Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 21.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.10.10 10:00



Т. нар. "Унгарка", без да съм напълно сигурен КАКЪВ точно хибрид е, със сигурност е хибрид(между някой нашенски сорт и лабруска, американски вид). Тук съмнения нямам - щом не се пръска(кодова фраза, дефинираща

).

За Мерлото нямам съмнения, че може да достигне посочената от теб захарност. Преди време се занимавах с едни лозя от тоя сорт, достигаше 22-23 в нормални години, а 2000 достигна 26+ при неособено грижливо гледане.
За сока на Унгарката ти - гъстотата идва от пектинови вещества най-вече и захарността...няма как да бъде измерена точно поради тая причина, споменавал съм го по-горе(цитирайки по-умни и начетени от мен мъже-автори на дебели книжки).
В северозападния край, ама крайния Северозапад, Брегово и околните села, които не са точно винарски край(независимо какво си мислят), е много на почит т. нар. Американка, която всъщност е Сейбел или Зайбер - свръхтъмен сорт с оцветен сок, хибрид, разбира се(оцветеният сок абсолютно изключение сред евросортовете (виното тегли оцветителите ОТ ЦИПИТЕ по време на ферментацията, общо казано). Сещам се само за един грузински и един френски(Аликант Буше). Но трябва да погледна в книгите с какви родителски сортове. Твърде е вероятно единият родителски да е точно упоменатият френски багрилен сорт.

Редактирано от Kиpo на 07.10.10 10:07.



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор Обективен ()
Публикувано07.10.10 20:52



Значи, започвам първо със снимките, ето ги на унгара:







До колкото разбрах, става въпрос за сорт ГАМЕ или известен още като ЛЕМБЕРГЕР в Нюнберг-Германия.

Стана ми интересно обаче това за пектиновите вещества и захарността - излиза, че аз изобщо не мога да измеря захарността му, така ли ? По-скоро нагоре или по-скоро надолу клони битовият захаромер при този сорт поради този фактор ?

Иначе това е най-ароматния сорт грозде, който някога съм вкусвал (особено белият унгар) - няма го този натрапчив вкус на сладко, когато изядеш повече от 2 салкъма от другите сортове (Мерло, Мавруд и др по моя край) и тук се използва предимно за добавка (към Памид например), тъй като Унгара е много ароматен и много тъмен. Аз обаче си правя вино само от него, а и това си е екстра био-вино - без никакви пръскания и изкуствени торове...Но няма как да не сложа малко захар - просто, защото слагам по няколко литра вода за да го разредя, тъй като е прекалено гъста кашата...

А относно Мерлото - тук при нас не помня да е падало някога под 24-25 и почти всичките ми познати (особено от Харманлийско) не използват никога захар, тъй като гроздето си е достатъчно сладко. Тази година Мерлото беше 26.3 и направо все едно захар ядеш, а ширата беше като захарен сироп - чак неприятна след 1-2 чаши, а сега от унгара източих 17 л шира - толкова ароматна, приятна и тъмна като катран ...

Впрочем попаднах току що на това:

Гаме Ноар:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BC%D0%B5_%D0%BD%D0%BE%D0%B0%D1%80

Не знам дали има разлика с това:

http://de.wikipedia.org/wiki/Blaufr%C3%A4nkisch

но ми се струва, че това първото е по-близко до моя унгар...

Редактирано от Обективен на 07.10.10 20:54.



Тема ако наистина те интересува - е го де е Пловдивнови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.10.10 23:04



иди в Селскостопанската академия и питай. Аз си залагам главата, че е хибриден сорт. Няма как да мине без американско лисиче генче и да е устойчив на мана и оидиум. Понеже не желая да прескачам нивото си на компетентност, спирам дотук.

зимата сте доиде рано и сте си отиде кусно. сте е уясяваста и вледеняваста.


Тема Re: ако наистина те интересува - е го де е Пловдивнови [re: Kиpo]  
Автор Обективен ()
Публикувано08.10.10 00:25



ГМО от колко години се използват ? Този сорт е от дядо ми, а преди това е бил също доста познат. Мисля, че не е имало ГМО преди 50-80 години ...



Тема GMO има много малко общонови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.10.10 10:24



с хибридизацията, която хората провеждат от хиляди години, за да получат растения с нужните им качества.


В единия случай се бърка директно в генома на клетката, а при втория се кръстосват две и/или повече (многократно) родителски форми.

Конкретно при лозата още с идването на филоксерата в Европа учените и лозарите се опитват да получат устойчив хибрид, съчетаващ резистентността на американските видове, с качествата на европейските. Успех няма и досега на 100 процента - лисичият вкус, наследство от американските, изглежда върви в комплект със филоксеро- и фунго-устойчивостта. В една или друга степен, но никога - нулева.
Има вероятно хиляди сортове, някои, като твоя или Виала да речем, достатъчно добри, но...

зимата сте доиде рано и сте си отиде кусно. сте е уясяваста и вледеняваста.

Тема Re: GMO има много малко общонови [re: Kиpo]  
Автор Обективен ()
Публикувано08.10.10 22:53



Хм, не знам какъв е този лисичи вкус, но този сорт за който говоря ми е най-приятен за ядене...А пък други недостатъци на хибридите не виждам...Но като прибавя това, че няма никакви пръскания - даже е предимство, че е хибрид. Ако е такъв. Даже си мисля Памида (уж древен сорт) да го заменя с Унгар - изобщо не ми е сладък - само за разреждане го използвам във виното...



Тема това си е твой изборнови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.10.10 11:41



Щом ти харесва, разбира се, че ще си го гледаш.


Аз също харесвам за 1-2 пъти аромата и вкуса на някои хибриди(че и чистата Лабруска-семка Ноа), но само в определени носталгични настроения. Други път, израснали по времето на Бай Тошо си го харесват само него, остатък от времето, когато от половин-един декар се получаваха при съответните грижи по 2-3 тона грозде. Просто в съвсременната европейска практика тия сортове са забранени за промишлено отглеждане по множество причини, основната от която е опазване на значително по-качествените и разнообразни стари европейски сортове за сметка на многократно по-лесно отглеждаемите хибриди(не се пръска, сади се от пръчка, ражда по 2-3-5 пъти повече) и т.н.

Затова и исках да вмъкна вчера в мнението си, че не желая да обиждам ничий вкус, просто цитирам мнението на европейската лозарска наука, но виждам, че си ме разбрал правилно. Тъй че - наздраве и всеки да си живее и пие както и каквото му харесва, щом не пречи на останалите(какъвто е нашият случай)

зимата сте доиде рано и сте си отиде кусно. сте е уясяваста и вледеняваста.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.