Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:45 23.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор Da Luz ([got mi e])
Публикувано22.07.09 17:14



Ооо, задръстен. Здравей отново. Остави джипиеса, знаиш ли кво колело имам - американско. Струва колкото руски лек автомобил. Кво говоря - даже много повече.

И с него минавам нявсякъде по Витоша - дрън нагоре, ярина надолу - всички пътечки съм изръчкал.



------------------------------------


Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Da Luz]  
Автор zhivik (непознат)
Публикувано22.07.09 17:52



Хора, хайде използвайте темата по предназначението и, какво ще кажете? Има си чат за лични спорове.

Иначе конректно - Da Luz е напълно прав по отношение на това, че един добре подготвен човек, познаващ Витоша, няма нужда от стълбова маркировка. Точно преди един месец преведох 20 души по маршрут Черни връх - Ярловски купен - "Синята стрела" - Железница (по подсичащата Скорпарника и Купена пътека от запад), в гъста мъгла, дъжд, град, и пак мъгла, без да използвам GPS, карта или компас. Нямам намерение да се хваля, просто добрата подготовка и познаването на маршрута наистина прави тези неща излишни.

Обаче, не съм съгласен с разбирането, че определени части от планината трябва да са запазени само за хора, които искат силни усещания. Според мен такъв снобизъм няма място в планината, а и където да е другаде. Ако човек иска наистина силни усещания, има много места в България, където може да ги получи. Но лично за мен, далеч по-добре е да се популяризират и тези, сега не толкова често използвани пътеки, най-вече за да запали повече хора да ходят на планина.

Да, това неизбежно води и до проблеми - не отричам. Но в крайна сметка, Витоша не е ничия частна собственост, и нито аз, нито Da Luz, нито който и да е друг имат право да искат само ограничен кръг хора да посещават определени части от нея. Точно за да се стимулират не толкова добре подготвени хора да видят цялата планина - а въпросната част наистина е много красива - е добре да им се помогне, и стълбовата маркировка няма да навреди.

Може би съм наивник, но не смятам че планинарите трябва да се затварят в себе си, а напротив - да приобщават колкото се може повече други хора.

Насилието е последното средство на некомпетентния.


Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: zhivik]  
Автор Slavei ()
Публикувано22.07.09 18:45



Именно. Горе не се качват само подготвени хора. Като това не означава, че не е нужда и на опитните.



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Da Luz]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано22.07.09 19:48



" За мен е много по-добре да няма колове на Витоша (за другите планини не съм казал нищо). "

За мен пък е много по-добре, ако някъде ще има колове, то да е тъкмо на Витоша. Нека бъдем реалисти - близостта и до Мордор я обрича неспасяемо на масова посещаемост, и то предимно не от такива възвишени и напреднали планинари, за които не е проблем да я слязат за два часа със завързани очи, ами от бабички и хлапетии, които имат съвсем смътна представа за планинарството и дори за това, що е то маркировка и за какво служи. Та коловете се бучкат за тях, а не за вече овладелите Силата и мощта на GPS технологията, ако някой не се е досетил.



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: zhivik]  
Автор goro_levskara (планинар)
Публикувано22.07.09 19:49



Здравей zhivik, извинявай, но ще изкажа скромното се мнение....

Иначе конректно - Da Luz е напълно прав по отношение на това, че един добре подготвен човек, познаващ Витоша, няма нужда от стълбова маркировка. Точно преди един месец преведох 20 души по маршрут Черни връх - Ярловски купен - "Синята стрела" - Железница (по подсичащата Скорпарника и Купена пътека от запад), в гъста мъгла, дъжд, град, и пак мъгла, без да използвам GPS, карта или компас. Нямам намерение да се хваля, просто добрата подготовка и познаването на маршрута наистина прави тези неща излишни.

...... тука си много далече от истината. Колкото и добре да познаваш маршрута, то трябва да знаеш, че в един даден момент може да се излъжеш и то жестоко. И заблудата тука е разбираема, просто не правиш разлика между зимна и лятна планина. Защото ако през лятото можеш поне малко да различиш пътеката, колокото и малко посещавана и да е тя, то през зимата различаване няма, просто такава липсва. И колкото и много пъти да си минавал един маршрут липсата на видимост и на колова маркировка ще те направят абсолютен аматьор. Но за да се убедиш в това отиди януари примерно на същия маршрут със същите 20 души и тогава изкажи мнение пак.
Не искам да се заяждам човече, но просто наистина много се надценяваш, като същевременно подценяваш планината. Мога да ти пожелая само да бъдеш здрав и да приемаш по-насериозно всичко, което може да ти предложи природата.
Жоро



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Da Luz ([got mi e])
Публикувано22.07.09 20:39



"Но е възможно също наличието на такава маркировка да полъже някой, който си мисли, че може да разчита на подобна маркировка и да попадне в капан. Ако такава маркировка липсва никой няма да се хвърли да ходи натам, а ще ходи по другите съществуващи колове, които също не гарантират безопасност."

copyright Друм

------------------

Мислиш, че е добра идея бабичките и хлапетиите вместо към Железница подлъгани от пилоните да тръгват към към Пелононез.

Мда, това наистина май не е чак толкова лоша идея.



