Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:26 27.06.24 
Горещи теми
   >> Войната по пътищата
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема предимство за пешеходци  
Автор roum (приятел)
Публикувано06.03.08 13:52



Господа,
Искам да попитам за Вашето мнение по един казус който засяга страшно много пешеходци. Когато шофьор спре да даде път на пешеходец а друг шофьор в бързата лента не спира и отнася гореспоменатия пешеходец.
Въпросът ми е дали не е по удачно въобще да не се дава предимство на пешеходеца от колкото да се стигне до подобна ситуация?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Авторtux (Нерегистриран)
Публикувано06.03.08 14:04



разбира се, като видиш пешеходец, блъсни го ти, по-добре отколкото да
го блъсне някой с по-висока скорост



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано06.03.08 14:33



Въпрос на време е западната култура да навлезе и всички шофьори да спират. Но за сега го има тоя проблем - случвало ми се е да спра, пешеходците да стигнат до средата, а другата лента да си продължи. В крайна сметка се чувстваш преебан, защото нито пешеходеца, нито ти можеш да минеш ... ама то на софийското движение на което карам кой ли не се опитва да те прецака ...



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано06.03.08 16:26



Само не разбрах-а кога да пресече пешеходецът, все пак?



Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: tux]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано06.03.08 16:26



мдам, колкото повече, толкова повече

Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано06.03.08 22:04



Лично мнение:

На пешеходеца трябва да се дава предимство САМО И ЕДИНСТВЕНО на пешеходна пътека тип зебра (които да бъдат много повече на брой в големите градове, и да бъдат ярко маркирани). Безкомпромисно и безапелационно! И там шофьорите, които не дават предимство, да се спират и глобяват най-жестоко. (Пешеходецът, разбира се, би трябвало да си има едно наум за побеснели мерцедесаджии, които наистина могат да го премажат в бързата лента, и да се ОГЛЕЖДА най-внимателно).

Колкото до всички останали места по улиците, булевардите и магистралите, по които пешеходците пъплят като хлебарки без всякакви правила и санкции - там не само не трябва да имат предимство, но и санкциите на шофьорите би трябвало да бъдат редуцирани само до ситуация, в която шофьорът е нарушил РАЗРЕШЕНАТА ЗА ТОЗИ УЧАСТЪК скорост. За тези НЕразрешени за пешеходците места трябва веднъж завинаги да отпадне понятието "несъобразена скорост". Защото е пълно безобразие да се изисква от водачите да си "съобразяват" скоростта, например на магистрала, за случай, че на някой пешеходец му се прииска да прескочи мантинелата и да притича отсреща!!!

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор DaCat ()
Публикувано06.03.08 22:17



Ми що ли пък да не вземем да се строим като кегли в боулинг, че да ви е по-лесно, бе госпожа?



Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто - да го направиш

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано07.03.08 05:53



Ми господине, да вземем ли ние пък да стоим в редичка, неподвижно? Само в паркинги и на автосалони, за да не ви се пречкаме из краката? Или да забраним автотранспорта със закон? За да си имате вие цялата земя като пешеходна зона?

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор DaCat ()
Публикувано07.03.08 07:28



В отговор на:

(Пешеходецът, разбира се, би трябвало да си има едно наум за побеснели мерцедесаджии, които наистина могат да го премажат в бързата лента, и да се ОГЛЕЖДА най-внимателно).




Та, значи, не разбрах точно какви права имаме на пешеходна пътека и имаме ли някакви, щото текстът горе е не зело мудър /прощавай, Валери Петров/,т.е. пълен е с противоречия. Хем сме абсолютно защитени, хем да се ОГЛЕЖДАМЕ.

В отговор на:

Колкото до всички останали места по улиците, булевардите и магистралите, по които пешеходците пъплят като хлебарки без всякакви правила и санкции - там не само не трябва да имат предимство, но и санкциите на шофьорите би трябвало да бъдат редуцирани само до ситуация, в която шофьорът е нарушил РАЗРЕШЕНАТА ЗА ТОЗИ УЧАСТЪК скорост.




Мисълта ми е за улиците, за булевардите и магистралитре разбирам. Как точно предлагате се придвижим от точка А до точка В в квартала си, след като тротоарите са паркинги? А как би се придвижила майка с количка? Или дете?
/А мой познат го помляха на тротоара преди няколко години, след като пишман шофьор не успя да си овладее колата./

Много моля, значи, като изказвате мнение, обмислете го от всички страни, а не го пльоквайте така категорично и безапелационно.

И кое ви наведе на мисълта, че съм господин?

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто - да го направиш

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано07.03.08 08:08



Обмислила съм си мнението не само от всички страни, а и извън тях. И го обмислям години наред.

Да, пешеходците трябва да се ПАЗИМ от побеснелите мерцедесаджии, защото, както и Вие отлично знаете, те се смятат напълно ИЗВЪН И НАД закона. Та, ако искаме, може и да не се пазим от тях, въпрос на избор. А изборът в случая е ЖИВ ИЛИ МЪРТЪВ.

Обаче точно толкова, колкото мерцедесаджиите са ИЗВЪН закона, когато не дават предимство на зебра, точно толкова и пешеходците са извън закона, когато пресичат на необозначени за това места. Да, но никой не ги санкционира за това, нито пък "пльосва" някакво мнение, макар и лекичко критично. Само лекичко бе, само ей така, някой да каже плахо : Вярно, че шофьорите са гадове, ама и ние не сме по-малко гадове от тях...

И ми ПИСНА да слушам вой по повод нарушенията на водачите, и как НА ЗАПАД всички спирали на зебри. На "ЗАПАД" пешеходците са точно толкова дисциплинирани, колкото и водачите. И не прескачат мантинели. И си ползват подлезите. И не пъплят по цялото протежение на улиците, нито децата им изскачат пред нормално движеща се кола, защото на майките им и през ум не им е минало да ги научат (или да им дадат ЛИЧЕН ПРИМЕР), че се пресича САМО на зелено и САМО на зебра.

Относно тротоарите, дето били паркинги - дали ще ви попречи като си излезете от входа, например, и единият тротоар е паркинг, да се преместите 5 метра и да минете по отсрещния тротоар? Защо има еднопосочни улици, а няма еднопосочни тротоари? Дали ще е по-трудно на някой пешеходец да мине на отсрещния тротоар, отколкото на един водач да обиколи целия квартал, за да може да се прибере в къщи, защото някой умник е решил да му направи еднопосочна улицата? (Сега не ми казвайте, че и ДВАТА тротоара са пълни с коли, знам. Говоря за случай, в който официално се вземе решение ЕДИНИЯТ от тротоарите да бъде безусловно разрешен за паркиране, а отсрещният - безусловно забранен. Такова решение би дало възможност паркиралите коли от една сравнително тясна улица да се КАЧАТ официално по единия тротоар, така улицата ще се разшири и може и да не се прави еднопосочна, което пък ще облекчи трафика.)

Скъпи пешеходци, вие хулите на воля автомобилите, но едновременно с това забравяте, че ГИ ПОЛЗВАТЕ най-активно почти ежедневно. Хайде да се опитаме поне да бъдем малко по-толерантни. Тези коли, по тротоарите, са вашите коли, колите на съпрузите ви, гаджетата ви и децата ви. И това, че прекрасната ни община не може да намери разрешение за паркирането, не трябва да ни прави толкова озлобени един срещу друг.

Относно пола - когато чета, ми е абсолютно все едно жена ли чета, или мъж. Ако грешката Ви е засегнала НЯКАК - сори, извинявам се. Не смятам, че е от особена важност.

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Редактирано от yниKaлнa на 07.03.08 08:18.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор DaCat (Драка)
Публикувано07.03.08 08:16



В отговор на:

Относно тротоарите, дето били паркинги - дали ще ви попречи като си излезете от входа, например, и единият тротоар е паркинг, да се преместите 5 метра и да минете по отсрещния тротоар? Защо има еднопосочни улици, а няма еднопосочни тротоари? Дали ще е по-трудно на някой пешеходец да мине на отсрещния тротоар, отколкото на един водач да обиколи целия квартал, за да може да се прибере в къщи, защото някой умник е решил да му направи еднопосочна улицата?




А когато и двата са паркинг, да летим ли?
Или да тренираме слалом?

Мисълта ми беше, че давате категорично становище, което е пълно с противоречия и, от тази гледна точка, оборимо.

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто - да го направиш

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор roum (приятел)
Публикувано07.03.08 09:18



Моля не се карайте пуснах тази тема защото удариха пешеходец пред мен в ситуация в която описах по-горе.
Ставаше въпрос че докато не се промени мисленето на всички шофьори няма да е редно да се дава път защото му правиш мечешка услуга.
По въпроса защо пешеходците а не шофьорите са с предимство , смятам че все още няма високо скоростни и бронирани пешеходци следователно са по-слабите а закона все още е на страната на слабите(пък да си го кажем че са и повече, защото и шофьорите са пешеходци ама не всички пешеходци са шофьори)
По въпроса за тротоарие мисля че е друга тема и достатъчно сериозна за да се обсъжда напълно отделно.






Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано07.03.08 09:29



А в случаите, когато пешеходна пътека не е предвидена в близост от 300-400 метра?
Мога да посоча конкретна улица-Драган Цанков-пред Биологическия факултет-много е натоварена от към движение.
Пешеходната пътека е до трамвайната линия и вече първата пряка към Лозенец-не се сещам как се казва, но се върви поне 6-7 минути от едната до другата пеш. пътека, да не говорим, че се отклоняваш много.
Има и още една пеш. пътека-ВЕЧЕ-пред самия факултет, защото преди година и нещо, там блъснаха човек, който се оказа чужденец, вдигна се врява и се направи пеш.пътека.
Та ти казваш-че не ти се обикалят съседни улички-и на мен не ми се върви към Лозенец, когато трябва да ида до Районен съд, примерно.

