчки - Елиса, Ангелика, Белащица и пр, но не станаха / мисля че написъх имената им правилно/. Само едната спа цяла година и чак сега се развива много буйно, но е без име - не знам как се казва, но се надявам че догодина ще имам вече плод.

Сега по втория въпрос: Може да ти е доста невероятно, но ме се струва че тези лозички са във втората си година облагородени т.е. имат спойка. След като ги посадиш през есента, тогава през идващото лято /т.е. третата година/ вече имаш /имах/ няколко рахитични гроздове.
Mr. Bricolage не познавам, но ценита им са мн. приятни т.е. почти подарък.

И така драги spasss, благодаря ти много че се ангажираш с моите проблеми.


Ако науча нещо ново, ще го споделя с вас



Тема ненови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.07.08 19:28



с двойно предназначение е





Тема перлата се казванови [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.07.08 19:30



Чаба Гьонге-на езика на "родителя" си:-))





Тема Болгар и Хафуз Али трябва да са един сортнови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.07.08 19:32



Моето постижение за най-късно УСПЕШНО засаждане е от миналата година- 15 МАЙ.
Разбира се, цяло лято го спуках от поливки. Догодина чакам и грозде.



Тема Re: Пробвайнови [re: Дидo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано16.07.08 01:00



Драги Дидо, знам ли какво искам. Моята представа или желание е да имам нещо което е вкусно и ще предпочета раннозреещо защото вигитацията ни е с цял месец след България. Ти имаш много, много сортове и ги разбираш тези неща: пръскане, борба с вредители. Аз бях щаслив с Othello, защото е сорт за мързеливи уж винари. Аз намерих форума благодарение на Киро.
Моята видинска лозичка не може да се опрашва, значи е ялова!

Значи, да е ранно /Кардинал и Хамбурски Мискет не ставали, заради ниската нощна температура/, да е вкусно и да е резисцентно срещу маната.

Знаеш ли драги Дидо, който се срамува да попита когато не знае нещо, ще си остане това което си е.


Благодаря ти за отзивчивостта ти. Как става това с разцепа и кога се прави?
Привет



Тема не може да е вкусно и ДОКРАЙнови [re: Asen38]  
Автор Дekcтъp (добър психопат)
Публикувано16.07.08 10:15



резистентно срещу маната. Ако е, значи е някакъв американски хибрид и си носи зестрата- гадния лисичи оттенък във вкуса.

нотхинг елсе маттерс


Тема Re: не може да е вкусно и ДОКРАЙнови [re: Дekcтъp]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано16.07.08 18:09



Дekcтъp, ти може и да си прав, аз още не ги разбирам тези неща. А може би да те поуспокоя, ако напиша това което вече зная. Самия аз имам няколко от западноевропейските сортове и два американски.
Както написах някъде, в Западна Европа тези FOXTON- лози са от 1935 година забранени и много от сортовете са устоичиви на студ и на маната и пр. без да са американските хибриди от преди 100 години.

Аз си търся някой български сорт по простата причина да ИМАМ НЕЩО БЪЛГАРСКО, разбираш ме - малко патриотизъм т.е. национална гордост.
За мен не е съдбоностно, но така за джагажделък. Всеки се хвали с Родината си.
Аз навремето мислих, че най хубавите вина, ракии, салами, цигари и пр са българските. Е верно, МАСТИКАТА си е по добра от всички анасонови ракии.

Сега те моля да ми разбиреш желанието, просто искам да имам поне един сорт- представител на България - нали сме добри лозари и винари.

Затова попитах.
Ако някой желае, може да помогне



Тема извинениенови [re: mak8526]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.08 22:42



Имаш право мискета е десертно грозде.Вината е изцяло моя да подведа човека.И аз от 8 години живея по-чужбина инък съм от Горна Оряховица.Работя по-спомени.Но аз мисля както беше казал Кирето,че от старите сортове лози по-добри няма ако не-греша пак.Баба ми все говореше за някакъв сорт италианка.Имали са 8 дка. лозя. Повечето било от тази италианка.Що за сорт е?



Тема още по-тематанови [re: бaш мaйcтopa]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано17.07.08 00:10



Що за сорт е това тунел мискет?Имало го в Кортенските бани.И още съседа ми работеше дълго време в Нова Загора и беще донесъл една лозичка що за модел беше чепките стигаха 50 см.много рехаво подобно на кардинала но-червенееше и хрупкаво като десертното.Знае ли някои нещо за този сорт?



Тема залагам си десния ташак, ченови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано17.07.08 09:03



от Хамбургския мискет става поносимо розенце, с уговорката, че наистина "двойните сортове" са компромис- хубавото десертно е до 18 процента захарност, а хубавото винено...да речем 23


Италианката е най-вероятно италиански Ризлинг, макар, че говоря наизуст- всичко може да е. За разлика от нас, италианците са си запазили повечето стари местни сортове. Виж темата ми за Карапапас в клуб " На пиячите"



Тема Re: Пробвайнови [re: Asen38]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 08:32



Братле, за разцепа питай Киро. Той е спец. А аз тая година се издъних. Но той е развил тази тема във форума. Аз като се пробвах миналата година беше само по книга, никой не ми показа и имах 100% успеваемост. Тая година - само 30%. А за питането - прав си. За това ми харесва този форум - колеги, любители, напреднали, начинаещи - няма значение, важното е, че всеки иска да напредне. Поздрави!



Тема Re: Пробвайнови [re: Дидo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано18.07.08 12:31



Да си жив и здрав. Киро е много услижлив и не е надменин.
Но сам да го направя- трябва ми смелост. Още няколко въпроси:
По кое годишно време се прави? Имали значение каква е подложката?



Тема Re: Пробвайнови [re: Asen38]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано20.07.08 10:55



Аз самият не знам много. При мен беше "Късмета на начинаещия", че успях . Иначе ашладисвах през април. Подложката беше дивачка, но каква точно - не знам. Режа 2 - 3 см. над нивото на земята, или под спойката, ако вече е ашладисвано веднъж. Но ти прочети по книгите и дано да има някой да ти покаже. И пробвай на нещо малоценно или на откровена дивачка. Ако не успееш, поне ще се поочупиш. От миналогодишните ми ашлами едната ще даде 1 кофа грозде /май малко се изхвърлям/, сорта е "Самсон" по силистренски, иначе е познатото на всички "Сензо".



