Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:21 23.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема За туристите и отровните змии  
Авторre4en (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 12:25



На връх Велигден ми се случи нещо много щуро и искам да го споделя.Вече приключвахме с юнашкото ядене и пиене когато се обади съпругата на един известен и уважаван от мен член на този клуб и ме заля с новината че пътувайки по международен път с бойният Москвич нашият човек го ухапала пепелянка.Сигурно много от вас ще си помислят че съм голям лъжец,защото в първият момент и аз се засмях и попитах коя дата сме, но не сме 1 април.Нашият човек лежеше в болницата в Белоградчик и не бе добре.Сформирахме екип спасителен и "спасихме" жена му и дъщеря му.Спокойно всичко е наред.Човекът е жив и здрав вече и го изпратих днес за Пловдив.Очаквам от него да сподели какво е почуствал защото мисля че на всеки ходещ в планината може да му се случи ако е невнимателен.Мисля че ще е интерестно



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автор Trendi ()
Публикувано03.05.06 13:45



До колкото зная по това време змиите все още не са наляти с отрова. Най-опасни са преез август. Но може точно тази змия да не познава календара.

Темата е интересна и ще се радвам да прочета тука опит и съвети при подобни ситуации. Мене лично ме е хапала само двукрака пепелянка.

=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Trendi]  
Автор Yassen ()
Публикувано03.05.06 14:25



Змиите са най-опасни напролет, защото отровата е най-концентрирана!

За протокола е добре да се знае, че змиите в Бг нямат достатъчно отрова, за да убият човек. Останалото ще го разкаже ухапания, че моите истории са втора ръка.

Красотата ще спаси света...


Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано03.05.06 14:44



За протокола е добре да се знае, че има случаи на починали от змийско ухапване у нас, колкото и да не се говори толкова масово.

Сигурно като повечето от нещата и тези са доста относителни. По всяка вероятост зависи от вида на змията, от възрастта й, от годишното време, от това, кога за последно се е освобождавала от отровата си, от начина и мястото на захапване, както и от ситуцаията при срещуположната страна: лични характеристики на пострадалия, като алергичност, здраве и организъм, възможности за подтискане на уплахата, и накрая, с което въобще не се изчерпва темата: адекватните мерки и възможностите за оказване на помощ.

За това последното като се прибера вкъщи, ще се постарая да изровя от диска си това, което преди години съм откопирал от дискусии във форума. Но за съжаление, откровено казано не съм напълно сигурен как точно следва да се постъпи. Може би всичко е според зависи ...



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yogi]  
Авторre4en (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 15:13



В понеделник го изписахме от болницата в Белоградчик и спасителната акция си мислех че приключи.Пепелянката е била около 60 см според неговите думи, голям и качествен екземпляр който е бил на шосето на припек преди с. Бела.Видът ме 24 часа след инцидента не бе добър, а ръката му бе надута.Серум системи в Димово и превоз до Белоградчик.За спомените и преживяното чакам спомени.Предупредил съм го.Явно че отровата е била силна защото във вторник пак влезе в болница та до вчера.Спорихме дали трябва да се смучи отровата при здрави венци, да се разреже мястото за да потече кръв и т.н.?Виждал съм няколко пъти подобни екземпляри високо в Рила преди х. Македония и в Стара планина на билото, но бяха около 30-40 см.
Интересно че е карал около 20 и повече километра след инцидента.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автормитko (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 15:53



Не ми стана много ясно.
Веднъж казваш "пътувайки с бойния москвич", после казваш "пепелянката била на шосето" Тя какво - скочила в движение в колата ли?
Тая тема всяко лято се зачеква и се пишат доста противоречиви съвети.
Понеже не съм лекар засега смятам за най-безопасно да се следват съветите в сайта на ПСС.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yogi]  
Автор Плaнинap ()
Публикувано03.05.06 16:25



Според теорията, при ухапване от български змии се умира не от отровата, а от алергичната реакция към нея. Затова „ПСС ви съветва”: Първа помощ - 40 - 80 мг Урбазон мускулно или венозно.



Тема И адреналинченови [re: Плaнинap]  
Автор kent (елф)
Публикувано03.05.06 16:36



и адреналинче, ена-две ампулки венозно или подкожно , зависи от състоянието....Че докато го "хване" урбазона, може и да забели комбълите



Тема Re: И адреналинченови [re: kent]  
Автор Yassen ()
Публикувано03.05.06 19:30



Бг змиите имат отрова за мишки и зайци. Човешката маса е мад скромните им възможности!

Това с изсмукването на отровата е неразумно. Рана в устата може да прати 'лекаря" в гроба.

Ако толкова Ви се действа, загасете една запалена цигара в ухапаното място веднага след инцидента. Протеините не са много температуро-устойчиви.
/Гром, :) /

Познавам 12г дете хапано от змия и то пролетта. Нито е лежала в болница нито нищо. Едно серумче и малко главоболие.


И накрая. Ако човек е алергичен може да умре от полени или пчела. Това са частни случаи.

Впрочем, аз страдам и като ме одраска котката.



Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Змии и змийчета...нови [re: re4en]  
Автор Tишo (?!?)
Публикувано03.05.06 21:18



Да започнем с въпросната красавица Пепелянката (Vipera ammodytes ).
Ето я на картинка:
[image]http://www.bspb.org/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=7371&g2_serialNumber=2&g2_GALLERYSID=51f162826aa76f59d15280f3cc04e2ed[/image]



Пепелянката (Vipera ammodytes) е най-широко разпространената от нашите отровни змии. Достига на дължина до 80-85 cm, изключително рядко повече. На цвят е бежово- до светлокафява ("пепелява") с тъмна зигзаговидна ивица по гърба. На върха на предносните щитчета има специфичен израстък ("рогче"), по което много лесно се разпознава. Макар и много рядко, се срещат и безроги пепелянки. У нас са разпространени два подвида - типичен, или номинатен подвид (V. ammodytes ammodytes) и средиземноморски подвид (V. a. meridionalis). Първият е с оранжево оцветяване на долната повърхност на върха на опашката, а вторият - със светлозелено до жълтеникаво-зелено. Последните изследвания показват, че у нас не се среща подвидът V. a. montadonii, за който по-рано се е смятало, че също обитава нашите земи. Пепелянката е топлолюбива змия - среща се до 800-1000 m надморска височина (рядко по-високо) по открити, каменисти, припечни места, обрасли с храсталаци и обикновено с достатъчно подземни дупки за укрития. Храни се главно с гризачи. Пепелянката не снася яйца, а е живораждаща - ражда средно от 4 до 8 малки. През зимата изпада в летаргия и прекарва ниските температури в подземни укрития, често по много индивиди заедно. Пепелянката хапе само при самоотбрана (при неволно настъпване, при опит за улавяне). Тя не се смята за смъртоносна змия, но тъй като чувствителността на различните хора към отровата е различна, в случай на ухапване се препоръчва незабавно да се потърси медицинска помощ.


Друга отровна змия е усойницата.



Усойницата (Vipera berus) е отровната змия с най-широко разпространение в Европа. Среща се от Средиземноморието до Полярния кръг, а отделни индивиди са намирани даже зад Полярния кръг. Тя е изобщо най-студоустойчивата змия (а може би и влечуго) на земята. У нас във високите планини често се среща до 2500 m н.в. (в Рила е намирана на 2700 m). Достига на дължина до 70-80 cm. На цвят е сива до кафеникаво-сива, с характерни ромбовидни тъмни петна по гърба, по които лесно се познава. У нас се срещат номинатният подвид (Vipera berus berus) и т.нар. "босненски" подвид (V. b. bosniensis), а в Стара планина и Пирин – една меланистична форма (с лъскавочерен цвят), на която някои зоолози дават статут на подвид (V. b. prester). Усойницата се среща у нас главно в планините над 700-800 m н.в., но отделни индивиди са намирани и по-ниско. Храни се главно с дребни гризачи, а малките змийчета – и с насекоми и червеи. Усойницата е живораждаща и дори има зачатък на плацента, което дава основание на зоолозите да я смятат като една от еволюционно най-развитите змии. При среща с човек винаги се опитва да избяга, а при невъзможност да се скрие заема отбранителна поза. Хапе само при самоотбрана (при настъпване, опит за улавяне и др.). Не се смята за смъртоносна змия – по думите на известния наш херпетолог Владимир Бешков: “документиран смъртен случай от ухапването й у нас няма”. Все пак, в случай на ухапване е добре да се потърси медицинска помощ.

Отровна змия е и каменарката( Аспида, каменарка - Vipera aspis )


Планинска змия която се среща и на повече от 2600 м надморска височина. Предпочите топлите места и обитава една и съща територия през целия си живот. Предпочитаните местообитания са сухите, каменисти склонове или открити планински ливади. Прекарва зимния си сън в скални процепи, пещери или подземни кухини. Появява се отново към Март - Април и се чифтосва. Женската ражда 4-18 живи малки, дълги около 18-20 см в края на лятото. Те се хранят в началото с гущери и насекоми, но възрастните индивиди се хранят предимно с малки гризачи. Полова зрялост достигат след 4 години. Аспидата е дневно животно и е активна целодневно през пролетта и есента, но прекарва горещите летни жеги скрита под камъните. Vipera Aspis Aspis нормално е кафява на цвят със тясна зигзагообразна шарка на гърба. На дължина обикновенно е между 60 и 80 сантиметра.



Относно ухапванията....

При ухапване от змия на кожата се виждат две кървавочервени точки. Особено опасни за човека са ухапванията от пепелянка и усойница.

Признаците на ухапване са:

силна болка на мястото на ухапване, оток, който може да обхване целия крайник,
отпадналост,
главоболие,
чувство на страх, гадене, повръщане,
затруднено дишане,
ускоряване на пулса,
спадане на артериалното налягане.

Първата долекарска помощ се състои в следното:

1. Над ухапаното място се прави пристягаща превръзка;
2. Раната може да се изстиска веднага след ухапването за да излезе част от отровата; Не разрезвайте раната с нож, както ни учеха преди - съвременните доктори напълно го отричат.
3. След това раната се превръзва с марля или кърпа, напоени със спирт или амонячна вода;
4. Крайникът се обездвижва, тъй като движението усилва резорбцията на отровата;
5. Върху превръзката на раната се поставя лед ако има.

Пострадалият незабавно се транспортира до медицинско заведение за по-нататъшно лечение, включително и инжектиране на противозмийски серум.


Противозмииски серум също трябва да се използва само с лекарска намеса, защото също може да доведе до много тежки резултати - преди използването му се правят изследвания за алергии и др.. за които хората си нямат и идея че може да ги имат. Освен това серума не е еднакъв за всички змии, трябва да се установи какъв точно да се използва.


Това намерих за момента из нет-а.



