Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:45 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема информирано съгласие- реалност или формалност  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано06.04.11 23:06



Моля който има желание да сподели преди химиотерапия,лъчетерапия и операции някой обяснявал ли ви е нещо или чисто и просто сте подписвали декларациите.
Съпругата ми премина през три операций,лъче и химиотерапия и никой не ни е разяснявал нищо.Във момента на едно от изброените места ми казват има подписано информирано съгласие,което означава че всичко сме ви разяснили и обяснили.Потресен съм от подобно отношение.
Решил съм да застана във центъра на града и да събирам подписка на хората които формално са подписали информираното съгласие и нищо не им е обяснено за това какво точно ще се прави,както и за последиците от това което ще се прави.

Предполагам много хора ще се изсмеят и няма да одобрят това което написах по горе и няма да се включат и да изкажат своята позиция по въпроса.На мене лично ми дойде до гуша да гледам как се гаврят със болните хора.

Може и да не ми повярвате но на съпругата ни във една Софийска болница и направиха операция без да е подписвала информирано съгласие.Това тепърва ще се изяснява от прокуратурата и предполагам ще се чуе и по медиите.Отварям тази тема защото много ме вълнува този въпрос.
Надявам се че няма да останете пасивни и ще споделите.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: nepokorniqt]  
Автор mim.i ()
Публикувано07.04.11 09:07



Реалност - това е нехайството, небрежността, незаинтересоваността в болниците ни. Формалност са документите, които подписваме. Когато си в застрашаващо живота положение, подписваш всичко. Страха е силен и си в ръцете на тези хора. Доверяваш се и дори не знаеш къде отиваш. В повечето случаи ти казват - ами като отворим ще видим. После гониш лекарите по коридорите и молиш да ти кажат как е пациента. nepokorniqt, силно ти се възхищавам и подкрепям. Сега, като знам че има такива хора и аз силно се мотивирам. Благодаря ти!



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: mim.i]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано07.04.11 10:01



Информираното съгласие си е чиста формалност.
Въобще "безплатната" ни здравна система е сбъркана изначало.
Няма ясно формулиран път на пациента, който да се следва и в който някой да те насочва. Всеки си гледа своята част /специалност/ и не му пука какво става в целия организъм. Не може химиотерапевта да вижда, че си издут от асцит, да го пише в изследването и да ти каже, че химията не действа и я спира. И не казва 'иди на гастроентеролог', а довиждане. Това е пресен случай от вчера....
Не може хирурга, отстранил тумора, да те прати вкъщи с думите, гледай си живота и да не каже, че трябва да се диспансеризираш и следиш...
Не веднъж съм казвала, че до кабинета на онколога трябва да има психолог, имунолог и диетолог. До регистратурата, трябва да има информационен център, в който да помогнат с болничните, ТЕЛКа, протезирането.
Мога да пиша много, но ще спра. Плащах във всяка болница /дори на санитарите/ и на края пак се оказах отворена и затворена...
Връзката лекар- пациент я няма /освен в случаите, когато си платиш в частния кабинет/.
Та си мисля пак за пътя на пациента, трябва да е регламентиран със наредба или закон и да е ясно всеки специалист от веригата какво е длъжен да направи. Когато е ясно какво е трябвало да направи, а не го е направил вече ще можем да търсим отговорност.
Сега дори отговорността за оцеляването ни си е наша...

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: Buba67]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано07.04.11 18:49



Напълно си права,това което пишеш е самата истина.Погледни какво става във онкологията във В.Търново.Аз отдавна пиха за техните издънки.Хората започват да не си мълчът,защото подобни безобразия не могат да се подминат.

Някой гледал ли е това предаване

Открито с Валя Ахчиева - 5 април 2011. Лекарска небрежност или бездушие?



Как би коментирала видяното във това предаване.