Тема Re: Пробвайнови [re: Дидo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано20.07.08 17:59



Драги Дидо,
благодаря ти за съвета. Аз имам 2 книги /подарък от България/. Прочетох и разбира се нищо не разбрах. Кирето се опитва също да ми помага. Понеже нямам "дивачка" , ще се опитам на "Othello". Моите възможности не са така добри както е при вас.



Тема Re: Пробвайнови [re: Дидo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано21.07.08 12:58



Дидо, вече реших. "Самсон" няма тук. Поръчах си "Muscat Blue" с надеждата да е "Хамбурски Мискет". Не знам защо съм се натиснал за този сорт, като предпочитам белите? Значи в началото на август ще ми дойдат две лозички /присадени върху стабилна подложка/ в контейнър /саксия/ всеки от 3 литра и са 70 - 80см високи. Казаха ми, че при това развитие можело и през цялата година да се засаждат. Ако бях купил само една лоза щеше да ми излези 14,85€, а сега ще платя 22,80€ защото плащам само веднъж транспорта от 6,90€.
Та това са последните новини от "новия " лозар





Тема От къде синови [re: Asen38]  
Автор spasss ()
Публикувано21.07.08 17:35



Асене, все пак уточни от къде си, аз просто не съм забелязал, ти си доста активен и пишеш в няколко форума. Сайта на плевенския институт предлага и подложки. Не е необходимо да имаш точно дивачка. Може да си поръчаш и подложки. Освен това, сортовете, които са типично български са Мавруд, Широка мелнишка, Памид, Димят, Гъмза, Керацуда и споменатото вече Карапапас, което все още не знам с какъв статут е, но ще се опитам да го завъдя. Ако искаш нещо типично бългаско – ориентирай се към тези сортове. Това естетвено са винени сортове. За десертни български е по добре да обявим конкурс в отделна тема - Кой е най-добрия български десертен сорт?



Тема Re: От къде синови [re: spasss]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано21.07.08 22:40



spasss , не съм доста активен, а съм много любопитен. Може би изобщо да не е важно, но за първи път посетих форума във Видин, защото имам голям проблем с една лозичка подарък от виденчанин и Кирето ме посъветва да се прехвърля тук. Разбира се, тук се радвам че много специалисти от вас ми обърнаха внимание и се опитват да ми помогнат. Ти също, за което ти и благодаря.
По същия проблем се опитах да се съвържа през пролетта с някой от Плевен.

Както виждам сега твоите предложения са много и са сигурно много хубави.
Аз желая да си намеря един бял сорт, които да е ранен, да не е капризен и да е като за новобранец- да чака да узрее и да яде.
Но въпроса ми за най добрия сорт е наистина доста глупав, защото всеки човек си има различен вкус. За мен ще е по важното това от предпосредната ми мисъл - ранно, вкусно и лесно за отглеждане.





Тема Re: От къде синови [re: spasss]  
Авторvalexis (Нерегистриран)
Публикувано27.07.08 16:35



Здравейте, явно мъжката компания е за предпочитане тука. Но нека се намеся.
Въпросчета имам няколко. Живея В Пловдив. Имам вилно място в Белащица - на 9 км от тук - почвата не е много облагородена - повечето е камениста и тук таме чернозем нахвърлян, по дърветата. Все пак бих ли могла да ашладисам праскова върху вишня или слива и как да избера сорт? Може и въпроса ми да е малко тъп, но изпратете ми поне линк с картинки , щото в учебника ми от Аграрния университет няма много добре описано.
Поздрав





Тема Re: не може да е вкусно и ДОКРАЙнови [re: Asen38]  
Авторbegemot (Нерегистриран)
Публикувано27.07.08 20:41



naj vkusnite sortove grozde vse o6te sa bolgar (staroto mu ime e afuzali), brestoviza e prekrasen sort a za tezi koito haresvat grozde s misketov aromat - alexandrijski misket i hamburgski misket. njama6 predstava oba4e kolko e krasiv i vkusen dimjat, makar 4e ot nego stava i 4udesno vino



Тема Re: не може да е вкусно и ДОКРАЙнови [re: begemot]  
Автор Asen38 (непознат )
Публикувано27.07.08 21:25



Mersi mnogo!





Тема Re: Пробвайнови [re: Asen38]  
Авторb37 (Нерегистриран)
Публикувано04.09.08 17:18



В германската уикипедия го има като Muscat de Hambourg. За съжаление не знам немски, но има изписано около страница



Тема Re: зависинови [re: Asen38]  
Авторvlady (Нерегистриран)
Публикувано04.09.08 17:21



Амурска подобрена превъзходна лоза.





Тема Re: кой е най предпочитания?нови [re: mak8526]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано11.09.08 23:12



От старите десертни сортове, най-добър си е Болгар. Разполагам с поне двадесетина елитни сорта, включително Велика, Надежда, Волга-Дон, Блек и пр., но нито един не може да се сравни с Болгара. И което е впечатляващо, дори осите по-малко го нападат. Разбира се, от мускатовите сортове добри са Хамбургския, Италия, Брестовица, но всички си имат дребни кусури - я жилава ципа, я късно узряване /Италията/. От ранните сортове най-добро е Армира на проф. Бабриков - много по-добро от перлата, но се намира само в опитното поле на аграрния университет Пловдив в село Брестник. От безсеменните сортове най-добра находка безспорно е "Афродита" на проф. Бабриков. Изключително родовит сорт - изисква разреждане и рязане на чепове - едро бяло сърцевидно зърно - много сладко. Зрее в началото на август. Добро също така е Русалка 1 на Кондарев, но зрее по-късно /средата на септември/ и понякога дъждовете го повреждат. Има един анонимен безсеменен сорт "Тракийска перла", който зрее дори преди обикновената перла, дори си приличат външно, но е много чувствително на застудяване.
Моите предпочитания са за: от най-ранните Армира, от ранните Кардинал, от средноранните Болгар, от мускатовите Хамбургски, от безсеменните Афродита. Преглеждам тук един каталог и не виждам нищо по-добро.





