Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:40 23.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Маврудът си е Мавруд, Мелнишкото-Мелнишконови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (минаващ)
Публикувано24.11.08 18:47



При пиячите няма да ходя, защото не съм виркачев.
Ама вие си го знаете - от какво грозде се прави МЕЛНИШКОТО? Не е ли от маврутово грозде? Верно че не е важно, ама все пак - човек не трябва да умира съвсем невеж.
А голяма част от видинското вино все ГЪМЗА ли е?
В България познато ли е лозата и виното - Дорнфелдер? Преди години го пиехме, но сега приминахме на не европейско.



Тема човеко...вземи попрочети малко бенови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.11.08 21:58



Мелнишкото се прави от Широка Мелнишка лоза, Мавруда - от Мавруд(виж как го пиша аз, така се пише!!!), Гъмзата- от Гъмза. Не, видинските могат да се правят от Гъмза, Памид, пикливи американски сортове или хибриди)Отел, Бял Отел, Виала и прочее), както и от всички европейски сортове, дето виреят там. А повечето, да не кажа всички, виреят. Това е географско наименование
Докато Мелнишкото се прави само от Мелнишко( ШМЛ).



Тема Re: човеко...вземи попрочети малко бенови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (минаващ)
Публикувано25.11.08 00:29



Хубаво бе Киро, мерси за информацията. И да чета, в това което аз четя няма нищо за Мелник, Видин, как се казват сортовете и пр. Нали да това се радвам че мога да науча нещо от вас. Ама щом ви досаждам, мога да ви оставя на мира.

Как смяташ, аз никога не съм се интересувал в България от лозя, винопройзводство и пр. Хващахме техноложките и лаборантките и ония мъкниха от избите питиетата. Така беше.



За това реших сега да се отървя от подарените ми /от България/ боклуци -хибриди и си купих свястни лози. Но това не управя съвсем нещата, защото работата покрай ръстенията е еднаква тук или там и затова се радвам ако науча нещо: как се реже, кога се реже, как се прави това или онова.

Не се сърди а се радвай, че има в твоето хоби АБДАЛИ, които искат да се променят и да се понаучат. Вярвай ми, сигурно има мнооого хора които нямат понятие от моите хобита.
Така че съм доволен когато науча нещо ново от теб, от форума.



Тема Re: Прочетохнови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (минаващ)
Публикувано30.11.08 14:19



както ме посъватва, прочетох и ми стана ясно какво е Мавруда от Тракия, Мелник от македонския край, а също така и Гъмзата от северо западна България. Ама нещо важно ни ми каза, а иминно, че Гъмзата не нищо друго а си е една КАДАРКА. Има и мъкедонска и румънска, и унгарска и пр. И бутилката тук е най ефтиното винце - под 1.80€ . Жалко за цената, винцето не е лошо! Опитвал съм го, но много рядко, когато сме правили скара на открито.
А аз си мислих че ГЪМЗАТА е нещо по особено.

Гъмза е късно зреещ винен сорт. Гроздето му узрява през втората половина на септември. Най-подходящи за него са проветривите места на хълмове със сравнително богати почви с добро изложение. Има среден растеж, висока родовитост и висок добив. Гроздето му се напуква и загнива.
От гроздето му се получават червени трапезни и десертни вина. Те са плътни, пивки, хармонични, но не от всеки район, и всяка година с високо качество. Вината от сорта Гъмза трябва да се коригират по отношение на цвета и киселините с други подходящи сортове. Гъмза има значение за нашето лозарство


Така че Кире, вече и за Гъмза- Кадарка /както и за Памид, Мавруд, Мелник,/ знам по вече много по вече от преди. ОК!





Тема Re: Вкисване на винонови [re: tatasisiivi]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано02.12.08 11:55



Не знам за виното, аз си източих виното от джибрите без никакви проблеми с вкисването. Джибрите бяха обработени със серниста киселина преди ферментацията. Обаче въпреки това, преди изварянето на ракия намирисваха на кисело (ракията добре излезе, ама ...). Не бяха вкиснати при източването, бяха със покрита шапка (фалшиво дъно), отгоре бяха покрити, да не влизат оцетни мушици, ама нещо накрая имаха кисел дъх. То аз с ракия много не се занимавам, за мен нещата свършват с източване на виното, но ми е интересно защо е станало така при положение, че виното няма проблем.



Тема Re: човеко...вземи попрочети малко бенови [re: Kиpo]  
Автор engel2 (непознат )
Публикувано04.12.08 22:30



И аз прочетох съвета на Киро и дори намерих и купих една бутилка "Rosentaler Mеrlo & Pamid" от Любимец. Много се извинявам - това е едно сладко, ужасно сладко вино. Верно че цената му е "под пода"- в келера, но ако и в България виното е такова, съжелявам много - не бих го пил.
Надявам се само, че така лошо е направено заради износа му за на запад. Съмнявам се обаче, че тук може да се хареса /поради това е и толкова ефтино/- моите познати и приятели предпочитат сухите вина.
Моля не ме разбирайте неправилно и сърдито, това е само едно мнение - моето.



