Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:49 24.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано31.08.19 20:04



ХА-ХА-ХА.... Забрави, катарзисът никога при този екземпляр НИКОГА не може да се случи... АБСОЛЮТНО невъзможно е!

Напротив, с времето маргинализмът му ще се увеличава.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: Alenadrow]  
Автор QRX (новак)
Публикувано31.08.19 20:50



Няма лошо,нека празнуват-да им е ЧЕСТИТ ПРАЗНИКА И ЮБИЛЕЯ на клуба!!!

Друго имах предвид.Не зная в какво се целят с този проект-



Eдва ли може да се постигне нещо повече от едно второ сдружение LZ1KAA.В смисъл,дали досега са върнали някого,който е <почукал> на вратата на клуба им?
Подобно упражнение е правено на много места по света и резултата е един и същ-нарича се <Преброяване на дивите зайци>

Относно очаквания ти Аленадроу,за предполагаем катарзис-едва ли.Милчо има много качества.Но жаждата му за мъст лично към младото ВОРче <изяжда> добродетелите,които е имал някога и които помним.Това е вредно за паралелната общност,която е тръгнал да създава.

Контракциите са опасни преди да са минали поне 8 месеца от зачеването.По-добре в периода на празненствата,вместо мъртво раждане да се роди някой нов клип.Например кАскета да бъде заменен от шлемофон.




Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: QRX]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано01.09.19 11:22



Тоя проект като го прочетох и щях умра от смях. Просто е нелеп в цялото великолепие на тази дума.

Първо, че това е някакъв нов вид капиталистически болшевизъм, непознат на човечеството. Какъв би бил смисъла да има някаква структура, в която да членуват и юридически лица едновременно и как това членство може да е представително за всички?

Събираме се аз, ти, NinoS, Даймлер-Крайслер и Бритиш петролиум - съвсем например разбира се. Двете "юридически лица" плащат масрафа срещу едно каре на някаква страница, а аз, ти и NinoS винаги взимаме решенията с 3 на 2 гласа. Е как ще работи това? Искам и аз, ама няма как.

Тука аз виждам други аспирации - да се съчетае капиталистическия болшевизъм с някакъв вид картелна монархия. От където директно произлиза и нуждата от Консултативния съвет, който да е в противовес на болешвиките. Или с други думи - избира се някой за вечен заслужил член на Консултативния съвет, вкарва си една-две фирмички в движението. И ура - вече хем е там, когато има нещо за преразпределяне, хем го няма, когато има избори. Хем си има рекламно каренце някъде, срещу някоя и друга фактура за интернет и хостинг, които уж е дарил на движението. Хем и някакъв глас има.

На всичкото отгоре движението нямало да има юридическа форма. Засега. Е за чий х.й е това движение тогава? Да си говорели хората - че сега какво им пречи да си говорят? Нищо не им пречи. Или Каскета да заплаши да извадни едни 150 евро и да се запише в EURAO като национална организация. Ама сега какво му пречи? Нищо, разбира се - трябват му три юридически или седем физически лица и е готов. Все толкоз може да сбере, ако е сериозен.

Значи и това не е целта. Какво остава тогава? Ами то едно остава - да пишеш на чичака от Англия, че тука вече народа не издържа и аха да предадат IARU, поради липса на възможност да членуват пълноценно и доволно в тази велика организация.

Или с други думи това е на Виктор пиесата, с лек нюанс. Един вид Виктор и още един-двама разделят радиолюбителското движение и го тласкат извън орбитата на загрижените чичаци, докато Каскета с последни усилия гледа да ги задържи и да ги обедини в подкрепа на IARU. Срещу това IARU да назидае публично Виктор и ВОР1 да се откаже от него, като пристане пак на Каскета.

Не случайно в самия проект се говори за мероприятия. Че какви мероприятия останаха, освен тези, който подхвърля IARU? Никакви! EURAO има по някоя конференцийка, ама от там пари няма как да има. Остава единствено да се настоява да се седи при IARU, но тъй като само една може да е национално представителната организация, то остава да се твърди, че има една, която набира сила и, ако бай чичак не вземе мерки, може да се подрони престижа на IARU и всички вкупом да се запишат в EURAO.

