Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:23 01.06.24 
Градове
   >> Русе
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Какво мислите за...нови [re: lachistein™]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано06.07.06 14:58



Ооо да, образователната система налага идеи и промива мозъци. Прави го много добре даже. И прави така, че като излезеш от нея, да започнеш ти да налагаш същите вярвания на децата си.
Щом за теб титлата има такава голяма тежест, няма да споря.
"от позицията на обикновен българин" - е като не съм обикновен, какъв съм?! Може би турски агент под прикритие?
Не знам какво общо намираш между пропагандата и меркантилизма, може би призива "Изберете българското!", обаче пропагандата е във всичко и навсякъде.
Като историческа ценност горе-долу Ботев става, но не и като житейска.
Съжалявам, че дразня естетическото ти чувство. БТВ в тоалетна ходиш ли? Там понякога не е ли грозно?
Доре да е гола експресивност, тя показва моите чувства. Би било лицемерно да се кефя на Ботев, щом мога да напиша това, нали?
"дължиш дистанция на ботев. мисля, вече изясних защо." - щом съм питал... Май каза, че щото бил действал малко преди освобождението.
1) Само той ли е действал тогава?
2) Не трябва ли аз да съжалявам, че България не е под робство сега, защото при тези условия не мога да се покажа като Ботев?
На МЕН ми е напълно достатъчно мнението на историк, когото АЗ уважавам. Не живея с комплекса "кой съм аз". Ако ти се струвам твърде нисш, игнорирай ме. Аз не мога. Боли ме палецът. Аз и полемичн слабост? Показваш ми нови черти в моя характер. "прикрита невъзможност" - за прикрити гейове бях чувал, ама за прикрита импотентност - не. Всъщност за какво говориш?



Тема Re: Какво мислите за...нови [re: TAfricanski]  
АвторOkaян яcтpeб (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 15:04



Г-н Славчев,
по мое мнение нямаш още ресурс за иконоборство. Не си схванал и фундаменталната разлика между личност и институция. В училищата се разглежда институцията Ботев, а не личността Ботев. Институциите обикновено са надличностни; в момента, в който личността и институцията се слеят, историята доказва, че ситуацията се сговня. Както се случва и с твоето домашно.
Личността Ботев си е правила своите грешки, както и всички ние ги правим.

А всъщност ти с кой авторитет се бориш - с Ботев или с мама?



Тема Re: Какво мислите за...нови [re: Baльo Tyнинra]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано06.07.06 15:10



Но това е принцип, на който ни учат. Примерът на Ботев не е ли това?
Разгледани са и двата варианта, ама ясно личи кое смята лирическият герой, че ще стане.
Някой да ти е казал, че Труман е извършил велико дело с нареждането на бомбандировките?
Тоест Ботев е бил подведен от неверни данни. Гадно. Няма да се заяждам, че е трябвало да се подсигури със СИГУРЕН източник на информация, щом ще повежда толкова много хора, макар че го мисля.
Шумахер като води последната обиколка и като спука гума и като не завърши, дават ли му първо място? Нали не е той виновен?

Иначе един доцент (да се радва Лъчко) ми разказва как Ботев го пратили колегите му да им купи грозде, а той го изял и им дал само чепките. Не че има някаква връзка, просто се сетих.
Иначе слабостта катъ пълководец не е проблем, понеже, до колкото знам, той е бил само символичен войвода.
Като революционер защо мислиш, че е гениален?



Тема Re: Какво мислите за...нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано06.07.06 15:15



Г-н Ястреб,
по мое мнение най-вероятно си прав.
"Личността Ботев си е правила своите грешки, както и всички ние ги правим." - абсолютно. Ама не искам да имам за домашно да пиша есе под надслов "живеем в земята на Ботев"!!! ТОЛКОВА МНОГО ли е трудно да се разбере?

Боря се с всеки авторитет. Тъпо...



Тема Re: Какво мислите за...нови [re: TAfricanski]  
Автор lachistein™ (супраблондин)
Публикувано06.07.06 15:24



В отговор на:

На МЕН ми е напълно достатъчно мнението на историк, когото АЗ уважавам. Не живея с комплекса "кой съм аз". Ако ти се струвам твърде нисш, игнорирай ме. Аз не мога. Боли ме палецът. Аз и полемичн слабост? Показваш ми нови черти в моя характер.




да, полемична слабост. с този отговор го доказваш.

не можеш да отричаш каквото и да било, разчитайки само на мнението на авторитети, които уважаваш. а това, че не живееш с някакъв комплекс несъмнено е хубаво, но защо ли не виждам връзката;)

като успокоиш топката, може и да продължим

искам първи. пак вечно първи.
искам много. за мен трябва много.


Тема Re: Какво мислите за...нови [re: lachistein™]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано06.07.06 15:30



Никъде не се обосновавам с мнението на личността, за която говоря. Защо тогава ти виждаш проблем?
Ми ти питаш кой съм аз, а аз ти казвам, че за мен съм си център на вселената. И тук ли има проблем?
Дразня се, щото този разговор съм го водил 50 пъти, а тук разчитах на различна реакция.





Тема Re: Какво мислите за...нови [re: TAfricanski]  
АвторBaльo Tyнинra (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 16:24



Разгледани са и двата варианта, ама ясно личи кое смята лирическият герой, че ще стане.
Ми наясно е, че може да го убият, но въпреки всичко е решен да го направи. Не знам шо реши, че на 100% смята, че ще загине. Сега, отделен е въпросът, че даже да знае, че на 100% ще стане така, тва пак автоматично не прави саможертвата безсмислена.