Редактирано от Buba67 на 07.04.11 18:55.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: nepokorniqt]  
Автор Kaлoянa_ (пристрастен)
Публикувано07.04.11 20:02



Изгледах предаването и съм потресена, разболях се от това което видях - жестокост, наглост, бездушие, лошотия, злоба, държание като на гестапо от страна на лекари, студ, мазета, тоалетни, отношението е като към животни (не, към животните е по добро) и това от човек към човек, да не говорим от лекар към пациент Това не може да се нарече медицина и човешко отношение, лекарско отношение, грижовност, срамна работа, с такава медицина по добре без нея, според мен да се закрият всички болници, те убиват болните и техните близки Незнам как ще изгради съвременна, европейска здравна система, със благородно отношение към болните, но това което в момента действа по добре да се затвори, като концлагер е, и лекарите са много лоши, много, те нямат грам човешко отношение, в основата на цялата разруха са те, нищо не ги интерисува, и вечно пациента и близките са виновни, Моля ви хора, напраете всичко възможно подобни места които се наричат болници да ги затворят (тези землянки, тези мазета - това неможе да е място за лъчетерапия) Колкото и да пишете, колкото и да казвате, колкото и да показвате, всичко зависи от лекарите - а те са забравили за какво са там, приемат се за богоизбрани и ненаказуеми, те не работят за болните, а за себе си, с манталитет и разбирания от преди 30-40 години, ужасно изостанали във всякакво отношение Гледам и се чудя какъв европейски съюз, каква Европа, какъв свят изобщо, има толкова материал за чуждите разследващи журналисти - да дойдат и да снимат, да показват, да се чуди човек това държава в Европа ли е или някъде из ,,,, На болния и малко шанс за оцеляване да има му го взимат, те с държанието си показват кой ще живее и кой не, те се превъплащават във Бог, срашна работа, думи нямам, думичкиииииииии Борете се, нищо не им спестявайте, казвайте си всичко, по добре лекари от вън да си внесете и мед сестри - те поне се стараят и имат съвременни познания, при всички положения ще бъдат по добри от тези които има сега



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: Kaлoянa_]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано07.04.11 20:23



Аз водя борба срещу тези землянки както се изразяваш ти.Каквито са им помещенията такава е и апаратурата за лъчетерапия от 1960г.

Експерти от национално ниво казват че апарата нанася увреждания.
Заведох жалба във комисията по дискриминация защото е нечовешко използването на подобни помещения и апарати.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: nepokorniqt]  
Автор Kaлoянa_ (пристрастен)
Публикувано07.04.11 21:13



Ами борете се за затваряне на такива болници, те не помагат в същност, те убиват болните Немога да разбера защо хората не искат да се затворят болниците, гледах разни протести преди време по ТВ, но това го правят лекарите, за да не останат без работа и помощния персонал - по същите причини, те набиват разни тъпотии в главите на хорицата дето си нямат грам представа за какво става въпрос Плашат ги, че и това което е сега колкото и да е зле, ще се затвори и няма да има нищо Ами по добре нищо, отколкото остаряла апаратура и бункери в които да се измъчват болните, това не е лечение, сами разбирате, че това е убиване по медицински Затваряне - значи създаване на ново, съвременно и модерно медицинско обслужване, но ще ви трябват и съвременни лекари със модерно образование и човешко отношение За това писах - по добре да дойдат от чужбина лекари, мед сестри които да спазват законите и да лекуват по най новите технологии, да имат уважението на болните, а не да робуват на стари изскривени разбирания - моята болница е моята крепост, разбийте тези стари нагли съсловия в името на близките си Всяка държава е минала през такъв период и сега е момента в който европейския съюз иска да ви помогне с разни програми в това число и нова апаратура, ами възползвайте се Обаче разберете - със това съсловие на лекари и медицински персонал - нова чанта със стари дръжки не става - всичко трябва да се подмени Може и да има тук таме някой свястен лекар - ако съумее и да се образова с изискванията на 21 век, ако има уважението и на съгражданите си, нека да работи, но да се промени начина на назначаване, на договаряне със болниците, да има закони, пак казвам, закони по които да се работи и да се спазват Цял свят приема и подменя лекарите и персонала си, избира и се модернизира, няма страшно, това е съвременния начин на живот и работа, стига да отговаря на изискванията на държавата в която иска да работи Някъде се признават дипломите, някъде се приравняват, а някъде се учи всичко от начало Какво да ви напиша - в много отношения в България има изоставане в мисленето, в законите, в работата и сега се получава като пропаст от между напредналите и съвременни държави и тези които останаха в развитието си от преди 20 години Всеки който има рамене на главата си може да разбере, че това пропадане в медицината е плод на 20 годишно безхаберие на управниците и сега дойде момента в който или или, взимайте се в ръце всички и променете нещата, иначе така ще си пишем по форумите, ще се създават още неправителствени организации които ще се опитват да помогнат, сдружения и комитети, общности, фейсбуковци, но само на приказки



