Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:08 26.04.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Молянови [re: Borislav]  
АвторЧoвeшkи pecypcи (Нерегистриран)
Публикувано03.11.05 21:22



Е както очаквах няма конструктивни мнения, а по скоро заяждания. Да личи си кой е професионалист - две мнения от професионалисти. За адаптираните тестове в БГ със сигурност с такива се работи само на две места - МВР и БА. Другаде - х-м-м-м нещо хич не съм сигурен.
За съжаление на агенциите не им вярвам, че имат нещо официално закупено и ОБУЧЕН персонал. Може да са си купили някой лицензиран тест ама да обучат хората - е те такъв филм няма. Само да прочетех инструкцията - да ме прощавате ама това не е обучение.

Благодаря на всички и за мен това беше достатъчно.

Скоро нова тема!

Човешки ресурси



Тема Re: Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю)нови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Автор Megan (драка)
Публикувано03.11.05 22:06



Така, първо да се извиня, че част от терминологията, която ще използвам не е българска. Част от нещата не могат да бъдат преведени и да се запази смисъла, и освен това, защото определени термини нямат български еквивалент, имат определено значение, и така ще бъда по-коректна.

За мен, нещата стоят по следния начин. Ако приемем, че вече сме минали през първоначалните етапи, които са свързани с планирането, т.е. имало е needs analysis, знаем къде сме, къде искаме да отидем, как ще стигнем дотам и колко ще ни струва на база на обективна/достоверна информация и анализ. Минали сме процеса на job analysis, т.е. основните функции на позицията, знания, умения и способности, компатенции и спецификации. Като резултат имаме някаква форма на документ - длъжностна характеристика, профил или както там го наричаме в съответната компания.
Следва набирането на кандидати. Методи за набиране на кандидати - вътрешен и външен.
Вътрешен - вътрешно обявяване на позицията, предварително кандидатстване на кандидати, без да има отворена позиция (job bidding), кандидати, препоръчани от вътрешни за компанията хора и служители.
Външни - обявяване/рекламиране в медия, бивши служители, предишни кандидати, база данни на компанията, интернет бази данни, трети източници (агенции и външни посредници от всякакъв тип, executive search firms, outplcement firms), обявяване в учебни заведения.

И стигаме до така дискутираната тема за подбора.
Целта на подбора е да събере достатъчно информация, на база на която да се вземе решение. Процес на назначаване на най-подходящия кандидат за съответната позиция.
За мен стъпките са следните:
1. Анализ на формата за кандидатстване или резюмето на кандидата. В голяма част от случаите се ползва стандартен формат на формата, или определен тип форма за определена група позиции.
2. Някои компании провеждат т.нар. pre-screening под формата на телефонно интервю. Аз лично смятам, че е чудесен начин за изчистване на определена информация, която не е ясна от документите, представяне на позицията и компанията. Ефективно от гледна точка на време.
3. Интервюта. Два типа - pre-screening и in - depth.
Първите винаги се провеждат от HR и се правят когато има много кандидати и трябва да бъдат отсяти онези, които отговарят на профила.
Вторите обикновено се провеждат от line manager. Някои компании провеждат серия от интервюта, от line manager, потенциални колеги, мениджърския екип. В зависимост от нивото на позицията, in - depth интервюта могат да бъдат провеждани и от HR.
Варианти на интервюта - структурирано, patterned (targeted), stress interview, directive, nondirective, behavioral. Често се правят т. нар. панелни интервюта, когато от страна на компанията участват група или екип от хора.

Тестове.
Някои компании правят тестове преди интервютата, други след, а трети изобщо не използват тестове. Това зависи от компанията, спецификата на компанията и на позицията. Тенденцията (особено извън България) е към намаляване на употребата на всякакви тестове, най-вече поради законови разпоредби и практики. Основната идея на тестовете е, че трябва да представляват валиден, надежден и свързан с работата показател.

Основни видове тестове:
1.Cognitive ability tests - оценяват уменията на кандидатите в определена област, които те вече притежават. Най-често използваните тестове. Трябва да бъдат внимателно структурирани, за да се осигури съдържателна валидност и да покриват основните функции на позицията.
2. Личностови въпросници - мерят социални умения или тенденции в действията. Все по-често използвани, съществуват множество.
3. Способност за учене.
4. Специализирани тестове - изискват демонстриране на компетентност или умения в определена област. Като цяло трудно се валидизират.
5. Асесмънт центрове.
6. Honesty/integrity тестове. Почти не се използват.

