Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:37 25.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Пръви ден от новото лечениенови [re: megolina75]  
Автор 123galia (новак)
Публикувано25.01.12 18:05



Радвам се, че е минало добре! Сега почивай, стискам ти палци. Бих искала да те питам защо се влива физиологичен разтвор след химиотерапията - за това не знаех или при теб е по други причини. Аз също питах доц. Тимчева да пие ли майка ми полиерга по време на химиотерапията. Тя ми каза по-добре не, а да я пие в почивките между приема на кселодата.



Тема Re: Пръви ден от новото лечениенови [re: 123galia]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано25.01.12 20:43



Благодаря, ти Бубенце, прегръдки и от мен!
Галя и на теб благодаря!

Няма друга причина за физиологичния разтвор, освен да прочисти добре вените и да ме хидратира, това е стандартна процедура при химиотерапии, засягащи отделителната система За Кселодата не съм компетентна, но при цисплатина и карбоплатина е стандарт Успех и от мен!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема За това как трябва да бъдем лекувани и информиранинови [re: megolina75]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.01.12 06:54



Мили приятели, не знам как да направим така, че в България да сме лекувани по начина, по който съм лекувана тук. Понеже бях много впечатлена от университетската болница в Лувен и по-специално от гинекологичното отделение искам да ви разкажа какво ми се случи там. Не знам дали му е тук мястото, но Джулче и Бубе, оставам на вас да прецените