Как точно да пресече майка с количка, когато шофьорът не дава предимство?
Не казвам- да се хвърли пред колата, а да пресече-пък било и на малка улица-по Иван Асен колите също са непрекъснато. Пешеходна пътека не мога да се сетя да има някъде-имаше една стара, с неподновена маркировка, до училището на 10 минути от вкъщи. И то не знам дали това се брои за пеш.пътека.

За магистрала ясно, това даже не го коментирам.

Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано07.03.08 09:33



И как точно ще знаеш какво мисли другия шофьор?
Или на принципа-той сигурно няма да спре, и аз няма да спра. По-добре никой да не спира, за да не стане беля?

Как точно да се промени мисленето на шофьорите?
Ами ето-нека се спира и нека се гледа от всички с коли по пътя.

Да, и мен щяха да ме блъснат с детето в подобна ситуация, някъде я описах вече. На пешеходна пътека, но дори и да не бях на такава, не мога да разбера-ясно, че аз ще се оглеждам, но защо не гледат и шофьорите-без значение в каква лента са?

Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Ripple]  
Автор roum (приятел)
Публикувано07.03.08 10:44



Виж нямам намерение да споря
Поставих казус на който някой трябва да обърне внимание
Вярно е че е редното и двамата да спрат, но на практика не го правят и по стечение на обстоятелствата си е доста опасен.
За пешеходците е казано че трябва да пресичат зад автобус на спирка по същите причини, но ако това важи и за останалите коли, от тогава пешеходеца на практика проуска колата да мине.
Предложението което мога да дам е когато има спряла кола до пешеходна пътека обозначена със знак, колите в съседната (защото може да съвестният шофьор да е в бързата ) лента да спират задължително и да се отнемат точки като за неспиране на червено.




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано07.03.08 10:56



Преди 2 часа ми се бяха строили точно като кегли - бяха на червено, но разбира се приближаващия трамвай е сериозна мотивация за рискуване на живота!
Не мога да разбера защо на шофьор минаващ на червено през нощта на напълно пусто кръстовище му се съдира задника, а на пешеходец минаващ на червено в натоварено кръстовище никой нищо не казва.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано07.03.08 11:01



Когато и двата са паркинг се събирате с другите недоволни и намирате начин да натиснете общината да сложи каменни саксии или мантинела. По кварталите обикновено не е проблем, защото има почти достатъчно места за паркиране, но по центъра само това е решението.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор Ripple (effect)
Публикувано07.03.08 11:36



Не бях съгласна с предложението ти да не се спира, за това и споря.


Виж, тази ти идея ми харесва повече.

Там дремят приказки старинни, там тае звънка тишина

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано07.03.08 11:40



Дали случайно прочете И това, което съм написала в същия постинг?

"(Сега не ми казвайте, че и ДВАТА тротоара са пълни с коли, знам. Говоря за случай, в който официално се вземе решение ЕДИНИЯТ от тротоарите да бъде безусловно разрешен за паркиране, а отсрещният - безусловно забранен. Такова решение би дало възможност паркиралите коли от една сравнително тясна улица да се КАЧАТ официално по единия тротоар, така улицата ще се разшири и може и да не се прави еднопосочна, което пък ще облекчи трафика.) "

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
АвторDaCat (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 12:40



Не говоря за пешеходците-идиоти. Те са точно толкова, колкото и шофьорите-идиоти. Говоря за нормалните хора, които си спазват правилата /щото има и много такива/. Издразни ме госпожата с категоричността и неадекватността на поста си



И аз мога да имам /повече от една/ гледна точка



п.с. Не мога да се логна, proxy-то в офиса пречи....



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Лaнc Линk - тaйният ]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано07.03.08 12:42



"Не мога да разбера защо на шофьор минаващ на червено през нощта на напълно пусто кръстовище му се съдира задника, а на пешеходец минаващ на червено в натоварено кръстовище никой нищо не казва."

Няма и да разбереш. Това са вечните двойни стандарти в България. Ние плащаме пътни данъци, всякакви такси, винетки, глоби, паяци, сини зони, и всичко това отива (или би трябвало да отива) за благоустрояване на улиците и пътищата, КЪДЕТО ПЪК СМЕ ПОДЛОЖЕНИ НА ОТКРОВЕНА ДИСКРИМИНАЦИЯ заради това, че сме имали неблагоразумието да си купим коли. За едни и същи провинения за нас санкция - за пешеходците - нищо.

И не само нищо, а и лошо отношение към нас. Непрекъснато ми се случва да бъда псувана от пешеходци, които МИНАВАТ ПОД НОСА МИ НА ЧЕРВЕНО, а ме гледат зверски, защото, видите ли, съм щяла да ги сгазя...



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано07.03.08 12:46



Постът ми е напълно адекватен. Както има нормални пешеходци - така има и нормални шофьори. Няма логика да говориш за нарушителите - шофьори и да ги противопоставяш на НЕнарушителите пешеходци.

А относно категоричността ми - ДА, КАТЕГОРИЧНА СЪМ, че трябва да има правила за ВСИЧКИ участници в движението, и РАВНИ санкции за неспазването им.

ТИ не си ли категорична по този въпрос???

Редактирано от yниKaлнa на 07.03.08 12:59.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано07.03.08 12:49



А че ние по-малко ги псуваме пешеходците



Но българското си е българско - вдигат данъците за колите в София. Тези които имат нова кола, която е значително по-чиста и значително по-сигурна (последната мода е да се правят тестове и за защита на пешеходци) ще плащат в пъти повече. Типичния начин на мислена на българската бюрокрация - той си е взел нова кола, значи има пари, значи можем да го скубем повече.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано07.03.08 12:51



Макар и да отчиташ крайностите, гледаш едностранчиво на нещата.
На мен не ми изглежда неадекватен.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
АвторDaCat (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 15:09



Това исках да чуя. Просто и ясно.
Благодаря ти





Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.03.08 22:20



Ми внимаваш и гледаш в огледалото и взимаш решение според зависито.

Иначе по закон пешеходна пътека, на която пешеходеца е с предимство е всяка означена като такава, както и продълженитето на тротуарите на кръстовищата.

Има места, с дължина около 200 метра между двете кръстовища - но пешеходците се правят на НУРСове - и излитат между коли посредата, в момент в който е зелено за колите. И пресичат на 20 - 50 или 100 метра от кръстовището именно за да не чакат светофара.
Е за такива - трябва да има солени глоби.
Днес една възрастна жена мина точно по тоя начин - водейки за по сигурно 2 деца. Освен че създава риск учи и децата - майната им на правила и закони.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано08.03.08 06:36



---------------------------------------------------------------------------------
"Има места, с дължина около 200 метра между двете кръстовища - но пешеходците се правят на НУРСове - и излитат между коли посредата, в момент в който е зелено за колите. И пресичат на 20 - 50 или 100 метра от кръстовището именно за да не чакат светофара. "
------------------------------------------------------------------------------


Точно такива случки имах предвид и аз. Ако на шофьорите им е ясно, че никой няма да им устройва подобни "засадки" на всеки метър от движението им, ако си знаят със сигурност къде са с предимство и къде - без - СЪС СИГУРНОСТ ще има повече толерантност.

С удоволствие бих дала предимство на пешеходци дори и на пътека, която не е зебра, макар, че по закон там с предимство е автомобилът. Но НЕ ГО ПРАВЯ сега, защото, както ти отбеляза, голяма част от тях изобщо не си дават зор да изминат тези 30 или 40 метра, за да стигнат до въпросната пътека, или ПОНЕ до кръстовището, а просто тръгват да пресичат в първия момент, в който им скимне или в който видят отсреща интересен магазин. И така водачите сме длъжни ежеминутно да се движим в режим на ГИГАНТСКИ СЛАЛОМ между тях, непрекъснато в стрес, че колкото и бавно да се движим - все може да чукнем някой такъв, особено на хлъзгава улица през зимата, и 100% ще ни жигосат с безумната квалификация "несъобразена скорост" и всенародна омраза... А той ще получи потупване по рамото и обществено съчувствие.

Как да не се озлоби човек??

И за отбелязване е, че 80% от нарушаващите правилата са ВЪЗРАСТНИ ХОРИ!! Над 65 години имам предвид.

От тук за жалост си правя изводи за това как са ни възпитавали същите тези хора и защо нацията е на този хал...

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано09.03.08 00:01



>С удоволствие бих дала предимство на пешеходци дори и на пътека, която не е зебра, макар, че по закон там с предимство е автомобилът.

Актуализирай си знанията:
54. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) "Пешеходна пътека" е част от платното за
движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци,
предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са
продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение.

Чл. 119. (1) При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово
пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или
преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.

Няма зебра - има пешеходна пътека - по новия закон. И щом пешеходеца е стъпил (на пешеходна пътека) - си длъжна да спреш - независимо има или няма маркировка и знак.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано09.03.08 07:48



Не бях го чела това безумие. И какво - от тук написаното следва, че ако се движа по улица, на която на всеки 20 метра има пресечка, каквито са повечето от улиците в големите градове, трябва да спирам и да пропускам всеки стъпил пешеходец на "продължението на тротоара"? Е, няма да я бъде.

Който създава безумни закони, сам подтиква към нарушаването им.

