Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:14 10.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Да,нови [re: Blake]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 15:56



а чл.328 от КТ чел ли си го и по-точно т.6 на ал. 1 ?
Я да го напиша.

Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:

6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа.

Та ако назначаваме нов работник, ще му искаме да притежава нужната квалификация, а на тези в заварено положение ще платим обучението, та даже и извънреден труд. Не съм съгласна.



Тема Благодарянови [re: Blake]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.12.04 16:02



за мнението, точно така разсъждават и хората тук. Все пак искам да събера различни гледни точки.
Да не помислиш, че ти се карам в другия отговор.

Един курс с практическа насоченост не може да бъде загуба на време, поне според мене. А иначе никой не ги задължава, даже те ще имат по-голяма полза от курса, отколкото работодателя.



Тема Re: Благодарянови [re: nbb]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано15.12.04 16:49



Хм, ми значи аз съм в Австрия. По местното законодателство работодателя е длъжен да ми предоставя 100 часа немски на година, като за целта получава (работодателя) компенсация от правителството. Въпросните 100 часа обаче не ми се броят за работно време.
От друга страна тук извън работното време се компенсира с ваканция и то до 16 часа месечно максимум.
За вашия случай, ако трябва да го приложа в нашата фирма, то курса би се провеждал в работно време, а на служителите им се зачита нормален работен ден.
Редактирам за да добавя, че на работодателят му е все тая дали говоря немски или не, щото е международна компания, в която се говори 100% на английски.
"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"

Редактирано от Иpeтo на 15.12.04 16:53.



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: CЛЪHЦE]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 09:52



Първо, мислиш ли че намерението на работодателя, организиращ този курс, е да подсигури по-кадърни хора за някой друг работодател? аз щото мисля че не...

И още нещо в допълнение - аз съм се хванал да работя във фирма А, на длъжност Б (включваща изълняването на определен брой задължения), за заплата В... И сега какво искаш да ми кажеш - че получавайки допълнителна квалификация (и съответно добавяйки нови задължения към текущите ми) ще получавам същата заплата??? не, мерси... на всичкото отгоре ще трябва да си загубя от личното свободно време, за да доведа до повече облаги за работодателя си, без аз да получа нищо...

мене ако питаш - твоето мнение е типично за българския работодател - товари магарето докато може, като не може вече - изритай го и си наеми ново (за една купа слама)...

Just a genius



Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 10:11



сега, ако искаме работника да си върши работата - ще назначим такъв с необходимата квалификация. А това че не са назначени подобни работници според тебе чия грешка е? В никакъв случай не е на работника...

Както вече споменах в другия отговор - обикновено допълнителната квалификация води до допълнителни задължения за работника, от което следва, че той че трябва да получи допълнителна компенсация във вид на трудово възнаграждение... така че мисля е много логично това което казах...

Just a genius



Тема Re: Курс за преквалификациянови [re: nbb]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано16.12.04 10:25



Спорде мен, не.




Тема Re: Да,нови [re: Blake]  
Автор CЛЪHЦE (усмихнато)
Публикувано16.12.04 10:46



Не може винаги да се намери работник с нужната квалификация затова се налагат тези обучения.
Не всеки може да даде 10 000 Евро за да се обучи.
И да прав си че след като си повишиш квалификацията е редно да ти увеличат заплата, но в БГ това не става и се съмнявам, че скоро ще стане.

Но на който не му харесва да си търси нова фирма със повече заплащане.

От опита ми досега разбрах, че в повечето фирми трудно оценяват специалистите с добра квалификация ...има го момента на БГ мисленето: Безработни колкото щеше, ще си взема един и ще го обуча. По добре така, отколкото да плащам повече на тези, които имам.

Не навсякъде е така.



Тема Да,нови [re: Blake]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.12.04 12:11



съгласна съм и затова поставям темата тук, да видя различни гледни точки.
Още веднъж благодаря, че писа по темата.



Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 13:34



моля, пак заповядай...

все пак е от полза както за ХР-ите, така и за другата страна - да се види гледната точка на противниковия лагер :)

Just a genius



Тема Re: Да,нови [re: CЛЪHЦE]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано16.12.04 13:44



точно това исках да кажа и аз - средностатистически погледнато, българският работодател е светлинни години назад от необходимото - обикновено се обръща внимание на минимизирането на моментния разход (за заплати), а не се мисли в перспектива, за ползите които може да донесе един добре обучен и мотивиран специалист... имам и опит в такава фирма - шефа предпочиташе да наема нек'ви изтърсаци за по 200 лв./месец, които общо взето нямаха никакъв или минимален опит - и естествено тези хора работа не вършеха, и трябваше останалите да им я вършат... ама то тва е до време, нали се сещаш...

За радост наистина в БГ вече съществуват и "нормални" фирми и мениджъри, които могат да гледат над дребните неща, и да организират успешен и сигурен бизнес НЕ за сметка на мизерните подаяния, които отпускат на работещите там... От друга страна - докато в БГ има достатъчно мизерници, които са готови да работят за жълти стотинки, ще има и некоректни работодатели...

Just a genius




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.