Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:10 12.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Образовайте се за ГМОнови [re: lilava]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.02.10 23:56



Чакай малко, това "ами просто няма официални данни, че вредят на здравето" съвсем не доказва, че не вредят в действителност. Това, което пляскаш, не е нито доказателство, нито аргумент, че не вредят наистина. Напълно ти куца логиката, за да схванеш, че "няма официални данни..." не е доказателство, че не вредят.



Тема Re: Образовайте се за ГМОнови [re: huanji]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано15.02.10 00:00



Подкрепям! Книгата "Genetic Roulette" - Jeffrey M. Smith - би трябвало да има повече научна критична информация, за която много хора казват че не съществувала... Дано имам време за нея.



Тема Re: Икономически поглед върху ГМОнови [re: huanji]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано15.02.10 09:22



Не мога да отговоря на този въпрос, защото не знам подробности...Но си мисля, че ако човек веднъж стане клиент на Монсанто, е трудно да се откаже, поради две причини...Първо има вероятност и съседните ниви да са засяти с ГМО и да е невъзможно в този район да се отглеждат биокултури...Второ, ако фермерите дълго са гледали ГМО и са ги пръскали с препарата „Раундъп”, най-вероятно почвата им е прекалено натровена и не могат да отглеждат биокултури... Но това са изцяло мои предположения, може и да не е така, мога само да предполагам...

Има и още един момент, доколкото знам фермерите в САЩ получават субсидии от правителството...Не знам на какъв принцип са, но е възможно примерно да нарастват с увеличаването на цените или да са така устроени, че да ги удовлетворяват дори при увеличение на цените...Наистина не знам дали самите фермери в САЩ са доволни или не...

По-важното е, че у нас фермерите (и то само някои, които кандидатстват и отговарят на определени условия) получават субсидии от Европейския съюз...А те със сигурност не са съобразени с ползването на ГМО и проблемите с натравянето на почвата, с нарастването на цените на семената и т.н. Например в момента земеделците в новите страни членки на общността получават по-малко субсидии от по-старите членки, и чак след определен брой години (не си спомням точно колко) ще се изравнят...

С всичко това искам да кажа, че нашите фермери просто нямат подобна протекция нито от държавата, нито от Европейския съюз, каквато имат земеделците в САЩ...И евентуалните негативни икономически последици от ГМО най-вероятно ще си останат изцяло за тяхна сметка, и за сметка на потребителя...

Според мен в момента управляващите приемат закон, без въобще да са направили необходимите проучвания нито за влиянието на ГМО върху здравето на хората и върху околната среда, нито върху икономическите последици, които ще има за българското земеделие за в бъдеще...

И само да добавя това, което и ти писа в един твой постинг – че никоя държава в ЕС няма да иска да ни купува ГМО боклуците...Доколкото знам по-голямата от износа ни е за еврозоната, мисля, че беше 80 % от целия ни експорт (но може и да бъркам цифрата)...Не стига че в момента износът ни е по-малък от вноса (което не е никак добре за икономиката ни), но с масовата продукция на ГМО у нас има огромен риск да се понижи драстично...

Да не се наложи в един момент дори да внасяме био-продукти от чужбина?! Защото има хора, които държат на чиста продукция и могат да си я позволят...





Тема Re: Икономически поглед върху ГМОнови [re: Aмpитa]  
Автор Изyмeн (Магистър)
Публикувано15.02.10 11:11



Раундъп по никакъв начин не отравя почвата. Точно това имам предвид, като казвам, че се изказвате и имате мнение по въпроси от които нищо не разбирате. Всъщност раундъп и другите хербициди с активно вещество глифоган действат само и единствено при попадане върху листата на растението. Това е и причината да използвам хербицида през послелдните 5 години за унищожаване на плевели в трайните насаждения - лозя и ябълки. За държавата нямам какво да кажа, по-зле от България няма - поне не и в близките европейски държави.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Образовайте се за ГМОнови [re: бeзпътeн]  
Автор lilava (sol )
Публикувано15.02.10 12:51



Както казах, чакам доказателства (не голи твърдения), че вредят, за да ги обсъдим евентуално. Няма да пояснявам за хиляден път защо ГМО не вредят, как всеки ген, който се използва кодира строго определен белтък (а не някаква неизвестна и загадъчна магия), чието пък действие и състав са подробно проучени. Всеки да вярва в каквото намери за добре. Дори и ти със сигурност хапваш откакто се помниш ГМО, но нищо ти няма... Или ти има?



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Образовайте се за ГМОнови [re: lilava]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано15.02.10 13:00



Виж ся, докато чакаш доказателства, няма нужда да скандираш неистово фанатично обратното де, тва пак си е религиозно поведение.

ГМО-то ми докара много проблеми на мен, станал съм еректик, чак като почнах да си пиша с теб ми спадна...



Тема Re: Образовайте се за ГМОнови [re: бeзпътeн]  
Автор lilava (sol )
Публикувано15.02.10 13:09



Радвам се да помогна.

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.


Тема Re: Образовайте се за ГМОнови [re: lilava]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано15.02.10 13:20



Отговарям ти набързо, преди да ми е спаднал отново...



Тема Re: Образовайте се за ГМОнови [re: huanji]  
Автор lilava (sol )
Публикувано15.02.10 14:38



Хайде щом ще се образоваме за ГМО, ето една интересна новина:



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Икономически поглед върху ГМОнови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано15.02.10 16:16



Жалко, че застъпването за хората, които произвеждат чиста продукция, не е толкова емоционално удовлетворяващо, както борбата със световното зло. В края на краищата нищо не пречи на същите тези хора, които вдигаха протести срещу ГМО, да направят същото с цел да се получат повече икономически стимули за производителите на чисти храни, но кой знае защо ми се струва, че това няма да ги развълнува толкова.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.