Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:26 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Да сложа ли вода.....нови  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано03.10.08 17:54



Здравейте,новак съм в правенето на вино,та да питам...Набрах от асмата около 100 кг червено от неизвестен сорт за мене-някакво което не се пръска.

.Мерих му захарността-19.Значи според както четох трябва да я направя около 23.Въпроса ми е как да подходя-да взема от самия сок и затопляйки го да сложа захар докато се разтвори,или във вода(какво количество евентуално?).Инак мисля да опитам с плаваща шапка като го бъркам 3-4 пэти на ден.
И последен въпрос засега-до бидона съм сложил друг с по-кисело грозде-15.Ще го варя направо на ракия ще му сложа повече захар,но да не повлияе това по-киселото на бидона за виното....



Тема Re: Да сложа ли вода.....нови [re: dido1966]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано03.10.08 23:35



Ако ще го правиш на вино - разтваряй захарта в гроздов сок, съотношенние захар - мъст - 1:5-10. Няма нужда от добавяне на вода(не е препоръчително). Ако ще го правиш на ракия - може и във вода - съотношение 1:3, ама все ми се струва, че ще е по-добре във сока (въпреки, че аз ракия почти не правя и не съм сигурен).
Бидона с другото грозде не би трябвало да повлияе, освен ако не ги смесваш, работиш със едни и същи съдове в двата без измиване или ако мирише гадно, да вмирише и виното.
Успех !



Тема Re: Ако искаш вино,нови [re: dido1966]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано03.10.08 23:38



вода не трябва да слагаш никога.Само сок,там разтваряш захарта и сулфитираш.Но това се прави на момента на обработка на гроздето.Ако си го сложил,а сега мислиш да вършиш тези процеси,нищо няма да стане.Колкото до това,че бидоните са един до друг,ако поддържаш идеална хигиена,няма никаква опастност.А за плаващата шапка не мога да бъда полезен,никога не я ползвам.Тя е по-капризна,изисква неколкократно всекидневно обслужване и въпреки всички си остава по-лошия вариант за затискане.



Тема Re: Да сложа ли вода.....нови [re: dido1966]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано04.10.08 10:02



А дали е късно за сулфитиране,след като снощи сложих 4кг.захар и 7-8 литра вода и започна да ферментира.Едва днес намерих серниста киселина....



Тема хубавото грозде носи на воданови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.10.08 10:45



но твоята асма, ако не е в някой от култовите лозарски райони, по-добре вземи максимума от нея. не слагай вода, а добавяй в самата мъст.

На въпроса ти за по-слабия материал наблизо-не е фатално. Само не оставяй да вкисне. Плодовата киселинност на кашата не е опасна, но тя предполага опасност от оцетно вкисване, а то вече е убиец на виното, на оцетните мушици това им е "работата"-да пренесат инфекцията. Респ. не слушай селските "мъдреци" ако някой ти каже да чакаш до Нова Година, Трифон , или Гергьовден, а направи така, че ферментацията ти да приклщчи за 2-3 седмици и веднага вари на ракия тоя материал, който е предназначен за това.

И накрая- на хубаво грозде до около 5 на сто вода и захар(сироп) няма да с еотрази по никой начин. Не се предоверявай изцяло на книжките. Както и на всякакви съвети. Вкл. и моя


Опитът е най-добрия учител. А моя съвет е- сега си направи "безхитростно" вино, не добавяй вода и виж резултата.
Успех!



Тема по време на самата ферментациянови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.10.08 10:52



не бива да се добавя с. киселина. Според литературата, дрождите се стресират и отделят алдехиди(те носят част от вината за махмурлука). По-добре изчакай края на тихата ферментация и при оттакането на виното от утайката добави киселината.

Важна уговорка! Ако гроздето ти не е от "силен" винарски район и си го брал СЛЕД дъждовете през Септември, аз бих добавил сернистата киселина и сега, твърде голяма е опасността от Оксидазно пресичане на виното ти. Болестта, от която страдат огромен процент от вината на любителите-винари , преимуществено от не-лозарски райони, със слабо на екстракт грозде и небалансирана киселинност и ниска захарност. При нея виното е хубаво в бурето и до половин-един час след наливането му, но става кафяво и гадно, с вкус на "варено" след това. Единственият лек срещу това е хубаво сулфитиране когато трябва.

Всъщност, лек няма, има превенция!
Това е втората по значимост болест (недостатък) по вината след шампиона- оцетното вкисване



Тема Re: Тук определено не съм съгласен.нови [re: Kиpo]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано04.10.08 15:53



Ще споделя,че според мен винаги сулфитирането трябва да се извършва при началната преработката на гроздето.Точно по този начин се намалява в пъти възможността за евентуално вкисване,а в последствие и за оксидазното пресичане.А и човекът е новак,нали целта е да му дадем най-простичка и вярна информация?Виж,в края на тихата ферментация става да се сложи,но според мен ще оправиш единствено оксидазното пресичане,ако е тръгнало на оцет,не виждам лек.А стигне ли се до тези болести,лекуването на болното вино за мен е едно-в казана,за хубава ракия.По-добре един качествен продукт,а не вино на всяка цена.Но....това си е ЛИЧНО мое мнение.



Тема съгласен съм с теб, разбира сенови [re: tatasisiivi]  
Автор Дekcтъp (батко-психопат)
Публикувано05.10.08 18:15



ама нали виждаш-човекът вече е изтървал момента





Тема Захарност 0 на 5-ия ден?нови [re: dido1966]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано09.10.08 00:44



Какво говори това?Днес следобед претакайки го забелязах,че вече не бълбука така здраво като на обед,когато го разбърках....измерих захарност 0.Повърхността на шапката стана като че ли по-"мека".По принцип всеки ден го бъркам 2 пъти и веднъж претакам.



Тема така трябва да бъденови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.10.08 09:05



Сега можеш- в рамките на следващите ден-два или веднага, да отточиш приключилото с буйната ферментация вино.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.