Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:34 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано28.04.13 15:35



Здравейте пак.

Бих искала да чуя мненията ви по това.

Най-накрая след близо 5 години от решението за развод по взаимно съгласие, реших да подам искова молба за увеличаване на детската издръжка от настоящите 50 лева на дете, която баща им плащаше, или по-скоро не плащаше, на двете ни деца, на навършени 14 и 17 години. Казвам не плаща, защото с разправии успявам да събера тази недостойна сума два пъти на годината, и то последващо с огромно закъснение.

Преди писах тук в други теми, че навремето се съгласих на неговото настояване да се впише 50 лв на дете, за да мине делото по-бързо и гладко, като разбира се, той ме уверяваше, че ще плаща човешка издръжка от поне 300 лева месечно за двете, и ще я коригираме годишно, с реалното вдигане на цените. За тези 5 години, първите три месеца наистина плаща по 300-350 лв, след това настъпи гореоиписаното.

Разбира се, този компромис от моя страна беше голяма грешка, да споделя опита си, в случай че някой обмисля подобен компромис..

Входираха молбата с коментара, че по закон трябвало да я подадат децата с мое съгласие, след като са навършили 14 г, и че в този смисъл щял да е отговора. Даже не искаха да я входират, аз настоях. Не мога да карам децата си да пускат подобна молба срещу баща си, за мен това е душевен тормоз върху тях. Достатъчно зле е, че вероятно ще трябва да се явяват в съда по еветуално дело, и това би било мъчително за тях. Но пък да трябва те да пускат иск за увеличаване на издръжката, след като ги издържа главно майката, ми е странно.

Странно, над 14 г. децата са непълнолетни, но учат и са напълно издържани от родителите си, в случая главно от мен с 100 лева от бащата, на каква логика те трябва да подават молбата, не разбирам?
Вероятно има общо с гражданския им статус, и възможността да работят, или не знам какво точно.

Вие какво мислите и знаете?



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано28.04.13 16:29



Такъв е законът.
Не виждам какъв душевен тормоз ще причиниш на децата си.
Аз на моя син му обяснявам за разходите и за това, което плаща баща му.
Тези неща трябва да се знаят от децата, те не са малки и не растат в сайксийки.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор c@t ()
Публикувано28.04.13 20:00



Наеми добър адвокат. Издръжка на деца се полага, докато децата са в обучение и по закон не им е позволено да работят на пълен работен ден.

Не знаех че България насърчава детския труд.

п.п. Моя опит относно издръжки: Заведох дело срещу бащата на дъщеря ми, който е българин и реши че би могъл да му се размине немската издръжка. Случаят се изясни набързо, без особени усложнения и получаваните през цялото време издръжки (вече няколко хиляди евро), му се водят като дълг + настоящата сума всеки месец.
Детето ще я получава докато навърши 18 години, а ако следва в университет, до 25тата си годишнина





Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.04.13 13:01



"Странно, над 14 г. децата са непълнолетни, но учат и са напълно издържани от родителите си, в случая главно от мен с 100 лева от бащата, на каква логика те трябва да подават молбата, не разбирам?"

Логиката е, че издръжката е вземане на детето към родителя, а не на единия родител към другия.
Няма общо с възможността да работят. Всяко предявяване на какъвто и да е иск и изобщо всяко правно действие на лице над 14 и под 18 години се извършва лично от него със съгласието на единия родител, докато при деца под 14 се извършва от родителя от името на детето - като представител. Правилото, че непълнолетният действа лично, не е мислено специално за издръжките, просто няма изключение при тях.
Децата и на 18-19 години често са още ученици, издържани от родителите си, и при определени условия родителят пак е длъжен да дава издръжка. Ами тогава душевен тормоз ли е да поискаш да подадат молба за издръжка и каква е разликата?



Редактирано от MupaM на 29.04.13 13:15.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Refurbished (Реставриран)
Публикувано29.04.13 13:41



Децата не пускат молбата до баща си, а до настойника си. А това, че бащата и настойника са едно единствено лице е техническа формалност.

