Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:35 18.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Второ мнение за хистолгогия  
Автор Mese4inka (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 10:33



Кажете ми моля ви, какво се носи на изследване, когато се търси второ мнение на патолог? Операцията е правена в Онкологията, хистологията показва семином, но искаме и второ мнение, а не знаем какво да си искаме оттам? Благодаря!



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
АвторCantina (Нерегистриран)
Публикувано10.05.07 12:58



Ами как какво? Това, което са отрязали при операцията. Може би трябва да питате при патолога, който е направил първата хистология, той да ви даде "проби". На мен от биопсията ми ги бяха направили като малки кубчета лед, и вътре "замразено" парченце тъкан. Естествено кубчетата са твърди, но приличат на лед. Носихме ги на трима други патолога и все едно и също казаха.

Защо се съмнявате в резултата?



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Cantina]  
Автор Mese4inka (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 14:12



Ясно е, че ще е материал от отрязаното, но едва ли ще помъкнем целия орган, който е бил отстранен! Интересува ме как се нарича самият хистологичен материал, който искаме да проверим и на друго място (ако си има специфично име разбира се). Или по-точно съхраняваната част винаги ли е под формата на кубчета и как се наричат те.
Не се съмняваме в резултата, но за по-сигурно искаме още едно мнение. Практиката показва, че е по-добре човек да се презастрахова в такива случаи! :)



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Cantina]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано10.05.07 14:13



На епикризата, която са ви дали след операцията пише номерата на блокчетата с материала, взет при операцията. Материала е в парафинови блокчета.
Отивате в патологията на Онкологията и си искате блокчетата и си ги търсите по номерата от епикризата.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си направете повторна хистология. При мен се оказа, че хистологията ми от 1999 година не е вярна. А хистологията е много важна за назначаване на бъдещата терапия. Грешната хистология води до грешна терапия с всичките си последствия.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано10.05.07 14:15



Блокчета, скъпа. Искате си блокчетата. Така се казват. Има и стъкла, но е по-добре да си вземете блокчетата. Не се притеснявайте, те са си ваши и никой не може да ви ги откаже. Най-добре кажете, че ги искат за изследване в чужбина....



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: vesela.bg]  
Автор Mese4inka (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 14:47



Благодаря!
Точно затова искаме да направим повторно изследване на друго място. Но четох във форума, че едни говорят за стъкълца, други за блокчета. :)



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано10.05.07 15:10



От всяко блокче се правят по 3 стъкълца /в чужбина по 6 стъкълца!!!!!!/
Не ти трябват стъклата. Трябват ти блокчетата. От тях другата лаборатория ще си направи стъкълцата и ще ги изследва.



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: vesela.bg]  
Автор Mese4inka (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 16:13



А има ли вероятност да нямат повече блокчета? Или да искат да ни дадат само стъкълцата? С тях може ли да свършим нещо? Операцията е правена точно преди месец- на 10.04, би трябвало да ги пазят още и да са "годни за употреба" - нали?



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано10.05.07 17:50



Пазят ги, още повече че е била скоро операцията. Аз си взех блокчетата от 1999 година.... Искай си блокчетата.....Те са парафинови и така материала се запазва с години. И в момента моите блокчета са си вкъщи в един шкаф



Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: vesela.bg]  
Автор Mese4inka (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 17:54



Хе! За какво си ги пазиш? На нас ни казаха, че трябвало да се върнат обратно в Онкологията...



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано10.05.07 18:01



Ами не си чела достатъчно тук - щеше да знаеш

Блокчетата ми потрябваха 7 години след операцията. Два рецидива правя вече. Едва си намерих блокчетата - 13 на брой. В една барака, в една мръсотия, в едни боклуци...така че няма да ги върна обратно.
А като са ви казали да ги върнете, кажете че ще ги върнете. Никой няма да се сети да ви търси....

Провери в епикризата колко на брой блокчета са направени и си ги вземи всичките. За нова хистология ти трябват всичките. Всяко блокче е различно от другото от различни срези на образуванието, което е намерено...

Нема начин да нема начин!
Животът виси не на косъм, а на връзки!

Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано10.05.07 18:32



Гледам, че Весето ти е казала основните неща, но и аз да допълня: казва се хистологичен материал. Обясняваш, че го искаш за второ мнение и ти го дават срещу подпис, защото после трябав да го върнеш. Второто мнение можеш да го намериш в Медицинска академия, мисля че патологията се намира до Майчин дом, но може и да бъркам.

