Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:16 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Винпром Пещера  
Автор engel2 ()
Публикувано23.12.08 01:25



Като чета в интернета, се вижда че полека лека и България се ориентира към европейски сортове грозде. Пише че немските сортове са по издържливи и пр. Така пише-

Сред тях са двата немски сорта дорнфелдер и регент, които са кръстоски от добре подбрани основи, доказали своите качества (например силванер, мюлер тургау). Двата сорта са създадени през втората половина на ХХ в., като тяхното предназначение било да внесат в немските вина повече цвят, аромат и балансираност на танините.

Пил съм винце от Мюлер- Тургау и нормално и късна реколта, не е лошо.



Тема Re: Винпром Пещеранови [re: engel2]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.12.08 17:52



Всеки си хвали стоката . По начало швабите правят кофти вино , а лошо вино става от лошо грозде .
Допреди 20-ина години западноевропейските лозари не можеха да конкурират качествата на българските грозда и вина .



Тема Re: Винпром Пещеранови [re: hadjiyata]  
Автор engel2 ()
Публикувано23.12.08 23:38



Съжелявам много, но ти искаш да чуеш мнението на европейците. Някой беше вече писал тук: по лошо и ефтино вино от българското няма. И с този типичен български шовинизъм да се говори лошо за другите без да се знае какво друго има зад границата е най смешната трагедия! Ти кои вина познаваш? Много се извинявам и съжелявам така да кажа истината. Дори сегурно ще повторя и мислите на колегата. Може дори и да съм съгласен с мислите му.

В западна Европа НЯМА БЪЛГАРСКО ВИНО КОЕТО ДА Е ХУБАВО!
За какви качества говориш? Пиши едно вино което може да се сравни с което и да е. Источно германците бяха на времето задължени /СИВ/ да изкупуват сладките ни вина. Кой те знае за кои западноевропейски лозари пишеш. И къде са сега тези ЛОШИ ЛОЗАРИ?
И аз ще ти го кажа - като пишеш ШВАБИТЕ вместо германците, е все едно да кажеш ШОПИТЕ вместо българите. Дори и това не знаеш.

Мен също ме боли, че нямаме в Европа нищо известно, нищо подходящо.
Така че ако тези сортовете грозде не са били хубави, нямаше Пещера да обърне вниманието си съм тях. Прочети в бюлетина на Пещера!

Нали знаеш защо динозаврите са измряли, ЗАЩОТО НЕ СА УСПЯЛИ НАВРЕМЕ ДА СЕ ПРИГОДЯТ НА НОВИТЕ УСЛОВИЯ ЗА ЖИВОТ!
Нямаше никога да ти го напиша това, ако не ме беше така помолил. Извинявам се.

Весела Коледа и щаслива НГ за всички

Редактирано от engel2 на 23.12.08 23:55.



Тема Re: Винпром Пещеранови [re: engel2]  
Автор spec (старо куче)
Публикувано26.12.08 09:18



То пък в "Пещера" едни винари, едни специалисти...не ти е работа. Там много обичат да правят истинско вино. Даже и грозде ползват понякога, може би. Ракиите им и останалия алкохол също...
Ако правилно съм хванал идеята на форума тук - става въпрос не за промишлено, индустриално производство на вино. Този форум доколкото съм разбрал, е за хора, които сами си правят виното - без стабилизатори, химикали, оцветители и т.н.
Честно казано - винаги съм предпочитал едно вино, правено от човек за себе си, т.е., който сам си го консумира. Що се отнася до индустриалните ни вина - ами и сред тях има не лоши. Не бих ги сравнявал със западняшките - и там има хубави и там има калпави. Въпрос на препочитание. И на избор.
Пишеш против българския шовинизъм - ОК, не е добре да го има. Но при нас , българите, е много по-разпространено и то открай време преклонението пред чуждото. Все на другите е по-хубаво, все нашето не струва... А не е точно така. И двете крайности не са добър вариант.



Тема Re: Винпром Пещеранови [re: spec]  
Автор engel2 ()
Публикувано26.12.08 11:20



Сигурно си и прав, разбира се че е форум за любители, които уважавам и научавам нищо ново, нещо друго. Но аз пуснах само една информация без да накърнявам някъкво достойнство и национална гордост - опазил ме Господ! Изнинадата ми беше, че този произведител / добър или лош - не знам/ също се ориентира към сортове грозде които лично познавам и съм пила направеното от тях вино. Нищо повече, от винарство нищо не разбирам! Аз пиша само за това което познавам и за другото не пиша - нямам моралното право.
Но и ти знаеш нашата слабост да правим и това лошо, което не познаваме.

Може да си пил вина за износ / кои смяташ?/ но тези които по желание или по принуда /като са ми го предлагали/ имах не бяха вкусни - нали всеки си има пък и своя вкус. Както и го писах - вината /виното/ тези които се водят за български, са много тръпчиви, много сладки и за това не са добри. По тази причина писах кои вина предпочетаме. Опитай от тях.

Иначе с твоето си мнение не лежиш неправилно - на всякъде има по добри и не така добри вина. И наистина бих се много радвала, ако мога да се фукам тук с наши вина и не само да се гордея с тях а и да ги използам.
Така че не е лошо ако не взимаш моето писане при сърце.
За българския шовинизъм имаме еднакво мнение. Няма нужда да се покланяме пред някои си, но от едно признание на по доброто не боли глава. И да не забравяме чудесните български продукти.
Един чудесен втори Коледен Ден ти желая



Тема Re: Винпром Пещера [re: engel2]  
Автор engel2 ()
Публикувано26.12.08 13:45



Допусната е една грешка с буквите "И " "Е" :......научавам нищо ново, нещо друго. да се чете .....научавам НЕЩО ново За съжеление е станало вече много късно за да корегирам правописната грешка!