Доколкото имам активни наблюдения (20 години) върху подобни ситуации в белите страни - там предимство имат само тези пешеходци, които пресичат на строго определени за това места, и изрично маркирани със светофари или хоризонтална маркировка.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор DaCat (драка)
Публикувано09.03.08 08:53



Нищо подобно.
В една Швейцария, например, колите спират в момента в който си сложиш крака на улицата. Същото важи и за Германия, Франция и Англия.

Мдаам ;D

Редактирано от DaCat на 09.03.08 09:02.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано09.03.08 14:02



Е, тук вече не позна. 15 години съм живяла там. И в момента пребивавам в тази държавка поне 3 пъти годишно.

Първо - там ПОЧТИ НИКОЙ (с изключение на сърби и други балканци, и то - рядко) не си позволява да СТЪПИ на улицата извън означените места. Пробвала съм го този номер - гледат ме като изкопаемо от неандерталската епоха, та чак се засрамвам.

Второ - ами ще спре колата, естествено, няма да те сгази я... НО ПРОСТО НЕ Е ПРИЕТО. И колата не спира, защото такъв е законът. А от възпитание. И защото приема, че ако си хукнал по средата на пресечката да преминаваш - то ПОНЕ има смъртен случай отсреща. А не магазин, който те интересува.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор DaCat (драка)
Публикувано09.03.08 14:28



Щото и аз



И не съм се юрвала като балканка, някакси не е прието, пък и не са ме възпитавали като такава .
А и тъпак не ми е минавал през краката на места, разрешени за преминаване на пешеходци.

Ама всичко е до манталитет и първите седем години.... че и по-нататъшните...

Лесните пътища водят донякъде, но никога до края

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор DaCat (драка)
Публикувано09.03.08 15:21



В отговор на:

Не бях го чела това безумие. И какво - от тук написаното следва, че ако се движа по улица, на която на всеки 20 метра има пресечка, каквито са повечето от улиците в големите градове, трябва да спирам и да пропускам всеки стъпил пешеходец на "продължението на тротоара"? Е, няма да я бъде.

Който създава безумни закони, сам подтиква към нарушаването им.




Това "безумие" там от години го има
Затова са си добре.

Лесните пътища водят донякъде, но никога до края

Редактирано от DaCat на 09.03.08 15:40.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано09.03.08 16:15



Не съм съвсем сигурна в това, което пишеш. Другия месец ще го проверя лично. Никак не съм забелязала на всяка керемидка и ъгълче пешеходците да пресичат с предимство. А изключително само на обозначените за това места. И ТЕ НЕ СА "НА ВСЯКО ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТРОТОАРА".

А че там колите не връхлитат върху теб на местата, на които си с предимство - по това няма спор.

Както казахме - има възпитани шофьори, както и възпитани пешеходци. И обратното.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: DaCat]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано09.03.08 16:16



"Щото и аз "

Ние път да не вземем да излезем роднини??



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор Zeljko Raznatovic (hero)
Публикувано11.03.08 22:04



Много точно мнение. Дава се предимство винаги на пешеходна пътека. По малките улички също ако е наложително. Ама не и да пресичат по някакви натоварени улици дето единственото,което могат да предизвикат е ПТП. не може да ми прескачат цариградското...наскоро едни такива ги видях и съжалих,че карах със 170 за да не спра и да ги счупа от бой. Трябва не само шофьорите, но и пешеходците да имат поне ЕЛЕМЕНТАРНА култура


Kosovo Je Srpsko, Srpsko Ostace

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Zeljko Raznatovic]  
Автор roum (приятел)
Публикувано12.03.08 08:21



А ти защо караш със 170 в града а ?
Знаеш ли че максималната скорост на магистрала е 120км/ч
Ако не бяха пешеходците то щяха да ти пречат тез дето спазват закона.
Само че това е за друга тема.




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Zeljko Raznatovic]  
Автор Лaнc Линk - тaйният areнт (маймун)
Публикувано12.03.08 12:07



Преди време видях един пиян на цариградско - един Хонда едвам спря когато този влезе в лявата лента - за малко да даде фира.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано12.03.08 13:44



Максималната скорост на магистрала е 130 км

Bеer? Mоre?




Тема Re:нови [re: roum]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано12.03.08 14:07



Не съм господин, но и аз ще си кажа мнението.
Навсякъде по "белия" свят пешеходците имат абсолютно предимство.
Особено на пешеходна пътека тип "зебра".
Имам много преки наблюдения как стоят нещата в Норвегия.
ВСЯКА кола се движи със съобразена с градските условия скорост, така че няма никакъв проблем да намали и/или да спре напълно, за да пресекат пешеходците.
НИКОЕ МПС не изпреварва автомобил, който намалява скоростта си, за да пресече пешеходец.
Тоест НИКОЙ не се движи в лентата за насрещно движение.
Понеже съм израснала в България, имам рефлекси и реакции, съобразени с българските условия за пресичане (тоест 100 пъти се огледай, даже дай предимство на МПС-то, само и само да не попаднеш под гумите).
Като държава, в която през поне 6 месеца в годината има сняг до коленете, никога няма да видите затрупан със сняг и киша асфалт.
Тук никога никой не е изненадан, че е заваляло през зимата.
И въпреки това, шофьорите са свръхвнимателни постоянно, защото ако случайно те блъсне шофьор, докато пресичаш (еле пък на "зебра"), хем ти плаща огромна сума пари като обезщетение, хем влиза в затвора, ако те е ранил сериозно.
И това е закон, който се спазва до последната буква.
Имах следното преживяване - близо до нас има една улица със завой и наклон.
Улица, която води до голям магазин, Пощенски клон и какво ли още не, тоест натоварена, но някак сбутана между къщите и усойна.
Какъв лед се беше образувал по тази улица - нямам думи да опиша.
Бяха опесъчили хората, но въпреки това не бих рискувала да карам по нея.
Та аз като съвестен пешеходец се оглеждам за "зебра", за да пресека без да стресирам излишно шофьорите, но не виждам такава (и да има, е затрупана под леда).
И докато се чудя ходейки близо до бордюра къде е по-малко заледено, за да пресека бързо и безопасно, зад мен се беше образувала колона от няколко автомобила, които пъплеха като мравки по нанагорното и кротко ме изчакваха да пресека (очевидно съм приличала на човек, който ще пресече улицата всеки момент).
И нито един от тях не мина в насрещното да изпревари колоната.
Помислих си: "Гледай какво уважение към пешеходеца!"
А после една жена ми каза, че не е толкова уважение, колкото страшните последици за тоя, дето ще се направи на герой и ще причини катастрофа.
Страх лозе пази, както се казва.
Та накратко - не пешеходците са ви криви, уважаеми шофьори, а липсата на култура у вас самите!
Колкото и неочаквано да изкочи някой, ако се движиш със съобразена скорост, имаш време да реагираш.
Ако си неопитен шофьор, ще си търпиш последствията.
На места като Цариградско шосе, където не може да пъплиш с 20, трябва да се построят съответните ограждения, за да се попречи на възрастните ентусиасти да пресичат нерегламентирано.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.


Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано12.03.08 14:23



Аз също съм ставала свидетел как в "цивилизовани" държави хората пресичат не само на "зебра".
Дори тук, където живея аз.
Така че ... такива пешеходци има винаги и навсякъде.
Но шофьорът има спирачки.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано12.03.08 15:23



Шофьорите в Норвегия - имат видимост.
В България - нямат. Има места където не можеш да караш на 1 метър от спрелите коли, зашото го нямаш този метър. И нямаш видимост. И дори да караш с 15 км в час - на колата ще и трябват поне 2 метра за да спре - а някои бабички са много пъргави, и може да нямаш споменатите 2 метра.
Не може да караш с 5 км - ще задръстиш движението, а това също е нарушение на правилника, и създава допълнителни рискове.
Аз съм го казвал - една жена успя да ме изправи на предна гума - бях с велосипед, карах бавно, защото - няма видимост и пътя натоварен, но тя изкочи с такава засилка че .....
Е моя спирачен път беше около метър - та не се пребих в нея. Под спирачен път - разстоянието от момента в който я видях, до момента в който спрях.

Bеer? Mоre?




Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.03.08 15:39



Да, шофьорът има спирачки.


А пешеходецът няма. И му е мноооого трудно да спре, когато му е скимнало да пресече на 15 метра преди зебрата или преди светофара. Ще си изтрие подметките, ако пробва. А виж, шофьорът е друго нещо - ТОЙ ИМА СПИРАЧКИ.

Много му е трудно, на пешеходеца, също да влезе в подлеза. Защото МНОГО БЪРЗА И НЕ МУ СЕ СЛИЗА ПО СТЪЛБИ. И защото шофьорът има спирачки.

Трудно му е и да не минава на червено. Голяма работа - един светофар. Шофьорът нали има спирачки?

А мантинелата по магистралата може ли да му попречи, на тоя бабаит? Ха! Няма начин. Той да си я прескочи, а шофьорите ги забрави - ТЕ ИМАТ СПИРАЧКИ!

И още - дали въпросният пешеходец си дава зор да научи детето си да спазва правилата? Нищо подобно. Просто го учи, че ШОФЬОРИТЕ ИМАТ СПИРАЧКИ.

Драга ми, забравила какво значи да се живее в България. Когато един човек е простак - няма значение дали има спирачки. Дали е шофьор или пешеходец. Той си остава простак.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re:нови [re: bira_more]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.03.08 15:42



Чудя се и аз защо се трудя да пиша постинги. На един ЗАКЛЕТ пешеходец НИКОГА не можеш да му обясниш, че ти е трудно да спреш. Те си веят предимствата като байряци. Обаче я ги виж ако вземат книжка! Ситуацията се проманя на 180 градуса. Литват по пътищата и иди ги гони... Бързичко забравят пешеходните си теории.