Тема Re: Змии и змийчета...нови [re: Tишo]  
Автор Плaнинap ()
Публикувано03.05.06 23:29



Аспида /Каменарка/ - Vipera aspis – Последно съобщение за наличието и в България – от 1934 г.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автор goro_levskara (планинар)
Публикувано04.05.06 10:24



Тема много навреме дошла, точно когато змиите са най-активни и опасни. Тъй като стана дума за протокол ще спомена, че последния регистриран случай на човек загинал след ухапване от змия е през далечната 1936 г. По въпроса за това какво трябва да се направи ако те ухапе някоя отровна змия съм се интересувал не веднъж. Мисля, че това дето го казва Тишо със сигурност ще има ефект, но все пак съм по-съгласен с Камен, а именно за употребата на урбазон. Работя в поликлиника и от докторите съм чувал, че именно урбазона е нещото което ще те "вдигне" на крака както се казва. Може и да се лъжа, но една ампулка струва мисля 9 лв. и според мен е редно да си стои винаги в раницата при другите такива принадлежности. Естествено, че съвета на докторите е веднага след ухапване да се потърси лекарска помощ в някое населено място, дори и след употребата на урбазон, но тук въпроса беше какво можеш да направиш веднага след като те ухапе някоя твар. Но както се казва да не ти се случват такива неща.
Със Здраве!!!!



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: митko]  
Авторre4en (Нерегистриран)
Публикувано04.05.06 14:00



Първо се извинявам за многото правописни грешки.Чак неудобно ми стана
И аз реагирах така в първия момент,но случая е, че екземпляра се припичал на шосето и нашият приятел решил да го снима отблизо и спрял за да влезе в ролята на онези откачалки от Анимал планет и Дискавъри.Само че пръчката му се счупила и като посегнал да я хване зад врата тя го ухапала по палеца.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
АвторMapия (Нерегистриран)
Публикувано04.05.06 14:19



Ами значи сам си е виновен щом тормози горкото животинче.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано04.05.06 14:39



Извод: Диви зверове се снимат с максимален (най-добре 12х) Zoom, т.е. от почетно разстояние

П.П. Значи, той рекъл да я отснима, а тя се оказала по-бърза от него...
(сигурно сега му е смешно като си спомня, но тогава едва ли му е било до смях)

Редактирано от .mitko. на 04.05.06 14:44.



Тема Re: Змии и змийчета...нови [re: Tишo]  
Автор Kamba (непознат )
Публикувано04.05.06 15:25



За мен това беше една много полезна тема.
Специални благодарности на Тишо за снимковия материал и описанията.
Играл съм си със змии когато са ми казвали, че не са отровни, но сам не съм си правил труд да ги разпознавам.
Притеснявал съм се какво би станало при инцидент високо в планината на часове път от населено място. Темата даде отговор на въпросите ми.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано04.05.06 15:27



Наистина е неразумно да се правиш на мъж и да ловиш отровни змии с голи ръце.
По-лошото е друго:
Тези гадини имат толкова добра защитна окраска, че докато не се размърдат не можеш да ги забележиш.
Дори и без да имаш някакви агресивни намерения, като не я виждаш и можеш да я настъпиш или подплашиш. Случва се да сриташ някоя без да разбереш.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автормapaтoнeц (Нерегистриран)
Публикувано05.05.06 07:01



До колкото знам отровата на повечето змии се разпространява предимно по лимфните пътища в тялото на ухапания, а не по кръвта. Така че когато се превързва ухапания крайник (над ухапаното място) превръзката трябва да е стегната, но не твърде много - трябва да позволява свободно кръвообращение (иначе можеш да си загубиш крайника ако в него не постъпва достатъчно кръв дълго време). Също не бива да се мие раната, защото по остатъка от отровата върху раната може да се идентифицира вида на змията и да се даде подходящата противоотрова (не знам това колко е приложимо за българските змии, но там където живея има много и различни змии и това е основно правило).



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: мapaтoнeц]  
Автор firefighter (Zulu)
Публикувано30.05.06 18:23



Това че не се измивала раната, сигурни ли сте че е така. Защото съм чувал в отровата може и да премине през кожата, като едва ли ще те отрови толкова но поне ще зачерви кожата.
Иначе да се похваля, че миналото лято убих една пепелянка 50-60 см на скалите над трибуната на Панчарево и определено нападат само в краен случай, защото я забелязах на по-малко от метър от мен, когато ми се изправи заплашително. И определено си ме уплаши, ама аз да й го върна я подгоних с камъни по сипея и... накрая се снимах с нея за трофей



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: firefighter]  
Автор Joro S (член)
Публикувано30.05.06 18:44



И защо мислиш, че е за хвалене. Не си бил принуден да се браниш, просто си убил гадинката за кеф



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Joro S]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано30.05.06 20:43



Всички змии в България са защитени. Въпреки че се страхувам и при вида на змия се парализирам направо, не бих и посегнала. Още повече, че те наистина не са агресивни по природа и не нападат без да са предизвикани. Т.е. смятам че разумното животно "човек" им дължи тази елементарна толерантност. Виждала съм размазан безкрак гущер стоманярник, от когото излизат току що родените му гущерчета. Той е толкова безобиден, но понеже прилича на змия, си го отнася като за змия.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: И.]  
Автор firefighter (Zulu)
Публикувано31.05.06 00:20



От гледна точка на разума, неказвам че е правилно, но определено не ми е гузно, да не казвам че се радвам че съм я убил. Вижте смоците ги оважавам, защото знам, че немогат да направят нищо на никого и даже са много полезни змии, но си имам лично предобеждение към отровните змии и никой неможе да ме убеди че е лошо да ги убивам



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: firefighter]  
Автор Joro S (член)
Публикувано31.05.06 07:54



Не знам какви са ти предОбежденията и Оваженията, ама вземи попрочети за змиите, преди да ръсиш глупости ... Па и българска граматика да поотвориш, няма да ти навреди



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Joro S]  
Автор firefighter (Zulu)
Публикувано31.05.06 14:11







Тема Такива като теб затриват видовенови [re: firefighter]  
Авторц-ц (Нерегистриран)
Публикувано31.05.06 14:27



Айде сега си дай личните данни да те издам на РИОСВ. Това е престъпно. А и какъв е кефа от това да убиваш?



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Автор тyчo чyчo (издръжлив)
Публикувано31.05.06 16:49



Въпреки голямото закъснение не мога да не споделя, че предизвикахме ухапване от усойница.
21.май.2006 г. Бяхме на Витоша, на поляната пред х. Еделвайс. Приготвихме се да тръгваме и тогава видяхме змийчето. Естествено, другаря ми реши да я снима! Не стига, ами и да я хване поиска. Клъвна го. Снимахме я, пусна я и тя си отиде. Мъничка такава, 35-38 см. някъде. Поизстиска раната, изми я с вода, дори и не го стегнахме. Кой да мисли, че това малко животинче ще направи такава голяма беля. Подкарахме си велосипедите по камъните надолу, ще ходим в Пирогов за всеки случай. На Златните мостове почна да се оплаква, че му изтръпва устата. Викам давай по-бързо, че май не е на добре работата. На поляната над телевизионната кула (Малинажа) както караше му призля и започна да повръща усилено. Устните и езикът му бяха подути зверски, целия се изпоти, побеля. Звъннах на ПСС, но се оказа, че телефона е неактуален. Веднага се обадих на приятел да дойде с кола, а ние продължихме към шосето, водещо до ТВ кулата на Копитото. Там положенито се влоши още повече, заболя го корема и започна да обръща очите. За късмет мина автомобил, чийто шофьор се съгласи да го закара в болница.
Последва Военна болница, шокова зала, серуми, една седмица на системи и още толкова антибиотици на таблетки. Лекарите казаха, че ако сме закъсняли още половин час е можело да стане и още по-страшно.
Вчера вече е карал до Момина скала и надолу, т.е. добре е!
Изводите са много! Това е най-голямата глупост, която съм правил в живота си! Винаги съм уважавал природата и дивите й обитатели, но не знам кой дявол ме накара да насърча тормозенето на клетата животинка.
Обещавам - повече няма да правя така!
Поздрави на всички!



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: тyчo чyчo]  
Авторre4en (Нерегистриран)
Публикувано31.05.06 17:07



Чаках моя приятел да сподели какво е почуствал, но този случай на Витоша е повторение на преживяното от него за което споделих.Изводите са че не бива да се правим на велики змиеукротители.Змиите хапят само когато са застрашени.Не съм съгласен че отровата им е колкото да убият мишка.Нали няма значение от какво ще умреш след ухапване от змия от шока или от отровата?Навременната помощ е от голямо значение.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: тyчo чyчo]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано31.05.06 17:14



Чувала съм от сигурни източинци, змиевъдци, че едно от най-опасните неща е да се панираш, с което си качваш адреналина и така усилваш много действието на отровата. Може би побобен ефект е имало и бързото каране на колело. Друго, което знам е, че серумът, често може да е по-опасен от отровата. Трябва много да се внимава с алергии. Иначе не съм чувала за човек, умрял от българска отровна змия. Има ли такива данни, можем да изклюим много слабите и алергични организни?



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: re4en]  
Авторvjatar (Нерегистриран)
Публикувано31.05.06 22:13



най-добре е когато ходиш в планината да носиш урбазон помага не само срещу змии но и при други алергични реакции



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: vjatar]  
Автор firefighter (Zulu)
Публикувано31.05.06 22:32



Мисля че много добре беше обяснено, че при ухапване от змия раната се изтисква за да може евентуално да излезе поне част от отровата, а крайника се превръзва над ухапаното със стегната превръзка или турникет, който ако не се лъжа, на всеки 5 мин се отпуска по малко, за да може все пак някаква кръв да захранва тъканите. Повишения адреналин при уплаха или физическо натоварване разширява кръвоносните съдове и само спомага за разпространението на отровата в организма и ускорява появата на ефектите от нея. Изводите дали трябва да си ходите с колело след ухапване правете сами!



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: firefighter]  
Автор тyчo чyчo (издръжлив)
Публикувано01.06.06 10:53



Ех, ама сте теоритици, беее....
"Трябва, или не, да си ходиш (според мен караш) с велосипеда" беше единствената алтернатива за бързо слизане към града. Никой автомобил не можеше да дойде до горе за краткото време, за което ние слязохме на половината разстояние. Бях се обадил на приятел, живеещ възможно най-близо, но трябваше да го пресрещнем. Да, дори не го дочаках, а спрях кола на стоп, защото нещата се влошиха. Естествено, че знаех, че забързването на кръвообръщението може допълнително да усложни нещата, но нямахме време за губене.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: тyчo чyчo]  
АвторCибиpckи (Нерегистриран)
Публикувано01.06.06 11:01



Във вторник аз ходил от Драгалевци през Черни Връх до Железница. Горе на плато е пълно с пепелянки!!! Внимавайте много, хора! Спицеално с преминаването през клек!



