Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:28 10.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Курс за преквалификация  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 11:45



Проблемът е следният :
Работодателят организира и заплаща курс за повишаване на квалификацията на няколко работника. Обучението ще се извършва в продължение на месец след работно време. Според вас трябва ли на тези хора да се заплаща извънреден труд за времето, в което ще бъдат ангажирани с курса ?



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: nbb]  
Автор Xъни Бъни (tasty)
Публикувано15.12.04 11:59



е не мога да се развихря тук ...
но мога да кажа при нас как е
нашите служители са на ненормирано работно време (и получават по чл.156 доп. отпуск...) и като им правим такива курсове след работно време, това не им е извънреден труд и не им плащаме.

It's all about asses - kicking or licking...


Тема Нямам претенциинови [re: Xъни Бъни]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 12:06



да съм юрист и не искам да се правя на такава, но няма начин - налага се и затова питам.
Но и друго си мисля - когато постъпвах на работа, от мене се изискваше да знам безброй неща, сама съм си плащала курсовете, а в случая курса се плаща от работодателя, а отделно да се плаща и извънреден труд. Хич не съм съгласна.



Тема Друго питане -нови [re: nbb]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 12:13



задължително ли трябва да бъде сключен договор за преквалификация ?



Тема ох, ти ми напомнинови [re: nbb]  
Автор Xъни Бъни (tasty)
Публикувано15.12.04 12:19



за най-болното ми място тия дни - ше пращаме служители на едногодишно обучение в чужбина, като им плащаме освен таксата за обучение и учебните материали, наема на жилището където ще живеят, плюс джобни парици (в порядъка на хилядо евро на месец), плюс парички за вътрешен транспорт плюс не нам още кво, и всичко това е прекрасно, ако бяха некви кадърни служители избрани чрез конкурс за това обучение, а не просто връзкари....

извинявам се за отклонението...

It's all about asses - kicking or licking...


Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: nbb]  
Автор CЛЪHЦE (усмихнато)
Публикувано15.12.04 12:21



Не не мисля че трябва, във фирмата в която работя се преквалифицират и ходят на курсове в БГ и чужбина постоянно...
По тая логика фирмата освен курса и командировачните трябва да плаща и извънредни!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Няма логика. Та нали с тази преквалификация те стават по конвертируеми на пазара на труда.

Затова не мисля че трябва и договор за преквалификация.



Тема Моля,нови [re: Xъни Бъни]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 12:54



няма за какво. Темата си е моя и всеки може да пише в нея каквото си иска.



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: nbb]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано15.12.04 14:47



Ами лично моето мнение е, че (ако аз участвам в подобно нещо):
1. Ако курса е задължителен - то аз трябва да получа някаква компенсация за загубеното от мен извънработно време. Компенсациите могат да бъдат едно (само едно) от следните:
а) отпуска, съответстваща на загубеното време
б) повишение на заплащането след курса (все пак ще имам по-голяма квалификация)
в) заплащане на извънредния труд (в извънработно време)
2. Ако курса не е задължителен - сам мога да си преценя дали да си загубя времето или не - тогава претенции нямам...

Just a genius



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: Blake]  
Автор CЛЪHЦE (усмихнато)
Публикувано15.12.04 15:23



Много Българско мислене, колкото повече толкова по добре.
А факта, че от цялата работа работника получава нещо, което го продава по добре на следващия работодател?



Тема И не само тованови [re: CЛЪHЦE]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 15:49



Уменията, които ще придобие, ще му бъдат по-полезни в извънработно време, отколкото в работно. Може да му се наложи да използва придобитите знания веднъж или два пъти месечно, докато на частно може да заработва всеки ден, ако има желание.



Тема Да,нови [re: Blake]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 15:56



а чл.328 от КТ чел ли си го и по-точно т.6 на ал. 1 ?
Я да го напиша.

Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:

6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа.

