Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 15.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Системни администратори
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема MAC и IP адреси  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано09.02.12 13:19



В локалната мрежа как се ползват двата вида адреси? Знам че работят на различни нива, но принципно IP не може ли да върши цялата работа? Защо се ползват и MAC адреси, за какви цели и в какви случаи. Какво изобщо им е предназначението?




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: NikiFin]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано09.02.12 16:30



Принципно всичко което прави Ethernet може да се реализира с IP адреси. Въпросът е, че TCP/IP не беше единствения транспортен протокол в недалечното минало -- имаше

, и други (token-ring) изгъзици. Просто в момента е евтинийка да си купуваш ethernet устройства -- китайците бълват чипове за LAN-ки и switch-ове в милиони бройки.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: NikiFin]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано09.02.12 17:21



а защо не прочете "Основи на TCP/IP?"

ИП адресите могат да се дублират докато МАК адресите са уникални.
ИП адресите са routable за разлика от МАК
следователно комбинацията от ИП и МАК е винаги уникална.

би трябвало сама да се сетиш, че без четене няма да стане, още по-малко в някакъв форум някой ще ти обяснява в подробности как компютрите комуникират



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: tuff slim]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано09.02.12 18:12



"комбинацията от ИП и МАК е винаги уникална. "

Е нали само "МАК адресите са уникални"! То и комбинацията от 1,2,3,4,5,6 и МАК адрес е уникална ма не е няква нова информация :-))



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано10.02.12 01:17



и как раутваш мак адресите? с кофи???
айде и ти си прочети книгата преди да плещиш


PS прочете ли за мюнхенската миграция? за 8 години мигрирали няколко стотин усера и им остават още само 15.000.

а може би миграцията на ДА към линукс е начин да се намали бройката. който 6 месеца след миграцията не е напуснал, се гръмва, само и само да не ползва линукс. гадно. но нака съкращенията поне са доброзорни.
ти как мислиш?

Редактирано от tuff slim на 10.02.12 01:33.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: NikiFin]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.02.12 16:13



Ето, чети:






Тема Re: MAC и IP адресинови [re: NikiFin]  
Автор psy__ ()
Публикувано10.02.12 22:47



IP протокола е на по-високо ниво и съответно няма как да свърши работата. В случая имаш IP върху Ethernet и работи по следния начин:

Твоят компютър взема IP пакета, слага каквото трябва в него, хедъри, данни, source, destination и т.н., след това всичко това се взема и се вгражда в Ethernet Frame, и този Frame се изпраща към другия компютър, като реално адресирането се извършва по MAC адреси, т.е. Frame-то се изпраща към MAC адрес еди кой си и тук IP-то няма значение. В този Ethernet frame, може да се вгради и друго, което не е IP пакет, така че реално IP пакета не е нищо специално, той на практика представлява някакви данни вградени в Ethernet Frame. Там може да има и съвсем други данни, които се обменят между компютрите в LAN-а. На този принцип например работи ATA over Ethernet и там няма и помен от IP.

Получаващият като получи Frame-то по обратния начин, взема Ethernet Frame-то, вади от него IP пакета и т.н. разопаковането продължава.

Та отговорът е прост, при Ethernet, IP-то не може да съществува без Ethernet и MAC адресите, докато те могат да съществуват и работят и без IP-то :).



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: psy__]  
Автор Astra1.8iGT (C18NZ, 92g.)
Публикувано11.02.12 10:58



Има по прост отговор. Съществува така наречения 7 слоен OSI модел който вкарва стандартите и протоколите в ред (преди него е било хаус). МАК е на 2 слой, ИП е на трети слой. Спрямо модела всеки слой комуникира с друг такъв т.е. МАК с МАК и ИП с ИП.
Нагоре и надолу в модела се случва капсулация т.е. в пакет с ИП адрес се съдържа МАК адрес, но в рамка с МАК адрес нямаш ИП адресна информация.
Грубо казано с МАК можеш да комуникираш само в ЛАН среда (Novell NetWare се опитаха да го прескочат, но се отказаха). С ИП комуникираш с други подмрежи и мрежи, чрез слой 3 устройства наречени рутери





Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Astra1.8iGT]  
Автор psy__ ()
Публикувано13.02.12 14:08



Съвсем умишлено не намесих OSI модела, защото за хора, които не са много наясно и нямат практика, според мен той води повече до объркване отколкото до изясняване :)

Преди години като съм го учил не ми говореше нищо. След това с течение на времето и работата, започна да придобива форма :).



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: psy__]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано14.02.12 22:04



аз съм чела и не разбрах, затова питам. Ако не съм в мрежа, а имам директна връзка към Инет доколкото разбирам MAC адреса ми няма никакво значение. Но това не пречи на комуникацията. Не разбирам какво е това дето повече може да прави с MAC отколкото с IP и налага използването на MAC. Теоретично.




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор psy__ ()
Публикувано15.02.12 01:10



Пак ще се опитам да обясня :)

Абсолютно цялата комуникация в един Ethernet LAN минава през Ethernet Frames. Това представлява пакет в който се вгражда някаква информация, без значения каква е тя, и при тези frames единственият начин за адресиране е по MAC адрес, т.е. на това ниво, компютрите в един LAN се виждат помежду си единствено и само използвайки своите MAC адреси.

