Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:23 01.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано18.06.18 12:52



Докато председателят, зам. председателят и няколко техни лакеи са увлечени в дискусия колко отвратителен и неанонимен човек съм аз, реших да понахвърлям някои митове, поддържани от тях. Аз, явно за разлика от ръководството, считам, че всеки радиолюбител е грамотен и може да прецени сам за себе си.

МИТ: Няма друг начин БФРЛ да оцелее, освен ако не е спортна федерация.
ИСТИНАТА: Има десетки други начини, разбира се, стига федерацията да се управлява от грамотни хора. Малцина ще повярват, но член на IARU1 все още си е сирийската радиолюбителска организация - след шест години опостушителна война, която почти не остави камък върху камък в тази държава. Всъщност аз се затруднявам да намеря факти за каквато и да е неоцеляла радиолюбителска организация, какво остава за държава като България, която има доста радиолюбители, при това далеч не само на територията на страната.

МИТ: Законът не позволява индивидуално членство в спортна федерация
ИСТИНА: Чл. 14. (1) Спортните федерации са доброволни сдружения на спортни клубове по един или сходни видове спорт, които координират развитието, практикуването и администрирането на съответния вид спорт на национално ниво на територията на страната и ги представляват пред държавата и международните спортни организации.
Видно е, че няма и дума за каквито и да е ограничения за индивидуално членство. Единственото изискване е да има повече от един спортен клуб - никъде дори не е загатното, че освен два или повече спортни клуба, в спортните федерации не могат да членуват и физически лица, например. За който не вярва, може да провери, че дори Българският Олимпийски Комитет - "федерацията на елитните олимпийски федерации", допуска индивидуално членство. Но за да не остави никакво съмнение, законодателят е изрично написал в закона за спорта: Чл. 5. Гражданите участват във физическото възпитание и спорта индивидуално или чрез спортни организации.

МИТ: Щом федерацията може да се състои само от спортни клубове, то няма никакъв друг начин на гласуване, освен всеки един клуб да има един глас и никой друг да няма право на глас.
ИСТИНА: Закона за спорта и неговия правилник не поставят никакви предварителни условия към разпределението на гласовете във федерацията и взимането на решения. Всякакви механизми на гласуване на представителство могат да бъдат записани в устава, стига да са законни - т.е. да не включват принуда, да не вменяват принуда и т.н.

МИТ: Ако на общото събрание могат да гласуват само клубовете с по един глас, то няма никакъв начин гласът на радиолюбителите да бъде зачетен.
ИСТИНА: Не съществуват никакви пречки в закона, например кандидатите за УС на БФРЛ и неговият председател да бъдат гласувани на предварителни/вътрешни избори, като избраните на такива предварителни избори да бъдат утвърждавани от ОС чрез гласуване в качеството им на единствени кандидати. Така практика съществува в повечето демократични партии, както и в други организации. Никой закон в Република България не ограничава правото на гражданите да се кандидатират, да бъдат избирани или да избират, а още по-малко пък това прави закона за спорта, който въобще не се занимава с подобни въпроси.

Та така - да го напиша в едно изречение: Никой не е доказал, че БФРЛ ще се разпадне или ще е по-зле, ако не е спортна федерация, но дори да е така, то никой не е поставил ограничения в закона в една спортна федерация да членуват само спортни клубове, но дори да е така, никъде в закона не разпоредено, че тези клубове трябва да имат равен глас, но дори и да е така, то нищо не пречи да се запише, че УС и Председателят се номинират само след вътрешни избори.

Разбира се това са очевидни неща, но въпреки това една и съща лъжа се повтаря от този Председател и УС цели осем години. Защо аз твърдя, че е лъжа, която цели да държи хората в заблуждение? По две причини:

1) За всичките тези години няма нито един публичен доклад на БФРЛ (или международния и отдел, ако има такъв), който да отговори на простия въпрос как са решени тези въпроси в европейските страни, към които принадлежи и България. Всички знаем, че в ЕС законодателството е в значителна степен хармонизирано, така че би трябвало нашите колеги да са имали сходни проблеми. Нищо не пречеше БФРЛ да е проучило как седи въпросът във всяка една страна членка и просто да запознае българските радиолюбители с всички възможни алтернативи, които са приложени на практика в ЕС. Това даже пари не е изисквало - просто малко добронамереност и отделено време за хората.

