Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:38 06.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема Re: Фейсанови [re: QRX]  
Автор az de ()
Публикувано20.09.18 23:52



Важното е да се развива "дейност" - ние това го знаем от четвъртия пленум още.



Тема Re: Фейсанови [re: MoTuKa]  
Автор NinoS (член)
Публикувано21.09.18 09:44



За разнасяне по баирите най добре е радиото с най-малката консумация.Но за съжаление май е елекрафта КХ2, сиреч най-скъпото.
Иначе FT-818 ще е пушка! 6 вата, предостатъчни за атака на някое китайче с BPF и гарантирани 50-60 вата.





Тема Re: Фейсанови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано21.09.18 11:09



И аз мойто така го ползвам - 50 вата си ги вади усилвателчето, но цялата система по тоя начин гътла май към десетина ампера - не знам дали е много подходящо за захраване по баирите.

FT-817ND ми е първото радио, съответно ми е любимо и до ден днешен си го ползвам "ей-така" - за да си направя една връзка QRP, а и да видя дали всичко му работи. Ще му кажа само недстатъците, които са ми правили впечатление, защото предимствата са много и добре известни. Първо е много "лакомо" - май държи рекорда по консумация в режим на приемане в това клас. Второ има място само за един филтър - или CW или SSB. Има някакъв комбиниран уж, от някаква странична фирма, но мненията за него не са от най-добрите. Това не е голям проблем, тъй като SSB така или иначе не върши работа. Няма никакви екстри и ако тръгнеш да го оборудваш отиват пари точно за още едно радио - LiPo батерия, филтър, Noise Reduction от BHI, микрофон със записвачка, усилвател за всеки случай, удобно компактно и безшумно захранване за всичко това плюс лек и компактен акумулатор. Да не пропусна и че няма вграден антенен тунер, така че трябва и перфектна антена, ако ще се работи QRP или най-добре и външен тунер за зор-заман.

В общи линии, въпреки че като първо радио винаги ще си го обичам, с днешния си акъл бих разгледал внимателно всички алтернативи. Определено това радио по-скоро изглежда евтино, отколкото всъщност е, освен ако не можеш да му устоиш да го "доокомплектоваш".



Тема Re: Фейсанови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано21.09.18 11:24



Какво е усилвателчето? Моето е от първите, даже на лицевия панел пише YouKits.
Не помня колко пъти са сменяни транзисторите MRF 186, гърмят като пуканки, естествено от невнимателна употреба (преатакуване), добре, че са евтини.Има BPF.

Редактирано от NinoS на 21.09.18 11:39.



Тема Re: Фейсанови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано21.09.18 13:34



Моето е noname от Aliexpress, пише MX-P50M. Досега не съм го гърмял, въпреки че няколко пъти съм бъркал ключа на банда, а и на лошо КСВ съм бъркал да щракна. Но не забравяй, че на ССБ тия грешки са много по-простими, така че може би затова нямам поражения. А и усилвателя всъщност го ползвам доста рядко - като ме удари носталгията и си ползвам малкото радио по цял уикенд (това са час-два, да не прозвучи по друг начин) и като излезе нещо по-интересно да не го изпусна.

Иначе спазвам съвета на някакъв незнаен/незпомнен колега, че една QRP връзка средно седмично прави човека щастлив. А аз "QRP връзка" пък си броя само с малкото радио, като не считам за връзка такава с италианци и европейски руснаци, защото с тях имам чувството, че имам наета линия, без оглед на мощност и прохождение.





Тема Re: Фейсанови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (член)
Публикувано21.09.18 13:44



Да, същите са.Външно кутията ти е различна.Бях чел някъде, че ги карат на 24 волта, което и направих.Това беше първия гърмеж!

При 24-28 волта дава около 80-90 вата.Не му бях сложил вентилатор отгоре и си изпука от прегряване май.После почнах да работя с 13.8в.Помня,че после го бях забравил в режим на предаване часове, но без да му е подаван сигнал, пак изпука.Така, че не правете това у дома.Нямат защита от КСВ, лесно се преатакуват, аз пък мисля, особено на SSB и искат вентилатор, отгоре на радиатора съм сложил един 80мм вентилатор.

Редактирано от NinoS на 21.09.18 13:50.



Тема Re: Фейсанови [re: NinoS]  
Автор az de ()
Публикувано21.09.18 14:19



За съжаление китайците още не са се научили да правят усойчиви усилватели за КВ. Италианците по-ги бива в евтиния клас ама пак издишат. Аз за това като стане въпрос за усилвател все още съм привърженик на ламБовата технология и то на руски шишета- държат на всякакви извращения :) Естествено Аcom си е марката ако човек живее тук и иска да си купи нещо качествено.

Редактирано от az de на 21.09.18 14:19.



Тема Re: Фейсанови [re: az de]  
Автор NinoS (член)
Публикувано21.09.18 14:33



Не са се научили, щото няма с кво! Транзисторът е тънка работа и го няма.Доста трудно е да се намери читав, евтин 12 волтов транзистор около 50-100-150 вата.Не ,че не са измислени, не ги произвеждат, а и за кого? За радиолюбителите? Много сме малко. Сега не са онези години когато Моторола, Мицубиши и не знам още кой, бълваха количества, които се влагаха в комуникациите.
Въпросните MRF 186 са от китайската 3G мрежа, подменят си техниките хората, и тези количества ги продават по десетина долара парчето... преди 3-4 години съм ги купувал по 15-20.


Няма..... и в склада няма! Перфектните 2SC2782, с които правеха финалите на кенууд 480 и елекрафт к3, едва ли се произвеждат вече, RD70 и RD100, са скъпи, а и читавите едва ли могат да се намерят лесно.
Затова и петдесет- стотина ватовите усилвателчета по правило са толкова скъпи. Справка: JUMA 100, ELECRAFT KPA-100, ELAD DUO ART.
Още предлагат едни американски китове, HARDROCK-50, но докато дойде до тук и то ще стане дявол на магаре.Затова ще си сколандрисваме китайчетата още...!

Редактирано от NinoS на 21.09.18 14:55.



Тема Re: Фейсанови [re: NinoS]  
Автор az de ()
Публикувано21.09.18 16:06



Те високоволтовите повечето работят и на 12 волта особено в телеграфен режим- ама да се мъчи човек да изцица повече от 150 вата на 12в си е гърч а и безсмислие. Много пада изходния импеданс и съгласуването на 50 ома става гадна работа. Но за портативна работа за съжаление алтернативите са малко. Сега съм захванал един транзисторен киловат за приятелче - ноооо на 50 волта. Ще бЕра ядове с охлаждането като гледам - ама с една серпентинка и после право в КАА-то ако пусне плодова





Тема Re: Фейса [re: az de]  
Автор NinoS (член)
Публикувано21.09.18 16:21



ха-ха-ха.... ми тъй де......
На какви транзистори ще го правиш ? 188?




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.