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Cибиpckи]  
АвторИвaн Xpиcтoв (Нерегистриран)
Публикувано01.06.06 21:23



Дали наистина са пепелянки?



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Ивaн Xpиcтoв]  
АвторKMK (Нерегистриран)
Публикувано02.06.06 01:54



По вероятно да са усойници. По миналата събота за малко да настъпя една около 40-45см усойница на пътеката през платото около Ушите. Въпреки че съм доста внимателен я видях в последния момент. Все пак бях с високи обувки ( дори и в най-горещо време винаги съм сериозно обут) - но ми направи впечатление че змията не избяга при идването ми както твърдят всички , а се затаи на място което си е почти гарантирано настъпване. А срещу мен по пътеката идваха двама образи по сандалки и като им казах че има отровна змия ме изгледаха така странно все едно им мисля нещо лошо. На къде върви тоя свят не знам





Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: KMK]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано02.06.06 07:35



Те това е най-лошото - че можеш да я настъпиш без изобщо да я видиш.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: тyчo чyчo]  
Автор Yassen ()
Публикувано02.06.06 08:57



Здравей, Емил



Следващияи път (дано няма такъв) изгаси една цигара в ухапаното място непосредствено след ухапването. Протеините не обичат много висока температура.



Поздрави!
Ясен

Красотата ще спаси света...

Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
Автортити (Нерегистриран)
Публикувано02.06.06 09:03



ако ще настъпваш змия гледай да я настъпиш по главата



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
АвторЪ! (Нерегистриран)
Публикувано02.06.06 10:02



Или направо си отрежи крака. Доколкото знам всякакво рязане, човъркане, връзване може само да влоши нещата или да направи инфекция.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Ъ!]  
Автор Yassen ()
Публикувано02.06.06 12:47



Приятелю,


Нека не си пречим взаимно. Твоето незнание защо човек вдига температура, когато е болен, какво е протеин и т.н. не ти позволява да бъдеш толкоз хитър.
Не че си особено хитър



Съветът, който съм дал е ценен. Освен това е приложим, ефективен и безопасен. Затова и си позволявам да го дам. Прочее идва от лекар работещ в Спешна Помощ. И е проверен също така из дебелите книги и някоя и друга "дебела глава"

Можеш да се запиташ защо топлината се е ползвала за стерилизация векове и хилядолетия. Също се запитай какво са правели хората преди да имат серуми.

А сега се запитай какво е плевел? И защо хорята плевят? И как постъпи ти тук?

Сега очаквам да ме напсуваш, да ми обясниш, че съм тъпак и т.н., но да не кажеш нито една дума по същество за протеини, змии и др. теми на обсъждане





Всичко най-добро!
Ясен

Красотата ще спаси света...

Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
АвторЪ! (Нерегистриран)
Публикувано02.06.06 13:03



Съжалявам ако съм била груба, прав си да негодуваш, не давам никакви доводи, но аз изхождам от знанията на дългогодишни змиегледачи, които знаят много по въпроса. Току що питах, това изгаряне щяло да има незначителен ефект, защото отровата вече е проникнала и може да доведе до некроза. Трябвало да се обездвижи мястото, можело да се направи не много стегната превръзка, за да не ходи отровата нагоре, да се избягва паника, да се пият много течности /може подсолени/ и дори алкохол в малки количества/50 грама/. До серум да не се стига по възможност, защото 10% от хората в България били алергии и можело да си умреш като куче. Това го каза човек, който развъжда пепелянки и усойници. Не гарантирам за верността, но лично аз съм склонна да вярвам, защото знам, че е специалист с много знания и връзки с лекари.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Ъ!]  
АвторЪ! (Нерегистриран)
Публикувано02.06.06 13:51



а що се отнася до псуването, нама значение дали ще го направиш с просташки изрази или завоалирано и учтиво като теб ... същото е



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Ъ!]  
Автор Yassen ()
Публикувано02.06.06 14:09



Здравей, Ъ!

Изгарянето трябва да стане веднага след ухапването. Скоростта на кръвния ламинарен поток зависи силно от мястото. Има много слабо кръвоснабдени области (напирмер задните части), където отровата ще се разсейва минути. В артериите е напълно обратното. И т.н.

Обсъжданата намеса не е панацея и въобще не претендира за това. Ала токсичността на отровните змии не е висока и унищожаване на 10-20% от "отровата" би имало сериозен положителен ефект.

Некроза?

Некроза на крайник причинена от изгаряне с цигара? Моля Ви, прочетете и преразкажете на човека какво значи некроза. Източникът, разбира се, е съобразен с вероятното ниво на биологично и медицинско познание на вашия приятел.

Ако решим да задълбаем в съветите, които е дал човека, те имат напълно народен вид и произход. Ако решим да чистим кръвтта от токсин, което е целта на поемането на много течности, можем ползваме достиженията на цивилизацията в тази област. Спирам дотук - не сме медицински форум, нито съм завършил медицина истински.

Алкохолът разширява кръвоносните съдове. После те се свиват отново. Вторият ефект е желателен, ала първият ще доведе до по-бързо и пълноценно разпространение на токсините.

Стягане на мястото може да се приложи за време. Иначе наистина ще видим какво е некроза. Не зная каква ще е ползата от хлабаво стягане.

И накрая са интересни антиалергичните лекарства. Тук има някой и друг лекар. Ударете едно рамо:)) Следва ли да се взима урбазон или сроден продукт. Кортикостероиди или нещо подобно?




Бъдете здрава!
Ясен

Красотата ще спаси света...

Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Ъ!]  
Автор Yassen ()
Публикувано02.06.06 14:14



Огромна разлика има.

Но се извинявам. Чувствителните хора ся рядкост, пък и от слабозавоалираното Ви псуване, не ми стана ясно веднага, каква чувствителна душа имам пред себе си.

Викам стига

Дъждът спря, взе да просветлява и двамата се извинихме. Повече от това - здраве!




Всичко най!
Ясен

Красотата ще спаси света...

Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
Авторgoro_levskara (Нерегистриран)
Публикувано02.06.06 21:46



Здрасти Ясене, в момента съм на работа в студентска поликлиника и до мен е д-р Белчева, която реши да ми даде няколко съвета, които ще споделя тук с Вас.
У нас се срещат отровни змии- пепелянка, усойница, каменарка, остро-муцунеста пепелянка. След ухапванве се усеща болезнено бодване и на мястото се виждат две малки кръвонасядания. След това се появяват отток, зачервяване, посиняване. По-късно реагират лимфните съдове и възли. Общо токсични промени са отпадналост, главоболие, световъртеж, гадене,колапс (припадък). При някои ухапани може да има множество кръвоизливи по кожата и вътрешни органи, затруднения в гълтането и дишането, нарушение в съзнанието. Ухапването е входна врата за инфекция с тетанус.
Първа помощ и самопомощ: Над мястото на змийското ухапване се прави пристягане с гумена тръба, или каквото и да е подръчно средство за половин, или един час. Ако се транспортира дълго време се отпуска по 5 минути на всеки час за да се избегне некроза. Препоръчително е пациента да бъде имобилизиран, неподвижен на носилка. На място ако има медицинско лице може да направи инцизия(разрязване) на раната, за да изтече отровата без да масажира и изстисква. Показани са кортикопрепарати венозно, или мусколно в доза средно от 100 до 300 милиграма. През това време трябва да е транспортиран до здравно заведение.
Или заключението на д-р Белчева:Груба грешка с недоказан, или неизпитан ефект е прилагането на изброените горе средства като пепел от цигара, изгаряне с цигара, прием на алкохол приемна каквито и да е таблетки през устата.
Препоръчва се пристягане над раната, имобилизация (обездвижване), ако има урбазон-мускулна апликация и бърз транспорт до здравно заведение.
Това е от мен и от д-р Белчева. Надявам се да ни бъде от полза


Със здраве!!!!
Жоро



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: goro_levskara]  
Автор mislesht (реалист)
Публикувано05.06.06 12:57



А какво ще кажете за вече популярното "изсмукване" с празна спринцовка? Има ли практическо значение? Защото и аз преди носех в раницата си такава, но от 2 години не го правя. Не съм и хапан обаче...

Никога не е рано да стане късно...


Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: goro_levskara]  
Автор Yassen ()
Публикувано05.06.06 13:21



Моля, предай нашите благодарности на д-р Белчева.

Съветите са долекарска помощ. Ако ме ухапе змия на Витошка или "Графа", точно така ще постъпя!
Ала когато се намирам на 12-15 часа от болницата и то само ако мога да се движа, ще импровизирам. Просто нямам друг избор.

И впрочем отдавна е доказано, че протеините са термолабилни. Сигурно и във вашата поликлиника има автоклав


За съжаление мускулни инжекции не се бият ей така. Значи кортикостероидите отпадат.


Ще е супер да разкажеш тук как се прави порязването (инцизията). Ако успееш да убедиш д-р Белчева, че и простосмъртните могат да режат Прочее, обещавам да сложа на раната геласпон и да превържа с истинска стерилна превръзка





Бъди здрав и само ЦСКА, нали
Ясен

Красотата ще спаси света...

Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
Автор goro_levskara (планинар)
Публикувано05.06.06 14:02



Благодарности за поздравите, но това за цска нещо си се объркал

. Но сега да тръгна да ти обяснявам, къде точно грешиш ще ми отнеме цяла вечност, а и не е за този форум. Сега по същество приятел. Мисля, че никъде в това което писахме с докторката не пише, че потърпевшия трябва да си направи инцизия. Такава се препоръчва при положение, че има медицински лица. Естествено, че няма да тръгнеш сам да се режеш. А и мисля, че в заключението на докторката много ясно е написано какво може да се направи ако те ухапе змия като си надалеч от здравно заведение. Що се отнася до мускулна инжекция си мисля, че не е толкова трудно да си сложиш, все пак не е венозна да си търсиш вените. И в заключение аз потърсих съвет от доктор, тъй като си мисля, че ще е полезен някому, а и доколкото си спомням ти търсеше докторско мнение по темата в по-горните си постове. И аз реших да го намеря. Ще се радвам ако наистина послужи на някой ухапан, а може да послужи и на мен и на теб. Но дано на никому не се случват такива неща.
Бъди здрав приятелю!!!!!
Жоро



Тема И какво накрая?!нови [re: re4en]  
Автор jullio (непознат)
Публикувано06.06.06 11:44



След толкова много мнения явно, че няма единно становище по въпроса какво да се прави след ухапване. Позволявам си да сложа тук един

към Министерството на земеделието и горите, където са публикувани ПРАВИЛА ЗА ОКАЗВАНЕ НА ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ПОМОЩ... и където пише:

................................................
Първата помощ при ухапване от змия обхваща следните мерки:
1. Прави се пристегната превръзка над мястото на ухапването.
2. Внимателно се изтриват и измиват със сапунена вода капчиците отрова от и около ухапаното място и областта се измива обилно с вода.
3. Раната се превързва с чиста превръзка.
4. При силна болка - даване на обезболяващи /аналгин/.
5. Бързо транспортиране в лечебно заведение, където се поставя противозмийски серум, поддържа се сърдечно-съдовата система.