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: Kaлoянa_]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано07.04.11 22:36



Линковете които ми изпрати съдържат много интересна информация.
Благодаря ти много.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: Kaлoянa_]  
Автор vesi_na (непознат )
Публикувано07.04.11 23:46



по повод борбата за затваряне на болниците - онкологията в търново е в старата болница, на един баир, на който не можеш да се качиш, трудно е дже с кора. днес бях там мястото е ужасно и подтискащо, баща ми каза, че самата мисъл да го заведа там го кара да полудее, представете си за какво говоря, баща ми е видял какво ли не... но да я затворят - силно се съмнявам... обясниха ми днес че няма никъде наоколо в малките градове онкология, идват от много места за химио и лчетерапия, а лекарите ходят в г.оряховица, севлиево и т.н.
ужасно е...



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: Kaлoянa_]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано08.04.11 00:11



Има 500 лекари напуснали България миналата година. А ти пишеш да дойдат. Как да дойдат? Защо да идват? Мислиш ли че има начин например PRN да бъде върнат в България?
Мислиш ли, че на лекарите им е приятно да работят в бункери и землянки с допотопна апаратура, която вероятно уврежда и лекарите?
В същност - що за лекар би се навил да работи в бункер с допотопна апаратура?

те убиват болните
Мислиш ли че има дори един лекар, който наистина да желае смъртта на пациента си? Е може да има - психопати има на всякъде. Ама като напишеш:
те убиват болните
Дали с такова отношение ще привлечеш читав лекар? Хайде - аз не съм полезен, майната ми - ама дали лекарите, които макар и рядко влизат тук, ще са поощрени да продължат да влизат?

Bеer? Mоre?




Тема Имам въпроснови [re: nepokorniqt]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано08.04.11 00:13



Какво става с лекаря преди/след вашето посещение? В смисъл - лекаря е бил на почивка/кафе/цигара? Или преди вас има човек, след вас също?

Bеer? Mоre?




Тема информирано съгласие - реалност или формалностнови [re: bira_more]  
Автор Kaлoянa_ (пристрастен)
Публикувано08.04.11 03:47



Ами борете се за затваряне на такива болници, те не помагат в същност, те убиват болните - цитат от предишен пост

