Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:28 05.06.24 
Горещи теми
   >> Тероризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Ей на това му се вика цивилизационен избор!нови  
Автор Charles (пустинен плъх)
Публикувано21.11.01 09:39



Първо моля за извинение, че отварям отделна тема, а не пускам тази информация като постинг към друга, вече отворена тема. Просто от една страна мисля, че темата е важна само по себе си. От друга страна тази мода вече я въведоха наколко участници в клуба, които за всяка отделна мисъл, която им хрумне рано сутрин, отваряха отделната тема. Както и отваряха отделна тема всеки път, когато не могат да дадат смислен и верен отговор на зададен въпрос.

Вчера хазари от Северния Съюз са ИЗКЛАЛИ 800 предали се, невъоръжени талибани. Казвам това не за да роня крокодилски сълзи за талибаните (преди няколко години пущуните изклаха няколко хиляди хазари по същия начин). Мисълта ми е, че същия този Северен Алианс в момента за някои хора е олицетворение на цивилизацията. Може би хазарите даже са клали пущуните под звуците на Under The Gun на Deep Purple. (Командате F.-нещо да кажеш по въпроса?) Все пак много по-приемливо е да прежеш гърлото на някой беззащитен под звуците на рок, отколкото под звуците на молитвата на ходжа, нали?

В друг град, също населен основно с пущуни след напускането му от талибаните са се разиграли масови грабежи, в които са се включили и полицаите, отделени от Алианска да опазват реда. ОТНОВО-не роня крокодилски сълзи за пущуните-те са не по-малко гаден народ. Просто на някои хора няма ли да им светне под шапката, че ОТ ТАЗИ ВОЙНА НЯМА СМИСЪЛ по простата причина, че се заменят едни ДЕБИЛИ С ДРУГИ ДЕБИЛИ, които за капак са точно толкова жестоки, колкото и талибаните.

Между другото-от цялата патаклама печели РУСИЯ. Знам, че някой ще ревне веднага, но си е така.
1. Покрай тази война американците развързаха ръцете на руснаците да се справят с чеченците както си могат и знаят. (Не, че това е зле, напротив).
2. Северния Съюз е дело на Русия, въоръжен и финансиран от Русия. Припомнете си, че поне месец преди щурма на Кабул руснаците караха Алианса да атакува. Защо ли? За да изпревари една евентуална сухопътна операция на САЩ и Англия. Какви са по народност войниците на Северния Съюз-узбеки, таджики и хазари. Все народи от бившия СССР и с правителства в техния фатерланд, поддържани пак от Русия. Преди два дни от Северния Съюз изхвърлиха английски десантчици от превзета военно-въздушна база на талибаните. Позволиха да останат само 15. В Афганистан има още около стотина американски войници. Защо ли? Да не за да не могат американците и англичаните да контролират завладените територии? Както е тръгнало Русия ще постигне с чужди войници това, което не може да постигне със свои.

Хей, Прякор, не е ли време САЩ да започнат отново да въоръжават Гулубудин Хекматиар (ако това име нещо ти говори), молла Омар и талибаните? Както е тръгнало много скоро пак ще им се наложи да гонят руснаците от Кабул.

Между другото, Прякор, на 14 този месец ти вече "беше превзел Кандахар". Днес е 21, една седмица по-късно за Кандахар още се водят боеве нещо не ще да падне. Имам някакъв спомен, че си имал нещо със спорта и предполагам, че разбираш от тези работи. Както виждаш обаче превземането на един град, който не ще да се предава, не става със 100 метра гладко бягане (примерно). Така, че ще те изслушам внимателно, когато стане дума за спорта, защото там със сигурност ще има да кажеш много неща. Както виждаш обаче, що се касае до някои теми просто не можеш да направиш точно прогноза сам, а като дадеш прогнозата, която си чул по CNN, пак бъркаш, защото там правят пропаганда, а не прогноза.

Редактирано от Charles на 21.11.01 09:47.



Тема Крайно време енови [re: Charles]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано21.11.01 12:03



Русия да почне да прави това, което си позволява основния й враг. Не че много мми харесват подобни неща, но а) ще поусмирят имперските амбиции на американците и б) след като вече няма цензура, ще дават поне още една гледна точка към проблема. И така току-виж, хората са спрели да вярват на пропагандата от всесилната CNN. Дори само заради това си струва.



Тема Абсолютно прав си Чарлз..нови [re: Charles]  
Автор Чepнorлaв (ветеран)
Публикувано21.11.01 12:21



мани ги тия недорасляци тук и си стой при нас...



Тема Re: Ей на това му се вика цивилизационен избор!нови [re: Charles]  
Автор Дpyrият (Умерено про-)
Публикувано21.11.01 16:21



Как не те е срам да говориш така за великата нация?
Русофил с русофил.
Не те е срам
Щом чичо Сам е казал, че са от наште, значи са супер (Северният съюз). Ти това по ORT ли го видя? Гледай CNN, за да разбереш истината за отговорът на въпроса "колко е 7х9!!!

Животът е сУрав и кУрав ама требе 'а се дъвче!