При ухапване от змия не бива да се изсмуква с уста отровата от ухапаното място.
.................................................

Това е официален документ и се предполага, че действията които трябва да се предприемат са добре обмислени и консултирани със съответните специалисти. Аз лично, бих спазвал точно тези инструкции, въпреки че досега не ми се е налагало.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yassen]  
Автор fantony (ТанцуващСВълци)
Публикувано06.06.06 14:38



Като човек алергичен с няколко алергични шока далеч от Витошка и Графа си нося или поне преди винаги си носех Урбазон.

Оставам с впечатление от разговори с доктори че е някакъв вид панацея, която те препоръчват за подобен род инциденти (алергии и ухапвания).

Бих заложил първо на изгарянето с цигара (ама ще се оказа трудо да намеря цигара) защото ми звучи смислено, а и за да видя дали ще издържа на болката :)
Може би ще пробвам друг нагрят предмет напр. ножче за да бъде сцената по-драматична. на друг не бих го направил преди да съм го пробвал на мен. Yassene, от любопитство, ти пробвал ли си?

Веднага след това урбазон, но нека да кажа че
- урбазона има доста кратък срок на годност мисля, че за един сезон е ок ако се съхранява когато не си на поход в хладилник.
- една ампулка за възрастен не стига, някой да помогне за дозирането, аз си нося 4.
- помня че не е евтин и понеже трябва да се подменя често и трябват няколко ампули, сметката излиза доста дебела.

мускулни инжекции не е проблем да се бият, е изисква известна рутина и смелост, но мисля че Кент беше казал че трябва да се залага на подкожно и венозно (според мен за по-бърз ефект), което си е вече проблем за хора като мен.



Тема Не си открил топлата воданови [re: jullio]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано06.06.06 17:07



Противоричивите мнения и съвети са открай време. Идващи и от различни лекари, и от различни институции... Прочети в сайта на ПСС какво пише на въпроса и ще се убедиш, че в голяма степен противоречи на цитираното от теб.

Най-сигурно е да не те хапе, което значи стабилни обувки и дълги дебели чорапи. Оттам нататък като те клъвне на 5-6 часа от най-близката хижа и на още толкова от цивилизацията, върви се спасявай.

Комай единственото, около което има единодушие, е че крайникът трябва да се обаздвижи. Друг въпрос е какво става, когато си ухапан по лицето примерно или на място, което трудно се обездвижва. Всъщност друг препоръчителен момент е ухапаният въобще да не се движи, а да бъде носен, но познай доколко е изпълнимо някъде по чукарите, особено ако сте двама или трима.



Тема Re: Не си открил топлата воданови [re: Яceн_]  
Автортити (Нерегистриран)
Публикувано06.06.06 17:27



доколкото знам Урбазона не е с кратък срок на годност /както бе написано от 1 година/. Скоро бях в аптека и ми казаха, че имат Урбазон и срокът му на годност беше до 2011 г. Казаха ми също, че Урбазона е спрян от производство, но има вносен заместител, предполагам, че неговият срок на годност също е подобно дълъг.



Тема И в крайна сметка, какво ?нови [re: Яceн_]  
Автор Tишo (?!?)
Публикувано06.06.06 17:39



Като те ухапе змия, си намираш удобно за полягване място.
След което набираш малко цветя. Лягаш слагаш цветята отгоре и кръстосваш ръце върху гърдите си...



И чакаш вечността да дойде.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: fantony]  
Автор Yassen ()
Публикувано06.06.06 19:32



Привет, Тони!

Първо да спомена, че изобщо не обсъждам ухапвания на Витошка

Ала ако ни ухапе змия нейде забутано (такива места дал Бог) всички съвети за турникет и прочие не струват пукната пара. Защото човек трябва да продължи да се движи. Това означава, че токсините ще се разпространят из тялото и ще се натрупат точно, където си искат.

Какво можем да сторим?

- Урбазон. Добра идея. Следва да се говори лично с лекар и т.н.
- Да се поемат орално антиалергични фармации. Дали?
- Вода. Следва да се пият огромни количества вода (топла), за да може организма да чисти от токсина.
- Изгаряне или срез на мястото. Трябва да се направи секунди след ухапването. Дори да не помогне няма да навреди!

Остава и човек да се надява, че не е силно алергичен към този токсин. И гледаме да ни хапят наесен, че напролет таман са станали от сън и са нервни (отровата е по-концентрирана)

Горил съм се зверски неколкократно. Това с цигарата не съм го правил, ама ще ми се стори песен.





Поздрави,
Ясен

Красотата ще спаси света...

Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: fantony]  
АвторYogi (Нерегистриран)
Публикувано06.06.06 19:54



Наистина по-нагоре съм написал, че ще постна това, което преди съм откопирал от стари дискусии и линкове. Не че още не съм се прибирал у нас, но си спестих една такса за интернет за през предния месец. Предполагам, че вече сигурно ми е пуснат, но тази информация само ще потвърди противоречивостта да различните източници.
От раницата ми не излиза една книжка за оказване на първа помощ при различни ситуации. За жалост вегетативната ми нервна система е така устроена, че дори и прочитането на тази дискусия може да ми коства не малко усилия в определени моменти, когато не противодействам достатъчно на въображението си. С една дума мисълта за кръв и инжекции ми е противопоказна, така че надявам се да не се налага прибягването до инструкциите описани в ръководството, ама все пак си го нося.



Мисля, че урбазон е желателно да се носи, особено в райони, за които се предполага, че са змиярници, а също и за по-дългите походи. Най-добре постоянно да си присъства в аптечката. Струва ми се, че срокът му на годност е доста продължителен и не зависи от условията на съхраняване, защото е в прахообразно състояние, в ампула, а във втора такава е смесителят, (ако не бъркам от дестилирана вода), с който се разтваря непосредствено преди приложението му. Ампулите са с различен обем, а дозата би следвало да се определи в зависимост от случая: ухапвания на насекоми и в какво количество са те, как реагира организма, или пък при ухапване на змия.
Приложението: и за него стана ясно, че е или венозно - за по-бързо действие или мускулно. Това по принцип, а дефакто тук ме е мястото да спомена една мисъл, която ми се е запечатала от стари дискусии, а именно:
, без човек да е медицинско лице или много наясно какво точно прави, то има право да експериментира само върху себе си
Макар и перефразирано, то определено венозната инжекция не е шега работа, особено пък в стресова ситуация. Затова вероятно, най-правилното решение е урбазонът да се приложи от лаици в полеви условия - мускулно. Мен са ме инструктирали за мястото, а и по-късно, когато са ми слагали, е било в задника - на около един показалец дължина измерено от горния, заден край на тазобездрената кост, в посока назад и леко надолу. (Сигурно тук интересен казус за точното местоположение би представлявал въпросът - Какво се случва ако си с много дълги пръсти и малко и стегнато дупе? ) Безспорно е най-добре всеки предварително да си направи консултации с медицинско лице за нагледен инструктаж. Останалото е замах и творчество и не малка доза кураж. Може да се драсне с химикалка малко кръгче или х-че, което да се цели, но за да стане работата не трябва да се подхожда плахо и боязливо, а рязко с удар. Така съм наблюдавал хора сами като си слагат на себе си инжекция, а на мен като ми се наложи веднъж по спешност в монтанската болница, честно казано, това сигурно е било последното нещо, на което съм се стремял да обърна внимание. Удариха ми няколко урбазона в края на юни 2004 г., поради множество ухапвания от различни хвъркати гадини по границата из Северозападна Стара планина. Макар и да не е установена засега алгергия към нищо и да бях изпил профилактично някое и друго хапче алергозан, от тези миниатюрните, то така се бях докарал, че почти не ми бе останало мястото по крайниците, където да не съм наръфан. 2-3 дни се хилех ама като ми отекаха краката, така че да не мога да си закопчавам и сандалите и ми стана като топузи не ми бе весело. Послушах приятелката, с която бях и слезнахме малко след Копрен на Чипровци и от там на гости при приятел в Монтана. После след трудно убеждаване все пак се съгласих да ме открат до Бърза помощ. Макар и да бе отминало известно време все пак това бе правилно решение, пък ни позволи да си продължим и похода, но вече из ниското по забележителности, а после в Рила.

Сигурно пак се поотплеснах, но действително смятам, че няколко ампули урбазон трябва да присъстват в аптечката. Скъпи са вярно. Тези дето ми ги поставиха бяха останали от спонсорство на свищовската болница, за минаването ми на Ком-Емине през 2003 г. И серум можеха да ми осигурят, но след няколко разговора със лекари успяха да ме убедят в нецелесъобразността, а дори и опасността от използването му просто ей така.

Научавам по-долу, че препаратът е спрян от производство, а аз бих искал да си закупя. Ще проучим за заместители. Нека, който знае също да сподели.....