Много добре се разбира какво искам да кажа - закостенели лекари, озлобени лекари от всичко, като почнеш от това, че не са в крак с времето си, нямат специализации, не познават новостите, не са конкурентни и от страх да не дойдат по способни и със знания, обиждат и нападат всеки който застане пред тях, нямат силата и способността да излязат на пазара на труда в европейския съюз (не говоря за други държави по света) защото са с примитивни знания, еснафско мислене, държат груб и нахален тон, немогат да работят на съвременна апаратура, те дори не я познават, не са виждали истинска съвременна апаратура, държат се с едно презрение към всеки пациент, надменно и глуповато поведение на махленски клюкари (имам предвид лекарката която е от търновската болница, още ми звучат натрапчивите думите към майката на Боряна - ще я изгоня,(казва тя) от къде ще я изгони, тя се е самозабравила, от държавната болница на всички, тя не е нейна собственост, коли, беси, е това може би беше преди 20 години, но сега,,,) Такива са повечето в държавните болници, особенно в провинцията, където хората нямат достъп до никакви други лекари Страх, страха е в основаната на всичко Там нищо не се е променило за 20 години, напротив, всичко се е разрушило, станало е по лошо, а в същото време държавата стана член на Европейския съюз Лекарите, които не се образоваха и не се интерисуват от новостите в областта в която работят, живота ги изхвърля на улицата и те усещат това, за това те не искат промяна, не искат реформи, те ще отпаднат от всичко което се реформира, те ще бъдат едва ли не образно казано в първи клас сравнение с тези които сега се дипломират, четат, специализират и компа им е в ръцете денонощно Такива хора прогресират и вървят едни гърди пред всички, те успяват, живеят добре и се ползват с авторитет Те прекосяват държави, океани и участват в симпозиуми, конференции, специализации, те са бъдещето в медицината Те имат дипломи с които се гордеят и продължават да търсят новостите На такива лекари свалям шапка, защото за тях няма спиране и времето за почивка не спира от ангажименти и знания Те немогат да си позволят изоставане в областта в която работят, това е пагубно за тях Така, че има разлика между лекар и лекар, особенно лекарите в тази болница във В Търново (и на много други такива градове из страната) то се вижда, че са примитивни хора, отпуснати, не им се работи тази работа, ама трябва за едната заплата която е целия им стимул, нищо друго не ги интерисува, абсолютно нищо И са се вкопчили да я защищават, със зъби, нокти, обиди, ругатни, всичко,,, Да, условията са лоши,и за едните и за другите, за това казвам, да се затворят болниците, те и да продължават да работят там нищо няма да се промени, ще стане по лошо, още по лошо, за всички следващи болни които ще прекрачат прага там А в края на краищата лекарите които не им се работи или не виждат бъдеще в медицината да се преквалифицират в друга професия, защо трябва 20-30 години да работиш нещо от което не си доволен и само да тъпчеш на едно място Знаеш Бира, че това може и става, с малко усилия всеки може да се преквалифицира в друга професия Като неможеш да влезеш през вратата, влизаш през прозореца На лекарите от търновската болница им пречи едно, те още не са разбрали, че сега е 21 век, има компютри (силно се съмнявам, че тези хора ползват компютри) че вече хората се интерисуват от новостите, от съвременно лечение, от други държави какво прилагат и се опитват да се информират от лекуващите им лекари за новостите които са силно изостанали от информацията, ядосват се на пациентите си че знаят повече от колкото трябва, че като ходят по други държави и виждат отношението какво е там, да бъде същото към тях в родното здравеопазване, те не искат да бъде така, те са в неловко положение на замръзнали във времето си лекари, дразнят се, че пациентите им са интелигентни и си знаят правата, търсят ги, борят се за тях, това ги вбесява Те си искат старото положение, защото така са свикнали и защото така им е угодно За това са тези разправии, но никой не иска да ги каже с интинските им имена Как е възможно да се ползва апаратура от преди 50 години, и през всичките тези години лекарите да си мълчат и нищо да не правят нито за себе си, нито за пациентите си, това е небрежност и това се знае, че всичко зависи от тези които управляват болницата(те) Ами толкова болници получиха дарения, от къде ли не и какви ли не апаратури, участват в проекти, търсеха възможности, но всичко зависи от ръковоството и управлението на болницата Има много способни мениджъри които правят смели решения и успяват Колкото до това, че 500 лекари са напуснали, значи тези които са способни са заминали някъде и трябва да се радваме, че са хора с възможности и ще се реализират някъде по света, не трябва да им завиждаме, това е демокрацията - свободата да избираш Много са болезнени реформите, обръщат живота из основи, но като се каже реформа и всички скачат - не искат да се променят нещата, защото това било, онова, причини, стачки, по улиците панаири, по болниците разправии, всички са недоволни Така агонията се удължава, това е неизбежно, все някога трябва да стане, и по добре по бързо и сега - веднага, отколкото още толкова години и още 500 лекари тази година извън държавата Никой няма смелост да направи кардинални промени, а се продума и скачат всички в един глас да критикуват, еееее, че как ще стане тази работа - хем искаме, хем не даваме, хем не сме съгласни Ами да се направи една неправителствена организация която пък да приема предложения за реформи и като има ясно решение да вземе и да обяви какво искат хората, народа и да се приложи

PRN и MD са лекари, светлинни години напред пред това което видяхме във филмчето, те са умни и способни хора и дърпат възможностите и способностите си нагоре, крачат смело напред в медицината и са успели точно за това, защото са прозорливи, интелигентни, любознателни, професионалисти и натоварванията им не пречат да отделят от личното си време към болните в клуба с което спечелиха уважението и доверието ни Това е тяхно решение и това показва, че освен лекари са и добри хора, човешката болка не им е чужда и се опитват да помогнат, те имат сърца за болните, те са просто хора на друго, по извисено ниво



Тема М-ра на здравеопазването казванови [re: Kaлoянa_]  
Автор Kaлoянa_ (пристрастен)
Публикувано08.04.11 06:18



много неща, ако всеки го слуша внимателно ще чуе много истини





Тема Re: М-ра на здравеопазването казванови [re: Kaлoянa_]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано08.04.11 15:27



Много си права. В края на краищата аз се преквалифицирах на 36 към програмиране. Възраст, която за програмистите едва ли не е пенсионна.
Лошото е че добрите лекари постепенно се предават. И или се превръщат в мърлячи, или бягат на някъде. Битката е на много фронтове - с началство, със ЗОК, с пациенти (има пациенти и пациенти), с колеги, с мизерия........
Просто системата е блато. Каквото и усилие да положиш - то дори вълнички не прави. Ако е стена - може главата ти да е достатъчно твърда да я пробиеш, ама блатото е по могъщо.
А министъра - е не го уважавам. Почти нищо не пожела да направи. При скандала с ГО лекарите си навря главата в гъза. Там - лекарите бяха виновни в цинизъм и какво ли още не, ама нищо свързано с НК. А и частния разговор си е частен разговор. Колкото и простак, циник, идиот да си в частен разговор - то просто е частен разговор.

