Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:41 01.05.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Купуване на стаж  
АвторCЛЪHЦE (Нерегистриран)
Публикувано05.11.04 11:24



Става въпрос за това, че имаше възможност да се внесат пари за осигуряване и да ти признаят няколко години стаж.
Моят мъж е работил 6 години във фирми, които не го осигурявали и съответно няма и стаж.
И в момента се получава така че за работещ той има смешно малък стаж.
Знам че има такава опция и ако някой ме насочи къде мога да намеря повече инфо ще бъда много благодарна



Тема Отнася сенови [re: CЛЪHЦE]  
Автор nbb (весела)
Публикувано05.11.04 13:01



за времето на обучение в полувисше или висше учебно заведение и този стаж се признава само при пенсиониране. В момента не мога да ти посоча къде точно да прочетеш по-подробно, защото нямам пред себе си нормативни документи. Ако имаш търпение, ще ти кажа след няколко дни, ако не - потърси някъде из преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, ако не се лъжа.



Тема Re: Купуване на стажнови [re: CЛЪHЦE]  
Автор donna2 (пристрастен)
Публикувано05.11.04 20:09



дай по-вече информация къде е работил съпруга ти ,кога , има ли някакви документи от тогава за да видим какво може да се напправи

що се отнася до образованието ,което се признава за тр. стаж там трябва да си внесеш осигуровките ето ти текста от кодекса за социално осигуряване

§ 9. (1) Времето, което се зачита за трудов стаж и за трудов стаж за пенсиониране, положен до 31 декември 1999 г. съгласно действащите дотогава разпоредби, се признава за осигурителен стаж по този кодекс.
(2) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, ако до 2005 г. те внесат за своя сметка осигурителни вноски, изчислени върху минималната работна заплата към датата на внасянето на вноските. Осигурителният стаж се зачита за времето, за което са внесени вноските, но не за повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност.
(3) Студентите, които са постъпили във висши учебни заведения до учебната 1999/2000 г. включително, могат да ползват правата по ал. 2, ако в петгодишен срок след завършване на обучението си внесат осигурителните вноски.
(4) Осигурителните вноски по ал. 2 и 3 са в размера, определен за фонд "Пенсии".





Тема Re: пенсионни фондовенови [re: CЛЪHЦE]  
Автор shushon (бонбон)
Публикувано05.11.04 21:16



А не си ли мислила, за частните пенсионни фондове. Те предлагат доста добри условия. Парите се трупат с години и един ден дори и при смърт в по-ранна възраст, наследниците /съпруг/а, деца/ получават обезщетения, като еднокртана сума или месечна издръжка. А НОИ, какво прави - "една пенсия по-малко месечно", трупаните с години осигуровки, възлизащи на хиляди левове, са подарък за държавата. Да не влизам в подробности за фондовете, защото скоро се интересувах, само ще споделя, че AIG LIFE предлагат най-добрите условия и възможности, годишния минимум е около 500 лв.




Тема А вярваш ли им ?нови [re: shushon]  
Автор nbb (весела)
Публикувано06.11.04 14:03



Аз - не. Вече 4 или 5 дружества, които предлагат допълнително пенсионно осигуряване, се опитаха да ме хванат за посредник, но не мога да препоръчвам на персонала си нещо, в което аз самата не вярвам.
НОИ отпуска наследствена пенсия, ако децата на починалия са на възраст до 26 години и учат.



Тема Re: Отнася сенови [re: nbb]  
АвторCлЪHцE (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 16:54



МНОГО блАГОДАрЯ



Тема Re: Купуване на стажнови [re: donna2]  
АвторCлЪHцE (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 16:56



За съжаление това са 5 години в които е нямал трудов договор и трудова книжка, дефакто няма доказване че има трудов стаж.
Аз и затова се ядосвам. Това е било някъде от 1995 до 2000 година.
Но това, което си ми дала като инфо е прекрасно и много ще ми помогне.



Тема Re: пенсионни фондовенови [re: shushon]  
АвторCлЪHцE (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 16:58



Не вярвам аз в тези пенсионни фондове. Може би след 20 години да се замисля, но на този етап където повечето неща у нас се оказват пирамиди или не функционират добре не мисля да наливам пари.
Пък и не се знае какво ще стане с мен след 10 години, дали ще съм в БГ изобщо, как ще функционира самата система...
Имам по добри идеи къде да си влагам парите, така че да ми носят доход когато се пенсиорам.



Тема Re: Купуване на стажнови [re: CлЪHцE]  
Автор donna2 (пристрастен)
Публикувано06.11.04 17:43



нямата ли някакви документи ,че примерно е получавал някакви пари , подписвал ли е някакви документи като е работил там ако нямате може да се докажев съда и със свидетели трябва да се заведе идин установителен иск



Тема Re: Купуване на стаж [re: donna2]  
АвторCлЪHцE (Нерегистриран)
Публикувано06.11.04 18:18



Не си струва, поне според мен...
Станалото станало, нито е първия нито последния...
В някаква степен и той е виновен, защото това са си цели 5 години, на можем винаги да се връщаме и да поправяме миналото.
В случая ще си носи последствията и ще му е за урок.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.