Тема Re: Винпром Пещера [re: engel2]  
Автор spec (старо куче)
Публикувано26.12.08 16:06



Благодаря! Хубава Коледа и на теб!
От нашите има добри, но са на доста високи цени. Пробвал съм Староселско, т.е. от Старосел (там е доста интересен комплекс - ходила ли си?). Таме доста интересно - лятото успях да отида, недалеч от Хисаря. Разкопките на проф. Китов (лека му пръст) - интересно място е. Та, на път за разкопките се минава през винарски якомплекс Старосел. Просто пътя е оттам. Има си хотелска част, ресторантска. За 2 лв на човек те развеждат из производствената част - там са съоръженията за производство на вино. След като разгледа човек, може да опита продуктите им (не са лоши - вина и ракии). Даже и магазин има, откъдето можеш да си купиш - наливни и бутилирани. На мен ми харесаха, без да съм разбирач. Та - там видях и лозя наоколо, виждал съм и ооло Сливен, в Бургаско, на доста места. Не знам доколоко гроздето се използав при производството на продукцията... Разказах ти всичко това защото ме е впечатлило и продукцията им не бе лоша. Но не бих я сравнил с вина, които съм пил като студент - от приятели и колеги, най-често от Северна България. Имаха Отел - домашно вино, те му слагат и захар за да има качества - страшно ми харесваше тогава. Гъмза съм пробвал - хубаво е... и т.н.
Купешките... Старо вино от Оряховица съм пробвал преди време и т.н. Черга... не помня производителя. Кадарка... и т.н.



Тема Re: Винпром Пещера [re: spec]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано27.12.08 17:59



"Черга" ? - онзи ден опитах бяло вино от тази марка (май беше старозагорско) . Ужас : втора ( ако не и трета) цедка , много остатъчна захарност , силнокиселинно . И 50 грама не можах да изпия . Не зная кой почитател на виното ще може да изпие цяла бутилка от "това" .





Тема Re: Винпром Пещера [re: engel2]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано27.12.08 18:13



Съвсем правилно по темата за винопроизводство пиша "шваби" вместо "германци" .
Оставам с впечатлението , че не разбираш нито от лозарство , нито от вино . Защото , драга , ВИНО СЕ ПРАВИ ОТ ГРОЗДЕ , А НЕ ОТ ЛОЗОВИ ПРЪЧКИ .
А винпром "Пещера" прави само една ракия като за пред хората , ама и тя не може да се сравни със домашната .
Едно е да отвориш бутилка с "вино незнам каква марка си" от 1.50 , съвсем друго е да си го наточиш от бурето .
Мисля , че прекалено изчерпателно отговорих на въпросите ти .



Тема Re: Винпром Пещера [re: hadjiyata]  
Автор engel2 ()
Публикувано28.12.08 02:00



Шваби не е обидна дума, защото швабите са си отделен народ - част от германския. Вижда се че нямаш повятие, а продължаваш да показваш незнанието си!

. Аз ти го обяснявам за да станеш по културен - "власите" са си власи, "шопите " са си шопи и "гагаузите " са си гагаузи. И циганите не са българи, а имат само българското поданство. Капичи? Не се излагай! Или продължавай да се правиш смешен.

ОЩЕ ЕДИН ПЪТ за побавно разбиращите - това горе беше само една информация какво правят в Пещера. Лелеееее.
При нас само българските вина имат такива ниски цени 1.75€ - дано да ги купи някой, а такива за 1.50 лв няма и да погледна. Ние виното го купуваме за да го пием, а не да се наливаме!
А сега драги, щом така ми го пишеш - да ти кажа следното - това дето пишеш за пръчките не те разбрах, но поне това го знам и аз, че вино се прави от грозде /и без захар/, жалко че българско грозде не сам яла сега. Но си спомням, че беше хубаво! Ама ако това искаше да ми кажеш, признавам си, че не знаех, че само в България има хубаво грозде за вино

От лозарство и винарство не разбирам нищо, НО ОТ ДОБРИ ВИНА МНОГО.
Българските вина ми са непоносимо сладки и с много танин: Гъмза, Поморие, Тамянка, Памид, Малага и пр. мисля че така се казваха. Това не можеш тук да го продадеш, защото това не е вкуса на хората. Попитай твои познати в Португалия, Франция, Италия, Германия, Швейцария, Австрия, Испания или Англия какво ще ти кажат - Брак! Ела в Америка да потърсиш българско, родно винце. Хаха, Калифорния, Чили, Аржентина, това ще намериш.
Разбира се, че твоето ти вино ще ти излезе ЕФТИНО и че ще си го хвалиш. Не казвам, че то не е хубаво за теб, пии си го.
Аз не исках да те обидя, изобщо никой не искам да обиждам. Защо правиш сега този цирк?

Така че твоя отговор не беше никакъв обективен отговор, никакви факти само бла, бла, бла със цел мен като неразбираща от винарство /не от вина/ да ми запушеш устата. Успя!
Vaya con Dios




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.