Тема тая тракийска перланови [re: rady.]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано12.09.08 00:09



семеначе ли е или клон на Перлата? Стана ми любопитно)
Чудя се, е ли възможно теоретично някой мутант да узрее още в края на юни))
Кардинал няма равен за мен иначе.
2000 имаше отделни гроздове узрели още към 12 юли при мен. Но тогава акцентът на жегите беше през юли. Тая година имаше отделни зърна и крила за ядене към 20-22 юли.
Убеден съм, че има много превъзхождащи го по различни показатели сортове, но го харесвам точно защото зрее преди всички и за разлика от Перлата мяза на грозде


А сега в момента, както и всяка година, впрочем, вече съм минал границата, след която не мога да гледам, камо ли да ям грозде, до края на зимата-толкова ми държи няколкодневното тъпчене с разни именни и безименни сортове по време на гроздобера:-)



Тема с тая Афродита силно ме заинтригува.нови [re: rady.]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано12.09.08 00:11



Дори да не успея да намеря лози наесен(напролет), ще гледам да се примоля за някой резник- напролет пак ще отделя време за присаждане на 200-250 пропаднали подожки, да сме живи и здрави. Ще присадя няколко с такова нещо.
Колкото до Армира, само съм чувал и чел за нея.
Имахме лозарство едно време, мамка му...





Тема Re: тая тракийска перланови [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано12.09.08 08:32



Нямам представа какво е като произход. Безсеменно е и вероятно няма нищо общо с перлата. Към средата на юли вече е узряло в Пловдив. Иначе е много родовито, сладко и безсеменно. Става за стафиди, макар че не съм правил.
Зърната са почти като на Дамят. Лошото е, че не държи на студ. Имах на асмалък две лози; по- миналата година в големия студ и двете измръзнаха; едната се възстанови, а другата едва крета.





Тема Re: с тая Афродита силно ме заинтригува.нови [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано12.09.08 08:50



Тая Афродита е любимият ми сорт от безсеменните. Ражда редовно и по много.
По родовитост не отстъпва на Кардинал и Хамбургски мискет. Налага се да я разреждам; реже се само на чепове. Ако се претовари пак успява да изхрани, но закъснява. При нормално натоварване става чудесна. Гроздовете са едри - около килограм - рехави. Зърната са едри - почти като на Болгар - леко сърцевидни. Крехка ципа, леко хрупкаво, топящо. Много сладко. Започва да зрее около 10 август и към 15 е напълно готово. Студоустойчивост - нормална за десертните лози. Не се забелязва милерандаж. Третира се с препарати както и останалите. Подложка SO4, но вероятно може и с други. Професор Бабриков си е свършил добре работата - да е жив и здрав.





Тема Re: с тая Афродита силно ме заинтригува.нови [re: rady.]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано12.09.08 09:03



Нямам лози Армира, но съм виждал и опитвал в опитното поле на института - Пловдив. Чудесен ран сорт. Зрее заедно със Суперран Болгар и Плевен. Лозарите специалисти много го хвалят. Зърната на едрина са също като техните, но консистенцията е топяща и са много вкусни. /неутрален вкус/.
Има добра родовитост, нормална издръжливост на болести и студове. Преимуществото е, че почти не се налагат поливки, защото докато хванат сушите и то е узряло.



Редактирано от rady. на 12.09.08 13:37.



Тема Re: извинениенови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано13.09.08 09:54



Сортът се казва Италия. Получен е от Пировано /италианец/ и е кръстоска на Хамбургски мискет и Бикан.
Грозд - средно голям, зърно едро, продълтовато, жълто, месесто. При добро узряване е сладко със силен мускатов аромат. Узрява към края на септември.
Добра студоустойчивост.





Тема Re: с тая Афродита силно ме заинтригува.нови [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано13.09.08 11:34



Ами мога да ти изпратя пръчки на есен - колкото ти трябват. Дай някакъв адрес.



Тема Re: Ти в коя държава си всъщност?нови [re: Asen38]  
Авторwine (Нерегистриран)
Публикувано15.09.08 15:46



Здравейте, аз доста късно се включвам в разговора Ви, даже и не мислих да го правя,но ми се искаше да допълня защо Отелото е забранен сорт!
Да уточня,че е не е забранен за прясна консумация, а за обработка. Тоест препоръчва се от него да не се прави вино или ракия (поради наличието на дигликозиди),защото се счита за канцерогенен,но не е категорично доказано.



Тема За Киретонови [re: Asen38]  
Автор Asen38 (непознат )
Публикувано26.09.08 12:46



Ало Кире,
Имам много важен въпрос:
През тази година купих 4 нови едногодишни (и облагородени) лозички и те се развиха доста бурно - доволен съм. Сега ми идва въпроса - това лято ги оставих да направят листна маса, но през пролетта (като вече трета година) трябва да ги оформя. Какво ми предлагаш, искам да ги имам на шпалир. Най голямо значение отдавам на "Лаки Монт. Аз предполагам че и при теб свободните лозя са също на шпалир.
Мерси предварително





Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: Asen38]  
Автор Южняk (непознат )
Публикувано09.10.08 19:52



Не съм много запознат с лозарствто,но преди години на село имахме едно лозе около половин декар с различни сортове и имаше един сорт с много големи тъмносини зърна-около 4см в диаметър.Баща ми му казваше "Биволско око".това определено ми беше любимия сорт за прясна консумация.Иначе Булгар и Италия отгелжда баща ми в Ивайловградско.Макар че и Италията е много Вкусна и ароматна,моите предпочитания са за добре узрелия Булгар обран в началото на октомври.



Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: Южняk]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано10.10.08 23:38



Аз реших да опитам и с американското "VANESSA" - розе . Гомями гроздове, едри зърна, сладко и с невероятен цвят на кожицата. Още не съв го купил - цената му е за 80 - 100 см стъбло 16,90€ + 6,90 за опаковка и транспорт. Обещават да дава обилен плод. Ще пиша допълнително.
А това е подобно на дядовото ти грозде:

Super gross - super gesund - super lecker!
Diese gigantische Tafel-Traube ist der neue TOP-Hit 2008! Ernten Sie bei sich zu Hause jetzt Maxi-Traubenhenkel mit Maxi-Fruechten! Mit einer geradezu uebergrossen Fruchtlaenge von bis zu 5 cm pro Traube wiegt jeder Traubenhenkel nicht selten mehrere Kilo! Die Traube ist knackig & das Aroma ist fruchtig mit harmonischer Suesse - ein Genuss. Außerdem tun Sie Ihrer Gesundheit etwas Gutes! Der blaue Farbstoff schuetzt Ihre Koerperzellen vor schaedlichen Einfluessen und beugt sogar Krebs vor. 'Maxi Blue®' stammt aus der Kreuzung einer widerstandsfaehigen russischen Sorte mit einer europaeischen Tafel-Traube. Dadurch ist diese TOP-Neuheit besonders winterhart bis minus - 30° C! 1A-Pflanzenqualitaet im grossen Container-Topf. Pflegeleicht & dekorativ. Der Nasch-Hit zum Beranken von Pergolen, Spalieren und Hauswaenden. (Vitis vinifera)


За съжеление не знам как да ти изпратя снимката му Това е кръстоска м/у руски сорт и един европейски и издържа до минус 30о С. Зърното е около 5 см а грозда е от няколко килограма!



Тема Re: За Киретонови [re: Asen38]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано16.10.08 14:48



Ало Кире, наскоро ти бях изпратил 2 снимки от новата ми "асмичка". Същите снимки ги изпратих и на познат от Плевен - специалист по микроорганизмите в произвотвсвото на вина и пр. С него си кореспондирам от доста отдавна. Та това е неговото мнение по въпроса ми:
Zdraveita g-n Angelov.
tai kato az ne sam specialist po samata surovina grozde, pokazah snimkite na agronomite v nashata firma. Te sa kategorichni che ne e Otelo grozdeto vi. Po snimkite kazaha che nai se doblijava do sorta "Shevka". Pocherveniavaneto na drajkite se sresta samo pri nego v Bulgaria.

Lek den


Ти беше прав като ми писа, че не е ОТЕЛО, а някакъв негов братовчед. ШЕВКАТА и тя ли е хибрит? За какво я използвате изобщо?
Като си представиш: малки гроздове, малки зърна, когато е добре узряло е пркятно сладичко с лек аромат на малини /или нещо подобро/.

А бе хубаво че е подарък, ама пък чак толкова много грижи. и на всичко отгоре да ви занимавам и вас............

Ако някой от добродушните ни колеги реши да ме направи щаслив с някоя и друга пръчка от някоя свястна лозичка ще поскоча до небето и ще мога да се реванширам с удоволсквие.





Тема Re: За Киретонови [re: Asen38]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано16.10.08 17:57



Хм, за шевката последното нещо, дето може да се каже, е че е с дребни зърна. В една от темите на този форум имаше за нея .


А ето и малко цитат и картинка на шевката, ама едва ли е твоя сорт :

С тоя аромат на малини - вероятно е нещо отелоподобно.



Тема Re: За Киретонови [re: Quellor]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано16.10.08 19:21



Мерси Quellor! Разгледах всичко - много е интересно.
Дявол го взел, какъв е този шибан сорт от пловдивския край? Сега отидох да го опитам още веднъж. Може и да не е малинин аромат, но във всеки случай е приятно на вкус и ИМА ДЕЛЕЛИ ЦИПИ, значе е винарски сорт, ако е изобщо нещо!
Чакам и Кирето да си каже мнението, защото той го е видял на снимки.
Аааа, такъв цирк за "2 кошници грозде".
Под дребни зърна се разбира не зърната на десертно грозде, а нещо подобно на стафидовото - като големината на нокета на показалица.

Какво да правим сега, отело е кофти! Дали някой от вас има Отело за да го покаже на снимка?
Хайде приятна вечер





Тема Re: Подкрепям Quellor.нови [re: Asen38]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано16.10.08 19:35



Шевката е всичко друго,но не и дребно,да не говорим,че е къснозреещ сорт-края на септември,дори началото на октомври.Доколкото разбрах,си в страна/не разбрах коя/,където по принцип климата е по-студен,така,че е изключено да е този сорт.Търси нещо,което зрее рано,та дано до края на септември и при теб да стане на нещо.



Тема Re: Подкрепям Quellor.нови [re: tatasisiivi]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано16.10.08 20:10



ОК, но кои български сортове са подходящи за пресна консумация? Как да се свържа с тях?
Освен това съм носталгично свързан с тези мои 2 сорта - единия е пък ялав. Не ми се примахват- срамота ще е и са подарък - място си имам и за други лозички. По добре ще е нещо допълнително и то не за профит, а за кеф


Прав си, вегитацията при нас започва един месец по късно и свършва 1 месец по рано от тази на България, но това моето червено успява до средата на октомври да е готово за консумация. Една нова асмичка /от същия сорт - от пръчка/ беше дори в началото на Окт. готова.

Купих си други ронозреещи, но не са нашенски. Преди години моята сестра ми донеси пръчки от Пловдинския институт, но не се хванаха, т.е. въпреки грижите ми не успяха да презимуват, а ги и гъбните номера ги хванаха и с пръскането се закъсня. Мисля че бяха: Елица, Брестовица /със семки/, Афродита /все безсеменни беззърнисти/ другите не ги помня - бяха общо 6-7 пловдивски сорта.

Така че аз все се опитвам да си направя кефа, да имам нещо българско и да се фукам с него. Ако питаш защо самият аз не си донеса пръчки, защото от цяла вечност не съм бил в България - такъва е ситуацията, все се намират някакви важни причини. Знаеш ли : "да искаш и да не можеш". Стана много писане!
Какви са твоите предложение да сортове?