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re:нови [re: bira_more]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано12.03.08 15:58



Тоест проблемът според теб е само в липсата на видимост?
Или аз не те разбрах



Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.

Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано12.03.08 16:10



Тонът ти не е много подходящ за конструктивен спор.
Ако не си забелязала, ако си в средата на улицата и от някъде изкочи кола, ти я виждаш, ти си вцепеняваш и първата ти реакция със сигурност не е да се втурнеш да тичаш напред, а просто губиш ценно време закована на мястото си и гледаща с широко отворени очи връхлитащата върху теб кола.
Струва ми се, че чисто физически не си способна да осмислиш ситуацията, да раздвижиш мускулите си и да се разкараш от улицата за краткото време, с което разполагаш.
Тогава единствено реакцията на шофьора те спасява.
Ако не си пробвала, пробвай, аз говоря от личен опит и от наблюдения.
Относно подлезите - какво ще кажеш за трудноподвижните хора?
Ами за заледените стълби на подлезите през зимата?
Също така мисля, че много хора учат децата си как да пресичат правилно.
Ако ти не учиш твоето, замисли се.
Не, "драга", изобщо не съм забравила какво е да живееш в България, без настойнически тон, ако обичаш.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.

Редактирано от Bиливap на 12.03.08 16:13.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано12.03.08 18:57



ше намаляваш и ше пускаш ако ще и през 10 метра. Аман от тъпи патки. Този текст е копиран точно от западните закони. Нали се сещаш какво те чака ако блъзнеш някой там на пп?



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано12.03.08 19:00



драга става въпрос за естественото продължение на тротоара. То е на кръстовище , хикс или т образно и представлява мислена линия през пресичащата улица от същата страна. А не свързване на лявото платно с дясното.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.03.08 19:01



Да, много добре го каза - АКО ГО БЛЪСНА НА ПП. А ако го блъсна МЕЖДУ ДВЕ ПП ИЛИ ВЪРХУ ПОДЛЕЗ, ИЛИ НА МАГИСТРАЛА С МАНТИНЕЛА?

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема мненови [re: roum]  
Автор Dakota (erotoman)
Публикувано12.03.08 19:03



Правилникът си е правилник. Днес стана това, което описваш. Спрях в лявата лента, за да пресече една девойка и от дясно профуча една баничарка. Девойката обаче я видя и си изчака. Но пътят е това, трябва да се спира!

Everything louder than everything else...


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано12.03.08 19:09



Може би мислиш, че е конструктивен спор, в който ми обясняваш подробно как пешеходецът се вцепенявал, а някак забравяш да се сетиш, как пък е точно толкова възможно да се вцепени шофьорът, когато някой му изскочи между две паркирали коли по средата на платното? Или шофьорите сме ваксинирани срещу вцепеняване? Разликата е, че пешеходецът, СЪВСЕМ УМИШЛЕНО тръгва да прави нарушението, преди да се "вцепени" при появата на колата, която си е съвсем в правилата и си се движи по НЕЙНАТА част - по улицата.

На това аз не му викам "конструктивен", а съвсем субективен спор.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано12.03.08 22:06



Аз също съм шофьор.
И ако ти се вцепеняваш, аз не се.
Моя и твоя част на улицата?
Ти блондинка ли си?
Аз ти говоря как по цял свят законът защитава пешеходците ВИНАГИ.
Явно не си шофирала в чужбина и наистина не знаеш какво става с шофьорите, които блъсват пешеходци.
На пътя.
Опитай.
Вярно, има и необмислени ходове от страна на пешеходци, но ти си зад волана, ЗА ДА РЕАГИРАШ АДЕКВАТНО И НАВРЕМЕ.
Ако не можеш, не се качвай зад волана.
Ясно и просто.
И както Шамара ти е казал, ще спираш и през 10 метра, ако трябва.
И няма да натискаш педала на газта в града, а на спирачката.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.03.08 00:02



Това което искам да кажа, е че в България не можеш да се движиш без да нарушаваш правилника, и не можеш да гарантираш безопасност на неправилно пресичащи пешеходци.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.03.08 00:14



А бе нямам много опит с чужди държави. Бил съм само в Белгия (ОАЕ не се брои

). Та в Белгия - имаше подлези. И хората ходеха доста за да минат през подлеза. Само кретени като мен - минаваха през платното. И колите си се движеха уверено - без да намалят, само защото някакъв си кретен се мотае до платното. Бяха сигурни че съм нормален човек, и няма да мина през платното - е аз издебвах да няма никаква кола и в двете посоки де - и не за друго а не бях сигурен че няма да ме спипат и глобят.
На пешеходна пътека или светофар - съвсем друга работа.

Младост 3 - срещу поликлиниката. 2 коли се разминават. Разминават се кола и рейс. Ама 2 рейса - може и да не успеят. И има спрели и високи коли - нямаш никаква видимост. А разстоянието между твоята кола и паркираните е 2 огледала и половина. Колкото и да си добър шофьор - пак ти трябват поне метър и половина - 2 да спреш. А има изтребители, които може да не ти ги дадат.

Bеer? Mоre?



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано13.03.08 07:35



Пак ти казвам - безмислени спорове водиш. Фанатизирани идеални личности не могат да бъдат лесно убедени.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано13.03.08 07:43



Никакъв опит нямам в чужбина, права си. Изключая 15 години живот в Швейцария и още 5 - АКТИВНО шофиране в Норвегия, Финландия, Люксембург и Белгия.

И имай предвид, че нямам никакви наблюдения в изброените държави дали пешеходците там се вцепеняват или не, и как точно го правят.

ПРИЧИНАТА Е, ЧЕ ПРОСТО ТЕ НЕ СЕ РАЗХОЖДАТ ПО УЛИЦИТЕ ИЗВЪН ОБОЗНАЧЕНИТЕ ЗА ТОВА МЕСТА, А ТАМ ИМ СЕ ДАВА ПРЕДИМСТВО. Та няма как да се изследва степента им на вцепеняване.

Колкото до твоите перфектни качества на шофьор - поздравявам те. Само не успявам да разбера как така се вцепеняваш като пешеходец а не го правиш като водач. Уникална си май!

И последно - който пешеходец се е забелязал, че е склонен към вцепеняване - ДА НЕ ПРЕСИЧА на забранени места.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: мненови [re: Dakota]  
Автор roum (приятел)
Публикувано13.03.08 16:01



Благодаря ти че се връщаш на темата че като гледам как се хванаха за гушата разни хора из темата все още си мисля че му правим лоша услуга на пешеходеца поне докато има такива съфорумци дето да опонират на мнението че трябва да се спира.
Моля да не се карате а само да изкажете мнение и се аргоментирайте.




Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано13.03.08 19:57



Ами ей така, много лесно.
Винаги очаквам някой пешеходец да изкочи на платното и вместо да гледам само напред като кон с капаци, гледам и в периферията.
Също така не карам прекалено бързо, за да ми трябват 20 метра спирачен път.
И нямам проблем, защото дори не изпадам в ситуация да се вцепенявам.
Карала си в Норвегия и не си видяла пешеходец, пресичащ не на "зебра"?
Че къде си карала, в дълбоката провинция, където няма жива душа 30 километра поне ли?



Добре, разбрах, че за теб пешеходците са виновни, за мен пък шофьорите.
Това е.
Простак шофьор е 80% по-вероятно да срещнеш, отколкото простак пешеходец.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано13.03.08 22:04



"Простак шофьор е 80% по-вероятно да срещнеш, отколкото простак пешеходец."

Никаква логика няма в това твърдение. Човек, преди да стане шофьор, е бил пешеходец. Значи според теб самото взимане на шофьорска книжка опростачва човек?



А при теб, в Норвегия, шофьори простаци има ли?

Всичко е в манталитета на народа. Ако не си забелязала. Колкото са простаците у един народ - толкова са (процентно) и сред всички професии и прослойки. (Включително сред професорите).


"Също така не карам прекалено бързо, за да ми трябват 20 метра спирачен път." - хич не им завиждам на тези, които карат след теб. Не съм достатъчно технически грамотна, но със сигурност тук чете и някой, който може точно да ти каже с колко километра в час трябва да се движиш, за да можеш да спреш със спирачен път по-малко от 2 метра. Май с някъде около 1 км в час...

Защото детето, дето го премаза един джип скоро в София, е изскочило пред джипа на около 2 метра. Колкото и да е било развито периферното му зрение - нямало е как да го види, нито да предотврати удара.

Изобщо - прекратявам този празен спор. Звучиш ми точно като човек, който е виждал волан най-много на тренажьор. Или пък спори от любов към спора.

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано13.03.08 22:51



Ми - сметките са прости.
И най големия бързак за по малко от 300 милисекунди не може да реагира.
Тоест първите 300 милисекунди колата си се движи със същата скорост.
Ако се движиш с 15 км в час - точно първите 2 метра са необходими да разбереш че има проблем и да започнеш да реагираш.

Иначе - простака си е простак, ама като се качи в кола, му падат допълнително задръжките, и вече нищо не пречи за пълното разгръщане на простащината му.
Та един простак докато е пешеходец, може и да не му проличи, щото се маскира.

Bеer? Mоre?




Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано16.03.08 00:06



Да, според мен самото взимане на книжка от човек, който е психически нестабилен и определено негоден за шофьор, изважда наяве простащината му.
А с това купуване на книжки и изпити, просто ...
Не, при мен шофьори простаци няма - всички карат много бавно и спокойно по улиците и винаги имат достатъчно време да спрат да пресече пешеходец, дори и не на "зебра".
Странно ли ти се струва?
Ами тук шофират в градски условия, не са на рали.
Без обобщения от типа, моля: Всичко е в манталитета на народа. Ако не си забелязала. Колкото са простаците у един народ - толкова са (процентно) и сред всички професии и прослойки. (Включително сред професорите).
Звучи клиширано и тъпо.
Не знам дали можеш да им завиждаш на хората зад мен, но тук нерваци няма.
И никой не препира да кара бързо, за да не бутне пешеходец и да плаща години наред или да лежи в затвора.
Виждам, че ти си от желаещите да лежат в затвора :)
Разбери, винаги шофьорът е виновен тук.
Тоест ти.
Хайде сега плюй по законите им.
Наистина е безсмислено да се спори с теб по този въпрос.
:)
Аз предпочитам да не лежа в затвора, заради собствен прочит на законите :)
Всичко добро.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано17.03.08 19:04



кой ти говори за между?



Тема допълнение за уникалнатанови [re: Bиливap]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано18.03.08 10:29



Тук, където съм аз, в по-централната част на града се кара с 30, в покрайнините с 40.
Ако караш с 30, дали няма да имаш време да спреш, а?
Особено при наличието на "зебри" през 200 метра.
Нямаш време да се засилиш даже.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано24.03.08 03:04



Мноооого назад си с материала!!! Много отдавна в Закона за движение по пътищата няма разни видове пешеходни пътеки. Има "пешеходна пътека" (независимо от вида маркировка) и там пешеходците имат предимство. Нещо повече - на ВСЯКО кръстовище, продълженията на тротоарите се считат за пешеходни пътеки, с всички произтичащи от това права и задължения, дори да не са специално маркирани като такива.

Май за някои трябва да се въвежда задължителен опреснителен курс всяка година; за жени - на тримесечие.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано24.03.08 12:08



Прав си за опреснителните курсове. Човек няма друг начин да влезе в час с безумията на нашите неръкотворни законодатели...

Честно казано, обаче, нямам спомен в западна държава пешеходците да си крачат необезпокоявани по така наречените "продължения на тротоарите". Дори съм почти сигурна, че ако няма разчертана пътека или пешеходен светофар - чинно стоят и чакат да премине колоната от автомобили, пусната на близкия светофар или близкото кръгово движение.

Но тъй като не обичам да споря недоказано - в края на другия месец ще ппроверя това лично и ще ти пиша резултатите от проучванията си.



Имам подобни навици. Преди няколко месеца например проведох доста дълъг разговор с един швейцарски полицай относно паркингите и паркирането. При тях не съществуват привилегии за паркиране на сините зони за живущи наоколо, защото почти всяка сграда си има собствен паркинг и това е задължително при строежите, и е БИЛО задължително много отдавна. Които нямат такива случайно - паркират в многоетажни обществени паркинги, където месечният наем е....80 до 120 франка! (това е една малка тяхна надница!!) и се намират на разстояние около 100-200 метра от всички живущи наоколо...

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано24.03.08 19:48



В отговор на:

Прав си за опреснителните курсове. Човек няма друг начин да влезе в час с безумията на нашите неръкотворни законодатели...




Може, може... Аз как мога? Ама някои си мислят, че след като са се качили в колата, задълженията им спират до там, и почват само права. И като не ти харесва какво правят "нашите законодатели", що не си хванеш пътя и да заминеш при други законодатели? М? Дето само теб чакат?...


И като отидеш там, вземи блъсни някой пешеходец, пресичащ извън означените места, и се оправдай, че "той няма правото да пресича тук"... Много ми е интересно какво ще последва.

Или направи проба, като пешеходец, ако успееш да направиш 20-тина крачки пеша, без да се отрази трагично на здравето ти: на място БЕЗ очертана пешеходна пътека, опитай да стъпиш на платното, да пресечеш. И после сподели какво са направили колите около теб. Аз поне за Франция знам какво се случва...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано24.03.08 21:04



Мисля, че обещах - ще докладвам другия месец как стоят нещата с предимствата в някои бели държави. ПИСАНИТЕ предимства, а не фактическите. Щото у нас писаните са в плюс на пешеходците, но фактически не се спазват. Подозирам, че там писаните са в минус на пешеходците (относно необозначените места), но фактически водачите им отстъпват път дори и там.

Въпрос на манталитет, естествено.

Не ми е ясно защо ти и още някои пишещи не могат да направят елементарната разлика. Да, там шофьорите пазят пешеходците където и да се опитат да пресекат. Но това не превръща тамошните пешеходци в разюздано стадо, което търчи по средата на уличното платно, извън всякаква логика и правила, разчитайки, че някой ще го предпази. Там просто се спазват правилата от ВСИЧКИ участници в движението.


Не е необходимо да влизаш в ОСОБЕН тон, както не го правя и аз, докато не бъда предизвикана. ДРУГИТЕ законодатели, за които намекваш, са имали щастието да бъдат оценени от мен още в далечни години, в които ти вероятно си се учел да пишеш ченгелчета. Преценила съм, че родните проблеми са ми повече по вкуса, отколкото тамошните. ЕДИНСТВЕНО заради това не съм хванала пътя. И съм предпочела да пиша в българските клубове от българска територия. По-актуална се чувствам някак си. И не го ползвам (писането в клубовете) като носталгичен пристъп.

Във Франция на екскурзия ли беше?



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано24.03.08 21:13



Да, там има строг регламент и за пешеходците - къде, как и кога могат да пресичат. Но към шофьорите разпоредбата е категорична - на първо място е живота и здравето на всички участници в движението, особено на пешеходците. Личното удобство е на заден план...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re:нови [re: walkman™]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано25.03.08 00:33



В отговор на:

И като отидеш там, вземи блъсни някой пешеходец, пресичащ извън означените места, и се оправдай, че "той няма правото да пресича тук"... Много ми е интересно какво ще последва.




Е как какво ще последва - яка глоба и вероятно затвор
Ето това е основната разлика между шофьорите в "белия свят" и в България.
В "белия свят" пазят здравето на всички на пътя (никой не е застрахован от среща със стара бабичка, която е решила да мине по-напряко, за да не изпусне автобуса на отсрещната спирка например) и карат с 30 в центъра!
Кога ще видите български шофьор да кара с 30 в центъра на София например?
Само ако има наистина зверско задръстване, иначе абсурд.

Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано25.03.08 00:45



Абе и още нещо ще последва... Ще мирне тук малко.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re:нови [re: walkman™]  
Автор roum (приятел)
Публикувано25.03.08 13:13



Онзи ден по радиото казаха една интересна справка:
За 2006г. в Германия загинали по пътищата 634 човека на 80 млн. човека
в Полша 947 загинали за около 80 млн. човека
в България 1034 загинали за 8 млн. човека



Тази справка доказва за по-добра култура на движение както на шофьорите така и на пешеходците.
От както почнах да шофирам вече минавам през подлезите и пешеходните пътеки (където е възможно) никога не скачам през мантинелата и тем подобни.
Обаче това не отговаря на поставения от мен въпрос. Аз лично преценявам дали да дам път като погледна в огледалото, но проблема който поставих продължава да съществува и той засяга културата на шофьорите а не на пешеходците, така че ако обичате престанете с безмислените спорове за кокошката и яйцето.
Между другото онзи ден един пиян шофьор отнесе пешеходец по тротоар във Варна, няма да коментирам този случай, само го отбелязвам.




Тема Re:нови [re: roum]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано25.03.08 21:17



Ами тоя изрод във Варна сигурно е приложил идеята на униКална за тротоари-паркинги и просто е искал да си паркира колата човека.
Какво е правил пешеходеца там, където не му е мястото на тротоара?



Life can be understood only backwards, but can be lived only forwards.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 21:25



Много отдавна в Закона за движение по пътищата няма разни видове пешеходни пътеки. Има "пешеходна пътека" (независимо от вида маркировка) и там пешеходците имат предимство. Нещо повече - на ВСЯКО кръстовище, продълженията на тротоарите се считат за пешеходни пътеки, с всички произтичащи от това права и задължения, дори да не са специално маркирани като такива.


Я да си послужим малко с актуални текстове:

ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
(посл. изм. ДВ. бр.109 от 20 Декември 2007 г.)

Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) При пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки при спазване на следните правила:
1. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;
2. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение;
...............

Чл. 114. На пешеходците е забранено:
1. да навлизат внезапно на платното за движение;
2. да пресичат платното за движение при ограничена видимост;
...............

Чл. 119. (1) При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.
.....................


ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА
(в сила от 1.01.2007 г.)

Чл. 165. Когато пресичат платното за движение, пешеходците са длъжни:
1. ако наблизо има пешеходна пътека, да я използват;
2. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;
3. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без
необходимост на платното за движение.





Гледам - в ЗДвП и в ППЗДвП се говори само за "пешеходни пътеки".
Извинявай, би ли ми посочил конкретния текст от съответния нормативен акт, който да сочи, че "продълженията на тротоарите се считат за пешеходни пътеки, с всички произтичащи от това права и задължения, дори да не са специално маркирани като такива." Подразбира се, че говоря за
актуален/действащ такъв.




Май за някои трябва да се въвежда задължителен опреснителен курс всяка година; за жени - на тримесечие.
Май да.


