Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:01 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ТЕЛК № 3  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.06.11 14:55



Напълнихме две теми, продължаваме напред с номер 3.
Старите теми:




Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.06.11 15:01



Нещо, което е важно за срока "пожизнено" на решението на ТЕЛК.
Когато по време на срока на действие на решение на ТЕЛК, навършите години за пенсия за изслужено време и старост, получавате разпореждане от НОИ, че инвалидната пенсия е пожизнена /без срок/.
Но НАП, МВР и други институции не уважават решението на ТЕЛК, ако е изтекъл срока му. И ще ви искат такова с валиден срок към датата, на която ги посещавате.
Говорих с дама от РКМЕ /на ул. Макариополски/ и д-р Атанасов от НЕЛК, ако искате да имате решение на ТЕЛК, трябва да се явите наново и самата комисия в решението да запише срок пожизнено.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 28.06.11 15:03.



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Buba67]  
Автор ana8 (член)
Публикувано29.06.11 10:13



Само да споделя за безхаберието.... Лично отидох до ТЕЛК-ка в 5-та гр-ца. Дадоха ни дата за 12.07., а решението ни изтича на 01.07. Твърдят, че са ни изпратили писмо, но уви просто са ни забравили, писмо няма, дори нямахме определена дата.... Не съм знаела, че е трябвало много по-рано да се разровя. Една жена, може би лекарка от комисията ми каза, че пращали писмата поне 2 месеца преди изтичане на датата. Е сега вече знам. Така че ако някой има като моят проблем, да е наясно - не дойде ли писмото - търсети си го сами, но по-рано, защото сега ще ни спрат пенсията и ще си чакаме, но кой му пука....



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор kamelia77 (непознат )
Публикувано13.07.11 15:25



Здравейте момичета, четох другите теми, но пак не съм много наясно, затова моля за няколко отговори.
Баща ми е с рак на белия дроб и досега е ползвал 5 месеца болнични. Разбрах, че след 6-тия, трябва да се върне за ден-два на работа и има право на още 6 месеца болнични. Така ли е и кога трябва да подготвим документите за ТЕЛК, след изтичането на първите 6 месеца или по време на следващите 6?
Естествено по-изгодно финансово за него е да ползва болнични, отколкото пенсия, затова питам. И други дребни въпроси ме вълнуват - кой трябва да следи за изтичането на 6 месеца - онкодиспансера или ние?
Благодаря Ви предварително, уж чета всичко, но в главата ми е каша.

Желая здраве и дълъг живот на всички!

Редактирано от kamelia77 на 13.07.11 15:26.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: kamelia77]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.07.11 16:55



Здравей kamelia77,
След изтичане на 6 месеца болнични, пациента се явява на ТЕЛК. Кажете на лекуващия лекар /или личния лекар/ да подготви нужните документи за ТЕЛК. От тук следват два варианта, още 3 пъти по 2 месеца болнични /ако има изгледи за оздравяване/ или решение на ТЕЛК за намалена работоспособност.
Болничните листа като дни, трябва да са записани в картона му. Следете ги и вие.
Явяването на ТЕЛК става по желание, не е задължително.
Но е важно да знаете:
"Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца."

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор EFO75 ()
Публикувано04.01.12 10:46







Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: EFO75]  
Авторнaнu (Нерегистриран)
Публикувано11.01.12 13:50



имам въпрос къде да го задам?



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: нaнu]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано11.01.12 14:05



Ако е за ТЕЛК, тук.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
АвторMepu (Нерегистриран)
Публикувано13.01.12 16:41



Не зная въпроса ми дали е за тук ,ако греша се извинявам!
Работя на трудов договор в системата на образованието,като учител.
На 04.11.2010 г ми беше поставена диагноза -белодробен карцином,последваха операции,химиотерапии и бях в болнични до 08.09.2011 година.През това време от ТЕЛК ми бе присъдена 95% нетрудоспособност с право да упражнявам пофесията си.От 09.09.2011 г съм в годишен платен отпуск до 07.02.2012г.На 06.01.2012г се установи ,че болестта се е върнала и сега ми предстои нова операция.Въпросът ми е ще имам ли право на болнични след 07.02.2012г или трябва да напусна работа?Ако загубя работата си определено ще се отрази негативно на лечението ми с оглед факта,че съм на 46 години,обичам професията си и ще мога да се справям със задачите си.
Благодаря за отзивчивостта предварително.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Mepu]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.01.12 16:56



Да, имаш право на болничен. Не, не се налага да напуснеш работа заради заболяването.
Отговаряш и на двата критерия да ти се изплати болничен като пациент с онкологично заболяване и решение на ТЕЛК за намалена работоспособност. Първо, нямаш 12 месеца болнични в рамките на две календарни години,
второ има обостряне на болестта.
Трето, дори да имаш 12 месеца болнични, ТЕЛК може да разпореди заплащането им след протокол от ЛКК в болничното заведение, защо се налага да ти издадат болничен лист.
Лекувай се спокойно.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор LlLl63 (???)
Публикувано14.01.12 08:58



Здравейте. Бих искала да разбера нещо повече за ТЕЛК след 5-та година при карцином на гърдата. Благодаря





Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
АвторMepu (Нерегистриран)
Публикувано14.01.12 09:40



Благодаря Ви за бързия отговор!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: LlLl63]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.02.12 09:00



doctor39
пенсиониране при онкологично заболяване

Моя приятелка на 48г. е в четвърти стадий на рак на млечна жлеза. За съжаление има метастази в костите и вече не може да ходи на работа. Използвала е всички възможни болнични. Има решение на ТЕЛК от миналата година за първа група , май с 99% загуба, но с право на работа. Държавен служител е. Сега използва отпуската си за 2012г. Предстои й да вземе решение какво да прави по-нататък. Самотна майка е с детенце на 13 години. Кой е най-добрия начин за напускане на работа - по собствено желание, да се пенсионира по болест или да ползва неплатен отпуск до края ? В града никой не се ангажира да й даде свястен съвет и тя е много объркана. Да не говорим, че основното заболяване е силно напреднало и като капак химиотерапията я унищожава допълнително, без особен ефект.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.02.12 09:01



Решението на ТЕЛК от коя дата е и за колко време? И защо не си взима болнични като е на терапия? Въпреки решението на ТЕЛК има право на повече от 12 месеца болнични /при това платени/. Защо ще напуска работа, ако не го пише в решението? Има право на болнични, които да оправдаят отсъствието от работа. Дайте ми подробна информация, за да съм по ясна.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Авторcaлu5 (Нерегистриран)
Публикувано24.03.12 13:37



Опериране съм от рак на яйчниците преди повече от 15 години, нямам рецидиви досега. Телк на съм искала( от мое незнание и глупост). Сега ми предстои явяване пред друг Телк откъдето съм пенсионер по болест. Знам,че има промяна в наредбата за нетрудоспособността относно петгодишния период при онкоболните, но в моя случай е минало доста време от операцията и не знам дали изобщо да се занимавам с това и да се натоварвам психически. Знае ли някой дали действително дават проценти инвалидност в подобни случаи или само си го пише в наредбата( мoето GP) твърди, че не дават. Благодаря!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: caлu5]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано24.03.12 18:35



За рак на женски полови органи се дават 50% след петата година.

Забележка. При липса на данни за рецидив и дисеминация всички онкологични заболявания след петата година се оценяват с 50 %.

Дали и как ще приложат забележката /тя се отнася само за рака на женски полови органи/ само комисията си знае.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Авторcaлu5 (Нерегистриран)
Публикувано24.03.12 21:55



Благодаря, само не знам защо пишат тези разпоредби , а после се оказва,че не ги спазват, защото в наредбата няма никакви допълнителни условия - казано си е - в тези случаи - тези проценти.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: caлu5]  
Автор newe (непознат)
Публикувано07.05.12 13:47



Здравейте,
И аз имам въпрос за Телк

Подадох документи за телк, имам дата, на която трябва да се явя. Но се притеснявам, защото прочетох, че на телк се явяваш след като са ти изтекли 180те дни болничен, а моите още не са./ използвала съм 3х30 дни /. Не бях въобще наясно с процедурата в момента на подаване на документите за телк и се чудя сега да ходя ли или да звъня и да го отлагам за по-натам

Другото, което исках да попитам е: всъщност решението на Телк удължава ли автоматично болничния. Като ми изтекат 180 те дни трябва ли да се върна на работа ако имам вече телк



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.05.12 14:07



Нещата стоят така:
1. 180 дни болнични,
2. още 180 дни /само ако ТЕЛК прецени или решение за намалена работоспособност.
От решението на ТЕЛК не произтича нищо автоматично. Лицата с решение за намалена работоспособност над 50% нямат право на болнични, изключение само ако има обостряне на заболяването /рецидив или метастази/.

До 180 дни болничните са от ЛКК и ТЕЛК нямат отношение, можеш да искаш нова дата след тези 180 дни, ако искаш да си ги ползваш.

С две думи, използвай си болничните до 6те месеца и след това поискай нова дата. Сега не се явявай.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 07.05.12 14:08.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор IKSTA (непознат )
Публикувано08.05.12 09:39



Извинявам се ако тук не е мястото, но искам да попитам откъде да намеря информация отнасно ТЕЛК. Случаят е следния - майка ми е на 70 години и е с диагноза Остра миелоидна левкемия. Изкара вече няколко курса химио, но всеки месец вдига левкоцитте и е належащо да и се прилага терапията. Сестра ми която я води до София и е с нея когато след терапията сваля хемоглобина и и се налага хоспитализиране с кръвопреливане вече я уволниха от две места / те кризите не питат кога да започнат/ и в момента е безработна поради факта, че и се налага да е до майка ми доста често, а никой от чстния бизнес не търпи такива отсъствия. При това положение и диагноза има ли шанс майка ми да се бори за придружител или не? Само да допълня, че майка ми е пенсионер по болест - исхимична болест на сърцето, нарушено оросяване на мозъка, болни бъбреци и т.н.. Ще ви бъда много благодарен на отговор или на някаква препратка. Много благодаря.





Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: IKSTA]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.12 10:59



Определянето на придружител на лицето с намалена работоспособност е доста субективно. Оставете ми мейл да ви изпратя наредбата.

"Чл. 68. (1) При степен на трайно намалена работоспособност (степен на увреждане) над 90 на сто ДЕЛК, ТЕЛК и НЕЛК се произнасят и по потребността от чужда помощ.
(2) Чужда помощ се определя на лица, които не са в състояние да се обслужват самостоятелно при задоволяване на ежедневните си потребности."

Т.е. трябва да не може сама да се облече, да се нахрани.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор viara67 (новак)
Публикувано08.05.12 12:47



Има ли някой информация как и на какъв принци определят % инвалидност в случай на ремисия след рецидив. Не че кой знае колко ме касае дали ще е 100% или 75%, ама ми стана интересно доколко ще се въстанови работоспособността ми.

Значи, първата година ми дадоха - 100%, втората 95% , а сега 75% .



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: viara67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.12 13:40



От рецидива би трябвало да тече нов 5 годишен период. Иначе има само две изречения:
"3. При отстраняване на малигнен тумор на бъбрека:
3.1. в ранен стадий Т1-2 Н0 М0 (нефректомия) - до 5 години: 60 - 90 %
3.2. в късен стадий (с метастази) - със или без нефректомия: 100 %"

т.е. до 5 година /след рецидива/ имаш право на 60%, после не е ясно. Виждаш как плавно намаляват процента.

При мен, заради това, че тумора е в двигателния апарат, след 5 година /без метастаза или рецидив/ имам право само на 30%.

"Злокачествени тумори на костите и меките тъкани:
3. Злокачествени тумори без рецидив след петата година: 30 %"

Ще ти кажа какво ще ме правят когато мина на ТЕЛК през ноември и колко % са ми дали.

Всеки път свалям протезата, да не би да съм започнала да регенерирам.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 08.05.12 13:41.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор viara67 (новак)
Публикувано08.05.12 17:00



Благодаря, Бубе, както винаги си изчерпателна. Но не вярвам при теб да е 30%, защото има и други обстоятелства /ампутация/, която би следвало да отчетат. А правото на пенсия зависи ли от процента на инвалидизация?



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: viara67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.12 22:04



Да, право на пенсия имат хората с над 50 % намалена работоспособност.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор IKSTA (непознат )
Публикувано09.05.12 09:54



Здравей Buba67, много благодаря за отзивчивостта. Моят email адрес е iliyastam@abv.bg. Благодаря още един път. Приятен ден и много усмивки на днешния ден / деня на победата и също така деня на Европа/.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: IKSTA]  
Автор newe (непознат)
Публикувано09.05.12 22:58



BUba, благодаря за отговора. А аз не мога ли да се явя на Телк, да ми излезе решение, а междувременно да си доизползвам остатъка от 180 дни болничен и като ми свършат да се върна на работа. Ако взема Телк преди да ми е изтекъл болничния, Телка ще ми прекъсне ли болничния
И другото, което не ми стана ясно е дали решениет на Телк ще ми се издаде с дата на операцията ми или с дата на явяването. Една жена беше писала, че и е издадено със задна дата / датата на операцията/

Има ли място, на което човек може да отиде и да зададе всички въпроси

Например в трудовата ми характеристика искат да се отрази временна нетрудоспособност за 2010 и 2011, но аз през 2011 съм била в майчинство, това трябва ли да се отрази. Нашите ЧР не са наясно с подобни казуси



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.05.12 23:12



За съжаление няма къде да ти отговорят на всички въпроси заедно, но имаш мен.