Тема Спазване на обещанието:нови [re: Yogi]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано06.06.06 21:13



Ето това, което някога съм си сейвнал, за който му се чете:

1. ПСС

http://pss.bglink.net/Skiers-trekers/MedicalAdvice.html#Anchor-28370

Ухапване от змии
1. Общи положения
В света са познати около 3000 вида змии, от които отровни са около 120 (вкл. и някои морски змии). В България няма естествено разпространени представители на силно-отровните тропически змии. Отровните змии у нас са Усойницата и разновидностите на пепелянката.
Усойницата е с дължина до 35-40 см, с тъмно синя или черна окраска, с характерна „Х“ образна шарка по гърба, изключително бърза, напада само при самозащита. Среща се по гористи и обрасли с храсталаци хълмове до около 2000м н.в.
Пепелянката е сивокафява до тъмнокафява, с точки на гърба, с триъгълна глава и характерно рогче на горната челюст. Дълга е до 45-50см. Среща се по открити и сухи, пясъчни и каменисти терени, до около 1500м н.в. Понякога напада спонтанно около края на деня, когато тръгва на лов.
2. Последствия от змийското ухапване
При здрави хора, ухапването на змиите в България предизвиква предимно тъканна реакция - болка на мястото на ухапването, бързо прогресиращ оток и инфекция на ухапаното място след известно време.
Допълнителни симптоми:
• промяна на цвета на кожата на по-голяма площ около мястото на ухапването
• рядко, при алергични хора е възможно да има и обща реакция след ухапването (повръщане, гадене, до краткотраен припадък)
3. Какво не трябва да се прави
не се поставя турникет и не се пристяга тъканта над мястото на ухапването - би предизвикало туканна реАкция с оток
• не се разрязва тъканта с режещи инструменти и не се изсмуква раната - опасност от вкарване на отровата направо в кръвоносната система
• не се поставя противозмийски серум, освен при специални случаи и само в болнично заведение
4. Първа помощ
• сваля се всичко което пристяга тъканта в близост до засегнатото място
• измива се ухапаното място със студена вода и сапун за дезинфекция
• при уплаха или обща реакция на пострадалия, да се транспортира до лечебно заведение легнал при леко обездвижване на засегнатия крайник
• при наличие на медицинско лице и медикаменти в групата, да се постави 40 - 80 мг Урбазон мускулно или венозно, или да се включи система с физиологичен серум венозно
• по време на транспорта се наблюдава пострадалия и се допуска поставяне на охлаждащи компреси на мястото на ухапването. Допуска се и даването на обезболяващи медикаменти, при липса на противопоказания.
5. Лечение в болница
Обикновено, при правилна първа помощ, в болничното заведение се прилага антибиотикотерапия, ТАП, венозни вливания и по изключение - серум.
6. Профилактика при пребиваване в районите, типични за змиите
• носене на дълги панталони, здрави обувки и чорапи
• да не се прави опит за хващане и убиване на забелязани змии
Начало на страницата













2. Ако ви ухапе змия – бъдете спокойни…
http://www.med.primasoft.bg/tips_for_all/faq/articles/snake.htm
Живеем в страна с развит туризъм. Наред с даровете на природата, обаче, в планините и курортите ни дебнат едни от най-древните убийци на човека – змиите. У нас най-често срещаните отровни представителки са пепелянката (Vipera ammydotes), усойницата (Vipera berus) и каменарката (Vipera aspis). Те принадлежат към семейство Viperide и се отличават с хеморагичен, хемолитичен и некротичен ефект на тяхната отрова. Това ще рече, че отровата не позволява на кръвта да се съсирва, убива клетките на тъканите, в които попадне, и разрушава червените кръвни телца, пренасящи кислорода в организма. При ухапване се развиват местни и общи реакции. Местните реакции представляват болка, подуване, червеникаво - виолетов цвят в областта на вкарване на отровата. Общите реакции се изразяват в ускорена сърдечна дейност, спадане на кръвното налягане, затруднено дишане, колапс, кръвоизливи по цялото тяло, гадене и повръщане. При първата помощ на пострадал от ухапване на змия, целта е да се попречи на отровата да се разпространи в организма. Засегнатият крайник се превързва стегнато над мястото на ухапване, като леко разхлабване на превръзката се прави на около 30 min.. Така по-малка част от кръвта на крайника постъпва в общото кръвообращение. От раната трябва да се изцеди колкото се може повече кръв. За целта се препоръчва дори лекото и разраняване с джобно ножче, по възможност стерилизирано на огън. Полезно е охлаждането на крайника със студена вода, за да се забавят обменните процеси и кръвотока. Поглъщането на повече течности води до по-бързо елиминиране на отровата през бъбреците. Пострадалият трябва да съблюдава пълен физически и душевен покой. Ако е възможно да бъде транспортиран на носилка. Така най-малка част от отровата се разнася из организма. Квалифицираната помощ се оказва след пристигане в най-близкото токсикологично отделение. Прилага се специфичен противозмийски серум и противотетаничен анатоксин. Вливат се течности и се прилагат обезболяващи лекарства и кортикостероиди.
Автор: д-р Мариан Ангелов



ТРЕТИ ИЗТОЧНИК – Домашен лекар

http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/84059010.htm

Първа помощ при ухапване
Ухапвания от домашни животни обикновено причиняват разкъсано-контузни рани. Третирането им е както при обикновени рани. По-особени са ухапванията от змия и насекоми.

Ухапване от змия.

При ухапване от змия на кожата се виждат две кървавочервени точки. Особено опасни за човека са ухапванията от пепелянка и усойница.
Признаците на ухапване са:
силна болка на мястото на ухапване, оток, който може да обхване целия крайник,
отпадналост,
главоболие,
чувство на страх, гадене, повръщане,
затруднено дишане,
ускоряване на пулса,
спадане на артериалното налягане.
Първата долекарска помощ се състои в следното:
1. Над ухапаното място се прави пристягаща превръзка;
2. Раната се изтисква или се разрязва с нож на дълбочина 1-2 см;
3. След това раната се превръзва с марля или кърпа, напоени със спирт или амонячна вода;
4. Крайникът се обездвижва, тъй като движението усилва резорбцията на отровата;
5. Върху превръзката на раната се поставя лед.
Пострадалият незабавно се транспортира до медицинско заведение за по-нататъшно лечебно третиране, вкл. инжектиране на противозмийски серум.
Ухапване от насекоми

Най-чести са ухапванията от паяци, оси и пчели.
При ухапвания от насекоми се усеща силна пареща болка, зачервяване и оток на ухапаното място, като е възможна и алергична реакция /сърбеж, обрив, оток по клепачите/.
При ухапване от насекомо трябва да се извади жилото чрез изтискване. Мястото се разтрива с течен амоняк или смес от течен амоняк и олио, и се поставят студени компреси.
При потежки случаи пострадалият се насочва към медицинско заведение.




ЧЕТВЪРТО МНЕНИЕ ПО ВЪПРОСА,
побликувано в официалната страница на Министерството на земеделието и горите
http://www.mzgar.government.bg/Begin/priturka3.htm


А ето какво пише в Правила за оказване на първа долекарска помощ при увреждане на здравето при работа (ДВ, бр. 89 от 1994 г.). Правила


VIII. ПЪРВА ДОЛЕКАРСКА ПОМОЩ ПРИ УХАПВАНИЯ ОТ ЗМИЯ, КУЧЕ, НАСЕКОМО

Ухапвания от змии у нас, макар и срещащи се рядко, все пак има. Те са изключително лятно време. Предимно са на долните крайници.

При ухапване от змия има местни и общи признаци. Местните признаци на ухапването са:
- на мястото на ухапването се виждат две кървавочервени точки;
- болка в мястото на ухапването;
- оток (в началото около мястото на ухапването, а в последствие може да се обхване и целия крайник);
- подуване на лимфните жлези на ухапания крайник.

Общите признаци са: неспокойствие, световъртеж, отпадналост, гадене, повръщане, бледост. Тези явления могат да се дължат и на страх.

Първата помощ при ухапване от змия обхваща следните мерки:

1. Прави се пристегната превръзка над мястото на ухапването.

2. Внимателно се изтриват и измиват със сапунена вода капчиците отрова от и около ухапаното място и областта се измива обилно с вода.

3. Раната се превързва с чиста превръзка.

4. При силна болка - даване на обезболяващи /аналгин/.

5. Бързо транспортиране в лечебно заведение, където се поставя противозмийски серум, поддържа се сърдечно-съдовата система.

При ухапване от змия не бива да се изсмуква с уста отровата от ухапаното място.

Ухапване от куче. Раната при ухапване от куче прилича на разкъсана рана. Тя поначало не е много голяма. Рядко бива много дълбока. Главната опасност при нея идва от това, че кучето може да е бясно.

Първата помощ се състои в:
1. Намазване около раната с йод (внимава се да не се докосва раната).
2. Превързване със стерилна превръзка.
3. Бързо транспортиране към болничното заведение. Ухапване от насекомо. На мястото на ухапването има:
- болка;
- оток;
- зачервяване.

Могат да се появяват и общи признаци: отпадналост, световъртеж.

Първата помощ се състои в:

1. Изваждане на жилото, най-добре с инструмент (пинсет). То трябва да се хване по възможност близо до кожата, за да се избегне впръскването на отровата, останала в него.

2. Поставяне на памук или марля, напоени с разтвор на амоняк или спирт.

3. Даване на течности.

4. Даване на болкоуспокояващи средства.

5. По-късно се поставят студени компреси.

И накрая, един Разказ

Водач за българските планини








Статия описваща случай на ухапване от змия
- в. Сега – Интернет изданието му

http://www.segabg.com/10022001/p0120001.asp

Ухапване от змия

Нощната птица отново забуха, някъде далеч. Вече не ме впечатляваше чак толкова. Вървях и си мислех, че в тъмното може да настъпя змия... Само някоя пепелянка ми липсваше след тази проклета нощна птица.
Тогава си спомних друг случай от практиката ми.
В селото беше настанена средношколска бригада. Спяха разквартирувани по къщите, понякога идваха на преглед - кой с ангина, кой с навехнат крак, но сериозна работа не ми отваряха.
Така - до последната вечер на бригадата им. Тъкмо си лягах да спя - и някой ми задумка по стъклото. (Кога ли е имало спокойствие за селския лекар?) Познах командира на бригадата - яко и къдрокосо момче, хубавец и половина. Сега дори в тъмното личеше, че е пребледнял, сякаш го е гонил смок.
Не било смок, ами черна усойница. И не е гонила него, а е клъвнала учителката Сийка по петата. Без да се бави, младежът я метнал на врата си като вълк - агне, и я домъкнал до здравната служба.
Имах противозмийски серум, намерих и урбазон - сложих й инжекциите. Болката, задухът и шокът взеха да отминават и учителката се унесе. И тя - хубавица като момчето, къдрокоса и здрава, само че с млечна кожа - да я галиш и да я пиеш като нектар...Не жена, а приказка! Как пък точно той се е намерил толкова близо до нея в този миг, който би могъл да се окаже съдбоносен? По нежността, с която заметна свляклата се от коленете й рокля, ми стана ясно всичко. Използвали суматохата около бригадирския огън, отдалечили се в шубраците, полегнали - а там се спотайвала усойницата, сякаш пратена от зла прокоба...Нелепа случайност, която би могла да бъде Божието възмездие за изневярата на омъжената учителка с напористото ергенче...
Оставих я да преспи на кушетката в здравната служба, за да ми бъде под наблюдение. Около нея се завъртя една от колежките й, а аз се оттеглих горе да почивам. "Придружителката" обаче сигурно се е съблазнила от телефона в кабинета ми, та е завъртяла - ясно с каква цел: интригантска, разбира се! - на мъжа й...И човекът довтаса с кола от града - колкото обезпокоен, толкова и щастлив, че с жена му най-лошото се е разминало...
Дълго я гали и целува, и разглежда двете точици на петата й от клъвването на усойницата. Зарече се най-тържествено богато да възнагради момъка, домъкнал дотук пострадалата му женичка. После изрече замислено:
- Брей, мама му стара, човек не знае кога ще го ухапе змия...
Бях съгласен с него.

