Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 23.05.24 
Горещи теми
   >> Зелена енергия
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Трябва си такъв клуб :)нови  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано15.03.13 11:47



Първи въпрос: имам 90 Ah тягов акумулатор и соларно контролерче. Мисля да го ползвам за автономно градинско осветление през светлата част на годината с (примерно) десетина ЛЕД лампи от по няколко вата. Върши ли ми работа 80 или 90-ватовия ти поликристален панел?

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: Киро]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано15.03.13 12:26



Ами , можем да посмятаме ...10 лампи Х по 3 Вата едната (примерно)....= 30 вата мощност...
ако са на 12 волта - имамае 30 / 12 = 2,5 Ампера ток ...ще светят коко ? ако е цяла нощ - 8 часа (лятото) 20 Амперчаса грубичко , без загуби ...
Сега да видим акумулатора....не е добре да се разрежда повече от 50 % ...начи- можем да му ползваме 45 Ач - ов капацитет без проблеми - Ще стига и за зимата...
и ще артисва...
И сега ни трябва панел , който да ни дава нужния ток ...
ако приемем, че ще е слънчево и ще монрираме панела на юг с добър налкон - и ще го пече 8 часа ...макар че ...лятото е повече ...и приемем , че тока (който през часовете на деня силно се мени ( ако няма тракер) , е 3 А средно имаме 24 А/ч ...
Еми стига , та артисва... Значи ни трябва панел даващ 4-5 А ток ...или един 70 - 80 ватов панел е супер...
Да допълня , че всичко е мнооого относително....Има слънце - има ток ,,няма слънце - няма ток... През зимата в мрачно време мощността пада до 10-15 % от максималната...
Хубаво е контролера да е от типа за управление на осветления...Има си програми за целонощно светене ( тимно - тъмно) , за 1, 2 3 ...и тн часа светене след здрач... Идеален за целта!
Ако не трябва осветлението да е през цялата нощ или мощността на лампите е друга - тогава пресмятаме наново..


Прочее ...със 100 ватов панел монтиран наскоро , хората гледат тв , включват няколко лампи вечер , хладилник работи , че и хидрофор... Сега ще монтираме още доста мощност , щото на хората им хареса ....

Моето ново,зелено бизнесхоби:


Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано15.03.13 12:37



Целта ми е да натрупам малко опит тая година. Взех си един 200 Вт ЧИСТА синусоида трансвертер(12-220), но си мисля системата да я направя на 12 В директно от акумулатора с цел минимизиране на всякакви загуби.
Тия с хладилника с какъв акумулатор и мощност на преобразувателя са? Това е и моята далечна цел. Имам един парцелче и като разбрах, че шибалниците искат 600 лв само за откриване на партида.... сещаш ли се каква широка усмивка получиха : )))



Е.ал сам им пу...а лелина!
Ще го мисля с напълно независим остров в следващата година - е..ал сам ги в г.за

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел

Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: Киро]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано15.03.13 12:43



Още повече, че 220 волтовите лЕД крушки според мен са все още крайно неизпипани - гори им електрониката в основата на балоните - по една или друга причина. И да, мисля да се включват с фотореле по залез. И пак да - предпочитам да имам резервна мощност в случай на няколко безслънчеви дни. Това от края на февруари до края на октомври няма да се случва, на база вече 4-годишните данни от автоматичната ми метеостанция в пункта. А в следващите месеци мисля да закача и едно малко ветрогенераторче(до 300-500 Вт) - ако имам кръгло 100 недостатъчно слънчеви дни, в поне 40-50 на сто от тях има вятър


Абе мисля го още.
И го мисля лаишки така: Ако мога автономно да си осигуря ток за всичко без топлата вода, мисля, не е невъзможно :)

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел

Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: Киро]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано15.03.13 13:17



Бе пак малка сума са ти казали....Напоследък все с разни хора се заимаваме , на които са обаждани и 100 000 лева за присъединяване - трафопост , кабели , изкоп.... Най - малко бяха поискали на един шуменски склад за дърва - 15 000...
На хората не им трябва кой - знае колко мощност - за помпа на парно , тв , хладилник , няколко външни лампи с датчици за движение...
Иначе , за жилище с всички удобства става трудно - поради малкото КПД , площтта на фотоволтаиците е голяма ...и даже да има пари човек , може място да няма...
200 вата е малкооо....обаче па ...като е пълна синусоида ...може само за уредите с двигател да се ползват ....ама ...то за хадилник само...
Иначе да - каквото може да е на 12 волта - да е!!! Има и хладилници такива и телевизори ..за ла,мпи не говоря...
Ветрогена е колкото полезен , толкова и кахърен ....ако стане като снощи в Габробо....лошо.... не обичам неща с въртящи се части ...на повечето им дават 15-16 м/с за нормална работа ...а то си е доста... за разлика от панелите , електричеството от ветрогена се мени както по ток , така и по напрежение ...контролерите са кахърни...или скъпи.

Тия с хладилника си взеха 1500 вата инвертор с модифицирана синусоида. .....аз им се карах , щото за сега не предлагам инвертори и те си купили такъв бз да питат ....мислех , че хладилнка ще се мъчи или няма да работи , обаче , незнайно защо си работи без видими щети ( засега) ...на хидрофора ми "се сменил гласа" , но и той работел ( него не съм о "чувал" как бачка.... обаче ще сменят инвертора с чисто синусидален.
Ще го мисля с напълно независим остров в следващата година - е..ал сам ги в г.за
и аз така правя...като начало имам соларна система за топла вода , локално парно на твърдо гориво . Горивото на 10% тази година беше собствено производство - мое творение "екобрикети" от безплатни материали ...безкрайно съм доволен и за този сезон мисля да инвестирам в по- голямо оборудване за производството им....но това е отделна тема.