Късмет, Месечинке!



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: little_rabbit]  
Автор Mese4inka (ентусиаст)
Публикувано11.05.07 10:08



Благодаря за отговорите, днес ще видим какво ще ни дадат и какво няма :) Дано заключението на хистолога да се потвърди и от втория!
Little rabbit - мислим да отидем в Токуда в Отдела по патология.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано11.05.07 20:35



ЗА мнение може да опитате в онкологията Дървеница.Всяка сряда се събира комисия от патолози/седем на брой/ които си дават мнението.Мисля че беше на третияя етаж, там при доц.Милев на същия етаж.Също и в международния онкологичен център в Исул.АЗ си проверявах на няколко места и резултата беше приблизително еднакъв.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Marи]  
Автор Mese4inka (ентусиаст)
Публикувано14.05.07 09:51



Както съм писала по-горе, операцията, съответно и хистологията са правени в Онкологията. Затова и искаме второ мнение от друго място. Комисията разглежда само диагнозите и т.н, а не самия материал.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Mese4inka]  
Автор Buba67 ()
Публикувано20.09.07 09:11



Имам въпрос. Като се носят блокчетата за второ хистологично изследване на друго място колко се плаща? Моя близка я срязаха в ВМА /карцином на панкреаса/, но иска и второ мнение. Пита ме къде да даде материал. При мен в болниците си взимаха материал и изследваха. Така имам хистологии от различни места. Директно при патолога ли се носи или ?



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Buba67]  
Автормarи (Нерегистриран)
Публикувано20.09.07 11:18



Във всяка болница има патология и можеш срешу заплащане да направиш повторно изследване. Аз съм правила в мед.академия/майчин дом/, исул и в онкологията. Взимат 15, 20 лева. А можеш и в международния онкологичен център/в исул се намира/.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: мarи]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано15.07.09 16:37



Моля Ви момичета помогнете ми много съм обърканана:
1. Когато се ходи за второ мнениние, носи ли се първият хистологичен резултат?
2. Събират ли се все още комисии от патолози, както е записано тук в онкологията или в международният онко център, какво се носи на тази комисия?
3. Изпращал ли е някой от вас материали в чужбина?
Моля Ви отговорете, всякакво инфо ще ми бъде от полза.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано15.07.09 16:53



Иленка,
1.Можеш да носиш хистологичния резултат, но моят съвет покажи предишните резултати само ако ти ги поискат. Ако не знаят според мен какви са те биха поставили най-безпристрасна и точна надявам се диагноза.
2.Мисля че не се събират комисия от патолози, които да решават какъв е вида на хистологията. В онкологията има няколко патолози, но мисля че всеки материал се гледа само от един патолог.
3.Не съм изпращала в чужбина. Но знам, че в форума има хора пращали, дано се включат.
Успех от сърце!



Редактирано от nelly_83 на 15.07.09 16:57.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: nelly_83]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано15.07.09 17:07



Нелинка благодаря ти, имам едно въпросче ако е удобно:
Аз така и направих, моите убеждения са същите.
Поисках второ мнение и резултата беше корено раличен от първия оттам нататък незнам какво да правя, наистина, моля Ви за съвет?
Патологът дал първото мнение не приема второто. Взела съм всички материли от първият патолог днес и съм ги занесла на втория, признавайки си, че съм скрила първоначално.
Незнам кой път е правилния помогнете ми, моля? как се постъпва в такива случаи?



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано15.07.09 17:09



Когато две мнения не съвпадат потърси трето. Важно е да се установи точно какъв вид е тумора, за да е адекватно лечението. Правилният път е точна и ясна хистология. Продължаваш без да се притесняваш.



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 15.07.09 17:11.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Buba67]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано15.07.09 17:22



Бихте ли ми препоръча ли някой патолог? Наистина не знам към кого да се обърна. Съществуват ли комисии, които да вземат становище по спорни случаи? Казаха, че нашият материал е гледан от двамата най-добри патолага, а те се на различни мнения..моля Ви за съвет не съм свикнала да се оплаквам но наистина ми е тежко.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано15.07.09 17:35



Иленка при кои патолози си ходила досега?
Непременно отиди при трети- за това никакво колебание. Аз бих потърсила и четвърто мнение след това дори.
Някъде прочетох , че лабораториите Биомед изпращат блокчетата за изследване в Германия. Но трябва да се провери тази информация.
Бих ти посъветвала да потърсиш доц. Михова от ВМА- чела съм че е била много добър патолог. Преди години по други поводи съм носила и на нея биопсия за мнение- много мила жена е и обяснява .


