Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:51 10.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: IKSTA]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.12 10:59



Определянето на придружител на лицето с намалена работоспособност е доста субективно. Оставете ми мейл да ви изпратя наредбата.

"Чл. 68. (1) При степен на трайно намалена работоспособност (степен на увреждане) над 90 на сто ДЕЛК, ТЕЛК и НЕЛК се произнасят и по потребността от чужда помощ.
(2) Чужда помощ се определя на лица, които не са в състояние да се обслужват самостоятелно при задоволяване на ежедневните си потребности."

Т.е. трябва да не може сама да се облече, да се нахрани.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: Buba67]  
Автор viara67 (новак)
Публикувано08.05.12 12:47



Има ли някой информация как и на какъв принци определят % инвалидност в случай на ремисия след рецидив. Не че кой знае колко ме касае дали ще е 100% или 75%, ама ми стана интересно доколко ще се въстанови работоспособността ми.

Значи, първата година ми дадоха - 100%, втората 95% , а сега 75% .



Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: viara67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.12 13:40



От рецидива би трябвало да тече нов 5 годишен период. Иначе има само две изречения:
"3. При отстраняване на малигнен тумор на бъбрека:
3.1. в ранен стадий Т1-2 Н0 М0 (нефректомия) - до 5 години: 60 - 90 %
3.2. в късен стадий (с метастази) - със или без нефректомия: 100 %"

т.е. до 5 година /след рецидива/ имаш право на 60%, после не е ясно. Виждаш как плавно намаляват процента.

При мен, заради това, че тумора е в двигателния апарат, след 5 година /без метастаза или рецидив/ имам право само на 30%.

"Злокачествени тумори на костите и меките тъкани:
3. Злокачествени тумори без рецидив след петата година: 30 %"

Ще ти кажа какво ще ме правят когато мина на ТЕЛК през ноември и колко % са ми дали.

Всеки път свалям протезата, да не би да съм започнала да регенерирам.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 08.05.12 13:41.



Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: Buba67]  
Автор viara67 (новак)
Публикувано08.05.12 17:00



Благодаря, Бубе, както винаги си изчерпателна. Но не вярвам при теб да е 30%, защото има и други обстоятелства /ампутация/, която би следвало да отчетат. А правото на пенсия зависи ли от процента на инвалидизация?



Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: viara67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.05.12 22:04



Да, право на пенсия имат хората с над 50 % намалена работоспособност.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор IKSTA (непознат )
Публикувано09.05.12 09:54



Здравей Buba67, много благодаря за отзивчивостта. Моят email адрес е iliyastam@abv.bg. Благодаря още един път. Приятен ден и много усмивки на днешния ден / деня на победата и също така деня на Европа/.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: IKSTA]  
Автор newe (непознат)
Публикувано09.05.12 22:58



BUba, благодаря за отговора. А аз не мога ли да се явя на Телк, да ми излезе решение, а междувременно да си доизползвам остатъка от 180 дни болничен и като ми свършат да се върна на работа. Ако взема Телк преди да ми е изтекъл болничния, Телка ще ми прекъсне ли болничния
И другото, което не ми стана ясно е дали решениет на Телк ще ми се издаде с дата на операцията ми или с дата на явяването. Една жена беше писала, че и е издадено със задна дата / датата на операцията/

Има ли място, на което човек може да отиде и да зададе всички въпроси

Например в трудовата ми характеристика искат да се отрази временна нетрудоспособност за 2010 и 2011, но аз през 2011 съм била в майчинство, това трябва ли да се отрази. Нашите ЧР не са наясно с подобни казуси



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано09.05.12 23:12



За съжаление няма къде да ти отговорят на всички въпроси заедно, но имаш мен.

От зор изчетох и научих цялата наредба за намалена работоспособност. Така - на първия въпрос:
не, не може да си в болнични и с решение на ТЕЛК.
Решението на ТЕЛК не се издава със задна дата. Ако има период от дни между болнични и явяване на ТЕЛК, комисията се произнася как да бъде оправдано отсъствието от работа /законосъобразен отпуск или болничен/.
За 2010 и 2011 година ЧР вади само дните болнични, които си ползвала. Описва и колко месеца си в отпуск по майчинство за 2011г.

През деня можеш да ме намериш на скайп zelena80011202, както и на телефон 080011202, избира се само от стационарни телефони и е безплатен.
Това са зелените линии на АПОЗ /асоциация на пациенти с онкологични заболявания/.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор newe (непознат)
Публикувано09.05.12 23:18



Върнах се да чета назад стари теми и всъщност някои въпроси взеха да ми се изясняват, но ми възникнаха други:

1. Разбрах,че болничен и Телк се бият помежду си и че ако ми излезе Телк по време на болничния работодателя може да ми оспорва болничния. НО болничния, който аз ползвам е издаден за престой в болница и провеждане на брахитерапия. ТОва води ли се обостряне на състоянието

Аз съм с карцином на щитовидна жлеза, оперирана съм м. ноември 2010, но тогава не взех болничен, защото бях по майчинство/ първата година, която се плаща 90% от заплатата/. През м. февруари влязох за радиойод, което е терапията за този вид рак. Тогава бях влязла във втората, зле платена година от майчинството и прецених, че финансово ми е по-изгодно да прекъсна майчинството и да ползвам този болничен от ОНкологията. Той обаче изтича август. Та затова се чудех този телк дали ще ми даде някаква възможност да остана още малко вкъщи и да гледам малкия.
И при какви обстоятелства мога да ползвам още 180 дни
В случая драмата ми е не толкова за пари и социални привилегии, а как да остана още малко вкъщи, че малкия не го приеха на ясла и няма кой да го гледа от септеври, когато ми изтича болничния. От друга страна Телк ще ми помогне да го вкарам в ясла.
Съжалявам, че изписах толкова дълго нещо и занимавам аудиторията, но предполагам, че за да ми дадете адекватен съвет трябва да сте наясно със конкретната ситуация.

Предварително ви благодаря за отделеното време



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: newe]  
Автор svety7 (новак)
Публикувано09.05.12 23:39



Здравей , NEWE. Ако започнеш работа преди изтичане на 180 дни, можеш да се явиш на ТЕЛК за получаване на група.Но не можеш да използваш остатъка от болничните.Нямаш право на болнични за заболяването за което си получила групата от ТЕЛК , освен ако не се получи усложнение или рецидив. Решението на ТЕЛК-а е от датата на явяване,а не от датата на операцията. Имаш право на 180 дни болнични за година. При необходимост ТЕЛК може да ти даде още до 180 дни но не повече от 360 дни за две години. За това ти искат справка за временната нетрудоспособност за последните две години. Аз имах този проблем,понеже две поредни години имах операции.Когато на втората година дните станаха 360 ми спряха боличните , въпреки че бях на последно вливане на химиотерапия.Мисля че дните за временна работоспособност не се отнасят за отпуска по майчинство . И аз бих те посъветвала да си изкараш 180-те дни и тогава да ходиш на ТЕЛК. Ако разбира се нямаш проблеми с работодателя или с получаваните пари за болнични.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.