От зор изчетох и научих цялата наредба за намалена работоспособност. Така - на първия въпрос:
не, не може да си в болнични и с решение на ТЕЛК.
Решението на ТЕЛК не се издава със задна дата. Ако има период от дни между болнични и явяване на ТЕЛК, комисията се произнася как да бъде оправдано отсъствието от работа /законосъобразен отпуск или болничен/.
За 2010 и 2011 година ЧР вади само дните болнични, които си ползвала. Описва и колко месеца си в отпуск по майчинство за 2011г.

През деня можеш да ме намериш на скайп zelena80011202, както и на телефон 080011202, избира се само от стационарни телефони и е безплатен.
Това са зелените линии на АПОЗ /асоциация на пациенти с онкологични заболявания/.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор newe (непознат)
Публикувано09.05.12 23:18



Върнах се да чета назад стари теми и всъщност някои въпроси взеха да ми се изясняват, но ми възникнаха други:

1. Разбрах,че болничен и Телк се бият помежду си и че ако ми излезе Телк по време на болничния работодателя може да ми оспорва болничния. НО болничния, който аз ползвам е издаден за престой в болница и провеждане на брахитерапия. ТОва води ли се обостряне на състоянието

Аз съм с карцином на щитовидна жлеза, оперирана съм м. ноември 2010, но тогава не взех болничен, защото бях по майчинство/ първата година, която се плаща 90% от заплатата/. През м. февруари влязох за радиойод, което е терапията за този вид рак. Тогава бях влязла във втората, зле платена година от майчинството и прецених, че финансово ми е по-изгодно да прекъсна майчинството и да ползвам този болничен от ОНкологията. Той обаче изтича август. Та затова се чудех този телк дали ще ми даде някаква възможност да остана още малко вкъщи и да гледам малкия.
И при какви обстоятелства мога да ползвам още 180 дни
В случая драмата ми е не толкова за пари и социални привилегии, а как да остана още малко вкъщи, че малкия не го приеха на ясла и няма кой да го гледа от септеври, когато ми изтича болничния. От друга страна Телк ще ми помогне да го вкарам в ясла.
Съжалявам, че изписах толкова дълго нещо и занимавам аудиторията, но предполагам, че за да ми дадете адекватен съвет трябва да сте наясно със конкретната ситуация.

Предварително ви благодаря за отделеното време



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор svety7 (новак)
Публикувано09.05.12 23:39



Здравей , NEWE. Ако започнеш работа преди изтичане на 180 дни, можеш да се явиш на ТЕЛК за получаване на група.Но не можеш да използваш остатъка от болничните.Нямаш право на болнични за заболяването за което си получила групата от ТЕЛК , освен ако не се получи усложнение или рецидив. Решението на ТЕЛК-а е от датата на явяване,а не от датата на операцията. Имаш право на 180 дни болнични за година. При необходимост ТЕЛК може да ти даде още до 180 дни но не повече от 360 дни за две години. За това ти искат справка за временната нетрудоспособност за последните две години. Аз имах този проблем,понеже две поредни години имах операции.Когато на втората година дните станаха 360 ми спряха боличните , въпреки че бях на последно вливане на химиотерапия.Мисля че дните за временна работоспособност не се отнасят за отпуска по майчинство . И аз бих те посъветвала да си изкараш 180-те дни и тогава да ходиш на ТЕЛК. Ако разбира се нямаш проблеми с работодателя или с получаваните пари за болнични.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: svety7]  
Автор svety7 (новак)
Публикувано09.05.12 23:56



Видях,че Буба ти е отговорила преди мен.Мисля,че е малка вероятността да ти увеличат 180-те дни, освен ако не си много зле. Няма ли някаква вратичка в правилата за яслите,например да приложиш документ за заболяването си. Проучи това. С решенето на ТЕЛК ще получиш и някаква пенсия. Ако не е много мизерна,можеш да си пуснеш поне 6 месеца неплатен отпуск- мисля,че все още закона го позволява.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: svety7]  
Автор newe (непознат)
Публикувано10.05.12 13:25



Цвети, Буба, благодаря.
На мен през август ми изтичат 180те дни болничен, а през ноември трябва да ходя на контролна сцинтиграфия. АКо тази сцинтиграфия покаже необходимост от повтаряне на терапията с йод 131 мога ли да взема още веднъж 180 дни

И другото, което ме притеснява- ако се върна на работа, взема Телк и пусна малкия на ясла той ще започне да боледува. Имам ли право да ползвам болнични за неговите боледувания

Какво трябва да направя, за да си променя датата за Телк- да подавам пак на Макариополски или да звъня в Онко диспансера/ там съм разпределана за явяване/
Тези хора май правят всичко възможно да ни откажат да се явяваме на комисия



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.05.12 14:53



Дали ще ти дадат вторите 180 дни при следваща терапия не знам. При всички случаи трябва да минеш през ТЕЛК.

Ако по време на решение на ТЕЛК малкия се разболее, имаш право на болнични, за да оправдаеш отсъствие от работа, но НОИ няма да ти ги изплати.

При всички случаи се обади в ТЕЛКа, обясни, че не си била наясно че не са ти свършили 6 месеца болнични, помоли за нова дата през септември.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор newe (непознат)
Публикувано10.05.12 15:30



Само за тази година ли няма да ми изплащат болничните за болестите на детето/ тъй като съм изчерпала 180те полагаеми дни болнични/ или за цялото време, за което имам ЕР от ТЕЛК/ да кажем 5 години/. То това е направо дискриминационно

Оф наистина съжалявам за всичките тези въпроси, но се опитвам да си изясня какво ще спечеля и какво ще загубя ако се явя на ТЕЛК. ТО не му стигат на човек проблемите около лечението и терапиите ами и това. И ако не са такива форуми съвсем няма откъде да вземе инфо човек. Използвам времето докато детето спи, за да я чета тази наредба, но много неща продължават да не са ми ясни



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.05.12 16:16



Спокойно, така се изясняват нещата.



За цялото време на действие на решението на ТЕЛК нямаш право на болнични.

Ето общите болнични:
Чл.6
(5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.


Чл. 12. Не се издава болничен лист за временна неработоспособност:

6. за заболяване, за което ТЕЛК (НЕЛК) е определила 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; изключения се допускат, когато са налице обективни данни за обострянето му, както и при интервенции, свързани с лечението на хронично заболяване.

Според този чл. 12 , ако не е за теб имаш право на болничен за дете. Но ограничението за 365 дни болнични в рамките на две календарни години остава.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано10.05.12 17:12



1. днес оформях последните поетапни документи за ТЕЛК /за мен за 3-ти път/ и джипито ми каза, че за ВСИЧКИ онкозаболявания е 50% доживот...
няколко пъти сме коментирали тук и в наредбата това не звучи така...
как е на практика? моето е "Са ректи"
и
2. ако се добавят новите заболявания, дали комисията ще назначи нова дата за разглеждане предвид новите документи?

... butterfly effect ...



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано10.05.12 17:23



Здравейте момичета, аз лично питах в НОИ Пловдив дали имам право на болнични за децата и ми отговориха , че имам, щом съм осигурена за всички осиг. рискове. Също така и за самото лице, щом временната неработоспособност не е свързана с основното заболяване по решението на ТЕЛК. До сега са ми изплащали всички болнични без откази.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: kras4o_k]  
Автор newe (непознат)
Публикувано10.05.12 18:08



Хора, благодаря. Моя казус е по-специфичен с цялото това преплитане на майчински и болнични, но мисля, че е хубаво да се коментира тук, все ще е от полза за някой.
То като гледам колко млади жени има пред кабинетите, рака наистина е епидемия напоследък



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: LlDlru]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.05.12 18:27



Лиди, не е съвсем така с 50% до живот.
При тумор на стомаха с гастректомия има 50% след 5 година иначе не.
За дебелочревния тумор пише:
2. Малигнен дебелочревен тумор:
2.1. в ранен стадий - Т1-2 Н0 М0/парциална чревна резекция до 5-ата година:
2.1.1. първите две години: 80 %
2.1.2. от третата до петата година: 50 - 70 %
2.2. в ранен стадий с хемиколектомия:
2.2.1. първите две години: 90 %
2.2.2. от третата до петата година: 70 - 80 %
2.3. радикални операции в други стадии:
2.3.1. първите две години: 95 %
2.3.2. от третата до петата година: 75 %

Никъде не пише какво дават след 5 година. Новите заболявания добавят нови проценти към основното. Може да ги вземат предвид по представените документи без да определят нова дата.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.05.12 18:37



Другите болнични се плащат, но само ако са в рамките на 12 месеца за 24 месечен период.
Скоро имах случай на изплащане на болничен над тези 12 месеца, при обостряне на заболяването. Изплатиха го след разрешение от ТЕЛК.

За младите жени си много права за съжаление.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано22.05.12 11:15



да се отчета за моят ТЕЛК, който беше на 16 май
дадоха общо 66%, от които 50% - за онкото; и 16% сборно за хипотиреоидизъм, полирадикулопатия и панкреатит с обострения
това последното не искаха да го признаят и се държаха отвратително, което ме потресе за пореден път
състава беше същия като и преди 2 години-няма никаква човечност
съгласна съм, че държавата е в криза, но не бива така да се държат с хората ...
въпроса към мен - кога е била операцията
аз - коя от всичките, аз имах 5 бр
те - имате само една важна
аз - всичките бяха върху мен и всичките са важни за мен
те - само една ни интересува за дебелото черво
аз- през 2006
те- изследвания правите ли
аз - да, рак вече няма
те - така вие си мислете, добре , че се надявате


и все в такъв дух
не искаха да разглеждат новите епикризи и изследвания, свързани с основния ми проблем засега - панкреатита
казват, че на си ги искали
искат да видят само това , което са написали в писмото
направо лекарката хвърли листовете на масата и каза "който иска да ги чете"
единственно един лекар, като е видял името на проф.З.Кръстев, явно е взел под внимание проблема, защото все пак са признали панкреатита в решението...
а другите и се подиграваха "та професора е на 100 г..."
въобще преживявах наново унижение и отвращение от цялата бизнес-машината в медицината ...


... butterfly effect ...

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: LlDlru]  
АвторNuset (Нерегистриран)
Публикувано29.05.12 09:52



Здравейте, извинявам се ако темата не е за тук, но спешно ми трябва отговор.Mного моля за съвет. Става дума за преосвидетлестване пред ТЕЛК, получила съм писмо, но тъй като в момента съм в чужбина, ще пропусна датата за явяването ми.Как се процедира при такъв случай.Не знам какво да правя сега, имам ли право да се явя на друга дата и как може да стане това?
Може ли да се поиска нова дата за явяване по телефона или трябва да се отиде на място. Благодаря Ви предварително.Сърдечни поздравии!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Nuset]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.05.12 10:01



След прибирането си, отивате и искате нова дата. Не може по телефона. Ще спре пенсията и всички други плащания за времето, през което не сте с решение на ТЕЛК. Всичко ще се възстанови с новото решение и нови молби.

Кога сте получили писмото и кога ще се приберете? Питам, защото имам идея.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
АвторNuset (Нерегистриран)
Публикувано29.05.12 10:25



Много благодаря за бързия отговор!

Писмото е получено преди около месец, а трябва да се явя на 11.06.2012 година., моето прибиране ще е или на 9 или 10.06.2012 година.В никакъв случай няма да мога да успея да събера документите, които изискват от ТЕЛК.Още веднъж благодаря за вниманието!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Nuset]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.05.12 11:10



Как получихте писмото? С обратна разписка или обикновено?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
АвторNuset (Нерегистриран)
Публикувано29.05.12 11:40



обикновено



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Nuset]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.05.12 11:55



Тогава като се прибереш отиваш в РКМЕ /районна картотека на медицинска експертиза/ и казваш, че не си получила писмо и питаш къде да потърсиш, ако се е загубило. Пращат те в регистратурата на ТЕЛКа, на който трябва да се явиш, като кажеш, че не си получила писмо, ти дават нова дата. Но тогава в решението пише, че забавянето не е по твоя вина и няма дупки в плащанията.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
АвторNuset (Нерегистриран)
Публикувано30.05.12 14:34



Buba67-Благодаря за вниманието, коментарите и съветите!Много сте мили всички тук...

Желая ви всичко най-добро!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Nuset]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано16.06.12 13:29



Бубе ,дали такива като мен ,здравнонеосигурени могат да се явят пред ТЕЛК ,като заплатят сами необходимите изследвания? Защото отдавна съм попаднала в параграф 22

-заради лимфедема стоя без работа и съответно нямам средства да го лекувам. Последният път преди 6 год. за онкото не ми дадоха нищо ,за лимфедема 40 % ,което си е...нищо,нямам право на пенсия и .т.н.Все пак си внасях вноските до преди 3 години , когато ми писна окончателно. Според извоюваното от Жени Адърска , вече имам право на 50 % до живот за онкологичното заболяване ,така че ще опитам пак.
Според мен не би трябвало да има връзка между здравното и социалното осигуряване ,но...

Лиди ,за ТЕЛК-а в Плевен просто нямам думи. Големи спестовници! Ще пиша в Плювалнята , да се посмеем поне.

Редактирано от Tia maria на 16.06.12 13:49.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано16.06.12 23:05



Не знам, не съм имала такъв случай до сега. Това не пречи да опиташ.
Лошото е, че се започва от направление за ТЕЛК издадено от личен лекар. Ти като си извън системата, предполагам нямаш личен лекар.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано17.06.12 00:22



Нямам ,може и без него ! За толкова години след операцията не са ми пускани никакви изследвания-уж били задължителни. За какво ми е тогава ?

Позната лекарка беше категорична ,че е представяла неосигурена жена,но е било преди години.В понеделник тя ще провери как стои въпроса , и ще имам резултат. Процедурата ми изглежда проста-ще платя и за представянето и за изследванията...и пак ще ми излезе по- лесно и по- евтино ,стига да е разрешен този вариант. Ако не е - здраве да е . И да съм пълна с пари пак ще ме е яд да ги давам на тая система скапана.

