Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:25 29.06.24 
Горещи теми
   >> Тероризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Мъчно ми е за всички заблудени...нови  
АвторFOXHOUND (Нерегистриран)
Публикувано21.10.01 12:43



Америка е страна на илюзиите... През малкото време, което прекарах там успях да се отвратя от начина им на живот, изпълнен с лицемерие. В психиката на стадото, което живее там не съществува друго мислене освен това на овцата от съседната къща... всички "мислят" абсолютно едно и също по истинските въпроси и "различията", които им дават основание да твърдят, че това е най-демократичната държава в света, в която "всеки си има мнение" и всичко е "въпрос на вкус" се състоят около напълно материални и незначителни неща, за които "мъдрите хора" дори не си правят труда да говорят. Там култура просто няма, освен ако не я наречем суб-култура. Комерсиализация, телевизия, заблуда... факта, че се разпространява толкова бързо из целия свят само потвърждава думите ми, защото хората винаги приемат най-лесно слабите и низши неща, поради това че самите хора са със слаба душевност. Американското общество е твърде лесно уязвимо - случаите на антракс и антентатите срещу СТЦ са на път да предизвикат масова психоза, но няма и как да е иначе - хора, без каквато и да е история са твърде комплексирани за да мислят и чувстват нормално, но въпреки това имат наглостта да наричат тези които ги критикуват "комплексари", само защото последните нямат макдоналдс на всеки ъгъл и не дебелеят достатъчно.Тази страна е антипода на древна Елада - единствен пример за справедлива демокрация, съществувал някога. Никога няма да забравя жалкия концерт в чест на героите - поредното шоу, направено за пари, стоящо под маската на една трагедия... Да не говорим че на земята няма по-жалко нещо от американския "патриотизъм". За политиката на американското правителство няма да коментирам - в този форум се "говори" достатъчно на тази тема, мога само да обобщя, че наглостта им да се мислят управители на света ще доведе до разрухата им, рано или късно. И както някои препоръчват книги и аз ще препоръчам една - "Зен и изкуството да се поддържа мотоциклет" от Робърт Пърсиг. Ако сте разбрали "Малкият принц" няма гаранции, че ще разберете "Зен и...".



Тема Re: Мъчно ми е за всички заблудени...нови [re: FOXHOUND]  
Автор Изпитaнa мapka (позната)
Публикувано21.10.01 23:42



Мисля, че си погледнал едностранчиво на нещата. Може би масата е такава, да - американската информационна машина е ужасна. Но не си имал време да видиш всички. Имам 3ма приятели от УСА, двама са от нет-а а един познавам лично - и това са много свесни и интелигентни хора, с чувство за хумор и доста широк мироглед. Може би всички са хора като хора. Ако един американец дойде тук за месец-два, и ние ще му се видим сиво и диво може би стадо. Това е от различията в цивилизациите. Но дали у нас не се вижда вече един вид "американизация" на културата(или на суб-културата)? Или балканизацията на нашата субкултура е по-добра?
Предполагам, че и носталгията си е казала думата - а тя не е литературно понятие, а реален факт.
Струва ми се, че американците са като цяло по-демократични от населението в някои западноевропейски страни(пак като цяло)
Интересно е все пак, в кой щат си бил и в каква среда - ако искаш, разкажи повече.
(Не мисли, че критикувам мнението ти, просто имам известен опит и това ми помага да си обясня крайно отрицателното ти отношение.)
Американската субкултура наистина е ужасна, но тя ни залива всяка вечер от родните бг тв канали.А има и култура - само един Форест Гъмп може да ти каже повече, от всички екшъни и психотрилъри заедно)

Всичко тече, всичко се мени!


Тема Re: Мъчно ми е за всички заблудени... [re: Изпитaнa мapka]  
АвторFOXHOUND (Нерегистриран)
Публикувано22.10.01 01:08



