Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:53 21.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор psy__ ()
Публикувано15.02.12 01:10



Пак ще се опитам да обясня :)

Абсолютно цялата комуникация в един Ethernet LAN минава през Ethernet Frames. Това представлява пакет в който се вгражда някаква информация, без значения каква е тя, и при тези frames единственият начин за адресиране е по MAC адрес, т.е. на това ниво, компютрите в един LAN се виждат помежду си единствено и само използвайки своите MAC адреси.

При IP протокола тази информация, която се вгражда в тези Ethernet Frames представлява IP пакетa, т.е. при самата комуникация се изгражда IP пакета заедно със source IP, destination IP, взема се този пакет и се вгражда в Ethernet Frame. Намира се кои е MAC адреса на компютъра към който трябва да отиде съовтветния frame и драйвера на мрежовата карта (забележете, че вече сме на по-ниско ниво, на което IP стека не знае какво се случва и не участва) го засилва към съответното PC, като казва, този frame е за MAC адрес xx:xx:xx:xx:xx:xx и той си заминава към суича, суича го препраща към съответния порт на който е съовтетния MAC адрес.

Пакета пристига в другото PC, той отваря frame-то, вади IP пакета от него и го дава на IP стека за обработка, той си гледа src/dst IP адреса и решава какво да го прави.

Та за да си свързан към интернет от един LAN, IP пакетите ти от PC-то ти към гейтуея се капсулират във ethernet frames и се изпращат до него, след това той си вади IP пакета от този frame, и ако не е за него, го капсулира в друг frame и го изпраща и към неговия си гейтуей отново по MAC адрес.

На този адрес, много удачно сравнение са направили със руски матрьошки ( ако знаете какво е това). Това са кукли, които се разглобяват и всяка една се побира в по-голямата. Същото е и с TCP/IP/Ethernet пакетите.

TCP пакета, се капсулира в IP пакет, той от своя страна се капсулира в Ethernet Frame и този Frame се изпраща до съответното PC по MAC адрес.

http://www.laneye.com/network/how-network-works/mac-address-and-ip-address-relationship.htm



Тема Re: MAC и IP адреси [re: jensen-110062]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано15.02.12 01:34



Представи си че слушаш новини по радио FM+. Имаш човешки глас (TCP) и радио честота (Ethernet). Теоретично само човешкия глас (TCP) ти е достатъчен за да чуеш новините, практически на звукът (IP) му трябва среда в която да са разпространи (Ethernet).

Среда може да бъде AM честота (ATM), FM честота (PPP) или въздуха (Ethernet). Твоето ухо (LAN карта) може да приема човешки глас (TCP/IP) само през въздуха (Ethernet).



Тема Re: MAC и IP адреси [re: psy__]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано15.02.12 10:44



Мерси за подробното обяснение. Все пак този MAC се ползва само в локални мрежи, нали.
Но ако се върнем назад в Dial up годините, доколкото разбирам тогава си получаваше човек директно публичен IP, не беше нужна мрежова карта а модем. Тогава всичко става по IP, понеже няма физически адрес или се ползва някакъв физ адрес на модема ? Или кое е data link layer при dial up? Тук много издишам




<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 10:45.</EM></FONT></P>

Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 10:55.



Тема друг въпрос [re: NikiFin]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано15.02.12 11:25



сори, чета по нета ама пак не схващам.
Отвън моето IP (на домашната ни локална мрежа) не се вижда, а се вижда IP то на провайдера.
ipconfig ми дава
Standart gateway: 192.168.1.1
Undernetmask: 255.255.255.0

1. Това значи ли че в домашната ни локална мрежа може да се вържат 254 компа
2. Нашият гейтуей от провайдера с публичен IP адрес ли се вижда или с private IP. Изобщо нашият гейуей има ли публичен адрес, който поради някаква причина е скрит или или само локален IP и провайдера го вижда като вижда като private (демек 192.168 ....). И ако нямам публичен адрес каква е причината да нямам.

съжалявам ама тотално съм се оплела и колкото повече чета толкова повече се оплитам




<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 11:33.</EM></FONT></P>

Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 15:59.