Освен това една от причините хората не могат да си намерят работа е неспособността им да работят под напрежение. Защото някой ги е научил да стоят на "сянка".



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Refurbished]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано29.04.13 18:44



Децата пускат молбата до съда срещу баща си.
Настойник е нещо съвсем друго.

Изобщо, ако имах време щях да стоя дълго, почесвайки се, докато чета това, което си написал.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано29.04.13 21:46



Хмм, 50 кинта на чаве, доста изгодно.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор 2biri (старо куче)
Публикувано30.04.13 21:21



Абсолютна далавера, нали?

Що не можеш да си намериш място?



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор MamaNettyМодератор (блондинка)
Публикувано30.04.13 22:18



Чудя се защо се терзаеш да питаш ЗАЩО е такъв законът...
Нямаш време да го променяш, така че се съобразяваш с него и действаш!

Напълно те подкрапям да потърсиш увеличение на издръжката и няма лошо в
това децата да са наясно и да участват - съзнателно и добронамерено.
Бащата, ако не може сега да ги плаща, ще ги изплати впоследствие...
но все ще е помощ - във времена като сегашните търсиш всички ниши
за оцеляване и най-вече за добруване на децата.

Не искайте много, за да може да платите цената.


Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: 2biri]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано03.05.13 12:37



Абе тука една юристка ме светна, че било некви проценти от заплатата. Което не ме устройва, щото цифрата 50 е при 500 лв. заплата, от там при 5000 ще е 500, което е прекалено, това са ми два полуслика за бегачката (ама от евтините).



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано03.05.13 14:39



Абе тука една юристка ме светна, че било некви проценти от заплатата
Глупости - минималната е 60 лв. Оттам насетне се определя на база дохода, но и в някакви разумни граници.
Е ако вземаш 20 000...по 2 бона на дете лище е, по твойта логика.
Имам познат с официална заплата над 4 000.
Издръжката му пак си е е около 150-200 лв за две деца. Беше толкова и когато официално беше на 1200.
Друг е въпроса дали той дава повече.
За да се увеличи издръжка се минава през дело и на база възникнали ОБЕКТИВНИ нужди и обстоятелства се увеличава.
Пример :детето тръгнало на у-ще,
а не щото някой му кефнало, че някой взема повече пари.
Има някакво %-но измерени, но с оглед и на теб да ти остават някакви пари.
%-тно беше измерението май само за минимума....като % от МРЗ.
Щото нали разбираш, че ако вземам 5-10 000 и трябва да давам по 500-1000 на дете - ами ще си взема децата и бавачка ще им наема - ако трябва.
Пък да видим другия кви издръжки ще плаща.
Друг е въпроса, че ако взимаш 5 000 и не даваш поне 500-600 лв за децата си си...баси дебила.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Refurbished]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано03.05.13 14:45



Децата не пускат молбата до баща си, а до настойника си. А това, че бащата и настойника са едно единствено лице е техническа формалност.
Хихихихи, я си оправи понятията.
Ама щом си се влюбил в понятието "настойник", приемам го, временно само...
"Настойник" е отглеждащия родител.
Както казах е некоректно понятието и само заради теб го ползвам.
Една бланка да попълниш и там пише...родител, настойник, адвокат, упълномощено лице.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: 4ycмивkи]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано03.05.13 14:59



Ее, ми значи супер! 10х





Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано03.05.13 15:26



Вие какво мислите и знаете?
Ми променя му се правния статус. До 14 е малолетно, след 14 е непълнолетно.
Носи и ограничена съдебна отговорност и т.н.
Ми чукни си в гуугле и виж.
Неплащането на издръжка е престъпление от общ характер.
Съвсем безплатно можеш си подадеш жалбата в СИС.
Бърза и лека процедура.
Пък ако толкова мислиш, че ще занимаваш децата и ще ги травмираш....виж как стой въпроса да упълномощят адвокат.
Незнам как е с непълнолетните.
Би трябвало и тебе да могат да упълномощят за конкретното чудо.
Та ти може си им законен представител, но като навършат непълнолетие и имат определени права. Детски влог не можеш да изтеглиш без негово съгласие/на детето/
Ако не ти се рови в гугле, разтъпчи се до "закрила на детето". Там обикновено има инфо-табла, дето си е описано нужното ти - поне тука има.
А при тази възраст - съвсем спокойно ще ти пруисъдят поне по 100 лв на дете, та и повече - ако бащата има съответни доходи.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: 4ycмивkи]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.05.13 07:46



