Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:48 19.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема При ухапване от змия не смучете отроватанови [re: re4en]  
Автор Typиcт ()
Публикувано01.06.11 13:52





--------------------------------


Тема вчера пред очите минови [re: re4en]  
Автор мaлekвocтaнa ()
Публикувано05.06.11 21:05



Слизахме с двама приятели от вр.Триглав към с.Тъжа и в следобяда вече поуморени бяхме разтеглили колоната, аз вървях втори на 4-5 метра зад първия по черния път. Вървяхме по единия коловоз, на 3 метра пред мен нещо в другия коловоз се размърда и тръгна към водача на групата. Аз се бях разсеял и мислих за други работи, но третия зад мен реагира и извика "Змия!!!". И тримата спряхме, първият беше в невидение какво става, змията го настигна, ухапа и тръгна със съскане бързо да се връща откъдето беше дошла. За щастие, човекът беше с високи обувки и здрави панталони, дори не се стресна и с щеката метна змията извън пътя. Възникна малък спор дали да я трепем, но нападнатият реши да я пожалим.
Действието се разгра пред очите ми - 60-сантиметровата пепелянка, НЕ беше застрашена от настъпване, и измина 50 сантиметра в атака.



Тема Re: вчера пред очите минови [re: мaлekвocтaнa]  
Автор Typиcт ()
Публикувано08.06.11 15:18



И змиите се объркват понякога, добре че всичко е завършило благополучно



Преди 2 седмици бях в музея "Земята и хората", където имаше интересна изложба на живи змии и земноводни. Двете пепелянки и усойницата бяха поставени в съседни стъклени витрини и можах да ги разгледам отблизо. На външен вид много си приличат (за неспециалист), като за мен единствената отчетлива разлика беше рогчето (малък израстък) на главата на пепелянката. Имаше и сведения за разпространението на змиите - за пепелянката пишеше, че живее до 800 м надморска височина (в Уикипедия дават - 1450 м). За усойниците не запомних долната граница, но сме виждали екземпляр с доста агресивно поведение почти до котата на вр. Голям Близнак (2779 м н. в.). При усойниците имало и разлика в окраските - има дори черни екземляри (в Националния природонаучен музей видях препариран черен екземпляр от Пирин). Според надписа, пепелянката била по-отровна от усойницата поради факта, че отделя 10 пъти повече отрова.

Турист

--------------------------------


Тема Re: вчера пред очите минови [re: Typиcт]  
Автор vasko1979 (търсещ)
Публикувано10.06.11 10:44



Свидетел съм на ухапване преди 6-7 години - пак при опит за хващане на пепелянка - 25 см, резултатът за опитващият - седмица в Пирогов на системи.
Района на Лакатник, миналата седмица - настъпване не, но докосване на пепелянка и после на смок - избягаха след заемане на заплашителна поза.
При змиите няма сигурна логика за поведение, най-често бягат или просто чакат да отминеш, но не винаги.
Ареалите на змиите се знаят, но в крайна сметка те се движат и с храната си.
срещали сме пепелянки на 1800 м н.в., а малко под вр. Мусала, на южният склон от 5-6 години си виждаме една усойница под един и същ камък. Срещали сме и по-големи от указаният размер и за двата вида.

Нека внимаваме и си гледаме в краката. Така ще пазим и животинките и себе си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.