За мен лично решението на проблема е в диференциация. Добрите лекари - добри кинти, калпавите - калпави кинти. Осигурените - добро лечение, неосигурените - споменах вече калпавите лекари, правят се и болници за неосигурени.
Може би и няколко каси.
Монопол в касата + монополен лекарски съюз, може да доведе само до закриване на медицината в Бългаия.

Bеer? Mоre?




Тема Re: М-ра на здравеопазването казванови [re: bira_more]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано08.04.11 17:22



bira_more,какво ще кажеш за примера койтто ще дам?

Може ли подобен човек със подобно държание да бъде управител на онкодиспансер,където пациентите са изллючително чувствителни и болни:Ето и примерите :1.със жената от Ловеч.2.Със лошото отношение към мене,като съпруг на пациентка която до вчера е била на отчет при тях,и със категоричният отказ да ми бъдат предоставени определени изследвания.
Във Велико Търново всичко е във застой.Каквито са помещенията и техниката,такова е и отношението на лекуващите и персонала.Губим близки по причини,които нямат нищо общо със липсата на пари.Че парите във здравеопазването са малко е вярно,но основният проблем е липсата на човещина и раазбиране.
Може да няма пътека за някой изследвания или терапия,но ако лекуващият работи професионално и мисли за пациента ще го посъветва,ще го опъти да отиде другаде,ако има пари да си заплати но да се лекува,ане да си мълчи.Преди време бях писал за скритите изследвания на съпругата си.Е питам аз да си мълчим ли във подобни ситуации.



Тема Re: М-ра на здравеопазването казванови [re: nepokorniqt]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано08.04.11 17:40



Не трябва да се мълчи. Не съм специалист в тази област, не мога да давам мнения за лечението. Но има няколко аспекта. Може да има причини за свинското отношение на колегите, но не ги оправдава. Един мой умен приятел, и много добър лекар казваше:
Пациента трябва да си тръгне от лекаря с подобрение. Винаги. Значи - дори и да не можеш да излекуваш човека, трябва да се държиш така че да се почувства по добре.
Изроди сред колегите има. Още по време на моето обучение имах желанието да счупя главата на един професор - детски онколог.
Не трябва да се мълчи. Дори да не си прав по всички точки - не трябва да се мълчи. Най-малкото защото не са ти обяснили защо не си прав.
Така че - свържи се с адвокат, и виж дали не можеш да ги осъдиш.

Bеer? Mоre?




Тема Re: М-ра на здравеопазването казванови [re: bira_more]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано08.04.11 18:25



Напълно си прав във това което пишеш.
За момента мисля че съм направил необходимото и съм във процес на изчакване защото съмподалжалби във :
мед.одит
прокуратурата
комисия по дискриминация
подадох и молба за вътрешна проверка(не че се надявам да си признаят за някое нарушение),но при един прцес мисля че ще ми е от полза направеното заключение от една проверка.
подготвям и за НЗОК

При положение че знаят колко институции ще ги проверяват,продължават да погазват закона,като не ми предоставят няколкото бланки от урината.Павят отчаяни опити за да не ми ги предоставят.Но колкото те не искат да ми ги предоставят,аз се анбицирам и ако е необходимо ще ходя и по два пъти на ден да ги търся.



Тема Re: М-ра на здравеопазването казванови [re: nepokorniqt]  
Автор tia maria (новак)
Публикувано08.04.11 20:14



Nepokorniqt,защо се хабиш да се разправяш лично? Не може ли да възложиш това на някой адвокат? Тези и тези документи се полага да ми дадат, моля действайте. Защо не се обърнеш към адвокатите на Теодора Захариева? Те ще ти обяснят дали едно дело би имало успех. Защото от морална гледна точка може да си прав, но от юридическа...
Нямам опит, просто си мисля кое би ти помогнало... Може и да греша някъде, но според мен адвокатите на Теодора са реалисти и не са кожодери. Няма да започнат дело хей така... И с адвокатите трябва да се внимава! Гледай да не си навлечеш насрещно дело -за уронване на престиж, за ...а бе, има за какво. Всъщност ,такова дело задължително ще има ,ами гледай да не го спечелят.