Глупости - минималната издръжка не е 60 лева, а е четвърт минимална заплата, тоест 77,50 лв. към момента. Конкретната зависи, освен от нуждите на детето, още и от възможностите, тоест доходите, на родителя, пише го изрично в закона, съответно при всяка тяхна по-съществена промяна би следвало да се промени и издръжката (и си се променя, доброволно или не - кво мислиш, че е много трудно и рядко срещано "да се мине през дело"; впрочем да ти имам терминологията, специалисте), така че глупости е и това: "а не щото някой му кефнало, че някой взема повече пари".
Естествено, няма определена формула за изчисляване - "процент от заплатата" си е измишльотина на Реконструктора. Най-вероятно аз съм тази, която има предвид.

Редактирано от MupaM на 05.05.13 08:01.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: 4ycмивkи]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.05.13 08:04



"Настойник" е отглеждащия родител.

Семеен кодекс:
Чл. 153. (1) Настойничество се учредява над малолетни, чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Настойничество се учредява и над лица, поставени под пълно запрещение.
(2) Попечителство се учредява над непълнолетни, чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Попечителство се учредява и над лица, поставени под ограничено запрещение.

Редактирано от MupaM на 05.05.13 08:39.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: MupaM]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано05.05.13 17:46



Е що са пъна - Дянков каза, че общината плаша 60 - в рарез със закона.
А другото - що се пъна?
Казах, че използвам настойник и т.н., само заради хатъра на човека.
...........не се джавкай с мене де.
Аз съм казал, че ако вземаш 5 000 и не даваш поне 500-600 за децата си дебил....
Аааа на майката - по 60 лв за дете - щом и знай мн устата


Ай да ме осъди



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: MupaM]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано05.05.13 18:16



Уф, че ме нервиш.
Вземам 1000 лв заплата и ти давам 100 лв издръжка.
Почвам да вземам 10 000 - ти 1000 лв издръжка ли ще вземаш бре - пробвай





Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: 4ycмивkи]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано05.05.13 18:18



И внимавай накрая ти да не ми дължиш тая издръшка, че май има реципрочност / там при едни дивотии:)/

Както казвах на един познат - трай си бе - нека иска колко си иска издръжка....бъди съгласен - после ще знаеш колко трябва ти плаща тя...кат си вземеш детето :)


Бе почни да се развеждаш с мене и глей сеир - ако ще е с кофтия да си влизаме

....
А да, това за %-тното изражение на минимума съм го и казал.
Ама ела да се сборим за максимума - ако си ми жена :)
Че после ти да ми го плащаш!
Да ти кажа как става ли ?
Скапваш някои неща и което аз е трябвало да правя - ти трябва :)
Та внимавай кво искаш, че да не го правиш ти.

Редактирано от 4ycмивkи на 05.05.13 19:52.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: 4ycмивkи]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.05.13 10:00



Няма кво да пробвам аз - Валери Божинов го осъдиха да плаща 2000, така писаха медиите. Него бълха го ухапала, разбира се, но нали според теб `ич не зависело от това, че някой вземал много пари...

