Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:53 21.06.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано28.12.16 12:27



Бубе ако имаш процентите ,които дават за елефантиаза...Не ми е спешно.До петък 13 има време.
За онкоког.операция би трябвали да дадат 50 /% но тв се измъкват че минали години г,оздравяла съм.А аз знам ,че Жени Адърска е издействала тия проценти именно заради тежките операции и последствията.
Дали има нещо като заварено положение - примерно в 2001 съм лишена ,а тя го издейства 2003 Хваща ли ме ? Годините са само примерни ,че документите са в Плевен Да не ги разнасям.



Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано28.12.16 13:34



"елефантиаза (обезформен крайник, тежки изменения на епидермиса) - 71 %"

Нали знаеш, че това са само отправни точки, т.е. нямат задължителен характер.
Колкото до онкологичното заболяване, нямам идея какво ще решат. През 2010г. приеха това:
" Забележка. При липса на данни за рецидив и дисеминация всички онкологични заболявания след петата година се оценяват с 50 %."
Но това се отнася единствено и само при рак на женски полови органи.
Веднага давам пример със себе си
"Злокачествени тумори на костите и меките тъкани:
Злокачествени тумори без рецидив след петата година: 30 %"

Ще ти стискам палци да ти дадат полагащия ти се процент, но медицинскката документация трябва да е неоспорима.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ТЕЛК ?!?нови [re: Buba67]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано28.12.16 13:43



Да ,моя е на маточната шийка .
Е,какво значи неоспорима ? Ми 2 стадий ,констатиран от Горчевия ,навремето Те какво да не казват ,че светилото не ги разбира тези работи ? Пише го черно на бяло в досието ,там където е описана операцията в детайли.



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: Buba67]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано09.01.17 20:54



Поздрави и от Адмирала



Днес се чухме с Буба по телефона и обсъдихме някои разпоредби от Приложение 1 към Наредбата за медицинската експертиза, където, казано на прост език, е поместен ценоразписът на заболяванията - описание на състоянията и процентите, които се дават за съответното състояние. Аз прекарах рак на тестиса 2006-2007г., с операция и последваща химиотерапия. До настоящия момент и през ум не ми беше минавало да взимам ТЕЛК, но прочетох Наредбата и, бидейки юрист, ми прищракаха някои работи

Текстът на Наредбата е наличен

По-долу ще приведа текстовете за моето заболяване, като ще ви държа в течение какво и как се случва по преписката ми, за да обогатяваме ипита си и да си помагаме взаимно.

Та, в Приложение 1 към Наредбата за медицинската експертиза, което е разделено на части,които от своя страна са разделени на раздели в Част VIII - Хирургични заболявания, раздел X - Мъжки полови органи, т. 4 е посочено, че след отстраняване на злокачествен тумор на тестиса процентите на неработоспособност за тератокарцином (какъвто беше моят случай) са за първите две години: 91 %, а от третата до петата година: 80 - 90 %. За след петата година не пише нищо.

Същевременно, след раздел XII на Част VIII, който раздел няма заглавие, но описва редица злокачествении образувания на устни, челюсти, небце, бузи и др., е поместена една невинна забележка, (дискутирана многократно по-нагоре в темата), която гласи: Забележка. При липса на данни за рецидив и дисеминация всички онкологични заболявания след петата година се оценяват с 50 %.

След тази забележка следва последният раздел XIII на Част VIII - Изгаряния, в който изобщо не се дискутират злокачествени заболявания.

От правна гледна точка, систематичното място на тази забележка е много неясно - възможни са няколко тълкувания:

1. Че тази забележка се отнася само до заболяванията, описани в раздел XII, след който е поместена забележката;
2. Че се отнасят за всички видове онкологични заболявания описани в Приложение 1;
3. Че се отнасят за всички видове онкологични заболявания, описани в Част VIII от Приложение 1 към Наредбата;
4. Че се отнасят за всички видове онкологични заболявания, описани в Част VIII от Приложение 1 към Наредбата, доколкото в него не е предвидено друго.

При прочита на други текстове от приложение 1 и в частност от Част VIII прави впечатление, че изрично са предвидени проценти неработоспособност след петата година - като аденом на простата например. За други - не са.

Отчитайки гореизложеното и извършвайки систематично и езиково тълкуване на текстовете, считам, че въпросната забележка се прилага най- малко за всички видове онкологични заболявания по Част VIII, ако не и за цялото Приложение 1 за които не е посочено друго. Ако законодателят бе искал да ограничи приложимостта на тази бележка само спрямо конкретно окологични заболявания, то той трябваше да ги посочи изрично в текста на забележката.

Следва да се има предвид, че съгласно правилата на българското законодателство, разпоредбите на нормативните актове се прилагат според точния им смисъл, а ако са неясни, се тълкуват в смисъла, който най-много отговаря на други разпоредби, на целта на тълкувания акт и на основните начала на правото на Република България.