Та ако назначаваме нов работник, ще му искаме да притежава нужната квалификация, а на тези в заварено положение ще платим обучението, та даже и извънреден труд. Не съм съгласна.



Тема Благодарянови [re: Blake]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 16:02



за мнението, точно така разсъждават и хората тук. Все пак искам да събера различни гледни точки.
Да не помислиш, че ти се карам в другия отговор.

Един курс с практическа насоченост не може да бъде загуба на време, поне според мене. А иначе никой не ги задължава, даже те ще имат по-голяма полза от курса, отколкото работодателя.



Тема Re: Благодарянови [re: nbb]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано15.12.04 16:49



Хм, ми значи аз съм в Австрия. По местното законодателство работодателя е длъжен да ми предоставя 100 часа немски на година, като за целта получава (работодателя) компенсация от правителството. Въпросните 100 часа обаче не ми се броят за работно време.
От друга страна тук извън работното време се компенсира с ваканция и то до 16 часа месечно максимум.
За вашия случай, ако трябва да го приложа в нашата фирма, то курса би се провеждал в работно време, а на служителите им се зачита нормален работен ден.
Редактирам за да добавя, че на работодателят му е все тая дали говоря немски или не, щото е международна компания, в която се говори 100% на английски.
"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"

Редактирано от Иpeтo на 15.12.04 16:53.



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: CЛЪHЦE]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 09:52



Първо, мислиш ли че намерението на работодателя, организиращ този курс, е да подсигури по-кадърни хора за някой друг работодател? аз щото мисля че не...

И още нещо в допълнение - аз съм се хванал да работя във фирма А, на длъжност Б (включваща изълняването на определен брой задължения), за заплата В... И сега какво искаш да ми кажеш - че получавайки допълнителна квалификация (и съответно добавяйки нови задължения към текущите ми) ще получавам същата заплата??? не, мерси... на всичкото отгоре ще трябва да си загубя от личното свободно време, за да доведа до повече облаги за работодателя си, без аз да получа нищо...

мене ако питаш - твоето мнение е типично за българския работодател - товари магарето докато може, като не може вече - изритай го и си наеми ново (за една купа слама)...

Just a genius



Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 10:11



сега, ако искаме работника да си върши работата - ще назначим такъв с необходимата квалификация. А това че не са назначени подобни работници според тебе чия грешка е? В никакъв случай не е на работника...

Както вече споменах в другия отговор - обикновено допълнителната квалификация води до допълнителни задължения за работника, от което следва, че той че трябва да получи допълнителна компенсация във вид на трудово възнаграждение... така че мисля е много логично това което казах...

Just a genius



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: nbb]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано16.12.04 10:25



Спорде мен, не.




Тема Re: Да,нови [re: Blake]  
Автор CЛЪHЦE (усмихнато)
Публикувано16.12.04 10:46



Не може винаги да се намери работник с нужната квалификация затова се налагат тези обучения.
Не всеки може да даде 10 000 Евро за да се обучи.
И да прав си че след като си повишиш квалификацията е редно да ти увеличат заплата, но в БГ това не става и се съмнявам, че скоро ще стане.

Но на който не му харесва да си търси нова фирма със повече заплащане.

От опита ми досега разбрах, че в повечето фирми трудно оценяват специалистите с добра квалификация ...има го момента на БГ мисленето: Безработни колкото щеше, ще си взема един и ще го обуча. По добре така, отколкото да плащам повече на тези, които имам.

Не навсякъде е така.



Тема Да,нови [re: Blake]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.12.04 12:11



съгласна съм и затова поставям темата тук, да видя различни гледни точки.
Още веднъж благодаря, че писа по темата.



Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 13:34



моля, пак заповядай...