Тема Re: Ей на това му се вика цивилизационен избор!нови [re: Charles]  
Автор Priakor (минаващ)
Публикувано21.11.01 19:43



Zdrasti Charles. Otnovo edno neskoposano i greshno izkazvane, koeto ne samo che niama nishto obshto s istinata no i priema lajlivi fakti kato baza za rabota.
Dokazatelstvo za tova kolko e niskokachestven tozi post e che ti poluchi za nego odobrenie ot PRAZNOGLAV(Chernoglav). O.K. Da zapochnem podred.

Ti kaza:"Както и отваряха отделна тема всеки път, когато не могат да дадат смислен и верен отговор на зададен въпрос. ".
Otgovor: Ne znam otkade go izmisli tova no tova koeto az smiatam po vaprosa e che na vseki vapros koito ti zadade ti beshe otgovoreno i to smisleno. Ako ti ne si razbral otgovora to az niama kakvo da napravia. Opitah se da se izraziavam elementarno za da e iasno no iavno i tova ne e pomognalo. Dosta pati dokazah i che se izhvarliash bez da imash pravo. Ako sam sprial da obsajdam niakoi vapros to e bilo zashtoto ti savsem si se bil oplel v bezsmisleni otricania i sled kato sam go vidial ne sam nameril smisal da prodaljavam da dokazvam neshto koeto bi triabvalo da e iasno i na edno dete.

Ti kaza:"Мисълта ми е, че същия този Северен Алианс в момента за някои хора е олицетворение на цивилизацията."
Otgovor: Eto tova e oshte edno tvardenie koeto niama dokazatelstvo i ti shte "zabravish udobno" che si go kazal. Dai mi edno dokazatelstvo kadeto niakoi hora smitat che "Severnia Alaianse e olicetvorenie na civilizaviata". NEDEI PAK DA GO IZBIAGVASH. ISKAM DOKAZATELSTVO. Utre pak shte napishesh post che AZ ne ti otgovariam. Mojesh da polzuvash i pomoshta na KLAKIORITE si, koito samo chakat da kajesh neshto bezsmislenno za da zapochnat da pliaskat(za koeto gi razbiram. Ne sa dostatachno intelegentni da napishat neshto sami) .

Ti kaza:"Просто на някои хора няма ли да им светне под шапката, че ОТ ТАЗИ ВОЙНА НЯМА СМИСЪЛ по простата причина, че се заменят едни ДЕБИЛИ С ДРУГИ ДЕБИЛИ, които за капак са точно толкова жестоки, колкото и талибаните. "
Otgovor: Parvo dali ima smisal e slojen vapros, zashtoto v procesa na zamenianeto na edni debili s drugi, chast ot debilite bivat ubiti i tova veche ima smisal. Celta e da se unishtojat kolkoto se moje poveche Al Kaida i tehni pomoshtnici. Osven tova sled zavarshvaneto na procesa USA shte moje da ima prisastvie i da spira pone za izvestno vreme razvitieto na teroristichnite organizacii.
Edin rejim koito podpomagashe i hraneshe teroristi shte bade premahnat i tova shte e ot polza na celia sviat. Osven vsichko tova e i urok za tezi koito v badeshte shte podsloniavat teroristi. I oshte mnogo drugi POLZI. Taka che tvardenieto ti e absolutno lisheno ot smisal, plitko e i ne nosi nikakvi harakteristiki na istinnost.

Ti kaza:"Между другото-от цялата патаклама печели РУСИЯ. Знам, че някой ще ревне веднага, но си е така"
Otgovor: Tova e edna poluistina koiato zablujdava. Ot tazi "pataklama pecheli ne samo Rusia no i America i vsichki strani koito sa protiv terorizma i iznosat mu". Pogledni predishnia mi otgovor za da ne se povtariam i obiasniavam kak tochno pecheli America. Tova koeto shte se poluchi v Afganistan shte bade sinronizirano megdu USA i Rusia. Vie prisastvate na nova podialba na sveta mejdu dvete super sili. Ne sluchaino te sa v takiva dobri vzaimootnoshenia. Taka che kolko americanci shte ostanat e sporen vapros no kolkoto i da sa to tova shte bade resheno ot tiah i Rusia a ne samo Rusia.

Ti kaza:"Хей, Прякор, не е ли време САЩ да започнат отново да въоръжават Гулубудин Хекматиар (ако това име нещо ти говори), молла Омар и талибаните? Както е тръгнало много скоро пак ще им се наложи да гонят руснаците от Кабул. "
Otgovor: Ako triabva shte go napraviat. No kakto veche obiasnih ako naistina Rusia vzeme kontrol to tova shte bade s absolutnoto saglasie i odobrenie na USA koito oshte vednaj umno shte ostaviat drug da se razpravia s banditite. Te shte poluchat neshto drugo v zamiana ot Rusia. Taka che tova razsajdenia e dosta povarhnostno.