Редактирано от Tia maria на 17.06.12 00:23.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.06.12 10:17



Ще те помоля да ме държиш в течение, дано стане. А колкото до парите и вътре и извън системата все си искат пари и не гарантират нищо, за съжаление.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано25.06.12 09:39



Имам резултат-може ,ура ,ура , ура ! Ще ме представи познатата ми.А на вас ще разчитам да се напишат точните думички относно диагнозите.
Пример-за лимфедема в Плевен бяха написали ,,синистра" т. е. вляво. Той че е на левия крак -на левия е ,но пред комисията щеше да натежи ,,елефантиаза",щото си е такова.Но не бе написано и те използваха повода да ме ,,отрежат". Имам и костни промени и болки в костите заради неправилната стойка ,вероятно,но ще тръгна по кабинети , ще видим кое как е...
А досието ще ми трябва ли ? Между него и епикризата има...разлики. В досието съм 2 -ри стадий ,но поправките са нанесени тук -таме без подпис ...и с игличка е чегъртано на едно място. И къде трябва да попитам защо са се наложили тези промени и такъв ли е начина ? В комисията по лекарска етика ? Чудя се.

Редактирано от Tia maria на 25.06.12 09:53.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.06.12 09:46



Супер, дръж ни в течение на всяка стъпка.

По принцип се попълва направление за ТЕЛК, което се носи в РКМЕ. От там идва писмо с нужните изследвания, които следва да представиш. Предполагам ще ги плащаш.

Стана ми интересно, как ще се случи при теб, за това повтарям, смело пиши всяка стъпка. Стискам палци!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано25.06.12 09:59



Ще ги плащам ,няма начин... Трябва да се обмисли кое да е водещото заболяване ,кое ще носи повече точки. Да , ще ви държа в течение . Без колективния форумски ум не тръгвам никъде.





Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.06.12 11:33



Искаш ли наредбата с процентите, за да гледаш и преценяваш. Имам я на компютъра, мога да ти я изпратя на мейл или по скайп, както ти е удобно.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано25.06.12 20:34



Много благодаря ,Бубс! На мейл.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.09.12 09:13



binhi

Здравейте след 5 дена правя 5 години от "диагноза рак на гърдата",Телк решението ми е до 02.11.2012г.Моля кажете ми какво се случва после мога ли да го продължа с Телка,как се процедира.Благодаря предварително

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.09.12 09:19



През октомври трябва да получите писмо за явяване, ако не стане, отивате в РКМЕ на ул. "Макариополски" и питате защо нямате писмо /носите лична карта/, те си знаят работата.


След 5 г. с РМЖ, ТЕЛК дава 50%, но не винаги.
Ако туморът е ин ситу /малък и капсулован, необхванал съседни тъкани/ няма да дадат 50%. Процентите може да се съберат, ако има придружаващи заболявания.

1. Малигнен тумор на гърдата в първите 5 години:
1.1. в ранен стадий, както и след екстирпация на локален рецидив или кожни метастази:
1.1.1. първите две години: 80 %
1.1.2. третата до петата година: 50 - 70 %
1.2. иноперабилни или с далечни метастази до 5-ата година: 71 - 100 %

7. За злокачествено заболяване инситу - 50 % за една година след санирането

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 28.09.12 09:24.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.09.12 09:21



Това за плезлата

. Кате, копирам всичко от наредбата, защото не знам имаш ли яйчници, ще се ориентираш слънце! За след 5тата година няма и дума.
3. Малигнен тумор на яйчника в първите 5 години:
3.1. в начални стадии:
3.1.1. първите две години: 91 %
3.1.2. третата до петата година: 70 - 80 %
3.2. иноперабилни или с далечни метастази до 5-ата година: 71 - 100 %
3.3. липса на два яйчника (посткастрационен синдром) до 50 години: 50 %

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Crasiva (новак)
Публикувано28.09.12 09:34



Я дайте един пример с някакъв вид рак и примерен разчет по години какво взима пациента и колко врече ги взима, и как намаляват парите по години. Идеята ми е от компенсацията от ТЕЛК може ли да се самофинансира лечението на пациента и в какви финансови рамки може да се осъществи лечение, ако приемем, че пациента има кой да го храни



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.09.12 23:10



Благодаря ти, Буб! Потвърди това, което някъде съм чела явно. Ехее, какъв купон, признават ми, че уеко съм така наполовина ...

Благодаря, Майко България (казвам без ирония)!

Красива, няма как, братче да изчислиш такова нещо. Това, което всеки получава е "според заслуженото". Освен проценти в зависимост от заболяването като степен и вид, се изчислява пенсия въз основа на стаж и размер на възнаграждение, както при пенсиониране по възраст. Освен пенсията има и други помощи като безплатни перуки, транспортни, билети за пътуване, безплатна винетка за цяла година и, според дохода, социални добавки към пенсията. Аз лично съм благодарна за това, което ми се дава. Това, което сме е резултат не само от това, което представлява държавата, а и заради това, което сами си причиняваме. Някъде четох, че в някои държави пушачите, например, се лишават от важни превилегии в лечението. Аз съм пушач, но признавам, че това е правилно.

Редактирано от Ekna на 28.09.12 23:11.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Ekna]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано30.09.12 19:29



Аз съм против пушачите да се лишават от "привилегии" (или лечение). Много по-добре е да им се събират по-високи здравни вноски. Така ще плащат повече когато изкарват повече (когато са здрави), а когато (не дай си Боже) се разболеят, ще бъдат лекувани както си трябва.

Мечти.. Това няма да се случи в Бг скоро...



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: little_rabbit]  
Автор Tia maria (ентусиаст)
Публикувано07.11.12 09:23



Да използвам темата да попитам за ЛКК. Трябват ми ортопедични обувки. Възможно ли е да се явя на ЛКК в София ,при положение ,че не съм оттук, все още съм с Плевенска адресна регистрация. Вече платих здравните/ още ме е яд/,имам временно избрано джипи.Обувките и без друго ще правя в Горна баня ,но мисля ,че ако ги отпуснат може да си избереш работилница където искаш.
Да поясня още веднъж -без ТЕЛК съм ,но с ЛКК едно време ми ги отпускаха.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.11.12 10:11



Може, трябва ти протокол от специализирана ортопедо-травматологична ЛКК.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК 50% въпроснови [re: kamelia77]  
Автор binhi (непознат )
Публикувано09.11.12 14:09



Здравейте момичета
Днес се явих на Телк в онкологията след като ми изтекоха 5 години по повод "Рак на гърдата"досега бях с 60% днес ми дадоха 50% за 3 години.Въпроса ми е имам ли право пак на минималната пенсия при тези 50%.Благодаря Ви предварително



Тема Re: ТЕЛК 50% въпроснови [re: binhi]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.11.12 17:35



Имаш право на пенсия.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК 50% въпроснови [re: Buba67]  
Автор binhi (непознат )
Публикувано09.11.12 19:01



Благодаря Буба за отговора

Предполагам,че също си запазвам правото и на на здравни осигуровки с този Телк тъй като съм безработна в момента.



Тема Re: ТЕЛК 50% въпроснови [re: binhi]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.11.12 22:01



Да.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК 50% въпроснови [re: binhi]  
Автор binhi (непознат )
Публикувано10.11.12 15:21



И последен въпрос

може малко да са ми странни въпросите,но с промените които си правят всеки ден вече се чудя на какво имаме право и на какво не.След като имам решение от Телк с преосвидетелстване за 3 години 50%,може ли от НОИ да решат да ми спрат пенсията защото чух за такива случаи не конкретно за онкоболни а за други диагнози или няма такава вероятност след като Телк е решил



Тема При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.07.13 10:31



Бубе, при 100% с чужда помощ имам ли право на работа или са възможни и двата варианта?

След няма и половин час ще разбера като си взема решението, но нека да остане и за инфо тук. Аз се явих за удължаване на болничния, но явно няма "обективни" данни за оздравяването ми през следващите 6 мес., защото ми казаха още на прегледа, че мидават 100% с придружител и, че нямам право на повече болнични.

Вероятно ще обжалвам при положение, че това решение ме лишава от правото на работа, защото на този етап е видно, че нямам нужда от придружител. Имам против придружителя само ако това значи без право на работа. Може би се преценява, че в близките 2 г. ще имам такава необходимост, не знам. Не пожелаха да ми обяснят като на един средно интелигентен човек. Отрязаха ме с констатацията, че като уча 6 г. за лекар ще знам отговора на този въпрос и ще мога да решавам вместо тях





Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 11:38



Кате, като видим решението ще умуваме. При РМЖ имам случай на 100% НМР, на който забраниха работа и след обжалване и разрешиха работа според възможностите /инкасатор във В и К/. Но се занимавах със друг случай на зеления скайп, рака беше на червата и пациента обжалва решението на ТЕЛК /че го лишиха от право на работа/, но НЕЛК потвърди решението на ТЕЛК и принудиха работодателя да освободи човека от работа. А работата беше дежурен в малка централа и трябваше само да вдига телефон, ако се наложи.
Надявам се да са написали в решението - работа според възможностите.
А за отношението, просто нямам думи...



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 22.07.13 11:50.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 11:56



Уф, сега прочетох, че ти дават 100%, но с придружител. Изчакай решението и ще го мислим. Можеш да обжалваш в частта за придружител, защото такъв се полага когато"

Чл. 68. (1) При степен на трайно намалена работоспособност (степен на увреждане) над 90 на сто ДЕЛК, ТЕЛК и НЕЛК се произнасят и по потребността от чужда помощ.
(2) Чужда помощ се определя на лица, които не са в състояние да се обслужват самостоятелно при задоволяване на ежедневните си потребности."

Т.е. ако не можеш да се облечеш, да се нахраниш и да се обслужваш сама. А ти не си в това състояние. Лечението как върви, контроли кога ще правиш?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.07.13 12:45



Та значи:

"....
През мес. 10 е установен рецидив, което е наложило оперативна намеса, което определя - 100% по ч.8, р.11, т.3.2
чл. 68, ал.2 - ЧП се определя
чл.69 т.1 за една година
Краткият срок се дава с оглед динамично експертно наблюдение.

Може да упражнява труд, който не птротиворечи на т.14 (йонизираща среда и лъчение, сменен режим на работа."


(Получавам го днес, но писали дата на получаване 19/07/2013. "Не може да го променим", "Но днес сме 22/07, има срок за обжалване, който тече", "Аз не ви уча как да си вършите работата, и вие не ме учете")

Има очевидно противоречие, наистина. Не знам как ще реагира работодателя. Скоро ще разбера.

Малко са оптлетени нещата при мен. Трябваше да съм на работа на 15/07. Сега със задна дата не знам какво ще се прави, но честно казано изобщо не съм помислила, че няма да ми продължат болничния...

Ще видим адвоката какво ще ме посъветва, да не стане по-лошо след обжалване.

В началото болничните ми бяха с друг код за диагноза, защото получавах още пенсия. После имам и 3 дни работа, които прекъсват болничните, някъде беше през април 2013. Но сумарно с тези от 2012 стават повече от 180 дни. А и какво означават точно "обективните" данни за излекуване?! Май няма шанс за удължаване на болничните след обжалване.


Ами, Бубунце, насрочен ми е още един трети курс с Хикамтин за началото на август. Тогава ще правим май контролния скенер. Иначе маркерът е в норма. И то други контроли няма.

Редактирано от Ekna на 22.07.13 13:12.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 13:17



С право на труд си, значи всичко е наред, няма да имаш проблем с работодателя.
Колкото до болничния, слагаш печата /ако не обжалваш на решението на ТЕЛК/ и си взимаш болнични, ако си на терапия, нищо че имаш решение на ТЕЛК и нищо, че имаш 180 дни болнични. Само поискай протокол с болничния, в който да пишат, че си на терапия по повод рецидив и да се разпишат двама лекари. Имах такъв случай /болнични над 12 месеца в рамките на две години/. От НОИ изплатиха на жената болничните /наложи се нова химия/ поискаха само протокол, с обяснение защо и издават болничния.

Болнични с решение на ТЕЛК не се издават, изключение е при обостряне на състоянието - както е при теб.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано22.07.13 14:30



Хм ... тъкмо с колежката ЧР се чудехме като ходя на терапия отпуск ли ще ползвам...

Обаче автоматично ми изниква още една питанка: секретарката в СБАЛО за първата химия след операцията ми издаде болничен за 4+28 дни. Не знам на каква логика, обаче казала на татко, че пътеката е 2 дни. А вливките са всъщност 5 поредни дни. Направо да луднеш... Ако е за 1 ден платен отпуск ще го прежаля де, ама пак нещо не ми се връзва.

Да, важното е това, за което се бях притеснила - правото на работа. Все пак съм млад човек още.

Ще се наредят нещата някак.



Благодаря ти



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.07.13 15:36



Няма значение колко дни е пътеката, искаш си продължение на болничния.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 22.07.13 15:37.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано29.07.13 09:01



Бубе, има ли някакво правило - след операция - Х месеца болнични и после ТЕЛК за % на нетрудоспособност или ЛКК си преценява колко месеца да са болничните?

Това с болничните, ТЕЛК решенията и излекуването ми звучи много странно - и ние уж нямаме шансове за излекуване, пък миналата година ни намалиха % като на отдавна излекувани

. Един от "аргументите" в НЕЛК беше - Ти си млада, работиш....., а коридорите пълни с хора от някои малцинства, които бодро крачат със 100% ТЕЛК. Чудя се сега колко ще определят? Пак е млада, пак работи и е една такава руса и бяла...



