Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:21 30.04.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема MAC и IP адресинови  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано09.02.12 13:19



В локалната мрежа как се ползват двата вида адреси? Знам че работят на различни нива, но принципно IP не може ли да върши цялата работа? Защо се ползват и MAC адреси, за какви цели и в какви случаи. Какво изобщо им е предназначението?




Тема Re: MAC и IP адреси [re: NikiFin]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано09.02.12 16:30



Принципно всичко което прави Ethernet може да се реализира с IP адреси. Въпросът е, че TCP/IP не беше единствения транспортен протокол в недалечното минало -- имаше

, и други (token-ring) изгъзици. Просто в момента е евтинийка да си купуваш ethernet устройства -- китайците бълват чипове за LAN-ки и switch-ове в милиони бройки.



Тема Re: MAC и IP адреси [re: NikiFin]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано09.02.12 17:21



а защо не прочете "Основи на TCP/IP?"

ИП адресите могат да се дублират докато МАК адресите са уникални.
ИП адресите са routable за разлика от МАК
следователно комбинацията от ИП и МАК е винаги уникална.

би трябвало сама да се сетиш, че без четене няма да стане, още по-малко в някакъв форум някой ще ти обяснява в подробности как компютрите комуникират



Тема Re: MAC и IP адреси [re: tuff slim]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано09.02.12 18:12



"комбинацията от ИП и МАК е винаги уникална. "

Е нали само "МАК адресите са уникални"! То и комбинацията от 1,2,3,4,5,6 и МАК адрес е уникална ма не е няква нова информация :-))



Тема Re: MAC и IP адреси [re: wqw]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано10.02.12 01:17



и как раутваш мак адресите? с кофи???
айде и ти си прочети книгата преди да плещиш


PS прочете ли за мюнхенската миграция? за 8 години мигрирали няколко стотин усера и им остават още само 15.000.

а може би миграцията на ДА към линукс е начин да се намали бройката. който 6 месеца след миграцията не е напуснал, се гръмва, само и само да не ползва линукс. гадно. но нака съкращенията поне са доброзорни.
ти как мислиш?

Редактирано от tuff slim на 10.02.12 01:33.



Тема Re: MAC и IP адреси [re: NikiFin]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.02.12 16:13



Ето, чети:






Тема Re: MAC и IP адреси [re: NikiFin]  
Автор psy__ ()
Публикувано10.02.12 22:47



IP протокола е на по-високо ниво и съответно няма как да свърши работата. В случая имаш IP върху Ethernet и работи по следния начин:

Твоят компютър взема IP пакета, слага каквото трябва в него, хедъри, данни, source, destination и т.н., след това всичко това се взема и се вгражда в Ethernet Frame, и този Frame се изпраща към другия компютър, като реално адресирането се извършва по MAC адреси, т.е. Frame-то се изпраща към MAC адрес еди кой си и тук IP-то няма значение. В този Ethernet frame, може да се вгради и друго, което не е IP пакет, така че реално IP пакета не е нищо специално, той на практика представлява някакви данни вградени в Ethernet Frame. Там може да има и съвсем други данни, които се обменят между компютрите в LAN-а. На този принцип например работи ATA over Ethernet и там няма и помен от IP.

Получаващият като получи Frame-то по обратния начин, взема Ethernet Frame-то, вади от него IP пакета и т.н. разопаковането продължава.

Та отговорът е прост, при Ethernet, IP-то не може да съществува без Ethernet и MAC адресите, докато те могат да съществуват и работят и без IP-то :).



Тема Re: MAC и IP адреси [re: psy__]  
Автор Astra1.8iGT (C18NZ, 92g.)
Публикувано11.02.12 10:58



Има по прост отговор. Съществува така наречения 7 слоен OSI модел който вкарва стандартите и протоколите в ред (преди него е било хаус). МАК е на 2 слой, ИП е на трети слой. Спрямо модела всеки слой комуникира с друг такъв т.е. МАК с МАК и ИП с ИП.
Нагоре и надолу в модела се случва капсулация т.е. в пакет с ИП адрес се съдържа МАК адрес, но в рамка с МАК адрес нямаш ИП адресна информация.
Грубо казано с МАК можеш да комуникираш само в ЛАН среда (Novell NetWare се опитаха да го прескочат, но се отказаха). С ИП комуникираш с други подмрежи и мрежи, чрез слой 3 устройства наречени рутери





Тема Re: MAC и IP адреси [re: Astra1.8iGT]  
Автор psy__ ()
Публикувано13.02.12 14:08



Съвсем умишлено не намесих OSI модела, защото за хора, които не са много наясно и нямат практика, според мен той води повече до объркване отколкото до изясняване :)

Преди години като съм го учил не ми говореше нищо. След това с течение на времето и работата, започна да придобива форма :).



Тема Re: MAC и IP адреси [re: psy__]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано14.02.12 22:04



аз съм чела и не разбрах, затова питам. Ако не съм в мрежа, а имам директна връзка към Инет доколкото разбирам MAC адреса ми няма никакво значение. Но това не пречи на комуникацията. Не разбирам какво е това дето повече може да прави с MAC отколкото с IP и налага използването на MAC. Теоретично.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.