2) За всичките тези години няма нито едно официално запитване на БФРЛ към юридическа кантора, която да предложи всички възможни варианти как радиолюбителите биха могли да упражнят правото си на глас. Единственото известно е, че ВОР1 (май) бил питал в министерство на спорта, където му били казали, че на Левски и на ЦСКА нещо не им харесвало. А то не се прави така - прави се официално запитване до реномирана адвокатска фирма, която е компетентна в конкретната сфера и такава фирма дава решения, които тя гарантира, включително с репутацията си, че са законни и ще бъдат приети от съдебната система и държавната администрация. При наличие на десетки хиляди в касата няма никакви данни и един лев да е бил похарчен за такова запитване, а без съмнение един компетентен юрист би бил в състояние да предложи много повече варианти, отколкото аз успях да събера със съвети по телефона за петнайсетина минути.

И така, уважаеми радиолюбители. Понеже вашите законни представители са страшно заети в момента да проучват кой съм аз, тъй като това ще разреши магически всички проблеми на радиолюбителското движение, то аз ви предлагам междувременно сами да помислите кое от написаното тук е възможно да е вярно. Или да се консултирате с ваши познати юристи, дори и да не са тесни специалисти в материята. И тогава преценете сами кой е интриганта.



П.П. Между другото, след като Председателят знае кой съм, защо ли не го оповестява? Какво по-лесно от това за него, да обяви, че един от инициаторите на подписката е човек с еди какви си провинения към колегите си, или че някога се е облагодетелствал от БФРЛ или покрай радиолюбителството или пък въобще даже от България като цяло. Хем знаят кой съм, хем не ме обявяват. На мен ми се струва, че или не знаят, или ако ме обявят, само ще се види, че подписката се води от един изцяло неопетнен от никакви интриги почтен човек? А?



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано18.06.18 16:50



Контратезата на преседателя от долкада пред ОС на 09 юни 2018 година, чрез цитати от доклада на ВОР-1 от 2003 година. Нека се видят и двете гледни точки:


В пространството витае един мит, че променяйки формата на членството в БФРЛ от това през клубовете до п В пространството витае единряко членство на физически лицачленската маса ще се увеличи и федерацията ще може да се издържа само от членски внос. Цифрите обаче показват съвсем друго а именно: -

Колегите, който са искали да бъдат членове и да помагат на БФРЛслед 2000 г. винаги са се движили в количество около 300 човека, което е доста малко на фона налицензираните радиолюбители.
-
През последните години на пряко членство на физически лица в БФРЛ цифрите са следните: 2000г. – 380 члена; 2001 – 312 члена;2002 – 347; 2003 – 349 члена;
-
През последните 5 години при сегашната форма на членство, посредством клубове имаме следните членове: 2013 – 339 члена; 2014 – 292 члена; 2015 – 274 члена ; 2016 - 298 ; 2017 – 262члена;
-
Забелязания спад се дължи на много обективни и необективни причини, като основната е, че някои от големите клубове, членове на БФРЛ не събират членски внос закартотека в БФРЛ (и съответно за членство в IARU). В тази насока БФРЛ има много, много резерви.-

За да може БФРЛ да осъществявасвоята дейност в минимален обем и да може да се издържа само отчленски внос годишно е нужно членовете на БФРЛ посредством кл
убовете минимум да се удвоят и утроят, което на този етап не изглежда много реалистично.

Друг мит е, че БФРЛ нарушава конституцията на IARU за членство.Тук директно ще използвам доклада на г-н Данев от 2003г:
“Тъй като на някои членове на БФРЛ все още не са ясни промените,настъпили с приемането на новия Устав, ше се опитам да внеса яснота. БФРЛ
е уважаван член на Международния радиолюбителски съюз IARU. По конституцията на IARU федерацията представлява пред IARU и пред другите радиолюбителски организации съвкупността от всички български радиолюбители – индивидуални членове на федерацията. Според тяхната бройка и от внесения от тях членски внос ще заплатим членствотоси в IARU.Тези, които са добре запознати с промените в Устава на БФРЛ, веднага ще възкликнат – няма ли противоречие в постановките на Устава и конституцията на IARU. Веднагаще отговоря – не, няма. Член II.7 от конституцията постановява, че: “От никоя организация – членка, не може поради нейното членство да се изисква да действа по начин, който противоречи на законите и разпоредбите на нейната държава”. За ваша информация с това привидно противоречие се сблъсква не само БФРЛ. Много други български федерации са стигнали до подобни съждения и са решили по същия начин въпроса – плащат членски внос в международната организация на база индивидуални членове, защото такова е изискването, а зада могат да се лицензират в ММС, уставът им е като нашия, т.е. техни членове формално са само спортните клубове. Мога дацитирам Българската бридж федерация, на която самият аз съм член, Българската шах федерация, Българската федерация по ориентиране и много други. Ще отворя една малка скоба и ще кажа че стриктно погледнато, БФРЛ нямаше право да се нарича досега федерация – самата дума федерация означава сдружение на сдружения.
В съответствие и потвърждение нагорното Ви цитирал чл. 8 ал.4 от Устава на БФРЛ:
Да представлява българските радиолюбители в Международния радиолюбителски съюз (IARU) ипред националните радиолюбителски организации на други страни, да участва със свои представители в работните органи на IARU и в други международни организации в съответствие с целите и задачите си . За членове на IARU, според този Устав , се считат лизензираните радиолюбители , физически лица , с право да участвуват в организационния живот на БФРЛ .