Тема Re: MAC и IP адреси [re: tuff slim]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано17.02.12 14:58



Отговарям на теб, но е към всички...

Момчета,

Вие не знаете в какъв филм влязохте с тая овчица! В клуб "Програмисти" вече като се яви пост от нея, всеки се подготвя за поредната порция малоумие.

Тая (уж) учи някакви ИТ неща, но я виждате колко е научила и разбрала. На същото дередже е по отношение на бази данни, езици за програмиране и к'вото друго се сетите. Нееднократно го е демонстрирала.

Тъй че, не я взимайте много на сериозно- скоро ще опне нервите на всички, щото както и да и се обяснява, разказва, показва- оно рупа ли рупа.

Олег Иванов
Аре със здраве!

Редактирано от Oлer Ивaнoв® на 17.02.12 15:00.



Тема Re: MAC и IP адреси [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.02.12 15:50



този ник за пръв път го виждам, явно ти се е наложило да го смениш, за да те вземе някой насериозно, че с предния имаш лоша слава. Ако изобщо ти е разрешено с предния ник да влизаш. Страхливецо, покажи се кой си ако ти стиска. Най вероятно те е яд на мен и искаш всички да ме намразят без да има никаква никаква причина, освен измислената от теб с цел да ме злепостави.




Тема Re: MAC и IP адреси [re: jensen-110062]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано18.02.12 15:54



2006 година е регнат, това си му е ника.
Проблемът е, че задаваш нарастващо малоумни въпроси, получаваш отговори, ама пак не ти става ясно и "оно си рупа ли, рупа". Нищо лично.

И стига с тази параноя, никой не те мрази. Поне аз не де - за 100% от другите не мога да гарантирам...




Редактирано от Naki на 18.02.12 15:55.



Тема Re: друг въпрос [re: jensen-110062]  
Автор Astra1.8iGT (C18NZ, 92g.)
Публикувано19.02.12 10:16



Давай едно-по едно по методично за да ти се изясни.
"Отвън моето IP (на домашната ни локална мрежа) не се вижда, а се вижда IP то на провайдера. " - Провайдера ти ползва NAT на неговия gateway (router) от една страна има един (или няколко) публични (интернет) адреса, а от твойта страна раздава частни адреси които са недостъпни отвън освен ако доставчика ти не направи "port forwarding" по твое желание - става достъпен адреса ти но се представя само с интернетския такъв и само на определен порт (или портове).
по т.1 - Ако автоматично си взимаш адрес (чрез DHCP), да до 254 устройства биха си взели IP адрес, но не значи че ще имат интернет. Това зависи от доставчика.
по т.2 - Доставчика ти има един или няколко публични адреса и да, той се вижда с публичния си адрес. Причината да нямаш публичен адрес е упомента още при плащането на интернета, където някъде е указано, че не ползваш публичен адрес (или статичен/динамичен интернет адрес).

Сигурно се питаш защо е цялото това нещо. Целтта е с един публичен адрес, да могат много потребители да имат интернет. А това е защото публичните адреси са лимитиран ресурс. Реално публичен статичен адрес ти е необходим ако имаш сървърни услуги в мрежата които искаш да се достъпват безпроблемно и по всяко време.

PS: За да си видиш външния адрес (в твоя случай при доставчика), напиши в гугъл "what is may ip address" и щракни на линк който ти харесва. Например

Редактирано от Astra1.8iGT на 19.02.12 10:23.



Тема Re: друг въпрос [re: Astra1.8iGT]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано19.02.12 22:42



благодаря ти. Абе аз тъкмо си помисля, че съм схванала и в един момент се окаже, че май не съм. Само от картинки малко трудно се разбира, май трябва човек да си се позанимава с тези неща, да ги поработи за да ги осъзнае.




Тема Re: MAC и IP адреси [re: Naki]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано19.02.12 23:10



бе мразят ме разни хора ама тва е др тема.
Аз просто съм начинаеща - знам, че обясненията тук са като за малоумни и всеки път като ги чета все повече ми просветва. Който си знае материята по диагонал ще го чете и ще схване.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.