Но кажи при кои патолози си била за да получиш мниения и съвети къде другаде.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: nelly_83]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано15.07.09 17:49



Нелка благодаря за отговора.
доц. Михова отказа с мотива, че това не е областта в която тя е най добрата.
доц. Генова и доц. Христова са гледали материала. А мнението на патолога от Хасково е еднозначно с мнението на доц. Христова. Интуитицията ми посочва мнението на доц. Христова за меродавно, незнам.
Четох в сайта на Онкологията, че там се прилага електронномикроскопско изследване. Какво ще ме посъветвате?



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано15.07.09 18:18



задължително доц.Милев, има и други, но те съветвам Милев. Поискай лична среща с него- не оставай материала долу на регистратурата, че ще идат 2-3 седмици. Ако се съгласи да те приеме може за седмица да имаш отговор. Сънка 75 пращаше за изследване материал в Плевен- там също лаб. е добра. Успех мила!



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: nelly_83]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано15.07.09 18:22



Благодаря ти от сърце. Ще го потърся непремено.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
АвторNat (Нерегистриран)
Публикувано15.07.09 20:44



В Исул има Международен онкологичен консултативен център. Не знам за чужди специалисти, но май на-добрите БГ патолози са там на хонорар и основната функция на центъра е точно второто мнение.
За съжаление при нас това не свърши работа, но в твоя случай не се колебай. Цената беше около 100 лв., но така спестяваш липсата на информация къде са най-добрите специалисти и търчането по различните болници.
Успех! Дано надделее мнението, което е добро за теб!



Редактирано от *jull** на 15.07.09 22:19.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор reni56 (бореща се)
Публикувано15.07.09 21:07



Здравей Иленкако,не споменаваш за какъв вид тумор става въпрос,отделните патоанатоми са специализирани в гледането на определени видове тумори.
При нашия случай /касае се за мозъчен тумор/първо препаратите ги гледа проф.Начев от "Иван Рилски",след това ги занесох при доц.Милев от Онкологията и накрая при доц.Каменова от Пирогов.При всички мнението съвпадна ,имаше само някои съмненения за степента ІІ или ІІІ,но накрая се оказа че е ІІ с малки участъци ІІІстепен.
Много съм доволна от доц.Каменова,на нея занесох парафиновото блокче и тя направи още 5 препарата с друг вид оцветяване,обяснява доста подробно и е много внимателна жена.
Според мен потърси още мнения,би трябвало поне някои да съвпаднат.Успех!

От всяко една безизходна ситуация, има най-малко два изхода!


Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: reni56]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано15.07.09 21:36



Много Ви благодаря за насоките, безценни са приятели.
Туморът е в лимфните възли - лимфом. Двете диагнози са Ходжкинов или Неходжкинов лимфом, което е много объркващо, най-вече за схемата на лечение, а при нас то започна.
Утре ще позвъня в МОЦ за "четвърто мнение", дано се отзоват и се ангажират със случая.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 12:00



Нелка, продължавам да пиша в тези тема.
Моето скромно мнение е, че хистологията не е достатъчно добре изяснена.
Третото мнение е базирано, според мен на второто. Казват: доц......е най-добрата и никой не се наема да направи нещо различно. Или поне да засече тази хистология от няколко ъгъла.
Незнам как да постъпя.
В нет пространството са качени "методични насоки за лимфните тумори" и там са записани три маркера като задължителни за фоликуларен лимфом cd 10, cd 23 cd 5 и за нодуларен ходжкинов лимфом с преобладаване на лимфоцити cd 57 и др. При нас, като маркер отличаващ едниният от другият лимфом е само сд 10. Неудобно ми е аз да им кажа какво да правят и просто си давам парите без резултат, лимфния възел расте. Пълно безхаберие.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано27.07.09 12:15



Иленка мноог е тъжно това което казваш! Как е възможно

. Опитайте и с четвърто мнение- трябва да сте сигурни за хистологията. Опитайте в Международния онкологичен център да дадете за изследване хистологията. Там патолозите са добри. Изследването излиза за 3 дена. Ако искате и консултация и с онколог Д-р Цекова например- страхотен лекар и човек е - всичко общо ще ви струва към 100лв. Опитайте там. В Плевен също са добри патолозите.
Иленка аз лично познавам 2 жени, при които въпросната доценка поставя грешна диагноза и едва след година се коригира, в резултат на което е проведено грешно лечение, загубено е много време и нещата не са добре сега.
Не се сещам с какво друго мога да съм ви от полза. Не съм наясно с диагнозатави. Но мила, сега е момента да действате не губете време,нито минута, уточнете хистологията. Направете скенери за да сте сигурни, че тумора расте и непременно говорете с лекуващия лекар за смяна на лечението.
стискам ви палци от сърце!