Ще я пратя и на Нина от "Блог пациенти" да видим дали и на тях няма да послужи за нещо!
Първо да започна, че там всичко е с немска строгост. Има правила и се спазват до най-малката буква, защото всичко е в интерес на пациента. Моята единствена грижа бе да се чувствам добре! Приеха ме, разрешиха на сърпугът ми да остане с мен в стаята до 20 часа вечерта, не разрешиха да преспи с мен, защото не бях в самостоятелна стая, а двойна - там стаите са или двойни или единични. Стаята бе просторна, приятна, с телевизор, за който не плащаш, като натиснеш бутончето, защото имаш нужда от нещо усмихната медицинска сестра пристига при теб и ти говори на чист англсийки, ако не знаеш фламандски и френски. Не се цупи ако я викнеш десет пъти и всеки път реагира веднага на твоето желания. И не, не съм платила повече, отколкото плащам друг път. Огромен процент се поема от здравният фонд, социалната ми застраховка е една от най-високите, защото така съм си го избрала, но медицинската сестра не го знае.
Бях много притеснена с малката операция, която ми предстоеше, защото не знаех какво е това портакат, знаех че се слага в централен източник, но нищо повече. Дойде една мила лекарка, която ми обясни какво ще се случва по време на моя престой. Това бе една от трите дежурни лекарки на отделението. После дойде една друга, която отговаряше за процедурите като такива - т.е. поставянето на портакат и химиотерапията. Междувременно ми направиха снимка на бял дроб, независимо че съм имала скенер при тях преди месец и половина, защото трябвало да бъдат сигурни, че всичко е наред с дроба за да сложат портакат. Не ме питайте какво отношение има, реших да не навлизам в такива подробности. Та лекарката с процедурите. Перфектен английски, третира те като човек, който се лекува, не като такъв дето не се знае докога ще го има Показа ми как изглежда портаката, какво точно ще се случи в операционната, откъде ще влезе, пък къде ще излеле и т.н. После пристъпи към химиотерапията. Обясни ми целият режим какво представлява, възможни странични ефекти, не само обясни ами ми даде и един куп неща на английски отново, да си чета в къщи. Схемата, която ми прилагат я прави основно този университет, разликата е в това, че е щади организма. На повечето места Карбоплатина и Таксол се подава веднъж месечно в големи дози на 6 курса. А моята е всяка седмица в малки дози, в продължение на 18 седмици, което ние изчислихме че значи по-голяма доза от високодозовата сумарно, но пък по-лесно се издържа, а и резултатите са много добри, защото дори тумори, които са силно резистентни се поддават на това лечение! Искам да опиша всичко подробно, защото си мисля че е важно.
Какво включва това, което да си чета в къщи - книжка за самата схема, книжка със странични ефекти и как да си помогна да не са така силно изразени или как да си ги облекча, каква храна да взимам по време на терапията, какво да избягвам. Отделно къде мога да си закупя перуки, ако имам нужда от такива. Имам право на някакви пари за перуки от здравния фонд щели да ми ги преведат по сметката, след като им изпратя писмото от болницата, че съм започнала химиотерапия. Само да кажа, че документите от болницата ми бяха готови в момента, в който си тръгнах вчера. Освен това лекарката ми обясни, че имам право да посещавам салон за красота, който се намира в болницата, ако реша. Имам право на някакви безплатни почивки, даде ми списък на местата, още не съм проверила, но са повече от десет. Естествено къде мога да намеря подкрепа, ако желая. Книжка за портаката и в какви случаи трябва да отида в независимо коя болница. И не на последно място още едно правило за безопасност -ходейки до тоалетната, след като приключа, да слагам капака, пускам водата изчаквам малко и пускам втори път, защото ще има следи от химиотерапията! Това не го знаех! Мили хора, тази жена стоя повече от час при мен, търпеливо и усмихнато обяснявайки всичко, отговаряйки на всичките ми въпроси
После беше време да ми сложат портаката. Дойде една сестра да ме вземе от отделението, свали ме до операционната, естествено в количка, защото такава е процедурата, преди дори най-леката операция нямаш право да ходиш, или на рего или в количка те свалят, съображение за сигурност. Долу екипът седеше и ме чакаше. Млади хирурзи, двама на брой, чиста операционна, но преди да се приготвят да започнат този, който ме оперира дойде да се запознаем. Още веднъж ми разясни цялата процедура и каза, че единственото което иска от мен е да се чувствам добре и че дори лек дискомфорт да имам да се обадя веднага. Процедурата е с локална анестезия. Дори ми начерта на лявото рамо откъде ще влезне да търси добра вена и че ако не намери там ще мине към врата - последното не ми бе приятно, но ако се налагаше...
