Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:47 28.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: 439.100нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.07.18 15:58



То само остава радиолюбителите да тръгнат да се млатят - мисля, че до там не сме падали досега. Но и никога не е късно.





Тема Re: 439.100нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано10.07.18 16:09



Там в оня фейсбушки линк дето беше постнат, се загатваше за някакви шамари раздавани навремето. Мен ми се стори малоумие ама знам ли може и да са се шамарили.

EOF


Тема Re: 439.100нови [re: gat3way]  
Автор NinoS (член)
Публикувано10.07.18 16:16



Ха, значи нищо не съм загубил като от есента на 1996г не съм се обаждал на рипитър.Даже имах токи, което съм ползвал за връзка между покрива и шака, при работа с антените, ма и него го затрих, ба ли го къде. Ужаааааааааааааааааааааст!





Тема Re: 439.100нови [re: NinoS]  
Автор az de ()
Публикувано10.07.18 16:42



Не бе - никой не говори за шамари. Ама е ясно че идиота трябва да бъде намерен. Целта му очевидно е да прави панаир а като му се отиде на гости пак очевидно ще спре. Добре да си перефразирам питането - толкова ли не можем да се обединим около някаква цел дето е силно дефинитивна техническа и практическа или сме доволни да се плюеме във фейса ? Или след като не може да решим единно този въпрос къде сме тръгнали да решаваме проблемите с беферето - те хорицата на това разчитат да си полаят кучетата а кервана да си върви.

Редактирано от az de на 10.07.18 16:46.



Тема Re: 439.100нови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.07.18 16:47



То радиолюбители и преди и сега може да са се посръчкали по някакъв повод, свързан с някаква лична неприрязън. Но не ми се вярва баш заради хобито да са се шамарили - това е твърде сюрреалистично. Във фейса мисля, че доста неща се преекспонират - къде от ментални особености на пишещите, къде от типичната за целия Фейсбук култура на известно изопачаване на акценти.

По репитрите "Азис" и "оригвача" са най-малкия проблем. Там просто е скука, което поражда и повечко приятелски разговори на ежедневни теми. Тези разговори са си между приятели, но реално непознат възпитан човек му е трудно да намери повод да се включи. И реално се получава така, че непознати на групата почти не се обаждат - не защото някой нещо лошо ще им каже, а защото просто не съществува лесен начин да го направят без притеснение - общите теми са рядкост.

На "държавния" Р2 пък има друг проблем - там е голямо покритието, а и сигурно това е репитъра с най-много стари ламБи от България и не само. И колкото и да е странно между тях прехвърчат някакви искри - дали борбата е за "репитърно присъствие", дали е за "ниво в репитърната йерархия" или са просто стари вражди - не знам. Но там има директни конфликти понякога, а през останалото време пак са разговори между познати, макар и разнообразието на групи да е по-голямо.

В общи линии в България го няма това нещо някой да извика "CQ" на репитър - случва се много рядко, като често разговора се свежда до оценка. Просто си личи липсата на визия - технологията я развихме страхотно, но просто никой не успя или не се и опита да създаде общност. Виждаш, че и ти пишеш, че се радваш. А трябва да е различно, трябва нов човек да си е събитие, да предизвиква повече хора да се включат и да се запознаят. От друга страна уж клубовете търсят млади хора, а аз досега един клуб не съм чул да е активен по репитрите, където млади хора има.

Просто трябва да се слага ред и там. Координатор избран няма, а този, който сам се е определил за такъв, изглежда че иска да съчетае в себе си почти всичко - и да развива мрежата със собствени репитри, и да разрешава достъп до обектите, осигурени от спонсори на федерацията, и да координира репитърната и да работи по линия на бедствията и авариите. И най-добрия човек и радиолюбител да беше, то се вижда в колко кнфликта на интереси сам се е вкарал, да не говорим, че от толкоз дейности не е чудно, че няма едно нещо свършено като хората.

