Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:26 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано28.04.13 15:35



Здравейте пак.

Бих искала да чуя мненията ви по това.

Най-накрая след близо 5 години от решението за развод по взаимно съгласие, реших да подам искова молба за увеличаване на детската издръжка от настоящите 50 лева на дете, която баща им плащаше, или по-скоро не плащаше, на двете ни деца, на навършени 14 и 17 години. Казвам не плаща, защото с разправии успявам да събера тази недостойна сума два пъти на годината, и то последващо с огромно закъснение.

Преди писах тук в други теми, че навремето се съгласих на неговото настояване да се впише 50 лв на дете, за да мине делото по-бързо и гладко, като разбира се, той ме уверяваше, че ще плаща човешка издръжка от поне 300 лева месечно за двете, и ще я коригираме годишно, с реалното вдигане на цените. За тези 5 години, първите три месеца наистина плаща по 300-350 лв, след това настъпи гореоиписаното.

Разбира се, този компромис от моя страна беше голяма грешка, да споделя опита си, в случай че някой обмисля подобен компромис..

Входираха молбата с коментара, че по закон трябвало да я подадат децата с мое съгласие, след като са навършили 14 г, и че в този смисъл щял да е отговора. Даже не искаха да я входират, аз настоях. Не мога да карам децата си да пускат подобна молба срещу баща си, за мен това е душевен тормоз върху тях. Достатъчно зле е, че вероятно ще трябва да се явяват в съда по еветуално дело, и това би било мъчително за тях. Но пък да трябва те да пускат иск за увеличаване на издръжката, след като ги издържа главно майката, ми е странно.

Странно, над 14 г. децата са непълнолетни, но учат и са напълно издържани от родителите си, в случая главно от мен с 100 лева от бащата, на каква логика те трябва да подават молбата, не разбирам?
Вероятно има общо с гражданския им статус, и възможността да работят, или не знам какво точно.

Вие какво мислите и знаете?



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано28.04.13 16:29



Такъв е законът.
Не виждам какъв душевен тормоз ще причиниш на децата си.
Аз на моя син му обяснявам за разходите и за това, което плаща баща му.
Тези неща трябва да се знаят от децата, те не са малки и не растат в сайксийки.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор c@t ()
Публикувано28.04.13 20:00



Наеми добър адвокат. Издръжка на деца се полага, докато децата са в обучение и по закон не им е позволено да работят на пълен работен ден.

Не знаех че България насърчава детския труд.

п.п. Моя опит относно издръжки: Заведох дело срещу бащата на дъщеря ми, който е българин и реши че би могъл да му се размине немската издръжка. Случаят се изясни набързо, без особени усложнения и получаваните през цялото време издръжки (вече няколко хиляди евро), му се водят като дълг + настоящата сума всеки месец.
Детето ще я получава докато навърши 18 години, а ако следва в университет, до 25тата си годишнина





Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.04.13 13:01



"Странно, над 14 г. децата са непълнолетни, но учат и са напълно издържани от родителите си, в случая главно от мен с 100 лева от бащата, на каква логика те трябва да подават молбата, не разбирам?"

Логиката е, че издръжката е вземане на детето към родителя, а не на единия родител към другия.
Няма общо с възможността да работят. Всяко предявяване на какъвто и да е иск и изобщо всяко правно действие на лице над 14 и под 18 години се извършва лично от него със съгласието на единия родител, докато при деца под 14 се извършва от родителя от името на детето - като представител. Правилото, че непълнолетният действа лично, не е мислено специално за издръжките, просто няма изключение при тях.
Децата и на 18-19 години често са още ученици, издържани от родителите си, и при определени условия родителят пак е длъжен да дава издръжка. Ами тогава душевен тормоз ли е да поискаш да подадат молба за издръжка и каква е разликата?



Редактирано от MupaM на 29.04.13 13:15.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Refurbished (Реставриран)
Публикувано29.04.13 13:41



Децата не пускат молбата до баща си, а до настойника си. А това, че бащата и настойника са едно единствено лице е техническа формалност.

Освен това една от причините хората не могат да си намерят работа е неспособността им да работят под напрежение. Защото някой ги е научил да стоят на "сянка".



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Refurbished]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано29.04.13 18:44



Децата пускат молбата до съда срещу баща си.
Настойник е нещо съвсем друго.

Изобщо, ако имах време щях да стоя дълго, почесвайки се, докато чета това, което си написал.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано29.04.13 21:46



Хмм, 50 кинта на чаве, доста изгодно.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14 [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор 2biri (старо куче)
Публикувано30.04.13 21:21



Абсолютна далавера, нали?

Що не можеш да си намериш място?



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано30.04.13 22:18



Чудя се защо се терзаеш да питаш ЗАЩО е такъв законът...
Нямаш време да го променяш, така че се съобразяваш с него и действаш!

Напълно те подкрапям да потърсиш увеличение на издръжката и няма лошо в
това децата да са наясно и да участват - съзнателно и добронамерено.
Бащата, ако не може сега да ги плаща, ще ги изплати впоследствие...
но все ще е помощ - във времена като сегашните търсиш всички ниши
за оцеляване и най-вече за добруване на децата.

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: 2biri]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано03.05.13 12:37



Абе тука една юристка ме светна, че било некви проценти от заплатата. Което не ме устройва, щото цифрата 50 е при 500 лв. заплата, от там при 5000 ще е 500, което е прекалено, това са ми два полуслика за бегачката (ама от евтините).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.