Сестрата ме подготви, зави ме с едно пухкаво одеялце да не ми е студено, поговорихме си малко и хирурзите дойдоха, като любезно ме попитаха искам ли малко музика да пуснат! Иска ли питане! Вива ла музика! Ами нямам касапски разрез, според мен всичко бе правено с лазер, защото имаше една миризма на опушено месо, моето беше, но като цяло мина добре, освен че в един определен момент като докосна сърцето ми с тръбичката то взе да прескача и да ми създава дискомфорт, на което аз реагирах веднага, защото и дишането ми беше леко затруднено, но той дори и за секунда не се притесни, защото каза - според показателите ти дишаш на сто процента, това е защото докоснах сърцето, което пък е прекрасен знак, че сме на правилното място. И за да ме разсее започна да ме пита от коя част на България съм, нещо което явно бе видял в досието ми, защото се оказа, че неговата приятелка е рускиня. И така си поговорихме за Москва, София и пулса взе че се успокои. после провери правилно ли е сложил всичко с една камера, тества вената и затвори. Процедурата бе не повече от 30 минути. Дадоха ми чаша вода, той постоя при мен за да се увери, че съм добре и ме пусна да си ходя в отделението. Преди да ме пусне обаче ми даде една карта, която прилича на лична карта, с чип вътре и каза да я нося винаги със себе си, ако нещо се случи колегите му лекари да знаят освен че имам портакат, как точно е сложен - дълбочина, дължина, цялата информация се съдържа в тази карта! Нямах никакви проблеми, дори и болки в рамото, чак сестрите се учудиха, но факт. Е, лек дискомфорт, но ние сме гърмяни зайци от България, знаем да носим на болка, пък лекия дискомфорт за нищо го нямаме
Няколко думи за храната. За мен превъзходна. Вечерта целена салата с морковки и домат пълнен с пюре от сьомга с две филийки хлебчеЛеко, вкусно, здравословно. Закуската не я погледнах, защото бях посъветвана преди химиотерапия да не ям, за да не ми се повръща по време на терапията, а да хапна половин или един час след като свършим. Така и направих. Никакви проблеми. За обяд- пуешко със сосче отделно, койо иска, праз с башамел и пюре от картофи. Ами че пак се вписва в антираковата ми диета! Чудесно!
Химиотерапията протече като по часовник. Първо вечерта и три часа преди терапията ми дадоха противоалергични хапчета, два броя, ще напиша и хапчетата, с които разполагам, ако някой се интересува Dexamethazone и Zyrtec. И двете са противоалергични. Половин час преди начало на хидратация ми дадоха орално хапче против повръщане, което ми дадоха и за в къщи, за два дни след терапията, казва се Emend 125 mg. По време на хидратацията ми сложиха венозно две неща - едното да предпази стомаха, не знам как се казва и Зофран, който всички знаем, против повръщане. После Таксол, половин час хидратация и после Карбоплатина и половин час хидратация. През цялото време ме проверяваха как съм Е, как да съм при такова отношение, че то за мен си е живо глезене Кръвното ми го измериха преди и след вливанията. Между двете вливания дойде професорът да ме види като за първи път как съм. Ами кукуряк, нищо ми нямаше, че и сега нищо ми няма, освен че още съм малко в стрес и не мога да спя.Но това са бели кахъри ще минат. Дойде една сестра, която каза сега ще правим микробиология и аз съвсем хлъцнах, защото в Борде, който е антираков институт, никой не ми е взимал такава микробиология - от нослето и свивката на крака. Тук ми обясниха, че по този начин ще контролират бактериите. Пак в мой интерес!
На края получих писмото до здравният фонд, че имам два дни престой в болница, графика за следващата вливка, къде и в колко часа трябва да се ява и в колко ще имам консултация за взимане на кръв, всичко написано, подписано и уредено. Пръста не съм си мръднала. Освен това един плик, в който се съдържаше цялата информация необходима на някой лекар за моя случай. Не само, че съм на химиотерапия, а защо - история на заболяването, какво ми е правено до момента от поставяне на диагнозата, какъв е последния пет скенер, последната кръвна картина от вчера сутринта, пак за портаката, и накрая за химиотерапията. Всичко това организирано под ръководството на професор ВерготЕ ,как да не се чувстваш бял човек и как да нямат по-висока успеваемост в лечението, като моята задача като пациент е да се чувствам добре! На това му казвам здравеопазване, защото наистина пази здравето! Няма да коментирам чистотата, през чялото време се чисти, навсякъде е пълно със свежи цветя и ти се чувстваш прекрасно!
Пожелавам си, а и на всички вас да доживеем времете в България да сме лекувани по този начин. За мен тази болница в Лувен е образец
За съжаление не всичко на сайта е на английски, но основната информация я има. Давам линк към моят професор, за който чух прекрасни отзиви, освен че личните ми впечатления са много добри Изключително сърдечен човек, който освен че непрекъснато пътува до САЩ и си сверява часовника с там, веднъж не ме попита коя съм аз. Когато влезе в стаята ми той започна веднага на английски, помнеше не само случая ми, но и че съм пратила мейл с един куп въпроси, на които бе казал на секретарката как да отговори и се интересуваше получила ли съм отговора му, аз извадих следващия списък, който той търпеливо изслуша и подробно обясни кое да и кое не и защо не, и когато накрая любезно му казах, че не искам да го затрупвам с малки въпросчета, но че те все пак могат да съществуват и да посочи към кого да се обърна, той каза- към секретарката ми, защото някои за Вас незначителни въпросчета може да са решаващи и товага аз ще отговоря тъй като аз ви лекувамЕ, как да не го харесваш и как да не ти вдъхва доверие. И на финала когато го попитах в случай, че имам втрисане вследствие на ниски кръвни показатели дали мога да отида в Борде, защото ми е на 10 мин или трябва при него, той каза, че не подценява антираковия институт, но предпочита да съм при него, което той не очаква да се случи, защото са малки дози и организма се възстановява в рамките на седмица. Всички показатели щели да падат мнооого бавно и за нищо да не съм се притеснявала, да звъня ако има въпроси и че всичко е под контрол. И аз спрях да се притеснявам и реших да си гледам доброто настроение!
Дълъг пост, но се надявам да помогне за това, в България лечението да е като в тази болница! Линк към болницата, която в моето сърце е образец