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: MamaD]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.07.13 09:30



Правилото е - заболяване - болнични, ТЕЛК с висок процент намалена работоспособност, който намалява до 5 година, за някои видове рак пада под 50% след нея.
При рецидив или метастази обаче, веднага процента се вдига при явяване, в повечето случаи до 100. Ако не е изтекъл срока на старото решение /с ниския процент/ , подавате документи с новата епикриза за ново явяване и ще вдигнат процента.
А иначе, дните болнични нямат отношение към процента инвалидност.

Прегръдки и за двете от мен!



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано29.07.13 09:59



Болямо благодаря и много прегръдки и от мен!



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.07.13 14:38



"А иначе, дните болнични нямат отношение към процента инвалидност."

Бубенце, ама как да нямат отношение?!? Ако ТЕЛК определи трайно намалена трудоспособност, тя не може едновременно с това да бъде и временно намалена за едно и също заболяване.... или?

"При рецидив или метастази обаче, веднага процента се вдига при явяване, в повечето случаи до 100."

А къде се упоменава нормативно това?

Предполагам, че има отношение с този текст от наредбата: " чл.6 (5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца."

Но пак питам, и адвокатът също не може да ми отговори, какво значи "обективни признаци"? Кой може да го каже това? Къде се пояснява кои са тези обективни признаци за възстановяване на работоспособността?

Пак въртя и суча все около същото. Излиза, че трябва да съм доволна от 100-те процента с придружител с право на работа, но на практика, ако наистина логиката е такава, че не може едновременно да съм с трайна и временна неработоспособност, то в даден момент ще ме принудят да напусна работа, ако не съм в състояние да работя временно. Щото, както шефът ми каза "това да не е аспирин...". В момента, слава Богу, съм в платен отпуск. Слава Богу имам 107 дни и слава Богу работодателят е толерантен за момента. Ами като свършат? Неплатен отпуск или напускане на работа? Ама срокът на решението на ТЕЛК е 1 г. и ако напусна през тази 1 г. за да се лекувам после как ще си намеря друга работа?!

Може би стъпват на статистиката, не знам. Един вид при рецидив и мети, статистически погледнато, няма изгледи за възстановяване на работоспособността...

Къде бъркам?!?

Значи до момента съм ползвала през 2012 г. 78 дни и през 2013 г. 180 дни.

Първите 180 дни (от първата химия, които започват от 2012 и продължават до април 2013) са с код по МКБ С 78-6, после имам три работни дни на работа, като последното беше съвет от служител на НОИ Плв с цел да имам право на нови 180 дни от ЛКК.
После имам 73 дни с код по МКБ С 56 (това си е моята диагноза) като 41 от тях са за операцията. Накрая от онкологията ми издадоха един болничен за 5 дни, които казаха, че са последните, които могат да ми издадат те и ме пратиха на ТЕЛК.

Адвокатът ми днес се чу с негов приятел, бивш служител на МЗ и той, след като е разговарял с 4-ма лекари от НЕЛК, върна обаждането и каза, че абсолютно всяко решение, което се обжалва пред тях бива тотално посечено. За каквото си отишъл точно това, че и отгоре режат. Това се знае, не е нещо ново. Но после има възможност за обжалване пред Административен съд и ВАС.

Аз не държа на всяка цена да обжалвам, но искам някой да може смислено и аргументирано да ми обясни кое как стои и защо. Ясно ми е, че в нашата държава не всичко се опира на логиката (що вицове ми идват в главата ...), но все пак! До колко позволяваме на субективизма и мракобесническите сили да упражняват своеобразен терор и дискриминация над нас, това ме вълнува! Искам да знам дали има дори и малък шанс решението на НЕЛК да бъде за продължаване на болничните. Щото ако има дори и малък шанс ще се боря по всички инстанции. Ама като не знам дали имам основание да претендирам как да продължа?! Все пак аз продължавам да съм един пълноправен здравноосигурен гражданин.

Здравето ми е на първо място, но трябва да се борим за справедливост и да проверяваме лично всяко едно решение на малодушните институции, вживели се в ролята на палачи - без контрол, без съпричастност, изпълнени с ненавист към собствената си професия и от там към всеки налет, който дръзва да противоречи или изисква отговори. Уфф, спирам, че пак полудях, а решението в главата ми не идва.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано30.07.13 15:36



Ще се опитам да бъда по точна, опирайки се на наредбата и опита, който имам.


Броят болнични дни няма отношение към процента инвалидност в смисъл, дали си ползвала 180 или 280 дни, процента инвалидност се определя по наредбата за медицинската експертиза. Там си в графата: 71 - 100 %

Ако питаш защо не ти дадоха още 180 дни /полагащите се 3 по 2 месеца от ТЕЛК/ и как прецениха обективните признаци - по документите, които си представила -

"Чл. 62. Степента на трайно намалената работоспособност се определя въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед, насочени лабораторни и функционални изследвания и данните от наличната медицинска документация, даващи представа за функционалното състояние на заболелия орган и организма като цяло."

Дали се опират на статистиката не знам, но като цяло преценяват сами по документацията и се обосновават, така, че и да обжалваш не мисля, че ще се промени решението.

И за да изчистим болничните като дни, след като в рамките на две години имаш 180 +78 дни, болничните, които можеш да вземеш са още 82 дни, ако се наложи да продължиш терапията след тези 107 дни отпуск. Тогава влизаш в графата:

„(5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца. "

И като приключиш химията сега, а наесен се наложи друга химия, пак можеш да вземеш болнични, защото ще е обостряне на състоянието.

"Чл. 12. Не се издава болничен лист за временна неработоспособност:
6. за заболяване, за което ТЕЛК (НЕЛК) е определила 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; изключения се допускат, когато са налице обективни данни за обострянето му, както и при интервенции, свързани с лечението на хронично заболяване."

И накрая да кажа, че имах случай на жена, която беше с решение на ТЕЛК, получи рецидив, нова операция, терапии. Ползва 12 месеца болнични в рамките на две години с прекъсване, когато се наложи нова химия. От НОИ ми отговориха, че ще изплатят болничните, ако жената представи с болничния лист протокол от двама лекари от клиниката, които да напишат защо се налага да прави поредна химия и съответно болничен. Изплатиха и го.

Мисля, да не хабиш нерви за обжалване, защото ще потвърдят решението на ТЕЛК, а за беля може да ти резнат правото на работа, опирайки се пак на медицинската документация. Още повече, че решението е само за една година.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 30.07.13 15:38.



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.07.13 18:32



...защото ще потвърдят решението на ТЕЛК, а за беля може да ти резнат правото на работа, опирайки се пак на медицинската документация. Още повече, че решението е само за една година.


Мда! Точно от това се опасявам. Чуждата помощ ако я резнат не е чак такъв проблем. Ама, дори и само чисто психологически, лишаването от право на работа е проблем. Викаш ще накривя на някой шапката за това какви дилеми ме раздират, хах! Всичко ще си остане за моя сметка и за сметка на вятърните мелници горките колко бой отнасят в нашата мила родина.

Още ми е трудно да го преглътна. Ако бях търсила връзки и/или дала пари чл. 62 щеше да се отрази по друг начин вероятно. Но аз ги мразя тези работи повече от всичко останало. Така и не се научих.

Бубенце, бъди жива и здрава! Благодаря ти за труда е слабо казано!

ПС: Тук нещо взе да святка и гърми, да не повярваш...



Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.07.13 19:14



Екна, големи са дебрите в законовите "уредби" - това го виждат и изпитват на гърба си хората, които буквално затъват в тях. Ако си убедена в явната им несправедливост и решиш, че няма какво повече да губиш, съветвам те безмилостно да атакуваш институциите първо чрез медиите. Само един пример - преди години моя близка се свърза с видна разследваща журналистка (с високорейтингово предаване по ТВ), която разнищи историята й и посочи всички абсурди в системата. В крайна сметка проблемът на моята близка се реши по възможно най-благоприятния начин.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.07.13 23:09



Големи колебания имам в това отношение... Не ставам много за медийни изяви. Проблем има докато взема решение. Благодаря ти, че се включи, Джулче. Ще видим тази нощ какво ще сънувам





Тема Re: При 100% с придружител-право на работа?нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.07.13 00:34



Екна, не си го представяй като да стоиш в студио и да разказваш историята си. Разследващите журналисти събират
цялата информация, въоръжават се с нормативни документи и тръгват от врата на врата да изясняват ситуацията.
От тях има много по-голяма полза, отколкото от адвокати, защото раздухват нещата на национално ниво.

"Совите не са това, което са..."


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор sunny.86 (непознат )
Публикувано04.08.13 17:46



Здравейте,
Имам въпрос относно болнични, които трябва утре да получа от болницата, но там лекарката ме стресна, че понеже имам ТЕЛК и 10 месеца болнични в 2 предходни години (2011 и 2012), могат от ТЕЛК да ме извикат и да ми прекратят правото на работа (имам телк 95% с право на работа). Ако може някой да ми помогне с информация. Случаят ми е следният:
2002-2005г. имам ТЕЛК за рак на млечната жлеза – 75%, с право на работа. Аз си работих и след това не съм подновявала ТЕЛК-а. Обаче 2011г. получих метастази в костите, операции, лечение и имам общо за 2011 до 25 февр. 2012г. 10 месеца болнични, от които 6 са с ЛКК и 4 от ТЕЛК. На 25 февр. 2012 г. имам ТЕЛК за 95% с право на работа. Освен това за 2011г имам още 4 дни отделно болничен с друга диагноза, а за 2012 – също 4 дни с друга диагноза. За 2013 г. имам досега 28 дни болнични с друга диагноза (не като на ТЕЛК-а). Получих тежка анемия и на 29.07 постъпих в Окръжна болница за кръвопреливане, където бях 5 дена. Лекарката каза, че може да ми даде 30 дена общо, но диагнозата ще е анемия, което сигурно е свързано с ТЕЛК-а. Какво да правя, мога ли да взема тези дни без опасност да ми резнат правото на работа, трябва ли да се явявам на ТЕЛК според тази алинея:„ (5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.“
Още един въпрос имам: ако взимам болничен с друга диагноза, не като ТЕЛК-а, колко дена мога да взема за тази година?

Редактирано от sunny.86 на 04.08.13 17:48.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: sunny.86]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.08.13 11:27



Болничните са 12 месеца в рамките на две години. След това, ако се наложи терапия, НОИ ще реши дали да ги плати, обикновено искат протокол. Не повече от 18 месеца общо.
При решение с 95% НМР и право на работа, едва ли ще Ви отнемат правото заради 30 дни болнични поради анемия.
Сметнете дните болнични до тук, извадете ги от 365 /дните на една календарна година/ и ще видите на колко дни имате право още.
След това една година нямате право на болничен.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор sunny.86 (непознат )
Публикувано05.08.13 13:57



Много благодаря!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: sunny.86]  
Автор rememo91@gmail.com (непознат )
Публикувано09.09.13 18:58



Здравейте на всички! Аз съм нова тук и предполагам този въпрос е бил зададен, но не мога да го намеря в момента. Майка ми е отскоро онкоболна и в момента си очаква първото писмо от ТЕЛК. Някой й казал, че една от привилегиите, коите може да получиш е безплате курс по твой избор. Това вярно ли е, и ако е, някой може ли да ми даде малко информация по въпроса. Благодаря!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: rememo91@gmail.com]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.09.13 21:47



Здравей, не разбрах курса по какво е. До сега не съм срещала/чула или видяла подобна привилегия.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 09.09.13 21:48.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор rememo91@gmail.com (непознат )
Публикувано10.09.13 17:51



Чесно да ти кажа, търся и аз, но нищо не намирам по въпроса. До колкото чух може да е учебен или специализиран курс - за чужд език, за танци или по мениджмент, дори и шофьорски. Един безплатен курс по твой избор;/



Тема Re: за винеткитенови [re: *jull**]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано28.11.13 15:38



Дойде време за подаване на заявления за винетки в Д-я "Соц.подпомагане".
Нека припомним какви документи са необходими.
1. Заявление
2. Копие на ЕР на ТЕЛК
3. Копие от големия талон
4. Копие от застраховка гр.отговорност
Важи за автомобили до 2000 кубика.
Да питам - ако колата е на името на съпруга, трябва ли у-ние за граждански брак, а също трябваше ли бележка за платен данък?
Моля допълнете или коригирайте нещо, ако прецените.



Тема Допълвам въпроситенови [re: nadia_O6O6]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.11.13 15:49



Моята кола е пред бракуване. Бих изчакала за бракуването, но пък имаме кандидат да я купи.

Та за да не губя правото важи ли пълномощно за ползване на чужд автомобил?!

Наде, не знам дали трябва у-ние за граждански брак, но може би това е начинът да се докаже, че е закупена по време на брака и така е станала и твоя собственост.



Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.11.13 15:59



Кате пълномощното не е документ за собственост, поне до сега не знам да са намалили данъка на някой.
Наде, ако колата е на твое име не трябва удостоверение.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (ентусиаст)
Публикувано28.11.13 16:05



Четох ,че някои университети освобождават от студ. такса при определен % инвалидност.



Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.11.13 16:12



Имам предвид представяне на документ за собственост + пълномощно за предоставен за ползване автомобил, т.е. инвалидът да е упълномощен да ползва въпросния автомобил, и, съответно, възможността за безплатна винетка, не за данъка.



Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.11.13 16:15



Няма да дадат винетка на упълномощен инвалид. Това, че собственика го е упълномощил да го ползва, не го прави собственик.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Buba67]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано28.11.13 16:25



Ами за сега още е на "Мото пфое"


Но преведохме последната вноска, бързаме да сключим договора, че да се включа за винетка до края на декември. На името на съпруга ми е договора.



Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.11.13 16:36



Хм... Значи се помага само на тези, които имат, другите са дискриминирани, защото не могат да си позволят да си купят автомобил, т.е. тези, които нямат няма да имат още повече



То не е смешно всъщност, по-скоро е ирония, така са го измислили хората, да са живи и здрави.

А забелязали ли сте дали тези винетки се различават по нещо от стандартните? Данните на автомобила не фигурират върху нея, нали. Щото тогава ще си я взема първо и тогава ще бракувам колата. И пак тва, ама нейсе...



Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.11.13 20:29



Винетките не се различават по нищо от другите, за които се плаща.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Допълвам въпроситенови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано28.11.13 21:20



Благодаря ти, Бубе, и аз така си мислех.





Тема Отказах се от ТЕЛКнови [re: Ekna]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано07.09.15 11:36



За днес имах дата за ТЕЛК, но подписах /по препоръка на доктора/, че се отказвам от преглед, защото щяха да ми спрат болничните, ако излезе ново решение на ТЕЛК. Не можело и болнични, и ТЕЛК. Така губя 4 месеца от пенсията, но пък ще си взимам болничните, което е по-добре. След като ми дадат последния болничен /химиотерапията 8-ия курс по мои изчисления приключва Декември/ ми казаха, да си подам отново документи за ТЕЛК. Нямало проблем после!!!
Ама аз се зачудих, как досега от първата диагноза имах ТЕЛК до 1-ви Септември и 2 месеца получавах и пенсия и болнични? Кое е различното? Може би като включват и новата операция се дублира периода и затова?

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.


Тема Re: Отказах се от ТЕЛКнови [re: kras4o_k]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.09.15 18:44



Може и болнични и пенсия, ако имаш обостряне на болестта, което налага агресивна терапия.
Въпросът е как тълкуват втората операция, какъв е вида на рака. Т.е. дали е обостряне /развитие/ на първичния рак или съвсем нов вид рак.
Взела си решение, не го мисли, важното е, че резултатите са добри.
Прегръдка от мен.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема промяна дата ТЕЛК???нови [re: Buba67]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано24.01.16 21:23



Здравейте, имам нужда от съвет. Днес получих писмото за явяване на ТЕЛК и ми съвпада с датата на Херцептина. Не мога да го отложа и не искам/Херцептина/. Възможно ли е и има ли някаква поцедура да го променя с един ден без да се налага да чакам пак нова дата, която сигурно ще е след още 2 месеца? Мисля утре да отида и да питам в деловодството, но ако някой е имал същия случай, моля да ми даде инфо, че ми е притеснено.

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.


Тема Re: промяна дата ТЕЛК???нови [re: kras4o_k]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.01.16 22:04



Красинце, не се притеснявяй. Иди се обади, че не можеш да явиш в този ден. Естествено, че лечението е най - главния приоритет! Ще ги отложат датата, но не вярвам да е за след дълго, имат срок от изтичане на предишния. Струва ми се, че един месец беше. Носи някакъв документ за това, че ти е ден за Херцептина.

Целув!



Тема Re: промяна дата ТЕЛК???нови [re: Ekna]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано26.01.16 08:35



Споделям информацията: В Пловдив редът е следния-отива се в комисията/обикновено за онкологични заболявания е 5-ти състав/ и се разговаря с доктора. Обясних му любезно, че датата на ТЕЛК съвпада с тази на вливката и ми предложи по-ранна с 2 дни, отбеляза го в писмото и досието и така приключих с притесненията.



Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.

Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: kras4o_k]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано07.03.16 10:05



днес се явих за пореден път на ТЕЛК
бясна съм!
върнаха ми всичките листове, касаещи две от заболяванията ми, по едното от тях 3 пъти лежах в болница - неврото
значи не мога и да докажа, че съм ги представила


още нямам решение, казаха че са много натоварени и ще го издададт тези дни...
този път наистина ще обжалвам! заради принципа!




Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: LlDlru]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.03.16 10:12



Лиди, успокой се. Дай ми диагнозите, чиито листа са ти върнали, може да ги няма в наредбата, ще проверя. Може и на лични или скайп, както ти е удобно.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано28.11.16 15:35



И така ,подадох документи за ТЕЛК .След колко време горе - долу ,мога да очаквам да ме извикат - ТЕЛК-а е в Плевен ,тъй като не съм си променяла адреса по лична карта.Предупредила съм съседите да внимават за писмото ,че е важно.
Ще ми назначат ли допълнителни изследвания ?И ако да ,мога ли да ги проведа в София ,след което д ги представя ?



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано29.11.16 11:25



Времето за ТЕЛК е относително понятие. До три месеца би трябваало да имаш писмо. Какво ще ти назначат не е ясно, но ще го пише в писмото. Можеш да направиш изследванията където решиш. По принцип личният лекар дава направления за исканите изследвания, но ти май нямаше.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано30.11.16 07:41



Нямам ,ще мина на частно.



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано05.12.16 17:51



Получих писмото ! Назнсчено ми е изследване ООДТова пък какво е ?



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано05.12.16 22:38



Само ООД ли пише на реда?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано06.12.16 16:08



Бързо е писано сякаш първолак го е писал с полу - печатни букви Личната ще каже ..
Може да не разчитам добре.Първата със сигурност е 0 ,последната Д .Оф ,утре ще вървя да видя.Днес ми е много зле ,пак безсънна серия ...



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано07.12.16 12:21



ООД значело областен онкологичен диспансерТъй като имам месец до датата моха ли да си преместя документите е друг ?
Или да не се главоболя ,съставът се е сменил от времето ,когато имахме проблеми.В другия диспансер като разберат ,че не съм осигурена ще ме приемат с радост



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.12.16 14:01



Диспансерите приемат пациенти по постоянен адрес в общината, в която се намира диспансера. Т.е. ако по лична карта се водиш в Плевен, би трябвало да вземеш мнение от там, иначе във всеки диспансер ще ти вземат парите, още повече, че ако реши онколога може да те пусне през изследванията /ПКК, биохимия, маркер, ехограф и т.н./ и да трябва да плащаш освен за мнението му /до миналата година беше 30 лв./ и за самите изследвания.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор batnacko (новак)
Публикувано07.12.16 16:42



Аз септември бях на ТЕЛК.Телка ми е в Добрич .Там имат онко диспансер,но аз не съм регистрирана там.Аз съм в Света Марина Варна.Никой не ми направи проблем ,че мнението на онколога не е от онкото в Добрич.Видео зон ми направиха в Каварна,защото нямаше три месеца от както бях регистрирана и не можеха да ми пускат изследвания.Дано съм полезна.



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: batnacko]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано26.12.16 18:32



А дали мога да представя изследвания за друг проблем ,напр.много ме боли кръста ,тилът ,рамената от неправилната стойка.Никой не ме пита за това ,а то е важно.Боли ме стъпалото на другия крак ,който понася тежеста ,като стъпвам си свивам пръстите като нокти на птица ,как да обясня...движението пръсти - пета ,което си е нормално ми причинява болки .



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано26.12.16 18:57



Можеш да ги представиш, но ако не са описани в заявлението за явяване, може и да не ги отразят.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано28.12.16 12:27



Бубе ако имаш процентите ,които дават за елефантиаза...Не ми е спешно.До петък 13 има време.
За онкоког.операция би трябвали да дадат 50 /% но тв се измъкват че минали години г,оздравяла съм.А аз знам ,че Жени Адърска е издействала тия проценти именно заради тежките операции и последствията.
Дали има нещо като заварено положение - примерно в 2001 съм лишена ,а тя го издейства 2003 Хваща ли ме ? Годините са само примерни ,че документите са в Плевен Да не ги разнасям.



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.12.16 13:34



"елефантиаза (обезформен крайник, тежки изменения на епидермиса) - 71 %"

Нали знаеш, че това са само отправни точки, т.е. нямат задължителен характер.
Колкото до онкологичното заболяване, нямам идея какво ще решат. През 2010г. приеха това:
" Забележка. При липса на данни за рецидив и дисеминация всички онкологични заболявания след петата година се оценяват с 50 %."
Но това се отнася единствено и само при рак на женски полови органи.
Веднага давам пример със себе си
"Злокачествени тумори на костите и меките тъкани:
Злокачествени тумори без рецидив след петата година: 30 %"

Ще ти стискам палци да ти дадат полагащия ти се процент, но медицинскката документация трябва да е неоспорима.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано28.12.16 13:43



Да ,моя е на маточната шийка .
Е,какво значи неоспорима ? Ми 2 стадий ,констатиран от Горчевия ,навремето Те какво да не казват ,че светилото не ги разбира тези работи ? Пише го черно на бяло в досието ,там където е описана операцията в детайли.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано09.01.17 20:54



Поздрави и от Адмирала



Днес се чухме с Буба по телефона и обсъдихме някои разпоредби от Приложение 1 към Наредбата за медицинската експертиза, където, казано на прост език, е поместен ценоразписът на заболяванията - описание на състоянията и процентите, които се дават за съответното състояние. Аз прекарах рак на тестиса 2006-2007г., с операция и последваща химиотерапия. До настоящия момент и през ум не ми беше минавало да взимам ТЕЛК, но прочетох Наредбата и, бидейки юрист, ми прищракаха някои работи

Текстът на Наредбата е наличен

По-долу ще приведа текстовете за моето заболяване, като ще ви държа в течение какво и как се случва по преписката ми, за да обогатяваме ипита си и да си помагаме взаимно.

Та, в Приложение 1 към Наредбата за медицинската експертиза, което е разделено на части,които от своя страна са разделени на раздели в Част VIII - Хирургични заболявания, раздел X - Мъжки полови органи, т. 4 е посочено, че след отстраняване на злокачествен тумор на тестиса процентите на неработоспособност за тератокарцином (какъвто беше моят случай) са за първите две години: 91 %, а от третата до петата година: 80 - 90 %. За след петата година не пише нищо.

Същевременно, след раздел XII на Част VIII, който раздел няма заглавие, но описва редица злокачествении образувания на устни, челюсти, небце, бузи и др., е поместена една невинна забележка, (дискутирана многократно по-нагоре в темата), която гласи: Забележка. При липса на данни за рецидив и дисеминация всички онкологични заболявания след петата година се оценяват с 50 %.

След тази забележка следва последният раздел XIII на Част VIII - Изгаряния, в който изобщо не се дискутират злокачествени заболявания.

От правна гледна точка, систематичното място на тази забележка е много неясно - възможни са няколко тълкувания:

1. Че тази забележка се отнася само до заболяванията, описани в раздел XII, след който е поместена забележката;
2. Че се отнасят за всички видове онкологични заболявания описани в Приложение 1;
3. Че се отнасят за всички видове онкологични заболявания, описани в Част VIII от Приложение 1 към Наредбата;
4. Че се отнасят за всички видове онкологични заболявания, описани в Част VIII от Приложение 1 към Наредбата, доколкото в него не е предвидено друго.

При прочита на други текстове от приложение 1 и в частност от Част VIII прави впечатление, че изрично са предвидени проценти неработоспособност след петата година - като аденом на простата например. За други - не са.

Отчитайки гореизложеното и извършвайки систематично и езиково тълкуване на текстовете, считам, че въпросната забележка се прилага най- малко за всички видове онкологични заболявания по Част VIII, ако не и за цялото Приложение 1 за които не е посочено друго. Ако законодателят бе искал да ограничи приложимостта на тази бележка само спрямо конкретно окологични заболявания, то той трябваше да ги посочи изрично в текста на забележката.

Следва да се има предвид, че съгласно правилата на българското законодателство, разпоредбите на нормативните актове се прилагат според точния им смисъл, а ако са неясни, се тълкуват в смисъла, който най-много отговаря на други разпоредби, на целта на тълкувания акт и на основните начала на правото на Република България.

Смятам, че в сегашнатаа ѝ редакция, ограничаването на приложимостта на тази забележка само спрямо определни видове онкологични заболявания противоречи на принципа на равенство на гражданите пред закона, прогласен с Конституцията на Република България (чл.6, ал.2) и представлява форма на дискриминация по смисъла на чл. 4 от Закона за защита от дискриминация.

Тва са малка част от аргументите, с които бих атакувал отказ на ТЕЛК да ми признаят поне 50% неработоспособност на базата на прекараното ми преди повече от пет години онкологично заболяване. Както знаете, решенията на ТЕЛК се обжалват пред НЕЛК, а тези на НЕЛК - по съдебен ред пред административните съдилища по реда на Адимистративно-процесуалния кодекс.

Интересно е как ще се развие този случай. Моля да споделяте и вие - Бубето спомена, че клубарка ще се освидетелства също след изтичането на пет години от заболяването. Така или иначе, личният ми лекар тепърва ще пише Приложение 4 за ТЕЛК, че докато подам, че докато си направя изследвания, че докато се явя, могат да изменят законодателството

С риск да ви досадя - намерих съдебни решения на първа и касационна инстанция по един случай, по който предмет е обжалвано решение на Смолянския ТЕЛК, с което е присъдено 50% неработоспособност през 2011г. за прекаран семиномен тумор на тестиса през 1992г. - както ТЕЛК, така и съдълищата приемат, че забележката, коментирана по-горе се отнася за всички онкологични заболявания по част VIII от Приложението, за които не е уговорено друго. Там болният се е жалил за повече проценти по други заболявания, но за мен важното е това.

