Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:17 11.05.24 
Горещи теми
   >> Зелена енергия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано16.03.13 19:24



Сега ще опиша още една екоидейка....и друг път съм я споделял , но не тук.
Идеята не е моя. Просто се интересувам от десетилетия и експериментирам от години.
Брикетите излизат безплатно , ако изключим транспорт на материали и труд.
Ето как изглеждат :

а ) с талаш






б) с отработено кафе





в) с портокалови кори





г) с костилки






д) с парафин







и с каквото още се сетите...

Моето ново,зелено бизнесхоби:


Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци. [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано17.03.13 19:22



Аз, след като видях клипа ти, се върнах към една своя идея. АКо може да стане домашно от СЛАМА, това би било окончателно решаване на проблема с отоплението, поне що се касае до по-немалоумните жители на селата :)

Самата слама не знам доколко може да се пресова (вероятно налягането не би било достатъчно в ръчното ти менгеме, БЕЗ да съм убеден....) директно, но АКО се мине първо през ярмомелка, а след това се направи на влажна каша и се смеси с малко отпадъчна хартия, може би би се получило? Как мислиш?

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: Киро]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано17.03.13 19:48



Всяко горящо нещо , достатъчно надребнено , може да стане на брикети по този начин.
Аз например правих с борови иглички .... със шишарки става също....
Но , защо да си играя да събирам из гората (или полето ) суровина , че после да влагам труд и енергия и да я меля?
Има си безплатни и предварително смлени ресурси.


Ресурс № 1 : Талаш - Миналото лято се обърнах към няколко малки дърводелски работилници в региона . Откарах от тях сигурно 1 тон талаш. Зимата си го горят , но лятото просто го изхвърлят....Има и един прахоляк от банциг , който е най- готин за целта - него целогодишно си го изхврлят....
Ресурс № 2 : Стружките от нарязване на дърва за горене . От 10 кубика дърва остава около 1 кубик стружки . Хората ги хвърлят . Като видя доставени дърва нейде , говоря съссобственика , оставям му няколко чувала за смет и следващия ден си ги прибирам пълни... Има недостатък - мокри са ! Или трябва веднага да се правят на брикети , или (ако ще се съхраняват дълго) да се сушат.
Ресурс № 3 : Утайка от кафе. Аз съм кръчмар принципно и ми остава. Обаче ми беше малко , а тя е най-доброто за брикети - има некви мазнини лииии , та се обърнах към човек с улични кафеавтомати. На седмица по няколко големи чувала ! Същия недостатък - мокра е и ако не се влага веднага - гние.
Ресурс № 4 : Костилки . Имам доста овошки и доста приятели с градини ...Обаче мястото е селските казани! Там след варенеостават купчини костилки , които или ги горят или ги зхвърлят. Е тези , които ги изхвърлят са моите хора!

Единственото нещо , което трябва да се обработва предварително е хартията.
Нейните влакънца (целулоза)са свързващото вещество. В хартията могат да се добавят до 70% друго горимо.
Основен недостатък на "моя" метод , че изисква последващо сушена на брикетите , което става за 2-3 дни на слнце , но си изисква свободна площ
не става за тераси на апартаменти или изби...

Моето ново,зелено бизнесхоби:


Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано18.03.13 09:32



Разбирам. Но номерът с талаша минава, защото единици са като теб, иначе юе се усетят и ще почнат да искат пари : )
Докато сламата е в голямо количество и ако човек има няколко декара, все едно дали я гледа сам или му я гледа арендатор, винаги може да си я изиска. И е практически без пари, в почти неизчерпаемо количество с минимални разходи за транспорт. Затова съм се насочил към тая идея.

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: Киро]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано18.03.13 10:02



Аз съм правил брикети и от райграс ...


Кося често , суша и правя...
Просто трябва да се знае , че този метод не ползва кой знае колко голямо налягане и брикетите стават, макар и здрави„ не особено плътни.
Това води до по- бързото им изгаряне . Както и до по- голям обем (място за съхранение). Бидейки паралелепипеди обаче , това се компенсира до нейде с плътното им подреждане.
Някой от смесите , които съм пробвал, се доближатат , а някой дори надминават дървата ( с костилки , с утайка от кафе , с дървесен прах , с бракувано жито и.тн)
Мисля си ( не съм опитвал) , че със сламата по този метод ще се получават брикети без проблем, но ще горят относително бурно и относително бързо...ще са по-обемисти на тон тегло (пак звиси колко на дребно ще се мели или реже сламата) ...
Такива брикети за камина или домашна печка са ок....
За котел не стават , не за друго , ами човек час по час трябва да ходи да добавя гориво.
Макар че ....не съм пробвал....това лято ще спретна и такива...Може би слама , костилки и хартия ще е идеалния вариант.
Апропо ....навремето на село си спомням като малко дете, че събираха кравешката тор , мешаха я със слама и я сушаха на пити ....Зимата се грееха на тези пити .......интересното беше , че не миришеха лошо , както можеш да си помислиш....

Моето ново,зелено бизнесхоби:


Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано18.03.13 10:14



Ако се мине през ярмомелка, консистенцията би била подобн на на тая на плява(обвивките на зърната жито), разсъждавайки умозрително. Или може би на едри трици... Абе ще го мисля още :)

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: Киро]  
Автор kiko64 (мазен кръчмар)
Публикувано18.03.13 10:26



ми , ще стане супер!
Най - големия проблем ( не че е проблем де..) е превръщането на хартията на каша ..
До сега ползвах една стара бикновенна соц пералня с перка вътре . На перката са монтирани 2 ножчета .....пълня с картон , хартия , велпапе ....наливам вряла вода ( може и със студена , но не е така лесно после ) , понеже има бол от слънчевата система за топла вода , оставям за 30 мин. и после само като врътна 2-3 минути и е готово....
Ножчетата не са измислени много добре - затлачват се с тиксо , връви и кво ли не ....., има си световна практика как да стане ,идеята е открадната , ама и пари трябат и много време , а на мен ми е кът...
Искам да направя огромен казан ...за тон - 2 материал....
И хидравлична преса с поне 12 гнезда!
Сещаш се каква производителност ще има!!!
Ако се хване човек , за седмица ще си е приготвил горивото за зимата ....

Моето ново,зелено бизнесхоби:



Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: kiko64]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано18.03.13 11:18



Ейвалла. Дано намериш време и успееш да заделиш ресурс. Щото е ясно, че МОЖЕ да стане, за това съмнение няма.

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: kiko64]  
Автор msorrellia ( )
Публикувано02.04.13 06:36



Кико, ти си баси находката





Тема Re: Домашно приготвени брикети от отпадъци.нови [re: Киро]  
Автор msorrellia ( )
Публикувано02.04.13 06:39



Обаче изгарянето Зелено ли е?
Какво отделят предложените идеи?

Ако стане масово, до колко димилката ще е поносима?
примерно...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.