Защото Си ме направил глава, а не опашка!

Тема Re: За това как трябва да бъдем лекувани и информиранинови [re: megolina75]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано26.01.12 09:23



Мила меголина75, останах толкова впечатлена от този пост. Описала си цялата терапия стъпка по стъпка и както бях притаила дъх съпреживях всичко с теб, докато четох.
На първо място много се радвам, че всичко е минало добре и ти се чустваш чудесно.


Аз не съм правила химиотерапия, но знам какви са условията в онкодиспансерите и процедурите по приемане в отделението. Аз още си спомням как по време на престоя ми в Онкологията в Пловдив (операция рак на гърдата) се правеше ремонт на отделението, навсякъде беше пълно с работници, мръсно, прашно, шумно и даже чакахме работниците да приключат, за да може да отидем до тоалетна , която беше една за цялото отделение. Но тогава просто всичко това ми беше на заден план, предвид шока който преживях с диагнозата. Сега като се замисля, това е недопустимо при положение, че в това отделение е пълно с оперирани пациенти. Това е една малка част от действителността в нашите болници.
Но важното е , че ти си попаднала на правилното място и на добър лекар и прекрасен човек и затова можеш да бъдеш сигурна в избора си. Дано всичко минава леко. Прегръщам те силно.



Тема Re: За това как трябва да бъдем лекувани и информиранинови [re: megolina75]  
Автор flora bg (maman)
Публикувано26.01.12 09:38



Меги, прочетох целия ти постинг с голямо внимание. Напълно ти вярвам, че е така и че си искренно впечатлена. Наистина немската точност и прецизност са от голямо значение за положителни резултати. Този постинг беше една мечта за нас в България,едни мираж. Дано и тук някога стане така - макар, че силно се съмнявам. В такава обстановка, в която си ти - несъмнено ще повлияе на психиката на болния а от там и на лекуването.Отнесли са се с теб като ЧОВЕК а не като животно. Радвам се за теб и успех. А иначе линка до професора е добре,че си го пуснала.НО малко са хората, които ще имат тази възможност да го ползват.Ако не те затруднява , твоя случай от А до Я , можеш ли да разбереш колко ще струва на един Българин, ако реши да се лекува с тази химко при професора?. Защото всеки иска такова обстлужване но пречката са парите.

Живота е невероятен, до болка разностранен и до болка прекрасен!


Тема Re: Уроците на моят животнови [re: megolina75]  
Автор plamiluch-204388 (минаващ)
Публикувано26.01.12 09:39



Браво Меги, чудесно, е че си попаднала на правилното място и си получила такова отношение!!!Всички болни заслужават това, но за съжаление тук в Бг сме на стотици години назад.Не искам да разказвам с какво се сблъскахме по пътя на нашата борба, страшно е , АД - не само отношението, обстановката, условията, всичко.....?!
Препрочитайки поста ти , настръхнах и сякаш преживях всичко с теб, но и бях възхитена от всичко което си написала!Радвам се , че ти се чувстваш добре!Дано Бог е с теб!Прегръдки





Тема Re: Уроците на моят животнови [re: plamiluch-204388]  
Автор magi61 ()
Публикувано26.01.12 10:03



Меги, прочетох историята ти и се радвам за успеха ти! Късмет е ,че си попаднала на точното за теб място,обградена със специалисти и внимание!
Много мило,че споделяш с нас всичко, което се случва и преживяваш! Дано лечението ти мине успешно и напред да има само хубави моменти,здраве и щастие!