ПС - И не ме разбирай погрешно. Пешеходците трябва да се пазят. НАВСЯКЪДЕ! И да им се прави път. Защото голяма част от тях са деца, възрастни, хора без познания за ЗДвП (или позабравили го ) или просто блейки. Но законите засега са такива, утре дай Боже - по-добри!

Редактирано от Le bricolateur на 25.03.08 21:29.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.03.08 22:07



Допълнителни разпоредби
§ 6. По смисъла на този закон:

54. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) "Пешеходна пътека" е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение.

http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134649345

Четене му е майката.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:07



54. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) "Пешеходна пътека" е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци....


Защо, според теб, законодателят е сложил знак "и", а не "или", при положение, че "или"-то категорично би означавало, че не се изисква знак. Щото при сегашния текст се получава двусмислие и всеки добър адвокат без никакъв проблем ще си го разтълкува както му е кеф.

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:11



Четене му е майката.

Ми, да четем тогава...
Да започнем:



"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано25.03.08 22:15



Ами не видях какво противоречащо на моето изказване намери в тези извадки то закона. Аз нали точно това казвам - има пешеходни пътеки - независимо как са изобразени. В едновремешния закон (от соц време) имаше два вида - обикновена ПП и "тип забра". Пешеходците имаха предимство само на зебрите.

А за тротоарите:

Допълнителни разпоредби
.
.
.

54. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) "Пешеходна пътека" е част от платното за
движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци,
предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са
продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение.

.
.
.


____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано25.03.08 22:19



И пак ме изпревари.



Ама така си е, като зяпам по странични неща...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:21



Соц-закона го зная. На него съм държал листовки. Но да не говорим за забравени неща...

"Противоречие" няма. А извадките ги сложих, за да се види кой на какво е длъжен, вкл. и пешеходците! Ама повечето от тях си знаят САМО правата, също както е и при шофьорите. Минус за медиите!

Има лошо написан закон. Проблемът е в една-две буквички, които могат да обърнат смисъла на даден текст в правото -



"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Редактирано от Le bricolateur на 25.03.08 22:23.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:22



Споко, и за теб има по-долу.



"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.03.08 22:32



>Извинявай, би ли ми посочил конкретния текст от съответния нормативен акт, който да сочи, че "продълженията на тротоарите се считат за пешеходни пътеки, с всички произтичащи от това права и задължения, дори да не са специално маркирани като такива." Подразбира се, че говоря за
актуален/действащ такъв.

Извиняваш се, искаш да ти посочат - посочвам ти.
Пишеш - маркирани, в закона пише изрично маркирани или не. Пише и сигнализирани - но ти не питаш за сигнализирани а за маркирани. Така че моя отговор е точно на твоето питане.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.03.08 22:36



Какво има да го обръщат?
Закона и сега позволява - прелитащата бабичка на 10 метра от светофара да я глобят. Закона и сега позволява шофьор отнел предимство на пешеходец на пешеходна пътека тип зебра маркирана и сигнализирана и обозначена - да го глобят, та и акт да му праснат.
Закона не е толкова лош - проблема е че ченгетата предпочитат да култивират престъпност, за да има:
А ся ко ша праим?

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:39



Така че моя отговор е точно на твоето питане.

Буквално и погледнато - да.
Но не сме в зала и следим контекста на темата без излишен формализъм. Поне аз.

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано25.03.08 22:41



Преди време написах : ” Прав си за опреснителните курсове. Човек няма друг начин да влезе в час с безумията на нашите неръкотворни законодатели... „

Последва неизбежната реакция:” като не ти харесва какво правят "нашите законодатели", що не си хванеш пътя и да заминеш при други законодатели?”

Май на тебе ти харесва какво правят въпросните умници. А какво ще кажеш за следния им абсурд:

1. Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) При пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки при спазване на следните правила:
1. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;

2. Чл. 119. (1) При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово
пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или
преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.

Какво излезе – че от една страна пешеходците са длъжни да преминават по пътеките, СЪОБРАЗЯВАЙКИ СЕ със скоростта на автомобилите ПРЕДИ да тръгнат, а от друга страна автомобилите са длъжни да пропуснат стъпилите пешеходци?!?!?!



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.03.08 22:42



Точния изказ си е важно нещо. А клубовете позволяват "безболезнени" тренировки.
И просто нямаше начин да не се заям



Bеer? Mоre?



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано25.03.08 22:44



>Какво излезе – че от една страна пешеходците са длъжни да преминават по пътеките, СЪОБРАЗЯВАЙКИ СЕ със скоростта на автомобилите ПРЕДИ да тръгнат, а от друга страна автомобилите са длъжни да пропуснат стъпилите пешеходци?!?!?!
Ми разбира се. Ако не се съобрази - ще бъде отнесен като сламка от бръмбър. А шофьора - може да бъда глобен, ако не пропусне пешеходеца.
За мен няма противоречие.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:47



А ся ко ша праим? Продължение: "Ти какво работиш?"



Да, позволява ги и сега.
Излиза, че всичко е наред, ама полицията саботира безопасното движение. А не заблеяните пешеходци... Не и камикадзетата зад волана...
Всъщност - вината е обща за цялото общество. Включително и на изрядните шофори и пешеходци. Защото липсва нетърпимост. Защото няма шофьор, който да не е направил нарушение и да не е дал. Ама после люто попържа по полицаите, дето само си искали и не им пукало за жертвите.

Карай, само си приказваме тук...

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано25.03.08 22:50



Ха, че аз кога съм казвал, че права и задължения имат само шофьорите, или че само те трябва да спазват закона? Да, ако пешеходеца е нарушил закона, и той трябва да бъде санкциониран.

Но... все пак - главната отговорност е при шофьора, и той трябва да е по-силно притиснат да спазва правилата и да е по-ограничен. Защото пешеходеца е по-слабата страна. Ако ти спреш да изчакаш пешеходец, пресичащ на неправилно място - на теб нищо няма да ти стане. Ако не спреш - пешеходеца може да пострада жестоко. Обикновено при скоростен контакт 80 кила човек - 1 тон желязо, резултата е предварително ясен. Та затова - живота и здравето ПРЕДИ ВСИЧКО друго. То така е и записано в "безумния" закон. Това, че при подобна ситуация ще пострада гордостта ти на шофьор, егото ти - това е извън всякакво значение, когато става дума да се запази живота и/или здравето на човек.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:51



То няма лошо човек да поотпусне душа на чужд гръб из нета. Аз също се заяждам от време на време. Особено пък на тема точен изказ.


Нейсе...

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано25.03.08 22:55



Противоречие, да кажем, няма.
В днешно време май му казват "вратичка".



"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано25.03.08 22:55



Противоречиш си. Ако ще определяме правилата според твоята логика - ВИНАГИ шофьорът трябва да е с предимство. На кого му е по-лесно да спре - на шофьора, или на пешеходеца? Очевидно на ВТОРИЯ. В този смисъл - ТОЙ трябва да се пази. Колко му е да бие един крак и да спре? Колко ще му е спирачният път?

А на автомобила колко ще му е, дори при най-бързата ми реакция?

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано25.03.08 23:01



Е, вече влизаш в начина на спор на някои любими мои приятелки - лишено от всякаква логика.

ЗАКОНЪТ се пише ЗА ДА СЕ СПАЗВА. Заради това се пише. Ако вътре ще предвиждаме ситуации, в които той НЯМА да се спазва - по-добре е да не го пишем.

По-простичко казано - не можеш хем да даваш СЪС ЗАКОН предимство на някого, хем В СЪЩИЯ ЗАКОН да му нареждаш да се пази от този, който е ДЛЪЖЕН да му даде предимство...

Не схващаш абсурда? Жалко.

Редактирано от yниKaлнa на 25.03.08 23:11.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано25.03.08 23:42



Ами ако караш с нормална скорост, не си пияна или дрогирана и не гледаш латиносериали в колата - би трябвало да можеш да спреш навреме.

А пешеходците... ами има малки деца, има възрастни хора, има лошо виждащи и/или чуващи... Има просто разсеяни, поради... влюбване, да речем.

Дай да ги избием, а? Ами да не са остарявали, да не са се разболявали... децата пък що не са пораснали, какво чакат? Дай да избием всички, за да си караш ти на спокойствие колата?

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано25.03.08 23:47



Стига крайности. Практиката показва, че пешеходците напълно съзнават риска и общо взето се пазят. Целият спор е за НАРУШИТЕЛИТЕ. Поне аз го водя заради това. НЕ МОЖЕ да се търси отговорност само от шофьорите. Трябва адекватност и справедливост.

Апропо - СЪЩИТЕ тези възрастни, влюбени и деца ПРЕСИЧАТ на забранени места и не им мигва окото. Не се и замислят. Е, аз трябва да ги мисля, така ли? Защото били разсеяни? Нека са си влюбени и разсеяни, НО ДА ПРЕСИЧАТ НА ПЪТЕКИТЕ.

А, и още нещо. АЗ СЪЩО не пресичам само на пътеки. И аз се шмугвам тук-там чат-пат. Българка съм, все пак...И го правя с пълното съзнание, че правя нарушение.
Но не бих обвинила шофьор, ако ме попрегази. Вината ще си е изцяло моя. И не псувам по колите, които профучават край мен. Просто ги изчаквам.

Редактирано от yниKaлнa на 26.03.08 00:00.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано26.03.08 00:13



Ами то ак оте "попрегази" 1 тон желязо с 120 км/час, хич няма да ти е до обвиняване...



Аз ти казах - иди в която и да е нормална държава, и прегази някой пешеходец извън означено за пресичане място. И се оправдай с това, че "не пресича правилно". И като се върнеш... ами не, не ми казвай какво е било - ще съм вече прекалено стар.

