Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:53 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Най-често грешените думи - 2  
Автор здpaвeц ()
Публикувано06.06.12 12:47



Отдавана исках да пусна темата, но не бях попълнила колекцията си.


Аз и сега няма да я представя цялата. Ето много малка част от нея:

отТървавам, поДтискам, въЗставам

И ако горните думи са малко по-трудни, какво да кажем за обикновени думи като нощ, свещ, пещ. При членуване често се изпуска Т-то.

А като написах "обикновени", се сетих, че думите подобни на нея затрудняват доста хора. Сещам се за фин, съществен, рожден.

И последно - рождени дни (с едно Н) и именни дни (с две Н). Това го има във всеки тест по езикова култура, споменавано е многократно, но все още ми се случва да срещам двете думи грешно написани.


П.П. Връщам се, за да кажа, че имате думата.

На какви грешки най-често се натъквате?

Редактирано от здpaвeц на 06.06.12 12:58.



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано06.06.12 15:40



Най-добре е да пуснеш цялата си колекция, за да не се повтаряме.



Обаче необходимо е уточнение май - грешки в правописа или в правоговора.

Щото НЕчетящите като мен повече установяват правоговорните грешки. Пък и дори и да съм четяща - трябва да имам достъп до написани от неучени хора творения - ученически, кандида-студентски, разни писма или други писмени неща, които все по-рядко се срещат в обикновеното общуване. А с тези компютърни програми, които подчертават правописните грешки - доста голяма част от неграмотщините оставан неразкрити... Има доста хора, които пишат в клубовете, например, и преди ги улавях в огромно количество грешки, а сега изневиделица "прописаха" грамотно, което ми е съвсем ясно на какво се дължи...



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано06.06.12 16:34



Ако пусна цялата си колекция, няма да дам възможност на никого да се изкаже.



Обаче необходимо е уточнение май - грешки в правописа или в правоговора

Грешки и в правописа, и в правоговора.

Ето две правоговорни грешки от мен: "умарям се" (уморявам се), "оценям" (оценявам).

П.П. Някъде, не си спомням точно къде, бях срещнала компютърната програма, за която говориш. Твърдо отхвърлих възможността да се възползвам от нея, защото прецених, че ще си занемаря правописа. Преди два дни обаче попаднах на "четЪт"... и изключих. Тръгнах да търся думата в речника. Искам да кажа, че тази програма би могла да е полезна на хора, които горе-долу се справят с правописа.



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано06.06.12 21:04



Тези програми, правописните, излизат автоматически при някои браузъри. Дори не знам как се нарича, нито откъде се пуска или спира.

За "умарям се" (уморявам се), "оценям" (оценявам). - това по-скоро не е ли някакъв диалект? В същата редичка бих прибавила "пекан" (печен), облекан (облечен)





Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано06.06.12 21:36



Правопис - много често срещам "инЪче", любимото ми "съжЕлявам", (висш пилотаж) "юрисТ-консулт", "Окраса", "материАл". Пълният член за нищо го нямат, как пък не запомниха, че "членът е пълен само когато има действие"

. Списъкът е безкраен. В този ред на мисли - "списАк".

Правоговор - особено много ме дразнят ударения на последната сричка в "училища", "летища". Друг пример: "От двА вечерА не съм спал."... лудница.

Objects in mirror are closer than they appear.

Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано06.06.12 21:37



Сетих се и за "дзип" хахахахаха



Objects in mirror are closer than they appear.

Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: merteuil]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано06.06.12 21:45



Пълният член за нищо го нямат, как пък не запомниха, че "членът е пълен само когато има действие"

Наистина това с пълния член и за мен е пълна загадка. Някой обясняваше колко трудно го бил научил...КАКВО трудно има, в случай, че се съмняваш, да си зададеш въпроса "кой?" - и веднага ти става ясно! И още една тънкост - винаги, когато някаква дума е свързана с глагола "съм" в трето лице, с всичките му разновидности във времето (Е, БЕШЕ, ЩЕ БЪДЕ) - ПАК слагаш пълен член. Къде е сложното - не схващам..........





Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниКалната]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано06.06.12 21:53



То и правилото за двойно "н" не е квантова механика, ама...

Objects in mirror are closer than they appear.


Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано06.06.12 22:06



Здравец, сетих се да те помоля нещо. Плийз, пусни колкото може по-пълен списък на чести правописни грешки. Ще сътворя една диктовка и ще ги пусна на син ми - да си тренира за матурите! Той пише сравнително грамотно, ама пак - да го проконтролирам...



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано06.06.12 23:04



Из менюта:
шоколат (донякъде приемам френско влияние, ама май не е това

)
хемендекс (е те това като го видя ми е направо смРЪт)


За разнообразие се срещат и технически грешки:
разритан (всъщност - разпитан)
долуподпиканият (всъщност - долуподписаният)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.