Редактирано от tia maria на 08.04.11 21:52.



Тема Re: М-ра на здравеопазването казванови [re: nepokorniqt]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано09.04.11 00:01



Значи - консултация с адвокат не е толкова скъпа. Това което имам предвид е следното - адвокатите знаят как да поискат документите така че да ги дадат. А и действат малко респектиращо - особено върху всякакви тюфлеци.
Свържи се и с организацията за която говори Георгиева. Може пък да имат подходящия адвокат.
По принцип съм противник на делата (не ме кефи американския подход), ама има ситуации когато трябва да бъдат осъдени говедата.

Bеer? Mоre?




Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: nepokorniqt]  
Авторanaтuчeн (Нерегистриран)
Публикувано09.04.11 12:39



Здравейте!
Поздравявам те непокорния за силния дух.
Подписването на тези документи е най-малкия проблем, според мен.
Преди три години започнахме борбата с лечението на баща ми, рак на белия дроб. Борбата, която водихме за вдъхване на оптимизъм беше по - лесната.
Протестирах, крещях истерично по етажите, ревях.. Постепенно започнах да ставам апатична. В онкодиспансера - София окръг приемат болните с думите: Не говори, седи и чакай. Покъртителна гледка, в тъмен коридор, по стените за залепени тематични постери за рака! и ... мълчаливи болни, които чакат.
Вече се чувтвам възпитана! - седя и чакам.
Баща ми почина. Питам се дали в диспансера знаят това. Считам, че трябва да водят статистика и да се прави анализ на лечението.
Преди ден моята лична борба се възобнови. Откриха карцином на гърдата на майка ми.
Без протести премина договарянето на сумата за операцията, пари за изследвания, 40 лв за туморни маркери. Пари нямам, а нямам и сили за протести.
Непокорни, пиша ти защото аз имам нужда от това, правя го не за да ти помогна, искам да помогна на себе си, но незная как.
Пълна апатия! Седя и чакам, чакам мълчаливо, незная какво чакам, следващата беда!



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: anaтuчeн]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано09.04.11 21:02



Не мога да се примиря със това което се случва от доста време на хората със онкологични заболявания.За две години обиколки по болниците видях много неща,от които ми е мъчно и във същото време съм много ядосан.
Обикновенно аз само критикувам лекарите и все не съм доволен(отстрани така изглежда)Но ако повече болни и техните близки преодолеят страха и започнат да си търсят правата и да се противопоставят на лошите практики и отношение,нещата ще започнат да се променят макар и бавно.Използва се страхът на хората и това не е никак добре.
Много приятели ме питат от къде намирам сили да се боря и да се занимавам със събиране на доказателства около доказването на допуснати грешки и укрити изследвания.

Не зная но поставя ли си цел съм много упорит и вярвам във успеха,особенно когато към един от най близките ми хора е постъпено по много долен и некоректен начин.Много обичах съпругата си и ако е нужно със години ще се боря да покажа истинското лице на някой от лекуващите лекари във онкодиспансера,както и да ги разоблича.

Вие които четете във момента написаното,какбихте постъпили,ако укрият изследвания и не лекуват ваш близък,как бихте постъпили ако във продължение на месеци има симптоми(три-четири на брой)за дадено заболяване и не се предприеме нищо и във следствиена това настъпят неубратими увреждания?????

Подобни неща не може да се простят и забравят,защото един лекар позволи ли си веднъж да прави нарушения,му става навик и практика.

За съжаление това което прави не остава скрито от колегите и персонала,но всички си мълчът.Играе се отборно и всеки пази гърба на другия.

Погледнете какво става във действителност-лекари,сестри и обслужващ персонал са единни и във един отбор.
А я ни вижте нас пациентите и техните близки-кой е тръгнал да защити и подкрепи другият /отговора го знаете /никой.
Няма единство и солидарност помежду ни,не се подкрепяме.
По единично поставени проблемите се умаловажават и потулват.