Тема Re: За прясна консумациянови [re: Asen38]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано16.10.08 21:31



бих ти предложил Кардинал от червените и Брестовица от белите.Може би да успеят да станат и при теб.И двата сорта зреят през втората половина на август,тоест може при теб да станат за септември.Впрочем,ти май спомена за Брестовица-бяло,ранно,много едро и вкусно.Е,не забравям и Хамбургския мискет,но се съмнявам,че при теб ще стане.За мен той е най-доброто десертно червено грозде.От винените сортове бих препоръчал Мискет отонел-бяло,зрее в началото на септември,има сок,изобщо става за бяло вино.Колкото до червените винени,ще ти предложа нещо-сорт Сторгозия.Доближава се до Мерлото,дори вината от двата сорта в началото трудно се различават.Зрее нормално,края на септември,но има едно супер качество-изключително устойчив сорт на студ и измръзвания.Става вино с много добри качества.Сторгозия,Мискет отонел и Брестовица съм ги купувал от Плевенския лозаровинарски институт.Впрочем,мисля,че там има и други добри сортове,аз ти казвам тези,които ги имам и съм ги пробвал.Влез в сайта:
www.ilv.hit.bg
и си ги виж.Като имаш познат от Плевен,той ще ти ги купи и прати.И не струват по 20 евро, а по1,50 евро.Хайде със здраве и наздраве.



Тема ако това е Шевканови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано17.10.08 01:42



официално ще се прекръстя на Росица Кирилова или Свен-Йоран Ериксон))))



Тема Re: ако това е Шевканови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано17.10.08 05:17



Росица Кирилова не я познавам, и ако ти не можеш да кажеш какво е, никой друг няма да може. Само ти се видял снимките от въпросното грозде и ти се специалиста т.е. имаш огромен опит.
Малко съм раочарован от отговора ти. Не го разбирам, съжелявам много.
Как може да си казва тази идиотска лайняна лоза?



Тема искам да ти кажа, че не може по еднанови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано17.10.08 19:54



червена дръжчица да кажеш, че това е Шевка! Гроздът, зърното, нямат нищо общо- едно. Това са ти го казали по-горе другите пичове.
Две: ароматът на малини ДИРЕКТНО ни препраща към характерния fox ген на американските лози, в частност(но не само!) Лабруска.
Демек, това изобщо не е европейски сорт(чист), в най-добрия случай- хибрид.
Не ме величай толкова, аз съм наистина само експириънсд юзър, не профешънъл!)))
И не мога да ти кажа какво Е ,но че НЕ Е Шевка си залагам името и дясното мъдо





Тема Re: искам да ти кажа, че не може по еднанови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано18.10.08 11:31



Тя драги Киро, аз нямам понятие - какви са зърната, какви са дръжтките и пр. -гледам като "коте пред календар" - "О" понятие. Това което ми се каже го взимам за истина. Като не знаеш - си доверчив!
Жалкото за мен е, че не мога да открия какво се крие зад това ръстение. Щом като спаза към ОТЕЛОВИТЕ, значе има същото негативно /отрицателно/ и лошо "име" - което значе, че спада към забранените. И другото е, че моята гордост да имам българска лоза е направо разбита. През тези много, много години съм лъгал хората, че притежавам нещо хубаво, нещо изключително. Единственото което му е хубаво е, че е "мързелив" сорт т.е. няма нужда от пръскане и пр.

По добре си задръж мъдото- ще ти трябва, пък маята шибана лоза може би ще трябва да я заместим с някоя велика хубава българска и не особено капризна лозичка.

Аз днес остарявам със цяла година, ама така е в живота - колелото се върти и не те пита искаш ли или не искаш да остаряваш.


Но човек е толкова стар или възрастен както се чувства!
Аз съм все още 20 годишен



Тема бг сортоветенови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано21.10.08 12:46



Асене, отговарям ти тук, тъй като не помня къде точно зададе въпроса си, а все не намирах време да го сторя.
Значи някой ти каза по-горе- трябва да си доставиш оттук възможно по-ранозреен сорт, евентуално по-устойчив поне на сиво гниене. Повечето нови сортове, получени през последните 50-ина години в нашите институти, са добри по горепосочените параметри, те и точно затова са избрани от десетки(стотици) семеначета на същите "бащински" сортове за по-нататъшно размножаване.
Все пак имай едно наум: Правени са всякакви опити, примерно, да се размножат тук, у нас, Иракски или северноафрикански сортове грозде(десертни по разбираеми причини

).
Макар, че има голяма способност за адаптация, лозата Културна Винодайна( Витис Винифера Сатива) и хилядите и сортове, все пак има таван на тия способности.
Има един възлов показател, определящ пригодността на определен район за отглеждане на лоза. Това е активната температурна сума. Това е сумата от среднодневните температури през активния вегетационен сезон на лозата за съответното място, където е лозето.
Вегетационния период за лозата започва в деня, в който средната дневна температура МИНЕ НАД 10 градуса трайно. Обикновено у нас това става през април. И приключва, когато този показател мине под 10 градуса. Реално тази година все още това не е станало, но практически това става средногодишно, през тези дни.
Сумата от температурите през този период по дни се нарича Активна температурна сума за съответния район. За повечето райони на страната, тя варира между 3600(Карнобат, да речем, приблизително, както и СИ България) и 4000(Под Кресненското дефиле и, ако не се лъжа, Чирпан, Асеновград). ВАЖНО !!! Много важно уточнение: Тия данни са от средата на миналия век!! Имам, както казватр сърбите , основана сумня(основателно съмнение), че за последните години спокойно може да добавим по 200 понел градуса за голяма част от районите. Но да не се отплесвам. Колко предполагаш, че е АТС за района на Басра, да речем?)))
7000. Или наоколо. Та, въпросният сорт, донесен тук, просто отказва не само да зрее, но и да връзва. Тъй че за един хипотетичен сантиментален иракски лозар, който иска да си гледа тук родния сорт Хабиби 13 или Сливата на Шукрие, шансовете са...? Сещаш се- никакви!
Екстраполирай и прави аналогия.
И говори с някой истински специалист от ИЛВ в Плевен, по възможност от по-старото поколение- сортът, който искаш трябва не само да зрее рано, но и да търпи сиво гниене и важно - да е с възможно най-висока невзискателност към ниски температури ПО ВРЕМЕ НА ЦЪФТЕЖА.
Иначе- за сърми.
Това е положението. Лично аз или бих си закачил снимки на тукашни лози, или бих се примирил със предлаганите на пазара там, при теб, съобразени с местните условия, лозички.
Последно: АТС под 3200 градуса се счита за непригодна за промишлено лозарство, а при теб едва ли има и над 2600(много се съмнявам, ама много).



