Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:19 11.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.06.12 10:16



Много хубави думи са си, мен ако питаш.

И в никакъв случай не са грешки.

Редактирано от MupaM на 07.06.12 10:17.



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниКалната]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.06.12 10:20



ЗДР е струпване на такива съгласни, които се произнасят лесно заедно. Иначе и аз не бих придиряла на "издържлив", въпрос сигурно и на диалект донякъде (а диалектът не е нещо еретическо за мен).



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: MupaM]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано07.06.12 12:16



Аз лично съм на ръба на посипване на главата с пепел и скубане на коси!! Имам претенции да владея българския правопис и правоговор до някакво ниво, а такава дума като "издържлив" при всички случаи влиза в това ниво!! Дори ако син ми беше го написал по ВЕРНИЯ начин - щеше да бъде надлежно поправен от майка си...





Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниКалната]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.06.12 13:35



А относно обосновката - струпването на съгласни е еднакво в "иЗДРъжлив?, отколкото в "иЗДъРЖЛив", доколкото мога да броя!

Целта е да няма струпване на съгласни най-вече в края на думата. При правилно изписване на "издръжлив" след Ъ има две съгласни, а при неправилно - три.

Това е едно правило за подвижното Ъ. За него говорим в звукосъчетания със съгласните Р и Л. Така се образуват групи ЪР / РЪ и ЪЛ / ЛЪ.

Ако след ЪР, ЪЛ следва една съгласна, Ъ не променя мястото си -дЪРжа, издЪРжам. Ако обаче има две и повече съгласни, се премества - издРЪжлив.

Това правило има много изключения, но няма да ги споменавам.

П.П. От година и половина се занимавам много сериозно с езика. Преди десетина дни установих, че цял живот съм писала неправилно една дума.



Човешко е да се греши, божествено е да се прощава.



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано07.06.12 13:43



Преди десетина дни установих, че цял живот съм писала неправилно една дума.

Ти да не се стресна, че смятам да си посипвам главата с пепел и да реши да ме успокояваш?



Признай си тогава коя дума си писала грешно, за да видя дали и аз не я греша!

А имаш ли примери за друго "подвижно Ъ", да му се не видяло и подвижното, което така срива всяка логика на образуване на думи?



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: merteuil]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.06.12 13:45



Извинението се приема.



Сещам се, че доста хора при говорене използват един трети вариант на думата - матрял. Сещам се и за натварвам.

Хубав ден и на теб!



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: MupaM]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.06.12 13:49




Много хубави думи са си, мен ако питаш. И в никакъв случай не са грешки


Мира, не те разбирам.



Кои думи са много хубави и не са грешки?

П.П. Върнах се, защото видях, кои думи имаш предвид. Съгласна съм! В никакъв случай не са грешки!

Редактирано от здpaвeц на 07.06.12 13:53.



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниКалната]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.06.12 15:02



Уни, в този клуб няма човек, които да е правил повече грешки от мен. Смяташ ли, че доброволно ще се призная за виновна, след като престъплението не е разкрито?!




А имаш ли примери за друго "подвижно Ъ", да му се не видяло и подвижното, което така срива всяка логика на образуване на думи?


Има много, но тях никой не ги бърка. Защо да се "натварваш" с излишна информация?!

Ето едно изключение от правилото:

1. вЪРжа, развЪРжа, развЪРзвам
2. вЪРжа, вРЪзвам

"РазвЪРзвам" и "завЪРзвам" доста често ме карат да се колебая, защото вероятно подсъзнателно се опитвам да приложа правилото, което споменах по-горе - развРЪзвам, завРЪзвам. При правилния вариант съгласните след Ъ са три, а при неправилния - две... И още - "вРЪзвам", но пък "развЪРзвам"



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано07.06.12 15:51



Не трябваше да ми го напомняш това - "връзвам-развързвам"!! (доколкото те разбрах - това е правилното?) Защото сега още по-абсурдно ми се вижда "издържам-изДРЪжлив"!!!

Тоя "издръжлив" ми е абсолютно ДРЪн-ДРЪн!!!!!!



Моля те, чакам с нетърпение списъка - запретнала съм ръкави да пиша съчинение! Моичкият ако знае какво го чака!!



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано07.06.12 17:43



Сега ще напиша нещо грозно, обаче ми пълзи из главата и ще го напиша, макар и да ми е доста хаотично.

Ние си пишем тук за запетаи и за височини на траектории...А напоследък из страната стават бедствия, които карат репортери доста често да интервюират обикновени хора из малки градове и села...И на фона на начина, по който тези хора употребяват българския език, тукашните теми изглеждат направо абсурдни... Хора, образованието е едно и също навсякъде из страната. Всички деца учат български и полагат изпити. А после престават да бъдат ученици, стават възрастни хора...които говорят абсурдно, неграмотно, направо обидно неправилно. И започвам да се питам - за какво изобщо някои ходят на училище? Кой ги обучава, как ги обучава, какви оценки им се пишат, кой им дава дипломи, с които влизат в университети, завършват ги и стават народни представители??

Абсурдистан...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.