При IP протокола тази информация, която се вгражда в тези Ethernet Frames представлява IP пакетa, т.е. при самата комуникация се изгражда IP пакета заедно със source IP, destination IP, взема се този пакет и се вгражда в Ethernet Frame. Намира се кои е MAC адреса на компютъра към който трябва да отиде съовтветния frame и драйвера на мрежовата карта (забележете, че вече сме на по-ниско ниво, на което IP стека не знае какво се случва и не участва) го засилва към съответното PC, като казва, този frame е за MAC адрес xx:xx:xx:xx:xx:xx и той си заминава към суича, суича го препраща към съответния порт на който е съовтетния MAC адрес.

Пакета пристига в другото PC, той отваря frame-то, вади IP пакета от него и го дава на IP стека за обработка, той си гледа src/dst IP адреса и решава какво да го прави.

Та за да си свързан към интернет от един LAN, IP пакетите ти от PC-то ти към гейтуея се капсулират във ethernet frames и се изпращат до него, след това той си вади IP пакета от този frame, и ако не е за него, го капсулира в друг frame и го изпраща и към неговия си гейтуей отново по MAC адрес.

На този адрес, много удачно сравнение са направили със руски матрьошки ( ако знаете какво е това). Това са кукли, които се разглобяват и всяка една се побира в по-голямата. Същото е и с TCP/IP/Ethernet пакетите.

TCP пакета, се капсулира в IP пакет, той от своя страна се капсулира в Ethernet Frame и този Frame се изпраща до съответното PC по MAC адрес.

http://www.laneye.com/network/how-network-works/mac-address-and-ip-address-relationship.htm



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано15.02.12 01:34



Представи си че слушаш новини по радио FM+. Имаш човешки глас (TCP) и радио честота (Ethernet). Теоретично само човешкия глас (TCP) ти е достатъчен за да чуеш новините, практически на звукът (IP) му трябва среда в която да са разпространи (Ethernet).

Среда може да бъде AM честота (ATM), FM честота (PPP) или въздуха (Ethernet). Твоето ухо (LAN карта) може да приема човешки глас (TCP/IP) само през въздуха (Ethernet).



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: psy__]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано15.02.12 10:44



Мерси за подробното обяснение. Все пак този MAC се ползва само в локални мрежи, нали.
Но ако се върнем назад в Dial up годините, доколкото разбирам тогава си получаваше човек директно публичен IP, не беше нужна мрежова карта а модем. Тогава всичко става по IP, понеже няма физически адрес или се ползва някакъв физ адрес на модема ? Или кое е data link layer при dial up? Тук много издишам




<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 10:45.</EM></FONT></P>

Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 10:55.



Тема друг въпроснови [re: NikiFin]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано15.02.12 11:25



сори, чета по нета ама пак не схващам.
Отвън моето IP (на домашната ни локална мрежа) не се вижда, а се вижда IP то на провайдера.
ipconfig ми дава
Standart gateway: 192.168.1.1
Undernetmask: 255.255.255.0

1. Това значи ли че в домашната ни локална мрежа може да се вържат 254 компа
2. Нашият гейтуей от провайдера с публичен IP адрес ли се вижда или с private IP. Изобщо нашият гейуей има ли публичен адрес, който поради някаква причина е скрит или или само локален IP и провайдера го вижда като вижда като private (демек 192.168 ....). И ако нямам публичен адрес каква е причината да нямам.

съжалявам ама тотално съм се оплела и колкото повече чета толкова повече се оплитам




<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 11:33.</EM></FONT></P>

Редактирано от jensen-110062 на 15.02.12 15:59.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: tuff slim]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано17.02.12 14:58



Отговарям на теб, но е към всички...

Момчета,

Вие не знаете в какъв филм влязохте с тая овчица! В клуб "Програмисти" вече като се яви пост от нея, всеки се подготвя за поредната порция малоумие.

Тая (уж) учи някакви ИТ неща, но я виждате колко е научила и разбрала. На същото дередже е по отношение на бази данни, езици за програмиране и к'вото друго се сетите. Нееднократно го е демонстрирала.

Тъй че, не я взимайте много на сериозно- скоро ще опне нервите на всички, щото както и да и се обяснява, разказва, показва- оно рупа ли рупа.

Олег Иванов
Аре със здраве!

Редактирано от Oлer Ивaнoв® на 17.02.12 15:00.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.02.12 15:50



този ник за пръв път го виждам, явно ти се е наложило да го смениш, за да те вземе някой насериозно, че с предния имаш лоша слава. Ако изобщо ти е разрешено с предния ник да влизаш. Страхливецо, покажи се кой си ако ти стиска. Най вероятно те е яд на мен и искаш всички да ме намразят без да има никаква никаква причина, освен измислената от теб с цел да ме злепостави.




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано18.02.12 15:54



2006 година е регнат, това си му е ника.
Проблемът е, че задаваш нарастващо малоумни въпроси, получаваш отговори, ама пак не ти става ясно и "оно си рупа ли, рупа". Нищо лично.