Смятам, че в сегашнатаа &#1117; редакция, ограничаването на приложимостта на тази забележка само спрямо определни видове онкологични заболявания противоречи на принципа на равенство на гражданите пред закона, прогласен с Конституцията на Република България (чл.6, ал.2) и представлява форма на дискриминация по смисъла на чл. 4 от Закона за защита от дискриминация.

Тва са малка част от аргументите, с които бих атакувал отказ на ТЕЛК да ми признаят поне 50% неработоспособност на базата на прекараното ми преди повече от пет години онкологично заболяване. Както знаете, решенията на ТЕЛК се обжалват пред НЕЛК, а тези на НЕЛК - по съдебен ред пред административните съдилища по реда на Адимистративно-процесуалния кодекс.

Интересно е как ще се развие този случай. Моля да споделяте и вие - Бубето спомена, че клубарка ще се освидетелства също след изтичането на пет години от заболяването. Така или иначе, личният ми лекар тепърва ще пише Приложение 4 за ТЕЛК, че докато подам, че докато си направя изследвания, че докато се явя, могат да изменят законодателството

С риск да ви досадя - намерих съдебни решения на първа и касационна инстанция по един случай, по който предмет е обжалвано решение на Смолянския ТЕЛК, с което е присъдено 50% неработоспособност през 2011г. за прекаран семиномен тумор на тестиса през 1992г. - както ТЕЛК, така и съдълищата приемат, че забележката, коментирана по-горе се отнася за всички онкологични заболявания по част VIII от Приложението, за които не е уговорено друго. Там болният се е жалил за повече проценти по други заболявания, но за мен важното е това.

Бъдете здрави!



Тема Re: ТЕЛК № 3нови [re: toxygen-169391]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано09.01.17 22:08



Аз днес минах на ТЕЛК и доктора се заяде, че са минали вече 7 години, а аз бях с 71%.Утре ще ида за решението и ще видя какви проценти са ми дали. Сигурно ще ги намалят, но се надявам поне да дадат 50%. Утре ще докладвам.

Всеки изживян ден е една малка победа!


Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: mammita63]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано10.01.17 08:13



Радвам се че те чета ,Адмирале.Мен ме отрязаха от Телк ,когато минаха 5 год. от операцията ,с имах и лимфедем вече огромен ,но доктора се обоснова ,че
,все пак стъпвам.Тогава не обжалвах ,реших че няма смисъл ,нямах инфо ,нямах подкрепа Личната още ме води с тромбофлебит ,какъвто никога не съм имала
Сега 15 години от операция ще опитам пак , този път основното заболяване е елефантиаза .Ще видим.И тоя петък ,13 - де не ми върви ,та и тая дата скапана .
Много ми е притеснено ,в омагьосан кръг съм ,без доходи и без възможност да почна работа.Може би напролет нещо ,но сега през зимата ...аз не мога ьа вървя ,най - много да падна и да се потроша докато и на събеседване ,примерно



Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.01.17 10:39



Мисля, че този път ще се справите и двамата.


Ако трябва, ще минете и през съда, но ще получите полагащото се.
Стискам палци, за сетен път се убеждавам, че клуба ни е вълшебно място!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: Buba67]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано10.01.17 13:24



при мен са минали повече от 10г от инвалидицазията, но пак основните 50% ми дават за онкозаболяване /рак на сигмата, оперирана 2006г/ и то защото все още имам проблеми, подтвърдени от многократните годишни епикризи: постхимиотерапевтични колит и панкреатит
относно другите ми болежки - при разглеждането по време на комисията изхвърлят листовете с епикризите, след което не можеш и да докажеш, че си ги представил, режат както си искат само и само да не надскочат ограничителните 70%
мисля, че има едно негласно ЦУ /централно указание/ по този повод
защото лично познавам хората, от едни други етноси, които дори за елементарна хипертония или единичен случай на радикулит получават повече от 80%, което е също дискриминация





Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: LlDlru]  
Автор Tia maria (старо куче)
Публикувано10.01.17 14:13



Да Лиди ,би трябвало да се дава заради тежките операции и тежките последващи терапии ,които водят ьа различни проблеми.



Тема Re: ТЕЛК № 3 [re: Tia maria]  
Автор mammita63 (оптимистка)
Публикувано10.01.17 17:12



Приятели, днес взех решението наТЕЛК-а и са ми дали 50% за 3 години. Говорих с лекарка, която се занимава с тези неща и каза, че след 5-тата година за всички онкологични заболявания дават 50%. Така не се лишават хората от пенсия. А аз ще направя 7 години от операцията.

Всеки изживян ден е една малка победа!



Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.