Тема Re: бг сортоветенови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано21.10.08 22:01



Кире мерси за обяснението. Аз опитвам да се свържа с Плевен и ако не стане, ще трябва и без български сортове да си направя кефа. Виждам че има нетърпеливи участници, които стават дори и агресивни и затова ако трябва ще ти се обаждам на частно.
Мерси и Ciao





Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: Asen38]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано07.12.08 20:16



Разполагам с пръчки /калеми/ от сорт Афродита /безсеменен, десертен/. За качествата на същия съм споменал по-долу. Мисля, че този сорт е подходящ както за лични нужди, така и за бизнес /най-вече/. Отглеждам различни сортове от 7- 8 години и правя сравнение. Просто не намерих слаби места. Подарявам на приятели и съмишленици.





Тема къде се намираш?)нови [re: rady.]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.12.08 22:28



Предвиди ми 2 броя. няма да си капо, подарък срещу подарък.





Тема Re: къде се намираш?)нови [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано08.12.08 11:55



Пловдив. тел. 0887472902 ради
Абе, какви два броя, мога да ти дам цяло снопче.
Но те не са ашладисани; обикновени пръчки са. Ако нямаш път насам, мога да ти изпратя. Дай някакви координати.





Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: rady.]  
Автор Asen38 (минаващ)
Публикувано08.12.08 14:45



Благодаря ти за известието и че не си ме забравил! Супер!
Виж при бележки





Тема Re: Аз също бих помолил,нови [re: rady.]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано08.12.08 19:40



за няколко броя.Стига евентуално да имаш възможност.Само драсни тук дали си съгласен,ще се реванширам по някакъв начин.



Тема Re: Аз също бих помолил,нови [re: tatasisiivi]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано09.12.08 12:14



Няма проблеми, само дай някакви координати или, ако се отбиеш до Пловдив обади се. 0887472902



Тема аз няма да ги вкоренявам, ще гинови [re: rady.]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.12.08 13:23



присадя на някоя готова подложка, затова 5-6 пръчки ми стигат. Средна дебелина, за да мога да направя хубави калеми от тях. Записвам се при теб)
Ще са доволни да растат на моите лозя, бъди спокоен!)
Малко са местата с пясък и жега едновременно, като там.



Редактирано от Kиpo на 09.12.08 13:25.



Тема Re: аз няма да ги вкоренявам, ще гинови [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано09.12.08 19:47



Пръчките са в наличност и аз съм в наличност. Който иска да заповяда или поне да даде някакви координати. Иначе тел. 0887472902



Тема Re: Аз също бих помолил,нови [re: rady.]  
Автор Asen38 (минаващ)
Публикувано20.12.08 23:01



Hallo,
желая да благодаря на вежливия Radi който ми изпрати 15 резлинга /пръчки/ и които минаха през проверката на митниците и днес пристигнаха. Много се радвам и му благодаря от сърце за приятеството му и за услугата.





Тема Кой е любимия сорт?нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано10.02.09 17:48



Асенчо и накрая кой сорт се оказа любимият?

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано11.02.09 15:03



Приятел boltik, хубаво че ме питаш. Какво да ти кажа? Много съм благодарен на всички които си писаха мнението. Аз нямам нито опит с гроздето, нито пък кои сортове в България се предпочитат. Вашите съвети ми бяха от значение. Вярвай ми, аз наистина научих доста неща от вашите мнения.
Дори и eдин много мил градски ми изпрати и пръчки, които засях.
Дано да се хванат и те да ми станат любимите т.е. да се радвам че ги имам.


Не знам дали ти написа кои са твоите любими сортове

Vaya con Dios



Тема Re: Моя отгобор...нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано12.02.09 11:44





Да на мен ми допада мискета и един сорт бяло грозде средни гроздове.Когато узрее добива жълтеникаво-зелен цвят.Има специфичен аромат някой казват,че било царицата на лозята други,че било чауш и тн.важното е,че като го видя на магазина го-разпознавам без-грешка.Също и кардинала ми допада,като сорт.
Баща ми е потомствен винар и като го запитах кой му е любимия ми каза следното:узрелия сине-узрелия нямапо-добро грозде от узрялото грозде.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Re: Още...нови [re: boltik]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано12.02.09 12:30






Асенчо,ако желаеш да прочетеш още за лозите погледни на ,,ciril111,,в снимка.бг.
Ако някой иска да добави нещо интересн-текст-кода е 111111.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Re: Моя отгобор...нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано12.02.09 16:53



Hallo boltik,
това е много кореткно и приятелско че ми даваш съвет. Аз също обичам мискета като вино и дори през лятото е задължително да си го пииваме. Но нямам понятие дали гроздето е добро /сладко/ и за ядене. Е сигурно няма да е като болгара , но сигурно става и така, не само за вино.
Баща ти много хубаво е казал че най хубавото грозде е узрялото.

Сега още един въпрос - как да отида на снимките? Съвета ти е много интиресен, но аз трябва да го последвам.


Мерси много и чау



Тема Re: Моя отгобор...нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано13.02.09 23:32



Здравей Асенчо,
за адреса,, snimka.bg и след това кода е 111111,,
който има желание може да добавя или чете.
Сполайте.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: Моя отгобор...нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано14.02.09 16:52



Hallo boltik,
аз отидох на "snimki.bg" и на кода 111111. Какво по специално да потърся там? Малко трябва да помогнеш сега.


Приятен уикенд



Тема Re: Моя отгобор...нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано14.02.09 21:06



Асенчо грешка иди на ,,ciril111,, а кода са добавяне е 111111.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: Моя отгобор...нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано15.02.09 01:27



OK, мерси за подробната информация. Копирах трите страници. За съжеление нямам нищо от тези сортове.


Какво е гроздето закачено на вратата?
Приятна неделя. Чау



Тема Re: Моя отгобор...нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано17.02.09 11:40



Асенчо, мисля че е кардинал или негов хибрид.Не се знае от кой-край на света е дошло?Няма тази сладост,като нашия кардинал.Може да са го брали зелено и да доозряло в складовете-хладилниците.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: Моя отгобор...нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано17.02.09 13:52



Аз пък си мислих че е твое производство. Кардинал казваш че е. Кардинала не е ли розово- виолетово и е най ранното грозде?