И стига с тази параноя, никой не те мрази. Поне аз не де - за 100% от другите не мога да гарантирам...




Редактирано от Naki на 18.02.12 15:55.



Тема Re: друг въпроснови [re: jensen-110062]  
Автор Astra1.8iGT (C18NZ, 92g.)
Публикувано19.02.12 10:16



Давай едно-по едно по методично за да ти се изясни.
"Отвън моето IP (на домашната ни локална мрежа) не се вижда, а се вижда IP то на провайдера. " - Провайдера ти ползва NAT на неговия gateway (router) от една страна има един (или няколко) публични (интернет) адреса, а от твойта страна раздава частни адреси които са недостъпни отвън освен ако доставчика ти не направи "port forwarding" по твое желание - става достъпен адреса ти но се представя само с интернетския такъв и само на определен порт (или портове).
по т.1 - Ако автоматично си взимаш адрес (чрез DHCP), да до 254 устройства биха си взели IP адрес, но не значи че ще имат интернет. Това зависи от доставчика.
по т.2 - Доставчика ти има един или няколко публични адреса и да, той се вижда с публичния си адрес. Причината да нямаш публичен адрес е упомента още при плащането на интернета, където някъде е указано, че не ползваш публичен адрес (или статичен/динамичен интернет адрес).

Сигурно се питаш защо е цялото това нещо. Целтта е с един публичен адрес, да могат много потребители да имат интернет. А това е защото публичните адреси са лимитиран ресурс. Реално публичен статичен адрес ти е необходим ако имаш сървърни услуги в мрежата които искаш да се достъпват безпроблемно и по всяко време.

PS: За да си видиш външния адрес (в твоя случай при доставчика), напиши в гугъл "what is may ip address" и щракни на линк който ти харесва. Например

Редактирано от Astra1.8iGT на 19.02.12 10:23.



Тема Re: друг въпроснови [re: Astra1.8iGT]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано19.02.12 22:42



благодаря ти. Абе аз тъкмо си помисля, че съм схванала и в един момент се окаже, че май не съм. Само от картинки малко трудно се разбира, май трябва човек да си се позанимава с тези неща, да ги поработи за да ги осъзнае.




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Naki]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано19.02.12 23:10



бе мразят ме разни хора ама тва е др тема.
Аз просто съм начинаеща - знам, че обясненията тук са като за малоумни и всеки път като ги чета все повече ми просветва. Който си знае материята по диагонал ще го чете и ще схване.




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано20.02.12 04:18



Я, едноклетъчния мозък нещо се дразни...

Виж кога ми е регистриран ника, ако това не е прекалено сложно за теб. Виж от кога пиша в клубовете, и в кои клубове, има такава функция "Виж всички мнения на потребителя". В "Програмисти" не пиша, защото не се смятам за програмист, и нямам какво да дискутирам с другите пишещи в него. От време на време прочитам някой постинг там.

Щом при такъв диагонален "преглед на печата" ми е направило впечатление колко си зле, не искам да проверявам по-детайлно колко НАИСТИНА си зле.

Над всеки пост ми стои името, което ако и да не е известно (аз все пак не съм публична личност, или някое нашумяло име), то поне не съм анонимен. Колко повече да се показвам? Телевизионно време по CNN ли да купя?

Злепоставяш се сама, драга!

Голяма жена си, а не можеш да се видиш колко смешно изглеждаш от страни, чак глупаво. Не "вдяваш" елементарни, ама наистина елментарни неща (както се вижда и от питанките ти тук, както се вижда и от въпросите ти в клуб "Програмисти"), защото не можеш да ги разбереш, както и колкото и да ти се обясняват. Явно ИТ материята не ти се отдава, но щом все пак си решила да учиш, вземи опитай нещо друго.

Човешкият мозък е понякога има избирателност по отношение на информацията, която може да запомни. Както има хора, които са страхотни в абстрактните науки, така има други, които са по-добре в точните. Ти не си за вторите.

Олег Иванов
Аре със здраве!

Редактирано от Oлer Ивaнoв® на 20.02.12 04:30.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано20.02.12 09:38



Колкото и да се напъваш не можеш да ме засегнеш - имам дълъг стаж с такива като теб и съм добила имунитет мноооого отдавна.
Това че съм остаряла и ме е натиснал Алцхаймера не значи, че не съм добра в точните науки. Винаги съм била една от най-добрите в училище по математика. Ако аз съм едноклетъчно в това отношение, то другите, а те са МНОГО сигурно ще ги сравниш с молекули. Като добавим че IQ тест резултатите ми са на граница с МЕНСА ти колкото и да си бълваш епитети по мой адрес това не променя фактите, които явно нямат нищо общо с твоите констатации




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор tuff slim (старо куче)
Публикувано20.02.12 15:36



поредното доказателство, че менса тестовете са измислени за правене на пари, а не за отразяване на деиствителното състояние.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: tuff slim]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано21.02.12 00:29



Прави разлика между умен/глупав и образован/прост. Според теста на Менса жената е умна и проста!



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано23.02.12 00:57



а какво значи образован?