Тема Re: Уроците на моят животнови [re: magi61]  
Автор EFO75 ()
Публикувано26.01.12 10:52



''

''

Ако и тук всичко е уредено и да има правила,нямаше да се лутаме насам -натам,и взаимно ние да си помагаме/щяхме да си говорим само в хубавите теми/.И досега да сме разбрали,кога,къде,какво и тн. за лошите моменти които сме преживяли,и още преживява ме.Дано и тук стане така,и всичко се промени за по-добро.



Тема Re: За това как трябва да бъдем лекувани и информиранинови [re: kras4o_k]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.01.12 11:16



Благодаря от сърце на всички ви! Краси, напълно те разбирам, защото моите перипети в България бяха много, всъщност те объркаха всичко и в Белгия от самото начало се опитват да поправят грешки. Шокът от диагнозата е огромен и ако няма кой да те поеме и ти трябва да се блъскаш, а и не разбираш още, защото ти е ново, не знаеш че има и други варианти и какво ли още не, изключително е трудно.
Плами, мила, знам през какво минахте, знам много добре, преживях го с вас, макар да не се случваше на мен! Заради това пиша, защото може да мислите че съм голям оптимист, но се надявам тези редове да послужат за някаква промяна. Дори да е за една малка крачка напред пак ще съм доволна.
Флорче, няма проблем да проуча как са цените, та нали ще съм там всяка седмица. Консултацията с професорът не е скъпа, това го знам със сигурност, за останалото ще проверя. Понякога и консултация да можеш да направиш с такъв човек не е малко! Затова съм отворена към всички, които биха искали да правят, само пращат документите, за останалото аз имам грижата!
Ефо, права си! От сърце се радвам на всеки успех, не ги деля на големи и малки. Толкова съм щастлива, когато влизат хора тук и споделят хубави неща! Прекрасно е и сърчицето ми пее!
Маги, благодаря от сърце! Невероятна е подкрепата на всчки ви! А това е повече от добро начало!
Прегръщам ви и обещавам да продължа да се боря с каквото мога от тук!
Затова искам да стана член на Европейската асоциация за борба с рака на маточната шийка, за да мога да помогна за една нормална скрининг програма, за да няма объркани случаи като мен, а всеки като отиде на лекар да получа каквото му се полага без да го иска! Защото всеки един от нас има право на това, което Бог му е дарил- ЗДРАВЕ!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Предложение за Българиянови [re: megolina75]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано26.01.12 12:23



Момичета, преди малко получих едни документи и брошури от Фондацията за борба с рака в Белгия. Накратко: имам право на транспорт, който отчасти се поема от здравния фонд, този транспорт е само за мен- шофьор с лек автомобил, който да ме кара на химиотерапия и връща до в къщи. Освен това брошури за това къде мога да се разкрасявам в Брюксел, програми за окуражаване на двигателната активност т.е да се почувстваш възможно най-добре в кратки периоди, можеш да избереш каквото поискаш след като го съгласуваш с лекуващия си лекар, разбира се има зелена телефонна линия, но това и ние си го имаме, има психологическа подкрепа, грижат се да дадат и информация по какъв начин можеш да намалиш разходите си или да получиш евентуално финансова помощ. Това, което много ми харесва на мен е транспортът и факта, че информацията за тях бе в болницата, ние се обадихме по телефона и те веднага откликнаха. Имат сайт, на който е описано всичко, видове лечения, има книги и превенция на различните видове рак. Ще започна да чета по-късно днес или утре и каквото не съм срещала до момента като информация ще пиша

Може да има нещо много полезно за всички нас!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.