Някой да ти е казал, че Труман е извършил велико дело с нареждането на бомбандировките?
Не, но индиректно ако следваме твойта логика трябва да осъдим Айнщайн за тва.

Тоест Ботев е бил подведен от неверни данни. Гадно. Няма да се заяждам, че е трябвало да се подсигури със СИГУРЕН източник на информация, щом ще повежда толкова много хора, макар че го мисля.
Кои да са тия източници на информация? Какво е максималното ниво на сигурност на информацията, която е можела да бъде достигната и какво ниво на сигурност е оправдано за да се вземе решение четата да премине отвъд Дунава?

Шумахер като води последната обиколка и като спука гума и като не завърши, дават ли му първо място? Нали не е той виновен?
Не му дават, но никой не го обявява за идиот за тва, че е участвал, при положение, че след тва пука гума.

Ботев е бил гениален революционер заради цялостната си дейност - на поет, публицист и организатор на дейности, целящи по един или друг начин освобожението на България. По организаторска дейност отстъпва на Левски примерно, но като публицист е бил сред водещите, за поет - да не говорим. Не на последно място няма разминаване между думи и дела, за което даже и да не ти харесва особено кво е казал и кво е направил, пак си заслужава някво уважение, за разлика от много патриотари дето приказват.



Тема Re: Какво мислите за...нови [re: TAfricanski]  
АвторBaльo Tyнинra (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 17:04



Като четеш много книжки, живо ме интересува към 1880 Ботев бил ли е по-известен от Баба Тонка.

Тва аз не мога да кажа със сигурност. Ботев със сигурност е бил известен като име на голяма част от емиграцията заради публицистичната си дейност, ако и да не са го познавали всичките лично. Обретенови са били голям русенски род, така че много хора са ги познавали, отделно от тва дето революционерите са ги знаели също. Ако не се лужа, в България Ботев първоначално е по-слабо известен, поне до влизането на четата му. През 1879 г. някакъв старец от село, близо до лобното място на Ботев, казва, че войводата му се явил насън и му казал да построи църква или нещо от сорта близо до мястото на сраженията. Така че поне във Врачанско вече той се е бил превърнал в символична фигура.

Уф, идеята е точно в това - популярността на Ботев (това, с което е популярен, а не квото го пише в прашните книги!) се гради на това, че някой е решил да го прави герой.
Ботев като фигура със значение, близка до това, което й придаваме днес, се оформя в национален мащаб може би след като Захари Стоянов публикува биографията му. Прочети предговора, там самият той обяснява защо е решил да пише именно ботевата биография и обяснява защо ботевата личност заслужава да остане в историята.

Защо точно Ботев? Е това се запитах, като не можат да измисля как да се плюнча една страница А4 за него. Защо земята е негова, а не на Аспарух или Крум или Симеон?
Ако беше Крум, сега щяхме да четем - що за Крум, а не за Ботев, ако беше Симеон - пак нещо щеше да измислиш да си недоволен. Нали се сещаш, че няма как да ти дадат съчинение "Живеем в земята на Ботев, Левски, Хаджи Димитър, Симеон, Крум, Борис, Вазов..." Като ти е дадено за Ботев, пиши за Ботев, много ясно, че ученическото съчинение не може да изчерпа всичко.

Защо сирените вият за него, а не за Левски? Порових се. Сирените биели за падналите за Свободата. И тока идва това, дето явно не ми се разбра. Защо аз знаех, че сирените са за Ботев? Ми щото мама така ми е казала едно време.
Сирените вият за всички паднали за свободата, тва че ти не си знаел е твой проблем.
Тоест, бил си подведен от неверни данни. Гадно. Няма да се заяждам, че е трябвало да се подсигуриш със СИГУРЕН източник на информация, щом си тръгнал да плюеш други хора, макар че го мисля.

Защо в София като ме видяха с тениска на МГ ме питаха защо училището ми се казва на някаква си баба?
За тва пак Ботев е виновен



1) Само той ли е действал тогава?
Имало е други, ти пак си ги уважавай, тия неща не са взаимноизключващи се.

2) Не трябва ли аз да съжалявам, че България не е под робство сега, защото при тези условия не мога да се покажа като Ботев?
Ми както искаш, твоя работа. Всеки човек, който иска да направи нещо, го прави в средата и в условията, които е поставен. Ботев е направил, каквото е направил в неговите условия. Тва, че ти не си поставен в неговите условия и не можеш "да се състезаваш" с него не прави делото му по-малоценно, нито пък може да му се вмени няква вина или грях за тва. И изобщо, човек трябва да се стреми да бъде най-доброто, което може, а не да е по-добър от всички останали.



Тема Re: Какво мислите за...нови [re: lachistein™]  
Автор Florian ()
Публикувано06.07.06 21:24



откога обикновените българи барабар с измислените си позиции са на мнение, че ботев е терорист?



Ами той е класически и завършен терорист. Или какво се казва за човек, качил се на кораб, взел насилствено контрола, през главата на капитана и собственика, променил курса, акостирал без разрешение и започнал да се бие и отстрелва представители на властите

На това какво му викаш? И каква е разликата с Осама, който завладя чужд самолет, пое контрола, навлезе в непозволено пространство и уби толкова хора, защото са от друга религия? Всеки за него си е прав - и Осама, и Ботев и нека да ги съдим от безпристрастни гледни точки и справедливо.



Тема Търся авторитетното разрешение нанови [re: TAfricanski]  
АвторOkaян яcтpeб (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 22:39



автора - може ли да постна тази тема в клуб Литература? Предполагам, че там ще чуеш още няколко гледни точки по въпроса.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.