все пак е от полза както за ХР-ите, така и за другата страна - да се види гледната точка на противниковия лагер :)

Just a genius



Тема Re: Да,нови [re: CЛЪHЦE]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 13:44



точно това исках да кажа и аз - средностатистически погледнато, българският работодател е светлинни години назад от необходимото - обикновено се обръща внимание на минимизирането на моментния разход (за заплати), а не се мисли в перспектива, за ползите които може да донесе един добре обучен и мотивиран специалист... имам и опит в такава фирма - шефа предпочиташе да наема нек'ви изтърсаци за по 200 лв./месец, които общо взето нямаха никакъв или минимален опит - и естествено тези хора работа не вършеха, и трябваше останалите да им я вършат... ама то тва е до време, нали се сещаш...

За радост наистина в БГ вече съществуват и "нормални" фирми и мениджъри, които могат да гледат над дребните неща, и да организират успешен и сигурен бизнес НЕ за сметка на мизерните подаяния, които отпускат на работещите там... От друга страна - докато в БГ има достатъчно мизерници, които са готови да работят за жълти стотинки, ще има и некоректни работодатели...

Just a genius



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: CЛЪHЦE]  
АвторHR (Нерегистриран)
Публикувано17.12.04 15:19



Дрън дрън

И какво му е на българското мислене?

Ако работодателят не е направил предварителна оценка на необходимостта от съответното обучение и аз, неговият служител, съм по-запозната и не желая да си губя времето с глупости? Пък и как да знам дали ставам по-конвертируема оттук насетне?

Разбира се, че трябва да има компенсация.

Щото ако няма - после има аз се праим, че работим, ти си мислиш, че ми плащаш

Къде е Маде ин БГ?






Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: Blake]  
АвторHP (Нерегистриран)
Публикувано17.12.04 15:22



Целувчци на извънземния по интелекта!





Тема Re: Да,нови [re: Blake]  
Автор keit (непознат )
Публикувано17.12.04 18:24



"От друга страна - докато в БГ има достатъчно мизерници, които са готови да работят за жълти стотинки, ще има и некоректни работодатели..."
Това просто ме разби като идея... Ако на пазара на труда в момента има Х свободни места със заплащане 200-300 лв и 0 работни места за 500 лева, трябва ли човек стои без работа и да чака 6-12-18- месеца за да се появи желаното скъпо платено място или трябва да започне някъде за да се прехранва някак в тези месеци докато чака.......
И после защо имало толкова безработни претенциозни хора, които не им се работи за жълти стотинки.
Абе смотана работа....



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: shushon]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано17.12.04 19:18



Ирето е цитирала как е в нормалните бели държави.Интересно ми е пак Байганьовското извъртане.Ами не може ли да е извън работното време което е за сметка на работника.От къде на къде ще съм по конвертируем в последствие?Кой знае в какъв бранш ще работя след това?И дали това дето съм научил ще ми е от полза.Обикновенно и преди се правека подобни курсове в работно време като денят-дните се считаха за пълно работно време.В противен случай е нужен извънреден труд.
Ами ако се контузя на този курс - какво следва?Аз съм отишъл по мое желание на него и контузията ми не предоставя трудова злополука а вероятно битова.
Имал съм подобни наблюдения въпреки че курса беше точно по Охрана на труда-човека почити си преряза пръста при опит за изкуствено дишане на макет.
В случая с курса ще ми се налага да се прибирам и по късно или по рано да отивам злополука - да речем блъсне ме автомобил и предам Богу духа си кво следва.Работния ми ден е в определените от закона рамки а аз съм се шляел по улиците.
Курса следва да се организира в работоното време или да се признае и обяви извънреден труд.С оглед защитаване на работника.
Пък който както иска да прави.
Празната пушка веднъж гръмва - това знам от казармата.А после сума ти мастило и листи се изписват по няколко пъти нямам в пред вид статиите във вестниците.Докато работех в бившия завод загинаха 5 човека-за 10 години се пада по един на две години.Е не е от курсове за преквалификация.Не е никак смешно в случай че някой се опитва да си направи майтап с това.А на идване за работа преди започване на работния ден - се контузи един много добър мой приятел - счупена ябълка тазобедрена.Инвалидност.Няма да казвам що комисии бяха да се признае злопалуката като приравнена на трудова.И аз бая листи изписах въпреки че не съм пряк свидетел.