Ti kaza:"Между другото, Прякор, на 14 този месец ти вече "беше превзел Кандахар". Днес е 21, една седмица по-късно за Кандахар още се водят боеве нещо не ще да падне. Имам някакъв спомен, че си имал нещо със спорта и предполагам, че разбираш от тези работи. Както виждаш обаче превземането на един град, който не ще да се предава, не става със 100 метра гладко бягане (примерно). Така, че ще те изслушам внимателно, когато стане дума за спорта, защото там със сигурност ще има да кажеш много неща. Както виждаш обаче, що се касае до някои теми просто не можеш да направиш точно прогноза сам, а като дадеш прогнозата, която си чул по CNN, пак бъркаш, защото там правят пропаганда, а не прогноза"

Otgovor: Mojesh da schitash che Kandahar beshe prevzet, zashtoto samo tehnicheski kakto i Konduz toi e Talibanski. Nikoi ne znaeshe che te shte reshat da ne go prevzemat za sega. Tuk ima politicheska i voenna igra. Ne che ima saprtiva.
Vaprosa e che ne iskat da izbiat tolkova hora a otdruga strana niama nachin da gi pusnat zashtoto sred tiah ima hora koito ne mogat da badat pusnati na svoboda.
Taka che te zabaviha neshtata ujkim che davat vazmijnost na vraga da se predadde za da ne badat obvineni v bezsmisleno kravopolitie. Na USA obache im e izgodno tezi hora da badat izbiti i tova e koeto shte se sluchi. Taka che ima prichina za zabavianeto, koiato az razbira se ne sam predvidil, a moite dumi se otnasiaha do prodaljavane na operaciata. Taka che i tuk ne si prav.
Shto se otnasia do tova dali moga sam da napravia prognoza to VSEKI chovek moje da napravi prognoza. I niama chovek koito da e 100% tochen v prognozite si.
Zatova mi e trudno da razbera kak tova moje da bade prichina za post.
Vij ako tvoite prognozi sa vinagi 100% verni togava moje da mi pishesh za tova kak moite ne sa. Tai kato obache ti niamash prognozi(kolko udobno, ne se poema shans), to za kakvo vaobshte stava duma?. Kak tova che moje da imash edna greshna prognoza oznachava che ne triabva da te izslushat v badeshte?
Amii ti sam siguren che slushash prognozata za vremeto vseki den makar che mnogo pati e neverna.
I POVIARVAI MI, TOVE CHE SHTE ME IZSLUSHASH SHTE TI BADE SAMO OT POLZA ZASHTOTO VIJDAM CHE IMASH NUJDA OT ZADALBOCHENI ANALIZI KOITO DA TI POMOGNAT DA SE SPRAVISH S 'NEVEROIATNOTO KOLICHESTVO INFORMACIA KOETO SASHTESTVUVA . Az moga da to predostavia tezi analizi ako ti se zadalbochish pone vednaj za da razberesh tova koeto kazvam.

Shte se radvam ako mojah da pomogna i da dam otgovor na vaprosi koito do tozi moment ti izglejadaha trudni,

Priakor



Тема Re: Прякор, почва да те гони параноята.нови [re: Priakor]  
Автор Charles (пустинен плъх)
Публикувано22.11.01 10:33



Дали няма нещо общо с параноята с анткракса тия дни?

Майтапа настрана, Прякор, защо си мислиш, че всяко едно нещо, което пиша, се отнася до теб? Do not flatter yourself, please! Писал съм в този клуб доста преди да се появиш. Ако ти приемаш нещата лично, това си е твой проблем, не мой. Съгласи се, че май ти приемаш нещата доста по-лично, отколкото аз. Вече не мога да хвана бройката на това колко постинга си ми, посветил. Извини ме, че не мога да ти отвърна със същото-когато пиша нещо, не го пиша лично за теб, за да отварям теми за теб. Бих отворил толкова теми само за дамата на сърцето ми, която по разбираеми причини, както се сещаш, наистина значи нещо за мен.

Ако наистина смяташ, че дори по една тема си доказал правотата, ОК, смятай. Това първо не ме касае и второ, дори и да се случи да сгафя някой ден по някоя тема, пак няма да ми се разхлопа сърцето, защото не приемам нещата толкова лично. Що се отнася до това кой кого подкрепя, аз мога да ти дам поне няколко образа, които ако си вярват на приказките, са направо за лудницата, и които са твърдо на твоите позиции. Само, че аз не смятам че ако те дрънкат глупости, отговорността за това е твоя. Ако ти смяташ, че аз съм събрал един революционен отряд за да налагам червен терор в клуба, мога да кажа само I`m sorry! Виждам, че оттатък океана май започвате да виждате организирани терористични групи дори в собствените си бани и тоалетни.

Относно Алианса. Това долу е копие от постинга на една дама. Вярно, че е в клуб "политика", но си е точно по темата. Ако тръгна да ровя из тези два клуба, ще ти намеря десетки такива мнения на изказали се неподготвени колеги. Няма да правя дълъг разбор на постинга. Значи обръсната брада, жена без фередже и Deep Purple и всичко е ОК. Това било важното. Кой какво щял да прави после било все тая. Руснаците имат една поговорка "Имаш ли сила-ум не ти трябва", но май в момента други народи претворяват поговорката в дела. Ако си играл шах би трябвало да знаеш, че печели не оня, който е силен, а онзи който може да обмисли един ход по-напред от противника си. Ако се замислиш, че в този постинг май се мисли не за следващия ход, а за този, който вече е изигран.