Често, в края на процеса, се проверяват препоръките на най-подходящите кандидати. Все по-често се практикува в България, с променлив успех. Целта е да се провери дали такъв човек е работил в съответната компания, на каква позиция, какъв период от време, резултати и представяне в работата.
Като част от подбора, преди да се направи оферта е добре кандидата да се запознае с работата, длъжностна характеристика, мисия и цели на компанията, аспекти от работата, които са били трудни или удовлетворителни за предишни служители, възможности за развитие, придобивки, срещи с колеги, работното място, презентации на компанията.


Погрешен подбор е свързан със загуба на време, обучение, разходи за подбор, ефективност, продуктивност, и има влияние върху фирмената култура. Процеса на подбор трябва да е надежден, валиден, да поставя всички кандидати при равни условия, и да бъде финансово ефективен.


Искам ясно да кажа две неща. Първо, аз самата имам психологическо образование в СУ, със специализация трудова и организационна психология. Знам какво и колко се учи в университета. Също така колко на брой са валидните, надеждни и стандартизирани психологически тестове и въпросници.
И второ, не вярвам в това, че тези тестове трябва и могат да бъдат използвани професионално при подбор в България.



Тема Re: Молянови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано03.11.05 23:19



Не живея в България и затова ми е странно.
Аз самия отвреме-навреме "прислушвам" кандидати, в предишни работи съм назначавал до ниво инженери, но такива работи като психологии и тестове не съм виждал (в САЩ). Говорим за голями международни корпорации.
Единствените "направления", които някои фирми дават, са по-скоро общи стандартизирани въпроси, примерно "как реагираш когато ти се даде срочен проект" или нещо подобно.
Вповечето компании и щати е дори забранено да се дават тестове. Имал съм проблеми дори с тестове за проверка на елементарни професионални знания на работници.



Тема Re: Молянови [re: Borislav]  
Автор Megan (драка)
Публикувано04.11.05 01:50



САЩ имат много различно законодателство, което пряко влияе върху подбора на служители, което е абсолютно непознато в България.
Федералните нормативни и регулаторни разпоредби, както и специфичните за определени щати, забраняват или до голяма степен ограничават използването на определени тестове и/или методи за подбор.
В Америка Title VII of Civil Rights Act, ADEA, WARN, Rehabilitaton Act, ADA, Pregnancy Discrimination Act, Veterans Act, Execuшive Orders, Immigration Reform and Control Act, и в голяма степен Uniform Guidelines on Employee Selection Procedures регулират кой и какво точно има право да прави по време на подбор.

В България, подобни разпоредби липсват, особено по отношение на подбора. Понятието дискриминация и съдебни действия, свързани с нея, също. Съществува Кодекс на Труда, който в общи линии регламентира правата и задълженията на служителя и работодателя.

Редактирано от Megan на 04.11.05 01:55.



Тема Re: Молянови [re: Borislav]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано04.11.05 02:36



а едно стандартизирано интервю с ясна концепция за значението на отговорите и правила за съдържателния им анализ, не е ли практически един вид тест, в който само дето кандидатът не чете въпросите и не пише отговорите, а го правиш ти?

ПС: На въпроса "Как реагираш когато ти се даде срочен проект?" имало ли е някой, който да ти е казал нещо крайно различно от "О, как - запрятам ръкави и го свършвам!"? ...но това е една друга бира...


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Молянови [re: Megan]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано04.11.05 02:48



Ей т`ва с Pregnancy Discrimination Act и тестовете не го разбрах! Да не говорим пък за "Понятието дискриминация и съдебни действия, свързани с нея" - т`ва пък хептен!

И понеже от малък съм си прост, моля, обясни логично: какъв по-малко дискриминиращ начин от това да говориш за обективизирана оценка на база резултат в цифри, съотнесен спрямо генеалната съвкупност, от теста? Или субективните преценки от интервюто (`щото, прощавай, ама никой не назначава на принципа на лотарията, дори и тази за "зелена карта" е толкова случайна, колкото е случайна и Коледа) са по-валидни и по-трудно оборими в съда, може би?!

ПС: Що ли оставам с впечатлението, че тук масово се мисли, че тест непременно значи да попълваш ММРІ докато ти правят ЕЕГ, а в двата ти палеца на краката влизат проводници, за да ти пускат малко точец от време на време...


Мъжете знаем защо!

