Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:36 07.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: zhivik]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано04.08.09 15:56



Аз пък казвам, че не ме бъркат още 1-2 нови маршрута със стълбова маркировка, стига да не позволяват на разсипниците да строят НОВИ лифтове (особено където не им е мястото!), да секат , да сноват с АТВ-та, моторни шейни и прочие.

Конкретно за Е4 мисля, че е добра идея. Дори и само няколко кола на ключови места да бъдат, пак ще е полезно. От Черни връх до Железница през Синята стрела не ми се ще зимно време да ме хване гъстата мъгла както е съвсем без маркировка...

Много важно е наистина да са номерирани коловете и да има табели (с посоки и часове), както и е полезно да има азимути и координати...



Тема Re: Според меннови [re: мaлъk змeй]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано04.08.09 16:05



Номерацията на коловете по правило е намаляваща нагоре (на върха е 1-ви кол), така че на качване числото винаги е броя на оставащите колове плюс единица. На слизане по-рядко те вълнува бройката, макар че и това се случва, когато слизащия марщрут ти е различен от качващия (но тогава е повече любопитство, отколкото необходимост - обикновено нямаш опцията "отказвам се, телепортирай ме").

По въпроса за входящия тест - а тия дето не го издържат кой ще ги натупа превантивно, за да не им скимне да търсят обратния път през казана примерно?



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Da Luz]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано04.08.09 17:05



Знам че не говорят... или поне не знам говорещи засега. Затова съм написал "ако може".
Все-пак не виждам лошо ако имаше опция за гласови бележки към трека (различно от автомобилните GPS) - защо да не се запише с естествен глас - ориентири, особености, къде не е за минаване в дъжд, къде са лавинарниците и т.п., но само наистина важното, разбира се.

Не знаех, че вече изкарват толкова много с две АА батерии. Сега остава и цените да ме изненадат приятно...

Точно за в мъгла говорим - в "кисело мляко", кучи студ, вятър, иска ти се да сложиш втори чифт ръкавици...

И естествено съм съгласен, че GPS е полезен. (Нямам засега такъв основно по финансови причини).
Но просто не трябва да се изпада в крайности. "За" и "Против" GPS до голяма степен звучи като "За" и "Против" GSM; "За" и "Против" картите, компаса; "За" и "Против" маркировката; "За" и "Против" екипировката и т.н.
Аз съм "За" всичките, ако не си разбрал (и изобщо не смятам да споря с някого) - те не се изключват, а се допълват. Винаги може да се окаже, че в даден момент не можеш да разчиташ на някое от тях и затова колкото повече достоверни "следи" имаш, толкова по-вероятно е да можеш да "хванеш" една от тях и да се измъкнеш по живо по здраво. В много кофти време първа става неизползваема картата, а най-надеждна и общодостъпна е добрата маркировка.

Редактирано от .mitko. на 04.08.09 17:29.



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: direkcia_park_vitosh]  
Автор direkcia_park_vitosha (непознат )
Публикувано05.08.09 16:19



Вече е започнало укрепването на зимната маркировка по вече съществуващите маршрути
х. Алеко - х. Бор и отбивката за х.Преспа
х. Кумата - Черни връх,
както и новата маркировка от х. Селимица към м. Платото.
Освен това върви и пребоядисване на 4 метровите стълбове по маршрута х. Алеко - Черни връх.
Като се добавят и маршрутите предвидени по Оперативна програма околна среда (ОПОС), почти цялата маркирана алейна мрежа на Витоща ще бъде ремонтирана и възстановена.
Това е списъка на алеите предвидени по ОПОС. Имайте предвид, че заложения срок на изпълнение на такива мащабни дейности е 3 години. Освен това са предвидени и много дейности различни от ремонтът на алеите и инфраструктурата, като мерки за опазване на биологичното разнообразие например, които също са приоритетни и изискват необходимото време за постигането им.
Ремонта на съществуващата алейна мрежа обхваща следните маршрути на територията на ПП Витоша:
м. Златни мостове – кв. Владая;
м. Златни мостове - х. Кумата;
кв. Княжево – м. Дендрариум;
кв. Бояна – м. Момина скала – м. Златни мостове;
кв. Симеоново – х. Алеко;
м. Златни мостове - заслон Ушите - м.Платото - х.Алеко;
м. Златни мостове - с.Кладница.
Подмяната на маркировката ще се извърши за следните туристически маршрути:
с. Железница – х. Физкултурник – Черни връх;
Черни връх – Букапреслапски проход;
х. Селимица – с.Чуйпетлово – с. Ярлово,
Черни връх – Сива грамада – с. Ярлово ;
с. Боснек – Меча чешма.
В технически аспект осъществяването на дейността включва: Възстановяване на настилка; Ремонт и възстановяване на бордюри; Почистване и ремонт на канавки; Възстановяване и ремонт на водостоци; Изграждане на подпорни стени; Изграждане на каменни прагчета; Възстановяване на антипаркингови елементи; Възстановяване и ремонт на мостове, скари, предпазни парапети и дървени прагчета; Възстановяване, укрепване и пребоядисване на стълбове от туристическата маркировка; Освежаване на лентова туристическа маркировка; Възстановяване на туристически табели; Възстановяване на маси и пейки “Витошки тип”.
Изпълнението на дейността ще бъде съобразено с ограниченията и режимите произтичащи от ПУ. Изпълнението на дейността е пряко зависимо от сезона и климатичните условия.
Относно подмяната на указателните табели към Боянски водопад - вече са поръчани и новите ще бъдат поставени до края на сезона.

