Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:29 12.06.24 
Горещи теми
   >> Войната по пътищата
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Може ли за простотанови [re: bira_more]  
Автор Ripple (до теб)
Публикувано07.02.08 22:08



Не ми се говори за случая Максим-но присъдата му е в рамките на закона. Законът е приложен.
Не мога да се съглася, че единственият начин за възпитание е наказанието.
То е начин на превъзпитание (евентуално), но не и възпитание.

При низ от случайности, се търси закономерност.


Тема Re: Може ли за простотанови [re: Ripple]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.02.08 14:37



>Не мога да се съглася, че единственият начин за възпитание е наказанието.
С какво можеш да се съгласиш и с какво не - няма значение. В цял свят има закони. Има закони точно за да наложат някакви норми на поведение.
Възпитателния ефект идва не само от наказанието, но и от сигурността че ще бъде наложено, ако не спазиш закона. Тоест страха от наказание.

Има много случаи - особено за шофьори, потвърждаващи моята теза.
Като говоря за Максим, имам предвид полицаите. Ако случката се беше случила в друга държава - пича щяха да го свалят и да го накарат първо да изчака изтрезняване, после да продължи. Или щяха да му вземат книжката. Но нямаше да го оставят да продължи. Защото там има закон, а у нас - няма.
Не е закон закон който не се налага (включително със сила и наказания). Говоря за ЗДП - не за наказателния кодекс. ЗДП в случая с Максим въобще ама въобще не е спазен.

Сложи си ръка на сърцето и ми напиши тук че ти винаги спазваш ЗДП - и като шофьор, ако си шофьор и като пешеходец. И винаги пресичаш само на пешеходна пътека, И никога не се е случвало да пресечеш на червено - дори когато няма никакви коли и никакво движение и никакви хора наоколо.

Защото аз нарушавам правилника (особено като пешеходец):
1. Няма наказания, или няма кой да ги наложи
2. По безопасно е да нарушиш. На червено пресичаш внимавайки. На зелено - мислиш че имаш предимство, не внимаваш, и някой идиот може да те отнесе.

Bеer? Mоre?


Редактирано от bira_more на 08.02.08 14:40.



Тема Re: Може ли за простотанови [re: bira_more]  
Автор Ripple (до теб)
Публикувано08.02.08 19:32



Защо смесваш закон-престъпление-морал и наказание?



И къде прочете, че някъде съм против спазването на законите??

Слагам ръка на сърцето и казвам-от както имам дете не пресичам на червено. Старая се да давам пример. А сега устоановявам, че и без него, и да няма кола, но свети червено-стоя и чакам. Факт-а ти дали вярваш или не-няма значение.
Където може да се пресича на пешеходна пътека, пресичам винаги там.
Не шофирам.

Какво ти пречи всеки път като пресечеш на червено или не на пешеходна пътека, да си извадиш 10-20-50 лв от джоба си и да ги скъсаш на ситни парченца в близката кофа за боклук. Самонакажи се, като няма кой да приложи закона. Ти си човек със самосъзнание. След като не е въпрос на манталтет-следващия път ще спазиш стриктно ЗДП.


При низ от случайности, се търси закономерност.

Тема Re: Може ли за простотанови [re: Ripple]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано09.02.08 01:46



>Защо смесваш закон-престъпление-морал и наказание?
Защото морала и закона са много тясно преплетени - 2 страни на едно и също нещо.
Човек се учи докле е жив. А ученето включва много неща, включително - да пробваш какво може и какво не.
Тезата ми накратко - ако закона се налага стриктно - и манталитета и морала ни ще бъдат коренно различни.

Един познат - адвокат, на времето защитаваше много успешно тезата че катаджиите култивират престъпност. Аз бих я разширил ама - пак трябва да продължа я в политика я в попържня,

Защо да спазвам стриктно ЗДП? И да искам - не мога. Има ситуации, в които нямаш друг начин освен да нарушиш ЗДП. Посочвал съм ги и на инструктора си.
Мога да дам достатъчно примери.
ПП
За пешеходните пътеки - на всяко кръстовище (в населените места) продължението на тротуара е пешеходна пътека, независимо дали е маркирана или не. Споменавам го просто за информация.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Може ли за простотанови [re: bira_more]  
Автор portal (ентусиаст)
Публикувано09.02.08 09:20



Напълно подкрепям - Катаджиите за мен са си чисти убийци - на тяхна съвест лежи това положение в голяма степен. Беззаконието убива по пътщата най-вече.



Тема Re: Може ли за простотанови [re: bira_more]  
Автор Ripple (до теб)
Публикувано09.02.08 22:13



Разбирам тезата ти.
Като цяло съм съгласна, но не напълно.
Може да е въпрос на лична моя нагласа, но аз не се опитвам да правя неща, които знам, че са нередени, само защото могат да останат безнаказани. Така ги схващам нещата аз. Именно защото морал и закон би трябвало да са тясно свързани.
Да, ако няма наказание, ще има повече престъпления. По-скоро се чудех как е в другите държави и не пуснах темата с цел зпораждане на спор, а по-скоро информативно.
Аз съм "за" стриктното налагане на закона. За това дали законът е добре направен и т.н и т.н. може да се говори много и не в този клуб.
Колкото до катаджиите, може и да култивира престъпност.

При низ от случайности, се търси закономерност.


Тема Re: Може ли за простотанови [re: Ripple]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано10.02.08 01:48



Права си, но хората са различни, а и както споменах - учат се. За шофирането:
1. Има улици, които са така задръстени че за да преминеш - навлизаш в насрещното, въпреки непрекъсната линия. Има ограничения, останали от някакъв ремонт - ако караш с ограничението, създаваш опасност за движението - защото например 30 км са безумие за прав междуградски път.
И така - започваш да нарушаваш закона, дали защото нямаш избор, или за повече сигурност - няма значение.
2. След това започваш с дребни неща - ама аз ще спра тук само за малко ....

Е аз не спирам, ама ако катаджиите са си на мястото.....
Закона би трябвало да поощрява "моралното" поведение. Е в БГ - напротив, до колкото катаджиите го "ползват" - закона поощрява именно "неморалното" поведение.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Може ли за простотанови [re: bira_more]  
Автор Ripple (до теб)
Публикувано11.02.08 12:24



Трябва катаджиите да са жени:)
Хубави, млади жени.



Sapere aude!

Редактирано от Ripple на 11.02.08 12:27.



Тема 6 загинали, 23 ранени по пътищата на странатанови [re: Ripple]  
Автор portal (ентусиаст)
Публикувано12.02.08 09:15



Това е за изминалото денонощие. Това според мен , което е ежедневие вече, е въпрос на чиста изкрисатлизирала олигофрения и на нищо друго....



Тема Re: Може ли за простотанови [re: Ripple]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано12.02.08 15:11



Да бе - и тогава минаваш, край катаджийки, зазяпваш се - и пуфффффф в предния, който е намалил и той да зяпа



Bеer? Mоre?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.