Тема За случая с Борянанови [re: nepokorniqt]  
Автор tajno_cvetence (силна)
Публикувано10.04.11 15:56



Гледах част от предаването но Валя Ахчиева. Още тогава ми се стори, че нещо остава в сянка. Споменато беше, че Боряна е лежала 7 дни в Токуда и 7 дни в Търновската болница. Ако правилно съм разбрала, 14 дни преди смъртта си тя е била оперирана. Нямам медицинско образование, но при диагноза рак на бял дроб и множество далечни метастази, за каква операция на гръбнак говорим. Всеки, който е минал по този път е наясно, че на този етап от болестта за операция вече е много късно. Дали тази операция не е ускорила фаталния изход и защо е било нужно да се прави? Обикновено близките настояват в такива случаи за операция, но какъв е този лекар, който се съгласява да я извърши, като знае, че само ще усложни състоянието на болния, че е късно за всичко...

На мой колега, преди пет години след като всички лекари отказват да направят операцията, за която съпругата му настоява, се намира "добър" лекар, който му вдъхва надежда и срещу не много скромна сума обещава веднага да я извърши.

Съпругата му е била оперирана преди време от рак на гърдата, която е отстранена частично. Появяват се метастази в черния дроб, след това в мозъка... Жената вече е била в много тежко състояние, не винаги е разпознавала близките си, но настоявала сама, да отстранят цялата гърда, като се надявала че след това ще се възстанови. Няма да цитирам имена, но този лекар, който дори не е прегледал пациентката /за посещението в дома и е взел 100 лв, като са го взели от болницата и после върнали обратно/ е обещал на обърканите близки, че ще оперира жената. А тази жена не е дочакала операцията починала е ......на следващия ден след визитата му. Нима той не е разбрал, че вече е късно за всичко?

Искам да подчертая, че хора, които за първи път се сблъскват с рака обикновено се предоверяват на лекарите, молят за операция, дори тогава, когато вече е късно /това те не го знаят и не искат да го повярват/. И се намират лекари, които се възползват от ситуацията. Мога да дам още примери, за ненужно направени операции на хора около мен, които дни или най-много месец след това са си отишли от този свят. Винаги ще съм благодарта на д-р Цонев, от ГО на Пета градска болница, който беше максимално откровен с мен. Тогава разбира се не повярвах, че изход няма, но поне спестих на съпруга си следоперативното възстановяване.

Та въпросите, които не спирам да си задавам за случая с Боряна е дали се търси вина на правилното място. Дали не трябва да се търси вината другаде......



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: anaтuчeн]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано11.04.11 20:15



Не зная кое е правилно вече.И аз започвам на моменти да се обърквам,кое е правилно и кое не /да се бориш със неуредиците и потъпкването на правата си или да си стоиш апатично и да чакаш.
Нещата са много сложни и зависят от много фактори.
Всеки сам преценява как да подходи,така че ми е трудно да давам съвети.
Но едно зная със сигурност че човек не трябва да се отчайва и предава.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: nepokorniqt]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано11.10.11 14:40



Непокорният отдавна не е влизал, но нищо, може да е полезно на други.
Подписваме , да. За да не разгневим боговете на химио и лъче- терапията. Сега чета какво съм подписала. Просто ,,операция". На киста ,на карцином , на вежда , на мигла ? Не става ясно...
Голям глупак съм.
И ,ако нещо може да ви успокои-у дома са живели патоанатоми ,на квартира. От тях знам, че при особени случаи , при скандал, при зачестили смъртни случаи в отделението се прави доклад , този път с истинските причини, за шефовете. Но , не знам доколко е успокояващо... Щото почва да действа принципа,,Прикрих ти задника ,когато се издъни с пациента Х ,айде сега ти моя , че се олях с У ...
А шефовете трябва да поискат доклада ,иначе що да се проявява самоинициатива?

Непокорният, ако четеш, обади се , за да сме спокойни.

Редактирано от Tia maria на 11.10.11 15:35.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: nepokorniqt]  
Автор Вяра Желязкова (непознат)
Публикувано12.10.11 19:54



От всички болници през които минахме с баща ми единственно във ВМА му подготвиха документите и ни оставиха на спокойстве да прочетем всичко, което трябваше да се подпише (влизаше за неврологична операция). Като за всеки документ имаше и обяснение. Иначе си на конвейра.. няма време, бързо.. подпиши тук, подпиши там.. а какво е - няма значение, пък и ти си на зор.. Мълчиш, раздаваш автографи и се молиш да ти обърнат внимание после.. евентуално.
Верно ви казвам, никога повече няма да разказвам вицове за военни.. Господ здраве да им дава на невролозите, които се грижиха за баща ми.. Единствено там видях човечност.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: Tia maria]  
Автор nepokorniqt (новак)
Публикувано14.10.11 22:49



Здравей,Tia maria.