Тема Re: Моя отгобор...нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано18.02.09 11:21



Не аз живея в Чехия. Нямам собствено място,а климатът не подхожда за лозе.

погледни тук

http://ovostarstvo.hit.bg/countent.htm

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема Re: Моя отгобор...нови [re: boltik]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано01.03.09 19:26



Здравей Асенчо.Днес нарязах 30 пръчки за подложки по 40см.дълги.Сложих ги в едно малко бидонче и налях хладка вода.Един чоек ашладисваше преди години и ми каза да ги накисна на топло място.Трябвало поне седмица да стоят.Абе ще пробам да видим какво ще излезе.Имам мискет,липа червена,отел чер,кардинал,афус,чауш бял,памид и каберне за присаждане.
Ако някой може да даде съвет моля.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема съвет за какво конкретно?нови [re: boltik]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано01.03.09 22:47



И я зарежи тая "липа", скапан американски сорт!)
Е, ако толкова ти харесва- вкоренявай си ги директно, нама смиосъл да присаждаш една американска лоза с друга.





Тема Re: Моя отгобор...нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано02.03.09 19:05



Hello boltik,
извинявай че толкова късно се обаждам. Ами то в Чехия не е чак толкова студено. Има сортове които издържат и на студове - потитай там за унгарското "СУЦИ". Бяло е и е сладко. Аз също ще се изпробвам с него.
Иначе ти благодаря за адреса - има интиресни неща.

Днес кастрирах моите лози. Един червен ОТЕЛ е вече съвсем къс. Май ще го махна напълно. Много радикално скъсих почти всичко. Утре ще направя и асмите
Ама като чета, ти си се запасил с много сортове - значи и ти си запален лозар.
Това с накисването на пръчките не гоз наех, сигурно са есени пръчки. Не знам това дали важи и за пресно отрязаните.


Айди чау



Тема Re: Моя отгобор...нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано02.03.09 22:10



Здравей Асенчо.Аз сега съм си у БГ.Правя си нов чердак.А това за лозарството ми е като наследствено от баща ми и дядо ми.За сортовете още се колебая какви да бъдат.Прочете ли статиите за асмите на ,,ciril111,,в снимка бг.Ами успех приятелю.Чао за сега.



КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Re: Моя отгобор...нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано03.03.09 10:47



Драги boltik,
Разбира се че видях,,ciril111,, и ти благодарих.
Намирам за супер хубаво твоите нови переспективи с новия чердак и проекта за лози и асми. Желая ти много голям успех и удоволствие и радост за постигнатото. Ще изпратиш снимки да ти видим производството т.е. постигнатото.


Живи и здрави



Тема асмичката е готованови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано09.03.09 18:38



Асенчо асмичката вече е готова.Трябва да засадя и добри лозички.Погледни новия албум.
Към Кирето:Кире днес ходих на старото ни лозе и се оказа,че една лоза мискет,една кардинал и една булгар са в много добро състояние-лозето е на 25 години.Какво мислиш ако ги изкопая иги засадя на новата асма докато пораснат младите?За 3-4 години става въпрос?

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ


Тема ако ти се занимава- пробвайнови [re: boltik]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.03.09 08:46



По принцип е трудоемка работа. За да се хванат, трябва да изкопаеш големи дупки на мястото, където ще ги засаждаш, смес от хубава оборска тор на дъното и т.н.
както прецениш, само д ане те е жал да ги махаш после:-)
Но пък ще имаш резервен вариант.





Тема Re: ако ти се занимава- пробвайнови [re: Kиpo]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано11.03.09 21:05



Ами това се получи Кире днеска.Остава да чакам.



КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема тованови [re: boltik]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.03.09 23:05



преместените ли са..?



Тема Re: асмичката е готованови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано14.03.09 10:40



Eeee драги boltik, много страшна конструкция.

Сигурно е паднала не само голяма игра, но и доста работа. Браво, хубаво си я измайсторил!

Само не личи как си я подрязъл. Аз моите /които са много по малки от твоята/ ги укастрих много душманската, През миналото лято бях 6 седмици на път и тя си беше направила толкова листна маса, че гроздовете останаха в сянка.
Понеже Отела за мен не ми върши никакава работа, не става за нищо друго освен за сянка, едната лоза я кастрирах съввсем късо - до дебелото стъбло и ако загине, ще я махна. На Отела му е само това хубавото, че е за мързеливи хора като мен - нямаш грижи покрай него, малко режеш, малко накъсваш, малко завързваш, направиш 2 - 3 пъти сърми и го оставяш на косовете и другите птички да му се радват.

От Ради имам нови пръчки и да видим какво ще се хване, аз се надявам да съм късметлия! Аз съм му много задължен. Така че притежавам и български лози. Нали за това пуснах и тази тема - за да се информирам. Поне сега имам вече един добър български сорт!
Попитай го дали не може да ти даде от пловдивските си лози, сорта е бил много хубав!
Та желая ти голямо удоволствие и достатъчна реколта.
Живи и здрави!



Тема Хвана ме страхнови [re: Asen38]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано17.03.09 17:17



Май че се поуплаших днес. Отидохме да подготвим отрязаните клончета от дърветата и пръчките от лозите за компост т.е. да ги пуснем през машината да ги накълца. След това като разгледох лозичките, бай се уплаших. Американскит сортове Лакимонт и Ванеса са вече тръгнали и сълзят. Дори и първите пъпки са вече навлажнени, защото пръчките не са хоризонтално завързани, а си стоят виртикално. Та ме е страх ако засъхне смолата върху пъпките ще ги "циментира" и сигурно няма да могат да се развият.
Знам ли какво да се направи с тях - измиват ли се, как да се почистят? Кой може да ме посъветва?

Днес сe затопли за първи път до 10 o. В четвъртък ще падне още веднъж сняг и чау на зимата.