Дреме му на бай чичак, мен ако питаш, но за мен туй е пиесата. Иначе от такава абсурдна и безжизнена структура, като описаната в проекта, за мен няма смисъл дори да се опише описаното. Просто е неоправдано усилие за нещо, което нито има как да функционира, нито привидно има въобще защо да функционира.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано01.09.19 15:13



Вече цял ден мисля върху това, което написа.

И с ужас установих, че дори не предполагам къде е истинта. За мен клишето "хората никога не се променят" е по-скоро изтъркано. От друга страна се утрепах да търся някакво по-сериозно доказателство за обратното и нищо не намерих.

Изглежда, че наистина няма доказателство, че хората могат да се променят драстично или поне няма известен резистентен алгоритъм как това може да се случи. Но, от друга страна, няма доказателство и за противното. Фактът, че нещо се наблюдава от много време насам е достатъчен за неуспоримо когнитивно заключение, но не може и да се приеме като доказателство за обратното.

Хората са толкоз разнообразни в това как могат да станат лоши, че човек може лесно да се подведе да си мисли, че да си лош е нещо почти неизбежно и при всички случаи необратимо. Но фактът, че има и добри, е доказателство за обратното - човек не се ражда добър или лош, той може да избира какъв да е през живота си. След като може да избере веднъж, като подрастващ поне, аз не намирам логична причина защо да не може да избере и втори път.

Друг е въпросът по оценка на вероятностите в конкретния и подобни казуси - статистиката е неумолима и е на твоя страна без съмнение.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: Alenadrow]  
Автор QRX (новак)
Публикувано01.09.19 18:42



Напоследък зачестиха подканите за разцепление.То открай време някой се мъчи да противопоставя и разцепва,но поне на международната сцена нещата досега бяха единни.Поне от Сотирово време насам.Милчо търси повратна точка и там.

Разкола не е решение.Първо ще се пропилее много време докато информацията стигне до ушите на чичо,после докато чичо напълно осъзнае какво точно става,кой кой е и какво трябва да реши сам за себе си.В този смисъл идеята от Проекта не струва,най-малкото поради обзора който си поставя-<Софийска общност>,а не например <Съюз на радиолюбителите в България>.Тяхна работа-така са го решили,така са го именували.Вероятно целта е да съберат повече съмишленици отколкото са по списък във федерацията и да хвърлят бомбата в IARU <глеЙте баровци,само в Софето сме повече от тях> и прочее.

Съгласен съм с това,което си писал във фейсбук.Няма смисъл от подобни упражнения.Едно от решенията е да се формират две или повече дивизии,под една шапка-едната спортна и съставена от клубове,а другата от физически лица.Само че пак стигаме до численост и тежест на гласовете.Оставям встрани това,че някой трябва да седне и да се разбере в полза на каузата и хобито.Те се съдят и стават за резил на всички,и все още не пропускат всяка възможност за публично омаскаряване,ти искаш да се заобичат отново.Егото им е свило кръгозора само до собственото огледало.Никой от тях не мисли за никакво радиолюбителство.Може и да имам обяснение защо с повечето минали през Усерето е така,но това няма да помогне на следващите в любовта им към самите себе си.
Едно от решенията в този случай е мандатност,сиреч брой възможни мандати за всеки пост в управлението на любимата федерация.Член на Усерето-макс.2мандата,Председател-макс.1мандат,Член на контролния съвет-макс.3мандата и то при условия,че преди това не е бил член на ръководството.Представител в ИАРУ-също изборна длъжност за определен срок,без право на повторение.Всички числа са примерни,всичко е въпрос на предложение и гласуване.Приемствеността не е предлог за доживотна диктатура,страхът от това да не би <врагът> да вземе властта и да ни натири по същия начин е това,което държи диктатурата.Мислиш ли,че на Викторчо не му е ясно,че в даден момент може да изхвърчи от същата тази федерация,която е управлявал,ведно с двата си клуба,които документално поддържа и финансово издържа.Точно тъй,както бе изхвърлен Каскета.
Написаното може да ти се струва утопично и наивно,но съм омерзен да слушам басни,в които дадени отрепки ми се представят за герои на нашето време.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: QRX]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано02.09.19 08:04