Ето аз съм на линия.Това че не съм писал много отдавна не значи че не преглеждам темите във клуба.

По принцип аз съм без работа,но на практика имам много работа.
Работата ми се изразява във това да пиша жалби и събирам информация около проведеното лечение на съпругата ми.
Повече от една година провеждам собственно разследване.
Вече не си спомням колко жалби съм изпратил и до колко институции съм писал.Опитвам се да докажа от какво почина съпругата ми и кои лекари са отговорни да се стигне до фаталният край.
Упоритостта ми даде резултати.
Прокуратурата образува до съдебно производство срещу неизвестен извършител за причиняване на смърта на съпругата ми.
Две седмици по късно от комисията по дискриминация ме извикаха на заседание от пет членен състав по повод на двете мои жалби във комисията по дискриминация.
1.Първата жалба е за това че съпругата ми и всички пациенти от Велико Търново се облъчват със апарат за лъчетерапия,който е стар и по думите на специалисти е опасен за хората.
Съпругата ми тогава подписа информирано съгласие ни никой не ни предупреди че апарата е стар и опасен.
Апарата за лъчетерапия във Велико Търново е от 1960г.
2.втората жалба е за неравно третиране при определяне на финансирането при постъпване за лечение.
Някой биха се чудили какви ги пиша но съпругата ми се сблъска със този проблем.

Задавам един въпрос към всички от клуба.Който желае може да се включи и да изрази своето мнение и предположение.

Става въпрос за следното;
Лечебното заведение където съпругата ми е приета и лекувана за чревна непроходимост,има сключен договор със НЗОК за клинична пътека за лечение на чревна непроходимост.
След направената от мене справка във НЗОК разбрах че лечебното заведение
не е използвало Клиничната пътека въпреки че има право на това,защото отговаря на всички изисквания на НЗОК и както казах има сключен договор със НЗОК.

Как мислите,защо,каква е причината въпросното лечебно заведение да не използва клиничната пътека и да усвои парите които НЗОК предлага при лечение на пациент по нея.

Нормално ли е лечебно заведение да се откаже да усвои пари във днешно време,при положение че отговаря на изискванията на НЗОК и е на лице пациент със заболяване,което е включено във въпросната клинична пътека.

Моля за Вашите предположения.

По късно ще разкажа на какво се натъкнах и каква е според мене причината,естественно на базата на наличните изследвания а не на свободно съчинение.

Изпращам Ви интервюто дадено от мене за TV7 и един линк,които може да отворите.


Пациент се жалва от стара апаратура

13.10.2011



Редактирано от *jull** на 15.10.11 15:27.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: nepokorniqt]  
Автор Вяра Желязкова (непознат)
Публикувано15.10.11 00:05



Не раздавали души на болните.. били ги лекували... Гледах това интервю преди месеци.. Нямам думи просто .. Повечето бели престилки са им оперирали душата май.. И мен едно "светило" на гръдната хирургия ми обясни как не решвал лични проблеми


Къде остана Хипократовата клетва..
Не искам да говоря.. не искам.. много ще е нецензурно.. Но се възхищавам на хора като теб! Не се отказвай!



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: bira_more]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано15.10.11 00:57



Темата е перфектна. Просто за протокола да отбележа, че имаме точно такива правителство, политици, учители, лекари и т.н. каквито заслужаваме като граждани на демократична страна. Интересни и нереалистични са очакванията за здравеопазването като оазис от нормалност в посттоталитарна държава без гражданско общество. Реалностите са различни от очакванията. Промяната е във вашите ръце.



Тема Re: информирано съгласие- реалност или формалностнови [re: MD]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано17.10.11 13:50



Непокорният,радвам се , че борбата ти продължава и се моля да успееш да съхраниш този изключителен ,волеви човек в себе си. Това със стария апарат е много сериозно ,подписка във фейсбук, някаква идея имам, различна от обикновените подписки ,ще го обмисля и тогава ще пиша.
По вторият ти въпрос нямам идея , но ти питай и в ,,Медицина " и в други здравни форуми все пак нашият е профилиран -няма емотикон за крива усмивка.
От все сърце ти желая успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.