Друг въпрос с който се спекулира е “ Каква ми е ползата от членството в БФРЛ ?”
Ако някой иска да е член на БФРЛ само, за да има някаква полза,то федерацията няма нужда от такива членове. Основната роля на БФРЛ е да обединява, оказва помощ и помага при нужда българските радиолюбители и въпрос на чест и съпричастност на всеки български радиолюбител да бъде част от тази организация



Редактирано от gu50 на 18.06.18 16:52.



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано18.06.18 17:25



Тези и контратези - много. Спекулации - също.

Затова, когато има добронамереност, се определя една работна група, която проучва първо практиката на останалите страни от ЕС, към който принадлежим. После се оформя някакъв приложим за България модел и се наемат квалифицирани юристи да го оформят легално според законите на България.

Така се прави, когато има добронамереност. Когато няма, се раздува едно и също почти десетилетие.



Днес ми беше много тъжен ден. Оказа се, че през цялото време съм грешал относно това ръководство на БФРЛ. Бях заблуден, че всички драми се дължат на някакви междуличности конфликти между няколко човека и извън това се търсят някакви пътища. За съжаление не е така - положението просто ме потресе. Толкова омраза се изля, при това без никой да можа да намери и една неуважителна и обидна дума в писмото! Дори една! Това не спря председателя и той да прави намеци кой бил разкрит и кой не бил - що не каже накрая кого са разкрили само не знам. Просто моята наивност е потресаваща - бях абсолютно убеден, че ако се изчисти тона ще се мине към търсене на варианти. Жалко.

Бях споменал при какви критерии тази подписка ще е успешна за мен. Но за мен тя вече е успешна, тъй като само за две денонощия ме лиши от някои много дълбоки мои заблуждения. Тъжно е, но лесен път няма да има, дори и достатъчно колегите да застанат с подписите си. През цялото време си мислех, че това отношение към радиолюбителите се дължи на неправилна интерпретация, но вече съм убеден, че е то е преднамерено арогантно. Аргументи отдавна не се търсят - системно търсят се някакви помии да се излеят и това си е практика, отношение, виждане за радиолюбителската общност, а не е просто въпрос на стари лични вражди, както се бях заблудил.



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: Alenadrow]  
Автор gu50 (новак)
Публикувано18.06.18 18:19



Вражди има, но когато стане дума за промяна на статуквото, никой не се обажда, всички прибират ушите. Публикувах тук извадките от доклада на председателя с цитати на ВОР-1, за да се види, че въпреки изтеклите 15 години УСерето не е могло да измисли нищо ново, за та аргументира отказа си да не дава право на глас на отделните радиолюбители. Именно УСерето, а не Общото събрание защото реално ОС се състои от същото това УСере и няколко измекяри (надявам се Чучура да се е поограмотил поне малко за значението на думата "иамекяр" а не "измИкяр").



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: gu50]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано18.06.18 18:38



Не знам - аз колегите си не мога да съдя. Всеки е в правото си да е притеснен или да е незаинтересуван. Предвид "реакцията", ако така мога да нарека несвързаните истерични изблици, няма как да упрекна никой, че не желае да рискува да бъде тормозен. Правото да не вземеш отношение не е по-маловажно от правото да вземеш. Това е хоби и аз поне не мога да упрекна никой, че не му се занимава с милиционерщини. Но се надявам и да има хора, които да подкрепят идеята БФРЛ да се превърне в едно нормално сдружение на всички радиолюбители. Всеки решава сам.



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: Alenadrow]  
Автор partzalev (минаващ)
Публикувано18.06.18 18:40



BY LAWS OF THE INTERNATIONAL AMATEUR RADIO UNION

Applications for Membership

1. Applications for membership in IARU shall be forwarded by the applicant society to the secretariat of the appropriate regional organization. As soon as practical, the regional organization shall forward to the Administrative Council any complete application that it has received, along with either a favorable or unfavorable finding with respect to the qualifications of the applicant, and any additional comments which it may wish to make. In the event an incomplete application is received or additional information is desired, the regional secretariat shall endeavor to obtain the information from the applicant.