Тема Не бой се Асенчо!нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано17.03.09 19:19



Здравей Асенчо.Преди години,като работех в Щутгарт пролета идваше почети месец по-рано.Така е сега и в Чехия.Що е за зародиша не се плаши.Смолата от вътре на навънка е много-крехка.Моли се само да се прихване това нещичко.Спомни си тревата как повдига асфалта и го напуква.Погледни тук и по-точно в последната статия.
]Re: Присаждане на зряло [re: B_ackRam]



КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Редактирано от boltik на 17.03.09 19:21.



Тема Re: Не бой се Асенчо!нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано18.03.09 05:38



Hallo boltik, пак ме успокояваш. Да се надяваме че силата на пъпката ще е достатъчна. Тези лозички са вече хванати, те са укоренени и щом соковете вървят, значи че издържаха на студовете и дългата зима.


Разбира се че се моля да се хванят пръчките от Ради, но те са добре зарити, дори и бяха за месец покрити, защото идваше едно миещо се мече (Waschbaer) да си зарива хванатите риби в пресно разрохкавата пръст. Какво да правиш - натура е.
Верно е, че вегитацията на Юга се се развива усезателно по рано.
Приятен ден!



Тема Re: Не бой се Асенчо!нови [re: Asen38]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано18.03.09 05:53



Hallo boltik, забравих да ти напиша, че тази ценна книжка я имам и съм я чел /но и забравил/. Ще я прегледам отново.
А за моя "Lakimont " се изненадах, че е първата лозичка която тръгна заедно с "Vanessa" - първи откриха пролетта! Догодина ще ги режа още по рано.
Ciao





Тема Re: Не бой се Асенчо!нови [re: Asen38]  
Автор Slunze ()
Публикувано18.03.09 19:59



най-добрите сортове грозде са тезо които се адаптират към промените на времето и ги има показани в

БГ - Социална мрежа на българските фермери

Каквото правите, правете го с Любов

Тема Boltik, виж туканови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано18.03.09 22:47



дали това може да те интересува:

http://www.lwg.bayern.de/gartenakademie/infoschriften/obst/12647/

Все пак си живял в Щутгарт и няма да имаш проблеми.

A Slunze, не мога да намеря това което го предлагаш.
Ciao





Тема Re: Не бой се Асенчо!нови [re: Slunze]  
Автор engel2 ()
Публикувано26.03.09 10:41



Какво смяташ с
показани в фермер БГ

И аз не можах да намеря нищо. Кажи къде да гледам.



Тема Асенчо....нови [re: Asen38]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано26.03.09 13:52



Здравей Асенчо,да наистена това е така,както казват германците.Аз изках да кажа следното.Тук в Чехия се отглежда това,което расте на листа.Много влага и малко дни слънчице.Пробвах се с бамя няколко стръка.25см.израсна за 1 лято.Тука дните са влажни и задушни,нощите студени.

Чао за сега.

КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема въпросче?нови [re: boltik]  
Автор boltik (нашенец)
Публикувано26.03.09 14:21



Може ли някой да покаже наснимка този александрийски мискет.Че ми обешаха пръчки от него,но човека не разбира от сортове.А и аз не знам на кой сорт казва алексанийски мискет?



КЪДЕТО И ДА СИ СВИРКАЙ СИ

Тема Re: въпросче?нови [re: boltik]  
Автор engel2 ()
Публикувано26.03.09 22:10



И аз да се намеся отново.



Тук може да се осведомиш.
http://de.wikipedia.org/wiki/Muscat_d'Alexandrie
или
http://de.wikipedia.org/wiki/Muscat_d%27Alexandrie
Май повече пишат за вина

http://www.spardeingeld.de/wein2/oid903000254__nwylf--.html
или тук са и длуги ръстения
http://www.lehmann-baumschulen.ch/produkte/bs/suchen_main.asp?aid=2

Щом ти се иска да го намериш, трябва да видиш в нета



Тема Re: въпросче?нови [re: engel2]  
Автор engel2 ()
Публикувано26.03.09 22:13



Пропуснах да добавя, че този сорт се води за по не ценнен сорт. Значи не се навивай много. Не е нищо особено.



Тема Re: Асенчо....нови [re: boltik]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано27.03.09 08:15



boltik, това е то, климата! Аз затова реших да взема сортове, които стават за страната.
Аз купувам понякога от "братята" турци и араби бамя за телешкото, но си я ям сам - жената не обичала "такива работи".

И аз прегледах за твоя Мискет, намерих това което и Енгел 2 ти е написал.
Днес осъмнахме без сняг и е слънчево, но след обед щяло да по превали


Чау
Казва се че Хамбурския Мискет бил за българския климат гот!



Тема Re: Кой е любимия сорт? [re: Asen38]  
Автор green_kiwi (непознат )
Публикувано28.05.09 16:28



Ето един линк и от мен:
http://www.naas.government.bg/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=33&Itemid=37
Това е от националната служба за съвети в земеделието. Има описани десертни сортове със снимки.
П.С. На мен Хамбургският мискет ми е любим сорт
Аз съм от северозападна България /Врачанско/. Дали Афродита ще вирее при мен?



Тема Re: Кой е любимия сорт?нови [re: green_kiwi]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано28.05.09 17:39



Мерси за линка

Добри описания.
И аз да ти напиша нещо:

http:/www.wein-sorten.com/ Виж тук:
Weinrebe Rebsorten | Rebsorten - Weinreben - Reben (Rebe)


Това са сигурно стотина сортове на около 20 страници. Между тях са и Mavrud, Melnik, Misket, Памид и пр. За Отела няма конкретни описания.

Значи ако те интересува някой сорт, трябва да кликнеш върху името му.
Все пак не е лошо да се види какво още има по света.
Ако имаш време разгледай ги.

При мен "Афродита" си показа листенцата и дано да имам и аз късмет!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Asen38 на 28.05.09 17:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от Asen38 на 28.05.09 18:24.



Тема Re: тая тракийска перланови [re: rady.]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано01.06.09 14:40



----Здрасти, ей човеко като толкова си запознат със сортовете, и знаеш къде какъв има, можеш ли да ми кажеш, от къде да захвата сорта, "Мискет марковски"-винен с родител "Мускат отонел"-описан в книгата "Нови български сортове лози"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.