Да, и на мен ми направи впечатление, че изведнъж сякаш от нищото, от няколко страни, започна да се чува, че недоволните е добре да си направят по-добра организация, щом БФРЛ не им харесва. Не знам кой е дал командата, но най-вече не знам защо.

Разбира се възможно е всичко да е просто по детински, "аре да ги видим тия, те не могат един устав да си напишат и да се регистрират, една каруца хора са, тръгнали да коментират БФРЛ". Обаче е възможно и някаква част от БФРЛ да са решили, че "румънския" модел не е толкоз лош. Аз не съм много запознат с теченията там, но знам, че баш на най-големите клубове мнението се формира извън УС на БФРЛ, така че не е толкоз странно да е проникнала такава идея. За самия Виктор, всъщност, тази идея би трябвало да е перфектна, тъй като ще му остави контрола върху спорта, който според мен главно го вълнува, а ще го отърве от интригите, поне от тези извън лисичарството, ако там има такива. Дали сондират в момента добронамерено или просто се заяждат няма как да знам.

А относно вижданията ти за всичко под една шапка, то и според мен нещо такова е най-смислено. Просто няма смисъл да се хаби ресурс за поддържане на повече от една организация, дори в най-най-прагматичен аспект, като разходи за администрация, лобиране и т.н. Не, че не може, но ще е смешно. И въобще не ми се струва утопично това, което пишеш, а напротив, звучи съвсем реалистично.

Не само, че мандатността пречи на диктатурата. Тя, разбира се, донякъде пречи, въпреки че може да бъде заобиколена. Това, което и е даже по-хубавото, е че освежаването на ръководството винаги помага за динамиката на една организация. Какъвто и да е човек, колкото и да е умен, добър, демократ - идва момент в който повече няма какво да даде. Но и да има какво да даде, то може да дойде пък момент в който самите хора да не искат този някой конкретно да им дава повече, т.е. случва се и кредита на доверие да се изчерпи. Само не съм сигурен дали е нужно да има някакъв абсолютен лимит. На практика е достатъчно да има лимит за брой последователни мандати "във властта", след един мандат "почивка" няма лошо човек да се пробва пак, ако толкоз още му се иска и може да спечели.

Притесненията ти, че ще има проблеми около тежестта на гласовете не са основателни. Ако всеки си разкрие страховете, много лесно ще се намери компромис. Ако е вярно, че спортистите ги е страх останалите да не се опитат да им "оглозгат" спорта, то винаги може да се приеме, че спортната дивизия се състои само от спортни клубове, всеки с по един глас. И да си решават всичко сами. Е, все нещо ще трябва да се отделя и за "шапката", то не може да се усвоят 100% от печалбите, дори това да е отделна федерация, както е сега. И сега има "общи" разходи и сега няма как без тях. Но може да се дадат гаранции в устава, че една дивизия, ако има печалба, то тази печалба няма да бъде "изземана" и преразпределяна, а в по-голямата си част ще си бъде използвана от дивизията, както си е горе-долу и в момента, но по-негласно.

И накрая, предполагам, че най-големият им страх е да не направи някой като тях и няколко човека да променят устава, за да ги натири или да им обере касата. Но и това е лесно - промени в устава да могат да става само с квалифицарно мнозинство или дори с консенсус. Така или иначе устава не е нещо, което трябва да се пипа всеки ден, могат да се заложат сериозни гаранции, че няма да бъде произволно променям.