Тия неща наистина изискват внимание - аз не знам как си го представят старите ламБи, сигурно някога е било много по-различно, но в момента за да се привлече млад човек към някаква група се изисква някаква стратегия и някаква предварителна работа. Нещата, оставени на самотек, водят до логично разделение, а и до загуба на интерес у мнозина. Да се запише в доклада, че си е работа на клубовете да си търсят млади хора е доста фриволно подритване на топката в другото поле - една приветлива репитърна мрежа с някакъв вид ежеседмични организирани мероприятия би могла също да привлича нови колеги, включително и за клубовете. Въпреки това дори единствената седмична традиция - прословутия бюлетин - беше просто зарязана на произвола на съдбата, вместо да се ползва все пак инерцията и да започне нещо модерно да се гради около това време и на тези честоти - можеше поне да се опита, ако на някой въобще му пукаше. Но по-лесно беше да се заметат нещата за пореден път и да се прати всичко в забвение или да се хариже на който му се занимава.

Абе много са нещата, но "Азис" и "оригвача" далеч не са виновни за всичко, ако за нещо са виновни, освен чисто технически. От такива дреболии не се вижда общия упадък, който е бая по-сериозен. Защото в България скоро може да се стигне до там да се твърди, че репитърната мрежа работи най-добре, когато не се чува нищо по репитрите.





Тема Re: 439.100нови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано10.07.18 16:52



Ами мисля си че ако всеки проблем се обръща на дреболия или повод за деление на групички то смисъла на обединените радиолюбителски занятия започва някак да се губи.

Редактирано от az de на 10.07.18 17:18.



Тема Re: 439.100нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.07.18 16:54



Зависи от гледната точка - по моята логика, ако "излекуваме" БФРЛ, шанса такива дребни изцепки да се редуцират до чисто психиатрични случаи е много голям. И в момента изцепките не пречат сами по себе си, пречи по-скоро, че всеки се чуди каква е интригата и общото напрежение нараства, вместо да се погледне откъм комичната страна, каквато би била естествената реакция, ако нямаше съмнения за конспирация.

А залавяне на човек с токи в София ми се вижда абсолютно невъзможно и при всички случаи далеч по-трудно от това да се тури ред и прозрачност в репитърната мрежа. Ако се поставят нещата на принципна основа ще се изхаби много по-малко енергия, отколкото ако за всеки специфичен случай се предприемат "издирвателно-поправителни" мероприятия.



Тема Re: 439.100нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.07.18 17:00



Ами то деленето на групички е естествен процес, на който трябва нещо да противостои, което да поражда и общи междугрупови интереси.

Що се отнася до дреболитте - според мен ако ги нямаше трайните интриги и противоречия, т.е. ако имаше някакво единно радиолюбителско движение, то дреболиите щяха да са си точно дреболии. В крайна сметка каквото и да правим няма как да се "имунизираме" срещу хора с нестандартни изяви, но ако общото усещане е позитивно, винаги може да се погледне и откъм по-веселата страна, колкото и трудно да изглежда. Чешити и особняци има навсякъде, но те наистина не могат да попречат на толкова много хора, на колкото пречат в момента при една предварително отровена атмосфера.



Тема Re: 439.100нови [re: Alenadrow]  
Автор az de ()
Публикувано10.07.18 17:11



То в деленето на групички няма лошо когато става въпрос за доказване кой може повече по състезания например. И очевидно това нашего брата го може добре.
Ама как да се научи да се обединява в името на по-големи цели питам аз иначе някои хора ще си веят байраците вовеки.



Тема Re: 439.100нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано10.07.18 17:25



Според мен начина е един - честна, прозрачна и демократична национална организация. Има ли "шушу-мушу" на национално ниво, много ясно че всяка група ще се държи максимално за себе си и няма да се втурва да харчи излишни усилия и енергия за кефа на някой, дето утре може да ги подхлъзне - волно или неволно дори. Има ли валидни за всички правила, които се спазват, нещата веднага се нормализират и хората се обединяват за да развият общите си интереси. Няма ли правила - всеки гледа да внимава и да разчита само на приятелите си, на които има предварително доверие.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.