Тема понеже имам висшОнови [re: jensen-110062]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано28.02.12 11:00



инженерно и ако това не е образование кое е според теб?




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано29.03.12 02:21



Ебаси ... И тук ли си прописала.

Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: понеже имам висшОнови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано29.03.12 02:31



висшО инжежерно

Като гледам освен да правиш малки листчета с текст (пищови), да ги криеш майсторски и да преписваш от тях не мисля, че си научила, каквото и да е. Не разбирам с какво би ти помогнало това? Освен ако не искаш да работиш като фокусник в някой цирк..

Предполагам, че освен тези умения ти се е наложило да усъвършенстваш и тези си умения:
Това, обаче изобщо не доказва интелект.

Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: понеже имам висшОнови [re: Бokop]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано29.03.12 16:57



видял си ме да преписвам от пищови ли? Я кажи повече че ме заинтригува




Тема Re: понеже имам висшОнови [re: NikiFin]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано30.03.12 23:19



Само така може да се обясни умствения ти багаж. Ако не преписваше щеше все пак 'нещо да е влезло'. Ама не е.



Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: понеже имам висшОнови [re: Бokop]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано01.04.12 17:41



Не ми казвай само, че всичко, което си учил от 1 клас до сега го помниш. Примерно всичките исторически дати и антициклони и клетъчна структура.
Ако си забравил някои неща, нямаш никакво основание да упрекваш другите, че също са забравили неща, които не са ползвали в последствие.
А с преписване и никакви знания забрави да завършиш МЕИ. И още по-малко да вземаш стипендия за висок успех






Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Naki]  
Автор Triglav Zmei (gorianin)
Публикувано04.04.12 10:00



Нея просто я мързи сама да си намира информацията, която я интересува. Явно е свикнала някой да и я поднася наготово и да и я обяснява надълго и нашироко, като на малоумна.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Triglav Zmei]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано04.04.12 13:24



Какво имаш против мързела - мързела движи прогреса.
Нормално е от 2 варианта - труден и лесен - да избера избера лесния. Иначе трябва да съм мазохист. Освен това повторното откриване на топлата вода ми се струва загуба на ценно време. Ако всеки само на google разчиташе този форум трябва да се закрие.
И не си познал - изобщо не съм свикнала да ми обясняват, защото от обяснения рядко разбирам - трябва наистина да са много ясни. Моята методика на учене е друга - или експериментирам докато налучкам резултата и така по опитен път се уча, или ако се окаже прекалено сложно, предпочитам наговото да намеря решение или някой да ми го даде и виждайки как работи да разбера принципа на действие. Разбирам код като сама го чета написан, а не като ми обясняват как да го напиша. Уча по интуитивната система и тръгвам от глобалното - до детаили стигам само ако ми се наложи, не се ръчкам зорлям всичко да разнищя до дупка, защото в повечето случи не се налага. Това е, защото съм практичен човек.
В крайна сметка резултатът е важен. А при мен той е доста задоволителен.
А ти ако нямаш желание да помогнеш, просто можеш да ме игнорираш. Но явно тука целта е съвсем друга - да ме унижиш и да настроиш всички останали срещу мен. Защо го правиш - няма много възможни отговори. В масовия случай е чиста проба злоба.




Тема Re: понеже имам висшОнови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано05.04.12 00:59



А с преписване и никакви знания забрави да завършиш МЕИ.

По мое време и все още си е ТУ. Свидетел съм на не малко подобни примери - завършили с преписване и никакви знания.

И още по-малко да вземаш стипендия за висок успех

Предполагам, че си го постигнала с подобни умения.



Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано05.04.12 01:04



В крайна сметка резултатът е важен. А при мен той е доста задоволителен.

Задоволителен? И как така?

Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.


Тема Re: понеже имам висшОнови [re: Бokop]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано05.04.12 19:34



Квото си искаш си предполагай. Като гледам си доста в час как се завършва ТУ без знания - явно си свидетел на самия себе си.
Аз специално за изпитите винаги съм знаела материала. Това, че в последствие мозъкът ми го е изхвърлил като ненужна информация се казва забравяне и е естествена и нормална характеристина на човешкия мозък. Като гледам и на твоя щом си забравил тези елементарни подробности от биологията в 8 или 9 клас беше....




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Бokop]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано05.04.12 19:39



За тъпите и мързеливите е лесно






Тема Re: понеже имам висшОнови [re: jensen-110062]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано07.04.12 06:47



Абе що не си гледаш децата, и да спреш да разсмиваш аудиторията тука...

В отговор на:

Аз специално за изпитите винаги съм знаела материала. Това, че в последствие мозъкът ми го е изхвърлил като ненужна информация се казва забравяне и е естествена и нормална характеристина на човешкия мозък.




Това се нарича учене стил тоалетно казанче! Клъв-клъв от тук, от там, понапълни се казанчето, но... докато някой не дръпне въженцето, т.е. мине изпита/сесията. Всичко изтича, нищичко не остава. Е те и твоите знаия са такива, с таква трайност. Ако беше учила със запомняне, щеше с малко подръчкване да си върнеш знанията- нарича се услужливост на паметта.

