Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:06 12.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: mo32]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано01.08.09 11:52



Гледай си живота и кефа и не се занимавай с обществени простотии, които хабят време и енергия. Човек трябва да е наясно с обстановката, без да е въвлечен в нея. Aurea Mediocritas.

Aurea Mediocritas - Златната среда е понякога в края! Човек може да се занимава с всичко и да не бъде въвлечен в това с което се занимава. Това е трика. Да си във водата и да не се намокриш, така както лотосовият лист.

Кое е простотия, това вече е трудно да се определи





Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: oтБpaxмaн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано01.08.09 12:11



Времето е безценен ресурс, защото не може да се върне, а не знаем колко ни е отредено напред. Така че всяко нещо, което хаби време, за мен е простотия.

В случая с Хитлер и евреите, и подобни теми - занимателни и поучителни теми; човек трябва да знае в какъв свят живее. Но лично за мен с това свършва всичко. Оттам нататък е загуба на време и излишно пристрастие, което подменя истински важните неща.

Моите приоритети са прости: човек трябва да е здрав, в кондиция, и да се опитва да се грижи за близките си като дава личен пример. За духовните алабализми - кой колкото му е интересно и според възможностите.

Казвам ти това, защото за мен е лесно да определя какво е глупост и какво не е.

___________



Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: mo32]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано01.08.09 12:25



Казвам ти това, защото за мен е лесно да определя какво е глупост и какво не е.

Изключително трудно е да се определи кое е глупост и кое не. Някой неща които изглеждат като глупост се оказват сериозно нещо и обратно. За някой може да е било глупост да гледа как ябълките падат от дървото. Но Нютон се е замислил над това.

За други е много важно да се ходи редовно на църква, да се палят свещи и т.н. За мен това е пълна глупост.

Евреите имат един критерий, ако правиш пари, значи не е глупост, ако не правиш пари значи е глупост





Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: oтБpaxмaн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано01.08.09 13:09



Разбрах какво имаш предвид още от началото. Мисля, че ти не си ме разбрал.

Опитах се да ти дам един ясни критерии, според който може да се определи дали едно нещо е глупост или не е.

1. Време - ограничено.
2. Здраве
3. Жизненост - силата и волята да правим нещата, които ни харесват

В твоя пример със молещите се и свещите, бих казал, че ако това им носи здраве и жизненост, то те не си губят времето. Въпросът е, когато се молят за здраве - има ли кой да чуе молитвите им и да им даде здраве?

И един прекрасен, последен метод да се разбере какво е глупост - Смъртта. Пред нейното лице много "важни" неща губят своята ценност.

Разбира се, че всичко е субективно. Аз лично не искам едва в края да разбера кое е било важно и кое не е. Макар че това е истинската проверка.

___________



Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: mo32]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано01.08.09 13:58



И един прекрасен, последен метод да се разбере какво е глупост - Смъртта. Пред нейното лице много "важни" неща губят своята ценност.

Аз те разбрах ама ти не ме разбираш

Казах ти че е много трудно да се определи кое е глупост и кое не. Дори и смърта не е критерий. Според някой брадати терористи в днешно време смърта е геройство и нещо хубаво. Според някой други това е глупост.

Според един човек нещо не е глупост днес, а утре става глупост!?

Всичко е относително, всичко е субективно, временно, мода и т.н. Критерий няма.

Според едни да правиш пари е хубаво, според други е празна работа, според едни да живееш 100 години е добро според други е празна работа.

Всеки е съгласен че не трябва да си губим времето в празни неща, но според едни хора нещо може да е губене на време а според други хора това да бъде нещо полезно.

Абе трудна работа, няма общ критерий по който всички да се съгласят.

Дори и за здравето няма пълно съгласие. Защото някой наркомани пет пари не дават за здравето си. Важното е да си вземат дозата нали?



Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: oтБpaxмaн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано01.08.09 16:53



Казах ти че е много трудно да се определи кое е глупост и кое не. Дори и смърта не е критерий. Според някой брадати терористи в днешно време смърта е геройство и нещо хубаво. Според някой други това е глупост.

Първо, говориш от твоя гледна точка. Не може да си обективен; никой от нас не може. Та в тая връзка, мен не ме интересува какво според теб мислят хората и дали за тях е трудно. Интересува ме за ТЕБ как е - трудно ли ти е да определиш кое е глупост или не ти е трудно?