Което не става с кубатура става с обороти

Редактирано от млaдeжa* на 17.12.04 19:56.



Тема Re: Да,нови [re: keit]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано17.12.04 21:56



А защо не погледнеш нещата от другата страна?
Като има Х свободни работни места за 300 лева в продължение на 3 месеца примерно, а съответните работодатели не могат да намерят хора за тях, какво ще направят? Ще закрият фирмата ли? Би трябвало да кандисат и на 400-500 примерно... и така малко по малко нещата ще си дойдат на мястото...

А и по твоята логика като има Х работни места за по 300 лева, значи спокойно могат на тях да се назначат Х по 2 броя работника за по 150 лева - никой работодател няма да откаже подобна оферта предполагам, така за отрицателно време безработицата в България ще изчезне, но пък ще влезем в ЕС със средна работна заплата от 50 евро - жива далавера...
Иска ми се да се намери някой да ме убеди да се хвана на работа за 200 лева, при положение че транспорта за 1 месец + храната за обед са ми около толкова. А къде остана наема, сметките, облеклото и обувките, и останалата храна... не дай си боже и лекарства да потрябват...

Just a genius



Тема Младежо,нови [re: млaдeжa*]  
Автор nbb (весела)
Публикувано17.12.04 23:03



точно това предложих - да потърсим фирма, която ще организира курса в работно време. Така и за работниците, и за нас ще бъде по-добре - хората няма да са уморени от работа и ще бъдат по-ефективни , а и курсът ще приключи по-бързо.
По-спокойно, нещата се оправят и без да влагаме в тях много емоции. Как пък все за лоши неща се сещаш...



Тема Re: Младежо,нови [re: nbb]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано18.12.04 18:28



Ми нямал съм хубави и за това.Говоря за трудовия ми стаж-в завода.Даже съм съкратил списъка на некролозите.
А картинката която съм виждал не може да се забрави цял живот - страхотна трагедия и жестока гледка.Айде да не цитирам, че е време за вечеря.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Да,нови [re: keit]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано19.12.04 13:26



В подкрепа на предишния ми постинг - ето и малко допълнително инфо (вярно не е официално, пък и здравословното хранене е пожелателно, но все пак):

Между 200 и 250 лв. на човек месечно излиза здравословното хранене, съобщи на симпозиум вчера доц. Светослав Ханджиев, шеф на сектора по диетология в Транспортната болница. Това е по цени на Женския пазар, но пак е непосилно за повечето хора, добави той.

Та кво каза за заплатите от 200-300 лева?

Just a genius



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: nbb]  
Автор donna2 (пристрастен)
Публикувано19.12.04 13:43



Не не се заплаща извънреден труд ,виж в КТ кое е извънреден труд ,това ТВОЕТО е договор по чл.234 от КТ,записвате в договора по кое време ще се води курса /виж ал.2 т.2 на 234 от КТ /,страните разписват и договора има силата на закон между тях ,в случая клаузата за времето на обучението не противоречи на закона .



Тема Re: Друго питане -нови [re: nbb]  
Автор donna2 (пристрастен)
Публикувано19.12.04 14:10



по втория въпрос би слездавало да звучи задължителна ли е писмената форма на договора по чл.234 от КТ ,а не задължително ли трябва да бъде скл. д-р за ппреквалификация
по своята природа тоя договор е вид граождански д-р

законът не предписва изрично форма от което следва ,че този д-р е неформален ,а писмената форма ще е само за доказване ,а не за неговата действителност ,от което значи ,че ако няма сключен писмен д-р той пак е действителен ,но все пак по мое мнение е добре да е облечен в писмен вид ,ако се налага да се доказват задълженията на страните ,модалитетите на д-ра с две думи внася се яснота в отношенията между страните