Тема Малииии, сложни думичкинови [re: Megan]  
АвторЧoвeшkи pecypcи (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 19:29



Така, първо да се извиня, че част от терминологията, която ще използвам не е българска. Част от нещата не могат да бъдат преведени и да се запази смисъла, и освен това, защото определени термини нямат български еквивалент, имат определено значение, и така ще бъда по-коректна.

Да де ама си има български еквиваленти на всичко това само дето трябва да бъдем СИЛНО интересни!

За мен, нещата стоят по следния начин. Ако приемем, че вече сме минали през първоначалните етапи, които са свързани с планирането, т.е. имало е needs analysis (на български се казва АНАЛИЗ НА НУЖДИТЕ от...), знаем къде сме, къде искаме да отидем, как ще стигнем дотам и колко ще ни струва на база на обективна/достоверна информация (99,99999% от работодателите не искат да правят това и не го правят) и анализ (още по сложно за същите тези лица). Минали сме процеса на job analysis (на български АНАЛИЗ НА РАБОТНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ или по-просто анализ на типа на работата), т.е. основните функции на позицията, знания, умения и способности, компетенции и спецификации. (Е ако си прочете моя постинг току виж се разбере, че и аз съм казал това...) Като резултат имаме някаква форма на документ - длъжностна характеристика (това би бил идеалния вариант ама САМО БИ БИЛ!), профил или както там го наричаме в съответната компания.
Следва набирането на кандидати. Методи за набиране на кандидати - вътрешен и външен.
Вътрешен - вътрешно обявяване на позицията, предварително кандидатстване на кандидати, без да има отворена позиция (job bidding)
(ето един НАИСТИНА сложен американски термин - НЯМА превод ЩОТО В БГ таквоз животно НЕМА!), кандидати, препоръчани от вътрешни за компанията хора и служители (иначе казано на вуйчото на братовчеда на лелята приятел!).
Външни - обявяване/рекламиране в медия, бивши служители, предишни кандидати, база данни на компанията, интернет бази данни, трети източници (агенции и външни посредници от всякакъв тип, executive search firms (превод в ефир - АГЕНЦИИ ЗА ПОДБАР поне така е прието в БГ), outplcement firms)(олеле ама т`ва нИпрИвУдимУ бе!), обявяване в учебни заведения. (е-е-е-е-х мечтииии!)

И стигаме до така дискутираната тема за подбора.
Целта на подбора е да събере достатъчно информация, на база на която да се вземе решение. Процес на назначаване на най-подходящия кандидат за съответната позиция.
За мен стъпките са следните:
1. Анализ на формата за кандидатстване или резюмето на кандидата. В голяма част от случаите се ползва стандартен формат на формата, или определен тип форма за определена група позиции.
(Е т`ва ме уби - в БГ анализ на формата за кандидатсване е мечта на всяко пионерче и комсомолец! Таков ДЗВЕР нема!)
2. Някои компании провеждат т.нар. pre-screening под формата на телефонно интервю
(превод - ПРЕДВАРИТЕЛНО ТЕЛЕФОННО ОТСЯВАНЕ!). Аз лично смятам, че е чудесен начин за изчистване на определена информация, която не е ясна от документите, представяне на позицията и компанията. Ефективно от гледна точка на време.
3. Интервюта. Два типа - pre-screening
(преведено!) и in - depth (на място!).
Първите винаги (Хайде бе! А секретарката за какво е?) се провеждат от HR и се правят когато има много кандидати и трябва да бъдат отсяти онези, които отговарят на профила.
Вторите обикновено се провеждат от line manager
(такова животно ВЕРВАЙТЕ ми НЕМА!!!). Някои компании провеждат серия от интервюта, от line manager (ама си вярва таз жена на думите и това си е!), потенциални колеги, мениджърския екип (к`ъв екип? В БГ има ШЕФА и т`ва е!). В зависимост от нивото на позицията, in - depth интервюта (преведено!) могат да бъдат провеждани и от HR.
Варианти на интервюта - структурирано, patterned (targeted)
(преведено в БГ като ЦЕНТРИРАНО), stress interview (прави се само от ЧУЖДИ КОМПАНИИ С ЦЕЛ ДА СЕ ИЗГОНЯТ ВСИЧКИ И ДА СЕ НАЕМЕ НАШИЯ ЧОВЕК! Българизирано е вече!), directive, nondirective, behavioral (директно - с кандидата и неговия потенциален шеф, недиректно кандидата и някой си и поведенческо - как ще се държиш в определена типична за работата ситуация!). Често се правят т. нар. панелни интервюта, когато от страна на компанията участват група или екип от хора . (никак не е често ама нейсе!)