Второ, кажи ми как ТИ определяш нещата. Приемам, че общ критерий няма, макар да е очевидно, че времето е ограничено и никой не разполага с него в излишък. Но да кажем, че това е само за мен.

Какви са твоите критерии, по които определяш дали нещо е глупост или не е?

___________



Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано02.08.09 00:20



Рамана Махарши умира едва през 1950 г. По време на войната са го посещавали много европейци и американци и са му задавали всякакви въпроси. Но странно защо, ако вярваме на стенографите, никога не са го питали той какво мисли за Хитлер.

Според Савитри Деви обаче, точно по това време му е бил зададен въпроса какво смята за Хитлер и Рамана отговорил кратко: "Той е Джнани."

Казано с по-прости думи: за Рамана Хитлер е бил не толкова човек или политик, а мрачна природна стихия в човешки образ.

Ако се интересуваш коя е Савитри Деви, погледни тук:



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Хайде сега аз да ти дам домашна работанови [re: Aлekc]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.08.09 02:00



Първо правиш голяма грешка ако търсиш някакъв правилен отговор сред индийските гуровци за политическите събития или фигури. Гурувците в Индия хабер си нямат от тези неща и си фантазират глупости. Поне по голямата част от тях включително и Рамана Махариши. Той специално е последният човек от който да се черпи информация по този въпрос. Най вероятното е говорил глупости и затова сега всичко се пази в тайна. Възможно е да е бил и симпатизант!?

Това което цитираш за Савитри Деви се нуждае от поправка:

Според Савитри Деви обаче, точно по това време му е бил зададен въпроса какво смята за Хитлер и Рамана отговорил кратко: "Той е Джнани."

Казано с по-прости думи: за Рамана Хитлер е бил не толкова човек или политик, а мрачна природна стихия в човешки образ.


Джнани е нещо хубаво! Джнани се нарича някой който може да различава между реалното и нереалното. Джнани е йоги който е постигнал висшето знание. Така че ако Рамана се е изказал така за Хитлер, това означава че според него Хитлер е бил много добър човек, а не мрачна природна стихия както ти го наричаш. Както и да е, Рамана е последният човек към който ще се обърна за информация що е бил Хитлер.

За Савитри Деви не бях чувал но прочетох по интернет има достатъчно на английски. Била е доста объркана както и всички останали религиозно заблудени хора. Опитвала се е да пробута идеята че Хитлер е прероден Вишну. Такъв идеотизъм сам по себе си е достатъчен за да я наредя в една редица с Нирмала Деви, Сай Баба, Дънов и който си искаш още откачалник.



Тема Кое е глупаво и кое ненови [re: mo32]  
Автор oтБpaxмaн (на Брахман)
Публикувано02.08.09 02:15



Кое е глупаво и кое не от гледна точка на йога.

Какви са твоите критерии, по които определяш дали нещо е глупост или не е?

От гледна точка на Йога всеки който не е просветлен трябва да се стреми към просветление. Ако той не прави това, значи той е глупав. Тези които са постигнали просветление, за тях е позволено да правят всичко при условие че в същото време правят различаване с интелекта, създават дистанция между себе си и своите желания, не се отъждаствяват с тях, биват безпристрастни наблюдатели на света и на себе си. Така че няма значение какво прави човек, може да е абсолютно всичко, дори и най голямата глупост на света. Но щом като човек върши това безприсрастно, без идентификация, без очакване на резултат, като наблюдава и остава пълен реалист, напълно обективно схваща нещата, тогава той не върши глупост.


Що се отнася до мен, до моето мнение, ако ме беше попитал този въпрос преди 20 години бих ти отговорил, че глупаво е онова което е себично. Онова което е насочено към помагане на обществото като цяло не е глупаво. В днешно време обаче не съм така категоричен с това мое старо разбиране



Тема Re: Кое е глупаво и кое ненови [re: oтБpaxмaн]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано02.08.09 07:58



За мен пък всеки, който е категоричен по спорни за човечеството като цяло въпроси е или глупав, или просветлен.

Мъдрият затова е мъдър, защото съзнава неизбежната условност и ограниченост на собствените си представи за нещата. И поради това, за разлика от глупеца, не е изцяло подвластен на своите лични ограничения, несъвършенства и заблуди.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.