Тема ударили са го съвсем през просотонови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано05.12.08 08:03



винпромските олигофрени. Мислех, че поне за износ правят хубаво вино.
И после "хубавото Бг вино", "традиции на траките" и к. ми Янко. Еби му мамата.


Далеч съм от мисълта, че всичко е боклук. Дори имах идея да започна една тема в която да купувам по една бутилка вино седмично и да давам туук вчечатленията си от дегустациите, от независим източник.И не става дума да прежаля 10-15 лева, на практика хвърлени на вятъра, за смес от спирт, есенция и в най-добрия случай, 10-20 на сто виноматериали. Просто не мога да се съглася да пия някакъв боклук, при положение, че дето се вика, имам едно от най-доброто, ИЛИ ПОНЕ е нещо истинско. Тия
"технологични продукти" и за готвене не стават.
Освен да ти кажа, като имаш път към България да се обадиш на мен или на човека с мавруда горе, не знам какво друго да те посъветвам. Или търси продуктите на по-малки и неизвестни изби, макар и това да не е гаранция.

Редактирано от Kиpo на 05.12.08 08:08.



Тема Re: ударили са го съвсем през просотонови [re: Kиpo]  
Автор engel2 (непознат )
Публикувано05.12.08 09:15



Киро, да си призная, не исках да ви напиша нещо негативно /така отрицатерно/, но изнинадата ми беше доста неприятна.
Въпроса ми е, трябва ли този сорт вино да е така сладък? Дадох чаша на един познат който случайно беше дошъл у нас и той каза - това е лак за мебели. Така беше прекръстено!
Знаеш ли какво стана от вчера до сега? Трябваше неприкъснато да пия таблетки срещу киселините, дори и два пъти се опитах да си помогна със сода.

Аз съм пил и частно направено винце - и Карловски мискет, и Станимашко вино и от Пещера, и от северозападна България, - такова чудо не съм имал, но това е било преди години. Най опасните обаче бяха Поморие, Тамянка, Мелник и някаква Малага - по сладки от Кока Кола. Май такъв беше вкуса на народа!

Пък за тези хави, за които ти пишеш, са за такива като мен като една скрита картинка сложена в плик и с 20 червени печата запечатена.
Предполагам, че възоснова на вчерашната ми одесея, за дълго време това ще ми е последното българско вино купино в магазин. За в момента мога /за съжеление/ да мина и без патриотизам. Да видим за колко дълго, че бабата на познат идва на гости и щяла да донесе /както си е прието/ и нещо нашенско - българско. Та ни покани, но ме е страх от подследствията ..........
Не се съмнявам, че твоето вино е ВИНО - хубаво вино!





Тема не е , разбира се! [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано05.12.08 11:00



Никой няма да ти направи истинско вино с добавяне на сгъстен гроздов сок(примерно) както Станимашката Малага на Чорбаджака...Боя, спирт и захар или фруктоза- ба ли им гнусните химии.
Вкусът на по-голямата част от народ ае точно такава-важното е да лочи нещо. Никой не отчита официално какви обороти правят друлитровките по(често ПОД) два лева ( ДВА ЛЕВА ЗА БУТИЛКА от 2 литра!!) , но истината е, ч енародът масово ги купува.
А това е просто такава мерзка, гнусна фалшификация и отрова, че няма и какво да приказваме. Но че някой изживяващ се като" технологичен бог" е решил да изнася подобни отрови и в чужбина- това за мен е учудващо...отчасти.



Тема Re: не е , разбира се! [re: Kиpo]  
Автор engel2 (непознат )
Публикувано05.12.08 11:54



Киро, Киро, Киро, какво четя?
Аз си спомням че българина е мераклия/поне една положителна ориенталска черта/. Като си спомня дори в литературата ни беше закотвено как си разговарят дядките за винцето си. Значи за хората е вече все едно какво е виното важното да не е скъпо - 0.50€ литъра , лелееееее.
Има един по възрастен "младеж", които ни разправяше /горе дору/ следното:
"като излезох от България, благодарение на родителите ми, на учителите и на армията, си знаех че нашите цигари, салами, вина и ракии, пък и кашкавалите /италянска дума/ и т.н. , са най хубавите, най вкусните. Но скоро след това трябваше дълбоко да преглътна, че нищо не беше верно. Нищо не беше по хубаво, а дори и с много голяма дистанция бяхме под нивото"

Това е доста дипримиращо, но с годините се научих да съм обективна, да не забравям че при такива случаи патриотизъма и шовенизъма са на грешно място. Но както човек е ЗАКЪРМЕН, така е с всичко - дори и аз понякога /1-2 Х годишно/ затварям прозорци и врати и си правя шкембе чорба която си я сърбам няколко дни!

Верно е, че тогава не разбирах много от чистите вината т.е. от вината които се числят и се нагаждат към световто ниво. Дали и тогава е имало в нашите толкова много химия и измама?


Сега си купуваме основно до 90 % само сухи вина и понякога може и полусухите, което зависи от гостуващите.
Хайде наздраве!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.