Тестове.
Някои компании правят тестове преди интервютата, други след, а трети изобщо не използват тестове. Това зависи от компанията, спецификата на компанията и на позицията. Тенденцията (особено извън България) е към намаляване на употребата на всякакви тестове, най-вече поради законови разпоредби и практики. Основната идея на тестовете е, че трябва да представляват валиден, надежден и свързан с работата показател.

Основни видове тестове:
1.Cognitive ability tests -
(тестове за познавателни умения - интелект - най използвани в БГ - Рейвън и Айзенк за интелект) оценяват уменията на кандидатите в определена област, които те вече притежават. Най-често използваните тестове. Трябва да бъдат внимателно структурирани, за да се осигури съдържателна валидност и да покриват основните функции на позицията.
2. Личностови въпросници - мерят социални умения или тенденции в действията. Все по-често използвани, съществуват множество
. (в БГ най-често Айзенк или нещо от рода)
3. Способност за учене
. (това ми е много интересно как се оценява в БГ - то в чужбина в повечето случаи не се прави, та тук ли...)
4. Специализирани тестове - изискват демонстриране на компетентност или умения в определена област. Като цяло трудно се валидизират.
5. Асесмънт центрове
(за незнаещите английски асесмент най-общо значи оценка, оценяване. В БГ са агенциите, който я си вършат работата, я не).
6. Honesty/integrity тестове. Почти не се използват.

Често, в края на процеса, се проверяват препоръките на най-подходящите кандидати. Все по-често се практикува в България, с променлив успех. Целта е да се провери дали такъв човек е работил в съответната компания, на каква позиция, какъв период от време, резултати и представяне в работата.
Като част от подбора, преди да се направи оферта е добре кандидата да се запознае с работата, длъжностна характеристика, мисия и цели на компанията
(отново непознаване на БГ пазара. В нашата мила родна страна такъв ДЗВЕР като мисия и цели на компанията има САМО в сертифицираните по ИСО 9001 компании и то не във всички!!!!!), аспекти от работата, които са били трудни или удовлетворителни за предишни служители, възможности за развитие, придобивки, срещи с колеги, работното място, презентации на компанията.


Погрешен подбор е свързан със загуба на време, обучение, разходи за подбор, ефективност, продуктивност, и има влияние върху фирмената култура. Процеса на подбор трябва да е надежден, валиден, да поставя всички кандидати при равни условия, и да бъде финансово ефективен.
ЗА ПЪРВИ ПЪТ СЪМ 100% СЪГЛАСЕН!!!)


Искам ясно да кажа две неща. Първо, аз самата имам психологическо образование в СУ, със специализация трудова и организационна психология. Знам какво и колко се учи в университета. Също така колко на брой са валидните, надеждни и стандартизирани психологически тестове и въпросници.
И второ, не вярвам в това, че тези тестове трябва и могат да бъдат използвани професионално при подбор в България.
СЪЖАЛЯВАМ КОЛЕЖКЕ, НО ЯВНО НЕ СТЕ НАЯСНО С ПАЗАРА НА ТРУДА! ИЗПОЛЗВАТ СЕ НА НЯКОЛКО МЕСТА НАДЕЖДНИ, СТАНДАРТИЗИРАНИ И ВАЛИДНИ ТЕСТОВЕ! Но за съжаление само на няколко...

Аз също съм психолог по образование, е не в СУ, а от Оксфорд, но съм и наясно със ситуацията в БГ защото работя като Изпълнителен Директор и накрая "дечицата кандидати" изват при мен. Само, че при нас понеже текучеството на персонал е 0% не мога да кажа, че познавам феномена текучество. Просто подбирам един човек понякога и два-три месеца. Това е трудно, но си заслужава!
За ваше съжаление НЯМА да Ви кажа с какво се занимава компанията и колко плащаме - ЗА БГ Е АДСКИ МНОГО!