Моето ново,зелено бизнесхоби:


Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: Киро]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано15.03.13 13:30



Ами , за LED крушките още нямам отзиви... в момента в който дойдоха при мен завинтих 2 и вече половин година си бачкат....чакам да изгорят енергоспестяващите с тръбички и да ги подменя всички ....
И да, мисля да се включват с фотореле по залез Ако не си си взел вече котролер на зарядката , вземи си със вградено...
И го мисля лаишки така: Ако мога автономно да си осигуря ток за всичко без топлата вода, мисля, не е невъзможно :)
за толата вода през лятото е лесно...една системка с панели за топла вода решава проблема ....аз и зимата имам топла вода ако е слънчево....но си имам и втора серпентина на бойлера , вкл1чена към котела , така че за топла вода ток не ползвам...
Една новопроектирана малка къща може да е енергонезависима отвсякъде ...без никакви компромиси откъм комфорт. Е , случват се дни ез вятър и слънце ...но има си и дизелови генератори , нали?
Все пак , на този етап няма нищо по - добро от централната мрежа. Стига дане искат майка си и баща си за присъединяване ...



Моето ново,зелено бизнесхоби:


Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано15.03.13 13:32



Отделна тема, но подходяща за клуба. За разбирачите не се притеснявай, режа ги из основи, ако са с кавички. Инак -всеки е добре заповядал, защото при пускане на търсачка, излизат всякакви простотии и 99 процента плява по тематиката. Айде сега да не ти губя времето и да разпитвам за екобрикетите, само(засега) последно: аз съм много доволен как горят и топлят дори някои от купешките. Земя имам и при необходимост слама и царевични кочани - бол. Ако има как да се ..."сплъстят", пресоват, направо няма нужда от дърва. Но предполагам, трябва гигантско налягане - не знам, бос съм тук.

По темата: самият ветрогенератор НЕ би бил недостатъчен - факт. Но би турял по едно рамо от време на време на системата в критичните месеци: ноември-януари. Аз затова смятам да взема някой с малка мощност(ба ли го - до 200-300 Вт) и да го кача на по-високо(15 м е постижима височина, а защо не и 20 с 2-3 реда яки обтяжки - не виждам какво толкова може да стане. Парцелът ми е на 70 метра от сегашната ми къща, практически извън селото, но на границата. И да падне при най-лоша хипотеза, ще потроши само себе си. За панели - колкото - толкова(ако трябва) по-нататък. Площ има

- собствена, без простотии и разправии с общински търтеи. Макар че, подозирам, има начин да се заядат за някакви разрешения, нищо, че ще го ползвам САМО за себе си.

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел

Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано15.03.13 13:40



П.С: 200-те вата са по-скоро УПС за метеостанцията, но лятото има един по-малък УПС за компа на станцията, че ми писна със селския ток. Лятото ще се ползва без зарядната си част(зареждане на акумулатора от мрежата). Затова - знам-принципно си прав за мрежовия, но качеството е ПОД всякаква критика, да не говорим, че спират за някакви планирани идиотски профилактики от 8 до 17(!!!) по няколко последователни дни 2-3 пъти годишно и ебават майката на данните на станцията за 1-2 дни. Та дори цената на независимостта да е малко по-висока, да го духат! Това - в перспектива, но целта ми е с минимизиране (без бойлер и климатик) на разходите да съм независим още догодина.

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: Киро]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано15.03.13 13:59



За брикетите - с удоволствие ( и с риск да ми се присмеят) ще пусна отделна тема ....но довечера , че имам да кача и снимки , а не са ми в лаптопа...Не ползвам кой знае колко налягане ...прочее...ей как Бат'Кико прави брикети...


ама тука е лаишко ....само за проба... обаче съм изключително доволен ....ако направя в пъти по-голямо оборудване , няма да плащам и стотинка за гориво ( само труд и транспорт, които са си мои) , а иначе отиват едни 1000 лева всяка година ....
Има малки ветрогенератори за по - ниски скорости на вятъра с 5 или 6 витла ...300 вата ....ако има постоянен вятър ( има такива места - в някой падини крайводни площи , покрай морето ) това нещо работи 24 часа... върши добра работа ...сега ще ходя до Англия и ще си донеса едно такова...
Ама ме притесняват...все пак ...лагери , намотки....бе върти ли се - износването е голямо . Панелите са с предвиден живот 20 години и повече ....ветрогена колко - 2, 3, 5 ? Още повече , че хората предпочитат да дадат по - малко пари и купуват нещо некачествено...
Иначе е добре ( то и така се прави де ) кулата да е в основата си шарнирна и едната обтяжка да е на тресчотка и да може да се отпуска....Кулата се накланя до земята и се подпира..... При ремонт на ветрогена или при прогноза за силна буря да може да се свали. Иначе всички си имат уж защити - чупещи се опаки , електромагнитни спирачки и бля,бля....
Не могат да се заядат за панели...за перка - само ако съсед се оплаче от шум ( щото някой от по-големичките си шумят) ....

Моето ново,зелено бизнесхоби:

Редактирано от kiko64 на 15.03.13 14:42.



Тема Re: Трябва си такъв клуб :)нови [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано15.03.13 14:05



Пусни си спокойно тема, а ако се появят дежурни психопати по-нататък, ще ги режем :)
Да, аз съм атеист-езичник, Слънцето ми е единствен бог: ) и го предпочитам, но...абе ще видим.

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.