Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 06.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Бисери на отдел ЧРнови  
Авторgaspiss (Нерегистриран)
Публикувано31.01.08 22:07



Кратко, но трогателно:

"Изисквания:
- желание за работа под напрежение "


Шефе, пусни електрошока че нещо много ми е лесно!!



Тема Re: Бисери на отдел ЧРнови [re: gaspiss]  
Авторбoбo (Нерегистриран)
Публикувано01.02.08 08:18



Дали не е "умение за работа под напрежение"?



Тема Re: Бисери на отдел ЧРнови [re: бoбo]  
Авторили (Нерегистриран)
Публикувано05.02.08 22:25



Или "готовност" да са искали да кажат?





Тема ... и не самонови [re: gaspiss]  
АвторElly (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 13:17



Не ме убивайте с камъни, обаче ей ме на - аз съм един от недолюбваните ЧР специалисти. И по повод тази тема реших да ви споделя, че не винаги това, което се приписва на ЧР всъщност е наше дело, за добро или за лошо.

Ето например това прословуто "желание за работа под напрежение". Винаги, когато нашата фирма пуска обяви за работа, колегите от съответния отдел, който ще търси хора, набухват обявата със сентенции от типа на
- Желание за работа под напрежение
- Готовност за работа в динамична работна среда
- Работа в екип от професионалисти
- Желание за учене

и т.н. - вие се сещате нататък. И все не успявам да ги убедя, че най-важното в обявата е да даде информация на кандидатите за какво иде реч, а не да ги готви за динамично напрежение в среда от учещи професионалисти (все бла-бла, които на никого нищо не говорят). Имам колеги, които смятат, че колкото повече изисквания (примерно 1 страница А4) съберат в обявата, толкова по-сериозно и могъщо ще звучи тя и кандидатите ще прииждат на талази. И винаги тези колеги са супер про по всички ЧР въпроси, така че споровете с тях ми костват много време и нерви с нулев резултат.

Няма да коментирам "разбирачите", които смятат, че най-важната информация за една кандидатка за работа е какво работи мъжа й и дали ще ражда деца скоро. Потъвала съм в земята от срам при такива запитвания. Или въпроса "къде се виждате след 5 години", зададен с патос в гласа и доволен поглед към мен - че, видите ли ЧР не се сещат, обаче аз ги разбирам нещата...

Та коментарът ми много не е по темата, само исках да ви обърна внимание, че гафовете на ЧР не винаги са гафове на хората в съответния отдел, а много често са плод на усилията на колегите от другите отдели. Защото от ЧР и от маркетинг всички в една фирма винаги много разбират....



Тема Re: ... и не самонови [re: Elly]  
Авторkitty (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 16:55



а лошото е когато някой дойде и пита - а ти какво правиш, какво работиш? Има толкова неща които не трябва да се споделят - ко да му кажа, натискам шефовете да ти дигнат заплатата ..............

И после трябва да правиш нещо за тях................



Тема Радвам се, ченови [re: Elly]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.02.08 18:05



...поне на един... как се казва в ед.число... човешки ресурс? ...въпросът "къде се виждате след 5 години" не му харесва - разбира се, ако нехаресването се отнася за въпроса, а не за патоса в гласа.
Не се подигравам.

На мен ми изглеждаше, че този въпрос по незнайни

причини се смята за един от ключовите в подбора на кандидати и че мога само да се радвам, задето никога не са ми го задавали (то и не съм се явявала толкова по интервюта, където могат да ми го зададат).

Редактирано от Mиpa_M на 07.02.08 18:06.



Тема Re: Радвам се, ченови [re: Mиpa_M]  
АвторElly (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 18:13



Имах предвид въпроса и то не само този, а и една камара други, които циркулират в онлайн списъци от типа на "10 въпроса, които ще ви зададат по време на интервю" заедно със съвети към кандидатите какво да бъде отговорено. И се започва едно надлъгване...





Тема Ти си Тъпа Патканови [re: Elly]  
Автор*** (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 09:59



Първо, щом коментара ти не е по темата какво коментираш тогава, ако не темата?

Второ, не разбрах какво искаш да кажеш макар накрая да обобщаваш какво си се опитала да кажеш. Това което си написала го разбирам като стандартно оправдание на дете в детската градина - 'не може да ми се карате защото не съм само аз виновна' - тя споделената отговорност е най-удобна когато нещата не са както трябва...

Трето, сменил съм 4 фирми, все с над 300 човека персонал и всичките са добре известни по света и навсякъде впечатлението ми е, че в отдел човешки ресурси са най-глупавите хора във фирмата.

Пример към трета точка: Имаме среща. Влиза госпожица Н. и започва да ни обяснява как тя е нашия ХР биснес партнър и колко било хубаво, че си имаме ХР бизнес партнър и как добре са се потрудили в техния отдел, за да си имаме ние такова "светило". Лошото беше, че самата госпожица Н. не успя да ни отговори на сравнително лесните въпроси като: Какво е предимството за нас? - С какво ситуацията се е подобрила? и други такива близки до ума въпроси, на които трябва да можеш да отговориш ако искаш да убеждаваш някого за нещо...

Ти си поредния пример за тъпа ХР патка, която коментира без да следи темата. Аман от заплеси, които вземат заплата... хубаво е поне, че усещаш че не говориш по темата.





Тема Re: Ти си Тъпа Патканови [re: ***]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 11:43



ОК, аз съм тъпа патка. А сега кажи твоето мнение колко пък е по темата.

Аман от заплеси, които взимат заплата...

Така и така си направих труда да ти отговарям, хайде помисли си дали пък ти не изглеждаш точно толкова малоумно в очите на госпожица Н. колкото тя в твоите? Ама не ти пука, нали - точно както и на нея и е все тая какво ти мислиш за нея. Девойката взима заплата, върши си работата и по-добре като така и така ви е бизнес партньор я използвайте по предназначение вместо да се обяснявате какви са предимствата за вас. Представи си всеки път като трябва да си свършиш работата първо да изнасяш беседа на тема какви ще са предимствата от това, че ще го направиш и с какво ситуацията ще се подобри. Интересна фирма с над 300 души персонал ще да е това...





Тема Re: Бисери на отдел ЧРнови [re: gaspiss]  
АвторБeтka (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 21:36



Едва ли има нормален човек, който "би желал да работи под напрежение" ако има друга алтернатива...
Мен обаче ме изумява как е възможно да се назначават HR "специалисти", завършили психология и да се смята, че те успешно ще преценят качествата на един опитен специалист в IT сектора или банковото дело, например?!?
Не всички фирми набират директно персонал, а оставят тази работа на специализирани фирми, в които пък се подвизават споменатите "психоложки" на по 23-24 години и без грам професионален и житейски опит, да не говорим за специални познания. Горко им на кандидатстващите!
Малоумните въпроси по интервютата просто са част от въпросник "100-те най-задавани въпроса при интервю за работа", написани от някой си по- на Запад от нас, които у нас повтарят като папагали.
А на въпроса къде се виждате след 5 години един познат отговорил, че според Маите след 5 години Човеството ще загине, та не се затормозявал с дългосрочни прогонози






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.