Тотко Найденов - визитка
Доктор Найденов е автор на 12 книги, съвсем скоро ще издаде и нова. Освен това е 53-годишен, има четири деца - три момчета и едно момиче. "От една жена - държа да подчертая!", допълва докторът. Роден е в Ямбол, в момента е главен редактор на сп. "Български лекар". Освен че е уволняван три пъти заради статиите си, Найденов има непресъхващ хъс за белетристика. Питаме го какво мисли за прочутите си колеги по перо и професия - Антон П. Чехов и Арчибалд Кронин.
"Е, те са велики!", скромно отвръща Найденов.



с
Част от дискусия по темата:

- мнение: Според ПСС:

не се поставя турникет и не се пристяга тъканта над мястото на ухапването - би предизвикало туканна реАкция с оток

не се разрязва тъканта с режещи инструменти и не се изсмуква раната - опасност от вкарване на отровата направо в кръвоносната система

не се поставя противозмийски серум, освен при специални случаи и само в болнично заведение

Според останалите сайтове - се пристяга крайника над мястото на ухапването и се разрязва с остър предмет ухапаното...
кое е вярното в крайна сметка....

- мнение: И аз това питам

Водач за българските планини

- мнение: Верни са и двете!

При ухапване от змия е добре да се направи пристегната превръзка малко над мястото на ухапването по посока на сърцето. Това обаче не трябва да е турникет - т.е. да се спре цялото кръвообращение, а само венозното. Идеята е да се забави придвижването на отровата към жизненоважните органи, като в същото време не се спира притока на кръв към другите части на тялото. Със същата идея човекът трябва да се движи възможно най-малко. И ухапаното място да се постави по-ниско от сърцето. Не трябва да се изсмуква или изстисква кръвта от раната. Това със спринцовката е идея, но ефекта като цяло е съмнителен.
Изобщо за да умре човек от ухапване на българска змия трябва да е страшен кутсуз. Доколкото знам змията трябва да не е хапала поне 10-ина дни, ако не и повече, да вкара достатъчно отрова в тялото и да не бъде намерена лекарска помощ за няколко часа. По-опасен наистина е евентуален алергичен шок, отколкото самата отрова. И въобще лятно време в планината - винаги със затворени обувки и дълги гащи.
Относно серума не знам - не съм медик. Всеки може да слага на себе си каквото си иска, но ако не сте специалисти много внимавайте какво давате на евентуален друг пострадал. Най-добре нищо.

*** темата в дискусията започна от глиганите и змиите и нещата стигат лека полека до следния момент: - мнение: ужилване/ухапване по ръката- свалят се пръстените!

Въпроса не е за подценяване. Просто халката или пръстена трябва да се премести на някой пръст на здравата ръка.
Това е много важно да се направи възможно най- рано (веднага след изваждане на жилото ако става дума за пчела и т.н.), още преди да се е появил оток, защото после свалянето им става невъзможно и направо човек може да си изгуби пръста от несъобразителност - при ужилване от пчела, също и от оса (макар, че от оса отока обикновено е по- малък), а пък не дай си Боже от змия! В планината няма да намерите лесно дежурен зъболекар да ви среже пръстена... По този повод, не е излишно човек да си има в аптечката и една миниатюрна пиличка за метал... е, в краен случай и пила за нокти може да свърши работа(при тънък пръстен), ако се стигне до там, предполагам, но ще си е доста търкане.

Във връзка с насекомите - добре е преди да си обуе човек обувките, да ги изтърсва винаги (а пък знам, ли може и някое змийче да се изкуши да се пъхне там). Една оса може да ви създаде много неприятни усещания, особено ако ви предстои дълъг и тежък поход с тежка раница.

- мнение: От собствения си опит със змиите , доколкото имам такъв, мога да кажа , че ако човек не ги закача, те нищо няма да му направят. Веднъж присъствах на хващането на една пепелянка. Мои приятели бяха решили да я хванат . Дръпнаха я един два пъти за опашката, при което тя се опита да избяга, но не и да хапе. Нападна чак след като видя , че няма да я оставят на мира. Случвало ми се е да стъпвам близо до усойница, също избяга без да ми направи нищо. Ако не се оглеждаш специално за змии може да не ги видиш дори и на места където има много такива. Що се отнася до навиците им знам само ,че обичат сухите , слънчеви и каменисти места.
Често ми се случва да ходя на Комините на Витоша. Там е пълно със змии. Веднъж група студенти бяха запалили огън върху натрошените камъни под скалите. Отдолу изпълзяха поне пет пепелянки. Бяха още малки-педя, педя и половина на дължина. Не проявиха никаква агресия.
А за серума. Мислила съм дали има смисъл да се купи, но малката му трайност ме отказа. Някой ми беше казвал, че ако бъде ухапан възрастен човек, серума може да му се постави в рамките на 8 часа. Не знам доколко обаче е вярно.

- мнение: Всички съвети са много добри. Ето още нещо много елементарно. Ходете с високи обувки.
Моят опит показва, че змията никога не напада, ако не я настъпите. Така, че хвърляйте по едно око и на пътеката.

-мнение: Серумът е нещо, което трябва да се съхранява при ниски температури, иначе се разваля.

Значи, няма как да си носим серум в планината.

По-добра идея е да се носи Урбазон и спринцовка, обаче в този случай човек трябва да знае как да бие инжекции.

Може би най-важното е в никакъв случай да не се пристяга крайника с турникет над мястото на ухапването!

Пострадалият трябва да разтовари целия багаж от гърба си, да махне дрехите, които го стягат и пречат на кръвообращението и най-важното - не трябва да прави резки и бързи движения!

Змийската отрова прави съсиреци в кръвта и ако се върви бързо, или се носи тежък багаж, тези съсиреци почват да се движат и ако попаднат в сърцето например това може да предизвика смърт.

При ходене добре е 1-2 души да му помагат, като го подпират от двете страни, като придвижването трябва да е много леко и бавно. Най-добре е, ако пострадалият се носи на носилка, но това не винаги е възможно в планината.


Противно на широко разпространеното мнение, змиите в България не са много отровни. При ухапване от змия един здрав човек ще се отърве само със сериозен оток, болка и уплаха.

- последното мнение по дискусията към момента на отпечатването – мойто:
green] Съжалявам, че не съм я засекал по-рано, но темата действително е много интересна и ще придобива все по-голяма актуалност имайки предвид тревожно нарастващия брой на змиите от година на година, което е видимо при по-активно ходене. По отношение на глиганите се отнасям с усмивка към въпроса. Срещал съм такива и през деня и привечер и във всичките случаи те просто са побягвали - уплашени от изненадата. Безспорно имат страхотен слух и обоняние, но тук влияят много фактори като: терен, посока на вятъра и др. Не, че с горното изказване искам да провокирам на гърба си нещо непреживяно досега, но агресия подобно животно според мен би проявило само в случай, че се почувства в безизходица и естествения му инстинкт за съхранение не го подтикне към подобно нещо. Що се отнася до това, което може да се направи от наша страна, то смятам, че от вида на подобен дивеч едва ли някои ще може да направи каквото и да било друго действие освен да замръзне на мястото си в първия момент, а после вече всичко ще е свършило - просто ще проследи за няколко секунди как животното изчезва с топорене.
Втората, изключително важна тема: за змиите - Почти винаги, когато съм имал възможност съм питал по-възрастни и по-опитни планинари какво именно е за препоръчване да се направи. Естествено се запознах с най-разнообразни мнения и методи, и даже по едно време се чудех, ако недай си боже ми се случи случката, в какъв ред точно да приложа всичко, което знам. За съжаление преди около малко повече от година илюзиите ми бяха разбити, когато се запознах с гореспоменататите съвети на ПСС. Въпреки всичко бях решил при желанието ми да проведа Ком-Емине през юли тази година, да си нося серум - в термус и при по-студена вода да я подменям. От това ми намерение се разкандардисах след като трябваше да ми доставят серума в Свищов със специална поръчка и човека, уреждащ цялата процедура му се наложи да се запознае с мненията на няколко компетенти по въпроса лекари от местната болница. Всички бяха единодушни, че вероятността човек да не умре от отровата на змията, а от серума, който по състав представлява белтък е доста голяма, поради съществуващия риск от алергична реакция. И така запасих се само с два урбазона, като се надявам, че няма да ми се наложи да прибегна до тях имайки предвид, че само мисълта за вземане на кръв или за инжекция ме кара понякога да колабирам :-) Може би в началото ще нося и няколко лимона, сокът от които е добре да бъде приложен както локално и така и чрез изпиване, поради съдържанието на витамин С, което спомага за борбата с вирусите, в частност с отровите в организма. Някои препоръчват веднага след ухапването в двете дупки да се поставят по една току що запалена клечка кибрит с цел да се дезинфекцира, разбира се доколкото е възможно, а пък след това да се изпият на големи глътки, по възможност на екс, към 200-300 грама силен концентрат, най-добре домашна ракия. Презумпцията в този случай е следната: Алкохола забавя процесите в организма, а от там пък и кръвообращението, като по този начин дава възможност на съпротивителните сили в човека да се справят за по-дълъг период с отровата. Това са само някои от съветите, които са ми ги давали, но за радост нямам собствени впечатления от подобни методи, които макар и подчинени на определена логика не се срещат в нито един от компетентните източници. Може би е добре да се поеме известно количество алкохол ако не за друго то поне да отпусне нервите, а пък за тези, които въпреки изключително високите рискове от поставяне на серум са решени да прибегнат до услугите му е важно да знаят, че той не се инжектира наведнъж и на едно място, а под формата на триъгълник на три равномерни части около ухапаното място. Примерно: един бод под, един над и един до дупките от двата зъба.
Лично за себе си смятам да ходя на запланувания от мен соло поход предимно с дълъг панталон, а когато пък си обуя къс то също така да ползвам и гетите успоредно с него. Последното не съм го правил досега без действително да се е налагало поради мократа обстановка, но смятам да го пробвам предвид, че тази година съм видял вече над 20 змии, едната, от които чак, когато я настъпах, но за радост бях с шушляк и имах и късмет......... Темата е дълга, важна и тревожна, особено, когато човек се замисли повечко и направи логическа съпоставка между три взаимно противоречащи си факта: 1.Препоръчва се при ухапване от змия възможно по-малко движение, да не кажа никакво движение; 2. Важно е да бъде транспортиран пострадалия възможно най-бързо до най-близкото болнично заведение; 3. Има редица места, за които най-близкото населено място се намира на доста повече часове път от колкото е здравословно в подобна ситуация, а освен това става въпрос и за часове път посочени за напълно здрав човек. Кофти тръпка, но така ще бъде докато ПСС не се снабди с действащи хеликоптери, които да бъдат употребявани в такива и др. случаи, а до тогава: БОЖА РАБОТА ...