Плямпай си колкото щеш колко си умна, знаеща, как разбираш мат'ряла... Вече те прецениха достатъчно хора що за умствен капацитет си.

На мене не си ми смешна, да ти се смея, би означавало да се присмивам на клиничен случай. Иди се лекувай дорде е време, имаш дечица да отглеждаш, помисли за тях...

Всъщност, прави каквото щеш...

Олег Иванов
Аре със здраве!

Тема Re: понеже имам висшОнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано09.04.12 09:41



Като си толко акълия ми обясни как се учи така че да не се забравя.
Изобщо не си в час драги.
От мен да мине ще ти обясня.
Услужливост на паметта се нарича да се сетиш за нещо на момента, когато ти трябва - демек да мислиш бързо. А дали мислиш бързо или бавно няма как сам да го решиш - зависи какъв мозък ти се е паднал и дали случайно не е увреден. Примерно всеки удар по главата убива мозъчни клетки. Колкото по силно те ударят толкова повече клетки умират. Стресът също предизвиква отделяне на кортизол от надбъбречните жлези, който е отрова за мозъка. Както виждаш това са все неща, които трудно можеш да контролираш. Умрелите мозъчни клетки лека полека задръстват мозъка. Отделно и токсини пускат, които допълнително затрудняват предаването на мозъчните сигнали. Това са само някои от причините защо примерно старите хора са със забавени реакции и трудно си спомнят.
После - няма начин да учиш така че да не забравяш - забравя се всичко, което не те е впечатлило достатъчно за да го запомниш. Но то пак не е забравено, а е някъде в мозъка и може да бъде припомнено. Така че квото съм учила всичко мога да си припомня - по-трудно или по-лесно, пак зависи от качеството на мозъка ми, което не е под мой контрол. Дори да съм тъпа, не ти прави чест да обиждаш човек, за нещо за което не е виновен. Същото е като да кажеш на родения грозен и дефектен, или се е залял с кипела вода и се е обезобразил без да иска, че е изрод.
И за малкоумните е ясно кой е изрода в случая. Само простаците обиждат за подобни неща.
Никога няма да уважавам такова същество, ако ще да е най умното, красивото и талантливото на света, защото всички тия неща са му дадени от Бог и той няма никакви заслуги за тях. Ама за простащината си сам си е виновен




Тема Re: понеже имам висшОнови [re: jensen-110062]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано10.04.12 04:18



Тъпа пачанго....

Ти ли нещо ще обясняваш на мене?

Ти?

На мене?

Няма нужда да правиш copy+paste от някой медицински насочен сайт/форум. Който има нужда от подобна информация си я намира. В контекста на написното от теб, съдейки по изявите ти тук и в програмтския клуб, главата ти вероятно е център за упражнения на перкусионисти... толкова тъпо същество си!

Гледам по малко по-благ начин са те "нахранили" и в последната ти тема в другия клуб (Програмисти). Осъзнай се! Млъкни! Спри се!

Както написах и преди- въздържах се да ти отговарям, защото смятам, че има някакви медицински проблеми при теб, и да, не е красиво да се подиграва човек на такова нещо.

Но кротката ти овча тъпотия напоследък стана воинстваща и агресивна, е, получи си го, не само от мен.

С този постинг преставам НАПЪЛНО да се занимавам с теб, както и да занимавам по какъвто и да било начин теб с моята персона.

Олег Иванов
Аре със здраве!


Тема Re: понеже имам висшОнови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано10.04.12 13:38



Мда, обиждаш от безсилие. Познато, много познато, мила родна картинка. Яката сте я закъсали там и първата стъпка към решаването на проблем е неговото осъзнаване. Ама като гледам... нема шанс.....




Тема Re: MAC и IP адресинови [re: NikiFin]  
Автор sashometallico (unknown)
Публикувано11.04.12 03:06



Не разбирам от мрежи, но ще се опитам да ти отговоря.
MAC адресът е физическият адрес. Тоест адресът на мрежовата ти карта и на теория би трябвало да е уникален. Ако си представиш, че мрежовата ти карта е кола, то МАС-а е регистрационния й номер.

Представи си, че имаш лаптоп с безжична мрежова карта. Когато си включиш лаптопа, картата ти има физически адрес и операционната система го знае още преди да си се свързала към безжичната мрежа.

Да кажем, че се свържеш към мрежа А, която ти дава IP адрес 192.168.1.22.

След това, да кажем, че се свържеш към мрежа B, която ти дава IP адрес 192.168.2.87.

Както виждаш IP-то се променя на всяка различна мрежа, докато физическият (МАС) адрес на картата ти си остава същият. Когато се свържеш към рутера, той разпознава компютъра ти по МАС-а и след това DHCP ти дава IP адрес. Тоест МАС-а е идентификатор на твоя компютър в тази мрежа.

Двата вида адреси имат различни предназначения в зависимост от това в какъв контекст се използват. Основната разлика е в това, че IP адресът важи само за IP мрежата, докато МАС-ът важи за всичко (има и други протоколи, освен TCP/IP).