2. An applicant for membership shall include the following in its application:

a) a copy of its constitution or other governing document;

b) a list of its officers, the total number of its members, the number of members who are licensed to transmit in the Amateur Service, and the number of licensed operators in its country and/or separate territory;

c) satisfactory evidence that it:

1) adequately represents the interests of amateurs throughout the country and/or separate territory which it proposes to represent:

2) has the ability to meet its financial obligations as a member of the Union; and

3) is legally able to act in the furtherance of IARU objectives within its country and/or separate territory; and

d) a declaration that the applicant society will adhere to the Constitutions of both the IARU and the respective regional organization.

3. Within three months of receiving an application for membership on which a regional organization made a favorable finding, the Administrative Council shall publish in the Calendar a proposal that the applicant be admitted to membership, with sufficient information to permit Member-Societies to make an informed decision.

4. The Administrative Council shall review applications on which a regional organization has made an unfavorable finding. If in the opinion of the Administrative Council there is insufficient basis for the unfavorable finding, the application shall be returned to the regional organization with the request either that it be given further consideration, or that the basis for the finding be further explained.

Това е извадка от устава на IARU.
Достатъчно е да се направи справка БФРЛ по кой устав е регистрирана.....по стария (до 2003г.) или по новия (сегашния).
Това ще сложи край на мъките!
Ако е по сегашния устав, просто трябва да информираме IARU, че множеството БГ радиолщбители не са представени, поради това, че не членуват в клубове!

http://www.iaru.org/constitution.html

Редактирано от partzalev на 18.06.18 18:44.



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: partzalev]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано18.06.18 18:50



Ако има достатъчно хора, които искат да решат проблема, решение ще се намери. Ако пък сегашното положение устройва повечето колеги, то няма смисъл да се търси под вола теле. Въпросът не е формален, не е в това в кой член какво пише. Въпросът е дали има желание да се намери решение, което да е по-адвекатно от статуквото.



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: Alenadrow]  
Автор partzalev (минаващ)
Публикувано18.06.18 18:57



Нищо не пречи, група БГ лицензирани радиолюбители да изпратят, от свое име писмо до IARU 1 , в което да зададат въпроси относно сегашния устав на БФРЛ и дали той се приема в IARU, отговаряйки на констутуцията и целите му. Достатъчно е само да се упомене, че право на глас имат 13 клуба, с неизвестен брой членове, а членски внос плащат над 250 индивидуални лицензирани р/любители.

Редактирано от partzalev на 18.06.18 18:59.



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: partzalev]  
Автор Alenadrow (ветеран)
Публикувано18.06.18 19:08



Така е, разбира се. Но според мен това трябва да е трета стъпка:
1) Ако достатъчно хора пожелаят да имат право да гласуват и да са равноправно представени в БФРЛ
2) Ако БФРЛ откаже да се съобрази с мнението на хората

Иначе какво да направим - да се помолим на ИАРУ да дойде да ни "оправи" ли? Не става така, Павка. Все пак това е наш вътрешен проблем, ако се покаже, че е проблем. Представи си под писмото се подпишем петдесетина човека - тогава какво? Аз не искам да ставам като тези "управници" - не мога да говоря или да правя нещо в името (или от името) на хора, които не са ме упълномощили. Това ви беше и основната грешка - да считате автоматично, че това, което ви се струва редно, е желано от всички.

Аз мисля, че е редно да се изчака. Така или иначе в момента заяждането е само към мен, а по броя на изтеглените писма съдя, че отдавана с писмото са запознати много повече хора, отколкото някога са чели мои постове. Ако те призоват към промени, тогава вярвам, че ще се получи диалог в който този въпрос да се изчисти. Каквито и да е прибързани действия ще доведат до обратното - ще излезе утре някой мъдрец и ще каже "тези искат да унищожат федерацията", въпреки че там ясно ще пише какво искат.

Разбира се вие си знаете, но толкоз години е чакано, не знам дали не може да изчакате още два-три месеца. Никой няма да загуби от това, но всички могат да спечелят.



Тема Re: БФРЛ и радиолюбителски глас - митове и легендинови [re: partzalev]  
Автор NinoS (член)
Публикувано18.06.18 19:23



Иключително трудно ми е да си представя как дон Каскетини не се е сетил за това до сега!?Или има някакви по-висши цели които го спират, странно!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.