Човешки ресурси



Тема Re: Молянови [re: 747]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано04.11.05 21:10



"ПС: На въпроса "Как реагираш когато ти се даде срочен проект?" имало ли е някой, който да ти е казал нещо крайно различно от "О, как - запрятам ръкави и го свършвам!"? ...но това е една друга бира..."
Въпросът обикновено не е толкова прост, а отговорите са доста разнообразни

Цялата работа е, че добър ръководител не се нуждае от тестове. Разговор, насочен 'плавно" към подходи за решаване на задача, процеси, подобряване на процеси и т.н. върши много по-добра работа.
В САЩ отдел кадри не е включен винаги в интервютата освен предварителното изхвърляне на част от резюметата в кошчето за боклук. Ако има интервю с кадъра, то е обикновено накрая само за запознаване с обстановката. Дори в една корпорация (95000 работещи по света) никога не се срещнах лице с лице с кадъра. Всичко беше уредено по електронната поща и чрез прекия началник.
Това, което ми прави впечатление, е че в България има някакво изсилване на много работи без фактически да има полза.
В същото време от разговори със "специалисти" в БГ, същите тези пъпеши не знаят елементарни процеси за организиране на продукция нито са в състояние да поддържат постоянен производствен процес.



Тема Re: Малииии, сложни думичкинови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано04.11.05 21:24



"Вътрешен - вътрешно обявяване на позицията, предварително кандидатстване на кандидати, без да има отворена позиция (job bidding) (ето един НАИСТИНА сложен американски термин - НЯМА превод ЩОТО В БГ таквоз животно НЕМА!), кандидати, препоръчани от вътрешни за компанията хора и служители (иначе казано на вуйчото на братовчеда на лелята приятел!). "
Такова нещо в САЩ няма! Това са глупости, включително "job bidding". Този израз няма нищо общо с работно място.
Никога няма избиране на кандидати ако няма отворена позиция.
Във всяка компания в САЩ се ПРЕДПОчИТАТ препоръчани хора при еднакво ниво на изискванията.

"Външни - обявяване/рекламиране в медия, бивши служители, предишни кандидати, база данни на компанията, интернет бази данни, трети източници (агенции и външни посредници от всякакъв тип, executive search firms"
Обявяването става само по ЕДИН начин. Никога смесване на два или повече начина.
"В зависимост от нивото на позицията, in - depth интервюта (преведено!) могат да бъдат провеждани и от HR. " Малко утре. Какво знае кадъра за техническа или каквато и да е работа.

"Варианти на интервюта - структурирано, patterned (targeted), stress interview, directive, nondirective, behavioral (директно - с кандидата и неговия потенциален шеф, недиректно кандидата и някой си и поведенческо - как ще се държиш в определена типична за работата ситуация!). Често се правят т. нар. панелни интервюта, когато от страна на компанията участват група или екип от хора."
Явно някой в БГ си е изкарал докторска дисертация с тези измислици. Абе вие сте страшни да произвеждате какви ли не фантасмагории



Тема Re: Малииии, сложни думичкинови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
АвторKoнca (Нерегистриран)
Публикувано04.11.05 21:51



На Човешки ресурси май му избиват комплексите... и лошият английски. Лесно е да се заяждаш и да се захващаш за думите (между другото много добре структурирано изложение от страна на психолога). Е сега на него няколко корекции:
- може в Оксфорд да си учила, но случайно да знаеш, че executive search не означава агенции за "ПОДБАР", а за за hunting (сигурно ще го преведеш като "отстрелване") на висши мениджъри (executive = изпълнителен директор).
- outplacement, ако малко се поровиш в HR литературата, ще видш, че май означава съкращения и уволнения на персонала, но структурирано и целенасочено и с подготовка за намиране на нова работа, не просто уволнение. Нищо общо се учебните заведения или аутсорсинга например.
- това за in depth направо ме умори - "на място", както си го казал. И за елементарно владеещия английски е ясно, какво означава!
- какво ли било line manager - сигурно в Оксфорд си учил в Макдоналдс, че и там си имат линейни мениджъри...
- специализираните тестове - че трудно се валидизирали - тук ще те поправя професионално - има нещо, наречено експертна валидност - ползва се широко - при всякакъв вид тестове, оценяващи експертни знания, училищни тестове и т. н.
- targeted interview - ЦЕНТРИРАНО - направо ще падна

Не знам на какво си изпълнителен директор, но това за 0 % текучество съвсем ме скапа от смях. Това го няма никъде. Като си executive, явно те ментосват здраво от ХР отдела (ако имате такъв) - тази цифра как я докараха - няма ли хора да се пенсионират например? Или да излизат в майчинство? Отделно е напълно недостоверно никой да не напуска!
Ако си мислите, че плащате много - спокойно - винаги ще се намери някой да каже всичко коз! Така че, ако мислите, че само с това задържате хората си, май се заблуждавате.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.