При това , че доказаният му доход пред съда бил по-нисък от реалния.
Зависимостта не е правопропорционална - при по-големи доходи делът на издръжката спрямо дохода по всяка вероятност ще намалява, щот все пак и нуждите на децата си имат както минимум, така и някакъв разумен максимален предел, но увеличаването на дохода води до увеличаване на издръжката, тва е. Не е казано, че издръжката на някое и друго дете ще разори бащата (то и не бива!), но ако някой се надява с (доказан) нетен доход примерно 3000 да плаща издръжка сто, сметката е леко без кръчмар.
Трудно се търси с Гугъл (решенията в страната са много и няма как да ги сортираш по размер), така че не мога да намеря примери с по-високи доходи, но , при което баща с доход 1640, най-вероятно брутен, е осъден да плаща 250 лева (който пък смята, че родителят трябва да дава примерно половината си пари като издръжка, да помисли какво трябва да става при 2-3 деца ). Аз също съм присъждала 250 при доказан подобен доход. Проблемът с криенето на доходи е сериозен, но не е от моята компетентност.

По причина, че издръжката зависи от дохода на задължения родител, е сметка хептен без кръчмар и това: "бъди съгласен - после ще знаеш колко трябва ти плаща тя...кат си вземеш детето". Предполагам, че не са те послушали. ;)

Редактирано от MupaM на 06.05.13 10:22.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: 4ycмивkи]  
Автор Pekoнcтpykтop (дарвинист)
Публикувано06.05.13 18:51



Ти юристка ли си и имаш ли опит с тая материя?



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: Pekoнcтpykтop]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано08.05.13 00:10



Не съм юрист.
Запознат съм.
Каквото съм искал съм го направил :)
Дали ще осмислям трудово или дабъчно право, или семейно - разликата е само в четенето





Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: 4ycмивkи]  
Автор Haглeц (Чуций)
Публикувано08.05.13 08:54



Той лафът за юриста е във връзка с това, че като няма какво да се противопостави, се пита зайо дали е с шапка.

WALL·E


Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка сленови [re: Haглeц]  
Автор 4ycмивkи (4миви)
Публикувано08.05.13 11:27



Aha, така ли било :)
Ми не е со шапка зайо....со каска е



p.p: Закона затуй си е закон, че ако ще 15 адвокотаи и съдийки да ми се пенявят.....ми там си го пише бе.
Ко ми обясняват то как било.....то си пише как е :))))

Редактирано от 4ycмивkи на 08.05.13 15:55.



Тема Много ти благодаря за участиетонови [re: MupaM]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано23.06.13 11:39



Много ми е полезно.

Получих и отговоро от съда, че не мога да подавам аз, нямало "процесуално представителство" или нещо подобно, не ми е пред мен документа да цитирам точно.

Говорих с децата и им описах случая, както бях решила. Предложих им да помислят дали биха подписали такава молба. Както и предположих, за тях е мъчително да си представят, че ще "съдят баща си". Вече трета седмица уж мислят, не ми дават отговор.

На мен ми хрумна, дали ако подпишат нотариално пълномощно да ги представлявам процесуално по отношение на издръжката им, или там каквото е нужно, за да може съдът да приеме и разгледа тази молба, дали ще мина пред съдът?



Тема Re: Много ти благодаря за участиетонови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.06.13 11:40



Да, с пълномощно може.



Тема Re: Много ти благодаря за участиетонови [re: MupaM]  
Автор robiniataisaura-194910 (на живо)
Публикувано23.06.13 11:45



Много си мила към мен, веднага ми отговаряш. Благодаря. Оценявам го.

Да добавя, че съображенията ми са, че така децата няма да чувстват вина, че "съдят баща си", просто ще са упълномощили майка си да прави каквото намери за нужно по отношение на издръжката им. Питах ги дали биха направили така, казаха че това е по-вероятно.

Обаче си мисля, че на някакъв етап вероятно съдът ще ги вика да ги разпита, но това вече ще е на някакъв напреднал етап от нещата.. Надявам се, ако трябва да се явят пред съда, да не е задължително в присъствие на бащата?



Тема 462 лвнови [re: 4ycмивkи]  
Автор robiniataisaura-194910 (на живо)
Публикувано23.06.13 11:58



Аз толкова искам да ми плаща баща им.