:)))


Тема Ето и доказателството, че си глупава.нови [re: jensen-110062]  
Автор Бokop (Христо)
Публикувано13.04.12 15:27




Тоалетно казанче. Казаха ти го. Приятно слушане.

Господ ще ми прости греховете. Това му е работата.

Редактирано от Бokop на 13.04.12 15:28.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор The One (избраният)
Публикувано14.04.12 15:47



Късно се включвам, но мисля че си чел учебиците и страниците по диагонал.
МАК адрес и TCP/IP няма НИЩО ОБЩО.
Прочети добре и изцяло ОСИ модела преди да се цепиш.

Прочети добре какво означва TCP и какво IP.
Само за информация: TCP = Transmission Control Protocol а IP= Internet Protocol.
Тоест, TCP/IP не е точно протокол в смисъла в който го използваш а съвкупност от проколи. Кой за какво е - ползвай гугъл.

Освен това изцепката на Майкрософт наречена NetBEUI и Новелската имплементация на IPX/SPX не се рутират. Тоест, винаги се ползват в един сегмент на мрежата и немогат да преминават през рутиращи устройства за да отидат до други сегменти на мрежата.

Това за което си мислиш под NETBEUI и IPX/SPX всъщност е друго и се казпва AppleTalk и TokenRing.
А защо тези протоколи не са се наложили - виж техните специфики, начина им на работа и теоретичните скорости които могат да достигат.

И сега по темата:
MAC = Media Access Control и това е адреса на всяка мрежова карта. Всеки суитч в мрежата се ориентира по този адрес накъде да препраща пакетите. През кой порт те трябва да бъдат изпратени.
ИП адреса се ползва за съвсем различно нещо. Това дали е в твоя сегмент на мрежата или не е се определя по маската. Когато е в твоят сегмент на мрежата, тогава пакета се изпраща директно до получателя му, като на получателя му вече се знае МАК адреса. В противен случай се праща на Геитуея, който пък е със съвсем раличен МАК адрес.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: MAC и IP адресинови [re: The One]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано15.04.12 16:05



Чел учебниците? За разлика от теб на мен ми се е налагало да рутирам IPX/SPX, не само да го чета от учебниците. OSI модела е тотален анахронизъм -- принципно е добре да се познава, практически няма никаква стойност.

Толкова ли радикално ти звучи да нямаш MAC адреси и всичко в сегмента да се реализира на ниво IP? Че то доскоро всеки ethernet пакет беше broadcast, само това че каратата ти не е в promiscuous mode филтрира чуждия трафик. Нали се сещаш какъв хак са switch-овете, когато ethernet е мислен такова животно е нямало.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор The One (избраният)
Публикувано16.04.12 14:21



Ей тва с рутирането на IPX немога да го разбера, защо изобщо ти е трябвало. Но явно някой ДОС-овски програми все още се нуждаят :)

За ОСИ-то,не съм съгласен. Все пак, върху това се крепят почти всички комуникации. Има ли нещо по-добро като абстракция ?

До скоро !? Това до скоро беше допреди 10-а години, откогато Етернет мрежата има суитчове, които решиха най-големият проблем: Колизиите.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор psy__ ()
Публикувано16.04.12 23:06



Едно уточнение относно този коментар:
"Че то доскоро всеки ethernet пакет беше broadcast, само това че каратата ти не е в promiscuous mode филтрира чуждия трафик. Нали се сещаш какъв хак са switch-овете, когато ethernet е мислен такова животно е нямало."

Според мен се подвеждаш, че пакетите са били broadcast. Това че е нямало суичове а hub-овете са правели broadcast от unicast пакет е съвсем различно. След като са се появили суичовете, нещатата са си влезли в релси. Проблемът реално е бил в преносната среда. А иначе чак пък да са хак суичовете, появили са се умни хора и са оптимизирали работата на hub-a.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: psy__]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано29.04.12 23:59



Имам предвид, това че има destination MAC адрес е напълно условно. Сигналът се индуцира в целия сегмент и всички платки получават пакета. От тук нататък на добра воля тези които са го получили "по погрешка" не пращат нотификация нагоре по OSI модела. Образно казано broadcast, със сигурност много емулиран unicast.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор The One (избраният)
Публикувано16.05.12 16:08



Пак ще се включа, но си в грешка.
Това, че има dest MAC НЕ Е напълно условно, а ЗАДЪЛЖИТЕЛНО условие за етернет фреймовете.
Тоест, без соурс и дестинейшън МАК адрес, фрейма няма да отиде никъде.
Нито един суитч, няма да предаде фрейма ако няма тези два адреса, освен ако Dest MAC не е: FF:FF:FF:FF:FF:FF (броадкаст) или SRC MAC е мултикаст МАК адрес.
В случай, че е броадкаст - суитча ще го предаде на ВСИЧКИ портове (или само на портовете които са в съответният ВЛАН).
Ако е мултикаст:
обикновенният суитч ще го предаде на всички портове. Lаyer 2 Суитча ще предаде само на портовете участващи във ВЛАН-а.
Суитча с IGMP ще го предаде само на портовете от които е получил IGMP Join заявка.

