Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 12.06.24 
Професионални
   >> Преводачи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Помощ за име на заболяване  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 09:16



Здравейте, колеги!
Трябва ми малко помощ. Как бихте превели "feverish throat"? Първата ми мисъл беше за дифтерит, но не съм сигурна дали е това, а не искам да използвам някакъв "строг" медицински термин, защото текстът е художествен и освен това действието се развива през 16 в. и подобен термин просто не е на място. Още едно уточнение - става дума за нещо, което може да доведе до смъртен изход - затова реших, че не може да е просто "възпалено гърло". Писах го "дифтерит" засега, но чакам и други мнения.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 09:37



Мисля, че дифтерит не е на място, както ти самата усещаш, в контекста на епохата.

Дори "възпалено гърло" звучи прекалено... професионално.

Според мен болно или по-скоро зачервено гърло, е добрата формулировка, а колкото до леталния изход, в онези времена той е можел да се случи и при най-леки заболявания или наранявания.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 09:48



Ето затова пуснах въпроса тук!



Много благодаря за отговора! Това всъщност подкрепи второто ми хрумване - "зачервено гърло", и ще напиша него, точно заради последните думи от отговора Ви.
Хубав ден!



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор irka_m-112302 ()
Публикувано08.10.14 11:47



"Ангина" (от лат.) за възпалено гърло се употребява баш откъм 16 век, доколкото знам. "Зачервено гърло" ми е твърде меко; то и от порязване на пръст са си отивали, пък и днес се случва да си отиват хора, ама пак не предизвиква асоциации с нещо поне що-годе сериозно. За по-голяма тежест може да се добави и една "треска".



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 11:56



Колко пъти ще говорим, че превод се прави в контекст? Как е изполван изразът? Кой го е използвал - обикновен човек ли или доктор/лечител? В каква ситуация? Постоянно ли е страдал от feverish throat (състояние) или е заболял (болест) и евентуално умрял от feverish throat (причина за смъртта)...? Не се пита просто така - "какво означава еди-какво си".



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 12:00



Колежката е пропуснала да поясни, че това е извадка от смъртния акт, издаден от местния бръснар - зъболекар и лекар по съвместителство.

Млада е още, ще се поправи.





Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 12:20



Ти още ли си тука, ма, инженерката? На всяко гърне мерудия! Кога ти свършва отпуската?



Дени, виж дали "трескаво гърло" може да пасне и извинявай за резкия тон. Планетите и звездите сигур са виновни...



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано08.10.14 12:28



Тази твоя страна ми харесва повече.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 13:04



ТРЕСКАВО ГЪРЛО!!!

УАУУУУУ! Човек и на 57 години може да научи нови понятия в родния си език.

Но пък какво ли се учувдам и аз като съм един осран дилетант в медицинските преводи.

Благодаря ти! Развесели ме от сърце!





Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 13:34



Майтапа настрана, ама ме подсети, че единият брат на баба ми е умрял от "лошото гърло". Срещал съм този термин и на други места. Не знам какава болест е и дали изобщо е конкретна болест, но струва ми се доста добре пасва за име на смъртоносно заболяване през 16-ти век.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Brezichka]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 13:43



И на мен ми хареса, когато написа за пияния идиот. Не просто пиян и не просто идиот, а пиян идиот!



И Чавето ми хареса с бОя по главата със закона в хартиен вид.

Чувствам се като петела от "Бременските музиканти". Точно като него хукнах да бягам, когато чух, че ще ме колят, защото вече не кукуригам добре.

Ние, преводачите, сме също толкова различни, колкото и смесената дружина в "Бременските музиканти", но заедно можем да изгоним разбойниците. И ще ги изгоним.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 13:56



Недей да викаш "УУУУУУ", когато някой предлага идея, просташко е. Това е свободна дискусия. Ти май не си в отпуска, ами си упътняваш работното време.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 14:17



Раши, разсеяна си нещо. Не викам "УУУУУ", а викам "УАУУУУУ" - на по-близкия ти американски език - WOW!!!



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 14:44



Ами разсеяна съм, щото ти ме разсейваш. Знаеш, че имаш силно излъчване ... Много ми харесва, че ми викаш Раши

, аз пък нежно те нарекох "наборче" в съседната тема.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано08.10.14 14:50



Дедо май е дошъл да пофлиртува.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Brezichka]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано08.10.14 15:07



Мчи за кво друго да идва, милият? Животът е кратък и nothing else matters...

Поздравявам всички с тази балада на "Металика" (с превод) :





Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Brezichka]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (непознат)
Публикувано08.10.14 15:22



Ами започна да ми става мъчно.

Искам да кажа за вас, а не, че мъчно ми става.





Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: irka_m-112302]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 20:16



Ирка, благодаря! За мой срам, ще призная, че изобщо не се сетих за ангина. И на мен "зачервено гърло" или " възпалено гърло" ми се видя твърде меко, затова и потърсих съвет. Ще си погледна пак текста и сигурно така ще го напиша.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 20:27



Rasheda недей да се горещиш толкова. Не съм споменала контекст, защото наистина това е единственият момент в текста, където се споменава това "feverish throat". Ето го изречението - Ï travel to my home with aheavy heart , because Arthur's boy Henry has died of a feverish throat. It seems that he was thirsty, out hunting, and that some fool allowed him to drink water from a village well. Almost as soon as he got home he complained of a swelling and a heat in his throat". Това е контекстът, но не го цитирах, защото в случая наистина не сметнах, че е нужно. И да, много добре знам, че при превод трябва да се съобразявам с това кой и при какви обстоятелства казва дадено нещо. В случая историята се разказва от човек, който няма нищо общо с медицината, а текстът е просто художествен.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 20:29



Не, колежката пропусна да поясни, че това са думи на дама от кралския двор на Хенри Осми, която току-що е научила за смъртта на внука си. И която просто споменава това, преди да продължи да говори за други неща, нямащи нищо общо с медицина и болести.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 20:31



И аз моля да ме извиниш за малко резкия тон, с който ти отговорих току-що. Сигурно може да пасне, да, наистина се споменава само веднъж в текста, и то мимоходом, после вече се говори за други неща, нямащи нищо общо с медицината.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано08.10.14 20:32



Лошото гърло", доколкото аз знам, е дифтерит - каквато ми беше и първата мисъл, когато видях английския израз.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор Liya ()
Публикувано14.10.14 01:00



Тъкмо ме замислихте дълбоко защо мама казваше, че сестра ми прави ангини, а аз само фарингит, като еднакво силно ни болеше гърлото... но като ти видях контекста, е безсмислено да се слагат диагнози - споминал се от болно гърло човечеца... Починал от ангина, фарингит, дифтерит хич не върви





Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Angry Overlander]  
Автор alexiare ()
Публикувано20.10.14 23:42



Изтрито по молба на авторката

Редактирано от Brezichka на 22.10.14 21:44.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: alexiare]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (новак)
Публикувано21.10.14 08:08



Мислим дека СПИН ще е най-точно, така следваме идеята на автора да го направи по-загадЪчно. Ето - било е треска, ма той не е написал направо фивър, та секи тъп преводач да се сети одма, ами го е написал фивъриш троут, та само най-интелигентните да се догадят, че е имал изпонавпредвид треска.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: alexiare]  
Автор Angry Overlander (Rager)
Публикувано21.10.14 08:56



Не, не е добре, защото не е само fever.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: stodorova@abv.bg-215]  
Автор alexiare ()
Публикувано21.10.14 23:26



1

Редактирано от Brezichka на 22.10.14 21:45.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: alexiare]  
Автор Rasheda (rightly guided)
Публикувано21.10.14 23:52



"Колегата" е държавен служител, който си убива времето - работното! - с драскане из интернет форуми. В момента сигурно вече е на няколко ракии и дреме пред телевизора или вече си е легнал - преуморен, горкия, направо съсипан. Не, не от труд, а от липса на смисъл в живота. Както казва поетът:

Изчезнали са вятърните мелници.

Изгубен е навеки Дон Кихот.

И влачиме безкрилите си делници

в един безкраен кръг — Живот…






Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: Rasheda]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (новак)
Публикувано22.10.14 09:40



Раши, защо мило си слагаш грях на душата с толкова лъжи в един само пост?

Първо НЕ СЪМ държавен служител от повече от година.

Второ, изобщо не пия алкохолни напитки, включително бира.

Разбирам, че те дразни фактът, че изкарвам добри пари като преводач и вместо да ми отговарят като на теб "No more questions, please!", поръчките ми постоянно се ивуличават - преди 4 месеца започнах с 200 лева, този месец вече надхвърлих хилядарката, а той още не е свършил. Снощи пак ми се молиха да преведа едни авиационни договори, докато накрая кандисаха да разделят поръчката поради изключително краткия срок - 20 страници за тази сутрин. Аз не обичам да се напрягам.



Прочее, продължавай да се бориш с вятър... пардон агенциите, и бъди така добра да не ми се катериш по бастуна.



Тема Re: Помощ за име на заболяваненови [re: alexiare]  
Автор stodorova@abv.bg-215032 (минаващ)
Публикувано22.10.14 09:46



Ооо, ласкаете ме.



Аз не съм Ви колега, освен ако имате предвид писането тук.

И не сипя обиди. Обръщам внимание на фактите по един леко епистоларен начин.

Видях, че сте направила речникова справка за Птичето превело над 50 книги. Трогателно съпричастие от Ваша страна. Дали мога да си позволя да ви помолвам от време на време за някоя речникова справка. Обещавам да не прекалявам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.