Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:35 11.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор УниКалната (Заядница)
Публикувано13.06.12 17:50



Още думи:

НапримерНО

И така НАнататък





Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниКалната]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 00:05



"Купи някакъв сувенир или картичка, който да му напомнят за България" - според теб правилно ли е??

Не мога да се сетя за по-правилно изречение!


Докато пишех, край мен беше доста шумно и съм се разконцентрирала.
С това изречение мога да запиша името си сред "новите римляни".

"Купи някакъв сувенир или картичка - нещо, което да му напомня за България". Така най-много ми харесва.

Спомням си, че съгласуването ставаше с последната дума, но са позволени и волности, май че. Ето един пример за съгласуване с последната дума: "Той ми подаде някакъв сак или чанта, не си спомням, която трябваше да прибера" Измислих си го... А ето и волностите, за които се сещам: "Той е лекар, какъвто рядко се среща", но можем да кажем и "Той е лекар, каквито рядко се срещат".



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниКалната]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 00:08



НапримерНО

Тази дума ми е любима.



П.П. Срещала ли си я написана по този начин?



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.06.12 08:58



Не, напримерНО-то засега ми е сред правоговорните бисери, обаче пък отде да знам тези, които го ГОВОРЯТ, как го ПИШАТ?





Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Chernoka-208062 (непознат)
Публикувано14.06.12 17:29



удава - отдава (удавам се - отдавам се)
като че ли много хора мислят, че първото е правописна грешка, а не два различни глагола



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: Chernoka-208062]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.06.12 23:17



Не смятам, че много хора са на това мнение. Повечето мислят, че са дублети.





Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: Chernoka-208062]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано15.06.12 21:22



Какво значи "удавам се"???



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: Бзънн]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.06.12 23:33



Извинявай, въпросът не е отправен към мен, ама...

"Удавам се" нищо не значи. "Удава ми се музиката" вече значи. И ТОВА е точната дума за такова изречение, а не "Отдава ми се музиката".



Поне аз така мисля.



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.06.12 00:51



Права си, Уни! Двете думи често се грешат, заради близкото им звучене. Аз също съвсем наскоро съм направила подобна грешка, но ОТДАВАМ това на късния час. Но пък ми се УДАДЕ възможност да сбъркам. Пред мен тези възможности са неограничени.



Преди доста години, когато Балъков все още беше футболист, един журналист го интервюираше. И той вместо да каже "..., в което не се и съмнявам" каза "..., в което не се и надявам". Грешка на езика... Не знам какви са моите грешки!

П.П. Никаква приятелка не си. Защо не ми правиш забележки?! Ако искаш да си дискретна, можеш да ми кажеш дискретно.



Тема Re: Най-често грешените думи - 2нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано16.06.12 03:05



Аз не ползвам "отдава ми се". Само ако някой ми се отдаде.



На четене ми се стори, че дамата има предвид нещо конкретно с "удавам се" и се изненадах точно защото не ми звучи никак в първо лице...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.