Абе има начини, въпросът е да има желание. И най-важното е всеки да е в състояние да си формулира точно страховете, за да може те да бъдат избегнати - предполагам, че там някъде е разковничето. Вече ако няма желание и аз не знам - предполагам, все пак, че е по-добре да бъдат убедени свестните колеги от БФРЛ да се стегнат и да поразчистят малко. Все пак, ако става дума просто за запъване, то те не са никак безащитни и безпомощни. Иначе разделение под напрежение, без да е прието като начин на действие от болшинството колеги, ще навреди повече, защото само ще отвори едни нови фронтове на битките, без реално да увеличи ползите. Или с други думи радиолюбителите ще дават още повече и ще получават още по-малко като цяло.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: Alenadrow]  
Автор QRX (новак)
Публикувано03.09.19 00:20



Мечтател си ти,Аленадроу,голям мечтател.
За какви румънски модели бленуваш.Не знаеш ли,че от Витоша по-високо и от Искъро по-длибоко нема.Така и от нас кои сме в Усерето по-убави нема.


Възможно било неква част от БФРЛ да са решили,че румънския модел не е толкоз лош.Бива,ама в тази част от БФРето не влиза никой от Усерето,което прави сЕкви чужди мисли и убеждения <вредни> и <контрапродуктивни>.
Устав се пише трудно,особено ако искаш да го спазваш.Тъй че да не се обърне дулото на лайномета към тях,дето едно събрание не могат да направят по устав от първия път.Да не говорим,че от всичките им членове-спортни клубове тук там някой се е пререгистрирал.2020 чука на вратата,като утре ще дойде и нейния край.Живот и здраве,да доживеем тогаз броенето на членове и членки-колко са живи по закон.

Тик-так,тик-так.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: QRX]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано03.09.19 08:54



Е тя пререгистрацията е без държавни такси, това е формална процедура, без някакъв бърз ефект. По-скоро там проблемът, както сигурно се вижда той, за някои клубове ще бъде повишената прозрачност. Ще лъснат някои неща, които и в момента се знаят. Това е единствената причина да се тупа топката, според мен. Едва ли някой не знае как да си пререгистрира клуба или пък не може да намери стотина кинта да го стори. По-скоро ще има такива, които да изчакат последния възможен момент, но и това не е чудо невиждано у нас. Аз не мисля, че могат да се правят някакви изводи в момента на базата на това кой се е пререгистрирал и кой все още не е.

Но виж, броенето на членове е друга работа. Много бърз преглед на клубните членове показва, че "най-големия клуб" ЦРК има около два пъти повече членове от следващите го два-три, взети заедно. Прави много лошо впечатление някак. В крайна сметка в България не е необичайно нещо да се донатъмани, ама това е брутално. Има само два действителни клуба с около трийсетина радиолюбителя, плащащи членски внос - LZ5R и Тракийска роза. Всичко останало попада по-скоро в категорията "около дузина клубни членове-радиолюбители, заплащащи члеснки внос".

Да не говорим, че в клубовете на председателя, например, радиолюбители почти няма - т.е. там се плаща членски внос главно от (името на) хора, които очевидно нашето хоби не им е приоритет. Но тях не можем да ги упрекнем, след като радиолюбителите са решили, че е радиолюбителски спорт нещо, за което въобще не е нужно да си радиолюбител. Обаче при всички случаи е факт, че плащащите членски внос радиолюбители са по-малко от плащащите членски внос членове на спортни клубове. Дали този факт може да се интерпретира като положителен или отрицателен е друг въпрос.

За съжаление за 2019 не са публикувани клубните членове или поне аз не ги намирам. Дали някога ще бъде публикувано и дали тази информация ще хвърли още малко светлина върху динамиката - намаляват ли хората, увеличават ли се, константна величина ли са? Преди време имаше анализ от УС, че всъщност радиолюбителите, членове на спортни клубове, се увеличавали, но клубовете шмекерували. Мен ми се щеше да се види как този проблем е бил адресиран, дали УС на БФРЛ са успели да убедят членовете си да са по-прецизни?