"Абе, дрънкайте си каквото искате, ама чичковците си бръснат брадите и слушат DEEP PURPLE. Жените си хвърлят фереджетата. Това е важно! Кой какво ще прави после е все тая!"
Разбира се, аз имам достатъчно разум, за да не те обвинявам за глупостите, които другите пишат. А ако беше прочел постинга ми внимателно, щеше да разбереш, че освен в последната си част ТОЙ НЕ БЕШЕ адресиран до теб. След като обаче те гони параноята, това просто НЕ Е МОЙ проблем, а твой. Що не пробваш някой добър психоаналитик? Чувал съм, че в САЩ били много и при това доста добри?

Относно присъствието на САЩ в Афганистан няма какво да коментираме сега. Чувам по новините различни цифри, че в Афганистан има между 100 и 500 щатски войници. С такава цифра можеш да kiss the country good bye. Алианса просто няма да допусне повече, защото за тях САЩ са просто инструмент, с който да си свършат работата. Точно както талибаните и бен Ладен използваха САЩ за инструмент с помощта на който да изгонят руснаците. Направи го и видя какво стана, нали? Не е необходимо да си Ванга, за да се сетиш, че историята отново ще се повтори, и то само след няколко години.
А относно синхронизацията между САЩ и Русия в Афганистан-такава няма да има. Руснаците ще държат да няма намеса в работите на страната и на пръв поглед ще е много благородно. Да, ама не, както казваше Петко Бочаров едно време. Защото Северния Съюз-това са хората именно на Русия-таджики, узбеки и хазари. Така, че на практика (ще се повторя, ама няма начин) руснаците ще постигнат това с помощта на САЩ и чужди войници това, което не можа да постигне със свои собствени войници. Не ти ли се струва, че САЩ са много лоши шахматисти? И Русия ще вземе индиректен контрол над Афганистан с абсолютното съгласие на САЩ по простата причина, че САЩ за пореден път ще бъдат поставени пред свършен факт.

За Хекматияр (или както той сам обича да казва за себе си инж. Гулубудин Хекматияр, въпреки, че едва ли има и основно образование освен от някое медресе). Това беше уловка, Прякор. Пишеш, че ако трябва, ще го въоръжат. Пропускаш един много малък детайл-Хекматияр с отряда си неотдавна премина от Пакистан в Афганистан на страната на талибаните и срещу Северния съюз. Как виждаш Конгреса да гласува военна помощ за един полеви командир, подкрепящ Ал Кайда и талибаните?
По принцип подходих некоректно с тази уловка, за което моля да ме извиниш. За да дадеш смислен отговор на този въпрос трябва да си наясно какво става там и какво е ставало-още повече. Имайки предвид, че боравиш с информация с дата настоящ момент по телевизията (едва ли преди година би ти хрумнало да се ровиш за информация за една забутана страна, живееща в каменната ера), е нормално да си зле информиран какво е ставало само преди няколко години в Афганистан. Както забелязваш обаче, това не ти пречи да се изказваш неподготвен, но това си е демокрацията в края на краищата.

Това, че Кондуз и Кандахар само технически са талибански го обясни на някой военен да видиш какъв смях ще падне. Той и фелдмаршал Паулус преди 50 години беше казал нещо за Москва. Танковете му влезли в някакво предградие на Москва и вече бил телеграма до Хитлер, че Москва е на практика превзет. Ако си спомняш, нещата не са се развили точно така.

Виж, няма нищо лошо да пишеш по тема, за която нямаш големи познания. Просто не приемай нещата лично, когато сгафиш. Когато нещо ти направи интерес ДНЕС и се заровиш в информацията в интернет първо получаваш такава с днешна дата, която е коренно различна от тази отпреди 5,6 или 7 години. Освен това информацията в интернет по правило е едностранчива, когато се касае за събития, станали в африкански или азиатски изостанали страни. Така се е стекъл съзнателния ми живот, че съм бил повече или по-малко принуден да се интересувам от тези неща, и при това познанията ми в тази област не са само на хартия или от интернет, а е в резултат на събирани впечатления на място.

Най-накрая-преминаването на лични обиди говори за изпускане на нервите и липса на аргументи. Аз нещо не мога да си спомня да съм те обиждал лично? Нито пък съм давал определения като "нескопосан пост", "нискокачествено изказване" и т.н. Не, че не съм имал повод да го кажа, но не съм казал. Още повече по твой адрес. Не ме разбирай неправилно-когато си изтървеш нервите и минеш на лични определения-това може само да ме радва. Човек почва да обижда, когато няма друго какво да каже, а това обикновено става, когато разбираш, че си сбъркал.