Няма нужда да ми обясняваш, че не критикуваш мнението ми (сам виждам че е така), спокойно, нямам намерение да започна да псувам.
Бях в Калифорния миналото лято - живях при едно семейство. Беше много зле. Там се говорят само за глупости... разбираш ли, разговорите им почти никога не излизат от всекидневния бит. Държаха се като пълни "селяндури" на масата, например уригваха се най-спокойно - това си беше съвсем прието. Но лошото ми впечатление не се дължи само и единствено на хората при които живеех - то се подтвърждаваше всеки пъкт когато влизах в контакт с някой тамошен "гражданин" на тази "демократична" страна и всеки път когато разсъждавах над наблюденията си. Честно казано, преди да отида там вече знаех че ще е така, така че сигурно ще кажеш че съм бил предубеден, но въпреки това считам че съм прав. Не изключвам, че сред американците има и свестни хора, все пак са 250 милиона, няма начин да няма. Например любимият ми автор Робърт Пърсиг (за когото споменах в миналото си съобщение) е роден в Америка, но въпреки това нещата които е написал са много сходни с моето мислене или по-скоро моето мислене е сходно с тях. Тук хората са различни - тук наиситна всеки има мнение, и почти всеки си има много добри причини да го поддържа. Освен това именно благодарение на факта, че западния "прогрес" ни е засегнал по-малко имаме щастието да не сме като тях. Проблемът е че хората в България са объркани именно поради този "напредък"
Например масовата информация и медиите са невероятно вредни явления, и не стига че вредят на нервите и преценката за справедливост, ами и консумират невероятно количество средства. Що се отнася до "балканската суб-култура" или "байганьовщината", както я наричат повечето - винаги съм предпочитал, предпочитам, и ще предпочитам Бай Ганьо пред "Капитан Америка", така както винаги ще предпочитам България пред всички останали - по-добре роб на американците отколкото американец. Какво е демокрацията?
Със сигурност не нещо постижимо в сегашния световен "ред" или по-точно безредие. Демокрация може да съществува само в общуването между малко на брой хора, например в момента между теб и мен има демокрация. Именно за това твърдя че древна Гърция е била първото и последното място където демокрацията е съществувала. Зная за носталгията... американците не знаят за нея (те и за меланхолията и за любовта и за омразата и за честта и за всичко други "литературни" понятия) , толкова са "рационални". Те не могат да разберат нищо, в което няма смисъл а по-голямата част от априорната истина е напълно нерационална, следователно напълно неразбираема за западния човек. Това води до лицемерие, изкривяване, лъжи - за да се стигне до унищожаването на морала и заместването му от вездесъщия "разум". За един американец думата разум е равна на понятието добро, а всичко ново за тях е по-добро от всичко старо, въпреки че е точно обратното - старото винаги е по-хуабво от новото независимо колко е хубаво новото, а в западния съвременен свят то никак не е хубаво. Що се отнася до американските филми - най-хубавият филм правен в Америка, който съм гледал беше "Тигър и Дракон".

Благодаря за мнението ти, честно казано очаквах някой да ме нарече "комунист", "фашист", "терорист" или нещо подобно.



Тема Re: Мъчно ми е за всички заблудени...нови [re: FOXHOUND]  
АвторPriakor (Нерегистриран)
Публикувано22.10.01 02:16



Ako niakoga sam se plashil ot neshto to e ot mnenieto na hora koito sa nekompetenti no zvuchat katoche li znaiat vsichko. Za sajalenie mnogo ot balgarite sa takiva. Tova e mantalitet koito moje mnogo trudno da se izkoreni.
Ti prosto ne si jivial dostatachno za da izkazvash mnenieto si tolkova bezprekoslovno. Predi da kazvash kakvi selenduri amerikancite sa ogledai se naokolo v Balgaria. Te pone se kapiat i sa chisti. Poslednia pat kogato se vrashtah v Balgaria edvam oceliah v avtobusa ot izdavashtata se mirizma ot nashencite. Takiva mnenia na balgari koito sa posediali malko, ne sa se opitali da nauchat ezika i da razberat horata sa chuval dosta. Tova sa taka narechenite 'losers'.
Nashenci idvat v amerika s golemi ochakvania i kato vidiat che nikoi ne im priznava 'znaniata' i che triabva da se boriat sas sobstveni sili zapochvat da huliat vsichko amerikansko. Predpolagam che tova e edin vid samozashtita. Da ne im postrada samochuvsvieto. Zashtoto vijdate li tapite amerikanci ne ni oceniavat.
Tova che si palen vazduh e iasno. Nikoi umen chovek niama da pravi takiva bezprekoslovni zakliuchenia za edna nacia i darjava ot samo dva meseca prekarani tam. Mislish li che niakoi bi mogal da oceni Balgaria ako doide ot America i jivee 2 meseca? Moje bi shte ti pomogne i ako prochetesh klubove kadeto pishat americanci i gi sravnish s tezi izkazvania na 'kulturni' balgari koito prochetoh tuk.
Togava mi govori za kultura. Na men pak mi e machno kolkko si zabluden.
Opitai se da mislish izvan klisheto na balgarina. Nai golemiat paradoks e che balgarite ne razbirat che kisleiki che razbirat neshtata i che ne se poddavat na masovata propaganda , vsashnost izpadat v klishe zashtoto po tozi nachin otrichaiki vsichko ispuskat da vidiat istinata. Nie balgarite obichame da otrichame vsichko zashtoto taka e po bezopasno-nikoi ne moje da ni pomisli za glupaci.
Dai mi primer za edno polojitelno mnenie spriamo balgarski politik ili darjave v sveta. Ne mojesh nali. Eto tova ti obiasniavam. Palno otricanie. Na nas ne ni minavat tia a? Ha te shte ni kajat? Koi sa te be? A be na nas li tia? Tova e nachinat ni na mislene i kakto se ubejdavam tvoia sashto!



Тема Мъчно ми е за теб...нови [re: FOXHOUND]  
Авторthunderbay (Нерегистриран)
Публикувано22.10.01 12:45



Не искам да коментирам мнението ти, но откъде накъде всички които не го споделят са заблудени?? Това ли е древногръцката демокрация? И как втренчването в проблемите на другите и обобщаването им се връзват с "Зен и изкуството.." ?