Бъдете здрави!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: toxygen-169391]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано09.01.17 22:08



Аз днес минах на ТЕЛК и доктора се заяде, че са минали вече 7 години, а аз бях с 71%.Утре ще ида за решението и ще видя какви проценти са ми дали. Сигурно ще ги намалят, но се надявам поне да дадат 50%. Утре ще докладвам.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: mammita63]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано10.01.17 08:13



Радвам се че те чета ,Адмирале.Мен ме отрязаха от Телк ,когато минаха 5 год. от операцията ,с имах и лимфедем вече огромен ,но доктора се обоснова ,че
,все пак стъпвам.Тогава не обжалвах ,реших че няма смисъл ,нямах инфо ,нямах подкрепа Личната още ме води с тромбофлебит ,какъвто никога не съм имала
Сега 15 години от операция ще опитам пак , този път основното заболяване е елефантиаза .Ще видим.И тоя петък ,13 - де не ми върви ,та и тая дата скапана .
Много ми е притеснено ,в омагьосан кръг съм ,без доходи и без възможност да почна работа.Може би напролет нещо ,но сега през зимата ...аз не мога ьа вървя ,най - много да падна и да се потроша докато и на събеседване ,примерно



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.01.17 10:39



Мисля, че този път ще се справите и двамата.


Ако трябва, ще минете и през съда, но ще получите полагащото се.
Стискам палци, за сетен път се убеждавам, че клуба ни е вълшебно място!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано10.01.17 13:24



при мен са минали повече от 10г от инвалидицазията, но пак основните 50% ми дават за онкозаболяване /рак на сигмата, оперирана 2006г/ и то защото все още имам проблеми, подтвърдени от многократните годишни епикризи: постхимиотерапевтични колит и панкреатит
относно другите ми болежки - при разглеждането по време на комисията изхвърлят листовете с епикризите, след което не можеш и да докажеш, че си ги представил, режат както си искат само и само да не надскочат ограничителните 70%
мисля, че има едно негласно ЦУ /централно указание/ по този повод
защото лично познавам хората, от едни други етноси, които дори за елементарна хипертония или единичен случай на радикулит получават повече от 80%, което е също дискриминация





Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: LlDlru]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано10.01.17 14:13



Да Лиди ,би трябвало да се дава заради тежките операции и тежките последващи терапии ,които водят ьа различни проблеми.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано10.01.17 17:12



Приятели, днес взех решението наТЕЛК-а и са ми дали 50% за 3 години. Говорих с лекарка, която се занимава с тези неща и каза, че след 5-тата година за всички онкологични заболявания дават 50%. Така не се лишават хората от пенсия. А аз ще направя 7 години от операцията.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: mammita63]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.01.17 17:17



Не само, че не дават 50% на всички, а и режат колкото могат. Примери мога да дам много. Добрата новина е, че не са те лишили от права и пенсия.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано10.01.17 17:26



Бубе, така ми каза лекарката, която отпуска пенсиите с ТЕЛК-ови решения в НОИ. Това било ново. А че режат си е самата истина...

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Buba67]  
Автор Адмирал Троекуров (на вахта)
Публикувано13.01.17 11:06



Подадох ячера документи на И. Макариополски. Сега чакам заветното писмо. Интересно, че взеха само направлението, без придружаващата медицинска документация. Може би ще я представя на самите лекари.



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Адмирал Троекуров]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.01.17 12:37



Медицинска документация изискват на самото явяване. В писмото, което ще получиш с дата и място на явяване, ще пише точно каква документация да представиш. С пимото при личния лекар за направления, ако има нужда.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 13.01.17 12:43.



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано13.01.17 14:07



Успях ! 81. % процента за 3,години..Мина леко ,никой не се е заяждал.,



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано13.01.17 14:34



поздравления! наистина е Успех!
ще имаш доста привилегии





Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.01.17 15:59



Видя ли, нито петък 13 повлия, нито комисията се заяде. Браво.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано13.01.17 18:29



Поздравления, Тиа! С този процент имаш и някои привилегии от социалните. Ще имаш и пенсия, ще ти е по-леко. Целувки!



Всеки изживян ден е една малка победа!

Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: mammita63]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано13.01.17 18:34



Благодаря ,момичета Трудно се организирах ,но ...
Ще питам тук ако има нещо...



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.01.17 10:40



На първо време си виж трудовата книжка дали е оформена, ако трябва си извади УП-ета. Ще ти трябват за пенсията.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано14.01.17 11:04



Какви да тези УП - та Откъде се вадят.
Всичко ,което имам като трудов стаж ми е нанасяно ,но веднъж една счетоводителка измрънка нещо ,че нещо ,не я разбрах .,според мен търсеше под вола теле.Работила съм в гимназии - не вярвам там да не са огледали нещо. Кой да ми каже наред ли са нещата ? Е Плевенския клон на НОИ ?



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано14.01.17 11:29



Ей, браво Тия.

Не можех да повярвам, че досега си нямала ТЕЛК решение ! Каквото и да си говорим, тези пари от пенсията са си помощ, освен това имаш право на помощи и от социалните, освен това винаги си носи копие от него, защото имаш привилегии на различни места.
Аз например го ползвам при някой кина, в Пловдивския театър билетът е 2 лв., за всички музеи и входове в цялата страна също има намаления. Може би има и още привилегии, но като се сетя ще пиша.

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.

Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: kras4o_k]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано14.01.17 11:50



Да ,Краси, това е много хубаво.Отиваме с Антония на изложба и аз моля майка й : ,,Дай пари ! " много неприятен момент .Щото следват реплики как някои си живеят живота ,докато други се пребиват от работа.

,зада могат тия ,първите ,да се пишат културни.

Аз телк имах след операцията ,но след 5 - та година ми го спряха ,защото съм се била излекувала.Елефантиазата беше налице ,в почти същия размер ,но какво от това.
Сега се появиха нови разпоредби ,вярно че телк ги чете както дявола чете Евангелието ,но все пак...

Редактирано от Tia maria на 14.01.17 12:03.



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано14.01.17 18:22



Браво! То не е от добро, но поне ще получиш това, което ти се полага. На самото явяване ли ти определиха процента? Как мина?



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: toxygen-169391]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано15.01.17 08:35



Питаха кога е операцията ,откога не работя ,кога се е появил отока.Нормални неща.Отбелязаха ,че полетата ми от лъчето ми са изгорени ( в Плевен апарата е стар и би трябвало да предупреждават пациентите ,има случаи с изгорени черва ,представяш ли си какъв ужас е това )Аз отбелязах сдържано, че колегите им са ми казвали ,че такъв случаи са виждали само по учебниците .,,Да ! " - потвърди една от лекарките в комисията.


Под решението за 81% е отбелязано
71 % за елефантиаза
50 % за заболяването с голяма давност довело до оперативна интервенция без данни за рецидив съгл.зсбележка към Ч.8 Р.12 т.е.това ,което ти Адмирале, коментира по горе.



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано15.01.17 17:25



Ще докладвам стриктно и аз, като дойде наборната комисия :)



Тема Re: Пожизнен срок на решение на ТЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор viara67 (член)
Публикувано16.01.17 10:08



Най-после! Радвам се за теб Тия- след толкова години имаш ТЕЛК. Последният ми е за три години, като се стигна до него след обжалване до Централната ТЕЛК. Регионалната ми отказа, че били минали пет години, обжалвах, върнаха го за ново разглеждане и друг състав беше искрено учуден как така първия път са ми отказали, нямали право да ми откажат и в резултат на това вместо за една година дадоха ми за три. Това беше 2015 г.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: mammita63]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано01.02.17 09:08



Получих съобщение за насрочен преглед пред ТЕЛК на 20.03.2017г. Ще ме гледа комисията при Онкоболницата в Дървеница. Трябва да направя един куп изследвания дотогава, но има достатъчно време.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: toxygen-169391]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано20.03.17 20:36



Докладвам! Днес се явих пред специализираната ТЕЛК с онкологична насоченост в СБАЛО - София (в Дървеница). Освидетелстването премина много бързо (все пак се наложи да си събуя гащите

) и след 30 мин получих решението - 64% ТНР за срок от три години. Процентът се формира както следва:

Онкологичното заболяване при изтекъл петгодишен срок за наблюдение без данни за прогресия - 50% ТНР
Артериална хипертония I стадий без органни увреди - 10%;
Двустранно плоскостъпие: 2х10%
Посттромботичен синдром на лява подбедрица - 20%
Хроничен радикулерен синдром в лумбален отдел - 20%.

В съвкупност - 64%.

Изводът от цялата работа

- за убиване съм, че не се освидетелствах веднага след заболяването - десет години си карах така.
- за всяко онкологично заболяване без данни за рецидив след петата година се полагат 50% ТНР. Който се колебае - да подава документи, ще му я признаят, ако не - това е абсолютно основание за обжалване на решението на ТЕЛК
- по мое виждане, онкокомисията в София е много обективна и с добро отношение към пациентите - споделено и от другите чакащи.

Сега чакам 29 дни преди да ми поставят печат Влязло в сила и почвам да смуча от държавата Ще изброя преференциите, за които се сещам, моля да споделите ако пропускам нещо

- пенсия за инвалидност;
- намаляване на данъчната основа на доходите от трудови правоотношения с 660 лева месечно;
- закрила при уволнение (онкоболните я имаме и без изрично решение на ТЕЛК);
- получаване от кмета на общината (района) на стикер за паркиране на места за инвалиди
- винетка
- намаление на данък сгради, ако обитаваното жилище е основно;
- намалена цена за карта за градски транспорт (за София);
- минимум 26 дни платен годишен отпуск (сега имам 22)
- отстъпки в данък за кола, ако е до определена кубатура на двигателя и моШност;
- разни интеграционни добавки, за които май не се класирам поради доход

Не изборявам други облекчения, като наем на общинско жилище, преференции при влизане в университет и др., тъй като не се налага да ги ползвам. Моля за инфо в какъв срок от подаване на заявлението за пенсия се произнасят от НОИ.

Обичам ви всички и бъдете здрави и обичани!

Редактирано от toxygen-169391 на 20.03.17 20:37.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: toxygen-169391]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано20.03.17 23:12



Поздравления, Адмирале! Мога да ти кажа, че с този процент имаш право на безплатна винетка, ако колата е до 2000 кубика, от данъчното не плащаш данък на колата и намаляват с 75% данъка на жилището, като не включва такса смет. За стикера от общината трябва да имаш заболяване на краката. Другото е така. С повече проценти има още привилегии в социалните. На мен също ми намалиха процента на 50% и ползвам това. Когато бях втора група инвалидност, имах повече привилегии, но важното е, че тези проценти показват, че сме здрави! Поздрави!



Всеки изживян ден е една малка победа!

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: toxygen-169391]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано21.03.17 09:26



Хайде честито, и аз не разбирам защо 10 години не мина на ТЕЛК, и то на фона на хиляди с фалшиви решения, дето смучат от държавата неправомерно.
Държавните такси също са намалени при решение на ТЕЛК. Паспорт, лична карта, по-късно ще кача линк с част от социалните придобивки.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано24.03.17 12:08



Бърз въпрос за ЛКК- личната ( при мен е по особено ,но е много отзивчива ) трябва да ни изпрати .И къде ? По местоживеене ?
Искам пртокол да си направя обувки .
Имам 3 чифта и не мога да вървя с тях - нещо извивка на стъоало ли е ,какво е.Иначе се водят ортопедични.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано24.03.17 13:33



Личната трябва да ти даде направление за ортопед, който да е член на "Специализирана ортопедо-травматологична ЛКК" и да те представи на съответната лкк, да ти издадат протокол. Такава ЛКК може да минеш и тук в София.
Отпускането на помощта обаче, става по постоянен адрес.
Такива ЛКК има в Токуда, Доверие, Люлин, ето тук можеш да видиш целия списък.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано31.03.17 07:24



Да докладвам за ЛКК.Тъй като съм здравно-неосигурена личната няма право да ми издаде такъв документ.Пътят е : Отиваш на регистратурата ,питаш за такава комисия,плащаш 8 лева и се яваваш.Не е скъпо.



Тема Мейлнови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано31.03.17 10:53



Адмирале, остави ми имейл на лични.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Мейлнови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано31.03.17 20:16



Дотук добре...На тая комисия може да те изпрати ортопед ,а той иска 40 лв. за преглед.Член е на комисията ,май и неин председател.Общо 48 лева ,не благодаря.Друг път.

Преьпочитам да ги изям и изпия тези пари ,но не и да ги дам на лекар.

Редактирано от Tia maria на 31.03.17 20:19.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: toxygen-169391]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано03.04.17 19:34



За убиване не, ами за убиване! Ако щеш вярвай, но си ползвам дори 9-те лева транспортни. Чак ме хваща яд като получа СМС за тези пари хаха!

Но, Адмирале, защо 29 дни ще чакаш?!? Срокът за обжалване беше 14 дневен... Промени някакви?

Другото, което ме гложди... Нали на способните да работим щяха да спират пенсиите от тази година? Или не им мина номера?

Буб, то и ти ги знаеш тези работки сигурно, де...



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано03.04.17 20:11



Отскоро времето за обжалване, /подпечатване/ е 30 дни.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано03.04.17 22:20



Януари си заверих решението след 14 дни. Може да са променили нещо сега. Картотеката на ТЕЛК е до нас...ще проверя.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: toxygen-169391]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.04.17 19:06





Плюс:
" ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ ЗА ПАЦИЕНТИ

Данъчно облекчение за пациенти с намалена работоспособност - Закон за облагане доходите на физическите лица

Данъчната основа за облагане на доходите на лица с намалена работоспособност от 50 до 100 % се определя, като полученият облагаем доход се намалява с двойния размер на необлагаемия месечен доход (660лв.) и съответно годишен минимум(7920лв).
За дейностите , които подлежат на облагане с патентен данък, пациентите с намалена работоспособност от 50 до 100 % плащат окончателен годишен (патентен) данък, намален с 50 %.
Сумата от годишните данъчни основи за пациенти с 50% и с над 50% намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв. ( включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението).
Месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения на пациенти с 50 и с над 50 % намалена работоспособност се намалява с 660 лв. ( включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението).

