Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:46 13.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: така трябва да бъденови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано09.10.08 10:08



Така и ще направя днес или утре.Има ли проблем че е мътно?Как е най-добре да процедирам за избистряне и изкарване на остатъчния въздух?А останалите джибри веднага да ги залея със захарен сироп?
Дано не питам прекалено много





Тема джибрите-ВЕДНАГАнови [re: dido1966]  
Автор Дekcтъp (батко-психопат)
Публикувано09.10.08 10:39



със захарния разтвор.
Ако искаш да си направиш второ вино(петиот, Втори самоток), слагаш 3-3,5 към едно(вода-захар) а като обем ПОЛОВИНАТА (не повече) от оригиналното количество изтеглен самоток(вино). Да речем, ако изтеглиш 100 литра вино- 50-ина литра за второ, ако искаш да е хубаво.
Ако ще вариш ракия-слагай смело, макар, разбира се, ако сложиш по-голямо количество от източения, ще започнеш да губиш от качествата(основно аромата) на ракията.
Във всички случаи джибрите НЕ ТРЯБВА да остават сухи.
Относно въпроса ти за мътносста- разбира се, че ще е мътно. такова ще остане още 3-4 седмици(поне), докато приключи тихата ферментация и не го избистри вече и тартаратно един хубав студ(не под няколко градуса над нулата, разбира се!

)
В началото на ноември, в най-общия случай, ще имаш вино за пиене. Освен, ако не е от тежките сортове- мавруд, каберне). Тогава пак ще става, но танинчетата ще са още малко "едрички", груби. На мен това не ми се нрави, но много го харесват-въпрос на вкус! При всички случаи декември ще имаш перфектно младо вино за пиене, а ако е от по-бързосъзряващите сортове(памид, гъмза, Шевка(абе дееба, няма ли с кой да разменя няколко кила от това вино, или да ми продаде, сърцето ми се къса, не съм опитвал от тоя сорт!!!), Мелнишко и Мерло донякъде)-и по-скоро. Моето след седмица на практика е готово, макар, ч е още топло и задоволително избистряне и аз очаквам към края на месеца.


А иначе го слагаш в затворен съд(най-добре-буре) и през маркуче- в съд с вода. Когато спрат да излизат мехурчета, вече и тихата ти е приключила. Желателно е дотогава да има малко празен обем в съда, за да не прелее. Като приключи, допълваш до пълно, а ако количетсвата и съда не ти позволяват-преливаш в по-малки пълни съдове.
Успех!



Тема маркучето- уплътнено,нови [re: Дekcтъp]  
Автор Дekcтъp (батко-психопат)
Публикувано09.10.08 10:44



вкарано в отвора на бурето, в ПРААЗНОТО пространство, не във виното!
Така доотделящия се Въглероден двуокис ще излиза и сигнализира с мехурчета в чашката, че все още тече тиха ферментация. Уточнявам, макар, че ареометъра (уредчето, с което мериш плътността(алкохола и захарността) ти показва нула, не е точно така. Има части от процента(поне) остатъчна захарност, която се доразгражда през следващите седмица-две, до 3. След това вече и ще ти се избистри винцето.





Тема Re: маркучето- уплътнено,нови [re: Дekcтъp]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано09.10.08 13:54



Благодаря за съветите,утре започвам процедурата

.Мисля да го отточа в 4-5 шишета от 10л.и да им сложа маркучета за въздуха.Нямам подходящ по-голям съд.



Тема Re: джибрите-ВЕДНАГАнови [re: Дekcтъp]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано09.10.08 17:48



Абе намира се на асмата 1 лоза Шевка, но гроздето винаги е смесено с памид или димят(оподобни) за виното, за 1 лоза - кой да се занимава с отделно вино и то червено. Ако я сравняваме с памида - дава повече сок, ама ми се струва, че захарността е по-малко. Но не съм мерил със захаромер. Така че не мога да ти помогна за вино, но ако ти се занимава - като режа мога да ти пратя някоя пръчка





Тема Re: За Шевката.нови [re: Дekcтъp]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано09.10.08 19:28



Втора година ще правя вино от този сорт.Аз нямам,все ме бъзикат,че при толкова тонове грозде пак си купувам за "цяр"някакъв различен сорт.Става нелошо вино,по моя преценка е по-добро от памид например/чист памид/.Сравнително светло вино,не става за дълго отлежаване поради факта,че почти няма киселини.И тази,и миналата година,признавам,ме заблуди на пръв поглед и вкус за захарността.Много едър грозд,приличащ повече на десертно.Страшно сладни,не можеш да си отлепиш ръцете в буквалния смисъл при преработката.И знаеш ли колко излезе-миналата 18,тази 18,7 градуса!А бях готов да се закълна,че е минимум 22,5-23.После прочетох доста подробна информация за него и се оказа,че точно липсата на киселини го правят да изглежда толкова сладко.Много вино и различни сортове грозде е минало през ръцете ми,да се надяваме,че още повече ще мине,но това определено ме изненада.Личното ми мнение,е че не е най-доброто грозде за направа на вино,дори ми се струва,че е по-добро за прясна консумация.Дано не се обиди някой фен на този сорт,мнението си мое обаче.



Тема kupi си буре за догодинанови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.10.08 10:11



инвестицията си заслужава, виното става СЪВСЕМ друго в буре. Открива себе си. Но не се притеснявай, и по горепосочения от теб начин ще стане!





Тема да, някаква пепеляшка е явно.нови [re: tatasisiivi]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.10.08 10:16



От класата на Памида, без да има неговата слава и тероар(съжалявам за грозната дума, ама нямаме собствена такава в Българския, която да обединява всичко за едно грозде, вино, сорт- от вкус, през местоположение, та до история, легенди, интересни случки, всичко)
Знам за какво говориш. Като брах Памида в края на август, първите два часа нагъвах като невидял. И като си харесам някое зърно Гъмза и го чопна, тогава се вижда за какво иде реч- Памида не е лош, но наистина киселинността му е прекалено малка. Вкусът на Гъмзата, със запазената и киселинност и комплексност направо ти се струва елексир!


Но съм доволен от памидовото винце- може да съм споделил по-горе, идеята ми е да си имам леко розе за консумация през следващото лято.



Тема много дини ще ми станатнови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.10.08 10:22



под 1 мишница.
Трябва да присадя поне половината пропаднали подложки напролет(много са!), трябва да отделя време на торене, поставяне на втори ред тел в Горялото лозе, трябва и аз да правя едни асми пред и около къщи, да се занимавам и с Карапапаската, мисля, ако смогна да изкореня едно старо 4 дка лозе и да го засадя с Каберне(нямам си, освен отделни главини, а става страхотно в нашия ДГР), та за туй едва ли ще смогна. А и реколтирането поотделно на повече от 2 сорта в едно лозе си е губивреме. Отделно, че мен и за Памида ми ме е яд сега, че нямам отделно 100-литрово буре да ми лежи в него, камо ли за още 1-2 сортови вина(направил съм си и Букет, а за него вече ми се къса сърцето и сигурно ще му взема едно 100-150 литрово буре), тъй че ще остане за по-догодина, евентуално.





Тема Всъщност имам буре...нонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано10.10.08 11:14



...120л.,държало ракия преди много време,а сега като го напълня с вода и я излея излизат черни парцали.Доста се мъчих,но все пуска...Има ли начин да го изчистя този налеп?А може би ще трябва да се разглоби?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.