Тема Re: Ей на това му се вика цивилизационен избор!нови [re: Priakor]  
Автор Щиpлиц (щaндapтeнфюpepSS) (непредсказуем)
Публикувано22.11.01 13:04



Здравей Прякоре - искам една благодарност да ти изкажа, Ти и Чарли сте моите вдъхновители. Като следя само как се палиш подир всеки постинг на Чарли ми се сгрява сърцето, затова те моля най-учтиво да си кажа своето скромно мнение

И така на какво всъщност станахме свидетели. След една поредица от шумни победи "спечелени" от анти талибанската коалиция, които някак си много странно съвпаднаха със срещата на високо ниво САЩ-Русия, всеки от нас естественно се пита, кой все пак даде тази заповед на Северният съюз за такова мащабно нападение, с кого беше съгласувано.
Е ами ако се погледнат нещата само преди 3 седмици, се виждаше, че независимо от видимите загуби, които талибаните търпяха от авиорейдовете се вървеше твърдо към една позиционна война със затягащ се характер. Т.е. до във всеки случай до края на зимата не се очакваха никакво предвижване на крупни саединения и от двете страни на конфликта нито пък овладяването на който и да е важен стратегически център не се и очакваше.
Но какво се получи - едва ли не всичко като след размахване на магическа пръчка се измени драматично едва ли не за часове. Първоначално на 9.11. под ударите на войските на ген. Рашид Достум падна Мазари -Шариф. Тази попеда многократно увеличи способността на останалите части на коалицията да поемат по други невралгични направления. Веднага на следващият ден като резултата от падането на Мазари талибаните бяха приклещени и изтиквани в кратки срокове от всички северни провинции, населявани предимно от узбеки и таджики.

На 11.11 Северният съюз превзе провинция Тахар и главният и административен центтър Талукан, както и редица ключови пунктове разположени на постъпите към Херат и Кабул.
Херат падна на 12.11, понеделник. Него пък го превзеха войските на бившият губернатор на провинция Херат - Исмаил хан. Превземането на Херат откри пътя на Севера за Кандахар и неговото обкръжавено беше следствие от тези мълниеносни операции.
В същият ден бойците на шиитското движение "Хазби-Вахат" превзе провинция Бамиян в централен Афганистан. Като това за тях беше детинска работа - огромната част от населението на Бамиян е съставено предимно от шиити-хазари( а както ние известно болшинството от населението на Афганистан в това число сторонниците на движението Талибан са привърженици на сунитското разклонение в Исляма)
На кабулското направление Севера овладя авиобазата Баграм, многократно преминаваща от ръце в ръце в течение на последните пет години от противопоставянето между талиби и северняци.

Но най-крупната и мащабна победа беше на 13.11 - "падна" Кабул. Между другото на този особен като число ден стартира срещата на високо равнище САЩ-Русия, ама за нея като му дойде времето
В сряда на 14.11бившият съюзник на талибаните и легендарен полеви командир от времето на афгано-съветската война Юнус Халис превзе стратигическият град Джелалабад намиращ се в източно направление на някакви си 200 км от пакистанския град Пешавар. А интересното в случая е , че в съшият този ден вождовете на пуштунски племена, които са опозиционно настроени спрямо талибаните, но и въобще не изпитващи приятелски чувства към Севера взеха под свой контрол редица провинции в Централен и Източен Афганистан - в това число Урузган, родовото гнездо на лодера на талибаните молла Омар.

И така като равносметка в края на миналата седмица талибаните останаха само с няколко южни провинции в района на последната им крепост на съпротива - Кандахар, стожеръ на тяхното движение, както и началният им пункт на техният възход през 1996.
Да в крайният север на Афганистан се гуши още едно гнездо и това е Кундуз, където под обкръжение са попаднали от 20 до 30 хил талибани(в по-голямата си част арабски чеченски наемници и друга сволочь), които не желаят да се предадът-нормално на чуждите просто ще им бъде резнато гърлото и след това за по-сигурно смазано тялото с тежки камъни както го видяхме на кадрите от Кабул

И така ситуацията е следната - Талибаните които контролираха само до преди месец 90% от територията сега са свити като хлебарки в ъгъл на някакви си едва 20% и те постоянно се топят.
Това изглежда като пълен разгром на врага и ТЪПЖЕСТВО на победителите - шампанско в Брюксел и Джим БИЙМ в Америка. Но има едно но, каква интересна и особенна думичка, която винаги играе ролята на лайното плуващо необезпокоявано в кацата с мед.

Какво е най - интересното. Почти всички големи стратегически градове талибаните ги предадоха без бой!!!. Войските на техния противник влизаха като правило на сутринта, след нощ на безвластие - талибаните си изнасяха парцалите в потайни доби тихо и необезпокоявано. Като всичките бойни дейстивя се ограничаваха с анемични артизстрели и демонстративна стрелба от автоматично оръжие във въздуха.
И още повече, въпреки че всички лидери на Севера си преписват всичките тези бляскави победи - в много от градовете не стъпиха ТЕ , а войските на местните пущунски полеви командири, които вярно не обичат много много талибаните, ама пък хич няма да посрещнат с отворени обятия и СЕЛЯМ АС СЕЛЕЙКУМ "северняците"(таджики, узбеки и хазари). Даже едно нещо беше подмината между другото- ами вождовете на пущунските племена живеещи около Кандахар в края на миналата седмица бяха изпратили делегация при молла Омар за преговори за мир и съвместни действия, на северняците недвусмислено им намекнали да внимават и да не бързат с настъпления на юг.