Платен годишен отпуск - Кодекс на труда

Работниците и служителите със загубена работоспособност 50% и над 50 % имат
право на платен годишен отпуск в размер не по-малко от 26 работни дни.

Освобождаване от заплащане на държавни такси - Закон за държавните такси

Пациентите не заплащат държавни такси когато:
подават молби до Народното събрание, до Президента на републиката, до Министерския съвет;
получават документи и книжа по трудовата дейност (като работници и служители) по законите за защита на труда и разпоредбите, издавани по тяхното приложение, както и трудовите договори - индивидуални и колективни;
са работници и служители и водят съдебни дела по искове за изработена заплата и надница, а така също и по други искове, произтичащи от трудовите договори;
са членове на трудово-производителни занаятчийски кооперации - по искове за възнаграждение за работа в същите кооперации;
водят съдебни дела по искове за възнаграждения, произтичащи от права на изобретения;
водят съдебни дела по искове за издръжка;
извършват регистрация на актове за раждане, смърт и осиновяване и първоначалните свидетелства за регистрация на актове за гражданско състояние;
когато подават и получават всички документи и книжа по наказателни дела от общ характер; по дела за издръжка; по дела за настойничество; по дела за установяване на произход; книжата и документите по определяне и даване помощ на многодетни майки; по обществено подпомагане; по социално-правна охрана на малолетни; по придобиване право на пенсия; по учредяване, регистрация и други промени на кооперации;
подават и получават книжа и документи във връзка с дейността на взаимоспомагателните каси;
при подаване всички видове молби, заявления, именници, получаване на свидетелства и удостоверения за образование и за завършване на квалификационни курсове, както и каквито и да е други свидетелства, удостоверения и дубликати от тях, които се издават от учебните и учебно-възпитателните заведения за получаване на основно и средно образование и от Министерството на образованието, младежта и науката;
са пациенти-инвалиди (както и бременни, майки с деца до 6-годишна възраст и сираци) в случаите на прехвърляне от едно учебно заведение в друго, от една специалност или форма на обучение в друга по здравословни причини, установени със заключение на медицинска комисия;
се обжалва Заповед за възстановяване на получената социална помощ по Закона за социално подпомагане

Облекчения за данък сгради и данък МПС- Закон за местните данъци и такси

За имот, който е основно жилище на пациент с намалена работоспособност от 50% до 100%, данъкът се намалява със 75%.
Не се заплаща данък превозното средство, ако лекият автомобил е собственост на пациент с намалена работоспособност от 50% до 100%, с обем на двигателя до 2000 куб.см и с мощност до 117,64 kW.

Редактирано от Buba67 на 08.04.17 19:09.



Тема Re: Мейлнови [re: Buba67]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано09.04.17 19:36



Сега видях

Оставих.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Ekna]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано09.04.17 19:44



Засега имаме право и на пенЦийка







Тема Резултат от обжалваненови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.11.17 11:56



Здравейте, приятели,

Юли месец т.г. изтече предходния ми ТЕЛК. Явих се и останах неудовлетворена от
новото решение. Обжалвах. Решението на НЕЛК пристигна тази сутрин - от 75%, НЕЛК вдигат процентът ми на 100 %, без ЧП и с право на работа при намален работен ден, без да конкретизират с колко точно.

Това е успех!

Ето и фактологията:

Предишното решение на ТЕЛК беше 75 %. Тогава бях добре и казах майната му на всички пропуски и грешки, които също можех да жаля. Но тази година се явявам в период на химия с перитонеални мети и други подобни. Установявам, че по време на химия, назад в годините, винаги са ми давали над 90 %. Също, че не е отразен посткастрационния синдром, следствие от рака на яйчника. Също, че е записано, че не работя, при положение, че ясно заявих, чее работя. Нямам и един ден да съм била без работа. Смятах, че имам пълни основания да обжалвам, но, както и преди са ме обърквали наредбите и слуховете, че НЕЛК само режат още повече, така и сега не бях убедена, че е постигна нещо.

Да се консултирам, ама с кой, с кой... С Адмирала. Нашият скъп приятел със странен нов, служебен ник toxigen и някакви цифри

Разнищи наредбата в светлината на рака на яйчника, и уверено ме подкрепи в основанията ми да обжалвам, като отиде и по-далеч - ако се наложи, след НЕЛК, отиваме на съд.

Не се налага Някои хора казват: Е, по-добре е да съм ОК, жив и здрав. Да, така е, но като не сме и, когато ни се струва, че сме ощетени от към правата ни, най-добре е да си ги потърсим по съответния ред! Вярно е, от юли до сега минаха 4 месеца, през които получавах 120 лв., което явно е 60 % от минималната пенсия, не получавах пенсията си в пълен размер, а понякога това е от значение за хората. Но, все пак, имайте в предвид, че не можем да се доверяваме напълно на бездушни институции, ако и да са от онези, които следва да се интересуват най-много от благополучието на болни и социално слаби. Особено, когато законовите актове, умишлено или не, съдръжат мъгливи параграфи, а между впрочем и огромен корупционен потенциал, както каза Адмирала... А като има корупционен потенциал, като не плащаме, стига ни толкова...м?... да, ама не!

Та, по т. 1 от жалбата ми - "не работи" е коригирано "работи".
По т. 2 - Заболяването е в активна фаза и е налице прогресия и химиотерапия, която се провежда в момента - за това не намерихме конкретно основание в наредбата, но си го писах и, явно е дало резултат.
По т. 3 - Не е отчетен посткастрационния синдром, следствие от премахване на двата яйчника - нещо за което ни се полага 50 % доживот. Не са го отчели отново, като в мотивите е посочено, че няма актуални консултации с ендокринолог и кинеколог. Но, все пак, процентът няма на къде повече да върви, така че, на този етап си вадя извод - следващия път да представя, макар непоискани от ТЕЛК, актуални консултации с гинеколог и ендокринолог. Макар, че удостоверението от КОЦ, всъщност го издаде гинеколог... та и това си е поредния алабализъм, но както и да е.

Мислех, че срока на решението на НЕЛК ще е за година, с оглед динамично наблюдение. Но е за 2 г., което също е добре.

Та, така, Адмиралът да е жив и здрав, че ми помогна толкова много с чисто сърце! А и аз да съм жива и здрава, та да нямам основания следващия път да недоволствам от каквото и да е!

Прегръд!

Редактирано от Ekna на 14.11.17 16:56.



Тема Пропуснахнови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.11.17 12:17



Всеки, който е над 60 набор и е с ТЕЛК над 90 %:

Само на лични ще споделя важна информация.



Тема Re: Пропуснахнови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.11.17 12:47



Заинтригува ме.

Защо на лични? ДЗПО ?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 14.11.17 12:55.



Тема Re: Пропуснахнови [re: Ekna]  
Автор anetoh (член)
Публикувано14.11.17 13:19



Браво, Екна! Боецът си е боец във всяка ситуация!

След няколко месеца ми предстои поредното явяване. Надявам се да е последното (навършвам 60 в годината на явяването)- мисля, че е 8- мо поред. Малко ми е притеснено от новите условия (две комисии), тези от НОИ като нищо ще решат, че могат да си спестят някой лев за моя сметка...
Настоящите ми % са 78.
Всяка информация ще ми е ценна, особено важна.
Ще бъда благодарна ако споделиш на лични (или публично).
Родена съм 58-ма.



Тема Re: Пропуснахнови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.11.17 15:38



Бубенце, ще ти обясня на лични, мила.



Тема Re: Пропуснахнови [re: anetoh]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано14.11.17 15:39



Аз също днес подадох в ТЕЛК за преосвидетелстване по повод химиотерапията. Януари ми дадиха 50%, а сега се надявам да го увеличат. Поне да не ми казват, че съм здрава. Ще информирам какво се случва.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: Пропуснахнови [re: anetoh]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.11.17 15:42



Мила, това, което имам в предвид касае само родените след 1959 г. и е просто една малко известна възможност. Може би не се изразих правилно. Не касае теб, мила!

Успех ти желая, дано да няма за какво да си неудовлетворена! Но, ако има, добре си прецени нещата! Аз исках да ви кажа само, че, когато има основания НЕЛК не само че не реже, но и повишава, в случая до максимума!

Целувкии!



Тема Re: Пропуснахнови [re: mammita63]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.11.17 15:43



Успех, Мамми! Отваряй си очите за пропуски и грешки!



Тема Re: Пропуснахнови [re: Ekna]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано21.11.17 14:39



Не знаех, че и по телефона се дават дати за ТЕЛК.Вчера ми се обадиха, в пинеделник да се явя. Миналата седмица подадох документите...Това се казва ВИП пациент.

Екне, пиши на лични каквото знаеш. Аз съм 1963 г.

Всеки изживян ден е една малка победа!

Тема Re: Пропуснахнови [re: mammita63]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано30.11.17 16:01



Днес си взех решението от ТЕЛКа. Дали са ми 100% без чужда помощ за 2 години. Дано не го обжалват в НОИ. Ще чакам 14 дни.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: Пропуснахнови [re: mammita63]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.11.17 21:39



Няма никой да обжалва, спокойно! Целувам те!



Тема Re: Пропуснахнови [re: Ekna]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано30.11.17 21:56



При нас има...една, която обжалва големите проценти. Дано имам късмет. Целувки и от мен!



Всеки изживян ден е една малка победа!

Тема Re: Пропуснахнови [re: mammita63]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано13.12.17 17:49



Здравейте! Може ли някой да ми каже като имам по-висок процент на ТЕЛК-а, трябва ли да ходя в пенсионното за промяна на пенсията или служебно го правят? Прегръдки!

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: Пропуснахнови [re: mammita63]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.12.17 17:54



Принципно служебно ги изпращат. Поне в пазарджишкия ТЕЛК и НЕЛК. Като получат НОИ решението издават разпореждане за новия размер на пенсията съобразен с определения процент.

Аз пък сега ще подавам документи за продължаване на болничен. И отново има казус. Може да не ми го продължат поради това, че имам максималния процент трайно трудоустрояване за същото заболяване, за което искам продължаване на временната нетрудоспособност.

Ще ви държа в течение.



Тема Re: Пропуснахнови [re: Ekna]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано13.12.17 18:26



Благодаря, Екне! Дано и ти се оправиш с болничните. Целувки!



Всеки изживян ден е една малка победа!

Тема Re: Пропуснахнови [re: mammita63]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано13.12.17 19:51



Mamitka, няма да носиш новото решение в НОИ, изпращат ги служебно.

Екна, трябва да ти продължат болничния, ако си на активно лечение.

Чл. 12. Не се издава болничен лист за временна неработоспособност:

6. за заболяване, за което ТЕЛК (НЕЛК) е определила 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; изключения се допускат, когато са налице обективни данни за обострянето му, както и при интервенции, свързани с лечението на хронично заболяване.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 13.12.17 19:52.



Тема Re: Пропуснахнови [re: Buba67]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано13.12.17 20:00



Бубе, златна си! Целувки!



Всеки изживян ден е една малка победа!

Тема Re: Пропуснахнови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано13.12.17 22:16



Дано, Бубенце!

Да, аз го четох този текст, но ми се стори, че има място за субективно определяне на понятието "обостряне" при нашата диагноза. То ще си покаже.

Само трябва да изчакам ново удостоверение от работодателя за ползваните болнични за 3 г., че нещо не ми хареса как са го изготвили...Колежката е взела броя дни директно от боничния, но в Сити Клиник на всяка вливка ми прекъсваха предишния болничен с издаването на нов, за нови 33 дни. Та това ще ме забави. Лошшото е, че вече съм в неплатен, а болничният не може да се издаде с дата предхождаща прегледа.

Та, такиива ми ти...



Тема Удостоверение?нови [re: Ekna]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано22.12.17 11:39



Привет от мен с едно въпросче. Получих писмо от ТЕЛК за явяване, около месец по-рано. Обичайните документи ми искат, но един от тях е Удостоверение от КОЦ. Тук възникна и въпроса, защото аз се преместих за диспансерно наблюдение в Сити клиник. Дали ще уважат такова удостоверение от там, като изришно пише от КОЦ??? Ако не го уважат означава да ходя в КОЦ Пловдив, но там ще искат да мина контролен преглед, защото не съм ходила в КОЦ-а от миналия януари, като свърших Херцептина. Няма ли да се дублират прегледите, при положение че в края на януари имам плануван контролен преглед в Сити клиник, а феврувари скенер.
В Сити клиник ми се случи веднъж да ме попитат дали съм ходила в КОЦ-а, че така им излизало в системата??? А аз не бях стъпвала там!
Ох дългичко стана, но очаквам помощ.



Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.

Тема Re: Удостоверение?нови [re: kras4o_k]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано22.12.17 14:55



Най-добре питай по телефона, ако не става иди до там. На самото писмо има телефон за връзка. Пробвай първо на него.
Имаш право да се лекуваш/диспансеризираш където искаш. Не би трябвало да има проблем да вземеш и занесеш мнение от Сити клиник.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Удостоверение?нови [re: Buba67]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано06.02.18 12:49



И аз днес минах на ТЕЛК, май за 3-ти път от 2010 година. 60% за 3 години. Същото като и след първата операция - първите 2 години 80% и след това 60% за 3 години.
Четох наредбата НМЕ 2017 така просто за проверка. Оказа се, че миналата година без да искат са отменили т.1 в част Осма раздел ХІ :
Раздел ХІ
Женски полови органи
1. (отм. с Решение № 12773 от 24.11.2016 г. на ВАС - ДВ, бр. 40 от 2017 г., в сила от 19.05.2017 г., попр. с Решение № 787 от 19.01.2017 г. на ВАС - ДВ, бр. 44 от 2017 г., в сила от 02.06.2017 г.


