Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:09 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: oтБpaxмaн]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано24.07.09 13:17



Този йога ми се стори прекалено фанатизиран...На всяко второ, трето изречение повтаряше, че човек трябва да стане вегетарианец, да не яде кървави продукти и т.н...След това като го питаха за някои здравословни проблеми, пак казваше, първо станете вегетарианци и всички проблеми ще ви се решат...Чудех се да се смея ли, да плача ли...

Де да беше това формулата в живота...



Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Aмpитa]  
Автор Amitaba ()
Публикувано24.07.09 16:35



Той много просто го обясни. Като спрем да причиняваме страдание на другите, ще спрем "греха" и това естествено ще доведе до оздравяване. Защото здравето е естественото ни състояние. Разбира се, насилието спрямо животните не е единственото, от което трябва да се освободим, за да сме здрави, но е добра стъпка в тази посока. Нещата са комплексни.
И Буда е казал, че да станеш вегетарианец е като да стъпиш в поток, който води към Нирвана.



Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано24.07.09 19:11



Чудех се да се смея ли, да плача ли... Де да беше това формулата в живота...

Не се чуди - за неговият живот може това да е формулата. Остава да отгатнем какви са му били проблемите.





Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Amitaba]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано25.07.09 13:26



Съгласна съм на 100-процента с разсъжденията си... Но мисля, че има по-важни неща от вегетарианството, като например мислите и действията ни като цяло...Освен това освен физическо насилие има и психическо насилие, а май хората често забравят за това...

Мисля, че беше достатъчно да спомене максимум два-три пъти за вегетарианството и да продължи с други неща...А не до повтаря два часа едно и също...Имах свръхголеми очаквания от тази лекция, може би за това и се разочаровах...



Замислих и за нещо друго – в клуб вегетарианство ти споменаваш, че си чел негово интервю, в което казва, че е роден 1924-та година. Може би наистина не е на 108 години, но това няма никакво значение...Направи ми обаче впечатление, че надолу по стълбите го придържаха и се движеше трудно...Очаквах, че е изключително жизнен, след като практикува йога...






Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Aмpитa]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.07.09 17:24



Такъв си беше, Амрита, и преди 40 години, когато го видях в цирка.

И след това бях на негова лекция. Отново в цирка.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Amitaba]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.07.09 18:09



Извинявай, но къде Буда е заявил, че да станеш вегетарианец е като да стъпиш в поток, който води към Нирвана?

Такова едно негово изявление не се среща никъде в будистката канонична литература. Нещо повече, Буда категорично е отхвърлил настояването на братовчед си Девадатта да въведе задължително вегетарианство за своите последователи-отшелници и миряни. Той е заявил, че не възразява Девадатта и неговите привърженици да се придържат към вегетарианска храна, но изрично е заявил, че няма да въведе подобно задължително изискване в своята община.

Нека не забравяме, че отшелниците-последователи на Буда (включително и той самият) са се хранили единствено от подаяния и не са имали право да подбират дарената им храна.

Дори самата смърт на Буда е свързана с ядене на развалено месо.





Ако обаче погледнем какво е вълнувало Буда, когато е разбрал, че се е натровил смъртоносно, ще се удбедим, че между него и Свами Дев Мурти има огромна разлика в нивото:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Aлekc]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано25.07.09 18:46



Такъв си беше, Амрита, и преди 40 години, когато го видях в цирка.

Като разсъждения или като жизненост?

Все пак тогава е правил доста впечатляващи неща, доколкото съм чувала от разкази, би трябвало да е бил в отлична физическа форма...



Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Aмpитa]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.07.09 19:09



Като ученик го гледах в цирка.

Наистина беше в перфектна физическа форма. Но жизнеността му беше по-скоро като на бик, а не като на умиротворен йог.

Тогава той направи впечатляващи неща, но все от циркаджийски порядък.

Камион мина през него, копия с остриета, насочени в тялото му се извиваха, без да му причинят вреда и т.н.

Иначе и тогава не блестеше с умствена сила и проницателност.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Aлekc]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано25.07.09 19:37



Явно за всеки влак си има пътници...

Междудругото крокодилските упражнения, които дава, са наистина добри за гръбнака и кръста...Хареса ми също, че ни напомняше да си изправяме осанката...

А за ушния масаж, това го дават на много места... Относно този маркуч, аз не бих го пробвала, предпочитам да си промивам носа с каничка нети.

Имаше хубави и полезни моменти от лекцията, не искам да прозвучи като оплювка това, което споделих...Просто не оправда очакванията ми, това е.



Тема Re: Махараши Свами Дев Мурти в България [re: Aмpитa]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано25.07.09 20:25



Фенка си ти на вечната жизненост, но материалният свят си има неумолими закони. Мисля, че трябва да се приемат трезво.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.