ПП: някъде се споменаваше, че от 1936-та г. сме нямали регистриран смъртен случаи на ухапване от змия, но това въобще не е вярно. За послединия, който знам е от 2002 г., късаещ един овчар от село в Искърското дефиле.



Тема Re: За туристите и отровните змиинови [re: Yogi]  
Автор fantony (ТанцуващСВълци)
Публикувано07.06.06 11:23



надявах се някой от докторите тук да каже но ето няколко идеи от мен бидейки немедицинско лице но със стаж в биенето на мускулни инжекции на себе си и на други хора.

1. инжекцията се изпръсква малко за да сме сигурни че няма въздух в спринцовката или иглата (мисля че това не е фатално за мускулни инжекци)
2. стерилността на иглата и спринцовката е повече от препоръчителна
3. урбазона се смесва с дестилираната вода (имаше значение кое в кое се разтваря, но не помня). Обикновена вода са ми казвали да не си и помислям да ползвам
4. мястото е добре да се почисти със спирт (или друг алкохол)
5. ако се бие на друг човек най-често се препоръчва седалищния мускул (бузата на дупето). мисля че е заради:
- това че наблизо няма важни нервни пътища
- няма големи артерии
- не на последно място пациента не вижда какво се прави и е предпазен от психологическия шок да "изживее" пробождането, което ако е направено майсторски може въобще да не разбере кога точно е убоден. Друго място е рамото и трицепса на ръката.
Важно е муслкулът да е напълно отпуснат, напр човек да е стъпил изцяло на другия крак.
6. Ако човек сам си бие на себе си, най-удобно е на мускула на крака (бедрото в частта която се пада отгоре като е седнал човек)
7. Най-труден е отново психологическия момент. (колко ще се нараня, колко ще ме заболи). Трябва да не се мисли за това. Има една тактика, която помага в такива случаи. Броиш до три и веднага след три извършваш убождането. Както каза Йоги няколко предварителни упражнения ще са само от полза
8. Замахва се с рязко, премерено и отсечено движение наръката. Ако се прави бавно, може човек да се откаже от болката при пробиване на епидермисния слой. Веднъж пробит след това остава само странното усещане от чужд предмет в мускула, но болка не се усеща. Не се забива цялата игла а само 2-3 см от нея. мисля че може и по-малко.
9. Веднъж забита иглата избутването на течността с буталото не се прави рязко, а постепенно и наведнъж. В това пациента усеща леко напрежение в муслкула. По-големите дози мисля че се прилагат по друга схема.
10. Иглата се изтегля плавно по линията по която е вкарана (не се криви и тн)

веднъж отренирано, е доста лесно за изпълнение. Най-пречещ е стресовия и страховия фактор.
според мен в никакъв случай немедицински лица не бива да бият каквито и да са инжекции в области около гръбнака, стави и тн където има концетрация на нерви и артерии.



Тема Re: Спазване на обещанието:нови [re: Yogi]  
Автор Yassen ()
Публикувано07.06.06 12:27



Змийската отрова прави съсиреци в кръвта и ако се върви бързо, или се носи тежък багаж, тези съсиреци почват да се движат и ако попаднат в сърцето например това може да предизвика смърт.


Това ми се струва абсурдно. Ако е вярно, то първата стъпка ще бъде антикоагулант. Най-често се прилага подкожна инжекция Хепарин. От друга страна един тромб (една тромба) винаги може да тръгне към сърцето. Това изисква специални грижи и дори операция понякога. Лечението трае години.

Нека допуснем така - има слабо изразен съсирващ характер. Тогава следва да разреждаме кръвта. Извод - още повече вода.





Поздрави,
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Спазване на обещанието:нови [re: Yassen]  
Автор mislesht (реалист)
Публикувано07.06.06 16:07



Може би и аспирин?

Никога не е рано да стане късно...


Тема Re: Спазване на обещанието:нови [re: mislesht]  
Автор Yassen ()
Публикувано07.06.06 17:53



Защо?




Красотата ще спаси света...

Тема Re: И в крайна сметка, какво ?нови [re: Tишo]  
АвторA. (Нерегистриран)
Публикувано07.06.06 18:20



Това ми напомня , че като питали радио Ереван какво да правим повреме на атомно нападение, те отговарят - намятаме си един бял чаршаф и тръгваме бавно към гробището.

Практически по-полезно ще е ако някой змие-специалист обясни от какво повече усещат змиите: шум или миризма. Някога бях чел за тропиците, че в тревата трябва да се ходи бавно като се вдига максимален шум за да могат змиите да те чуят и да имат време да избягат. Ама нашите змии как са с слуха не знам. Аз съм си въобразил, че чукането с щеката по камъните ще се предава добре по земята и змията овреме ще го чуе и ще се отмести, ама дали е вярно това не знам. Също така не е ясно, ако без да искам настъпя една 60 сантиметрова змия по опашката - тя как ще ме атакува: със скок на максимална височина при което ще ме ухапе над коляното, където лятно време най-често е голо, или с увиване около крака и ниско хапане където има обувка или гета.

Всички потърпевши, за които съм чувал, все по ръцете ги хапят при бъркане из храсталаците. Никой не е описал какво прави отровна змия като я настъпиш, виж за смок съм чел нещо, но то не е по темата.



Тема МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: re4en]  
АвторПaнko (Нерегистриран)
Публикувано07.06.06 19:56



Зачетох се тук и ще споделя преживяното от мен през 1993 година, когато и да е и мало някакви мобифони, не са били по джоба на обикновен данъкоплатец като мен...

Намирах се около Костенурката в троянския балкан, на път Амбарица-Рай.
Бях сам(оттогава никога вече).
Седнал бях да се храня на един камък облегнал се на друг по-висок и тъкмо режех сланината, почувствах силна болка, като ожилване от оса малко над лакътя. Обрящайки се видях и змията, на цвят тъмнокафява. Дали беше усойница или пепелянка не зная-не знаех тогава че пепелянките имат рогче и не обърнах внимание.Приемаме, че е била усойница, понеже се намирах на около 1950м надморска височина.

Та змията се беше спуснала по големия камък, на който се бях облегнал и на който явно се е припичала, на дължина да е имала максимум 50см.
(Ето че не е избягала от мен, а ме е нападнала директно, така че не разчитайте, че змиите винаги бягат)
От яд и от страх естесвено първото нещо беше да си отмъстя и и размазах главата с един камък. За дезинфекция на раната имах само домашна сливова.
Не съм превързвал ръката, просто хванах багажа и реших колкото се може по-бързо да бягам към хижа Плевен(да си призная, не знаех откъде а и ме беше страх да се спускам аварийно към хижа Левски, знаете какви пропасти са в този район.

След около час бързо темпо ръката ми се наду доста и започна да ме боли, а на първата урва вр. Саръкая усетих неразположеност, световъртеж и силно сърцебиене. Едва вървях нагоре по баира, спирах на всеки 15 метра, макар че съм трениран и не се задъхвам никога. По едно време ми прилоша и ми се подкосиха краката, след около минута се осъзнах, облян в студена пот-очевидно шок от спаднало кръвно налягане. За щастие имах много вода.

2 часа и половина след инцидента бях на Млечния Чал и реших да не губя време и да се спусна директно по зимната маркировка към Плевен.
Залитайки напред-назад се заспусках, общото неразположение като по чудо беше преминало, само ръката продължаваше да се надува и да боли.
И тогава дойде най-лошото-в припряността си (за щастие в долната част на баира) стъпих накриво и си изкълчих крака.
Не питайте как съм се дотътрал до хижата-само аз си знам.

На хижата имаше група ученици и още една групичка (2 мадами и трима младежи). С учениците имаше и една медицинска сестра, която ми проми раната, превърза ми крака и и ми даде някакви противоалергични и обезболяващи.
После се обадих на брат ми в Троян, който пристигна с колата около 11 вечерта и подпирайки се на него и друг наш познат, за около 2 часа докуцукахме до м. Мазането, където беше оставил колата. (до тогава бях лежал в хижата под грижите на младата мед. сестра) и дори в това положение познайте какви мисли ми минаваха, като се въртеше около мен и и гледах прашките, които прозираха под панталона и.



Групата младежи, за която споменах горе и по-точно двете мадами бяха тръгнали по сандалки с едни тънки белички чорапчета. Като им казах, че има змии да внимават, се чу едно остро хилене от страна на младежите (около 18 годишни) и думи от сорта на: я па тоо и къф си ти бе нема да ни казваш кво да праим, а другия умно констатира, че отровни змии имало само в тропиците, но не и в България. Както и да е, зарязах ги да си бият главите...

В болницата в Троян стигнахме около 4 4аса сутринта.
Там ми сложиха инжекции против тетанус, още противоалегични и останах 2 дни в болницата, след което ме изписаха напълно добре, отокът почти беше изчезнал а и кракът ми беше добре. Около 6 месеца ръката ми беше схваната и трудноподвижна, но постепенно се нормализира
Лекарите ми казаха, че съм постъпил правилно, като не съм превързвал ръката.Отровата на змиите Vipera има силно локално действие и превързването на крайника водело до бързо омъртвяване на тъканта.
За разлика от това, отровата на повечето отровни змии в тропиците (напр. кобри, тайпани, морски змии) имат невротоксично действие и слабо изразено локално действие, така че в този случай стягането на крайника е препоръчително)

Обобщаващо: Силно локално действие, оток и болка. Сърцебиене, спадане на кръвното налягане и шок, световъртеж, замаяност-симптоми, които постепенно отшумяват.
Все пак всяко ухапване е различно, а и всеки организъм реагира по различен начин.



Тема Re: МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: Пaнko]  
АвторПaнko (Нерегистриран)
Публикувано07.06.06 20:23



За тези, които знаят немски един прекрасен сайт с подробно описание и много снимков материал за всички видове змии по света и за лечение на змииски ухапвания.

http://www.gifte.de/Gifttiere/giftschlangen.htm

Авторът е специалист-токсиколог, с дългогодишен опит в областта. Ето какво пише той за ухапванията от Vipera ammodytes:

Beschreibung: Meist ist bei den Tieren auf dem Rücken ein Zickzack- oder ein Wellenband zu erkennen. Meist haben die Tiere eine helle Grundfarbe von gelben, grauen, braunen bis hin zu rötlichen Tönen. Schwarze Tiere werden als Höllenotter bezeichnet. Der fast dreieckige Kopf setzt sich deutlich vom Körper ab. Typisch ist die aufgeworfene Form der Schnauze, die in eine Art „Horn“ ausläuft. Die Tiere können eine Länge bis zu einem Meter erreichen. Die Schlangen bevorzugen trockene, warme Lebensräume, wie z.B. steinige und buschige Hänge oder Waldränder. Meist sind die Tiere am Tage aktiv. Bei hohen Temperaturen wird die Aktivität auf die Dämmerung oder die Nacht verschoben. Prinzipiell bewohnen sie den Boden, können aber durchaus gut klettern.

