Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:17 06.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема За туристите и отровните змиинови  
Авторre4en (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 12:25



На връх Велигден ми се случи нещо много щуро и искам да го споделя.Вече приключвахме с юнашкото ядене и пиене когато се обади съпругата на един известен и уважаван от мен член на този клуб и ме заля с новината че пътувайки по международен път с бойният Москвич нашият човек го ухапала пепелянка.Сигурно много от вас ще си помислят че съм голям лъжец,защото в първият момент и аз се засмях и попитах коя дата сме, но не сме 1 април.Нашият човек лежеше в болницата в Белоградчик и не бе добре.Сформирахме екип спасителен и "спасихме" жена му и дъщеря му.Спокойно всичко е наред.Човекът е жив и здрав вече и го изпратих днес за Пловдив.Очаквам от него да сподели какво е почуствал защото мисля че на всеки ходещ в планината може да му се случи ако е невнимателен.Мисля че ще е интерестно



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автор Trendi ()
Публикувано03.05.06 13:45



До колкото зная по това време змиите все още не са наляти с отрова. Най-опасни са преез август. Но може точно тази змия да не познава календара.

Темата е интересна и ще се радвам да прочета тука опит и съвети при подобни ситуации. Мене лично ме е хапала само двукрака пепелянка.

=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Trendi]  
Автор Yassen ()
Публикувано03.05.06 14:25



Змиите са най-опасни напролет, защото отровата е най-концентрирана!

За протокола е добре да се знае, че змиите в Бг нямат достатъчно отрова, за да убият човек. Останалото ще го разкаже ухапания, че моите истории са втора ръка.

Красотата ще спаси света...


Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано03.05.06 14:44



За протокола е добре да се знае, че има случаи на починали от змийско ухапване у нас, колкото и да не се говори толкова масово.

Сигурно като повечето от нещата и тези са доста относителни. По всяка вероятост зависи от вида на змията, от възрастта й, от годишното време, от това, кога за последно се е освобождавала от отровата си, от начина и мястото на захапване, както и от ситуцаията при срещуположната страна: лични характеристики на пострадалия, като алергичност, здраве и организъм, възможности за подтискане на уплахата, и накрая, с което въобще не се изчерпва темата: адекватните мерки и възможностите за оказване на помощ.

За това последното като се прибера вкъщи, ще се постарая да изровя от диска си това, което преди години съм откопирал от дискусии във форума. Но за съжаление, откровено казано не съм напълно сигурен как точно следва да се постъпи. Може би всичко е според зависи ...



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yogi]  
Авторre4en (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 15:13



В понеделник го изписахме от болницата в Белоградчик и спасителната акция си мислех че приключи.Пепелянката е била около 60 см според неговите думи, голям и качествен екземпляр който е бил на шосето на припек преди с. Бела.Видът ме 24 часа след инцидента не бе добър, а ръката му бе надута.Серум системи в Димово и превоз до Белоградчик.За спомените и преживяното чакам спомени.Предупредил съм го.Явно че отровата е била силна защото във вторник пак влезе в болница та до вчера.Спорихме дали трябва да се смучи отровата при здрави венци, да се разреже мястото за да потече кръв и т.н.?Виждал съм няколко пъти подобни екземпляри високо в Рила преди х. Македония и в Стара планина на билото, но бяха около 30-40 см.
Интересно че е карал около 20 и повече километра след инцидента.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автормитko (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 15:53



Не ми стана много ясно.
Веднъж казваш "пътувайки с бойния москвич", после казваш "пепелянката била на шосето" Тя какво - скочила в движение в колата ли?
Тая тема всяко лято се зачеква и се пишат доста противоречиви съвети.
Понеже не съм лекар засега смятам за най-безопасно да се следват съветите в сайта на ПСС.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yogi]  
Автор Плaнинap ()
Публикувано03.05.06 16:25



Според теорията, при ухапване от български змии се умира не от отровата, а от алергичната реакция към нея. Затова „ПСС ви съветва”: Първа помощ - 40 - 80 мг Урбазон мускулно или венозно.



Тема И адреналинченови [re: Плaнинap]  
Автор kent (елф)
Публикувано03.05.06 16:36



и адреналинче, ена-две ампулки венозно или подкожно , зависи от състоянието....Че докато го "хване" урбазона, може и да забели комбълите



Тема Re: И адреналинченови [re: kent]  
Автор Yassen ()
Публикувано03.05.06 19:30



Бг змиите имат отрова за мишки и зайци. Човешката маса е мад скромните им възможности!

Това с изсмукването на отровата е неразумно. Рана в устата може да прати 'лекаря" в гроба.

Ако толкова Ви се действа, загасете една запалена цигара в ухапаното място веднага след инцидента. Протеините не са много температуро-устойчиви.
/Гром, :) /

Познавам 12г дете хапано от змия и то пролетта. Нито е лежала в болница нито нищо. Едно серумче и малко главоболие.


И накрая. Ако човек е алергичен може да умре от полени или пчела. Това са частни случаи.

Впрочем, аз страдам и като ме одраска котката.



Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Змии и змийчета... [re: re4en]  
Автор Tишo (?!?)
Публикувано03.05.06 21:18



Да започнем с въпросната красавица Пепелянката (Vipera ammodytes ).
Ето я на картинка:
[image]http://www.bspb.org/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=7371&g2_serialNumber=2&g2_GALLERYSID=51f162826aa76f59d15280f3cc04e2ed[/image]



Пепелянката (Vipera ammodytes) е най-широко разпространената от нашите отровни змии. Достига на дължина до 80-85 cm, изключително рядко повече. На цвят е бежово- до светлокафява ("пепелява") с тъмна зигзаговидна ивица по гърба. На върха на предносните щитчета има специфичен израстък ("рогче"), по което много лесно се разпознава. Макар и много рядко, се срещат и безроги пепелянки. У нас са разпространени два подвида - типичен, или номинатен подвид (V. ammodytes ammodytes) и средиземноморски подвид (V. a. meridionalis). Първият е с оранжево оцветяване на долната повърхност на върха на опашката, а вторият - със светлозелено до жълтеникаво-зелено. Последните изследвания показват, че у нас не се среща подвидът V. a. montadonii, за който по-рано се е смятало, че също обитава нашите земи. Пепелянката е топлолюбива змия - среща се до 800-1000 m надморска височина (рядко по-високо) по открити, каменисти, припечни места, обрасли с храсталаци и обикновено с достатъчно подземни дупки за укрития. Храни се главно с гризачи. Пепелянката не снася яйца, а е живораждаща - ражда средно от 4 до 8 малки. През зимата изпада в летаргия и прекарва ниските температури в подземни укрития, често по много индивиди заедно. Пепелянката хапе само при самоотбрана (при неволно настъпване, при опит за улавяне). Тя не се смята за смъртоносна змия, но тъй като чувствителността на различните хора към отровата е различна, в случай на ухапване се препоръчва незабавно да се потърси медицинска помощ.


Друга отровна змия е усойницата.



Усойницата (Vipera berus) е отровната змия с най-широко разпространение в Европа. Среща се от Средиземноморието до Полярния кръг, а отделни индивиди са намирани даже зад Полярния кръг. Тя е изобщо най-студоустойчивата змия (а може би и влечуго) на земята. У нас във високите планини често се среща до 2500 m н.в. (в Рила е намирана на 2700 m). Достига на дължина до 70-80 cm. На цвят е сива до кафеникаво-сива, с характерни ромбовидни тъмни петна по гърба, по които лесно се познава. У нас се срещат номинатният подвид (Vipera berus berus) и т.нар. "босненски" подвид (V. b. bosniensis), а в Стара планина и Пирин – една меланистична форма (с лъскавочерен цвят), на която някои зоолози дават статут на подвид (V. b. prester). Усойницата се среща у нас главно в планините над 700-800 m н.в., но отделни индивиди са намирани и по-ниско. Храни се главно с дребни гризачи, а малките змийчета – и с насекоми и червеи. Усойницата е живораждаща и дори има зачатък на плацента, което дава основание на зоолозите да я смятат като една от еволюционно най-развитите змии. При среща с човек винаги се опитва да избяга, а при невъзможност да се скрие заема отбранителна поза. Хапе само при самоотбрана (при настъпване, опит за улавяне и др.). Не се смята за смъртоносна змия – по думите на известния наш херпетолог Владимир Бешков: “документиран смъртен случай от ухапването й у нас няма”. Все пак, в случай на ухапване е добре да се потърси медицинска помощ.

Отровна змия е и каменарката( Аспида, каменарка - Vipera aspis )


Планинска змия която се среща и на повече от 2600 м надморска височина. Предпочите топлите места и обитава една и съща територия през целия си живот. Предпочитаните местообитания са сухите, каменисти склонове или открити планински ливади. Прекарва зимния си сън в скални процепи, пещери или подземни кухини. Появява се отново към Март - Април и се чифтосва. Женската ражда 4-18 живи малки, дълги около 18-20 см в края на лятото. Те се хранят в началото с гущери и насекоми, но възрастните индивиди се хранят предимно с малки гризачи. Полова зрялост достигат след 4 години. Аспидата е дневно животно и е активна целодневно през пролетта и есента, но прекарва горещите летни жеги скрита под камъните. Vipera Aspis Aspis нормално е кафява на цвят със тясна зигзагообразна шарка на гърба. На дължина обикновенно е между 60 и 80 сантиметра.



Относно ухапванията....

При ухапване от змия на кожата се виждат две кървавочервени точки. Особено опасни за човека са ухапванията от пепелянка и усойница.

Признаците на ухапване са:

силна болка на мястото на ухапване, оток, който може да обхване целия крайник,
отпадналост,
главоболие,
чувство на страх, гадене, повръщане,
затруднено дишане,
ускоряване на пулса,
спадане на артериалното налягане.

Първата долекарска помощ се състои в следното:

1. Над ухапаното място се прави пристягаща превръзка;
2. Раната може да се изстиска веднага след ухапването за да излезе част от отровата; Не разрезвайте раната с нож, както ни учеха преди - съвременните доктори напълно го отричат.
3. След това раната се превръзва с марля или кърпа, напоени със спирт или амонячна вода;
4. Крайникът се обездвижва, тъй като движението усилва резорбцията на отровата;
5. Върху превръзката на раната се поставя лед ако има.

Пострадалият незабавно се транспортира до медицинско заведение за по-нататъшно лечение, включително и инжектиране на противозмийски серум.


Противозмииски серум също трябва да се използва само с лекарска намеса, защото също може да доведе до много тежки резултати - преди използването му се правят изследвания за алергии и др.. за които хората си нямат и идея че може да ги имат. Освен това серума не е еднакъв за всички змии, трябва да се установи какъв точно да се използва.


Това намерих за момента из нет-а.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.