Тема Re: Да,нови [re: Blake]  
Автор keit (непознат )
Публикувано27.12.04 17:58



Не ми се задълбава в тази тема, но определено не съм съгласна, затова ми се ще поне да изкажа мнението си.
Ако предлаганите работни места са 190, а активно търсещите работа 29000, какъв е шанса, нито един от тях да се съгласи да заеме работно място със заплащане по-малко от 300 лева?? Ако мога да направя една аналогия - всеизвестно е, че търсенето и предлагането се пресичат в една точка и колкото по-малко е предлагането на работни места спрямо броя на търсещите работа, толкова по-ниска ще е заплатата, за която ще са съгласни да работят хората.
Не можеш да очакваш от хората от едната гордост да не са съгласни да работят, защото каквото и да пише за здравословното хранене, човек може да изкара месеца и с 200 лева. И това е по-добре от нищо или от 150 лева и даже от 120 лева, защото има хора, които работят и за толкова.
"Съответните работодатели" винаги ще намират хора, защото за момента те определят пазара, за съжаление.
Чудя се въобще защо отговарям - всичко това звучи толкова абсурдно, че чак си мисля, че е на майтап ;-)
Пък и не е по темата..
Хайде със здраве и дано някой ден да се сбъдне все пак - работниците да определят заплатите във всички фирми. :-)



Тема Re: Да,нови [re: keit]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано28.12.04 09:20



абе права си,ама не съвсем - само роптаем (обобщено), че заплатите са ниски, ама се хващаме на работа за по 150 лева... така и ще си останат ниски заплатите, докато минава номера...

Just a genius



Тема Е не ти увря тикватанови [re: Blake]  
Автор Xъни Бъни (tasty)
Публикувано28.12.04 10:24



Мълчах си, мълчах си, викам си ще престане това недоразумение, ама не, та не. Обясняват ти хората за пазара, за търсене и предлагане, стандартно ценообразуване в конкретния частен случай. Никва файда.
"За Бога братя не купувайте" нали? Седете гладни...
или "Не гласувайте, да бойкотираме изборите" Нека оставим другите да определят кой ще управлява живота ни.
Аман от отрицания и бездействия - дайте да се разсърдим и да се изолираме в некоя пещера, ей така, да видят "те"
Ами пука им на тях на шапката, щото не ТЕ зависят от теб, а ТИ от тях - чат ли си?! едва ли...А уж на Коледа ставали чудеса...

It's all about asses - kicking or licking...


Тема Re: Е не ти увря тикватанови [re: Xъни Бъни]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано28.12.04 11:35



Уфф... говори ви човек ама не слушате...

Въпроса въобще не опира до работодателя (поне в повечето случаи), а до самоя работник и до изискванията му...

как ще коментирате факта, че аз взимам заплата Х, а за същата работа също толкова способен и кадърен колега при същия работодател взима заплата Х/2???

каква е причината според вас? щото според мен причината е, че въпросният колега се е подценил значително (може би водейки се от логика подобна на вашата), и си е поискал 2 пъти по-малка заплата...

мислете малко преди да говорите плийз... за вас може да са недоразумение моите разсъждения, но все си мисля, че вие грешите... крайно време е да престанем с типичното българско овчедушие!

Just a genius



Тема хубаво, добре!нови [re: Blake]  
Автор Xъни Бъни (tasty)
Публикувано28.12.04 11:45



"Нека повече обичаме и по-малко да мразим през 2005 година. Даже ще е по-добре, ако омразата бъде забравена. Нека хората си вярват, а не да са пълни с отрицателна енергия. Желая успехи в личен план на всички привърженици на футбола у нас."

~ Христо Янев





It's all about asses - kicking or licking...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.