Съгласна съм с това което пишеш, много ми харесва начинът ти на мислене, и се надявам да има повече такива бащи.

И аз познавам баща, който плаща по 1 000 лева издръжка на детето си месечно, всяка година го взема за поне месец ваканция заедно, половината уикенди са заедно, и поне по една-две вечери седмично. Апартаментът, в който живее след развода, е на детето му. Само един такъв баща познавам.

Навремето като се развеждахме са баща им, той ме измами по следния начин, Помоли ме мило да впишем по 50 лева на дете в споразумението за негов личен комфорт, а той ще ми дава това което се разберем разумно. преди 6 години това беше около 300 лева, или по 150 на дете. Той плаща 300 лева само три месеца. Насетне по 100 лева за двете, а последните години с въка събирам и това по два пъти годишно.
Впоследствие аз всяка година писмено му давах мнението си, както се бяхме разбрали, колко трябва да бъде издръжката, за да е достойна сума. За да минимизирам субективизмите, предложих да ползваме годишната статистика на КНСБ ли беше за издръжката на 4-членно семейство в България. за 2012 година тя е 462 лева на член от семейството. За две деца това са 2 по 462 лева, а половината от тази сума, тоест това, което трябва да плаща родителя който не гледа децата, е пак 462 лева.



Тема Re: Трябвало децата да подадат иск за издръжка след 14нови [re: 4ycмивkи]  
Автор Робинята Изаура (на живо)
Публикувано23.06.13 12:09



Ето ти тук си дал идеята, до която стигнах сама, да ме упълномощят. Ако бях те прочела по-внимателно, досега да съм входирала молба с пълномощното им.

Но пък ето полезни теми и разработки за други родители, които имат такива проблеми.



Тема Според тебнови [re: MupaM]  
Автор Робинята Изаура (на живо)
Публикувано23.06.13 12:17



Виждам, че си съдия, каква издръжка е разумно да търся за двете деца? Баща им няма особени доходи, както и не е регулярно на работа, но от поне 10 месеца е на държавна работа, доколко подзразбрах е начело на държавна фирма и вероятно е някъде между 1 500 и 2 000 лева заплата.

Ти какво би присъдила на това?

Биха ли те убедили аргументите за цената на живота за 4-членно семейство на КНСБ? На мен те ми се струват максимално несубективни и независим от двете страни, пък и сумата, която се получава, 566 лева като половината от сумата за двете деца, не е невъзможна при доход от 2 000 лева.

Имат ли значение МОИТЕ доходи, за да се определи неговата издръжка? На мен би ми се струвало нередно да имат значение.

Правилно ли разсъждавам, че е етично да търся от него ПОЛОВИНАТА от общата издръжка на двете деца, такава, каквато вярвам, че е?

Редактирано от Робинята Изаура на 23.06.13 12:29.



Тема Вече е 566 лева за 2013нови [re: robiniataisaura-1949]  
Автор Робинята Изаура (на живо)
Публикувано23.06.13 12:24





Явно съм се объркала с предната година, сега тази сума е 566 лева на член от семейството.



Тема Re: Според тебнови [re: Робинята Изаура]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.06.13 18:00



Канесебето са лесни, гледат в тавана и пишат.


Но по-горе съм дала едно решение с подобен доход на бащата, разликата е, че детето е само едно.

Не знам колко бих искала аз на твое място. Може би и аз 500-600 лева общо. Колко бих присъдила - сигурно приблизително колкото габровския съд по-горе (на дете), с малка разлика според възрастта. Тоест пак толкова някъде.
Разбира се, винаги можеш да искаш и повече, не боли - дори да ти отхвърлят разликата, държавна такса не дължиш нито в началото, нито после. Бащата ще дължи такса върху уважената част.
Недостатъкът на по-голямото искане е, че отхвърлената част се отразява на разноските - хем ще ти присъдят само част от твоите разноски за адвокат, хем ще поемеш част от неговите (на бащата). Разноските са нещо различно от таксата.