Все пак при средносписъчен състав от двайсетина човека, то е достатъчно клубовете да си "признаят" за един-двама нови члена всеки и общия брой ще се увеличи с цели десетина процента. Отделно се водят безплатни курсове, там ако се привлекат едни десетина човека на година, това са още около 5 процента ръст. Ако се отчете увеличение на броя на членовете на спортни клубове, плащащи членски внос на БФРЛ, с 15 процента, то УС на БФРЛ ще е постигнал нещо невиждано от десетилетия! Което ме кара да си мисля, че липсващата на сайта информация едва ли потвърждава подобен скок - иначе може би нямаше да е липсваща. Но може и да са заети хората, все пак наистина имаха няколко тежки мероприятия през последните месеци, ще изчакаме като се поосвободят да видим какво ще публикуват.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: Alenadrow]  
Автор QRX (новак)
Публикувано04.09.19 01:00



Бягаме от темата.
От пререгистрации не разбирам.Знам само,че се иска напълно изрядна документация.
Но виж,за членския внос и ЦРК ще ти кажа.Повече от половината членове на същия този клуб плащат на ръка на ВОР1 по време на <Хоби-Радио>.Колкото повече <стамболовчета>,толкова повече членове на ЦРК без същите да подозират,че имат нещо общо с клуба.Казва им се,че плащат членски внос на федерацията,което уж е истина,но не съвсем.

Бройката на членовете в отделните клубове също не може да се хване от списъците на сайта на федерацията.Членския внос е еднакъв за всички клубове и е символична сума.Другото беше някаква надбавка за състезателите.Техните имена се публикуват.В предния сайт имаше документ с обяснения,но в новия не го намирам.



Тема Re: Каскета се развихря!нови [re: QRX]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано04.09.19 07:42



Да де, знам защо ЦРК е "най-големият клуб" и не случайно го слагам в кавички - то има ли някой да не знае? По-не знам дали наистина има някой колега да не знае, че го записват в този клуб служебно, като глава добитък. Аз дори не съм убеден, че такъв клуб въобще съществува на практика, под каквато и да е форма на радиолюбителски клуб. От колеги знам, че това си е куха структура, но може и да ме е подвел някой.

Както и да е - каквито и да са причините, то е факт, че плащащите членски внос за десетина години управление на Виктор са намаляли наполовина. И това не е добра новина за него - ако не плащат, защото крият, значи мошеничеството се е увеличило двойно. Ако не плащат, защото се отказват от БФРЛ, значи прекалено много са се отказали. Аз не виждам интерпретеция, в която подобен стабилен спад може да бъде обяснен по някакъв друг смислен начин, освен като провал на този УС.

Като ги пиша тия неща, за да останем на темата, не съм забравил, че преди спортната демократизация казват, че БФРЛ е имала 800 члена. Доколко е вярно не знам, но някъде съм попадал на някакво четиво, даже тук сме го коментирали, че при всичките си кусури Каскета до ден днешен е последния председател, избран от трицифрено число хора - не го помня точно, но около сто и няколко човека.

От друга страна ВОР1 и Каскета, докато са властвали по време на спортната демократизация, членовете на БФРЛ пак са намаляли наполовина, но при тях в абсолютно изражение числата са много по-тежки. Те двамата са загубили общо около 400 човек, което е двойно на Виктор, но те пък са двама. Но пък са били с по-кратки мандати.

Но едно е сигурно - каквито и да са нюансите, с всяка следваща година броят на радиолюбителите, плащащи членски внос на БФРЛ под една или друга форма, стабилно намалява. От УС винаги търсят някой за нещо да им е виновен, включително този форум им беше виновен, но статистиката е неумолимо нещо. БФРЛ беше загубила над 150 плащащи членски внос радиолюбители преди в този форум да се беше появила дори и една публикация за БФРЛ. По стар обичай се нахвърлиха на вестоносците, но това нищо май не реши.

Чакаме да видим тази година дали ще публикуват "списъчния състав", пък тогава ще го бистрим пак. Аз лично предполагам, че тенденцията на намаляване на плащащите членски внос радиолюбители се е запазила, но това е само усещане.




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.