После видях поправката.
Та така, намаляват ми пенцийката ми, но да сме живи и здрави. Мислех си, че след 2 операции ще ми дадат по-висок от 60%.

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.


Тема Re: Удостоверение?нови [re: kras4o_k]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано06.02.18 15:04



Миналата година имаше дело, процентите паднаха в съда като необосновано увеличени през 2010г. и възстановиха старите проценти. Голяма боза беше от април до юни 2017г. Точно за РМЖ.
Важното е да си добре, прегръдка!



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 06.02.18 15:05.



Тема Re: Удостоверение?нови [re: kras4o_k]  
Автор anetoh (член)
Публикувано07.02.18 12:44



И на мен ми предстои явяване на ТЕЛК (7- мо поред и надявам се последно). С тези промени... само се чудят как да ни вземат мижавите пенсийки...
Карай! Важно е не колко пенсия вземаме, а колко дълго ще я вземаме!


Хубав ден, момичета!



Тема Re: Удостоверение?нови [re: anetoh]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано09.04.18 07:09



Има проект за нова наредба ,като една от глупостите там е ТЕЛК да се дава само за едно заболяване.За онките без мечти ще има само до 5 - та година и това е.Никой не се интересува от последиците от тежките операции ,те не носят проценти.



Тема Re: Удостоверение?нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.04.18 13:14



Как иначе ще намалят инвалидните пенсии?

Вместо всичко да се случва на момента с преглед и електронни здравни карти, т.е. да няма измислени заболявания. Те се спряха на варианта да режат наред.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Удостоверение?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано09.04.18 17:05



На 11.04 хората с увреждания излизат на протест ,заради
тази безумна реформа.Организиран е от НПО - Тата.
11часа площад Възраждане пред Министерския съвет.
Ако прецените ,че това ви засяга ,елате !



Тема НЕЛКнови [re: Tia maria]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано10.04.18 07:54



На 16.03 тази година пуснах обжалване в ТЕЛК Пловдив, но още не съм получила писмо от НЕЛК. Някакви идеи как да действам, да търся телефони на НЕЛК, дали ще ми дадат информация по телефона?

Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.


Тема Re: НЕЛКнови [re: kras4o_k]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.04.18 12:09



Срокът за произнасяне по обжалването е три месеца. Изчакай, ще те уведомят от НЕЛК.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Нема страшноо! Засеганови [re: Tia maria]  
Автор Phillip (Трансмегист)
Публикувано10.04.18 21:31



Нема страшноо!

... засега.
Но протест все пак ще има.

~~~
«Гостът дойде стомашна баница.»

Тема Re: Нема страшноо! Засеганови [re: Phillip]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано11.04.18 16:17



Да , имаше.
Ще чакаме да сътворят поредната глупост. Ха ,тъкмо говорехме за бюрокрацията и ни казаха ,че не била приета
Петицията ,реда бил да се остави в приемната.



Тема Re: Нема страшноо! Засеганови [re: Phillip]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано11.04.18 16:17



Да , имаше.
Ще чакаме да сътворят поредната глупост.



Тема Reнови [re: Tia maria]  
Автор adiorthoti (оптимист)
Публикувано17.05.18 23:31



Привет:) Имам едно въпросче:) Бубе ще съм ти много благодарна :)Предстои ми преосвидетелстване на ТЕЛК .Изкарах благополучно първите три години Телка ми важи до 1 юни а датата която са ми дали е .....1 юни Предполагам че ще има спиране на пенсията докато има ново решение ....Но основното което ме притеснява е ...Изчетох де що намерих из гугъла относно "след петте години" за онковците обаче така и не се турих на ясно :) Та питам и се питам :) дали въпреки тотална хистеректомия със само лъче след нея и при положение че нямам рецидиви за сега няма да ми бутнат петдесето процента надолу ...И дали си заслужава да рева за другите последствия които ми развалят рахата респективно и физическата възможност за работа .Имам предвид сколиозка и перианално абцесче с рецидиви на половин година .Или е по- добре да си налягам парцала:) и да не дърпам дявола за опашката Приемам всякакви съвети и компетентни и добронамерени :)

СЯДАМ СИ НА ЗАДНИКА САМО АКО НАМЕРЯ СВОБОДНО ЧИСТО И УДОБНО МЯСТО


Тема Re: Reнови [re: adiorthoti]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.05.18 08:37



Здравей, все още е в сила старата наредба, тъй че имаш право на 50 %, носи и амбулаторни листове, епикризи, каквото имаш като медицинска документация за другите заболявания. Представи ги, ако откажат да ги видят, ще имаш основание за жалба. За юни няма да имаш пенсия, новото решение обаче се заверява вече след 28 дни, та ако не обжалваш, чак края на юни ще отиде новото решени в НОИ, което автоматично предполага, че може и юли да си без пенсия. Тъкмо август взимаш за три месеца и на море.



п.п Имай предвид, че имат заповед да режат поголовно проценти. Не се ядосвай, просто после ще ти обясня процедурата за обжалване. Дръж ни в течение.

Прегръдка от мен!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Reнови [re: Buba67]  
Автор adiorthoti (оптимист)
Публикувано18.05.18 15:51



Бубеее жива да си ми :)Успокои ме за 50 то процента :)Значи са удължили срока за заверяване Аз не помня вече преди три години какво правих, какво заверявах ,какво не :)Абе и аз съм един консуматор:)Имах аз едни подозрения че ще отвея два месеца докато се задвижи държавната машинка:)Нещо недомислена ми се види тази работа да те викат на телк в деня в който ти приключва телка и да висиш два месеца .Ами ако човек е на квартира и това му е единствения доход какво става с него:(Сега да попитам пак че нали съм влюбена :))))) Каквото и да решат в телка решението автоматично ли отива в НОИ или трябва аз да го нося .И след като минат тези 28 дена къде трябва да го заверявам .Извинявай че задавам такива тъпи въпроси ама забравила съм какво правих преди три години :)

СЯДАМ СИ НА ЗАДНИКА САМО АКО НАМЕРЯ СВОБОДНО ЧИСТО И УДОБНО МЯСТО


Тема Re: Reнови [re: adiorthoti]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.05.18 18:06



Никъде няма да го носиш новото решение, то отива автоматично в НОИ. Когато го получаваш обаче, питай след колко време да го завериш. Заверява се в РКМЕ /регионална картотека медицинска експертиза/, печат, че не обжалваш решението, който печат означава, че влиза в сила решението. В София отдавна печата, че не обжалваш е на 28 дни, но в някои градове си стои 14 дневния срок, та питай.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Reнови [re: Buba67]  
Автор adiorthoti (оптимист)
Публикувано18.05.18 18:29



Благодаря Бубе :)Ще следвам инструкциите точно:)Ще запаля една свещ ще направя три кълбета и ще плювна два пъти през рамо и дано всичко да е наред :)))))))))

СЯДАМ СИ НА ЗАДНИКА САМО АКО НАМЕРЯ СВОБОДНО ЧИСТО И УДОБНО МЯСТО


Тема Re: Reнови [re: adiorthoti]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано18.05.18 19:57



Така де.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Reнови [re: Buba67]  
Автор anetoh (член)
Публикувано21.05.18 13:01



Явих се на 12 април на ТЕЛК. На 17 май го заверих на „Иларион Макариополски„... Направи ми впечатление, че на печата пише „влиза в сила от 17.05.”, та се замислих... какво се случва с периода 12.04- 17.05???

Имам такъв проблем- през октомври 2019 навършвам необходимата възраст за пенсиониране (живот и здраве), но няма да имам необходимия стаж (около 4 години). От 1995- до 2005 дъщеря ми беше с ТЕЛК 96% с ч.п. (освидетелствана е на 16 г). Аз от 2000 г съм с 80%. При това положение май не мога да се пенсионирам по този ред...
Бубе, много ще съм ти благодарна ако имаш представа какво ще се случи и го споделиш с мен


И още нещо- по същото време пенсията ми ще стане автоматично пожизнена, а ТЕЛК- а става ли автоматично пожизнен?
Най- вероятно в НОИ ще ми отговорят... но малко ме тресе суеверие..



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор tajnocvetence ()
Публикувано23.05.18 04:31



Здравейте! Имам въпросче и ще се радвам да получа отговор. Повече от година мой близък се лекува от тумор на дебелото черво. Премина курс лъче и химиотерапия, последваха две операции. Не се е явявал на ТЕЛК, защото малко преди да му поставят диагнозата се пенсионира, т.е. има доход. Като офицер получава максималната пенсия за страната. Въпросът ми е необходимо ли беше да мине на ТЕЛК и защо? Благодаря!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: tajnocvetence]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.05.18 08:38



Здравейте, решението на ТЕЛК помага за различни видове помощ за болния. Пенсия, интеграционни добавки, облекчаване на данъци и такси и др. Не е необходимо/задължително да мине на ТЕЛК, ако не иска да се възползва. Пенсията му няма да се увеличи, инеграционните добавки са малко над 11 лв. Обикновено отпускат две или три.
Ето повече инфо:



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Reнови [re: anetoh]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано23.05.18 08:47



Здравей, до кога важеше предишното решение?
Щом не можеш да се пенсионираш 2009 заради по-малък стаж, значи ще се случи 2021 ако работиш, или 2023. Ако по това време имаш действащо решение на ТЕЛК, става пожизнено, ама не съвсем. Пред социалните важи решението, можеш да ползваш всичко. Обаче НАП и МВР гледат срока в решението, и щом пише важи до ...., за тях е валидно до тази дата. Ако искаш решение, в което да пише "пожизнено", ще трябва да се явиш отново. Имай предвид, че след октомври 2009 няма да те викнат за следващо явяване /по техни сметки трябва да си пенсионер/ и ще трябва да идеш и да подадеш заявление лично.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Reнови [re: Buba67]  
Автор anetoh (член)
Публикувано23.05.18 09:49



Благодаря, Бубе!


Така и аз си го бях разтълкувала... Надявах се нещо друго да ми кажеш
Прекрасен да е денят ти!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор tajnocvetence ()
Публикувано23.05.18 17:08



Много благодаря за информацията!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано24.05.18 11:07



според тези правила попадам в този ресурс

, но когато питах в дирекцията Плевен, то ми обясниха, че не ми се полагат месечните помощи за транспорт защото моите %% не били свързани с увреда на крайниците
къде в плавилника се регулира това, или наистина няма смисъл да се занимавам, но все пак тролея ползвам ежедневно



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: LlDlru]  
Автор adiorthoti (оптимист)
Публикувано01.06.18 13:50



Иеппппп:) Нали ревах за съвети относно телка та сега да докладвам :) Минах си днес най-спокойно като бяло човеченце :) Даже смея да кажа че много съм доволна от организация и отношение :)Останах си на 50 то процента което и беше целта на занятието та съм доволна .Сега милостив Господ да ме държи здрава и три години няма да го мисля :) Бубе попитах специално и комисията и в регистратурата дето се пазят досиетата за тези печати и заверяване .Телковото решение ми е с два печата кръгъл и правоъгълен Та и от двете места ми казаха че нямам нужда от още печати и заверки .Че решението ще се оповести в НОИ по служебен път и ако не обжалвам в 14 дневен срок мога да си ползвам след 14 ден решението за всичко за което ми трябва карта за транспорт там данъчни и др облекчения и при социалните ако искам нещо от тях Нарочно освен че попитах комисията после отидох и в канцеларията да питам още веднъж И на двете места ми казаха едно и също нещо -че няма нужда от друга заверка на решението .Бубе много благодаря за съветите и вниманието :)

СЯДАМ СИ НА ЗАДНИКА САМО АКО НАМЕРЯ СВОБОДНО ЧИСТО И УДОБНО МЯСТО


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: adiorthoti]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано02.06.18 12:02



Радвам се, че всичко е минало добре.


Обаче пак нов елемент, няма заверка с правоъгълен печат. Важното е, да споделяте, аз ще препредавам на следващите. Прегръдка от мен.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор kras4o_k ()
Публикувано09.08.18 13:41



Моя НЕЛК е до никъде. Получих писмо, че на 15-ти Юни се разглежда жалбата-служебно. Писах им по-късно за решението кога ще го получа и те ми отговориха, че много съм бързала , имало техническа обработка, която можело да отнеме повече от 6 месеца. Та нали са го разгледали и са се произнесли???
А и срока беше до 3 месеца да се произнесат? А те го гледаха на 4-рия? Аз ли нещо се бъркам??
Сега и с промяната в НМЕ от 03.08. 2018 ДВ бр. 64 промениха процентите като след 3-тата година за моето заболяване твърдо 75%.

За повече инфо за промените ето:



Не е важно колко дни има в живота ти, важно е колко живот има в дните ти.

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: kras4o_k]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.08.18 14:18



Не се притеснявай, отпуска са, ще се произнесат.
Аз си свалих новата наредба, така, че който има въпроси няма време да рови - да пита.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор vasilka.1961 (минаващ)
Публикувано31.08.18 21:05



Искам да попитам дали някой знае след петата година телк подновяват ли го отново или го прекратяват.Защото на мен ми дават всеки път за една година.И всеки път си мисля,че се надяват догодина вече да ме няма,ама аз съм от македонски сой,упорита и на другата година пак съм там.





Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: vasilka.1961]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано01.09.18 02:11



Подновяват и след 5-тата година. Спокойно.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор vasilka.1961 (минаващ)
Публикувано01.09.18 13:38



Благодаря за отговора.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.