Не знам обаче дали го няма психологическия момент - ако искаш повече, да ти присъдят малко повече. В смисъл, поискала си 250, съдът присъди 200, а ако си поискала 300, да присъди примерно 220. Би трябвало това да не играе роля, но знам ли... Тук измерване няма, преценява се "на око".

Редактирано от MupaM на 23.06.13 18:09.



Тема Вметка..нови [re: MupaM]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано13.07.13 20:48



Като заключение ми се струва интересно и надявам се полезно на себеподобни родители, деца, и хора, да добавя последващите развития.

Проведохме няколко разговора с децата, между които те имаха време да помислят внимателно какво да направят. Предложих на децата да подпишат пълномощно с неутрален и безболезнен за тях текст, примерно с което ми дават права да извършвам правни действия с полагаемата им се издръжка от другия родител. Един вид да не пише, че ме упълномощават да съдя баща им за по-голяма издръжка, въпреки че това е намерението.
Също така им казах, че не са длъжни заедно да подписват, а може всеки поотделно да си реши да подпише за неговата/нейната издръжка, без да зависи от другия.

На последния разговор ме попитаха и ги уверих изрично, че няма да им се сърдя, нито ще бъда наранена, нито обидена, нито засегната, и нямам намерение да мъстя за тяхното решение. Казаха, че са сигурни, че баща им ще им се сърди и нямало да иска да ги вижда. Опитах се да им обясня и да ги уверя, че ако това стане, това е лично негов проблем, не е техен.

И двамата отказаха да подпишат пълномощно.

Та това е. Видимо, един вид, закона има право да им дава правата на тази възраст, защото ето, имат мнение, различно от моето.

Надявам се, тази тема е била така полезна на някой четящ, както на мен би ми била да я намеря, и ми беше.

Благодаря.



Тема Re: Вметка..нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано13.07.13 21:10



Мен ако питаш законът е абсурден и безобразен-да намесват непълнолетни деца в подобни каши!

Ти си настойникът и само ти трябва да се разполагаш с решенията си до навършването им на 18г.!!!

Но...не, нямам думи, това е кощунствен закон



Нямам ни един миг свободен...аз съм непрекъснато със себе си. - Ставри Калинов

Тема Re: Вметка..нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор won (cool)
Публикувано14.07.13 13:34



Ами тогава обясняваш на децата с какви пари разполагаш и какво може да си позволите на месец с твоя доход. Ако имат претенции за нещо друго - да намерят баща си и да поръчват. Даже гледай да ги пратиш на баща им за лятото, ако искат.
Не се ядосвай, не са малки и не ги щади. Редно е да им разясниш що е приход и разход в семейния бюджет, и да стане ясно ежемесечно дела на баща им в приходната част какъв е (ако трябва им нарисувай графика с проценти, части от пай и други подходящи примери).
Бъдете здрави и му мислете заедно!



No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Тема Re: Вметка..нови [re: won]  
Автор Poбинятa Изaypa (на живо)
Публикувано14.07.13 17:23



Благодаря ти за тоя пост.

Да ти пратя?! при бащата. Усмихна ме.
Тази година ще е шестата, в която не ги е взел за прословутия летен месец. Първите три четири се опитвах да му помагам да ги вземе и заведе някъде, подлъгваше ги и след това нищо. Много жалко. Дори и да няма пари да ги заведе, поне може да ги вземе за един месец при себе си, има къде, той живее в неговия си апартамент, достатъчно голям.

Вече са големи, днес тя навърши 15, да ми е жива и здрава, той на 17 жив и здрав, и не искат да ходят с родители, така че той изпусна и този влак.

Нещо подобно направих на това, което ти пишеш, докато ги уверявах, че няма да ме обидят и разбирам съображенията им, особено предвид личността на баща им..
Преди да изкажат окончателно решението си, им обясних, че рисковете им са да няма достатъчно пари за тяхното това и онова, и една част от нещата си да искат пряко от баща си, като например аз да платя спане на море или летния лагер, но джобните да си поискат от него, и навреме да го предупредят. И всякакви други извънредни претенции, направо да се обръщат към него, след като отказват да ме упълномощят. Обясних им пак, че към момента с 50 лева се купуват зорлем 5 кила недобър кашкавал, и това е, което дава баща им за тях месечно на дете.