Поздрави ДПП Витоша



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: direkcia_park_vitosh]  
Автор Пoлeжaн (непознат )
Публикувано11.08.09 23:09



Здравейте!
Първо, поздравления за инициативата за обновяване на туристическата маркировка - крайно наложителна дейност за най-посещаваната планина в България.
И, след това, да дам мнение съобразно своя опит в планината. Най-важно за мене е да се направи качествена стълбова маркировка Черни връх - Букапреслап - Клисура - Вада. Естествено, що се отнася до Витоша, става дума за първия участък. Изрично е да се подчертава, че това е европейски маршрут и т.н., защото в момента пътеката се различава на места само като съмнителни останки от диря в тревата. От тази стълбова маркировка също е удачно да се отбележат ясно и видимо отклоненията за Ярлово и Чуйпетлово и - важно! - по тези отклонения също да има маркировка, а не както досега. За Ярлово съм минавал 3 пъти по 3 различни комбинации от почвени пътища в района поради недобрата указаност на маршрута от раздела за Чуйпетлово към селото.
Друго. Много проблеми - даже със смъртни случаи или поне с чести загубвания зимата - създават:
1. Академика - Черни връх: множество паднали стълбове. Най-лошо е положението точно под Черни връх с липсващите 2 кола. Останалите имат нужда от подмяна с нови БОЯДИСАНИ такива.
2. Селимица - Седлото: нови колове.

Също бих добавил района на Боянския водопад. Особено при слизане от Камен дел към селото се появява проблем при намиране на пътеката над военната база на авиацията в горния край на Бояна.
И нещо важно: много добре трябва да се маркират началните точки от маршрутите: например два пъти съм се губил точно над село Бистрица в търсене на пътеката за Алеко. Трябва да има табели от центъра на селата по улиците до пътеките.

Дано съм бил полезен!
До скоро и успех!

Аа, и исках да попитам - защо като се подменят колове - или пребоядисват - не се възстановява номерацията им? Нещо изключително полезно !!



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Пoлeжaн]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.08.09 13:32



Полежане, макар да не съм на щат в парка, ще си позволя да отговоря на някои от въпросите, към които имам пряко отношение.

1. За номерирането на стълбовете: Миналата година бяха пребоядисани стълбовете от х. "Кумата" до Черни връх. Стълбовете бяха почти веднага номерирани.

Също така беше започнато пребоядисване на стълбовете от Голи връх за Черни връх. Аз не работя по този маршрут, но мога да те уверя, че след завършване на работата номерата и там ще бъдат възстановени (същите, както са били преди това). Просто ония стълбове са ужасно високи, работата е много трудна и отне много време.

За стълбовете през Платото от х. "Алеко" до х. "Бор": тук имаш право, те стояха много дълго без номера от стълб 61 до стълб 139. Преди няколко седмици номерата бяха поставени.

2. За стълбовете от х. "Академика" до Черни връх: хората от парка вече писаха по-горе, че те са включени в най-близките планове за работа по маркировката. Същото важи и за маршрута от х. "Селимица" до Седлото.