И още едни странен момент появи се президентът в изгнание таджикът Раббани, който едва ли не веднага почна да говори от позиция на силата със своите другари-съперници за властта. А той е една конфликтна фигура, един от виновниците за разкола и посладвалата гражданска война между самите муджахидини.
А в това време на превзетите или да ги наречем освободените територии започна обичайното за Афганистан в такива времена изесняване на взаимоотношенията - В Мазари Шариф хазарите изклаха 900 военнопленници отмъщавайки си за избитите 4000 шиите през 1998г. Кървави саморазправи имаше и в други градове. Като в резултат много от западните страни побързаха да дадът отбой и да се въздържат от предварителни възторзи и празненства по повод "бляскавите" победи на СЕвера. Още по-вече, че тук започнаха призиви за началото на срочни преговори на съвета на старейшите лойя джирги с участието на представителина всички религиозни етнически групи, като едно от основните им ултимативни настоявания е Севера да изтегли войските си от кабул и да дойдат миротворци на ООН, позовавйки се на резолюция 1378 приета по-миналия четвъртък.

Е това естественно не се хареса никак на Севера, и техни представители заевиха, че цялата власт ще премине не към преходното правителство както настояваше ООН, ами ще се поеме изцяло от вече сформирания Военен съвет оглавяван от бившият шеф на сигурността на Ахмад Шах Масуд(именно поради неговото нехайство Масуд беше взривен от камикадзе носещ камера натъпкана с взрив на 9.09 - странно нали), както и генерал Фахим приемникът на Масуд. А що се отнася до съвета на белобрадите старейшини лойя джирги - до края на зимата ще се точат като народна песен представителите на религиозните етноси.

Е вече стигнахме и до това каква е ролята на Москва. Масираното настъпление на антиталибанските сили започна точно в навечерието на срещата Буш-Путин. И като че ли и за Буш и за Путин това беше съвсем на време. Защото основните въпроси които се обсъждаха бяха борбата с тероризма. Веднага стана възможно да се говори за съюзнически отношения между двете ядрени свръхсили, а вапросите които биха предизвикали най-големите търкания по Договора за ПРО от 1972г. и разширяването на НАТО можеха да отидат на втори план или когато му дойде времето
Като цяло наистина такова развите на нещата беше доста по-изгоден за Путин - ами военното министерство въоръжи и облече за 45 млн долара Северния съюз и особенно ДОстум - предни отряди на армейският СПЕЦНАз на 201 мотострелкова дивизия дислоцирана в Таджикистан участваха в офанзивата, както и по охраната на представителите на МЧС(министерство на извънредните ситуации) МИД(мин. на външните работи) и Военното министерство, които от вторник се споразумяха с Рабани и Севера за подновяване дейстивята на руското посолство в Кабул и изграждането на нова сграда.

Изобщо такъв вариянт на развитие да Путин беше добре дошъл - по въпросите за НАТО и ПРО все щеше да се направят отстъпки но сега ще им се вземе печеливщата цена, и най-вече отношенията със САЩ се сгряха и поставиха на равнопоставена основа и се намеси и Англия, която чрез Тони Блеър призова Буш да се отнася към Русия като към свръхдържава, а отделно сега в щатски конгрес най - вероятно ще се приеме законопроект за даване на Русия на статуса на най-облагодетелствена държава в взаимоотношенията със САЩ

Пък от друга страна Северният съюз е същита пасмина от главорези и бандите (изключвайки армията на Достум), които поафганистански са крайно непредсказуеми и руснаците си ги знаят от горчив опит.

Е стигаме и до ама най-странният от всички моменти - КОЙ стои в дъното.
Отговорът е логичен - самите ТАЛИБАНИ. Те сами и по своя воля отстъпиха градове, които ако в тях се бяха окопали, така или иначе щяха да бъдат сринати от авиоудари, сяха да настроят крайно отрицателно към себе си цивилното население особенно това от пущунски произход, което щеше да дава многобройни жертви. А така самите пущунски племена си овладяха по-вечето от центровете, а пък за останалите Севера ще бъде като обсаден, обкръжен от врагове и съперници не само от чужди , но от съюзници. Защото самата антиталибанска коалиция е един разнороден конгломерат от съюзници едвам търпящи се помежду си , не изпитващи и най-малка симпатия един към друг.

Затова считам , че това което направиха талибаните е един своеобразен капан, мина с часовников механизъм поставен по пътя на Севера и САЩ и останалите западни страни стремящи се да урегулират нещата там. Дори сега когато бомбандировките непрестават, и загубата на огромна част от територията, дори всеки момент да падне Кандахар( трудно особенно след онзиденшните пророчески сънища на молла Омар за това, че Аллах му заевил че власта му ще е непоклатима и да се бие за Кандахар) - по оценки на западни военни експерти силите на Талибан в този момент поне двапъти по численост и въоръжение превъзхождат Севера, защото отстъпвайки со кротце со благо от градовете те съумяха да запазят най-главното своята бойна мощ.
...........