------------------------------------


Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Da Luz]  
Автор Ивaн Димитpoв (непознат )
Публикувано22.07.09 22:55



Това с ГПСа е май нож с две остриета. От бедния ми опит да ползвам такова устройство в планината, установих че на малкия екран трудно се установява, коя хижа е по-близко. Т.е. в екстремна зимна ситуация, ще се чудиш на къде да поемеш. Освен това, поправете ме ако греша, но доста от отбелязаните пътеки са летни и преминават през страхотни лавинарници. И най-важното, изключително много хора все още нямат тази джаджа, или нямат навика да носят няколко комплекта батерии за нея. Не вярвам да се направи една ограда около планината и през няколко пункта, разни охранители да проверяват багажа ти за правилната екипировка.

Пилоните и боята обаче са статичен ориентир и ако се подържа редовно, веднъж на няколко години, не зависи от хилядите планинари, които ще преминат покрай нея. Да, грозни са, пречат много на перфектните ви кадри със скъпите ви фотоапарати, но са доказан метод спасил хиляди много/не подготвени туристи.

В края на краищата, всичко се свежда до човешкият живот. Ако се прави пилон то трябва на всички разклони да има табелка с име и ГПС координати на целта, а в по-екстремните терени, азимути и метри до следващия пилон.

Все пак, ако зависи от мен, бих си взел и картата и компаса и ГПС-а и телефона с напълно заредени и резервни батерии. Добре е да се преминава към по-модерни методи, но не трябва да се забравят старите добре изпитани и работещи решения. Поне докато има хора които ги ползват.

Мисля че всеки мореплавател в днешно време се учи да определя посоката и по звездите и по слънцето, въпреки че има компаси и ГПС навигация.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Ивaн Димитpoв на 22.07.09 22:56.</EM></FONT></P>

Редактирано от Ивaн Димитpoв на 22.07.09 22:57.



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: direkcia_park_vitosh]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано23.07.09 15:03



И аз смятам, че зимната маркировка на Витоша е полезна и необходима.
Ако я нямаше, със сигурност щеше да има много повече случаи на произшествия при гъста мъгла и особено с начинаещи туристи.
Освен това зимната маркировка дава най-добра представа за дебелината на снежната покривка по места, а това е много полезно за извънпистовите скиори, които с всяка следваща година стават все повече и повече според мен.

П.П. В тази връзка даже се осмелих да предложа едно подобно разграфено колче (но през 5 или 10 см) да се бодне долу в близкия план на уеб камерата на Алеко, за да може от в къщи всеки да си отчита сам по него колко см нов сняг е навалял.

---
На GPS не бива да се разчита, когато на 50 метра от пътеката има лавинарник, козирка или урва... а ако нямаш видимост и не познаваш терена - от къде ще знаеш дали има?
Да не говорим, че хлапетата, бабите и дядовците и начинаещите туристи, които са най-уязвими при липса на маркировка, най-вероятно нямат такова нещо.
Но за GPS, както и за GSM мисля, имаше доста теми, в които надълго и нашироко се дискутираха джаджите и дали имат те почва в нашата раница...
Личното ми мнение е - да, имат, но най-вече за "страх лозе пази" и за удобство. Обаче свикнеш ли да разчиташ на тях - спукана ти е работата ако те оставят на сред пътя!
Освен това, не е ли доста досадно на всеки 20 м да спираш и да зяпаш някакво екранче вместо да си гледаш в краката? (хехе - или ако може на слушалки: "след 10 крачки завийте на 45 градуса надясно, за да заобиколите сипея..." - "...5,6,7,сууррр...") Ами като му се смръзне батерията?

Редактирано от .mitko. на 23.07.09 15:08.



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Da Luz]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано23.07.09 17:03



Липсата на стълбова маркировка няма да прати начинаещите планинари в Пелопонес.
Спомням си първото ми качване на Черни връх- бях на десет години и изобщо не и обърнах внимание. Докато не падна мъгла и не се сетих, че мога да се върна по нея.



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витоша [re: .mitko.]  
Автор Da Luz ([got mi e])
Публикувано23.07.09 21:03



"Обаче свикнеш ли да разчиташ на тях - спукана ти е работата ако те оставят на сред пътя!
Освен това, не е ли доста досадно на всеки 20 м да спираш и да зяпаш някакво екранче вместо да си гледаш в краката? (хехе - или ако може на слушалки: "след 10 крачки завийте на 45 градуса надясно, за да заобиколите сипея..." - "...5,6,7,сууррр...") Ами като му се смръзне батерията? "

Немаш идея за какво говориш май.

1.Планинарските ГПС-и не говорят. И точноста им не е чак толкова голяма че да може да ти каже къде да стъпиш.

2.Това за батерията е поне 10 пъти по-малко вероятно отколкото да го загубиш да речем. Работят с две обикнавени АА-батерии и примерно моя издържа два дни и половина с един чифт - зимата. Ако видиш че ти свършват(а тя свършва бавно и постепенно) винаги можеш да гасиш и да го пускаш само където не ти ясно накъде да тръгнеш. Така едни батерии ще издържат около месец.

3. За това как се ползва: ГПС се поглежда само ако имаш съмнение накъде да тръгнеш. Или пък ако се движиш през гора или мъгла и гледаш да държиш горе долу права линия към няква точка - примерно хижата, колата. Или ако те интересува да си направиш няква справка - колко денивелация има до върха, къде е най-близката вода - е такива неща. С две думи може цял ден да ходиш и веднъж да не го погледнеш.

4. Дори и да не си го вадил от раницата ако е бил включен като се прибереш вкъщи можеш да си запишеш маршрута на компютъра и да го ползваш след година пак, да го дадеш на приятел или пък просто да си направиш албум с маршрути и от време на време да гледаш в гугълърт къде си ходил.

------------------------------------




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.