Което означава, че ти където и да се намираш в сегмента, няма да получаваш Уникаст пакети които не са до теб. Суитча няма да ти изпрати тези пакети.
Ако си в промишъс на ЛАН картата, ще получиш ВСИЧКИ пакети които минават през твоят суитч, НО НЯМА да получаваш пакетите идващи от центъра на мрежата които са адресирани до ЛАН карта, която е на предишният суитч.

За да разбереш защо сигнала не се "индуцира" в целият сегмент:
Всеки суитч си има таблица (или таблици, ако е Lаyer 2) която пази научените МАК адреси и портовете откъдето тези МАК адреси са видяни.
Когато един пакет пристигне, суитча търси в тази таблица dest MAC адреса и когато го намери - праща го към порта от който този МАК адрес е видян за последно. След което записва в таблицата Порта и src МАК адреса на дошлият пакет.
Ако dest МАС адреса е непознат - суитча дропи този пакет.
Ето поради тази причина, мрежата е сегментирана и на теорият един Уникаст пакет пътува ВИНАГИ по правилният кабел, а не във всички включени кабели в суитча.
Или казано малко по-образно, когато изпратиш пакет от точка А до точка Б, всички суитчове между двете точки превключват портовете си така (дават ги "накъсо"), че получаваш най-краткият и единствен път.

Надявам се, сега разбираш че няма как да стане етрнет мрежа без МАК адреси, тъй като всички активни елементи от тази мрежа работят с въпросните МАК адреси.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: MAC и IP адресинови [re: jensen-110062]  
Автор The One (избраният)
Публикувано16.05.12 16:26



Като те чета... надявам се да си много по-добра в други неща които се правят с ръцете и устата :) :)

ИП адресите, МАК адресите, DialUp-те са съвсем различни неща и се ползват за съвсем различни работи.
Общото между тях е, че всяко едно от тези неща може да пренася всяко от другите в различна преносна среда. Един вид, тези неща са измислени да бъдат най-подходящи за преносната среда където се ползват.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: MAC и IP адресинови [re: The One]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано17.05.12 01:57



> Ако dest МАС адреса е непознат - суитча дропи този пакет.

Напротив, праща го на всички портове (освен на този от който е дошъл) т.е. работи като хъб докато не получи пакет със src същия MAC адрес. Освен това таблиците MAC <-> port не са безкрайни и работят на FIFO принцип.

Но това съм сигурен ти е добре известно, нарочно ме тестваш как ще реагирам.

> Надявам се, сега разбираш че няма как да стане етрнет мрежа без МАК адреси, тъй като всички активни елементи от тази мрежа работят с въпросните МАК адреси.

Искам сега да вземеш това простонно мнение дето си го написал по-горе и да замениш MAC адрес с IP адрес. IP адресирането е "по-широко" от MAC адресирането, иначе интернет щеше да е реализиран с MAC адреси не да се зорим да конфигурираме още един layer. Абе прояви малко фантазия!

Layer 3 рутирането било скъпо на 100MHz CPU. Таблиците с MAC адреси са с по 4000 слота. Това са смешни параметри като си помислиш в GSM-а ти какво има. Не случайно TP-Link са под 20 лв. (10 на едро).



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано18.05.12 06:40



В отговор на:


> Ако dest МАС адреса е непознат - суитча дропи този пакет.

Напротив, праща го на всички портове (освен на този от който е дошъл) т.е. работи като хъб докато не получи пакет със src същия MAC адрес. Освен това таблиците MAC <-> port не са безкрайни и работят на FIFO принцип.




Греши, амиго, „The One” е правия в случая. Switch-а ще подаде един фрейм на всичките си портове, членове на даден VLAN само ако по някакъв начин таблиците му за МАС адреси са запълнени, да кажем след атака. Или, ако е получил broadcast фрейм.

Таблиците наистина не са безкрайни, за това периодично биват почиствани от МАС адреси, които не са се „обаждали“ определено време- aging time. До колкото самия switch не е първоизточник на фреймове за някъде, той няма ангажимент да намира МАС адрес на дестинацията. Това е работа на крайния хост, който иска да си обменя пакети с друг хост. Предполагам се сещаш за какво служи .
В отговор на:


Искам сега да вземеш това простонно мнение дето си го написал по-горе и да замениш MAC адрес с IP адрес. IP адресирането е "по-широко" от MAC адресирането, иначе интернет щеше да е реализиран с MAC адреси не да се зорим да конфигурираме още един layer. Абе прояви малко фантазия!




За щастие, технологиите не работят на база фантазия и/или магия, а са плод на целенасочени усилия на различни хора.
Така, както съветваш The One, вземи помисли- защо инженери, математици и пр. умове са си блъскали главите и са измислили IP протокола, решили са да работи на Layer 3, и взели, че написали всичко в RFC. Вероятно са били по-наясно кое е по широко- 48 битовия MAC адрес, или 32 битовия IPv4 (не говорим за IPv6, той става факт много години след това). Сигурно са имали причина, а?

P.S.
добавка: и ти имаш право, и твоя сценарии е валиден- т.нар. flоoding операция на комутатора, като част от целия процес. И ако имаш loop и тъпи switch-ове... мама миа...

Олег Иванов
Аре със здраве!