Symptome: Es treten Übelkeit, Erbrechen, Bauchschmerzen und Durchfall auf. Bei mehr als 80 % der Patienten traten diese Symptome innerhalb von zwei Stunden auf. Die Patienten schwitzen, sind blass, haben eine Tachykardie und eine Hypotonie. Ein Schock tritt selten auf. Ebenfalls selten sind Bewusstseinstörungen bis hin zur Bewusstlosigkeit. Anaphylaktische Reaktionen bis hin zum anaphylaktischen Schock sind möglich. Meist findet die Sensibilisierung nicht durch die gleiche Vipern-Art statt. Man nimmt eine Kreuzantigenität an. Es fällt auf, dass fast nur ein Drittel der gebissenen Patienten über Schmerzen an der Bissstelle selbst berichten. Eine Ödembildung ist sehr häufig und tritt innerhalb von zwei Stunden ein. Auch bei schweren Vergiftungen sind systemische Blutungen selten. In den Toxinen der europäischen Vipern sind Neurotoxine gefunden worden. Meist tritt aber bei einem Biss kein Effekt auf. Man vermutet als Begründung eine zu geringe Neurotoxinmenge. Auch Myotoxine sind in den Toxinen gefunden worden. Auch hier sind Effekte sehr selten beschrieben worden und man vermutet hier als Grund ebenfalls die geringe Menge im Toxingemisch. Schädigungen des Herzens sind bei Vergiftungen durch Vipern berichtet worden. Der kausale Zusammenhang ist aber unklar. Nierenfunktionsstörungen sind selten. Wenn sie auftreten, sind sie vor allem Folgen der Hypotension.

Wenn keine Manipulation an der Bissstelle vorgenommen werden kommt es nur sehr selten zu Nekrosen. Bei Erwachsene kann die vollständige Heilung erst nach Monaten abgeschlossen sein. Die Schwellungen der betroffenen Extremität können sich wiederholen. Die Schmerzen können den Patienten über einen sehr langen Zeitraum beeinträchtigen.

Maßnahmen: Die pressure-immobilization-Methode darf nicht angewendet werden. Diese Maßnahme kann schwere Folgeschäden nach sich ziehen. Das gleiche gilt für das Anlegen von Stauungen oder Abbindungen. Meist sind solche Maßnahmen die Auslöser für bleibende Schädigungen nach einem Biss. Die betroffene Stelle ist ruhigzustellen. Der Patient muss liegend in eine Klinik transportiert werden. Es sollte ein intravenöser Zugang gelegt werden und eine kristalloide Lösung verabreicht werden. Es ist sinnvoll die meist agitierten Patienten zu sedieren. Die weiteren Maßnahmen bis zur Klinik erfolgen symptomatisch. Es existiert ein Antivenin. Die Gabe wird aber kontrovers diskutiert. Die Gabe eines Antivenins erfolgt erst nach Weisung einer Giftinformationszentrale.

Накратко: Слагането на превръзки крие голям риск от некрози и не се препоръщва в никакъв случай. Крайникът да е в спокойно положение, пациентът да се транспортира до болнично заведение в легнало положение.
Лечението е симптоматично, серум само в краен случай.

Само дето от Костенурката е трудно да те транспортират в легнало положение, ама нейсе.



Тема Re: МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: Пaнko]  
Автор Typиcт ()
Публикувано08.06.06 00:16



Здравей,

Опитът ти е наистина показателен и това че го споделяш е много ценно за всички, за разлика от многото объркващи приказки по-нагоре

Това за преобладаващото локално действие на отровата при нашите змии явно трябва винаги да се помни, за да не стане някой сакътлък, ей така - от нищо. И аз съм се чудел защо не трябав да се пристяга с турникет над мястото на ухапване (най-често крайник), но сега благодарение на твоя пост, си го обяснявам.

И още веднъж какво казва ПСС за случаите при ухапване от змия:

За Урбазона разпитах в няколко аптеки, но се оказа че не се внася от известно време, предлагат неговия синоним Метилпреднизолон, българско производство.

Ето какво представлява Метилпреднизолона (състав, действие, показания...):








Турист



Тема Re: МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: Typиcт]  
АвторПaнko (Нерегистриран)
Публикувано08.06.06 08:00



Така като чета, май тоя урбазон е по-опасен и от самата змийска отрова.
Дано не се налага на никого.





Тема Re: МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: Пaнko]  
АвторA. (Нерегистриран)
Публикувано08.06.06 09:25



Благодаря ти. Много поучителен пост.
За мене извода е, че каквото ти е писано, това ще стане.
Тая работа с урбазона или заместител негов не ми се струва че е някакво решение. Ако подмяташ тая ампула половин година из раницата в голям пек
не зная като си удариш инжекцията дали няма да ти докара още един шок.

Това че змията те е нападнала, а не е избягала хич не ми звучи добре. Но това е..



Тема Re: МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: Пaнko]  
Автор mislesht (реалист)
Публикувано08.06.06 14:55



Това определено е най-ценното, което прочетох в тая тема! А това за сестричката и нейните прашки само показваче си бил в добро състояние.

Мен друго ме заинтересува обаче - ако не е тайна по това време колко килограма тежеше и на каква възраст беше?
И какво се оказа, че отровата на някои наши гъби е по-коварна от тази на нашите змии.

Никога не е рано да стане късно...

Тема гъбите са по-отровни...нови [re: mislesht]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано08.06.06 15:59



но не ти влизат сами в устата, ако ги настъпиш.



Тема Re: МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: Typиcт]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано08.06.06 16:03



В сайта на ПСС пише:

В отговор на:

"рядко, при алергични хора е възможно да има и обща реакция след ухапването (повръщане, гадене, до краткотраен припадък)"




Обаче според разказите на ВСИЧКИ ухапани, които съм слушал или чел, както и от прочетеното за действието на отровата на нашенските змии, излиза, че гаденето, отпадналостта и т.н. е по-скоро обичайна реакция на НЕалергичен към отровата човешки организъм.

Интересно е наистина килограмите в каква степен влияят - вероятно не много по отношение на локалното действие на отровата, но може-би съществено върху общото (защото тя има и такова все-пак)?

П.П. Едва ли важи и за змийската отрова, но нека го спомена: Чувал съм, че при ужилване от пчели се препоръчва намаляване консумацията на белтъчини, защото излишъкът им водел до по-силна имунна реакция и съответно до увеличаване на отока.



Тема Re: МЕНЕ МЕ Е ХАПАЛАнови [re: mislesht]  
АвторПaнko (Нерегистриран)
Публикувано08.06.06 16:33



Тогава съм бил на 24 години. За килограмите не помня точно.Висок съм 187 см,
тичах като луд по чукарите, но пък съм и непримирим привърженик на бирата и мръвката. Абе да съм бил най-много 90 кила.



Тема Re: гъбите са по-отровни...нови [re: .mitko.]  
АвторПaнko (Нерегистриран)
Публикувано08.06.06 16:40



Ех, имах един добър приятел, уж голям гъбар и познавач, но и той и жена му вече не са на този свят, бог да ги прости.

От зелената и бялата мухоморка спасение няма, всякакви медицински намеси са безполезни. Само в най леките случаи помага до известна степен чернодробна трансплантация.

И ако в България няма силно отровни змии, то тези два вида гъби са най-силно отровните в световен мащаб изобщо.



Тема При ухапване от змия не смучете отроватанови [re: re4en]  
Автор Typиcт ()
Публикувано01.06.11 13:52





--------------------------------


Тема вчера пред очите минови [re: re4en]  
Автор мaлekвocтaнa ()
Публикувано05.06.11 21:05



Слизахме с двама приятели от вр.Триглав към с.Тъжа и в следобяда вече поуморени бяхме разтеглили колоната, аз вървях втори на 4-5 метра зад първия по черния път. Вървяхме по единия коловоз, на 3 метра пред мен нещо в другия коловоз се размърда и тръгна към водача на групата. Аз се бях разсеял и мислих за други работи, но третия зад мен реагира и извика "Змия!!!". И тримата спряхме, първият беше в невидение какво става, змията го настигна, ухапа и тръгна със съскане бързо да се връща откъдето беше дошла. За щастие, човекът беше с високи обувки и здрави панталони, дори не се стресна и с щеката метна змията извън пътя. Възникна малък спор дали да я трепем, но нападнатият реши да я пожалим.
Действието се разгра пред очите ми - 60-сантиметровата пепелянка, НЕ беше застрашена от настъпване, и измина 50 сантиметра в атака.



Тема Re: вчера пред очите минови [re: мaлekвocтaнa]  
Автор Typиcт ()
Публикувано08.06.11 15:18



И змиите се объркват понякога, добре че всичко е завършило благополучно



Преди 2 седмици бях в музея "Земята и хората", където имаше интересна изложба на живи змии и земноводни. Двете пепелянки и усойницата бяха поставени в съседни стъклени витрини и можах да ги разгледам отблизо. На външен вид много си приличат (за неспециалист), като за мен единствената отчетлива разлика беше рогчето (малък израстък) на главата на пепелянката. Имаше и сведения за разпространението на змиите - за пепелянката пишеше, че живее до 800 м надморска височина (в Уикипедия дават - 1450 м). За усойниците не запомних долната граница, но сме виждали екземпляр с доста агресивно поведение почти до котата на вр. Голям Близнак (2779 м н. в.). При усойниците имало и разлика в окраските - има дори черни екземляри (в Националния природонаучен музей видях препариран черен екземпляр от Пирин). Според надписа, пепелянката била по-отровна от усойницата поради факта, че отделя 10 пъти повече отрова.

Турист

--------------------------------


Тема Re: вчера пред очите минови [re: Typиcт]  
Автор vasko1979 (търсещ)
Публикувано10.06.11 10:44



Свидетел съм на ухапване преди 6-7 години - пак при опит за хващане на пепелянка - 25 см, резултатът за опитващият - седмица в Пирогов на системи.
Района на Лакатник, миналата седмица - настъпване не, но докосване на пепелянка и после на смок - избягаха след заемане на заплашителна поза.
При змиите няма сигурна логика за поведение, най-често бягат или просто чакат да отминеш, но не винаги.
Ареалите на змиите се знаят, но в крайна сметка те се движат и с храната си.
срещали сме пепелянки на 1800 м н.в., а малко под вр. Мусала, на южният склон от 5-6 години си виждаме една усойница под един и същ камък. Срещали сме и по-големи от указаният размер и за двата вида.

Нека внимаваме и си гледаме в краката. Така ще пазим и животинките и себе си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.