Просто не мога да разбера - откъде се е събрала у теб толкова злоба....

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано26.03.08 07:33



Ами нека ме прегази, желязото. Щом съм извън правилата!

Продължаваш да навиваш като латерна за другите държави. Защо не повтаряш също толкова упорито и факта, че в същите тези други държави ПОЧТИ НЯМА пешеходци, които пресичат извън правилата??


Отлично знам защо цялата ни държава е на този хал. Както неведнъж написах - въпрос на манталитет. Когато някой държи на това правилата да са за всички и трябва да спазват от всички - веднага го обвиняват в какво ли не... Включително и в злоба.

А иначе ВСИЧКИ плюят по политиците. Защото НЕ СПАЗВАЛИ ПРАВИЛАТА...

Не знам дали да се смея или да плача.

"Винаги има поне още една гледна точка..."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор roum (приятел)
Публикувано26.03.08 08:41



Вчера по стани богат беше на гости шефа на Дарик Радио и човека го каза решението което са взели в САЩ - ВСИЧКИ ПРОВИНИЛИ СЕ ПОДЛЕЖАЩИ НА ОБЩЕСТВЕНО ПОЛЕЗЕН ТРУД, ХВАЩАТ СЛЪНЧОГЛЕДИТЕ И - ПО ПЕШЕХОДНИТЕ ПЪТЕКИ ДА ПОМАГАТ ЗАОБРАЗОВАНЕТО НА ШОФЬОРИ И ПЕШЕХОДЦИ.
Е продължавайте със спора може пък да се върнете на темата.






Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано26.03.08 08:54



Не виждам какво общо има това с нашия безплоден спор. Добре са постъпили в САЩ, не възразявам. Ако това се въведе и у нас - може би най-накрая някой ще успее да обясни на пешеходците (като мен

) къде трябва да преминават, и къде, АКО ПРЕСИЧАТ И НЯКОЙ ГИ УДАРИ, вината ще си е тяхна.

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор roum (приятел)
Публикувано26.03.08 09:21



Или по скоро ще обясни на шофьорите че за да спре единия на пешеходна пътека вероятно има причина и другия също трябва да спре коет между другото е правилното а се нарушава от ШОФЬОРИТЕ




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор roum (приятел)
Публикувано26.03.08 09:32



А ти какво очакваш форумът е за дърдорене
Ако ми се караше нямаше да кисна пред РС-то






Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.03.08 21:01



Каква вратичка какви 5 лева бе мама му стара. Аз мога ама много спокойно да стъпя на пешеходната пътека. Шофьора няма да ме отнесе, щото не съм пред него. Но той е ДЛЪЖЕН да спре.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.03.08 21:09



Закона описва на дълго и на широко какво трябва да се случи когато същия този закон не се спазва.
Според теб излиза че наказателния кодекс е абсурден.
Закона за движение по пътищата, би трябвало да има за цел и сигурност.
За осигуряване на тази сигурност - изисква от пешеходеца да се огледа.

Пак казвам - закона не е толкова лош. Със сигурност, може да се направи и по добър - но основния проблем е че няма кой да го налага.

Днес за поредно видях кола паркирана на пешеходна пътека. А би могла да бъде паркирана 10 метра по на зад. Без проблем - място бол.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.03.08 21:14



>Излиза, че всичко е наред, ама полицията саботира безопасното движение.
А ми - преди години един познат адвокат ми обясни че в същност полицията култивира престъпност. Ако налагат редовно глоби - ще има по малко нарушители, и по малко място за подкупи.
Все пак пешеходци и шофьори допринасят каквото могат към усилията на полицията.
Споменах малко по рано - днес видях пореднаат кола паркирана на пешеходна пътека - а място - бол. Е ама как шофьора ще мине цели 10 метра горница. Ми те краката му са атрофирали.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.03.08 21:18



Преди доста години - ми праснаха фиш за неправилно пресичане.
Е доста време след това пресичах само правилно.
Дребна глоба, ма с голям ефект.
ПП
Беше по комунистическо



Bеer? Mоre?



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано26.03.08 21:20



ЗАПОЧНАХ ДА ОБИЧАМ КОМУНИЗМА ЗАРАДИ ТВОЯ ФИШ!!
Честно.



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано26.03.08 21:34



Имаше някакъв ред - лош ред ама някакъв ред.
А сега няма никакъв ред.
ПП
При демокрацията - ред има при това по добър от колкото при комунизма.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано26.03.08 21:37



Ами след като ти самата грубо не спазваш никакви правила (по твои собствени думи - паркиране по тротоари, неспазване на скорост и т.н.), защо те възмущава, че и други го правят?



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано26.03.08 21:39



За неспазване на скорост не съм си признавала!



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано26.03.08 21:40



Те в САЩ имат и едни готини пеши патрули, дето по цял ден имат основна задача да ходят и определения им район и да пишат квитанции за неправилно паркиране. Това е лесно решение, и никак не е скъпо - така и така има доста ченгета, на които 6 часа ходене пеша ще се отрази много добре здравословно; вместо да клатят шкембета от стол на стол, да поспортуват малко. И на паркиращите по тротоарите ще им се изясни финансово, че не са прави. Надали някой ще издържи повече от седмица да получава фишове за глоби, да речем по 50 кинта дневно.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано26.03.08 21:50



Ако се върнеш в началния

, който се коментира и във връзка с който ти говориш за липса на противоречие, а аз - за "вратички", ще се сетиш, че всъщност говорим за текстове в закон, а не за ситуация на пътя.


"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано26.03.08 21:57



в същност полицията култивира престъпност. Ако налагат редовно глоби - ще има по малко нарушители, и по малко място за подкупи.
Ах, тези лоши полицаи.
И...
Ах, тези невинни шофьори.



Несъзнателно ли пропускаш факта, че ако шофьорът не подаде банкнота, катаджията едва ли със сила ще бръкне в джоба му, м? Отделен е въпросът защо шофьора я подава и доколко е гузен.
Пък и в НК си пише, че който дава и който взима са еднакво виновни.

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано26.03.08 22:01



Закона описва на дълго и на широко какво трябва да се случи когато същия този закон не се спазва.
Ама нали за това говорим - "спазването" зависи от субективно тълкувание, а не от ясни текстове.

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано26.03.08 22:12



Абе ще с ипризнаеш ти... за всичко ще си признаеш...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 00:42



Е - то вратички има винаги и на всякъде. Казано е отдавна - закона е врата у поле ....
Проблема е че няма кой да налага дори и този (според мен) не чак толкова лош закон.
Щото - ако ти лепнат фиш 20 - 50 кинта, никви вратички не те спасяват - не се обжалва.
А ако искаш акт - е ти може да намериш едни вратички, а ченгетата - други, та ....
Нещата за мен са прости - шофьора трябва да даде предимство, пешеходеца, трябва да се огледа...

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 00:46



Какво субективно тълкуване има в това да дадеш предимство на пешеходец на пешеходна пътека?
Или в това пешеходеца да се огледа?
Или в това пешеходеца да пресича само на пешеходни пътеки?

Може да се тълкува само дали ако няма сигнализация е пешеходна пътека - но това не са чак толкова много и чак толкова страшни случаи.
А нека се решат нещата които не подлежат на тълкуване, пък после да оправяме и тълкуването.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано27.03.08 00:46



С малкото допълнение, че при всички случаи шофьора трябва да пази пешеходеца, дори той да не се е огледал, дори да пресича на неправилно място. Щото последствията при скоростен контакт на 80 кила протоплазма с 1 тон желязо са еднопосочно фатални в повечето случаи.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 00:48



Бе ти дай подкуп на полицай в Германия.
Ако полицая те пита:
Ся ко ша праим ....
То е ясно кой е подбудителя. А за подбудителство има допълнителни екстри.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: walkman™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 00:53



Това безспорно е така.
А и както беше споменато - има и деца. А децата са по пъргави и от бабите дори.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано27.03.08 00:58



Бе ти го обясни това на униКалната нарушителка, да те видим.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано27.03.08 19:55



Какво субективно тълкуване има в това да дадеш предимство на пешеходец на пешеходна пътека?
Никакво, стига пешеходната пътека да не е от ментетата тип "мисленото продължение на тротоара".



Може да се тълкува само дали ако няма сигнализация е пешеходна пътека - но това не са чак толкова много и чак толкова страшни случаи.
Е, чак толкова много не са. Има - няма... почти всяка пряка.


Проблемът е, че ако фигуристът М.Ст., примерно, бутне пешеходец на обозначена, маркирана и осветена пешеходна пътека, ще се окаже, че пешеходеца нещо не е свършил както трябва и сам си е виновен. От друга страна, ако Гошо от Герман бутне някоя стринка на неосветено и необозначено продължение на тротоар, ще си я лежи като пич. Та, това е мнението ми относно "тълкуването" на законите.

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано27.03.08 20:05



Бе ти дай подкуп на полицай в Германия.
Никога не съм си и помислял да го правя.




Ако полицая те пита:
Ся ко ша праим ....
То е ясно кой е подбудителя. А за подбудителство има допълнителни екстри.

А чувал ли си: "Старши, не може ли нещо... така...?! Нещо да почерпиме, м...?" и прочее подобни оферти?!

Подбудител и извършител са все престъпници. В този смисъл не защитавам никой от тях.

ПС - Относно "допълнителните екстри за подбудителя" си поприпомни чл. 21 от НК, че нещо не те разбрах.

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 20:19



>ПС - Относно "допълнителните екстри за подбудителя" си поприпомни чл. 21 от НК, че нещо не те разбрах.
Прав си - четене му е майката



Bеer? Mоre?