3. Боянския водопад: в момента аз опреснявам маркировката със зелен цвят по маршрута с. Бояна - х. "Момина скала" - Златните мостове - х. "Панчо Томов" - х. "Селимица". До края на август сигурно ще бъде готова. От Бояна до водопада маркировката ще е над Боянското езеро и през Сухи връх, защото пряката пътека (по реката) е доста чепата и трудна и по нея стават много нещастия. Всъщност алеята, която маркирам, не минава точно пред водопада, но ще има знаци на разклоните отдолу и отгоре към него.

4. Началните точки в селата: тук въпросът е малко по-сложен. При опресняването на маркировката от Драгалевци за х. "Алеко" направих, точно както предлагаш - табела при чешмата с козела и оттам - маркировка по улиците. Същото направих и в Симеоново (от последната спирка на автобус 67). Да, но там почти всички туристи тръгват именно от тези места. В Бояна обаче е друго: много е пръснато, усукано и може да се тръгне откъде ли не. Затова за Бояна съм решил първите марки да са на края на селото, в началото на гората (ул. "Сговорна дружина"), там има вече и табло, а по улиците да няма марки. За Бистрица обаче мисля, че имаш право - аз лично бих започнал маркировката от спирката в центъра, която е естествена начална точка. По електрическите стълбове на улица "Стефан Стамболов" в Бистрица има едни зелени стрелки, но те не са стандартна туристическа маркировка (макар явно да са правени с тая цел).

5. За стълбовете към Бука преслап: ако прочетеш горните мнения, ще видиш, че тук няма единно мнение (и няма и да има) и хората са разделени "за" и "против". Аз самият съм раздвоен и не бих агитирал за никоя от двете гледни точки, защото и двете имат много основателни доводи. Ако трябва да сме честни, по тоя път не се е юрнал кой знае колко народ, особено пък през зимата (когато е главната роля на стълбовете) и особено чак за Бука преслап и отвъд.

Такива мнения според мен са много полезни и аз искам да приветствам всички, които досега написаха или ще напишат смислени съвети и мнения, както и Дирекцията на парка, че отвори тази тема за обсъждане. Мисля, че това е правилният начин и така трябва да се обсъжда в днешно време всяка една противоестествена човешка дейност в планините (каквато без съмнение е туристическата маркировка).



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Дpyм ()
Публикувано12.08.09 17:03



Снощи минах по пътеката Черни връх - Академика и бях приятно изненадан. Повалените колове бяха изправени, но не много добре укрепени - поне така ми се видя на челника в мъглата и тъмнината. Ако не се укрепят добре снеговете ще ги повалят отново. Но има време, сигурно ще ги укрепят и боядисат.



Тема ...нови [re: .mitko.]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано18.08.09 23:09



Ами не всички маркировки свършват на връх, например тази на платото. А специално на Черни връх често се случва по-правилното решение да е да се "телепортираш" в чайната.
За превантивното натупване- много неблагодарна и безсмислена дейност. Така или иначе, ако хората се справят, значи са преценили правилно възможностите си, а ако не ще се пребият много по-ефективно и самички.
Според мен маркировката е за хората, които не биха искали да поемат такъв вид рискове или пък направо не ги разбират. Тези, които искат- тяхна си работа.



Тема Re: Нова стълбова маркировка на Витошанови [re: Дpyм]  
Автор zhivik (непознат)
Публикувано23.08.09 19:05



Искам да добавя, че и стълбовата маркировка в откритата част на пътеката от с. Кладница до Черни връх също вече е поставена (присъединява се с маркировката от х. Кумата под заслон Самара). Между другото, не пречи толкова много на фотографите, така че всички би трябвало да са доволни :)

Колкото до липсата на нужда от маркировка по пътеката Бояна - Боянски водопад покрай Боянската река, не съм съгласен. В по-голямата си част пътеката е достатъчно безопасна, има кратки участъци в началото и към края, които изискват повишено внимание. Обаче, не е сякаш тази пътека не е била маркирана маркировка има, само в началото тя липсва (може би умишлено).

В тази връзка, има нужда от подновяване на маркировката до х. Камен дел (през Боянското езеро, от момента, в който се отделя от пътеката за водопада), както и на маркировката до х. Есперанто, започваща малко преди Боянския водопад. Също така, и аз се присъединявам за нуждата от маркировка от центъра на Бистрица до двете пътеки за Алеко - покрай Янчовска и Бистришка река.

Насилието е последното средство на некомпетентния.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.