Продължавам като пускам следващият постиинг за евентуалният капан на Талибан



Тема Re: Ей на това му се вика цивилизационен избор!нови [re: Щиpлиц (щaндapтeнфюp]  
Автор Щиpлиц (щaндapтeнфюpepSS) (непредсказуем)
Публикувано22.11.01 14:51



......... Продължение на сладкия ни разговор


Искам да си изясним още в началото Прякоре нещата - винаги съм бил за трезвия подход спрямо ситуациите. Никога не съм подценявал мощта на военната машина на САШ, но и не съм ги смятал пък и за титаните на чийто рамене се крепи нобосвода. А към талибаните имам специално отношение - то е на крайно отвращение, то не бяха зверства , кланета, разрушаване на статуи на по 1000 години и восоки по 60м. Но и няма да забравя как същите тези изверги бяха обучавани, финансирани и въоръжавани в продължение от страна претендираща , че изповядва най-хуманистичната ценностна система.Нали няма да ти бъде приятно да гледаш кадри от любителска камера в ръцете на някой брадат и въшлив талибан със сплъстена от мръсотия брада стигаща до очите, как се дерат с кремъчни ножове пленеи рейнджъри или тюлени, или пък набучване на кол по стар ориенталски маниер, както и обливане с бензин и запалване на смъртно ранени омиротворители и други подобни садомазо екстри. Има там един проход, който ще го спомена по-късн - Саланг. Там през 150 метра има все още многобройни останки на изгорели камиони, танкове и друга бронетехника, като през танк два пише на фарси - ТУК УБИХМЕ МНОГО РУСНАЦИ.
Май няма да си доволен този надпис да бъде заменен с - ТУК УБИХМЕ МНОГО АМЕРИКАНЦИ, красящ обгорелия и полустопен купол на някой Абрамс А1М2 или бронетранспортьор М113.

Затова трябва трезво да се прецени, тия 1600 морски пехотинци, които в момента се базират и се готвят да търсят Осама и да воюват в Афган ще бъдат ли достатъчни, или след тяхното изпращане ще последват изпращането на контингенти от 10- 20 30хил ....и т.н. американци, англичани, германци и италианци. Т.е. задачите трябва да бъдат строго дефинирани - ограничена кампания или масивно и мощно нахлуване с цел тотален контрол. но всяко нещо си има цена сам разбираш. До този момент жертвите сред американците са общо 3 загинали(2 летци на хеликоптер който се разби и един моряк от палубната команда на самолетоносача Т.Рузвелт + 10-15 ранени, като това се оспорва от Талибаните които заевяват за 100-тина убити) и американската общественност е казала със 75% операцията да продължи колкото и да са жертвите. Дали ако жертвите прогресивно нарастнат след някоя инвазия този процент ще остане същият, особенно ако се започне и удари по Ирак с обвинението за съпричастност към биотероризъм, и обикновенните американци няма ли да се запитат - къде да търсим истинските виновници за терора от 11.09 и защо се дават жертви в едно такова диво място като Афган - все неудобни въпроси, които свалят рейтинга и на най-успешната президентска администрация.

Но да си продължим предишната тема. Извини ме ако на някои места се повторя. И така какво видяхме - падането по-точно изоставянето на важни градове в това число и на столицата от един противник който е поне 2 пъти по-много числен от другият играч. да си зададем въпроса ЗАЩО.
Ако се вгледаш в кадрите показвани от CNN и Ал Джазира показващи радостните победители влизащи в Кабул, не може да не направи впечатление, че това са все авангардни отряди от пехота, качени на автомобили и с не дотам тежковъоръжение. Тежката техника скоро няма да я видим. Танкове БМП, тегличи с гаубици и тежките минохвъргачки поне още няколко седмици ще пълзят по единственият планински път, който съединява Северен Афганистан с централната и южна част на страната, като височина на голяма част достига 4600 - 4900 метра.

Като в това време в провинция Тахар граничеща с Таджикистан и вблизост до градовете Талукан Ханабад и Кундуз остават крупни сили от талибани. Освен това въпреки, че всички техни отряди напуснаха градовете в Северен Афганистан - те съвсем не са се изпарили или дематериализирали, къде тогава. Ами отговорът е ясен в планините и предпланинските зони на предварително уговорени и подготвени пунктове - осеяни със скални пещери, ждрела и каньони. А за колко дълго ще кротуват и мируват там и АЛЛАХ май не знае.

Въпреки, че командването на Севера високомерно и надуто да заевява, че на север талибаните са обкръжени и днес-утре те ще сложат оръжие. Може да стане , ама може и да не стане. Ами какво ще стане ако те разкъсат рехавият пръстен на обкръжението(нека не се заблуждаваме, Северът няма толкова сили и средства за да ги удържи) и се спуснат от планините и изненадващо ударят по Мазари-Шариф, където в момента в един плътен поток непрекъснато пристига и е наблъскана военна техника, боеприпаси, товари и продоволствия предназначени за Северния съюз. И така в техните ръце ще се окажат огромни запаси, без които Севера през зимата едва ли ще може да воюва - ситуацията май ще бъде подобна на 22 юни 41г.

Пък ако северняците възнамерят да продължан с офанзивата си на юг там май ще ги посрещнат диви пущунски племена, които ще ги посрещнат подобаващо.

Е от всичко това намирисва на един КАПАН. Уж козовете са в неговите ръце ама при разиграването ще почнат изпълненията:

1. Лидерите на Севера ги чака едно много тежко изпитание по подялбата на власта, сферите на влияние, териториите с макови полета, диамантините мини и свързаните с тях концесии. Та дори и сега в районите контролирани от Севера опиумът се е качил като изкупна цена с 800%. И тази разнородна сган от полеви командири и местни вождове много трудно ще се договори, всеки ще се чувства изигран от останалите, и по типично ориенталско средновековен начин ще се сключват коварни и подлисъюзи между различните фракции.
Е рано или късно ще бъде пуснат в ход изпитаният и не подлежащ на никакво съмнение аргумент - АВТОМАТЪТ КАЛАШНИКОВ.