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 20:24



Ми аз не искам да съм на мястото нито на М Ст. нито на Гошо

>Е, чак толкова много не са. Има - няма... почти всяка пряка.
Обикновено на споменатите от теб места, колата пъпли - не пешеходец, костенурка може да я задмине.
Опасни са другите места - обозначените пешеходни пътеки на широки улици, с малко паркирани коли. Щото там има идиоти, които си карат с 30 - 50 км над разрешената максимална скорост, и ако аз карам само с 5 - 10 км над разрешената - прескачат ме и от ляво и от дясно - като обикновено препятствие.
И като ме прескачат по този начин - особено в близост до пешеходна пътека - създават много реални предпоставки за тежки инциденти.
Та - нека оправим нещата за които нямаме спор, после ще видим другите.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано27.03.08 20:34



Ще ми спестиш ли четенето и направо да ми подшушнеш за "екстрите" спрямо подбудителя?



"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 22:25



Добре де - признах си че си прав.
Какво още да кажа?
Да си посипя главата с пепел?

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: bira_more]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано27.03.08 22:36



Това, че съм прав, е лошо.
Щото, когато подбудителят същевременно е и получател на паричките, разбирай - извършител, наистина трябва да има "екстри".

Пък и малцина са шоферите, дето се оплакват. Иначе полицията щеше да се поизчисти и нещата да си тръгнат както е по белите страни.

"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."


Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано27.03.08 22:56



Няма противоречие.
Когато пешеходецът не се съобрази, рискува да плати я със счупена ръка, я крак, я глава, я с живота си.
Ако шофьорът не се съобрази, рискува да влзе в затвора.
Но защо очакваш САМО пешеходците да се съобразяват? :)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано27.03.08 23:07



На кого му е по-лесно да спре - на шофьора, или на пешеходеца? Очевидно на ВТОРИЯ.
Кое го прави очевидно?
Колко му е да бие един крак и да спре?
Ами точно толкова, колкото е да удариш една спирачка на МПС-то.
Разбира се има разлика в спирачния път, ако се движиш с 30, с 60 и със 120 в час :)
Но човекът не е машина, минава известно време преди да осъзнаеш какво става и да "биеш един крак".
А ако не можеш да реагираш навреме зад волана, просто няма да шофираш :)
Лесно и просто.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: Le bricolateur]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано27.03.08 23:14



Начи - аз не съм юрист.
Но до колкото разбрах, в нашия случай не е баш подбудител. Дали е организатор или нещо друго - твърде сложна става материята за мен.
С подкупите лошото е че - за дребните нарушения, подкупа се приема за приемлив

, но това отваря врати за ситуации като случая със кънкьора - хващат го, установяват че е пиян, и го пускат - за да може на спокойствие да убие.
Според мен ченгетата би трябвало да отнесат по сериозно наказание и от извършителя. Но ...

Bеer? Mоre?



Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано27.03.08 23:17



Ти пак не разбра, "блондинке", номерът е правилата да се спазват от всички, не само от пешеходците


Другият номер е, че на Запад ако шофьор блъсне пешеходец, където и да е на пътното платно, шофьорът "плаща" със затвор, не пешеходецът, който ще "само" потрошен например.
Пешеходецът-нарушител "плаща" със здравето си, а шофьорът-нарушител - със затвор.
Не може само пешеходецът да "плаща", сори, това го няма никъде по "белия" свят
Не изкарвай невинен шофьорът, задето не е пазил здравето на всички на пътя.
Именно шофьорът носи по-голямата вина, защото той с МПС-то си може да нанесе по-сериозни щети, отколкото един пешеходец, който си пресича пътното платно и точно затова трябва да бъде 10 пъти по-внимателен от другите участници в движението.
Толкова ли е трудно да се разбере това?

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано27.03.08 23:20



Хахаха, значи и ти нарушаваш закона, когато си извън любимата кола?


Смях!
А седнала да критикува другите, че го правят

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано27.03.08 23:26



Пиленце, ти ПО ТОВА ВРЕМЕ НА ДЕНОНОЩИЕТО нямаш ли някакви по-нежни начини на запълване на времето, освен да съскаш по клубовете?



Очевидно НЕ.

Редактирано от yниKaлнa на 27.03.08 23:27.



Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано27.03.08 23:29



Ами ти, "пиленце", нямаш ли, та съскаш?



Очевидно НЕ.


____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re:нови [re: walkman™]  
Автор Le bricolateur (Шашав)
Публикувано27.03.08 23:36



Ех, пиленца...
От едно гнездо ще да сте...



"Ако мислиш два пъти, преди да кажеш един път, ще го кажеш два пъти по-добре."

Тема Re:нови [re: walkman™]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано27.03.08 23:39



В момента си имам едно супер нежно занимание. На компа ми е. Та затова дочух норвежанските съсканици.



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано27.03.08 23:49



Време за себе си, скъпа


Гледах телевизия, други неща, сега си почивам :)
После друго ;)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано28.03.08 00:04



Супер нежно занимание на компа?


Да не е свързано със сваляне на дрехи и уеб камери?

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано28.03.08 00:13



Не, просто си приказваме мило и възпитано с един приятен човек...Ти това умееш ли го изобщо?



"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано28.03.08 00:20



Не знам, питай приятелите ми, семейството ми, обожателите ми и годеникът ми


Може би те знаят :)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор yниKaлнa (Заядливка)
Публикувано28.03.08 00:25



Почвам от утре, пиши списъка!



Лека нощ сега. Не се хаби повече.

"Винаги има поне още една гледна точка..."

Тема Re:нови [re: yниKaлнa]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано28.03.08 01:03



Списъкът е готов, ама е малко дълъг ...
Сигурно имаш много свободно време, за което малко ти завиждам :)
Лека нощ.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема шъ пишем акт... какво работите...нови [re: bira_more]  
Автор Dakota (erotoman)
Публикувано28.03.08 11:59



Да... тия контролни въпроси са ясни.

Последния път като ме гониха 5 км по Цариградско и после искаха да ми взимат книжката за 6 месеца им казах:

О.К. Прави сте! Съжалявам. Ще си понеса наказанието.

А те настояваха:
Ама има ли кой да те кара сега 6 месеца? Ама какво работиш? Ама колата твоя ли е? Ама, ама... - накрая даже си ми казаха в прав текст: можем да се разберем!



На което им отговорих с: можем, но аз съм против тези методи!

И ме пуснаха по живо по здраво. От няколко години съм твърд пари на ръка да не давам при никакви обстоятелства!

Everything louder than everything else...

Тема Re: шъ пишем акт... какво работите...нови [re: Dakota]  
Автор roum (приятел)
Публикувано28.03.08 12:50



Браво така трябва
Сега ако не им даваш повод да те спират ще си супер!






Тема Re: шъ пишем акт... какво работите...нови [re: roum]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано28.03.08 19:52



Най-добрия начин да си невидим за полицаите, е да караш Нива, с триъгълници.
Така де - и да не правиш нарушения.
Щото иначе и да си караш по правилника, пак могат да те спрат и акт да ти напишат.

Bеer? Mоre?




Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано02.04.08 16:16



Точно по тая причина, ако има състезатели около мен избягвам да давам предимство - спирам само ако има опасност да го бутна пешеходеца.
И не е само до изпреварването отляво/отдясно, как си представяте спиране когато виждате как отзад ви се катерят по задната броня, да удари мен и с моята кола пешеходеца ли очаквате?!?
В случай, че е подходящо - давам предимство на пешеходци.
Даже не само на тях, дори предимство преотстъпвам на колеги излизащи от малки преки ако не създавам хаос със това или колегите не са наглеци.
Това разбира се касае пешеходните пътеки, а не блуждаещите където им падне овце, тях само ако има риск да ги ударя ги пропускам, а ги церя с клаксон като ги подминавам - да не се набутат под колелата ми от радост.
Не ме е*е как е в чужбина, не заради законите, заради манталитета ни.

Welcome to the real world!


Редактирано от Mopфиyc на 02.04.08 16:19.



Тема Re: предимство за пешеходцинови [re: roum]  
Автор gergi_81 (новак)
Публикувано06.05.08 15:42



СИГУРЕН СЪМ ЧЕ НА МНОГО ОТ ВАС СЕ Е СЛУЧВАЛО ДА СПРЕТЕ НА ПЕШЕХОДНА ПЪТЕКА И НЯКОЙ ДА ВИ НАТРЕСЕ ОТЗАД.МНОГО ВРЕМЕ ИМА ДОКАТО БЪЛГАРИЯ ДОБИЕ МАНТАЛИТЕТА НА СПИРАМЕ НА ПЪТЕКИТЕ



Тема Като каза за манталитетанови [re: gergi_81]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано06.05.08 16:11



не знам дали знаеш но писането само с главни букви е равносилно на крещене.
Та - защо крещиш в момента?

Bеer? Mоre?




Тема Re: Като каза за манталитетанови [re: bira_more]  
Автор roum (приятел)
Публикувано09.05.08 09:57



И това е крещене !
Аз се отказвам от спирането, вчера пак щяха да бутнат един младеж за дето му дадох път.




Тема Re: Като каза за манталитетанови [re: roum]  
АвторMoapeйн (Нерегистриран)
Публикувано11.05.08 01:08



Под вода ли ще ги чакате словенките да ви правят минетите, бараточки?

Баре са комшии с ушким Евро, тралалайла ... ама кога?!?!??


Нерде ворум и харисто(ударено брато, о-то, да)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.