Учуди ме и мен как не се ядосах, мислех, че ще се. Наистина не са за щадене вече. Чудех се дали съм постъпила добре, но ето, и ти мислиш така.



Тема Re: Вметка..нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.07.13 15:22



Правилно си постъпила и трябва да продължиш да постъпваш така. Като не искат повече пари, нека да се научат да карат с малко. И да свикнат с мисълта, че не може ти да имаш само отговорности, а баща им- само права.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Вметка..нови [re: Poбинятa Изaypa]  
Автор won (cool)
Публикувано15.07.13 16:13



Трябва да им стане ясно, че решението им има и последици. Надявам се, че знаят кавкво е издръжка, а и тя трябва да бъде изплащана редовно и не е пожелателна, а задължителна. Като не ти съдействат да я получаваш, тогава им казваш какво покриваш с твойте доходи - по пера (за битови разходи, храна, дрехи, курсове/уроци/ тренировки и т.н.).
Ами ти си си на място и си отговорна, ама не можеш да работиш за двама, щото имаш нужда и от време за себе си.
Ама като не искат при него да отидат, да им плати лагер, басейни, пътувания, нощувки - въобще те да искат от него пари за екстрите си, пък той нека трупа откази.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 15.07.13 16:16.



Тема Re: Вметка..нови [re: Lira Emerald]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.07.13 12:59



"Ти си настойникът и само ти трябва да се разполагаш с решенията си до навършването им на 18г.!!!"
По-добре до 24-25, докато завършат поне университета.

Щото и тогава татко може да се разсърди, ако му поискат пари.
А в другия клуб се обсъжда идеята за пълнолетие на 16.



Тема Re: Вметка..нови [re: MupaM]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано16.07.13 13:38



Добре де Мира и все пак каква е според теб презумпцията да намесват деца в такава нестабилна възраст да застават с/у другият си родител с такива подписи и документи?
Умишлено ли е направено така или поради нехайство някакво?...Чия измишльотина е това?...това ще да е въведено при последната преработка на семейният кодекс или и преди това го е имало?...питам от и за обща култура...



п.с. айде след 18, ако учат иди дойди сякаш по-бива...но на 14-15г.

п.с.2Да , четох темата с 16 год. пълнолетие:))...несериозно!

Нямам ни един миг свободен...аз съм непрекъснато със себе си. - Ставри Калинов

Тема Re: Вметка..нови [re: Lira Emerald]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.07.13 14:57



Ами аз писах по-горе каква е идеята: не е ново и е свързано с това, че издръжка се дължи на детето, не на другия родител; а 14+-годишните сме ги признали за една идея по-зрели от под 14-годишните, проява на което признание е признатата им дееспособност, макар и ограничена - действат лично със съгласието на родител, иначе казано, питаме ги и тях как да си упражняват правата, докато малолетните не ги питаме. Впрочем проява на същата идея - че са по-зрели - е и наказателната отговорност, която носят, макар и по-лека от тази на възрастните.

Ся, вярно, тъпо е да се намираш между риска баща ти да ти се нацупи (щот му се свиди някой лев) и принудата за майка ти да те издържа само тя, но това е положението, затова са те признали за по-зрял, нищо кощунствено няма и може да се случи и ако си на 18 или 19.

Майката, осигурила цялата издръжка, в подобни случаи според мен може да се възползва от

. Едва ли е често срещано и едва ли е лесно, но принципно може.



Тема Re: Вметка..нови [re: MupaM]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано16.07.13 16:32



да, ясно...благодаря...хем има логика, хем нещо ме стяга като го чета...уффф

благодаря пак.

Нямам ни един миг свободен...аз съм непрекъснато със себе си. - Ставри Калинов



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.