Ти даваш прогноза за Кандахар и си прав като казваш , че никой не е 100%, кажи тук колко процента сигурност даваш на тия изверги и главорези, че най-много до 3 седмици няма де си изпозастрелят. Аз не давам и пукната пара гаранция, че тия тихо и кротко ще се разберат и като културни и цивилизовани хора ще изгладят отдавнашните си вражди с диалог и взаимни отстъпки. Да ти кажа много добре си ги знаят талибаните тия от севера каква стока са - същите като тях са.

Между другото да ти припомня, че веднъж вече Рабани,инж. Хекматияр(ама него сега го изключваме - той от Иран с цяла тумба ненормалници премина на страната на талибаните , даже им подари тайни складове с оръжие и ПЗРК Стингер , оборудване и муниции, останали за черни дни още от края на войната със СССР), покойният Масуд и други лидери делиха властта цели 2 години - от 1992г - до 1994 толкова тихо и кротко, че Кабул заприлича на марсиански пейзаж, а жертвите надхвърлиха 1млн - та така до 1996г, когато дочакаха молла Омар да им дойде на крака от Кандахар и да ги напъди в най-северните провинции
Как виждаш и сега това да стане и при това бързо и безболезнено. Даже при подръжката на ООН Единството на Севера е временно и крайно нестабилно, ами че лидерити на коалицията още в първият ден се изпокараха на кой да се падне основната заслуга за превземането на Кабул и колко талибански глави на вързани пленници най-геройски е отсякъл. Като всеки от тях дори и представителите на силите със сспециално предназначение на САЩ и Англия се изтъкват в тази надпревара по изтъкването на заслугите.

Пък и ако смяташ, че позициите от военна гледна точка край Кабул са им стабилни и положението им е розово, значи вярваш на илюзии. Ами Талибаните имат достатъчно сили и средства, които разположиха и укриха по планинските масиви обграждащи Кабул да ги затворят в един капан, като затворят прохода Саланг използвайки помощта дори на хазарски полеви командири (кланове колко щеш, предатели и сребролюбци сред тях още повече) - прохода все пак е на тяхна територия.
И изобща за сега празнуването на окончателната победа е още рано(трябва да признаеш, че доста прибързано писа вонази твоя тема, че US Army за 1 месец направи това ,което СССР за 10 години не успя).

За съжаление истинската и мръсна и кръвопролитна война е още пред нас - бих се радвал ако съм се излъжа в това свое вътрешно убеждение.
Ако погледнеш на този етап фронтовата линя, почти съвпада с границите на основните етнически групи населяващи Афганистан - пущуни, таджики, узбеки и хазари, ще забележиш че им предстои дълъг и кървав период на изясняване на взаимоотношенията, като катализатор за това ще послужат и бомбандировките , както и евентуална сухопътна операция.

Направо са смешни надеждите за привличане на в коалиционното ръководство на пущунски лидери на този етап. Самите те не приемат краля ЗАхир Шах по много причини, и най-вече че ги е изоставил по време на съветската инвазия и последвалата след това гражданска война.
Имаше една такава светла надежда - авторитетен пущунски лидер, който беше решил да ги очовечи, макар използваш външна окупационна сила и това беше Наджиббула. Знаеш му горчивата участ - преди 6 години талибаните собственоръчно го обесиха като куче на централния площад в Кабул.
И той не беше китка за мирисане - искаше да въведе съветизация в авганистански вариянт, ама по-добър от него на този етап също няма.


ЕДНО Е ДА ИСКАШ, ДРУГО Е ДА МОЖЕШ, А ТРЕТО И ЧЕТВЪРТО Е ДА ГО СТОРИШ Н. ХАЙТОВ "МЪЖКИ ВРЕМЕНА"



Тема Re: Не си давай толкова зор!нови [re: Щиpлиц (щaндapтeнфюp]  
Автор Charles (пустинен плъх)
Публикувано22.11.01 16:02



Ако му кажа, че съм видял сринато село в Ирак с около 400 убити жени и деца, от F-15-ките, ще ме попита в кой сайт може да намери информация по въпроса. Е, как да му дам сайт, като съм видял това нещо с очите си, а американците и посмъртно няма да признаят, че са объркали село с химически завод?



Тема Re: Не си давай толкова зор!нови [re: Charles]  
Автор Щиpлиц (щaндapтeнфюpepSS) (непредсказуем)
Публикувано22.11.01 18:17



Не си давам никакъв зор - Прякора ми е симпатичен. Е да се надяваме, че няма да постъпва като ти знаеш кой - че нямало бомбандировка на Афганистан през 1998г и изстреляне 75 AGM-86, защото не бил чел ил чул.



НА ЛЪЖАТА ЩЕ ПОВЯРВАТ , НА ИСТИНАТА - НЕ Й. В. СТАЛИН




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.