Тема Re: Мъчно ми е за всички заблудени...нови [re: FOXHOUND]  
Автор SEAL (снайперист)
Публикувано22.10.01 12:58



Vij sega, tova koi kak se durji na masata e vupros na kultura. Tuka da ne mislish, 4e nqma prostaci? Oba4e tuk i v restorantite horata se durjat kato prostaci, toest naciq ot slqnduri(kato mantalitet) sme. Estestveno, 4e ima izkliu4eniq, navsqkude gi ima. Vij kakvo stava v sf, shtom se napravi neshto krasivo i novo(fontan, avtobusna spirka ili kvoto i da e) za 24 4asa se namira nqkoi da go osere(s izvinenie). I nqma da se u4udq, ako sushtiq toq nqkoi ve4erta sedna pred pc-to da kaje kvi sme pe4eni nie, a puk kolko sa tupi amerikancite. V mantaliteta ni e problema na nas, kato naciq, zatova nqma da ni se opravi polojenieto.

A mi e 4udno, kato sa tolkova tupi amerikancite, shto ostanalite 5 500 mln jiteli ne diktuvat te pazara na reklamni uslugi, filmi ili kvoto i da bilo tam? 4e 90% ot filmite sa im glupavi, taka e, ama kude e ALTERNATIVATA???

No one lives forever


Тема Re: Мъчно ми е за всички заблудени...нови [re: Priakor]  
Автор SEAL (снайперист)
Публикувано22.10.01 13:03



A be 4oveko, suglasen sum s tva deto kazvash, ama are da ne si govorim za bulgurski politici, a?
Shoto mai tuk trqbva da te citiram i da kaja da ne govorish za neshta, deto ne razbirash. Za sujalnie imam mnogo preki nabliudeniq za rodnite ni "durjavnici", oba4e dai da ne zadulbavame taq tema tuk

No one lives forever


Тема Re: Мъчно ми е за всички заблудени...нови [re: FOXHOUND]  
Автор Изпитaнa мapka (позната)
Публикувано22.10.01 17:18



Значи, още веднъж се убеждавам, че у нас(в бг) средностатистическия индивид е с много по-висока обща култура, много по-стремящ се към някакво ниво, отколкото в развитите материално технически държави. Така сме и по отношение на европейските страни. Изглежда, че духовното развитие е за сметка на материалното, или обратното. Тук можеш да намериш много по-лесно добра среда, интелигентни и мислещи хора, отколкото там. Разбира се, има върхове, които пък ние не можем да достигнем. Излиза, че културата и знанието са елитарни.
От друга страна, макар да си разочарован, вярвам, че тоя опит те е обогатил и ти е дал по-широк поглед към света. Може би и ние трябва да проявим толерантност към народопсихологията на великите нации?
Интересно ми е какво можеш да посочиш като плус от видяното там.
(Не се притеснявай кой как те нарича, има хора, които си пеят една и съща песен, кой каквото и да каже. По-интересно ми е твоето мнение, а и човек, който е пътувал, има какво ново да каже, винаги)
Виждам вече, че има сблъсък на мнения, това да не те плаши, защото хората възприемат света различно. Освен това, разбирам донякъде и хората, които идеализират USA, всеки има нужда от идеал. Един мой много скъп приятел след атентата ми каза направо с болка: "Бомбардираха ми американската мечта" Това ми помогна да разбера и някои от пишещите тук, макар преди това да ми се струваше, че доста се увличат.

Всичко тече, всичко се мени!

Редактирано от Изпитaнa мapka на 22.10.01 17:24.



Тема Re: Мъчно ми е за теб...нови [re: thunderbay]  
АвторFOXHOUND (Нерегистриран)
Публикувано22.10.01 17:57



Преди да ти отговоря искам да те попитам - прочел ли си я, и ако си я прочел какво мислиш за идеите вътре?



Тема Re: Мъчно ми е за всички заблудени...нови [re: SEAL]  
АвторFOXHOUND (Нерегистриран)
Публикувано22.10.01 18:08



За това с мантилитета има нещо вярно, но имам усещането че непрекъснато се злоупотребява с тази тема. Разбира се, както в Америка доброто материално положение разваля хората, така може да е каже че в България лошото прави същото. Що се отнася до глупостта на американците - и в миналото си съобщение направих уточнението че от такова огромно население не всички са глупави, даже поради големината му доста не са... а за постиженията, които посочваш не мога да се съглася, знам че никой не ще се съгласи с мен от друга старна, но въпреки това не мисля че сегашният начин на живот е правилен. И да ти кажа нещо друго... недей толкова лесно да се подлъгваш по признаци, от които лесно се правят заключения, особено когато съдиш за "хора". Ето например аз съм същият TOTALITARIAN, с които допреди няколко дни се псувахте. Просто тогава не виждах смисъл да говоря друго освен глупости... но разбрах че не съм бил прав като съм заемал толкова крайна позиция... истината никога не стои в крайни положения. Алтернативата е в правилната еволюция, а не в противоестествената регресия, която всички наричат прогрес.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.