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: nelly_83]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 12:25



Нелка за коя доцентка говориш? Ако не искаш да напишеш името, поне ми пиши от коя болница е, моля те.
В МОЦ, мисля, че точно там преписаха диагнозата. С 4 направени маркера, които се препокриват с нейното изследване.
Мисля да се свържа с доктор Терзийски и с доц Милев след отпуската му.
Аз не съм лекар, но не ми се вързва диагнозата.
- най-вече, като протичане на заболяването;
- не повлияване от кураса на ХТ.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор nelly_83 (минаващ)
Публикувано27.07.09 12:45



за доц. Светлана Христова говоря.


Дано доц. Милев внесе яснота в диагнозата. Аз му вярвам.Вие обаче пак може да занесете блокчетата за изследване в онкологията- да пазят ред, за да може веднага като се върне от отпуска той да разгледа материалите.
Можете да говорите с Емилия Димитрова- тя е асистенката на доц. Милев също много мила жена- от нея зависи да ви обработят по-бързо блокчетата за изследване и доц. Милев да ги погледне след това. Успех!



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: nelly_83]  
АвторИлeнkaKo (Нерегистриран)
Публикувано27.07.09 12:52



Да, нейно е второто мнение. И след като разбра, че доц...има различна диагноза, започна да овърта и да говори пълни небивалици.
Как блокчетата били направени от материал извън лимфния възел и т.н. Как хирурга делял материала, да му се направи забележка и т.н.
Много несериозно наистина.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор ИлeнkaKo (непознат )
Публикувано28.07.09 10:22



Момичета сигурно ще Ви се стори глупав моя въпрос, но наистина незнам как да постъпя. Утре ще ходя за четвърто мнение за хистология.
Незнам дали е удобно да помоля:
Да бъдат направени няколко маркера в полза на едната диагноза и няколко маркера в полза на другата диагноза. Така според мен ще стана 100% сигурно какво е точно. Притеснено ми е да не ядосам доктора, едва ли не му казвам как да подходи. Досега си мълчах и се получаваше все едно и също:
1. или се преписваше диагнозата;
2. или се казваше доцент...е най-добрата и тя не може да сгреши.
Вие как сте постъпвали, ходейки за второ мнение?

Редактирано от ИлeнkaKo на 28.07.09 10:24.



Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: ИлeнkaKo]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано06.01.14 13:37



Темата е стара, но днес научих нещо, което бързам да споделя.
Петнайсетгодишно момче с рак на пикочен мехур, с две хистологии - едната от водещ патолог и диагноза рабдиосарком.
За ужаса и предстоящата химиотерапия няма да пиша, а за желанието да се потвърди диагнозата и от водещи европейски специалисти.
Посетили Олгахоспитал

, където направили всички изследвания на момчето и точно преди Коледа родителите научават, че диагнозата е грешна, образуванието е фибром и няма нужда от терапия.

Освен, че майката беше безмерно щастлива и отново вярва в дядо Коледа си задавам въпроса какво щеше да се случи, ако момчето беше започнало тежка терапия за борба със саркома и какво ни гарантира името на патолога?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: Второ мнение за хистолгогиянови [re: Buba67]  
Автор Viktoria999-206080 (новак)
Публикувано06.01.14 14:34



Направо съм ужасена!
Все по-често около мен се говори за грешно поставена диагноза от хистология направена в България.
Моя близка с диагноза РМЖ преди няколко месеца посети клиника в Израел, където направиха всичко наново - хистология, ЯМР, скенер. От българската епикриза е останала само констатацията, че заболяването е злокачествен тумор.
Оказа се, че повече от три години ненужно са й поставяли херцептин, а хормонално лечение, което е било необходимо, не е предписано. Хистологията на хормоналните рецептори и на HER - 2 от двете клиники се различава така, сякаш става дума за две различни жени.
Бог да ни е на помощ!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.