Редактирано от Oлer Ивaнoв® на 18.05.12 07:17.



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: The One]  
Автор Goose ()
Публикувано21.05.12 06:55



Sorry за включването, но ми е писнало от безкрайно повтаряне на грешки ...

In the TCP/IP model of the Internet, protocols are deliberately not as rigidly designed into strict layers as in the OSI model.[10] RFC 3439 contains a section entitled "Layering considered harmful (section link here [1])." However, TCP/IP does recognize four broad layers of functionality which are derived from the operating scope of their contained protocols, namely the scope of the software application, the end-to-end transport connection, the internetworking range, and the scope of the direct links to other nodes on the local network.
Even though the concept is different from the OSI model, these layers are nevertheless often compared with the OSI layering scheme in the following way: The Internet application layer includes the OSI application layer, presentation layer, and most of the session layer. Its end-to-end transport layer includes the graceful close function of the OSI session layer as well as the OSI transport layer. The internetworking layer (Internet layer) is a subset of the OSI network layer (see above), while the link layer includes the OSI data link and physical layers, as well as parts of OSI's network layer. These comparisons are based on the original seven-layer protocol model as defined in ISO 7498, rather than refinements in such things as the internal organization of the network layer document.
The presumably strict peer layering of the OSI model as it is usually described does not present contradictions in TCP/IP, as it is permissible that protocol usage does not follow the hierarchy implied in a layered model. Such examples exist in some routing protocols (e.g., OSPF), or in the description of tunneling protocols, which provide a link layer for an application, although the tunnel host protocol may well be a transport or even an application layer protocol in its own right.

Стига сте се опитвали да вкарате TCP/IP в OSI, нямат нищо общо помежду си. Обикновено това говори или за липса на какъвто и да е опит за мислене и интерпретиране на инфромацията, или за тотално непознаване на едно от двете.
P.S. IPX винаги е бил рутируем протокол, друга бира е колко често се е налагало да го рутирате ... Факт, и до днес се поддържа от читавите рутери, въпреки че самия протокол е мъртъв от години. И не, обикновено причината не са досовски програми, причината е достъп до Новелски сървър без TCP/IP (една от ранните ми машини с 3.1 още работи, въпреки че и аз отдавна съм забравил Новела) :-)



Тема Re: MAC и IP адресинови [re: Goose]  
Автор The One (избраният)
Публикувано23.05.12 10:31



Стига сте се опитвали да вкарате TCP/IP в OSI, нямат нищо общо помежду си. ..
Невиждам защо изобщо спорим. Едното е МОДЕЛ. Другото е ПРОТОКОЛ.

За рутирането на IPX-а... да, може да се рутира.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор The One (избраният)
Публикувано23.05.12 10:48



Напротив, праща го на всички портове (освен на този от който е дошъл) т.е. работи като хъб докато не получи пакет със src същия MAC адрес. Освен това таблиците MAC <-> port не са безкрайни и работят на FIFO принцип.
Олег ти го е обяснил и допълнил кога какво се получава.
МАК <-> Порт не работи на принципа на стека, а е хеш таблица с ключ МАК адреса.

Искам сега да вземеш това простонно мнение дето си го написал по-горе и да замениш MAC адрес с IP адрес. IP адресирането е "по-широко" от MAC адресирането, иначе интернет щеше да е реализиран с MAC адреси не да се зорим да конфигурираме още един layer. Абе прояви малко фантазия!

Да, заменям и го. И си представям следната нещо:
Суитчовете от по 20-30 и 1000 лева няма да има. Всички ЛАН мрежи ще се състоят от рутери, които ще пазят цялата международна рутинг таблица и ще струват по 20 хиляди.
И като резултат, Циско и Джунипър щяха да са компаний които са единствените спонсори на НАСА и на Пентагона.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: MAC и IP адресинови [re: The One]  
Автор wqw (АзСъмЖив)
Публикувано05.06.12 19:53



Бедна, бедна фантазия. Трябва да се четат книги не само от Карл Май..

Цялата международна викаш? Тъпо.



Тема Извинявам се...нови [re: wqw]  
Автор The One (избраният)
Публикувано13.06.12 00:55



fifo беше опашката, не стека. Е, Винету е знаел за купчината с чинии косвено.

Иначе, тук съм съгласен с теб, тъпо е суитча да пази информация за 300+К адреса, при това агрегирани.
Но пък сигурен съм, че фантазията за която споменаваш може да доведе до революция в комуникациите.

And the death shall not have dominion!


Тема Re: MAC и IP адресинови [re: wqw]  
Автор bigone@dir.bg (непознат )
Публикувано29.01.13 03:16



Здравейте и от мен реших да задам един въпрос и аз но в началото ми беше много смешно посмях се та забравих за какво съм дошъл хахахх :) та виждам че има много хора който говорите за мак адреси и ип адреси явно сте наясно със ситуацията покрай тях за това ще си задам въпроса пък да видим евентуално всеки от вас познава мак сканера на коласофт може ли да ми дадете име на програма която може извлече ип адрес от мак адрес ако съответното устройство не е в нашата мрежа ? благодаря на всички предварително за отговорите






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.